VIP BOOST LEGO VIP BOOST LEGO

Apple keynote 2019: Mac Pro, iOS 13 a další novinky

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Apple má za sebou prezentaci posledních novinek, keynote na vývojářské konferenci WWDC 2019. Její přímý přenos i s překladem jsme vám přinesli na našem Facebooku. Předem můžeme prozradit, že je o co stát. Apple letos představil celou řadu skutečně zajímavých novinek. Do tohoto článku jsme pro vás připravili shrnutí těch nejpodstatnějších.

Apple keynote 2019 – OBSAH

 1. Originální seriál Apple TV+ a něco pro hráče
 2. Apple Watch: brzy samostatně bez iPhone
 3. iOS 13: tmavý režim i výrazné zrychlení
 4. Sign in with Apple
 5. Apple Maps: Budou schopné konkurovat?
 6. iPadOS: tablet téměř jako počítač
 7. Nový Mac Pro: až 28 jader a 1,5 TB RAM
 8. Apple Pro Display XDR: 6K rozlišení profesionálům na míru?
 9. macOS Catalina: nové ovládání i aplikace

Originální seriál Apple TV+ a něco pro hráče

Má ji HBO, má ji Amazon, o Netflixu nemluvě. Již v březnu tohoto roku Apple ukázal vlastní streamovací službu, která má zavedeným konkurentům zatopit. K tomu potřebuje původní obsah, do kterého, jak se zdá, Apple hodně investuje a investovat bude. Na WWDC 2019 byla světu představena první ukázka z originálního seriálu z produkce Apple TV+ – For All Mankind.

První trailer k seriálu For All Mankind.

Apple rozšiřuje také své působení na poli her. O platformě Apple Arcade svět již nějaký čas ví. Jejím cílem je distribuce originálních her, výrazných výtvarně i příběhově, formou předplatného. Tyto hry budou stejně dostupné na macOS i iOS. Novinkou je uvedení podpory ovladačů PlayStation a Xbox. Spuštění Apple Arcade se dočkáme letos na podzim.

Apple Watch: brzy samostatně bez iPhone

Nezanedbatelná část letošní keynote byla věnována Apple Watch. Nejpodstatnější z nových informací je určitě plánované osamostatnění zmíněných chytrých hodinek od mobilního telefonu. To by mělo přijít společně s novou verzí operačního systému watchOS 6. Apple Watch budou mít nyní vlastní obchod s aplikacemi, což eliminuje nutnost propojení s iPhone.

Apple Watch - watchOS
Pozornost se dostala i novým ciferníkům pro Apple Watch.

Nová verze watchOS bude bohatší o řadu funkcí a aplikací. Brzy budou k dispozici například nové ciferníky, ale také aplikace běžící výhradně na Apple Watch. Mezi ně patří aplikace Audiobooks, zajímavě řešená kalkulačka a Voice Memos, což je aplikace, která vám umožní rychlé vytváření hlasových poznámek. Nová aplikace Cycle tracking pomůže ženám sledovat měsíční periodu i plodné dny, změny v aplikaci Zdraví zase umožní sledovat úroveň okolního hluku nebo porovnávat aktivitu za různá období.

iOS 13: tmavý režim i výrazné zrychlení

Nová verze iOS je obvykle tím, co zajímá nejvíce uživatelů zařízení Apple, a to díky aktualizacím dostupným i pro starší zařízení. Jinak tomu nebude ani v případě nové verze iOS 13. Obdrží ji všechna zařízení od roku 2015, což znamená, že zatímco majitelé iPhone 6 a 6 Plus mají smůlu, uživatelé iPhone SE i iPhone 6s a 6s Plus se mohou na novou verzi těšit. Co přinese?

Představení iOS 13
Craig Federighi představuje iOS 13.

Tmavý režim (dark mode)

Zejména v době OLED displejů je tmavý režim neboli dark mode fenoménem, který z estetiky prostupuje v praktičnost. Nejenže vypadá zajímavě, ale může také výrazně šetřit baterii, a to z prostého důvodu. Černé části OLED displeje jsou části, v nichž je tento displej dočasně vypnutý. Pokud tedy budete mít text na převážně černém pozadí, je energetická spotřeba panelu znatelně nižší. Tmavý režim je jednou z novinek, kterou přinese iOS 13.

iOS 13 přinese tmavý režim.

Zrychlení systému a menší aplikace

Změna rychlosti mezi jednotlivými verzemi iOS je tradiční novinkou. A nechybí ani letos. Apple uvedl, že iOS 13 by měl spouštět aplikace 2× rychleji než iOS 12. Výrazná optimalizace by měla navíc zajistit, že se instalační soubory aplikací zmenší o 50 %, následné aktualizace pak dokonce o 60 %. To bezpochyby výrazně pomůže kapacitě interního úložiště i rychlosti stahování. Zrychlí se také zabezpečení Face ID, a to až o 30 %.

Prohlížení a úprava fotek

Příchod iOS 13 s sebou přinese změny hned v několika aplikacích, tou nejvýraznější ale bezesporu budou Fotky, jejichž uživatelské rozhraní obdrží nový design. Ve spodní části najde uživatel lištu, v níž bude moci přepínat režimy zobrazení fotografií.

Fotky na iOS 13
Nový vzhled aplikace Fotky v iOS 13.

Režim zobrazení všech fotografií vykreslí pořízené snímky do mřížky, kterou bude možné zvětšovat či zmenšovat podle toho, zda budete zrovna chtít fotky rychle procházet nebo detailně prohlížet. Další tři části lišty budou vyhrazeny pro výběr fotografií po dnech, měsících či letech. Snadno tak najdete, co jste vyfotili v minulosti.

i Lepší hlas pro Siri
Siri, hlasová asistentka Apple, dostala vylepšený hlas. Podle ukázky dostupné na Apple keynote 2019 bude mluvit mnohem přirozeněji než dříve, a to zejména při interpretaci dlouhých vět a složitých slov. Apple k tomu prý využil technologii strojového učení.

Vylepšení iOS 13 se týkají také možností postprodukce fotek. Editační nástroje byly rozšířeny, prohloubeny a nově v širší míře zpřístupněny také pro videa. Dostupné budou úpravy automatické i manuální. Přizpůsobení expozice, stínů, světlosti, barev, odstranění efektu červených očí, potlačení šumu a mnoho dalšího. To vše bude v aktualizované aplikaci dostupné nejen pro fotografie, ale též pro videa, která budete moci nově například otáčet nebo ořezávat.

Fotoaparát iOS 13
Soupis úprav dostupných v iOS 13 pro fotky i videa.

Další novinky v iOS 13:

 • Psaní tažením (swype) – pro psaní nebude nutné slova vyťukávat, nýbrž pro jejich tvoření postačí spojit příslušné hlásky tažením. Tuto funkce je už dlouho dostupná na Androidu nebo v iOS klávesnicích třetích stran.
 • AirPods a sdílený poslech – k jedinému iPhonu bude nově možné připojit dva páry bezdrátových sluchátek AirPods pro sdílený poslech mezi více uživateli.
 • Aplikace připomínky – nové filtrovací možnosti, nový design, nabízení optimálního času připomenutí, spárování připomínky s některým z kontaktů.
 • MeMoji – pokročilá tvorba smajlíků MeMoji. Bude možné jim přidávat make-up, doplňky, piercing apod.

Změn v iOS 13 je ještě mnohem více. Přineseme vám o nich samostatný článek.

Sign in with Apple

Google a Facebook už celkem dlouhou dobu nabízí možnost přihlášení do služeb třetích stran skrze vlastní uživatelské registrace. Můžete se tedy setkat s příhodným způsobem přihlášení, při němž není nutné vyplňovat kompletní údaje, nýbrž stisknout „Sign in with“ tlačítko a přihlásit se k účtu vedenému u jedné ze známých společností. Toto přihlášení vás přihlásí i do navštívené služby.

Sign in with Apple
Sign in with Apple umožní anonymní přihlašování přes vygenerovaný e-mail, což poskytne například kontrolu nad přijímáním e-mailů, které vám daná aplikace zasílá.

Apple nyní přichází s vlastním řešením nazvaným Sign in with Apple. Kritika konkurence adresovala zejména nedostatečné zabezpečení soukromí a zneužívání údajů pro komerční inzerci, což jsou zároveň aspekty, na jejichž omezení se Apple při vývoji vlastního tlačítka zaměřil. Nejzajímavější je bezesporu možnost vybrat si, zda službě poskytnete, či neposkytnete svůj skutečný e-mail. Není to nutné, Sign in with Apple totiž může vygenerovat náhodný e-mail, který službě podstrčí, budete-li chtít zůstat v maximální anonymitě.

Apple Maps: Budou schopné konkurovat?

Jednou z výrazných novinek na poslední keynote byl redesign a představení budoucích funkcí Apple Maps. Zástupci společnosti se pochlubili intenzivní tvorbou nových podkladů, které by měly pokrýt Spojené státy do konce roku 2019. Na Evropu by se snad mělo dostat v roce 2020.

Apple Maps
Nové Apple Maps mají aktualizované mapové podklady a 3D zobrazení.

Spolehlivější mapové podklady by měly být moderního charakteru, k čemuž se váže nové 3D zobrazení krajiny i budov, 360° procházení ulic ve stylu Google Street View i nabízení zajímavých míst, stejně jako ukládání těch oblíbených. K nim pak bude možné snadno přistoupit a spustit navigaci. Rychle tak zahájíte cestu do práce, na nákup, do školy, domů a podobně. Nové Apple Maps budou dostupné ve všech operačních systémech tohoto výrobce.

iPadOS: tablet téměř jako počítač

Apple se definitivně rozhodl přiblížit způsob používání iPadů dosud využívajících mobilní systém iOS způsobu využívání notebooků. Aby byl iPad zařízením plně nahrazujícím tradiční osobní počítač, chybělo mu několik podstatných funkcí jako např. komplexní souborový systém, uživatelsky přívětivý multitasking, split view (rozdělená obrazovka) nebo spolehlivá spolupráce s datovými USB nosiči. To by měly řešit novinky, s nimiž přichází iPadOS.

iPadOS
Nový iPadOS, operační systém pro tablety značky Apple.

První z výrazných změn přicházejících s iPadOS je nová domovská obrazovka. Aby se na ni vešlo více aplikací, budou jejich ikony organizovány do těsnější mřížky. Zároveň je možné přímo vedle těchto ikon zobrazit jakousi obdobu Today View, do níž lze připnout widgety, tedy náhledy času, poznámek, počasí, kontaktů a podobně.

Plnohodnotný multitasking

Použitelnost iPadu pro každodenní práci razantně zvýší také funkce Slide Over a Split View. Slide Over umožňuje vyvolání zmenšeného okna jiné aplikace, než která běží na celé obrazovce, potažením prstu z prvého kraje. Zde lze mít spuštěno hned několik aplikací a tažením přes jejich spodní okraj mezi nimi rychle přepínat.

i Ve službě iCloud bude Apple nabízet možnost sdílení složek.

Split View je naopak obdoba klasického split screen neboli rozdělené obrazovky, v jiných systémech dobře prověřeného pomocníka při multitaskingu. Díky této funkci bude možné vedle sebe zobrazit dvě okna stejné aplikace, přičemž na každém bude něco jiného. Zobrazit půjde i dvě různé aplikace nebo aplikace třetích stran.

iPadOS Split View
Split View je funkce rozdělení obrazovky v iPadOS.

Snahy o zlepšení přehlednosti Apple projevuje i v prohlížeči Safari. Místo mobilních verzí webů a aplikací uvidí uživatelé verze pro stolní počítače. Safari tyto weby automaticky přizpůsobí velikosti displeje i dotykovému rozhraní. Neznamená to jen snazší prohlížení webu, ale také plnohodnotné využití služeb jako například Google Docs, Sheets a podobně. K tomu bude Safari doplněno o správce stahování pro rychlé zobrazení a správu stažených souborů.

Přehlednější procházení souborů a podpora USB úložišť

Aplikace Soubory prošla také změnou, uživatel iPadOS totiž bude mít možnost vytvářet, spravovat a přesouvat lokální složky svého iPadu. S tím se pojí podobně velká novinka, a to možnost připojení USB úložišť. V aplikaci Soubory nového operačního systému tedy bude možné procházet obsah externích disků, „flashek“, SD karet i fotoaparátů.

iPadOS - procházení osuborů
Vzhled a funkce aplikace Soubory v iPadOS.

Výchozí aplikace nabídne nové způsoby procházení souborů, a to tzv. Column view, tedy zobrazení ve sloupcích. Tento sloupec můžete být jeden, nebo i dva. Režim navíc umožní zobrazování souborových náhledů v pravé části okna, a to s metadaty i rychlými volbami pro otáčení obrázků nebo vytváření PDF souborů.

Nový Mac Pro: až 28 jader a 1,5 TB RAM

Významné novinky směřují také k uživatelům profesionálních zařízení s operačním systémem macOS. Ten si získal oblibu u grafiků, architektů, animátorů, specialistů na vizuální efekty, střihačů videí i mnoho dalších profesí, které často spojuje potřeba výkonného hardwaru. A nový Mac Pro má ambici stát se nejvýkonnějším běžně dostupným profesionálním počítačem.

Mac Pro bude uveden společně s monitorem Pro Display XDR.

Ačkoliv Apple udává cenu začínající na 5 999 USD (asi 140 000 Kč), nejvyšší konfigurace bude vybavena 28jádrovým procesorem Intel Xeon a až 1,5 TB operační paměti. Ano, Apple skutečně uvedl 1,5 TB, tedy 1 500 GB. K tomu přidá adekvátní grafický výkon tvořený až čtyřmi kartami AMD Radeon Vega II, každou s 32GB pamětí a výkonem 14 TFLOPS.

Vylepšený je nejen výkon, ale také vzhled nového Mac Pro. Oproti staršímu Mac Pro se Apple navrací k tradičnějším proporcím, které jsou typické pro stolní počítač. Originální pojetí ale nezmizelo a Apple představuje minimalistický design s rukojeťmi. Lépe než slovní popis funguje přiložené video.

Apple Pro Display XDR: 6K rozlišení profesionálům na míru

Při představení nového Mac Pro ukázal Apple také profesionální monitor Pro Display XDR. Stejně jako Mac Pro popírá nutnost kompromisů a stejně jako Mac Pro cílí na profesionály, kteří se za nejlepší dostupnou technologii nebojí připlatit. K práci jim nový monitor od Apple nabídne 32" Retina displej s 6K rozlišením (6 016 × 3 384 px), což se rovná jemnosti 218 pixelů na palec.

Apple Pro Display XDR
6K rozlišení 32" monitoru Apple Pro Display XDR.

Vysoké rozlišení ale není ani zdaleka vše. V názvu Pro Display XDR stojí XDR za Extreme Dynamic Range, což je náhrada známějšího a zavedeného pojmu High Dynamic Range (HDR). Výrazem „extreme“ se Apple snaží upozornit na vysoký dynamický rozsah neboli kontrast, který by měl monitor poskytovat. Konzistentní jas monitoru je až 1 000 nitů, špičkový až 1 600 nitů. Obě hodnoty jsou v kontextu monitorů velmi úctyhodné. Nebude chybět ani podpora 10bitových barev.

Apple Pro Display XDR i nový Mac Pro budou dostupné na podzim roku 2019.

macOS Catalina: nové ovládání i aplikace

Kromě nové verze mobilního iOS a systému pro tablety iPadOS představil Apple na WWDC 2019 také příští aktualizaci operačního systému pro zařízení Mac – macOS Catalina. Změny nastaly na mnoha frontách, jejich stručný soupis najdete níže:

macOS Catalina
Operační systém macOS Catalina dostane nové multimediální aplikace i redesign těch starších.
 • Apple Music, TV a Podcasts – streamovací služby od Apple budou nově dostupné jako systémové aplikace přímo na macOS.
 • Project Catalyst – vývojáři získají nástroje pro snadnou transformaci aplikací pro iOS v aplikace pro macOS, což by mělo výběr macOS aplikací znatelně rozšířit.
 • Vylepšené systémové aplikace – Apple Fotky, Poznámky, Připomínky i prohlížeč Safari se dočkaly nového designu i funkcí.
 • Sidecar – nová funkce umožní použít iPad jako druhý monitor pro rozšíření pracovní plochy. S Apple Pencil bude navíc možné využít iPad jako grafický tablet připojený k zařízení Mac.
 • Čas u obrazovky – tak jako dříve iOS, macOS Catalina nyní nabídne sledování využití času u monitoru. Bude možné nastavovat limity pro různé aplikace a stránky platící na všech zařízeních.
 • Find My – kombinace aplikací Najít můj iPhone a Najít přítele. Bude schopna najít i neaktivní ukradené či ztracené zařízení. Využije k tomu anonymizovaný bluetooth signál detekovatelný blízkými zařízeními.
 • Ovládání hlasem – macOS Catalina i iOS 13 bude možné ovládat výhradně hlasem, což by mělo zpřístupnit ovládání počítače také těžce handicapovaným osobám.
Jednou z novinek macOS Catalina a iOS 13 bude kompletní ovládání hlasem.
i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:
Na Apple WWDC 2019 (Worldwide Developers Conference) byla představena řada novinek: Nejvýkonnější Mac Pro všech dob, úžasný 6K displej i změny v oblasti služeb a operačních systémů Apple. Více ve videu od kolegů z AlzaTech.

Novinek představených společností Apple na WWDC 2019 je bezpochyby hodně, přesto by měla většina z nich k zákazníkům dorazit už během letošního roku. Detailněji vás budeme o nových produktech a funkcích informovat v dalších článcích.

Vytisknout
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací