Kdy vám pomůže anténní zesilovač?
Pokud se potýkáte s nekvalitním či rušivým televizním signálem, anténní zesilovač je ideálním pomocníkem pro vás. Pomocí kabelů jej jednoduše připojíte ke zdroji signálu (nejčastěji samotné anténě) a jednomu či více televizních zařízení podle počtu slotů na zesilovači. Pokud bydlíte blízko silného vysílače, zesilovač na anténu možná vůbec nepotřebujete. Naopak, v odlehlých oblastech se může stát nutností pro stabilní signál.
i
Lze napájet anténní zesilovač 12V napětím?
Anténní zesilovač může vyžadovat různé druhy napájení v závislosti na modelu. Některé se napájí přímo ze zásuvky (nebo přes externí adaptér zapojený do zásuvky). U nich je důležité si před instalací připravit místo a případně i kabely k zapojení. Jiné anténní zesilovače lze napájet rovnou z TV či set-top boxu, k tomu je ale potřeba tzv. koaxiální kabel, pro který musí mít daná zařízení odpovídající slot.
Jak vybrat zesilovač TV signálu?
Raději než bezhlavě koupit první zesilovač TV signálu, který vám padne do oka, je lepší si svůj nákup promyslet. Ve valné většině případů nejde o úplně levné zařízení, proto byste neměli výběr podcenit. Pojďte se s námi společně podívat, jakým parametrům byste měli věnovat pozornost.
Už máte vybráno, ale nejste si svým úsudkem jistí? Pokud si chcete potvrdit, že jste zvolili ten nejlepší anténní zesilovač, poraďte se s názory ostatních zákazníků. Produkty seřazené podle hodnocení uživatelů najdete v sekci Anténní zesilovače recenze a testy.
Jaké má anténní zesilovač zesílení?
Tím nejzásadnějším při výběru je, jaký má anténní zesilovač zisk, který ruší útlum. Ten mívá původ v několika zdrojích, např. rozbočovači, zásuvce či délce kabelu, a u každého z nich má jinou hodnotu, proto je třeba si ho spočítat pro svůj vlastní set-up. Samotný zisk zesilovače se udává v decibelech (dB). Anténní zesilovač s tou nejvyšší hodnotou nemusí být vždy nejlepší, protože může způsobit přetížení, a tedy ještě horší signál než předtím. Běžně se doporučuje mít výslednou hodnotu zisku mezi 10 a 12 dB, volte tedy zesilovač s odpovídajícím ziskem.
Zesilovač na anténu pošle signál i do více televizí zároveň
Rozhodně dbejte i na počet výstupů, kterými je zesilovač na anténu vybaven. Pokud máte v plánu posílit signál hned několika televizí v jednom domově zároveň, zvolte zesilovač s více výstupy. Jejich počet může dosáhnout třeba i devíti, zdaleka nejčastěji se ale pohybuje od 2 do 4 výstupů.
Anténní zesilovač (1 výstup)
Anténní zesilovač (2 výstupy)
Anténní zesilovač (4 výstupy)
Co ještě obsahuje zesilovač TV signálu v jednom balení?
Nezřídka narazíte i na celé anténní TV sety, které obsahují nejen zesilovač TV signálu. Na trhu najdete balení obsahující třeba i rozbočovače signálu, které slouží k rovnoměrnému rozdělení signálu mezi větší počet výstupů. Dávejte si také pozor na to, zda je v balení zahrnut i zdroj či potřebné kabely.
?
Jak zapojit anténní zesilovač TV signálu?
Anténní zesilovač TV signálu doporučujeme vždy zapojit co nejblíže ke zdroji signálu. V rodinných domech jej tedy můžete umístit přímo na anténu nebo na půdu, zatímco v bytech je nejlepší zařízení zapojit blízko anténní zásuvky. Tímto umístěním se snižuje šance, že bude televize přehlcena až moc vysokým ziskem, který by opět kazil kvalitu obrazu. I ten nejlepší anténní zesilovač však nepomůže, pokud je špatně umístěná anténa. Umístěte ji co nejvýše a mimo překážky, jako jsou zdi nebo stromy, které mohou blokovat signál.
Jaké funkce navíc může zesilovač na anténu nabídnout?
Leckterý zesilovač na anténu se může chlubit užitečnými funkcemi navíc, které sice nejsou nezbytně nutné pro plynulý chod zařízení, mohou vám ale přijít pořádně vhod. Pokud usoudíte, že by se vám některé z nich mohly hodit, pozorně si prostudujte vlastnosti vybraného zesilovače. Ujistěte se, že anténní zesilovač podporuje standard DVB-T2, který je dnes nezbytný pro bezproblémový příjem digitálního vysílání.
- Automatické řízení zesílení (AGC) samo nastavuje úroveň zesílení podle toho, jak silný signál je do zesilovače přijímán.
- Regulace zisku umožní naštelovat hodnotu zisku dle potřeby v závislosti na tom, s jak velkým útlumem signálu se potýkáte.
- Filtrace šumu se zbavuje rušivých signálů z mobilních či Wi-Fi sítí, a poskytuje tak silnější a kvalitnější signál.
Trápí vás slabý rádiový signál v autě nebo neuspokojivá kvalita zvuku? Pak se vám bude skvěle hodit anténní zesilovač FM do auta, který si můžete vybrat v samostatné kategorii Zesilovače do auta.
Skrýt popis