Bushcraft Gear

Bushcraft Gear – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Bushcraft Gear on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Bushcraft Gear?

If you're planning to get Bushcraft Gear, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Bushcraft Gear

Are you looking for the best Bushcraft Gear? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Bushcraft Gear

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Bushcraft Gear, or choose to sort by price from highest to lowest.

Bushcraft Gear – main types

Hide description
3,237 Results
4.8 34×
Watch Price/Availability
Husky Fyre 6
Camping Mat sleeping mat, thickness: 6cm, dimensions 184 × 63cm, dimensions when packed 35 × 20cm, weight 1860g
  1,569,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: HuskKar003
5.0 46×
Watch Price/Availability
Victorinox pocket knife HIKER red
Swiss Army Knife - multifunctional, screwdriver, key ring, wire stripper, can opener, toothpick, wood saw, tweezers and bottle opener included, handle material plastic, blade length 7.6 cm, closed length 9.1 cm, weight 77 g
  719,-
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvict066
Watch Price/Availability
Campgo MoonTrail + Campgo EasyRest 5 Orange
Sleeping Bag - mummy-style sleeping bag, three-season, microfiber filling, inner thermal collar, drawstring hood, two-way SBS zipper on the left side with anti-jam protection, comfort temperature 7°C, limit temperature 2°C, extreme temperature -14°C, inner pocket, reflective loops for hanging, compression sack included, dimensions 200 × 80cm, packed dimensions 36 × 19cm, weight 1,250g + inflatable sleeping pad, ergonomically tapered shape, thickness 5cm, summer, dimensions 196 × 58cm, weight 550g, packed dimensions 28 × 10cm, multi-stage valve, carrying bag, drawstring, thermal resistance (R-value) 1.6m²K/W
Great price 1,429,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BUNCAMP_SB_07
4.5 19×
Watch Price/Availability
Husky Syndra Ladies -10°C
Sleeping Bag mumie, three season, the filling consists of hollow fiber, thermal comfort up to 1 °C, for a person of maximum height 175 cm, packed sleeping bag dimensions 21×36 cm, weight 1760 g
  1,799,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPThusk248
4.7 53×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Pork ribs with potatoes
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 394 kJ, weight 400g - 523 Kč/1 kg
  209,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2590
4.9 140×
Watch Price/Availability
Victorinox Waiter
Swiss Army Knife - multifunctional, screwdriver, key ring, wire stripper, can opener, toothpick, tweezers, bottle opener and corkscrew included, handle material steel, blade length 5.4 cm, closed length 8.4 cm, weight 35 g
  439,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: EAY1001
4.8 13×
Watch Price/Availability
Campgo EasyRest 5 Orange
Camping Mat sleeping mat, thickness: 5cm, dimensions 196 × 58cm, dimensions when packed 28 × 10cm, weight 550g
Great price 799,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SP_06
4.9 26×
Watch Price/Availability
Sawyer Micro Squeeze Filter System
Travel Water Filter - power to clean up to 1,5l/min, purifies up to 378000l, volume of 1l
Discounted -20 % 1,150,- 1,449,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTSYR006
4.6 74×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Pork with dumplings and cabbage
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 584 kJ, weight 400g - 573 Kč/1 kg
  229,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2591
4.6 39×
Watch Price/Availability
Siguro Stainless steel mug Elite Brew, 350 ml
Mug - material: stainless steel, 350ml, colour, 1 pc(s) in pack - 349 Kč/1 pc(s)
Great price 349,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SGR_CW_TP04B
4.8 48×
Watch Price/Availability
Victorinox RangerGrip 55
Swiss Army Knife - multifunctional, screwdriver, key ring, wire stripper, can opener, toothpick, wood saw, tweezers, bottle opener and piercer included, blade length 10 cm, closed length 13 cm
  1,939,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: EAY1029h
Watch Price/Availability
Campgo GearLine + Campgo ProGrip 5
Sleeping Bag - mummy-type sleeping bag, three-season, hollow fibre filling, internal insulation collar, detachable hood, two-way SBS zipper on the left side with jam protection, Comfort temperature 3 °C, limit temperature -2 °C, extreme temperature of -18 °C, maximum body height 205 cm, inner pocket, reflective loops for hanging, compression sleeve included, dimensions 210 × 80 cm, dimensions of the folded sleeping bag 40 × 23 cm, weight 1 900 g + inflatable mattress with ergonomically tapered shape, suitable for a hammock, thickness 5 cm, summer, dimensions 180 × 52 cm, weight 710 g, dimensions after packing 27 × 10 cm, multi-stage valve, anti-slip elements, transport packaging, a tightening elastic band, thermal resistance (R-value) 1.6 m²K/W
Great price 1,599,-
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BUNCAMP_SB_08
4.9 43×
Watch Price/Availability
Victorinox Handyman red
Swiss Army Knife - multifunctional, screwdriver, iron file, iron saw, nail cleaner, chisel, key ring, scissors, wire stripper, can opener, toothpick, wood saw, tweezers, multipurpose hook, bottle opener and corkscrew included, closed length 9.1 cm, weight 155 g
  2,289,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvict071
4.9 417×
Watch Price/Availability
Victorinox Spartan black
Swiss Army Knife - multifunctional, screwdriver, key ring, wire stripper, can opener, toothpick, tweezers, bottle opener, corkscrew and piercer included, closed length 9.1 cm
  559,-
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: EAY4006
4.8 139×
Watch Price/Availability
Express Menu Chicken on paprika
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 355 kJ, weight 600g - 298 Kč/1 kg
  179,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem001
4.8 29×
Watch Price/Availability
Victorinox Swiss Card Classic Translucent Blue
Multitool - credit card with functions
  859,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: EAY1025c
4.8 5×
Watch Price/Availability
Hannah Leisure 7.0 Wide Magnet
Camping Mat sleeping mat, thickness: 7cm, dimensions 198 × 63cm, dimensions when packed 65 × 20cm, weight 1650g
  1,883,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPThann0907
4.6 54×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Rice pudding with plums
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 827 kJ, weight 250g - 636 Kč/1 kg
  159,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2597
4.9 15×
Watch Price/Availability
Campgo TrailPro Z IXPE
Camping Mat sleeping mat, thickness: 2cm, dimensions 183 × 55cm, dimensions when packed 13,5 × 55cm, weight 430g
Great price 699,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SP_02
4.2 9×
Watch Price/Availability
Campgo Base Pad 0,8 XPE Purple
Camping Mat - thickness 0.8cm, ultra-lightweight, non-slip, washable, summer use, dimensions 180×50cm (L×W), single-layer, XPE foam material, weight 200g, packed dimensions 50×15cm, thermal resistance (R-value) 1.2 m²K/W, elastic straps for securing
Great price 199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SP_10
4.9 22×
Watch Price/Availability
Husky Kids Nami -10°C
Sleeping Bag mumie, three season, the filling consists of hollow fiber, thermal comfort up to 5 °C, for a person of maximum height 145 cm, packed sleeping bag dimensions 34×18×17 cm, weight 1290 g
  1,149,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPThusk0022
4.6 37×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - 100% MEAT: Turkey with onions
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 771 kJ, weight 200g - 1,145 Kč/1 kg
  229,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2595
4.8 701×
Watch Price/Availability
Mikov Rybička
Pocket Knife - folding, travel, blade length 5.5 cm, closed length 7.8 cm, weight 88 g
  109,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: EAY1220y
4.6 35×
Watch Price/Availability
TRISTAR KO-6382
Camping Stove , weight: 3 kg
  1,199,-
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRIKO823
 
In the category Bushcraft Gear on Alza.cz, we currently have a total of 3238 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap bushcraft Gear Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best bushcraft Gear You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in bushcraft Gear reviews