Značka Amazfit dlouhodobě sázela na chytré hodinky se solidní výbavou a překvapivě nízkou cenou. Téměř všechny modely přitom byly zaměřeny zejména univerzálně, a sportovní výjimku tak představovala jen řada Amazfit Stratos. Ta však dlouhou dobu neobdržela nový model, a o to zajímavěji se proto jeví Amazfit Falcon, čistě sportovní hodinky s prémiovými materiály, pokročilými funkcemi, ale i o něco vyšší cenou. Nicméně Amazfit se netají svými vysokými ambicemi a vyzval na přímý souboj legendu Garmin Fenix. S jakým ohlasem se Falcon setkal u recenzentů?
Amazfit Falcon se chlubí tělem z titanu a lunetou z titanové slitiny, takže není divu, že se můžeme těšit na mimořádnou odolnost či relativně nízkou váhu. Z rozměrů 49,45 × 47,2 mm je zároveň patrné, že jde o vcelku robustní zařízení, u kterého si však na rozdíl od zmíněných Garmin Fenix nelze vybírat z více velikostí. Relativně malá je naopak tloušťka, která činí pouhých 12,95 mm, zatímco Garmin Fenix mají dle konkrétního modelu 14 až 15 mm. Silikonový řemínek je dle očekávání vyměnitelný pomocí systému Quick Release, přičemž samotná přezka je rovněž z titanu. K ovládání lze pak využít jak dotykové obrazovky, tak čtyř bočních tlačítek.
Prémiové kvality se ostatně dočkala i přední strana. Počítat totiž můžeme se safírovým sklíčkem, tedy nejtvrdším materiálem na trhu, jenž na Mohsově stupnici tvrdosti zabírá 9. místo z 10 možných (tvrdší je již jen diamant). Mimořádně dobře je tak chráněn 1,28palcový AMOLED displej, který se může pochlubit nejen famózními barvami, ale i vysokou jemností 326 PPI. Jas displeje je navíc automaticky upravován dle okolních podmínek, přičemž se svítivostí až 1 000 nitů nebude problém ani letní slunce. Samozřejmostí je výběr z mnoha ciferníků, které nabídnou rovněž odpovídající Always-on variantu.
Navigace je intuitivní, nebo alespoň snadno zapamatovatelná. Přejetím prstem dolů získáte přístup k přizpůsobitelné nabídce rychlého panelu a přejetím prstem nahoru získáte přístup ke zkratkám widgetů ve tvaru dlaždic. Přejetím zprava otevřete přehled aplikací, zatímco přejetím zleva získáte přístup k oznámením. Stejně tak tlačítka nabízejí základní akce nahoru, dolů a zpět. Tam, kde je to možné, je Falcon také pohodlně přizpůsobitelný, od již zmíněných stovek ciferníků až po rychlé zkratky k oblíbeným funkcím, takže si vše můžete detailně vyladit přesně svým potřebám.
Samotná obrazovka reaguje na dotyk vždy bleskově a prakticky za každých podmínek byla vždy skvěle čitelná a dostatečně jasná. Příjemnou funkcí je fakt, že veškeré funkce lze ovládát bez skutečného použití dotykového displeje, jen pomocí čtyř fyzických tlačítek. To oceníte třeba v chladnějším počasí, kdy není nutné sundavat rukavice, ale jednoduše stisknete tlačítko.
Jak zmiňuje již podnadpis výše, hodinky Amazfit Falcon odolají i extrémním podmínkám. Prošly totiž hned 15 armádními standardy odolnosti, a problémem tak nemají být ani nárazy, vlhkost, led, mráz, déšť, sůl nebo teploty od −40 do 70 °C. Ani to ale není vše, Amazfit Falcon totiž disponují vodotěsností do 20 atmosfér, díky čemuž odolají i vysokorychlostním vodním aktivitám, jako je surfování nebo vodní skútr. Nicméně je doporučené se vyhýbat horké sprše či sauně, jelikož pára může celkovou vodotěsnost časem narušit.
Pro komplexní přehled máme nachystanou tabulku se srovnáním klíčových parametrů.
Srovnání chytrých hodinek | Garmin Fenix 7 | Amazfit Falcon |
---|---|---|
Technologie displeje | transflektivní MIP | AMOLED |
Rozlišení displeje |
Fenix 7S: 240 × 240 px
Fenix 7: 260 × 260 px Fenix 7X: 280 × 280 px |
416 × 416 px |
Úhlopříčka displeje |
Fenix 7S: 1,2"
Fenix 7: 1,3" Fenix 7X: 1,4" |
1,28" |
Rozměry zařízení |
Fenix 7S: 42 × 42 × 14,1 mm
Fenix 7: 47 × 47 × 14,5 mm Fenix 7X: 51 × 51 × 14,9 mm |
49,45 × 47,2 × 12,95 mm |
Maximální výdrž baterie v režimu chytrých hodinek |
Fenix 7S: 11 dnů
Fenix 7: 18 dnů Fenix 7X: 28 dnů |
až 14 dnů |
Cena* | Od 13 990 Kč | 13 490 Kč |
* Cena k 6. 7. 2023
Jak bylo zmíněno již výše, Amazfit Falcon vynikají zejména v oblasti sportu. Chybět tak nemůže monitorování více než 150 aktivit, přičemž 8 sportů je rozpoznáno rovnou automaticky. Amazfit Falcon nicméně identifikují i řadu silových cviků, a v mobilní aplikaci tak vidíme vytížení jednotlivých svalů, díky čemuž lze trénovat konkrétní oblasti dle našich vytyčených cílů. Při posilování samozřejmě vidíme i veškeré údaje, ať už jde o opakování, série, dobu odpočinku, či cokoliv dalšího.
Mezi zdravotní metriky, které lze měřit, patří srdeční tep, kyslík v krvi, úroveň stresu, rychlost dýchání, kvalita spánku a dýchání ve spánku. Pro ty, kteří rádi soutěží v oblasti zdraví a kondice, je Falcon vybaven systémem "Personal Activity Intelligence". Bylo prokázáno, že dosažení skóre 100 snižuje riziko hypertenze a srdečních onemocnění. Funguje to podobně jako populární kroužky Apple, které vás tlačí k pravidelné aktivitě, čímž posilujete své zdraví i kondici. Tepová frekvence se pochopitelně měří prostřednictvím samotných hodinek přímo ze zápěstí, ale v případě zájmu lze hodinky spárovat s hrudním pásem pomocí protokolu BLE 5.0.
Při venkovních sportech si pak vychutnáte mimořádně přesný záznam GPS. Zatímco zařízení, která přijímají pouze signál L1 GPS, mají problém v oblastech s vysokými stromy nebo budovami - zejména pokud má zařízení kovovou konstrukci. Proto Amazfit Falcon přijímají signály GPS L1 i L5. Toto dvoupásmové určování polohy umožňuje hodinkám udržovat sílu a konzistenci signálu i v hustě obydlených oblastech, například ve městech. Tím je zajištěna přesná lokalizace GPS, nerušená okolním prostředím ani odolným titanovým tělem hodinek. Vedle sledování polohy a možnosti navigace do počátečního bodu lze do hodinek importovat také vlastní trasu.
Speciálně pro běžce je zase připravena funkce Zepp Coach, která na základě umělé inteligence a vědeckých dat plánuje ideální dobu tréninků. Přímo na míru je nám tak vytvořen tréninkový plán, který zohledňuje fyzické charakteristiky i úroveň dosavadních zkušeností. Zepp Coach také dlouhodobě sleduje úroveň vaší únavy, kondice, stav tréninku a snaží se vám pomoci dosáhnout správné rovnováhy. Pokud jste přetrénovaní, může vám snížit plánovanou tréninkovou zátěž - nebo dokonce doporučit den odpočinku - abyste se vyhnuli riziku zranění nebo vyčerpání. Ať už s cvičením začínáte, nebo máte dlouholeté zkušenosti, Zepp Coach vám rozhodně dodá motivaci, znalosti a sebedůvěru, abyste zlepšili své sportovní výkony a vybudovali si lepší fitness návyky.
S chytrými hodinkami Amazfit Falcon také získáte celou řadu užitečných funkcí založených na algoritmech PeakBeath, které nám pomohou s hodnocením a plánováním aktivit. Z přítomných ukazatelů zmiňme VO2 Max, dobu regenerace, tréninkovou zátěž nebo tréninkový efekt. S různými daty se navíc můžeme pochlubit i před přáteli. Údaje lze totiž sdílet do populárních aplikací třetích stran, ať už jde o Stravu, Apple Health, Google Fit, Relive, nebo Adidas Running.
Amazfit Falcon se ostatně dokáže připojit i k různým externím senzorům včetně hrudních pásů a cyklistických wattmetrů. Při samotném sportu pak lze v bezdrátových sluchátkách poslouchat informace o aktuálním stavu tréninku, a nemusíme tak ztrácet čas pohledem na samotné hodinky. V tomto ohledu je však nutné počítat s podporou výhradně anglického jazyka.
Ačkoliv jsou Amazfit Falcon především sportovně zaměřenými smartwatch, k dispozici máme i slušnou řádku nejrůznějších funkcí. Jmenovat můžeme například budík, kalendář, světový čas, počasí, kompas, stopky, baterku, vyhledání telefonu nebo upozornění na příchozí volání. Přímé vyřízení hovorů nicméně na hodinkách možné není. Přítomen naopak je nezávislý poslech hudby i bez chytrého telefonu v dosahu, přičemž kapacita 2,3 GB nám vystačí na stovky písní. Přenos hudby pak probíhá prostřednictvím WiFi, což celý proces značně urychlí.
K dispozici je rovněž Bluetooth 5.0, který nás spojí s chytrým telefonem se systémem Android 7.0, iOS 12.0 nebo novější verzí. Stejně jako ostatní modely tohoto výrobce, i Amazfit Falcon nabídnou více než slušnou výdrž baterie. Obrovitá 500mAh baterie totiž zvládne rovnou 14 dnů běžného provozu, 38 hodin s nepřetržitě spuštěnou GPS a 50 hodin s GPS v úsporném režimu.
Výdrž baterie na vás zkrátka udělá velký dojem. Po týdnu používání zařízení pro tréninky v posilovně nebo jízdy v hale bez GPS byla baterie na 54 %, což je v rámci 14denní výdrže, kterou prý Falcon má. Nicméně i při několikahodinovém používání Falconu při venkovních jízdách s vysokou přesností GPS byla výdrž baterie po 14 dnech stále jen 20 %! Takž k nabíjení došlo až po celkových 20 dnech, kdy ukazatel klesl až na 9 %. K nabití na 100 % vám pak stačé pouhé 2 hodiny a zase budete mít na více než 2 týdny klid. To je u chytrých hodinek s dotykovým displejem vítaná změna, protože výdrž baterie se u podobných modelů počítá v jednotkách dní.
Amazfit Falcon obstojně zvládají i sledování našeho zdraví. Těšit se proto můžeme na celodenní monitorování tepu, stresu či okysličení krve, díky čemuž nás hodinky zvládnou upozornit na nezvyklé hodnoty. Při vysokém stresu tak lze zavčasu využít například dechová cvičení, která náš organismus patřičně zklidní. Chybět nemůže ani kompletní záznam spánku včetně rozlišení jednotlivých fází nebo kvality dýchání.
Nepřetržitý záznam zdravotních funkcí spotřebovává více energie, a mnoho uživatelů tak pochopitelně upřednostní měření na vlastní pokyn. Pro tyto případy je připravena možnost analyzovat tep, stres, okysličení krve a dechovou frekvenci najednou, čímž získáme komplexní přehled aktuálního stavu. Amazfit Falcon rovněž hlídají veškerý pohyb, a to nejen prostřednictvím kroků či ušlé vzdálenosti, ale i pomocí ukazatele PAI, který nám prozradí, zda jsme dostatečně aktivní.
Chytré hodinky Amazfit Falcon jsou v prodeji v jediné velikosti a jediné barevné variantě. To však není na škodu a naopak to bereme s povděkem, protože u konkurence se dá ztratit často i v rámci jedné řady. Cena je v současné době nastavena na 13,5 tisíce, což sice překonává všechny doposud vydané hodinky značky Amazfit, ale ve srovnání s podobnými sportestery už cena působí velmi příznivě.
Amazfit Falcon patří mezi mimořádné chytré hodinky se skvělým poměrem cena/výkon. Mají outdoorový design s celotitanovým pouzdrem a lunetou, kterou zvýrazňuje červený proužek po obvodu a šestice šroubů. Zcela pozoruhodná je výdrž baterie, kdy i aktivní sportovce tělem i duší čeká nabíjení jednou za dva týdny.
V hodnocení nesmíme opomenout aplikaci Zepp, která se snadno používá a skvělá je i kompatibilita s aplikacemi třetích stran, jako je například Strava. Je jasné, že když jde v zásadě o první generaci v nejvyšším sportovním segmentu, tak některé funkce potřebují ještě vyladit, ale to se děje i postupnými aktualizacemi. Hodinky Amazfit Falcon však celkově nabízí skvělé funkce pro sportovce, ale současně i amatérské hobíky, kteří se chtějí ve výkonech posouvat do vyšších hladin.
Amazfit Falcon jsou plnohodnotnými sportovními smartwatch, které nabízí nejlepší možné materiály, mimořádnou odolnost i dostatek pokročilých funkcí. Celkově se tak jedná o zajímavou a cenově dostupnou alternativu k legendárním Garmin Fenix 7.
Zdroje: recenze Matt Legrand, recenze androidauthority.