Bushcraft Gear

Bushcraft Gear – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Bushcraft Gear on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Bushcraft Gear?

If you're planning to get Bushcraft Gear, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Bushcraft Gear

Are you looking for the best Bushcraft Gear? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Bushcraft Gear

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Bushcraft Gear, or choose to sort by price from highest to lowest.

Bushcraft Gear – main types

Hide description
3,232 Results
5.0 1×
Watch Price/Availability
Victorinox Case, leather, for RangerGrip
Knife Case - for 130 mm RangerGrip knives, with belt loop, Velcro closure, leather material, black
  669,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: SPTvictor16
5.0 1×
Watch Price/Availability
BioLite Campstove Complete Cook Kit
Camping Stove , weight: 2,25 kg
  7,499,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTbili002
5.0 1×
Watch Price/Availability
MFH Field bottle US 2 Qt with wrapper green
Drinking Bottle - polyethylene, volume: 1,89l
  312,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: MBaaa2308
5.0 2×
Watch Price/Availability
Hannah Loft 400 Ebony 185L
Sleeping Bag
  7,990,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPThann0925
4.6 9×
Watch Price/Availability
Warrior hockey bottle, yellow
Drinking Bottle - plastic, volume: 0,75l
  215,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: SPThk002
4.9 11×
Watch Price/Availability
MyDoggie Tin Man - Dog Mom
Mug - material: enamel, 250ml, colour, 1 pc(s) in pack - 280 Kč/1 pc(s)
  280,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: MYDhrn007
4.8 4×
Watch Price/Availability
Schwarzwolf Jungle locking knife brown
Pocket Knife - folding, travel, replaceable blade, handle material wood, closed length 10.3 cm
  286,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTimi0049
3.7 3×
Watch Price/Availability
Coolkousky Tin cup with carabiner - for couples, 2 pcs
Mug - material: stainless steel, 300ml, colour, 2 pc(s) in pack - 250 Kč/1 pc(s)
  499,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: COOLhrn10
4.0 3×
Watch Price/Availability
JKR Counter Strike GO bow tie 10 cm, blue
Butterfly Knife - butterfly, safety lock, knife included, steel hardness 53 HRC, handle material steel, blade length 10.1 cm, closed length 15.15 cm, total knife length 24.3 cm, weight 200 g
  590,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTjkr37
3.9 7×
Watch Price/Availability
Foxter Jungle hiking knife, 21,5 cm
Pocket Knife - folding, everyday (EDC), fishing and mushroom, handle material steel, blade length 10 cm, total knife length 21.5 cm
  235,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTFOXnuz016
5.0 2×
Watch Price/Availability
Opinel, N°8 Outdoor Orange
Pocket Knife - folding, travel, diving and rock climbing, safety lock, whistle included, handle material plastic, blade length 8.5 cm, weight 110 g
  739,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: SPT1405
4.0 1×
Watch Price/Availability
Böker Magnum Automatic Classic
Pocket Knife - folding, travel and mushroom, one-handed opening, knife included, steel hardness 58 HRC, handle material wood, blade length 8.4 cm, closed length 12.6 cm, total knife length 21 cm, weight 147 g
  1,099,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTbok033
4.8 5×
Watch Price/Availability
JKR Closing knife, plastic, black-gold
Pocket Knife - folding, travel, everyday (EDC) and fishing, belt clip included, steel hardness 53 HRC, handle material plastic, blade length 8.9 cm, closed length 12.2 cm, total knife length 21 cm, weight 120 g
  249,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTjkr033
4.7 7×
Watch Price/Availability
YATO YT-76031
Pocket Knife - folding, travel and everyday (EDC), screwdriver and case included, handle material aluminium, closed length 9.5 cm
  341,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AUPR844
4.7 3×
Watch Price/Availability
SEA TO SUMMIT Carrycot Camp Mat Self Inflating
Camping Mat sleeping mat, thickness: 3,8cm, dimensions 198 × 64cm, dimensions when packed 33 × 18cm, weight 950g
  1,798,-
In stock according to variant
Order Code: SPTbd0309nad
4.6 5×
Watch Price/Availability
JKR Closing knife, forest leaf camouflage
Pocket Knife - folding, travel, everyday (EDC) and hunting, wood saw included, steel hardness 53 HRC, handle material plastic, blade length 8.5 cm, closed length 11.6 cm, total knife length 20.15 cm, weight 106 g
  229,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTjkr24
3.0 2×
Watch Price/Availability
Naturehike camping cassette mini cooker 1000g green
Camping Stove , piercing connection, weight: 1 kg
  1,250,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTnatVar001
4.7 23×
Watch Price/Availability
KingCamp Oasis 250 blue
Sleeping Bag mumie, summer and Two-Season, the filling consists of 100% polyester, thermal comfort up to 12 °C, for a person of maximum height 210 cm, packed sleeping bag dimensions 36×18×18 cm, weight 1400 g
  629,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTking72
3.7 20×
Watch Price/Availability
Pokito Folding Coffee Cup 3in1 Cherry
Thermal Mug - volume: 475ml, material: rubber, folding,
  389,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: POKIH015
3.9 17×
Watch Price/Availability
Express Menu MLS Strudel 120 g
MRE - Meal Ready To Eat, dessert, energy value per 100 g: 565 kJ, weight 120g - 683 Kč/1 kg
Discounted -7 % 82,- 89,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTem171
3.6 9×
Watch Price/Availability
Schwarzwolf Pony New mini multi-tool grey
Multitool with functions
  188,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTimi0028
5.0 3×
Watch Price/Availability
Schwarzwolf Tibesti tools for cyclists black
Multitool with functions
  144,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTimi0024
4.0 1×
Watch Price/Availability
FOOD FORCE Tomato sauce with meatballs and pasta 300 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 381 kJ, weight 300g - 430 Kč/1 kg
  129,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTfofo020
4.7 3×
Watch Price/Availability
JKR Traditional Spanish closing knife, 9,5 cm, red wood
Pocket Knife - folding, travel and everyday (EDC), steel hardness 53 HRC, handle material wood, blade length 9.5 cm, closed length 12.1 cm, total knife length 21.6 cm, weight 67 g
  419,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: SPTjkr049
In the category Bushcraft Gear on Alza.cz, we currently have a total of 3232 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap bushcraft Gear Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best bushcraft Gear You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in bushcraft Gear reviews