Acer Aspire 5 (RECENZE)

Zobrazit katalog
Acer Aspire 5 (RECENZE)

Acer Aspire 5 je jedním z prvních notebooků s procesorem architektury Kaby Lake R, která slibuje 40% nárůst výkonu ve stejné cenové kategorii v porovnání s předchozí generací. Procesor Intel Core i5-8250U má stejně jako všechny ostatní procesory Kaby Lake R nízké TDP 15 W a nově v řadě Core i5 také dvojnásobný počet fyzických jader a výpočetních vláken. Pravé čtyřjádrové procesory v levnějších noteboocích se tedy stávají realitou. Naše recenze vám nastíní, jak si notebook vede jako nositel procesoru nové generace i jako celistvý produkt. 

Recenze Acer Aspire 5

Recenze Acer Aspire 5 – obsah

 1. Parametry Acer Aspire 5
 2. Design Acer Aspire 5 a jeho zpracování
 3. Klávesnice Acer Aspire 5: numerický blok a podsvícení
 4. Jak je na tom Acer Aspire 5 s konektory, reproduktory a displejem?
 5. Acer Aspire 5 disponuje SSD i HDD
 6. Test výkonu procesoru Kaby Lake R v Acer Aspire 5
 7. Herní testy Acer Aspire 5 s grafikou NVIDIA GeForce MX150
 8. Hodnocení Acer Aspire 5

Parametry Acer Aspire 5

Základem Acer Aspire 5 je již zmíněný procesor Intel Core i5-8250U, nástupce loňského modelu i5-7200U, oproti kterému disponuje již čtyřmi fyzickými jádry. Novinka si zachovala také technologii Hyper Threading, díky níž se nám dostává osmi výpočetních vláken, čímž se úsporné modely procesorů blíží výkonnostní úrovni řad s vyšším TDP.

ParametrAcer Aspire 5
ProcesorIntel® Core™ i5-8250U (1,6–3,4 GHz, 6 MB L3 cache, 4 jádra / 8 vláken)
Grafická kartaNVIDIA® GeForce® MX150
Displej15,6" Full HD IPS (1 920 × 1 080), antireflexní, 60 Hz
Operační paměť8 GB (1 × 8 GB) DDR4 2 400 MHz
Úložiště128GB M.2 SATA SSD + 1TB HDD 5 400 ot./min
KonektivitaWiFi Intel® 802.11ac + Gigabit Ethernet LAN + Bluetooth® 4.0
Porty1 × USB 3.1 Type-C, 1 × USB 3.0, 2 × USB 2.0, SD slot, HDMI, audio jack, Ethernet LAN
Vstupní zařízeníPodsvícená klávesnice s numerickým blokem, touchpad
BaterieLi-ion, 4článková, 48Wh
Rozměry38,2 × 26,1 × 2 cm
Váha2 kg
Operační paměťWindows 10 Home 64bit

Intel u svých nových procesorů také změnil pohled na frekvence, základní je totiž nesrovnatelně nižší oproti předchozí generaci a dosahuje pouhých 1,6 GHz, Turbo Boost frekvence však vzrostla na 3,4 GHz a o jednovláknový výkon tedy strach mít nemusíte. S vyšším počtem jader jde ruku v ruce také velikost sdílené L3 cache, která nyní nabývá velikosti 6 MB, po dělení nám tedy vyjde stejná kapacita na vlákno, jakou disponovala minulá generace procesorů. Na výkon procesoru se v naší recenzi Acer Aspire 5 podíváme ještě podrobněji.

Acer Aspire 5

Jako hlavní grafický koprocesor zde slouží NVIDIA GeForce MX150, grafická karta nižší třídy, která je považována za nástupce GeForce 940MX, její výkon by však měl být vyšší, než jakým disponuje GTX 950M při zachování nízké spotřeby. Disponuje 2 GB GDDR5 paměti a uvidíme, jak je schopna si v těle Acer Aspire 5 poradit s dnešními populárními hrami.

Další výbava Acer Aspire 5 je již vcelku standardní: od Full HD IPS displeje přes kombinaci 128GB SSD a 1TB HDD až po sestavu konektorů, ve které se nezapomnělo ani na USB typu C.

Design Acer Aspire 5 a jeho zpracování 

Jak z dálky tak z blízka můžeme vidět, že si Acer Aspire 5 odpustil extravagantní design a zůstal u pozornost nestrhávajících prvků. Na první pohled se Aspire tváří jako další černý notebook, což nemusí být na škodu, nepočítejte ale, že s ním někoho oslníte. S přihlédnutím k cenové kategorii, ve které se Aspire 5 nachází, shledáváme kvalitu jeho zpracování dobrou.

Acer Aspire 5

Materiál s největším zastoupením je plast, efektně mu však sekunduje hliník, ze kterého je vyroben vrchní plát a oblast klávesnice, čili plocha, se kterou se ruce setkávají nejvíce. Když mluvíme o hliníkovém plátu, měli bychom také zmínit broušení, které je na okraji aplikováno. Z designového hlediska nemáme co vytknout, praktické to však není: problémem zabroušení je jeho přílišná ostrost, která má za následek až řezavý tlak na oblast zápěstí v případě opření rukou o klávesnici notebooku. Obdobné broušení se nachází kolem touchpadu, zde však nijak nepříjemné není.

Acer Aspire 5Acer Aspire 5

Spodní část Acer Aspire 5 je vyrobena z plastu a umožňuje snadný přístup ke slotům operačních pamětí a k pozici pro 2,5" disk. Okraje jsou taktéž vyrobené z plastu a nikde ve spojích nedochází k žádnému vrzání či prohýbání, vše drží jako jeden kus materiálu. Podporu notebooku zajišťují dvě protiskluzové nožičky vpředu a jeden pruh přes celou šířku vzadu, což považujeme za takřka ideální řešení.

Zadní strana krytu notebooku je pokryta texturovaným plastem, v jejím středu se pak vyjímá logo Acer. Plast na přední straně již působí obyčejněji, ne však nijak nekvalitně. Obrazovka je držena klouby, které zapadají do nosné části ve stříbrné barvě. Mohlo by se zdát, že se jedná o kov, ale i přes svůj lesklý povrch je díl vyroben z plastu. Díky konstrukci kloubu je tato část vidět v otevřeném i v zavřeném stavu a ukazuje tak nápis Aspire. Klouby umožňují naklopení displeje i do úhlu přesahujícího 180° a zároveň displej drží stabilní ve včech polohách. Otevření notebooku jednou rukou však také není problém.

Acer Aspire 5Acer Aspire 5

Z hlediska bytelnosti nemáme k Acer Aspire 5 téměř žádné výhrady, kombinaci plastu a hliníku výrobce zvládl dobře. Ocenili bychom jen větší vyztužení šasi, které se sice při běžném použití nijak výrazně neprohýbá, jeho flexe je však patrná, pokud vyvinete vyšší tlak. Trochu hůře na tom je prohýbání displeje, které je poměrně snadné, obzvlášť v jeho spodní části, což ubírá na jistotě úchopu při přenášení notebooku.

Klávesnice Acer Aspire 5: numerický blok a podsvícení

Klávesnice Acer Aspire 5 patří do sorty standardních ostrůvkových klávesnic, jaké běžně nacházíme v noteboocích této cenové kategorie. Nízký zdvih 1,3 mm a vcelku tvrdý doraz předznamenávají nepohodlné psaní, překvapivě tomu tak není, za což podle nás může výrazná hmatová odezva, která do jisté míry kompenzuje předchozí dva nedostatky. Nebude tak žádný problém napsat vše, co potřebujete, s rozumnou dávkou pohodlí.

Acer Aspire 5

Rádi vidíme také dobře zpracovaný numerický blok a to v provedení, ve kterém klávesy nabývají zhruba dvoutřetinové šířky klávesy standardní, což umožňuje menší rozměry klávesnice a větší mezery mezi klávesami. Díky tomu došlo k zachování dosažitelnosti a hmatové rozlišitelnosti všech kláves.

Hůře řešené jsou směrové šipky: dvojice pro vertikální navigaci sdílí prostor pro jedinou klávesu, což je pro jedince s většími prsty noční můra. Naštěstí jsou klávesy na straně, kterou sdílí, zaoblené, šance na stisk špatné klávesy je tedy mírně potlačena.

Acer Aspire 5Acer Aspire 5

Klávesnice Acer Aspire 5 je bíle podsvícená, což samo o sobě zaslouží kladné hodnocení. Bohužel, podsvícení trpí nejednotvárností v rámci kláves. Podsvícení ke krajům mizí a levé horní části znaků na klávesnici jsou nepříjemně tmavší. Jinak je ale podsvícení dostatečně jasné a pro psaní po tmě jako stvořené, neutrální bílá barva navíc slouží také jako solidní designový prvek. Bohužel nám chybí indikace stavu caps, num a scroll lock.

Jak je na tom Acer Aspire 5 s konektory, reproduktory a displejem?

Z hlediska konektorů nabídne Acer Aspire 5 nutný základ. Na pravé straně máme dva konektory USB 2.0, vstupně-výstupní audio jack a vstup napájení. S notebookem dodávaný napájecí konektor je zahnutý a i přes svoji pozici tedy nijak nepřekáží pohybům myši. Neprakticky je však umístěn zde taktéž přítomný audio jack, kterému pravá strana nesvědčí, obzvlášť pokud si uvědomíme, že audio vývody headsetů zpravidla končí v jejich levém sluchátku. V neposlední řadě pravou stranu obývají dvě indikační LED diody. Jedna z nich značí, zda je notebook zapnut, druhá potom informuje o přítomnosti napájení.

Acer Aspire 5

Na levé straně se nachází jeden konektor USB 3.0 a jeden port USB 3.1 Type-C, kompatibilitu s rozhraním Thunderbolt nečekejte. Dále zde máme přístup k HDMI, Ethernet portu a čtečce SD karet. Škoda, že výrobce neosadil více portů USB 3.0 namísto těch ve verzi 2.0.

Acer Aspire 5Acer Aspire 5

Displej Acer Aspire 5

Oceňujeme, že displej Acer Aspire 5 nemá patrné žádné výrazné zabarvení a bílá je tedy skutečně bílou. Z pozorování také vyplynulo, že kontrast patří k těm lepším, naopak jas zapadne do průměru. Díky technologii IPS jsou pozorovací úhly displeje bezchybné, za kvalitní podání barev bychom však ruku do ohně určitě nedali. Antireflexní úprava displeje je přítomna. Celkově se displej řadí do průměru ve své kategorii.

Reproduktory

Při navýšení hlasitosti reproduktorů se dostavilo překvapení. Nehrají totiž vůbec špatně, zvuk nepůsobí plechově, výraznější basy by však mohly kvalitě ještě přidat. Reproduktory jsou umístěné na přední straně Acer Aspire 5, čímž zlepšují zážitek při sledování filmů, protože směřují k divákovi. Potřeby audiofilních jedinců dozajista neuspokojí, pro občasnou konzumaci multimediálního obsahu však stačí a jejich hlasitost vyplní i zasedací místnost pro dvacet lidí.

Výdrž baterie Acer Aspire 5

Při testu běžné domácí či kancelářské činnosti, který zahrnuje modelové situace brouzdání internetem, tvorby textových dokumentů, editování fotografií a komunikace skrze video chat, dosáhl Acer Aspire 5 na necelou sedmihodinovou výdrž při 50% jasu a bez použití schématu napájení šetřícího baterii. Vyloženě vytrvalce zde nemáme, ale vzhledem k výkonu, 15,6“ displeji a režimu, při kterém nebyly dělány kompromisy v použitelnosti, se jedná o dobré hodnoty. 

Acer Aspire 5 disponuje SSD i HDD

Acer Aspire 5 je osazen dvěma disky, jedním 128GB SSD a jedním HDD s kapacitou 1 TB a rychlostí 5 400 ot./min. Oba jsme otestovali pomocí populárního benchmarku CrystalDiskMark.

SSD vykazuje obstojné rychlosti čtení, jejich hodnoty nijak výrazně nevybočují ze standardů dnešních flashových disků. Na druhou stranu rychlosti zápisu mají poněkud daleko k výsledkům, kterých na sběrnici SATA dosahují lepší SSD disky.

HDD Acer Aspire 5 se mezi plotnovými disky drží naopak dobře a dosahuje rychlostí, které patří v rámci pevných disků s 5 400 ot./min k nadprůměru.

Měření rychlosti SSDMěření rychlosti HDD

Na obrázcích výše můžeme vidět výsledky SSD (vlevo) a HDD (vpravo) v benchmarku CrystalDiskMark.

Test výkonu procesoru Kaby Lake R v Acer Aspire 5

Acer Aspire 5 má tu čest reprezentovat osmou generaci mobilních procesorů Intel Core. Právě jako malý test procesorů nové generace jsme naši recenzi pojali. Obsažený Intel Core i5-8250U je přímým nástupcem loňského i5-7200U, řadou specifikací se ale blíží nejvyšším notebookovým modelům Intel Core i7 minulé generace. Rozhodli jsme se tedy, že ho srovnáme také s jedním z nejvýkonnějších mobilních procesorů současnosti, i7-7700HQ.

Procesori5-7200Ui5-8250Ui7-7700HQ
Generace7. Kaby Lake8. Kaby Lake R7. Kaby Lake
Frekvence2,50 GHz1,60 GHz2,80 GHz
Turbo Boost3,10 GHz3,40 GHz3,80 GHz
Jádra244
Vlákna488
L1 cache128 KB256 KB256 KB
L2 cache512 KB1 MB1 MB
L3 cache3 MB6 MB6 MB
TDP15 W15 W45 W

V tabulce parametrů srovnávaných modelů si můžeme všimnout nápadných podobností mezi novým procesorem Core i5 a začátkem letošního roku vypuštěným Core i7. Core i5-8250U sdílí s i7-7700HQ především počet jader a výpočetních vláken, ale také rozložení pamětí cache. Jeho podobnost s i5-7200U se naopak točí okolo určení, které je zaměřené především na nízkou spotřebu. TDP 15 W je již zavedený standard pro všechny procesory označované písmenem U a u i5-8250U tomu není jinak. I přesto Kaby Lake R přináší do tohoto energetického limitu 4 fyzická jádra, 8 výpočetních vláken a Turbo Frekvenci vyšší, než jakou disponovala předchozí generace. V případě základní frekvence došlo naopak ke snížení, což umožňuje při nízkém využití snížit spotřebu, ve chvílích výkonnostního vytížení se tedy nový procesor spoléhá na technologii Turbo Boost.

Acer Aspire 5

7-Zip

Jako první výkonnostní ukazatel se nabízí populární komprimační open-source software 7-Zip, který přinesl hned na začátek jedno velké překvapení. Jak v jednovláknovém, tak ve vícevláknovém testu, který 7-Zip poskytuje, i5-8250U ve skutečnosti porazil i7-7700HQ z výkonnější rodiny procesorů a dokázal za sekundu provést více milionů instrukcí (MIPS).

Acer Aspire 5

Cinebench R15

Další klání hostoval benchmark grafického software Cinema 4D, populární Cinebench R15. Ten měří výkon procesoru při renderování náročné grafické scény a výsledek byl již o něco předvídatelnější. Intel Core i5-8250U se výkonnostně zařadil mezi svého předchůdce a Core i7-7700HQ, který v jednovláknovém testu téměř dohnal, ve vícevláknovém mu však už nestačil.

Acer Aspire 5

Geekbench 4

Oproti Cinebench R15 je výsledek v Geekbench 4 přesně opačný. Ve vícevláknovém testu i5-8250U šlape i7-7700HQ na paty, v jednovláknovém se však řadí přímo mezi i7 a starší i5.

Acer Aspire 5

PassMark CPU Mark

Další populární benchmark PassMark jen potvrzuje místo nového procesoru. Jeho jednovláknový i vícevláknový výkon se mnohem více blíží současné vyšší třídě, než starší i5-7200U a potvrzuje domněnky o agresivním výkonnostním cílení střední třídy Kaby Lake R.

Acer Aspire 5

Syntetické testy ukázaly, že nové procesory Kaby Lake R nejsou žádnou lehce upravenou verzí předchozí generace, nýbrž jejím plnohodnotným následovníkem. Intelem slibovaný 40% nárůst výkonu se ve vícevláknových aplikacích skutečně dostavil, což však není k dvojnásobnému mezigeneračnímu nárůstu jader zas takové překvapení. Pozitivem, a možná i tím překvapením, je nárůst výkonu samotných jader, který se nyní často blíží energeticky mnohem náročnějšímu procesoru i7-7700HQ.

Během testování jsme však také narazili na jednu poměrně zásadní nepříjemnost. Jelikož je 15 W málo pro uživení čtyřech fyzických jader na frekvenci 3,4 GHz, může i5-8250U navýšit tento limit až na štědrých 25 W. Právě kvůli tomu, že se jedná o dočasné navýšení, není možné dlouhodobě napájet všechna jádra tak, aby si při vysokém vytížení udržela svůj maximální takt. Po krátké chvíli slávy dojde tedy k omezení frekvence, která se dlouhodobě ustálí zhruba na hodnotě 2,4 GHz. I přesto je však schopen procesor podávat znatelně vyšší výkon než předchozí generace. V jednovláknových aplikacích nemá procesor problém udržet maximální frekvenci po celou dobu svého operování.

Pokles frekvence Kaby Lake i5-8250U
Ve vícevláknových testech frekvence Core i5-8250U po chvíli klesla z 3,4 GHz na zhruba 2,4 GHz. V jednovláknových si svůj maximální takt procesor držel stabilně. K teplotnímu throttlingu má Kaby Lake R daleko, mnohem dříve dochází k energetickému omezení frekvence.

Herní testy Acer Aspire 5 s grafikou NVIDIA GeForce MX150

Acer Aspire 5 není žádný herní speciál, výkon počítačů ve hrách je však tak relevantní téma, že jeho vynechání by byla škoda. Pro test jsme zvolili dvě nenáročné, avšak velmi populární hry, graficky náročný titul zde zastupuje GTA V. Všechny testy probíhaly ve Full HD rozlišení. Výkon je obstojný a můžeme prohlásit, že nenároční hráči nebo pařani MOBA či jiných kompetitivních her si mohou na Acer Aspire 5 i docela slušně zahrát.

PC hra Counter-Strike: Global Offensive

Counter-Strike: Global Offensive

Counter-Strike: Global Offensive je populární hra z roku 2012. Obecně se nepovažuje za náročný titul, je však velmi populární a hojně se vyskytuje v soutěžích e-sportu. Test byl prováděn na komunitní mapě FPS Benchmark, jejíž součástí je i řada vyjmečně náročných scén, se kterými se jen zřídka kdy setkáte, proto je minimální hodnota snímků za sekundu tak nízká. Byla vygenerována poklesem FPS, který netrval ani sekundu, a to v náročném úseku s kouřovým granátem.

Výkon Acer Aspire 5 v Counter-Strike: Global Offensive
PC hra Rocket League

Rocket League

Rocket League je kompetitivním překvapením z roku 2015. Sice se taktéž nejedná o hru, která by měla výkon počítačů jakkoliv prověřit, její popularita je však taktéž velmi vysoká. Test byl prováděn na mapě Utopia Coliseum během minuty standardního hraní v módu tři na tři.

Výkon Acer Aspire 5 v Rocket League
PC hra GTA V

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V je jednou z nejprodávanějších her historie. Svůj debut na PC zažila v roce 2015 jako vylepšená verze hry pro konzole staré generace z roku 2013. Nabízí rozsáhlý otevřený svět a ohromující vizuál. Testy byly prováděny na poslední sekvenci předpřipraveného benchmarku.

Výkon Acer Aspire 5 v GTA V

Hodnocení Acer Aspire 5

Acer Aspire 5 recenze

Acer Aspire 5

Notebooky

Acer Aspire 5 je solidní notebook, který kombinuje jednoduchý, ale pěkný design, poměrně kompaktní rozměry a výkon nové generace procesorů Kaby Lake R, proti kterému nemůžeme říci půl slova. Intel do střední třídy úsporných procesorů přinesl čtyři fyzická jádra za cenu prakticky odpovídající minulé generaci. Výkon ve vícevláknových aplikacích zažil mezigenerační skok, jaký se každý rok nevidí. Také v jednovláknových aplikacích došlo ke znatelnému pokroku a i5-8250U se i přes své nízké TDP nemusí za svůj výkon stydět ani v porovnání s loňskými procesory HQ, které disponují TDP 45 W. Kromě výkonu však nijak výrazně z řady černých notebooků nevystupuje.

Klady

 • Výkon procesoru Kaby Lake R
 • Podsvícená klávesnice
 • Hliníkový plát
 • Obstojný výkon grafické karty
 • Snadná rozšiřitelnost RAM a výměna disku

Zápory

 • Nepohodlné kosmetické broušení
Vytisknout
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací