AMD Navi Radeon RX 5700 XT a RX 5700 (VŠE, CO VÍME)

Zobrazit katalog

Již brzy

Aktualizováno

Společnost AMD představila v rámci herního veletrhu E3 2019 také úplně první grafické karty se 7nm čipem Navi. Přivítejte AMD Radeon RX 5700 XT a RX 5700. Obě grafiky mají velké ambice pořádně zatopit konkurenčním kartám NVIDIA RTX. Máme informace k použité architektuře, známe specifikaci čipů, a dokonce již víme, kdy se začnou prodávat. Zajímá vás, jaký budou mít výkon?

i Aktualizace 23. 6. 2019: (23. 6. 2019) Kdy budou nereferenční grafiky AMD Radeon RX 5700 XT a RX 5700?

AMD Navi

AMD Navi Radeon RX 5700 XT a RX 5700 (VŠE, CO VÍME) – OBSAH

  1. (23. 6. 2019) Kdy budou nereferenční grafiky AMD Radeon RX 5700 XT a RX 5700?
  2. (12. 6. 2019) Oficiální představení AMD Radeon RX 5700 XT a RX 5700
  3. Co je AMD Navi?
  4. AMD Navi přinese 7nm architekturu?
  5. AMD Navi a grafické výstupy. Chystá se FreeSync 2 s HDR

(23. 6. 2019) Kdy budou nereferenční grafiky AMD Radeon RX 5700 XT a RX 5700?

Oficiální termín vydání grafických karet AMD Radeon RX 5700 XT a RX 5700 s čipem AMD Navi se kvapem blíží. V tuto chvíli však musíme lehce zklamat všechny fanoušky nereferenčních edic, které typicky ve velkém vyrábí například ASUS nebo MSI.

Společnost AMD se totiž rozhodla, že nejprve na trh pošle své vlastní referenční verze. Ty jsou typicky nastavené na základní frekvence a využívají spíše jednodušší chladič. AMD však slibuje, že i tento chladič bude tichý a zároveň dostatečně efektivní. Poslední zprávy hovoří o tom, že na vylepšené edice bude nutné počkat minimálně do půlky srpna.

(12. 6. 2019) Oficiální představení AMD Radeon RX 5700 XT a RX 5700

Veletrh E3 2019 v Los Angeles je centrem dění nejen v oblasti herních pecek, ale slouží i jako místo pro představení hardwarových novinek. Toho krásně využila společnost AMD. Kromě 16jádrového Ryzenu 3950X představila i vůbec první grafiky s čipem Navi. Konkrétně jde o AMD Radeon RX 5700 XT a RX 5700.

Obě grafické karty jsou postaveny na úplně novém grafickém čipu AMD Navi, který nese 10,3 miliardy tranzistorů. Zároveň je použita úplně nová architektura RDNA („Radeon DNA“). Její hlavní přínos tkví ve výrazně lepší efektivitě, příznivější paměťové propustnosti a značně zvýšené IPC – výkon při identické frekvenci čipu by měl vzrůst o zhruba 25 %. To zní skvěle, proto se podívejme, jaké budou mít karty konkrétní specifikace a kam se zařadí po stránce výkonu.

AMD Radeon RX 5700 XT konkuruje RTX 2070

Začněme specifikací výkonnějšího modelu z rodiny grafických karet AMD Navi, a to RX 5700 XT. Díky moderní 7nm výrobě se jedná o malý čip s plochou 251 mm² (NVIDIA RTX 2070 má dokonce 445 mm² = výrobně dražší čip). Základem bude 2 560 stream procesorů a 40 výpočetních jednotek. Referenční takty se budou pohybovat v rozmezí 1 605 až 1 905 MHz. Grafická paměť typu GDDR6 pak nabídne kapacitu 8 GB a pravděpodobně 14GHz frekvenci. K napájení poslouží kombinace 8 a 6pinového konektoru.

Ohledně výkonu bude nutné počkat na reálné testy, ale dle vyjádření AMD je Radeon RX 5700 XT o pár procent výkonnější než RTX 2070. Cena za základní model byla oznámena na úrovni 449 dolarů, což by znamenalo nějakých 12 500 Kč (hrubý odhad). Tento zástupce grafických karet AMD Navi bude vhodný pro hraní na plné detaily v QHD rozlišení.

AMD Radeon RX 5700 XT, AMD Navi

Aktuální specifikace AMD Radeon RX 5700 XT.

Levnější AMD Radeon RX 5700 vs. RTX 2060

Možná zajímavější variantu z nových karet AMD Navi představuje levnější Radeon RX 5700, který má namířeno přímo proti RTX 2060. Ostatně nabídne skvělých 2 304 stream procesorů doplněných o 36 výpočetních jednotek. Frekvence jádra jsou pochopitelně nižší – v rozmezí 1 465 až 1 725 MHz. Grafická paměť i napájení jsou pak stejné jako u silnějšího modelu. S naprostým přehledem si tak zahrajete všechny hry ve Full HD rozlišení a většinu i v QHD rozlišení.

Cena však klesla na 379 dolarů, což by mělo odpovídat zhruba 10 500 Kč. Tedy přesně kolem ceny RTX 2060, kterou však Radeon RX 5700 svým papírovým výkonem poráží. O kolik? Na to si budeme muset počkat do reálných testů karet AMD Navi.

AMD Radeon RX 5700, AMD Navi

Aktuální specifikace AMD Radeon RX 5700.

Datum vydání AMD Radeon RX 5700 XT a RX 5700

Obě grafiky z rodiny AMD Navi mají naplánovaný prodejní start už na 7. července, což je naprosto skvělá zpráva. Na trhu tak ve stejnou dobu budou nové procesory AMD Ryzen 3000 a moderní grafické karty na platformě AMD Navi. Odhadujeme, že tato kombinace se objeví v mnoha herních počítačích.

AMD válcuje celý herní trh

Společnost AMD dokázala v posledních měsících neskutečné věci. Hardware postavený na grafickém čipu AMD Navi totiž figuruje nejen v chystaných herních konzolích Xbox Scarlett, ale samozřejmě i v PlayStation 5. Nadto však nově přidává i streamovací platformu Google Stadia. Díky tomu má AMD navázanou úzkou spolupráci se všemi klíčovými vývojáři her, což je zásadní zejména z pohledu optimalizace výkonu v jednotlivých hrách.

i

Google Stadia je možná přelomová streamovací služba, která nabídne cloudové hraní. Co všechno zvládne a kdy bude služba spuštěna?

Co je AMD Navi?

AMD Navi je nová grafická platforma, v níž se počítá s pospojováním více menších grafických čipů do jednoho většího a výkonnějšího. Jedná se o tzv. Multi Chip Mode (MCM), a pokud se tyto spekulace potvrdí, chystá se podobné řešení ve stylu AMD Ryzen Threadripper nebo Epyc. Došlo by tedy na grafiku složenou minimálně ze dvou propojených čipů. Zajímavý nápad, který zatím pokulhává v mimořádně náročné realizaci, ale u výše uvedených CPU se tyto porodní bolesti povedlo překonat a dnes excelují svým výkonem.

Je samozřejmě možné, že AMD nejprve vydá jednočipovou grafickou kartu generace AMD Navi (podobně jako procesor AMD Ryzen) a teprve později přidá do křemíkového pouzdra další čipy, čímž lze poměrně hezky škálovat celkový výpočetní výkon. Jakou by to mohlo mít výhodu? Stejnou jako v případě procesorů AMD EPYC a Threadripper, a sice možnost tvořit malé čipy, v jejichž případě lze dosáhnout výrazně vyšší výtěžnosti, a tedy nižších nákladů na výrobu.

AMD Vega, AMD Navi

AMD Vega (2017), Navi (2019) a doposud neznámá grafická platforma (2020).

AMD Navi přinese 7nm architekturu?

Jedním z důvodů posunutí plánovaného vydání generace AMD Navi je přechod na 7nm výrobní proces. To je mimořádně náročný krok spojený s velkými finančními investicemi nejen do vývoje, ale především i do továren, kde se čipy vyrábí. Tím, že se přejde na 7nm proces, bude možné do relativně malé plochy nacpat více grafických jednotek. Významným výkonnostním posunem bude také použití rychlejších pamětí na bázi GDDR6 nebo HBM2 (High Bandwidth Memory 2).

AMD Navi, výhled do budoucnosti

AMD Navi se teprve chystá, ale tento směr rozhodně vypadá zajímavě.

AMD Navi a grafické výstupy. Chystá se FreeSync 2 s HDR

První reálné použití obrazové technologie AMD FreeSync se datuje na počátek roku 2015. Od té doby je jí většina herních monitorů vybavena. Letos se dokonce Samsung rozhodl FreeSync podporovat i v nových UHD televizích. Tato technologie je šikovná v tom, že odstraňuje otravný tearing, tedy vodorovné lámání obrazu, a značně snižuje input lag. K nasazení FreeSync došlo také pomocí bezplatného softwarového balíčku na herní konzoli Xbox. Nic tomu nebránilo, protože aktuální generace konzolí jsou vybaveny kompatibilním hardwarem právě od AMD. Očekává se, že podobný krok brzy udělá i Sony se svojí konzolí Playstation 4 Pro, která také používá velmi podobnou hardwarovou výbavu.

Technologie FreeSync je k dispozici výhradně na kombinaci grafické karty značky AMD a monitoru, který splňuje veškeré potřebné certifikace. Stejně tak tomu bude i při uvedení nových grafických čipů AMD Navi. Zkrátka se jedná o ideální volbu pro hráče, jejichž cílem je dostat za své těžce vydělané peníze nejlepší možnou herní výbavu.

i Trhání obrazu ve hrách jsme se věnovali v samostatném článku o AMD FreeSync a NVIDIA G-SYNC.

Během roku 2017 došlo k aktualizaci technologie na FreeSync 2, která přinesla mimo jiné podporu HDR ve standardu HDR400. Možná ještě letos dojde k dalšímu vylepšení na podporu standardu HDR600. I z tohoto pohledu je patrné, že nároky na grafické karty se obecně nadále zvyšují a přechod na moderní grafickou platformu AMD Navi bude pro maximální herní zážitek důležitý.

i Mohlo by vás zajímat ohledně AMD

Co chystá konkurenční NVIDIA pro letošní rok?

V první řadě musíme s úlevou podotknout, že konečně opadla Bitcoin horečka, a proto se cenová relace grafických karet vrací do normálu. Aktuálně si tak můžete pořídit nejvýkonnější herní grafiku NVIDIA GTX 1080 Ti už za zhruba 24 tisíc.

Nově se však začalo čile spekulovat o očekávané GeForce GTX 1180. Dle posledních úniků se chystá nová generace nazvaná NVIDIA Turing. Podle serveru WCCFTech má nabídnout grafický čip GT104 vyráběný pokročilým 12nm procesem. Neoficiální specifikace hovoří o 3 584 stream procesorech s taktem až 1,8 GHz. Jako paměť prý NVIDIA použije GDDR6 s taktem až 16 GHz. V součtu by tato nová karta svým výkonem překonala zhruba o 15 % i GTX 1080 Ti, což zní hodně zajímavě. K oficiálnímu uvedení dojde pravděpodobně do konce letních prázdnin.

i Připravili jsme pro vás samostatný článek o nové generaci grafických karet NVIDIA Turing.

Výkon a termín vydání GPU AMD Navi

Všechny aktuální spekulace hovoří o tom, že 7nm GPU AMD Navi se objeví v prvním čtvrtletí roku 2019. To je poměrně daleko, a proto se celá řada věcí může ještě změnit. Když popustíme uzdu fantazii, tak očekáváme základní výkon někde mezi dnešní GTX 1070 a GTX 1080. Čip však půjde velmi dobře škálovat a bude možné připravit celou řadu variant. Snad se dočkáme i variant pro herní notebooky, protože v tomto segmentu značka AMD nenabízí prakticky nic.

i Mohlo by vás zajímat

Do vydání nových grafických karet s čipem AMD Navi je daleko. Na trhu jsou však velmi dobře dostupné grafiky AMD Vega a rozhodně vám skvěle poslouží ve všech typech herního nasazení. Od AMD Navi očekáváme další posun herního výkonu, který díky svému škálování nabídne nejen levnější grafické karty, ale také dostupnou náhradu za dnešní Vegu 64.

Vytisknout
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací