Bushcraft Gear

Bushcraft Gear – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Bushcraft Gear on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Bushcraft Gear?

If you're planning to get Bushcraft Gear, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Bushcraft Gear

Are you looking for the best Bushcraft Gear? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Bushcraft Gear

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Bushcraft Gear, or choose to sort by price from highest to lowest.

Bushcraft Gear – main types

Hide description
3,233 Results
Watch Price/Availability
ANV Knives Z100-058 Green
Pocket Knife - folding, travel, everyday (EDC) and fishing, one-handed opening and safety lock, belt clip included, steel hardness 59 HRC, handle material fiberglass, blade length 8.5 cm, closed length 12 cm, total knife length 20.5 cm, weight 107 g
  3,299,-
Buy
Unsealed - in stock 1 pcs
Order Code: SPTanv043
1.0 1×
Watch Price/Availability
Ferrino Nightec 600 Lite PRO M
Sleeping Bag - mummies, three-season, unisex, microfiber filling, Comfort temperature 1 °C, limit temperature -5 °C, maximum body height 190 cm, length of the wrapped sleeping bag 40 cm, diameter of the wrapped sleeping bag 17 cm, weight 1250 g
-14 % off new 3,609,- New 4,229,-
Buy
Unsealed - in stock 1 pcs
Order Code: SPTferr14758
Watch Price/Availability
Sea to Summit UltraLight Insulated Air Mat, Regular
Camping Mat sleeping mat, thickness: 5cm, dimensions 183 × 55cm
-9 % off new 3,469,- New 3,817,-
Buy
Unsealed - in stock 1 pcs
Order Code: SPTstsk016
4.5 28×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Penne Bolognese
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 479 kJ, weight 105g - 2,657 Kč/1 kg
  279,-
Buy
In stock 4 pcs
Order Code: SPTadv039
4.6 58×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Meat and rice balls with tomato sauce
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 540 kJ, weight 400g - 573 Kč/1 kg
  229,-
Buy
In stock 4 pcs
Order Code: ADVEN10
4.8 60×
Watch Price/Availability
Victorinox Picknicker black
Swiss Army Knife - multifunctional, screwdriver, key ring, wire stripper, can opener, toothpick, tweezers, bottle opener, corkscrew and piercer included, blade length 8 cm, closed length 11.1 cm
Amazing Deal 1,099,-
Buy
In stock 2 pcs
Order Code: EAY1008
4.7 11×
Watch Price/Availability
Lifesystems Thermal Blanket
Bivy Sack A lightweight, packable thermofoil to help maintain body temperature in the event of an injury or sudden unexpected weather change. It should form the basis of every first aid kit, whether for cycling or hiking.
Discounted -8 % 109,- 119,-
Buy
In stock 1 pcs
Order Code: SPTtot0118
4.3 23×
Watch Price/Availability
Mikov 101-NH-6P
Pocket Knife - multifunctional, everyday (EDC), screwdriver, wire stripper, can opener, toothpick, bottle opener and corkscrew included, steel hardness 55 HRC, handle material plastic, blade length 7 cm, closed length 9 cm, total knife length 18 cm, weight 87 g
  559,-
Buy
In stock 1 pcs
Order Code: EAY1220v
4.5 2×
Watch Price/Availability
Jetboil Zip 0,8 l Carbon
Camping Stove thread connection, weight: 0,34 kg
  3,199,-
Buy
In stock 1 pcs
Order Code: SPTjet004
5.0 1×
Watch Price/Availability
Gerber Spire aluminium white
Pocket Knife - folding, everyday (EDC), handle material aluminium, blade length 7.4 cm, total knife length 17.8 cm, weight 70 g
  1,689,-
Buy
In stock 2 pcs
Order Code: STPger0044
4.9 31×
Watch Price/Availability
Victorinox Swiss Tool X Plus Ratchet
Multitool with functions
  7,499,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTvi0005
4.5 26×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Chilli con Carne
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 508 kJ, weight 137g - 2,255 Kč/1 kg
  309,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTadv038
4.8 143×
Watch Price/Availability
SAWYER Water Travel Filter MINI Filter ORANGE
Travel Water Filter - power to clean up to 90l/h, purifies up to 378000l, volume of 0,5l
Amazing Deal 1,088,- Save 163,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTSYR003
5.0 2×
Watch Price/Availability
Runto Tanker 2000 ml, Grey
Drinking Bottle - plastic, volume: 2l
  599,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTlahe011
4.5 27×
Watch Price/Availability
GGV 8124 Camping cooker with gas cartridge 2,5 kW, 195 g/h
Camping Stove valve connection
  279,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTvar012
5.0 19×
Watch Price/Availability
Campingaz Bistro 3
Camping Stove valve connection, weight: 1,6 kg
  899,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: SPTcmg0122
4.4 29×
Watch Price/Availability
MPM Igor mushroom knife
Pocket Knife - folding, travel, handle material wood, total knife length 16.8 cm
  200,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTmpm001
5.0 7×
Watch Price/Availability
Sedco Special 140 with magnifying glass and ruler 140×61 mm
Compass - classic, with lanyard and with magnifying glass, material: PVC, 140 × 61 mm (L×W)
Discounted -15 % 169,- 199,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTs2dkomp11
4.9 14×
Watch Price/Availability
EDA Kanyst 20L with funnel
Water Can EDA canister 20L with funnel inside the canister
  459,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTeda003
5.0 5×
Watch Price/Availability
Hannah Loft 400 Legion Blue 195L
Sleeping Bag - mummies, three-season, unisex, feather filling, Comfort temperature 4 °C, limit temperature -2 °C, maximum body height 195 cm, length of the wrapped sleeping bag 16 cm, diameter of the wrapped sleeping bag 20 cm, weight 870 g
  7,990,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPThann0928
4.9 30×
Watch Price/Availability
BAAGL Spirit 350 ml
Drinking Bottle - titanium, volume: 0,35l
Discounted -8 % 310,- 339,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: Baagl047
4.5 7×
Watch Price/Availability
Naturehike Water canister 20L with tap, reinforced, green
Water Can - 2 drainage options, stopcock with silicone plug, wide filling opening, material food grade POM and silicone, green, volume 20l, dimensions 46 × 17 × 35 cm, weight 1220 g
  849,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa2081
4.8 12×
Watch Price/Availability
Cattara Dark Blue
Camping Mat sleeping mat, thickness: 2,5cm, dimensions 186 × 53cm, weight 985g
  4,896,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SPTsc1562
4.6 65×
Watch Price/Availability
Yate CAMPING
Camping Stove thread connection, weight: 0,43 kg
  399,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTyats0135
In the category Bushcraft Gear on Alza.cz, we currently have a total of 3233 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap bushcraft Gear Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best bushcraft Gear You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in bushcraft Gear reviews