Wella

We can deliver Wella products on the same day! Most products are in stock, so you don't have to wait. Place your order from the comfort of your home and have it delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Why shop anywhere else but on Alza.cz?

Continue

7 reasons to shop for Wella products on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Wella goods?

When making your selection, don't forget to consider a few aspects that will help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the offer to match your preferences. We also recommend sorting Wella products by popularity or price.

Wella brand names you'll find in our offering

Hide description
52 Results
Watch Price/Availability
WELLA Deluxe Lotion Spray 150ml
Hair Styling Spray - for all hair types, light hold, volume 150 ml - 133 Kč/100 ml
  199,-
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KSVL5833
Watch Price/Availability
WELLA Wellaflex Frizz Control 250 ml
Hairspray - vegan, pro all hair types, strong hold, volume 250 ml - 44 Kč/100 ml
  109,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KSVL9830
Watch Price/Availability
WELLA Wellaflex Fullness Volume 100 ml
Hair Tonic Hair tonic for fuller hairstyle and strong hair 100 ml - 189 Kč/100 ml
  189,-
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KSVL9872
4.7 69×
Watch Price/Availability
WELLA Wellaton 9/3 golden blonde 110 ml
Hair Dye permanent, cream, , application method: colour brightening - 81 Kč/100 ml
  89,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KSVL5859
4.7 69×
Watch Price/Availability
WELLA Wellaton 10/0 extra light blonde 110 ml
Hair Dye permanent, cream, , application method: lightening - 81 Kč/100 ml
  89,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KSVL5834
4.7 69×
Watch Price/Availability
WELLA Wellaton 66/46 red cherry 110 ml
Hair Dye permanent, cream, , application method: colour brightening - 81 Kč/100 ml
  89,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KSVL5849
4.7 69×
Watch Price/Availability
WELLA Wellaton 77/44 fiery red 110 ml
Hair Dye permanent, cream, , application method: colour brightening - 81 Kč/100 ml
  89,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KSVL5852
4.7 69×
Watch Price/Availability
WELLA Wellaton 5/0 light brown 110 ml
Hair Dye permanent, cream, , application method: colour brightening - 126 Kč/100 ml
  139,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KSVL5841
4.7 69×
Watch Price/Availability
WELLA Wellaton 9/0 ultra light blonde 110 ml
Hair Dye permanent, cream, , application method: comprehensive dyeing and colour brightening - 81 Kč/100 ml
  89,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KSVL5857
4.7 69×
Watch Price/Availability
WELLA Wellaton 8/1 ash blonde 110 ml
Hair Dye permanent, cream, , application method: colour brightening - 108 Kč/100 ml
Discounted -14 % 119,- 139,-
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KSVL5854
4.7 69×
Watch Price/Availability
WELLA Wellaton 4/0 medium brown 110 ml
Hair Dye permanent, cream, , application method: colour brightening - 108 Kč/100 ml
  119,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KSVL5840
4.7 69×
Watch Price/Availability
WELLA Wellaton 8/0 light blonde 110 ml
Hair Dye permanent, cream, , application method: colour brightening - 108 Kč/100 ml
  119,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KSVL5853
4.7 69×
Watch Price/Availability
WELLA Wellaton 7/3 hazelnut 110 ml
Hair Dye permanent, cream, , application method: colour brightening - 81 Kč/100 ml
  89,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KSVL5851
4.7 69×
Watch Price/Availability
WELLA Wellaton 7/0 medium blonde 110 ml
Hair Dye permanent, cream, , application method: colour brightening - 108 Kč/100 ml
  119,-
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KSVL5850
4.7 69×
Watch Price/Availability
WELLA Wellaton 5/4 maroon 110 ml
Hair Dye permanent, cream, , application method: colour brightening - 81 Kč/100 ml
  89,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KSVL5842
4.7 69×
Watch Price/Availability
WELLA Wellaton 2/0 black 110 ml
Hair Dye permanent, cream, , application method: comprehensive dyeing and colour brightening - 81 Kč/100 ml
  89,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KSVL5837
4.0 13×
Watch Price/Availability
WELLA colour Perfect 8/0 Light Blonde 135 ml
Hair Dye permanent, cream, , application method: comprehensive dyeing and root or grey coverage - 103 Kč/100 ml
  139,-
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KSVL9857
4.0 13×
Watch Price/Availability
WELLA colour Perfect 8/1 Light Ash Blonde 135 ml
Hair Dye permanent, cream, , application method: comprehensive dyeing and root or grey coverage - 103 Kč/100 ml
  139,-
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KSVL9853
4.7 61×
Watch Price/Availability
WELLA Wellaflex Hair Spray Shiny Ultra Strong 250 ml
Hairspray - pro normal and damaged hair, provides protection from UV radiation, extra strong hold, volume 250 ml - 44 Kč/100 ml
  109,-
Currently Unavailable
Order Code: KSVL5800
5.0 7×
Watch Price/Availability
WELLA Deluxe Mousse Dream Curls Strong 200ml
Hair Mousse - for wavy and curly hair, provides protection from UV radiation, medium hold, volume 200 ml - 80 Kč/100 ml
  159,-
Currently Unavailable
Order Code: KSVL5780
4.7 61×
Watch Price/Availability
WELLA Wellaflex Hair Spray Heat Protect Ultra Strong 250ml
Hairspray - pro all hair types, provides protection from high temperature, external influences and breakage, extra strong hold, volume 250 ml - 44 Kč/100 ml
  109,-
Currently Unavailable
Order Code: KSVL5812
4.3 4×
Watch Price/Availability
WELLA Deluxe Hair Spray Lux Shine Ultra Strong 250ml
Hairspray - pro fine, damaged and dry hair, provides protection from UV radiation, extra strong hold, volume 250 ml - 56 Kč/100 ml
  139,-
Currently Unavailable
Order Code: KSVL5803
Watch Price/Availability
WELLA Wellaflex Men Ultimate 150 ml
Hair Gel - for all hair types, protects from external influences, extra strong hold, volume 150 ml - 73 Kč/100 ml
  109,-
Currently Unavailable
Order Code: KSVL9823
Watch Price/Availability
WELLA Wellaflex 2nd Day Volume 150 ml
Hair Gel - for all hair types, protects from high temperature, strong hold, volume 150 ml - 86 Kč/100 ml
  129,-
Currently Unavailable
Order Code: KSVL9849