Apex Legends (TIPY) – 12 vychytávek, o kterých možná nevíte

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Apex Legends, battle royale FPS studia Respawn sice vyšla teprve před měsícem, už za tak krátkou dobu si ale stihla získat miliony fanoušků a aktivních hráčů. A i když se z pohledu herních principů nejedná o nijak zvlášť složitou hru, obsahuje spoustu malých detailů a vychytávek, které vám snadno mohly uniknout. Pojďme se tedy podívat na 12 tipů, jež vám v tomto titulu trochu ulehčí boj o přežití.

Tipy

Apex Legends (hra)

Battle royale Apex Legends vyvíjí studio Respawn Entertainment a vydává společnost Electronic Arts. Titul vychází 4. 2. 2019 na PC, PS4, Xbox One a 9. 3. 2021 na Switch bez české lokalizace. Hra obsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | Recenze – PS4 | Tipy

Apex Legends – Tipy

• Tipy: 7. 3. 2019 • Autor: Štěpán Lenk

Aby bylo jasno – je dost možné, že na spoustu z těchto informací jste přišli sami od sebe, případně je už dááávno víte. To je v pořádku. Osobně jsem ale hned několik věcí z tohoto seznamu objevil o něco později, případně jsem je v zápalu boje prostě přehlédl. Takže teoreticky existuje velká šance, že se vám to stalo taky. Jdeme na to.

 1. Šplhejte výš!
 2. Apex Legends, aneb vykukem snadno a rychle
 3. Tip: opejte jako Jean-Claude!
 4. Wall jump jako z akčního filmu
 5. Nemůžete někam vylézt? Použijte dveře jako žebřík!
 6. Zavřené dveře? Žádný problém!
 7. Jak se v Apex Legends rychle vzpamatovat po pádu z výšky?
 8. Zlatá, nebo fialová? To je, oč tu běží
 9. Apex Legends nabízí variabilní režimy střelby
 10. Přiznej barvu v Apex Legends
 11. Rychlost pohybu vs. velikost postavy
 12. I na kolenou můžete být v Apex Legends užiteční

Šplhejte výš!

Jako ve spoustě jiných FPS můžete i v Apex Legends přeskakovat přes menší překážky a přelézat nízké zídky. Věděli jste ale, že můžete šplhat i po stěnách? Když podržíte klávesu pro skok, váš charakter začne vcelku obratně šplhat po zdech, takto navíc dokáže zdolat i poměrně slušně vysoké stěny.

Apex Legends Tipy; gameplay: maják

V Apex Legends není díky několika technikám problém vyšplhat až na střechy budov, kde se mohou ukrývat další supply dropy, nebo třeba majáky (pokud hrajete za Pathfindera), jež vám prozradí, kam se příště posune zóna.


Apex Legends, aneb vykukem snadno a rychle

A když už jsme u toho šplhání, nemusíte hned všechny zdi a budovy přelézat a vystavit se tak na odiv muškám nepřátelských zbraní. Když totiž během šplhání těsně před vrcholem stěny klávesu pro skok pustíte, chytíte se okraje a zůstanete viset, takže můžete vcelku nenápadně vykukovat a očíhnout situaci na druhé straně. Jakmile se ujistíte, že je vzduch čistý, můžete s klidným svědomím stěnu přelézt.

Apex Legends Peaking PS4 | GEM (Gameplay)

Proč nápadně přelézat zdi a vystavovat se na odiv, když se nejdřív můžete nenápadně podívat, jaká je na druhé straně situace?


Tip: Kopejte jako Jean-Claude!

Standardní melee útok zná asi každý, když ale to samé provedete ve skoku, vaše postava namísto úderu pěstí vystřihne efektní a stylový kop, na který by byl hrdý i Jean-Claude Van Damme.

Apex Legends Jump Kick PS4 | GEM (Gameplay)

Kop z výskoku je o něco stylovější než standardní úder pěstí, poškození ale dává stejné.


Wall jump jako z akčního filmu

Že vám chybí běhání po zdech, na které jste byli zvyklí z Titanfallu? Nedivím se vám, mně také, Apex Legends ale disponuje částečnou náhradou. Když už nic jiného, můžete se totiž alespoň rychle odrazit ode zdi. A jak na to?

Rozběhněte se proti zdi, začněte slidovat a ve slidu se odrazte od země (stiskněte skok). Jakmile narazíte do zdi, okamžitě znovu stiskněte skok. Vaše postava se odrazí a přistane o několik metrů dál. Klíčové je zde ovšem načasování, jinak hrozí, že začnete po zdi šplhat, nebo prostě narazíte a budete trapně zírat do cihlové stěny. Neříkám, že je tento manévr použitelný za každé situace, pokud ale chcete zmást své nepřátele a rychle se jim dostat například do zad, máte tu možnost.

Apex Legends Wall Jump PS4 | GEM (Gameplay)

Wall Jump je vcelku nenápadný trik, díky kterému můžete rychle změnit směr, nebo prostě jen na pár vteřin vypadat cool.


Nemůžete někam vylézt? Použijte dveře jako žebřík!

Chcete vylézt na střechu nějaké budovy, ale stěny už jsou na standardní šplhání moc vysoké? Nevadí, mám pro vás tip: najděte dveře, otevřete je směrem ven, vylezte na ně a z nich začněte šplhat po stěně až na střechu. Jednoduché, ale efektivní.

Apex Legends Climbing Doors PS4 | GEM (Gameplay)

Standardně vysoké stěny většinou vyšplháte i bez pomoci, u těch vyšších můžete využít triku s otevřením dveří, které lze následně použít jako žebřík.


Zavřené dveře? Žádný problém!

A když už jsme nakousli blokování dveří, věděli jste, že dveře v Apex Legends můžete rozrážet melee útokem, případně je rovnou i ničit? Přitom do nich stačí prásknout pouze dvakrát a vypadnou z pantů jako štamgast z hospody ve tři ráno.

Apex Legends – Breaking doors (gameplay)

Dveře nejsou v Apex Legends nijak závratnou překážkou, stačí do nich dvakrát kopnout a je po problému. Lze je ale použít i jako žebřík, pokud chcete vylézt ještě o něco výš.


Jak se v Apex Legends rychle vzpamatovat po pádu z výšky?

V Apex Legends není žádná fall damage, takže ať už spadnete odkudkoli, po dopadu nemáte ani o procento zdraví méně. Jistě jste ale zpozorovali, že po pádu z opravdu velké výšky (třeba z útesu) jste pár vteřin jakoby omráčení a nemůžete se hýbat. Což vás v battle royale může klidně stát i život.

Naštěstí existuje způsob, jak se tomuto omráčení vyhnout, respektive ho podstatně urychlit – těsně před dopadem musíte zmáčknout melee. Díky tomu se po přistání můžete rozběhnout mnohem rychleji. Ano, já vím, nedává to smysl. Ale funguje to. Ale pozor, načasování při této parádičce musí být opravdu perfektní.

Apex Legends Tipy; gameplay: pád

Dolů je to opravdu sešup, nepříjemný stav omráčení po dopadu lze ale částečně zmírnit.


Zlatá, nebo fialová? To je, oč tu běží

Předměty jako brnění, helmy, či batohy se objevují v několika třídách rozdělených barevně podle kvality a vzácnosti. Bílé předměty jsou obyčejné (Common), modré vzácné (Rare), fialové epické (Epic) a zlaté legendární (Legendary). To je vcelku standardní princip, zajímavé ale je, že ačkoli v Apex Legends mezi fialovými a zlatými předměty není v základu žádný rozdíl, ty zlaté disponují bonusovou vlastností.

Třeba zlaté a fialové brnění vydrží stejně 100 damage, když ale oděni do zlaté zbroje provedete finální úder (finisher), automaticky se vám štíty doplní na maximum. Zlatý batoh sníží čas potřebný k použití lékárniček, baterií štítu (Shield Cell) a vůbec všech konzumních předmětů na polovinu. A konečně zlatá helma snižuje cooldown u taktických a ultimátních schopností.

Apex Legends Tipy; gameplay: epic vest

Barva předmětů vám okamžitě prozradí jejich kvalitu, a i to při soubojích, kdy vám barevně akcentovaná čísla poškození u nepřátel naznačí, jakou výbavu nosí aktuálně na sobě.


Apex Legends nabízí variabilní režimy střelby

Tenhle malý detail mohl snadno leckomu uniknout – Apex Legends hráčům umožňuje přepínat režimy střelby u některých zbraní, zejména u automatických pušek jako jsou R-310, VK-47 Flatline, Hemlok nebo u SMG Prowler. Aktuální střelecký režim symbolizuje malá bílá ikonka hned vedle počtu nábojů v zásobníku.

Přepínat můžete mezi plnoautomatickou, dávkovanou, případně poloautomatickou střelbou. Z jakých režimů budete mít na výběr, je závislé na typu zbraně, kterou používáte, ale třeba u zmíněného Prowleru tuto možnost získáte až instalací speciálního Hop Up módu, který lze najít všude možně po ostrově. Režimy střelby lze každopádně měnit stisknutím klávesy B na PC a šipkou doprava na D-Padu u PS4 a Xbox One.

Apex Legends Fire Modes PS4 | GEM (Gameplay)

Některé zbraně umožňují přepínat mezi režimy střelby. Nenápadná, ale o to užitečnější funkce, na kterou se nevyplácí zapomínat.


Přiznej barvu v Apex Legends

A když už jsme v minulém odstavci nakousli střílení, dalším nenápadným, leč důležitým detailem jsou i čísla poškození, jež po zásahu odletují z nepřátel. Podle barvy čísel totiž poznáte, jaké brnění má nepřítel zrovna na sobě. Žlutá čísla znamenají headshot, bílá čísla s červeným obrysem zase značí, že nepřítel nemá žádné štíty. Čistě bílá barva napovídá, že nepřítel nosí brnění 1. úrovně (Common), modrý obrys poukazuje na vzácné brnění (Rare) a konečně fialová barva vám prozradí brnění úrovně 3. (Epic a Legendary). Stačí tedy bedlivě sledovat barvy a ve vteřině budete moci zhodnotit, jak na tom vaši nepřátelé jsou a jestli se vůbec vyplatí s nimi jít do křížku.

Apex Legends – Short Time Kill Leader (gameplay)

Bílá čísla s červeným obrysem značí, že nepřítel už nemá (nebo vůbec neměl) žádné štíty. Reálně tedy vydrží už jen pár zásahů.


Rychlost pohybu vs. velikost postavy

Možná to tak na první pohled nevypadá, ale všechny postavy (Legendy) se v Apex Legends pohybují naprosto stejnou rychlostí, různá výše kamery a odlišné styly pohybu rukou při běhu ovšem vytváří iluzi různých rychlostí. Pokud si tedy záměrně vybíráte menší postavy kvůli rychlosti, Respawn Entertainment vás dokonale ošálil. Ode dneška si tedy s klidným svědomím můžete vybírat toho, s kým se vám nejlépe hraje.

Na druhou stranu ale všechny postavy disponují různě velkými hitboxy, zde už tedy velikost vaší postavy hraje významnou roli. Pokud tedy chcete snížit riziko zásahu a nezáleží vám tolik na speciálních vlastnostech jednotlivých postav, zvolte místo Gibraltara raději Wraith či Lifeline.

Apex Legends Tipy; gameplay: postavy

Ač to na první pohled nevypadá, všechny postavy v Apex Legends se pohybují stejnou rychlostí. Naopak velikost hitboxů u každého hrdiny se liší poměrně radikálně. Mějte to tedy při výběru postavy na paměti.


I na kolenou můžete být v Apex Legends užiteční

Když vás nepřítel dostane na kolena, neznamená to, že svému týmu už nemůžete být prospěšní. Stále se můžete plazit, otevírat či zavírat dveře, ale také především pingovat pozice nepřátel. Navíc, pokud se postavíte přímo před dveře, můžete je svým tělem i blokovat. Takže dokud vás nepřítel úplně nedorazí, nečekejte pasivně na záchranu a nepřestávejte bojovat.

I když v Apex Legends ladíte s Ivanem Hlasem a dostáváte své nepřátele na kolena, na kolena, na kolena (jé, jé, jéé), pamatujte na to, že i v tomto stavu mohou padlí bojovníci zbytku týmu prozradit vaši pozici.


Teď už jen nové poznatky použít v praxi

Jak sami vidíte, Apex Legends na první pohled vypadá poměrně prostě. Na druhý pohled ale na povrch začnou vyplouvat drobné detaily, které z této hry dělají mnohem hlubší a komplexnější zážitek. Pro ty z vás, kteří dočetli až sem a máte dojem, že vám náš speciál byl nějak užitečný, děláte mi radost. A těm, kterým tento článek neměl už co nabídnout, bych rád vzkázal… no… to je jedno. Pravděpodobně jste přestali číst po prvních pár odstavcích a momentálně už opět bojujete o přežití v Apex Legends. Nijak vám to nezazlívám. Jdu se k vám totiž přidat.

• Zdroje: Vlastní

i Mohlo by vás zajímat
4,8 392×
PlayStation 4 Slim 500GB
Herní konzole - k TV, HDD 500 GB, Blu-ray, menu v češtině, 1x herní ovladač, barva černá
4 999,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX001sl
Vytisknout
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací