Groceries

Groceries – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Groceries on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Groceries?

If you're planning to get Groceries, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Groceries

Are you looking for the best Groceries? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Groceries

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Groceries, or choose to sort by price from highest to lowest.

Groceries – main types

Hide description
8,122 Results
3.0 2×
Watch Price/Availability
GymBeam Protein Just Whey 1000 g Banana
Protein - whey, 75% protein, 33 servings, banana flavour - 949 Kč/1 kg
Great price 949,- Save 50,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym2003
4.6 105×
Watch Price/Availability
Nutrend Whey Protein! 390 g, cookies
Protein - whey, concentrate, 74% protein, 12 servings, cookie flavour - 31 Kč/portion - from 946 Kč/1 kg
  369,-
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnut0388
4.9 20×
Watch Price/Availability
Nutrend Excelent Protein Bar gift pack 9 × 85 g, mix of flavours
Protein Bar - suitable accessory for sports activity - 587 Kč/1 kg
  449,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnut11547
4.9 171×
Watch Price/Availability
GymBeam Peanut butter 100% crunchy 900g
Nut Cream - crunchy, peanut, natural, 27 g protein per 100 g, 603 kcal per 100 g, weight 900 g - 221 Kč/1 kg
  199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym008
4.9 59×
Watch Price/Availability
BASILUR Fruit Infusions Assorted 60 bags, wrapper
Tea - Mix of fruit teas, flavoured, portioned 60x1,8g; Ingredients: Forest Fruits - apple, elderberry, strawberry, raspberry, hibiscus, rosehip, creamy and vanilla aroma Orange Peach - apple, hibiscus, orange peel, blackberry, chicory root, red orange and peach aroma rose, cinnamon, rose, kiwi, passion fruit, orange and plum Caribbean Cocktail - apple, hibiscus, cornflower, orange peel, pineapple, coconut, apricot, papaya and cherry aroma orange peel, red orange aroma Strawberry & Raspberry - apple, strawberry, hibiscus, rosehip, stevia, strawberry, raspberry, apricot, pineapple and papaya aroma - 4.32 Kč/pcs - from 2,398 Kč/1 kg
  259,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BASCA495
4.6 13×
Watch Price/Availability
Vilgain Minute protein porridge 400 g coconut cream
Oatmeal , energy value per 100g: 450 kcal
  199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvil084
4.8 23×
Watch Price/Availability
BrainMax Performance Amino Electrolytes Complex, EAA + Electrolytes 600 g, kiwi
Amino Acids - chloride combination (37 mg), potassium (11.8 mg) and sodium (10.27 mg) in 1 g, contains calcium, magnesium and phosphorus and a number of amino acids (e.g. L-glutamine, L-Leucin, L-Valine, L-Isoleucine), optimal ratio of electrolytes and amino acids, sweetened with stevia, kiwi flavour, suitable for athletes, water-soluble powder, 600 g
  899,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbrma014
4.5 53×
Watch Price/Availability
BrainMax Pure Matcha Ceremonial Japan BIO 50 g
Matcha - 100% green tea, the dried pulp of the youngest tea leaves is ground into a fine powder, improving cognitive function, protecting the health of the brain and nervous system, the desire for longevity, support fat burning, antimicrobial effects and many more are the reasons, why the ceremonial sipping of matcha in Japan has a tradition of more than a thousand years - 6,580 Kč/1 kg
  329,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: VOTA0020
4.8 70×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy chocolate covered bananas and strawberries 150g
Freeze-Dried Fruit -, 150 g - 1,127 Kč/1 kg
  169,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix204
4.7 52×
Watch Price/Availability
Amix Nutrition IsoPrime CFM Isolate, 1000g, Chocolate-Coconut
Protein -, chocolate and coconut flavour - 40 Kč/portion - from 1,119 Kč/1 kg
  1,119,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTami0038
4.7 54×
Watch Price/Availability
PROM-IN Supreme Ion 1000 ml, grapefruit
Ionic Drink - - 310 Kč/1 l
  310,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpro255
4.8 29×
Watch Price/Availability
Vilgain Organic Peanut Butter 1000 g Smooth
Nut Butter - - 249 Kč/1 kg
  249,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvil082
4.4 99×
Watch Price/Availability
Nutrend ISO Whey Prozero 500 g, salted caramel
Protein - whey, isolate, 85% protein, 20 servings, salted caramel flavour - 33 Kč/portion - from 1,318 Kč/1 kg
Amazing Deal 659,- Save 140,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnut0367
4.2 89×
Watch Price/Availability
Vilgain Whey Protein 1000 g Cinnamon Cereal Milk
Protein - whey, concentrate, 75% protein, 33 servings, cinnamon flavour - 33 Kč/portion - from 1,099 Kč/1 kg
  1,099,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvil009
4.8 94×
Watch Price/Availability
Alpro oat drink TASTES AS GOOD - Rich & Creamy 3,5%
Plant-based Drink - oat, with flavour of natural - from 79 Kč/1 l
  from  59,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0065
4.7 42×
Watch Price/Availability
Mixit The right nut 400g
Muesli - - 423 Kč/1 kg
  169,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix012
4.5 146×
Watch Price/Availability
GymBeam L-Carnitine TABS 90 tbl
Fat burner - carnitine, 90 tablet(s) - 29 Kč/pcs
  289,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym019
4.4 9×
Watch Price/Availability
PROM-IN Pentha Pro Complete, 2500g chocolate
Protein whey, daily, 2250g, cranberry flavor - 45 Kč/portion - from 900 Kč/1 kg
  2,249,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpro067
4.2 14×
Watch Price/Availability
GymBeam Protein Anabolic Whey 2500 g vanilla
Protein - whey, 50.2% protein, 65 servings, vanilla flavour - 600 Kč/1 kg
  1,499,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym2002
4.5 12×
Watch Price/Availability
Bery Jones Brown Iran Raisins BIO 500g
Dried Fruit - organic raisins, from organic farming without synthetic pesticides, herbicides or chemical fertilisers, contain significant antioxidants, sweetened only with natural sugars, can be used as an alternative to refined sugar, packaged in recyclable, resealable packaging, certification number SK-BIO-002, 500 g, country of origin Iran - 278 Kč/1 kg
Great price 139,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_DF_500BIO02
4.7 28×
Watch Price/Availability
GRIZLY Milk chocolate covered almonds with cinnamon 500 g
Nuts - almond roasted and in chocolate, 500 g - 458 Kč/1 kg
  229,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTkols153
4.8 49×
Watch Price/Availability
GRIZLY Peanut butter with milk chocolate 500 g
Nut Cream - smooth, peanut, chocolate flavour, 19.8 g protein per 100 g, 575 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 500 g - 298 Kč/1 kg
  149,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz015
4.6 428×
Watch Price/Availability
Nutrend 100% Whey Protein 2250 g, cookies-cream
Protein - whey multi-ingredient, protein: 73 % 75 portions, cookies flavour - 33 Kč/portion - from 1,111 Kč/1 kg
  2,499,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnut0283
4.6 322×
Watch Price/Availability
Extrifit CFM Instant Whey 80, 1000g, choco coco
Protein - whey, protein: 75 % 33 portions, chocolate and coconut flavour - 33 Kč/portion - from 1,099 Kč/1 kg
  1,099,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsupl0395
In the category Groceries on Alza.cz, we currently have a total of 8127 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.