Bushcraft Gear

Bushcraft Gear – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Bushcraft Gear on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Bushcraft Gear?

If you're planning to get Bushcraft Gear, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Bushcraft Gear

Are you looking for the best Bushcraft Gear? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Bushcraft Gear

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Bushcraft Gear, or choose to sort by price from highest to lowest.

Bushcraft Gear – main types

Hide description
3,232 Results
3.7 3×
Watch Price/Availability
Antonini Caltagirone 917/23
Pocket Knife - folding, everyday (EDC), steel hardness 56 HRC, handle material wood, closed length 13 cm
  560,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: SPTant054
3.3 3×
Watch Price/Availability
Sistema® Hydrate™ Tritan Bottle Swift Flip Top 600 ml, blue
Drinking Bottle - plastic, volume: 0,6l
  199,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: Sislp05
5.0 2×
Watch Price/Availability
Laken Basic Vintage 750 ml white
Drinking Bottle - stainless steel, volume: 0,75l
  539,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: SPTlahv20
4.0 1×
Watch Price/Availability
JKR Knife Stiletto, 10,3 cm, grey
Pocket Knife - folding, travel and everyday (EDC), belt clip included, steel hardness 53 HRC, handle material steel, blade length 10 cm, closed length 13.15 cm, weight 156 g
  345,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: SPT0017
4.7 3×
Watch Price/Availability
Max Fuchs AG Field bottle US nylon cover AT - Digital 1000 ml
Drinking Bottle - polyethylene, volume: 1l
  218,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: MBaaa2161
3.0 2×
Watch Price/Availability
JKR Closing knife, 10 cm, aluminium, black
Pocket Knife - folding, travel and everyday (EDC), spike and belt clip included, steel hardness 53 HRC, handle material aluminium, blade length 10 cm, closed length 12.75 cm, weight 103 g
  269,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: SPTjkr059
4.0 1×
Watch Price/Availability
JKR Folding knife, 8,5 cm, police, aluminium
Pocket Knife - folding, travel and everyday (EDC), spike, wood saw and case included, steel hardness 53 HRC, handle material aluminium, blade length 8.5 cm, closed length 11.8 cm, total knife length 20.2 cm, weight 137 g
  379,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTjkr050
5.0 1×
Watch Price/Availability
JKR Folding knife, camouflage, green
Pocket Knife - folding, travel, everyday (EDC) and fishing, spike and bottle opener included, steel hardness 53 HRC, handle material aluminium, blade length 8.25 cm, closed length 12 cm, total knife length 20.3 cm, weight 124 g
  319,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: SPTjkr019
4.0 2×
Watch Price/Availability
Renjer Traditional Nordic Elk (Elk) Jerky Sea Salt 25 g
Dried Meat Elk, energy value per 100 g: 1135,76kJ, pack weight: 25 g - 8,680 Kč/1 kg
  217,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: SPTrnjr007
5.0 1×
Watch Price/Availability
Pokémon: Characters
Drinking Bottle - aluminium, volume: 0,6l
  329,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: GMERCHtr58
5.0 1×
Watch Price/Availability
Fedus Kandar Hiking knife Tanto, 26,5 cm
Hunting Knife - with a fixed blade, blade length 15 cm, total knife length 26.5 cm, weight 280 g
  439,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTFEDnuz002
5.0 1×
Watch Price/Availability
JKR Closing knife, 8,5 cm, tanto blade, black-silver
Pocket Knife - folding, travel and everyday (EDC), spike included, steel hardness 53 HRC, handle material plastic, blade length 8.75 cm, closed length 12.45 cm, total knife length 21.1 cm, weight 151 g
  319,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTjkr056
4.0 1×
Watch Price/Availability
Agama BLACK, cutter
Diving Knife - with a fixed blade, replaceable blade, cutting hook included, handle material steel
  690,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaga184
5.0 2×
Watch Price/Availability
Trek'n Eat Peronin®Plus vanilla
MRE - Meal Ready To Eat, drink, energy value per 100 g: 1830 kJ, weight 100g - 2,450 Kč/1 kg
  245,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: SPTVce0075
3.7 3×
Watch Price/Availability
Coolkousky Tin mug with carabiner - adventure
Mug - material: stainless steel, 300ml, colour, 1 pc(s) in pack - 249 Kč/1 pc(s)
  249,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: COOLhrn07
5.0 1×
Watch Price/Availability
Spokey Monsoon mummy/deka, 10°C, green
Sleeping Bag
  571,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTspo589
4.5 2×
Watch Price/Availability
WESTMARK Set of camping cutlery, stainless steel, 3 pcs
Camping Cutlery - consists of knife, fork and spoon, foldable for space saving, stainless steel, dishwasher safe
  269,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: WESpri05
5.0 1×
Watch Price/Availability
Omada Unbreakable Sanaliving Set 3pcs VerdeMela
Camping Utensils -
  219,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: OMDa004
Watch Price/Availability
Daklos Tactical SOS Outdoor Survival Box, 96 in 1 Set
Mini Survival Kit - set contains outdoor survival tools, 96 functions in total, including tactical pen for self-defense and medical supplies, stored in backpack, black
  2,929,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa2410
5.0 2×
Watch Price/Availability
Antonini OldBear 9306/19_LN
Pocket Knife - folding, everyday (EDC), steel hardness 55 HRC, handle material wood, blade length 8 cm, closed length 11 cm
  650,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: SPTant008
5.0 3×
Watch Price/Availability
Antonini OldBear 9307/21_LN
Pocket Knife - folding, everyday (EDC), steel hardness 55 HRC, handle material wood, blade length 9 cm, closed length 12 cm
  750,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: SPTant004
5.0 1×
Watch Price/Availability
Trek'n Eat Quinoa Mexican Style
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1779 kJ, weight 140g - 1,779 Kč/1 kg
  249,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTta014
5.0 1×
Watch Price/Availability
MFH Field bottle US 2 Qt with cover, vz. 95 forest
Drinking Bottle - polyethylene, volume: 1,89l
  345,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: MBaaa2309
5.0 1×
Watch Price/Availability
Lifefactory Glass bottle 350 ml classic cap Optic White
Drinking Bottle - glass, volume: 0,35l
  619,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: LIFElah018
In the category Bushcraft Gear on Alza.cz, we currently have a total of 3231 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap bushcraft Gear Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best bushcraft Gear You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in bushcraft Gear reviews