Akzo Nobel

We can deliver Akzo Nobel products on the same day! Most products are in stock, so you don't have to wait. Place your order from the comfort of your home and have it delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Why shop anywhere else but on Alza.cz?

Continue

7 reasons to shop for Akzo Nobel products on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Akzo Nobel goods?

When making your selection, don't forget to consider a few aspects that will help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the offer to match your preferences. We also recommend sorting Akzo Nobel products by popularity or price.

Akzo Nobel brand names you'll find in our offering

Hide description
324 Results
5.0 1×
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Direct Rust Hammer 2,5 l Dark Green
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
Discounted -5 % 1,669,- 1,768,-
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SURhob0266
4.8 12×
Watch Price/Availability
Dulux Classic White 10 l
Wall Paint 10 l volume, surface coverage 140 m2, dilution - water-based, suitable for plaster, drywall and wallpaper, weight 15 kg - 85 Kč/1 l
  848,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: WSaaa2800
5.0 1×
Watch Price/Availability
Dulux Vinyl Matt PBW, white 10 l
Wall Paint 10 l volume, surface coverage 180 m2, dilution - no dilution needed, suitable for plaster, drywall and wallpaper, weight 14,94 kg - 215 Kč/1 l
  2,148,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: WSaaa2721
4.8 12×
Watch Price/Availability
Dulux Classic White 3 l
Wall Paint 3 l volume, surface coverage 42 m2, dilution - water-based, suitable for plaster, drywall and wallpaper, weight 4,35 kg - 106 Kč/1 l
Amazing Deal 318,- Save 51,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: WSaaa2798
5.0 1×
Watch Price/Availability
Dulux Vinyl Matt PBW - white 2,5 l
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 45 m2, dilution - no dilution needed, suitable for plaster, drywall and wallpaper, weight 3,74 kg - 267 Kč/1 l
Amazing Deal 668,- Save 121,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: WSaaa1566
4.7 21×
Watch Price/Availability
Akzo Nobel Dulux Rapidry Aqua 0,75 l, white
All-Purpose Paint - white, coverage, water-soluble, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 14 m2/l theoretical yield, 10.5 m² area coverage, approximate drying time 0.5 h, volume 0.75 l
  298,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: AKZbar002
4.8 12×
Watch Price/Availability
Dulux Classic White 5 l
Wall Paint 5 l volume, surface coverage 70 m2, dilution - water-based, suitable for plaster, drywall and wallpaper, weight 7,3 kg - 94 Kč/1 l
  468,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: WSaaa2799
5.0 1×
Watch Price/Availability
Dulux Vinyl Matt PBW - white 5 l
Wall Paint 5 l volume, surface coverage 90 m2, dilution - no dilution needed, suitable for plaster, drywall and wallpaper, weight 7,47 kg - 224 Kč/1 l
Great price 1,118,- Save 72,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: WSaaa1565
5.0 3×
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Rust Smooth 2.5 l Dark Brown
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  1,768,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0233
4.8 4×
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Cut Smooth 0,7 l Black
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  558,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0222
5.0 3×
Watch Price/Availability
Akzo Nobel Dulux Rapidry Aqua 2,5 l, dark brown
All-Purpose Paint - brown, coverage, water-soluble, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 14 m2/l theoretical yield, 10.5 m² area coverage, approximate drying time 0.5 h, volume 2.5 l
Great price 838,- Save 51,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: AKZbar020
4.8 4×
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Cut Smooth 2.5 l Black
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  1,768,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0232
5.0 2×
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Cut Hammer 2,5 l Grey
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  1,768,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0270
5.0 5×
Watch Price/Availability
Dulux COW - Colours of the World - 2,5l, White Sails
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 35 m2, dilution - no dilution needed, suitable for plaster and drywall - 227 Kč/1 l
  568,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0059
4.7 21×
Watch Price/Availability
Akzo Nobel Dulux Rapidry Aqua 0,75 l, white gloss
All-Purpose Paint - white, coverage, water-soluble, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 14 m2/l theoretical yield, 10.5 m² area coverage, approximate drying time 0.5 h, volume 0.75 l
  298,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AKZbar001
4.7 21×
Watch Price/Availability
Akzo Nobel Dulux Rapidry Aqua 0,75 l, black
All-Purpose Paint - black, coverage, water-soluble, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 14 m2/l theoretical yield, 10.5 m² area coverage, approximate drying time 0.5 h, volume 0.75 l
  298,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: AKZbar016
5.0 2×
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Rust Smooth 2.5 l Light Grey
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  1,768,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0237
5.0 4×
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Cut Smooth 0,25 l White
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  258,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0220
5.0 3×
Watch Price/Availability
Akzo Nobel Dulux Rapidry Aqua 2,5 l, white
All-Purpose Paint - white, coverage, water-soluble, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 14 m2/l theoretical yield, 10.5 m² area coverage, approximate drying time 0.5 h, volume 2.5 l
Great price 838,- Save 51,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AKZbar018
4.7 21×
Watch Price/Availability
Akzo Nobel Dulux Rapidry Aqua 0,75 l, grey
All-Purpose Paint - grey, coverage, water-soluble, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 14 m2/l theoretical yield, 10.5 m² area coverage, approximate drying time 0.5 h, volume 0.75 l
  298,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: AKZbar011
3.0 2×
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Cut Smooth 2.5 l Green
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  1,768,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0235
5.0 5×
Watch Price/Availability
Dulux COW - Colours of the World - 2,5l, Sunrise
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 35 m2, dilution - no dilution needed, suitable for plaster and drywall - 227 Kč/1 l
Discounted -5 % 568,- 599,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0053
5.0 2×
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Cut Hammer 0,7 l Grey
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  558,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0261
5.0 3×
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Rust Smooth 0,7 l Dark Brown
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  558,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0223
 

Akzo Nobel - articles

previewTelefon iKKO MindOne Pro je kapesní rebel s otočným fotoaparátem a vlastní hlavou iKKO MindOne Pro jde proti proudu dnešních smartphonů. Sází na kompaktní rozměry, otočný 50Mpx fotoaparát, vlastní AI prostředí a volitelné pouzdro s fyzickou klávesnicí. Neobvyklá novinka chce oslovit uživatele, kteří hledají něco jiného než další tuctový telefon.
Samsung Galaxy A27 5G patří mezi telefony, které se snaží nabídnout vyváženou kombinaci funkcí, výkonu a příjemného uživatelského zážitku. Zaujme především kvalitním AMOLED displejem, povedeným designem a dlouhou softwarovou podporou. Během testování jsme ale narazili i...