Bushcraft Gear

Bushcraft Gear – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Bushcraft Gear on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Bushcraft Gear?

If you're planning to get Bushcraft Gear, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Bushcraft Gear

Are you looking for the best Bushcraft Gear? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Bushcraft Gear

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Bushcraft Gear, or choose to sort by price from highest to lowest.

Bushcraft Gear – main types

Hide description
3,232 Results
4.6 14×
Watch Price/Availability
Naturehike brown mini ultralight LW180 sleeping bag size. XL
Sleeping Bag rectangular, summer, the filling consists of hollow fiber, thermal comfort up to 15 °C, for a person of maximum height 190 cm, packed sleeping bag dimensions 13×31 cm, weight 760 g
  799,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SPTnatSP006
5.0 3×
Watch Price/Availability
BrainMax Pure Glass Bottle 1 l
Drinking Bottle - glass, volume: 1l
  399,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: BRAlah0003
5.0 3×
Watch Price/Availability
Therm-A-Rest NeoLoft Regular Wide
Camping Mat sleeping mat, thickness: 11,7cm, dimensions 185 × 66cm, dimensions when packed 29 × 15cm, weight 850g
  7,011,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: SPTtar0206
5.0 2×
Watch Price/Availability
IGOTREND Goulash pot enamel 13 l /40 cm, black
Camping Pot - for stews or soups, possibility of hanging, supplied without stand, material enamel and metal, black colour, Volume 13 l, diameter 40 cm
  549,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: IGOkot0004
4.0 6×
Watch Price/Availability
Verk Electric Water Bottle Pump 14,5 × 14 × 6,4 cm
Automatic Water Feeder - for convenient water dispensing, suitable for 18.9 l bottles, charging via USB cable, white colour, power 5 W, length of the supply tube 50 cm, dimensions 14,5 × 14 × 6,4 cm
  129,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa1393
5.0 2×
Watch Price/Availability
REAL TURMAT Chicken curry 500 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1989 kJ, weight 500g - 658 Kč/1 kg
  329,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTret003
4.0 1×
Watch Price/Availability
FOOD FORCE Chicken and vegetable wok with rice 300 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 373 kJ, weight 300g - 367 Kč/1 kg
Great price 110,- Save 6,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: SPTfofo018
5.0 2×
Watch Price/Availability
Jetboil MiniMo Camo
Camping Stove thread connection, weight: 0,415 kg
  5,393,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTjet010
5.0 1×
Watch Price/Availability
Foxter Lion Hunting knife 25 cm
Pocket Knife - with a fixed blade, hunting, case included, handle material wood, blade length 13 cm, total knife length 25 cm, weight 300 g
  439,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTkape03
5.0 1×
Watch Price/Availability
Therm-A-Rest NeoAir Topo Luxe Regular
Camping Mat sleeping mat, thickness: 10cm, dimensions 183 × 51cm, dimensions when packed 24 × 14cm, weight 650g
  5,506,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: SPTtar0194
4.0 3×
Watch Price/Availability
Quell Countertop filter unit
Water Purification Filter Two-stage flow-through countertop filtration system with unique fitting technology, capacity 3000 l (6 months)
  4,799,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: QUEvfl73
4.4 17×
Watch Price/Availability
KPZ Outdoor Survival Bracelet Paracord 5in1, adjustable, red
Multitool - bracelet with functions
  154,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTmul007
4.6 9×
Watch Price/Availability
Warrior hockey bottle, light blue
Drinking Bottle - plastic, volume: 0,75l
  215,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPThk006
4.0 4×
Watch Price/Availability
Meva Cooker Trino
Camping Stove valve connection, weight: 6,2 kg
  1,690,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: PHT185
4.0 1×
Watch Price/Availability
Katadyn Combi
Travel Water Filter - power to clean up to 1l/min, purifies up to 50000l
  7,400,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: SPT15771
5.0 1×
Watch Price/Availability
Summit To Eat Thai green curry
MRE - Meal Ready To Eat, main course, weight 121g - 2,041 Kč/1 kg
  247,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTste0029
3.3 3×
Watch Price/Availability
Foxter Folding bow tie black 23 cm
Pocket Knife - butterfly, travel, one-handed opening, handle material steel, blade length 9.5 cm, closed length 13.5 cm, total knife length 23 cm, weight 120 g
  179,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTkape02
4.7 7×
Watch Price/Availability
Jetboil Flash 1,0 l Mountainscape
Camping Stove thread connection, weight: 0,371 kg
  4,299,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: SPTjet008
4.8 8×
Watch Price/Availability
Nalgene WM 1000 ml Jade Sustain
Drinking Bottle - tritan, volume: 1l
  439,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: NALlah07
4.5 7×
Watch Price/Availability
Max Fuchs AG Field bottle MFH with green packaging, 1000 ml
Drinking Bottle - polyethylene, volume: 1l
  218,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: MBaaa2134
5.0 1×
Watch Price/Availability
Optimus Crux & Terra Weekend 0,95 l & cartridge holder
Camping Stove thread connection, weight: 0,372 kg
  2,829,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0130
5.0 6×
Watch Price/Availability
EXTOL PREMIUM machete
Machete 400 / 135mm, total length of the machete 400mm, handle length 135mm, stainless steel blade with elegant black finish, supplied with nylon case, handle in combination of hard polypropylene with soft TPR rubber
  469,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTmdb016
5.0 2×
Watch Price/Availability
Foxter Tanto BSH Japanese dagger 32,5 cm
Pocket Knife - with a fixed blade, hunting, case included, handle material plastic, blade length 20 cm, total knife length 32.5 cm, weight 276 g
  549,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTkape16
4.0 2×
Watch Price/Availability
Foxter Hastaa Classic military knife 30 cm
Pocket Knife - with a fixed blade, military, case included, handle material plastic, blade length 18.1 cm, total knife length 30 cm, weight 178 g
  299,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTkape14
In the category Bushcraft Gear on Alza.cz, we currently have a total of 3232 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap bushcraft Gear Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best bushcraft Gear You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in bushcraft Gear reviews