Alza Dny květen 2. týden Philips Alza dny Boost

Recenze Canon PowerShot G9X, praktický fotoaparát pro náročné

Catalogue
Recenze Canon PowerShot G9X, praktický fotoaparát pro náročné

Už je to několik let, kdy firma Canon představila svůj první vyspělý kompakt Canon PowerShot G1X s vetším “palcovým” senzorem. Od té doby proběhlo několik inovací, až se došlo k tomu, že těch vyspělých kompaktů má firma Canon v aktuální nabídce hned několik. K testování na Sri Lance jsem si vzal ten nejlevnější z nich a snažil jsem se zjistit, jaké má limity oproti blízkým příbuzným. Těmi dražšími jsou například Canon PowerShot G7X Mark II nebo Canon PowerShot G5X s optickým hledáčkem.

Pohotový společník na safari

Ne náhodou může být Canon PowerShot G9X pro profesionálního fotografa skvělým doplňkem těžké techniky. 

Při fotografování levhartů cejlonských ve srílanském Národním parku Yala nebyl vždy čas, a kolikrát fyzicky ani prostor, k hledání širokoúhlého objektivu pro krajinářské záběry, nebo jen pro dokumentaci fotografování. Na jedné digitální zrcadlovce jsem měl nasazený dlouhý teleobjektiv a na druhé kratší objektiv rozsahu 70 - 200 mm. Kvůli pohodlnosti tak přišel vhod praktický fotografický “zápisník”, který mohu mít vždy v kapse a během dvou vteřin fotografovat. To bych s výměnou teleobjektivu za širokoúhlý objektiv nestihl. 

Při safari vyjížďkách je to praktické i z jiného důvodu. Okolo otevřeného auta se pořád práší a každá výměna objektivu přináší velké riziko znečištění senzoru.

Nepochybuji tak, že i pro člověka, který má i několik digitálních zrcadlovek a mnoho objektivů, může být Canon PowerShot G9X výborným společníkem na cestách. Ať už jako doplněk “velké” techniky, nebo v momentě, kdy se vám to těžké nechce tahat.

Canon PowerShot G9X; recenze

Model: Canon PowerShot G9X, Ohnisko: 20mm, Clona: 8, Doba expozice: 1/20s, ISO: 125, Kompenzace expozice: -0.7, Blesk: Ne, 28. říjen 2016 10:51

Srovnání Canon G9X vs. Canon PowerShot G7X Mark II

Asi před půl rokem jsem pro Fotomagazín testoval jiný vyspělý kompakt s velkým palcovým senzorem, Canon PowerShot G7X Mark II, proto mě zajímalo, v čem je Canon PowerShot G9X horší, když stojí skoro polovinu.

První, čeho jsem si všiml, je rozsah objektivu. Musím přiznat, že rozsah 24-100 mm u “sedmičky” je mnohem praktičtější než 28-85 mm u “devítky”. Ani ne tak na tom dlouhém konci, problémy jsem měl hlavně v momentě, kdy jsem fotografoval na široko. Těch 28 mm bylo málo, Canon PowerShot G7X Mark II byl šikovnější. Výhodou “sedmičky” je i rozsah světelnosti, f/1.8-2.8 oproti f/2-4.9. Což ocení zejména ti, kteří fotografují v interiéru nebo v prostředí, kde není příliš světla a potřebují kratší expoziční časy. Ve tmě bude tedy s Canon PowerShot G9X trochu problém.

Rozlišení obou fotoaparátů je stejné, lze tedy odhadovat, že i výstupy jsou podobné. Nedělal jsem přímé srovnání, ale při zpracovaní RAWů mi data připadala totožná. Při pohledu do specifikací se dá zjistit, že “sedmička” má rychlejší snímání (8 sn./s oproti 6 sn./s), což ale není nic zásadního.

Podle mne největší výhodou “devítky” oproti “sedmičce” (tedy kromě toho, že je levnější) je jednoznačně její menší hmotnost a velikost, v kapse o ní nevíte. Bohužel je to i tím, že devítka nemá výklopný displej, ten mi byl u sedmičky velmi „sympatický”. Canon PowerShot G9X váží 209 g, ale Canon PowerShot G7X Mark II už 319 g, což už na kapsu košile není.

Canon PowerShot G9X; recenze

Model: Canon PowerShot G9X, Ohnisko: 31mm, Clona: 8, Doba expozice: 1/200s, ISO: 160, Kompenzace expozice: -0.7, Blesk: Ne, 28. říjen 2016 12:07

Pohodlné ovládání na dotykovém displeji

Přestože celou svou fotografickou praxi používám digitální zrcadlovky, které mají většinu ovládacích prvků na těle fotoaparátu, nebyl pro mne vůbec problém ovládat Canon PowerShot G9X. Kouzlo možností dotykového displeje je dokonalé. Přibližně po první stovce snímků pořízených v různých situacích získáte absolutní jistotu, že vždy najdete to, co potřebujete. Samotného mě to překvapilo. Po zkušenostech například s kompaktem Sony, u kterého jsem se ani k fotografování kvůli topornému ovládání nedostal, to bylo velmi příjemné zjištění. 

Výhodou ovládání je i použití šikovného mechanického prvku na těle fotoaparátu. Okolo vysunutého objektivu je umístěný otočný prstenec, kterým můžete pohodlně měnit nejen clonu v režimu “Av”, ale i v jiných režimech nastavení provádět několik dalších korekcí. Doporučuji vyzkoušet, těch možností je hodně a významně ovládání fotoaparátu urychlí.

Canon PowerShot G9X; recenze

Model: Canon PowerShot G9XOhnisko: 10mm, Clona: 8, Doba expozice: 1/400s, ISO: 125, Kompenzace expozice: -0.7, Blesk: Ne, 28. říjen 2016 15:26

Snadné a rychlé ostření

Protože jsem Canon PowerShot G9X potřeboval k téměř reportážním účelům, byla pro mne schopnost rychle zaostřit zásadní. Zejména za jízdy v otevřeném autě na safari.

Fotoaparát má jednorázové ostření One Shot a také průběžné ostření Servo. V prvním případě zaostří a dále neproostřuje po namáčknutí spouště, ve druhém pak průběžně doostřuje. U vzdálenějších objektů není problém, u těch přibližujících se, co jsou už dost blízko, výjimečně nestíhá. 

Pokud jde o výběr ostřících bodů, je tu několik režimů na výběr. Jde o jednobodové ostření, kdy lze místo zaostření velmi pohodlně měnit. Navíc to je možné po velmi malých krocích, tudíž velmi přesné. Druhou možností je detekce tváří se sledováním, což také funguje výborně. A poslední, automatický výběr AF bodů, funguje v plně automatických režimech. Letmo jsem zkoušel a pracuje to výborně.

Canon PowerShot G9X; recenze

Model: Canon PowerShot G9XOhnisko: 31mm, Clona: 8, Doba expozice: 1/640s, ISO: 125, Kompenzace expozice: -0.3, Blesk: Ne, 28. října 2016 17:23

Fotografie ve formátu RAW

Přestože jsem se vždy snažil fotografovat na nejnižší hodnoty ISO, vyzkoušel jsem celou řadu od ISO 125 do ISO 1600. 
Stejně jako další kompakty s palcovým senzorem fotoaparát Canon PowerShot G9X dokonale dokládá, jaké udělaly kompakty za poslední roky pokroky. Šum do ISO 400 je velmi podobný tomu na hodnotě ISO 125. Zapomeňte na úplně hladké fotografie, jaké znáte z digitálních zrcadlovek. Snímky mají takový vcelku nerušivý rastr, určitě se nedá říci šum. Fotografe v mnohém připomíná naskenovaný film. Vůbec to ale nevadí, fotografie má spoustu detailů a nevypadá tak sterilně, jako v případě, kdyby se procesor fotoaparátu snažil agresivně odšumovat.

Co se týče hodnot ISO 800 až ISO 1600, doporučuji vůbec se nebát je používat. Pokud fotografii zvětšíte na 100 %, šum tam pochopitelně je. Vlastně, ani ne tak šum jako takový, ale to, že je fotografie bez detailů. Ale když si uvědomíte, jak malý senzor fotoaparát Canon PowerShot G9X oproti zrcadlovkám má, výsledek je parádní. Šum u těchto hodnot vám může vadit pouze v případě, že děláte větší tisky než formát A3 nebo děláte často velké výřezy fotografii.

Pokud budete dokumentovat nějakou akci v interiéru se slabým osvětlením, půjdou vysoká ISO dobře použít. Díky tomu, že se vyhnete použití blesku, snadno zachytíte přirozenou atmosféru. Při ISO 1600 už se ztrácejí detaily fotografie, ale pokud při vyvolání RAWu snímky účelně přeostříte, bude výsledek pohlednější.

Rozlišení fotoaparátu je 20.1 Mpx, což mi pro danou třídu fotoaparátu připadá ideální. Jakékoli vyšší rozlišení by ubíralo možnosti používat vyšší ISO při ztížených světelných podmínkách. Bohužel, stále je hodně zákazníků, kteří se při koupi fotoaparátu rozhodují podle jeho rozlišení a nechápou, že je to něco za něco.

Canon PowerShot G9X; recenze

Model: Canon PowerShot G9XOhnisko: 10mm, Clona: 10, Doba expozice: 1/8s, ISO: 125, Kompenzace expozice: -1.7, Blesk: Ne, 31. října 2016 17:27

Wi-Fi, ovládání fotoaparátu a stahování dat

V této době už samozřejmou výhodou fotoaparátu Canon PowerShot G9X je Wi-Fi a NFC konektivita. Pomocí Wi-Fi připojení můžete fotoaparát ovládat chytrým telefonem nebo tabletem, prohlížet a stahovat fotografie, nebo rovnou zálohovat na cloud službách (internetová úložiště fotografií). Po prvním nastavení je to velmi rychlé. Fotoaparát má pro rychlý přístup k wi-fi funkcím na pravém okraji samostatné tlačítko.

Před prvním připojením si stáhněte do chytrého telefonu nebo tabletu aplikaci Canon Camera Connect, pomocí které budete fotoaparát ovládat. Pak už jen stačí v menu fotoaparátu Wi-Fi připojit. Fotoaparát můžete plnohodnotně ovládat z telefonu včetně ostření nebo pořízené fotografie snadno stáhnout do počítače. Rychlé a snadné.

Canon PowerShot G9X; recenze; krajinářská fotografie

Model: Canon PowerShot G9XOhnisko: 11mm, Clona: 9, Doba expozice: 1/320s, ISO: 125, Kompenzace expozice: +0.3, Blesk: Ne, 2. listopadu 2016 8:39

Účinná stabilizace a výdrž baterie

Velmi mě překvapila účinnost optické stabilizace, kterou Canon PowerShot G9X disponuje. Ta je praktická zejména v případě, kdy trváte na nízké hodnotě ISO, ale světelné podmínky už vám nedovolí použití delších expozičních časů.

Pokud budete stabilizaci zkoušet, doporučuji testovat její schopnosti především na delším ohnisku. Sám jsem se dostal až k expozičnímu času 1/15 a fotografie byla ještě ostrá. Pokud byste u podobného času neměli stabilizaci zapnutou, většina snímků by byla rozmazaná. Je zajímavé, že při testování širokého konce ohniska, kde měly jít expoziční časy dále použít, jsem došel při hledání “hraničního” delšího času k podobné hodnotě. Alespoň to tak bude jednoduché na zapamatování. Pokud budete na kompaktu Canon PowerShot G9X stabilizaci používat, nejdelší čas, který udržíte z ruky, je 1/15 s.

Protože možnosti dobíjení byly na Sri Lance omezené, trochu jsem se strachoval, jak dlouho mi vydrží nabitý akumulátor. Fotografoval jsem s ním poměrně málo, přece jen jsem používal hlavně dvě zrcadlovky. Za osm dní jsem musel nabíjet dvakrát, a to bylo poměrně teplo. Pokud by bylo chladno, bylo by to horší. Výrobce uvádí, že na jedno nabití lze pořídit 200 fotografií a já myslím, že když si nebudete snímky příliš prohlížet a jen tak listovat v menu fotoaparátu, tak ten údaj v praxi poměrně odpovídá.

Který kompaktní fotoaparát zvolit

Když bych si měl vybrat praktický kompakt jako doplněk ke svým digitálním zrcadlovkám, raději bych asi sáhl po dražším fotoaparátu Canon PowerShot G7X Mark II. Především kvůli tomu, že jeho objektiv má větší rozsah a je mnohem světelnější. Tím se jeho možnosti oproti Canon PowerShot G9X rozšiřují. Kladem je i použití výklopného displeje. V rozhodování určitě nehraje roli kvalita výstupů, fotografie jsou z obou fotoaparátů úplně stejné.

Pro fotoaparát Canon PowerShot G9X mluví pak zejména jeho o třetinu nižší hmotnost a mnohem nižší cena. 

Technické informace
Snímací prvek:CMOS 20,2 Mpx, 13,2 x 8,8 mm
Světelnost objektivu:f/2-4,9
Paměťové médium:SD /SDHC/ SDXC
Rozsah expozičních časů: 30–1/2 000 s, Bulb režim
Rozsah citlivosti: ISO 125–12 800
Videosekvence: Full HD při 60 sn./s
Rozměry (š × v × h) a hmotnost: 95 × 58 × 31 mm, 209 g

Fotograf Ondřej Prosický se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než tři desítky autorských výstav.

Print
P-DC1-WEB17
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info