Alza.cz
Zobrazit katalog

Assassin‘s Creed Odyssey slaví narozeniny pětitýdenním lovem žoldáků (NOVINKA)

Recenze

Aktualizováno

Když Yves Guillemot, ředitel společnosti Ubisoft, minulý rok po vydání Origins prohlásil, že jejich oblíbená série je zpět, měl rozhodně pravdu. Loňský díl ze starověkého Egypta celou značku Assassin's Creed nejen do jisté míry restartoval, ale také připravil živnou půdu pro nadcházející novinky, které Assassin’s Creed Odyssey přináší – a není jich málo. Proč je podle nás Odyssey nejlepším dílem série, se dočtete v naší recenzi.

Mrkněte také na naše recenze na DLC k Assassin's Creed Odyssey: Legacy of the First BladeFate of Atlantis.

Assassin's Creed Odyssey (hra) | Assassin's Creed (IP)

Akční RPG Assassin's Creed Odyssey je jedenáctým díl herní série Assassin's Creed. Hru vyvíjí studio Ubisoft Quebec a vydává společnost Ubisoft. Hra vyšla 5. 10. 2018 na PC, PS4 a Xbox One s oficiální českou lokalizací (text) a 19. 11. 2019 na Stadii. Hra neobsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | Recenze Assassin's Creed Odyssey | Recenze Assassin's Creed Odyssey – Legacy of the First Blade | Recenze Assassin's Creed Odyssey – The Fate of Atlantis 

Assassin´s Creed Odyssey – Recenze (Xbox One)

  1. Odyssey má nejlepší příběh z celé série Assassin´s Creed
  2. Assassin´s Creed Odyssey je o volbách
  3. Ještě záživnější souboje
  4. Skutečně obsáhlá odysea
  5. Sparta vs. Athény aneb peloponéská válka
  6. Odyssey je nejlepší díl série Assassin´s Creed
  7. Recenze Assassin’s Creed Odyssey: závěrečné hodnocení
  8. HW nároky pro Assassin’s Creed Odyssey PC

Odyssey má nejlepší příběh z celé série Assassin´s Creed

• Recenze: 5. 10. 2018 • Autor: Filip Němec

Jakkoli jsou hry v otevřeném světě především o hratelnosti a příběh není až tak zásadní (avšak čest výjimkám), série Assassin´s Creed je významná hned díky třem příběhovým liniím, které v sobě ukrývá. Té hlavní, tedy odvěkému sváru asasínů a templářů, se hra příliš nevěnuje. Zatímco předchozí Origins se zaměřilo na samotný zrod tichých zabijáků, Odyssey se odehrává ještě dříve, přesněji řečeno v roce 431 před naším letopočtem v období peloponéské války, a tak se o asasíny a templáře otřeme spíše metaforicky.

Assassin´s Creed Odyssey; screenshot: Leonidovo kopí
Vzhledem k období, ve kterém se Assassin´s Creed Odyssey odehrává, můžeme zapomenout jak na asasíny a templáře, tak i na pověstnou skrytou čepel. Tu však střídá neméně zajímavé kopí slavného Leonida.

Ano, odklon od asasínů je samozřejmě pro mnohé špatnou zprávou a lze polemizovat nad tím, že Assassin´s Creed už vlastně není Assassin´s Creed, nicméně hra se stále věnuje i dvěma dalším příběhovým liniím. Ta v současnosti s Laylou Hassan ustoupila značně do pozadí, avšak vyprávění o První civilizaci je hezky zakomponováno do hlavního příběhu Odyssey, což je určitě dobrá zpráva pro fanoušky série. Pro mě je však zcela zásadní jiná věc: po dlouhých letech je historický příběh daného dílu opravdu velmi kvalitní a držel mě před televizí od začátku až do konce.

Assassin´s Creed Odyssey je o volbách

Zatímco Origins se zaměřovalo na příběh celého Egypta, Odyssey je o hlavní postavě a jeho rodině. Už první hodiny strávené ve hře vás dostatečně nakopnou a budete neustále dychtit po dalších a dalších příběhových misích. Novinkou Assassin´s Creed Odyssey je pak výběr ze dvou hratelných postav, který proběhne na začátku hry a je nezvratný. Volba mezi statným Alexiem a jeho sličnou, přesto ale drsnou sestrou Cassandrou, je spíše kosmetická, protože jakkoli se rozhodnete, dostanete stejné mise a navázat milostný vztah budete také moci se stejnými postavami. Několikrát mě dokonce NPC charaktery oslovili jako Cassandru, přestože jsem hrál za Alexia. Takovýchto menších chyb obsahuje hra poměrně dost.

Assassin´s Creed Odyssey; gameplay: volba postavy Assassin´s Creed Odyssey; gameplay: rozhovory Assassin´s Creed Odyssey; gameplay: české titulky
Obrázek 1: Volba charakteru je nezvratná, avšak má jen kosmetický vliv. Obrázek 2: Naopak při rozhovorech musíte neustále přemýšlet, jakým způsobem chcete reagovat. Obrázek 3: Méně zkušeným angličtinářům přijdou vhod české titulky.

Ostatní volby už však mají podstatně větší dopad na hratelnost i příběh samotný. Assassin´s Creed Odyssey přináší poprvé v sérii větvené rozhovory, jejichž finální vyznění a zejména následky ovlivňujete svými rozhodnutími. Zde už nejde o změny čistě kosmetické. Vaším chováním a přístupem k ostatním postavám více či méně ovlivňujete samotný příběh. Je navíc velmi sympatické, že vlastně žádná volba není špatná nebo dobrá. Prostě hrajete tak, jak se vám zachce, a dříve či později dopady svých rozhodnutí poznáte.

Častokrát mě hra překvapila tím, že některá z postav v rozhovoru zmínila něco, co jsem vcelku mimoděk udělal několik hodin zpět v rámci vedlejšího úkolu. Rozhodně jde o jednu z významných a také podařených úprav směrem k RPG žánru, ke kterému autoři stále více tíhnou. Některé následky jsou menšího rázu a spíše reflektují to, jakým způsobem Odyssey hrajete, avšak vaše volby učiněné v rámci zhruba padesátihodinového příběhu nakonec povedou k hned několika možným koncům. V rámci série jde o příjemnou evoluci, díky které si možná celé dobrodružství zopakujete ještě jednou.

Assassin´s Creed Odyssey; screenshot: Asistovaný/objevitelský režim
Novinkou je také volba mezi dvěma režimy, které zásadně změní váš herní zážitek. V případě objevitelského režimu vám hra nebude vaše cíle sama označovat, vše si budete muset najít sami podle instrukcí od zadavatele questu.

Ještě záživnější souboje

Příklon k RPG žánru, který autoři započali u předchozího Origins, pokračuje i nadále a musím přiznat, žetento směr, který nabrali, se mi velmi líbí. I v rámci soubojů se totiž hra dočkala mnoha změn. Dost kontroverzně vypadalo odstranění štítů ze zbraňového repertoáru hlavní postavy, zatímco protivníci si je ponechali. Vývojáři tím však velmi šikovně podnítili hratelnost k větší aktivitě ze strany hráče. Už není možné se schovávat za štítem, místo toho přebíráte inciativu boje a v případě nutnosti se bráníte dobře zvládnutým parírováním. To provádíte Leonidovým kopím, jež je náhradou za skrytou čepel, která díky časovému zasazení nemá ve hře bohužel místo.

Assassin's Creed Odyssey; gameplay: Layla Hassan Assassin's Creed Odyssey; gameplay: souboje
Obrázek 1: Leonidovo kopí sehraje roli i v příběhové lince odehrávající se v současnosti, ta je však v případě Odyssey hodně upozaděna. Obrázek 2: Souboje jsou ještě o něco rychlejší a dynamičtější a díky změnám z předchozího dílu lze bojovat i s více nepřáteli současně.

Není to však důvod ke smutku, Leonidovo kopí je skvělým nástrojem nejen pro tiché zabíjení a kromě toho, že je hezkým propojením historického příběhu s osudem První civilizace, je také dobrým vysvětlením, kde hlavní postava vzala nové speciální schopnosti. Právě po vzoru RPG si totiž nyní osvojujete mocné dovednosti jako je proslulý „Spartan kick“, na pár sekund rychlejší pohyb a další nadlidské síly. Ty skvěle okořeňují souboje, jež v Origins mohly začít časem nudit, přičemž i zde se projevuje síla voleb, jež je v Odyssey značná.

Za celou hru si totiž nemůžete odemknout všechny schopnosti, zkrátka si musíte vybrat jakou cestou se vydáte: upřednostňujete spíše hrubou sílu, anebo se raději zaměříte na tiché zabíjení. Naštěstí lze investované body získat zpět a strom dovedností si „vypěstovat“ jinak, ale pořád se budete muset pečlivě rozhodovat, do jakých schopností investovat. Bohužel zcela zásadním způsobem utrpěly luky, které z nepochopitelných důvodu už nejsou rozčleněny na vícero druhů, ale jejich schopnosti si musíte propůjčit právě skrze speciální dovednosti, což vede k tomu, že dříve velmi používaný nástroj dosti ztrácí na významu.

Assassin´s Creed Odyssey; gameplay: strom dovedností Assassin´s Creed Odyssey; gameplay: inventář Assassin´s Creed Odyssey; gameplay: 300
Obrázek 1: V Assassin´s Creed Odyssey budete hodně přemýšlet nad tím, do jakých schopností investovat. Zkušenostních bodů totiž nebude nikdy dost. Obrázek 2: Také inventář se ve jménu RPG principů drobně změnil. Zbroj je nyní rozdělena na jednotlivé části. Obrázek 3: Zbroj je z velké části stylizovaná podle filmů a komiksů 300 a působí opravdu velmi dobře.

Skutečně obsáhlá odysea

Pokud vám to doposud nebylo jasné, Assassin´s Creed Odyssey je neskutečně rozlehlá hra. Neskutečně. Troufnu si říct, že ještě více než Origins, ale není to vůbec na škodu. Předchozí egyptské dobrodružství nastavilo laťku hodně vysoko, nicméně Odyssey si mě zaháčkovalo ještě více. Po nějakých dvaceti nebo třiceti hodinách hraní se podíváte na obrovskou mapu světa a zjistíte, že jste objevili sotva třetinu všeho, co hra nabízí. Už od samotného začátku máte přístupnou celou mapu, ale systém levelování vám vždy jasně ukáže, kde je vaše místo. Jednotlivé městské státy jsou jako v Origins označeny doporučenou úrovní, a pokud jste jen o dva levely pod ní, je zbytečně zde vůbec vytahovat meč, protože vás nepřátelé skolí už jen samotným pohledem.

Základní systém hry se tak nezměnil, od jednotlivých NPC dostáváte úkoly, jež vás postupně provází celým světem, avšak díky členění příběhu a četným volbám i zde pocítíte daleko větší volnost. Zmínil jsem, že fundamenty hry zůstaly zachovány, což bohužel platí i pro nechvalně známý fakt, že vás hra po určité době nepřímo donutí absolvovat několik vedlejších úkolů, neboť zkušenostní body z příběhových misí zkrátka nestačí na to, abyste drželi krok s úrovní nových území, kam vás příběh posílá.

Assassin´s Creed Odyssey; gameplay: Athény Assassin´s Creed Odyssey; gameplay: mapa Assassin´s Creed Odyssey; gameplay: město
Obrázek 1: Rozlehlost i detailnost světa Assassin´s Creed Odyssey vám bude často brát dech. Obrázek 2: Neustále na vás budou vyskakovat vedlejší mise a spousta dalších aktivit. Nudit se rozhodně nebudete. Obrázek 3: Kam až oko dohlédne, všude se můžete vydat. Když ne pěšky, tak na koni a když ne na koni, tak na lodi.

Pokud jste na vysoké škole podobně jako mnozí bádali nad pojmem „povinně volitelné předměty“, vězte, že Ubisoft si tento systém přivlastnil zcela bezezbytku. Hře je jedno, jaké vedlejší questy si vyberete, avšak čas od času zkrátka nějaké musíte dokončit, jinak se v příběhu neposunete dál. Na jedné straně lze polemizovat nad tím, že v takto vytvořené hře byste stejně měli vedlejší questy plnit, neboť se tak ochuzujete o zážitek, ale je otázkou, jestli vám to hra má vyloženě přikazovat. Mneě se tento styl natahování herní doby nelíbí a několikrát mi hodně otrávil hraní, protože jsem přímo dychtil po další dávce hlavní dějové linky.

Ne všem hráčům to ale bude vadit. Odyssey má půvabný svět, který je plný nejrůznějších činností, a tak budete často i velmi rádi odbíhat k aktivitám, jako je dobývání nepřátelských základen, soubojům v arénách, lovu lesní zvěře či plavení se na moři. To zde nemá tolik prostoru, jak jsem doufal, protože jde vlastně jen o grind za účelem zisku potřebných surovin. Na druhou stranu vám hra dává volnost v tom, jak moc se budete lodním bitvám věnovat. Jsou stejně tak arkádové a zábavné jako dříve, snad jen s tím rozdílem, že probíhají na kratší vzdálenost, vzhledem k tomu, že se bojuje výhradně pomocí šípů a kopí.

Assassin´s Creed Odyssey; gameplay: lodní souboje Assassin´s Creed Odyssey; gameplay: nalodění Assassin´s Creed Odyssey; gameplay: potápění
Obrázek 1: Souboje na moři nepřináší žádnou zásadní novinku, ale jsou velmi zábavnou a především volitelnou kratochvílí. Obrázek 2: Pokud se vám bude chtít, můžete po dostatečném poničení nepřátelské lodě zahájit nalodění a dokončit práci hezky ručně. Obrázek 3: Nechybí ani potápění se pro poklady, které pohltilo moře.

Sparta vs. Athény aneb peloponéská válka

Assassin´s Creed Odyssey má ještě jednu zajímavou vrstvu, jež zasahuje jak do děje, tak i do hratelnosti. Peloponéská válka je jedním z hlavních témat příběhu a neustále budete v kontaktu s někým ze Sparty či Athén. Vzhledem k volnosti hry je ale úplně na vás, na jakou stranu se přikloníte a jestli do tohoto sváru budete chtít vůbec zasahovat. Každý městský stát je pod nadvládou právě Sparty nebo Athén a vy můžete likvidováním vojáků a zejména vysoko postavených generálů a polemarchů snižovat sílu daného společenství natolik, že si spustíte závěrečnou bitvu.

Assassin's Creed Odyssey – dobývací bitva (vlastní gameplay)

Hromadné bitvy jsou novým prvkem, který je zpracovaný natolik poutavě, že se jistě uchytí i v dalších dílech.

Je pak na vás, jestli se přidáte na stranu bránící (lehčí souboj a menší odměna), anebo na stranu útočníků (těžší nepřátelé, ale větší odměna). Můžete se těmto aktivitám vyhýbat, ale přišli byste o ty největší a nejlepší bitvy, jaké kdy série Assassin´s Creed zažila. Doopravdy jde o střet dvou armád a ne jen pár jednotek. Mezi sebou se hlava nehlava mydlí desítky vojáků, až je někdy těžké rozlišit, kdo k jaké frakci patří. Autorům se podařilo splnit sliby o hromadných bitvách, a tak Odyssey dostává stejně jako v ostatních případech drobný, ale v konečném důsledku velmi zábavný upgrade.

Assassin's Creed Odyssey; gameplay: dobývací bitva Assassin's Creed Odyssey; gameplay: Sparta/Athény
Obrázek 1: Iluzi hromadných bitev se vývojářům podařilo vykreslit téměř dokonale. Obrázek 2: Je pak čistě na vás, na jakou stranu se přidáte a komu v peloponéské válce pomůžete k vítezství.

Odyssey je nejlepší díl série Assassin´s Creed

Assassin´s Creed Odyssey není dokonalou hrou: nucení do vedlejších questů, upozadění luků nebo neuvěřitelně otravný systém žoldáků, který vás bude trápit na každém kroku. Odyssey vás častokrát něčím naštve, třeba tím, že budete muset restartovat hru, protože jedna z NPC postav se zasekne a vy nemůžete pokračovat v misi, avšak klady převažují nad zápory takovým způsobem, že jde rozhodně o nejlepší díl série.

Assassin´s Creed Odyssey; gameplay: příroda Assassin´s Creed Odyssey; gameplay: chrám Assassin´s Creed Odyssey; gameplay: pláž
Obrázek 1: Prakticky kdykoli se budete moci zastavit a kochat se krásnou přírodou. Obrázek 2: Navštívíte také nespočet více i méně známých historických měst. Obrázek 3: Vzhledem k rozlehlosti Assassin´s Creed Odyssey si nelze na grafické zpracování stěžovat.

Skvěle napsaný a zajímavý příběh s mnoha zakončeními, různé přístupy k plnění misí i celkovému způsobu hraní, zábavné souboje a zejména krásný a bohatý svět antického Řecka, který vás pohltí svou hloubkou i detaily. Poctivý mix řecké mytologie a historické přesnosti spolu s neuvěřitelným množstvím aktivit vás nasaje jako houba a jen tak nepustí. Pokud vás bavilo předchozí Origins, Assassin´s Creed Odyssey si rozhodně užijete, a to i díky vcelku povedeným českým titulkům.

Tato recenze byla napsaná pro verzi Xbox One.

Recenze Assassin´s Creed Odyssey: závěrečné hodnocení

    Hodnocení 91 % Alza.cz
Hlavní parametry: Hratelnost
95 %
Audiovizuální zpracování
95 %
Znovuhratelnost
90 %
Assassin´s Creed Odyssey; recenze

Klady

  • Nové RPG prvky
  • Skvělý příběh
  • Větvení příběhu a různé konce
  • Působivé speciální schopnosti
  • Skvěle zpracované Řecko
  • Hromadné bitvy
  • České titulky

Zápory

  • Nucení do vedlejších úkolů
  • Otravný systém žoldáků
  • Občasné chyby v rozhovorech
Filip Němec

Filip Němec

Hry byly mým nejlepším přítelem i milenkou již od dětství. O hrách jsem začal psát už na střední škole, čímž jsem vysedávání u herních strojů ospravedlňoval nejdříve před rodiči i přítelkyní a nyní před manželkou. V minulosti jsem ve formě textu i herních pořadů přispíval pro magazíny jako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazínu a GEMu mám na starosti herní konzole všeho druhu, videoobsah a z her pak zejména závody. V osobní rovině jsem navíc hlavním strůjcem vyostřených diskusí mezi konzolisty a PC Master Race, do které jsem se nenápadně také přidal, přestože moje herní srdce bije zejména pro pohodlné gaučové hraní.

HW nároky pro Assassin's Creed Odyssey PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-2400 3.1GHz / AMD FX-6300 Intel Core i7-3770 4-Core 3.4GHz / AMD FX-8350
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 660 / Radeon R9 285 NVIDIA GeForce GTX 970 / Radeon R9 290X
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 8 GB 8 GB
Pevný disk 46 GB 46 GB

S jakým herním PC na Assassin's Creed Odyssey?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox GTX1060

Minimální požadavky:

Alza GameBox GTX1060

Alza GameBox RTX2060

Doporučené požadavky:

Alza GameBox RTX2060

Alza BattleBox RTX2080

Pro náročné:

Alza BattleBox RTX2080

i Mohlo by vás zajímat

Assassin´s Creed Odyssey – Novinky

  1. (4. 10. 2019) Assassin‘s Creed Odyssey slaví první narozeniny masivní událostí
  2. (13. 6. 2019) Discovery Tour a Story Creator mód
  3. (29. 11. 2018) První část DLC Legacy of the First Blade odhalí prvního asasína
  4. (10. 11. 2018) Nové mise, elitní žoldáci a další novinky v listopadovém updatu
  5. HW nároky pro Assassin´s Creed Odyssey PC
  6. (30. 10. 2018) Novinkový souhrn z Assassin´s Creed Odyssey
  7. (25. 9. 2018) Nová videa – hraná televizní reklama, krátký tv spot nebo digitální asistent Alexios
  8. (18. 9. 2018) Dvě velká DLC a remaster Assassin's Creed III v rámci season passu
  9. (20. 8. 2018) Dvě nová videa o soubojích na moři a Aténách
  10. (13. 8. 2018) Vývojářský deníček o soubojích + 11 minut ze hry
  11. (7. 8. 2018) Autoři Assassin's Creed Odyssey odhalují nové RPG prvky
  12. (2. 7. 2018) Kreativní ředitel Assassin's Creed Odyssey o příběhu či historické přesnosti
  13. (22. 6. 2018) Autoři Odyssey odhalují fungování questů, nové schopnosti a další novinky
  14. (12. 6. 2018) Ubisoft na E3 2018 představil Assassin's Creed Odyssey
  15. HW nároky pro Assassin's Creed: Odyssey PC

Assassin‘s Creed Odyssey slaví první narozeniny masivní událostí

• Novinka: 4. 10. 2019 • Autor: Filip Němec

Akčnímu RPG Assassin‘s Creed Odyssey jsme se věnovali na Alze skoro celý poslední rok. Kdybychom byli tištěný magazín, zaplnili bychom svitky o Odyssey celou Alexandrijskou knihovnu. Po dvou průměrných rozšířeních se hra nejspíše ukládá ke spánku, aby nám autoři pravděpodobně už příští rok přinesli další díl. Ještě než se tak stane, budeme si moci užít pět týdnů trvající narozeninovou událost přidávající do světa Assassin‘s Creed Odyssey každý dne jednoho elitního žoldáka, kterému můžeme znovu podříznout krk. Nebo na něj poštvat zvěř, skopnout ho ze skály, otrávit jedovatými šípy, zkrátka jak se vám zachce.

Za eliminace těchto nepřátel budete získávat, co jiného než vzácné Orichalkum, takže pokud jste ještě nenasbírali to nejlepší vybavení, máte poslední možnost. Seznam žoldáků najdete na oficiálních stránkách hry. Autoři připojili i krátkou statistiku, podle které jsme všichni společně nechali v Assassin‘s Creed Odyssey 645 milionů hodin, zabili 20 miliard protivníků a cvakli 48 milionů screenshotů.

A co bude se sérií dál? Podle některých spekulací, kterým se věnujeme v samostatném článku, se v dalším díle série Assassin’s Creed podíváme za Vikingy, ředitel Ubisoftu Yves Guillemot pak pro magazín Bilibili potvrdil, že uvažují například také o Číně. Oznámení nového dílu se však dočkáme nejspíše až příští rok.

• Zdroje: assassinscreed.ubisoft.com, ComicBook, PC Gamer



Discovery Tour a Story Creator mód

• Novinka: 13. 6. 2019 • Autor: Filip Němec

Jednou z výhod těch největších herních studií a publisherů, kteří nechávají na svých hrách pracovat stovky vývojářů, je možnost čas od času udělat pěkné gesto, které je pro menší týmy neproveditelné. Právě takovým gestem je vydání tzv. Story Creator módů do akčního RPG Assassin's Creed Odyssey, díky kterému si budeme moci vytvořit vlastní questy. Nástroj je možné stáhnout z oficiálních stránek AC: Odyssey a to i v případě, že nejste majitelem hry.

Nejdůležitější součástí balíčků programů je Quest Builder, který dovolí vytvořit si vlastní úkoly a dokonce je seskupovat do série. Nástroj vychází přímo z robustního systému, který používají sami autoři a dovolí navrhovat větvené dialogy podobně, jako je známe ze hry. Vývojáři se ve videu vyloženě těší na to, co komunita s tímto nástrojem dokáže a já jim musím dát za pravdu. Napsat lepší dialogy než nabízí hra, totiž nebude zase až tak složité.

Assassin's Creed Odyssey – Story Creator Mode (trailer)

Pokud vás baví hratelnost Assassin's Creed Odyssey, Story Creator mód je skvělou příležitostí k tvorbě v podstatě vlastní hry.

Svůj quest pak můžete zasadit do jakékoliv části hry a obsadit do něj libovolnou postavu. K dispozici jsou prakticky všechny charaktery, objekty či další materiály, které mají k dispozici samotní autoři. Samozřejmostí pak je možnost navrhnout vlastní souboje, přepadení či detektivní úkoly. Možnost jednotlivé questy na sebe navázat pak dává prostor k vytvoření do jisté míry své vlastní hry či vlastní verze Assassin's Creed Odyssey.

Své výtvory lze publikovat na stránkách Ubisoftu, kde si je může stáhnout kdokoli a co je dobrá zpráva, vše výše zmíněné platí i pro majitelé konzolí. I ti si budou moci stáhnout libovolný fanouškovský quest a implementovat ho do Assassin's Creed Odyssey, což je vzhledem k uzavřenosti konzolí, kde nějaké fanouškovské módy většinou nemají prostor, skvělá zpráva. Ještě lepší je pak to, že Story Creator mód je již ke stažení, a protože se jedná o robustní nástroj, autoři k němu vytvořili sérii výukových videí a obsáhlý manuál, který na téměř 160 stránkách rozebírá všechny možnosti tohoto nástroje.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: Story Creator mode
Story Creator mód vychází z nástrojů, jež mají k dispozici samotní vývojáři a působí robustním, ale uživatelsky přívětivým dojmem.

Discovery Tour: Ancient Greece

Stejně jako předchozí díl i Assassin's Creed Odyssey nabídne režim Discovery Tour, který bude sloužit jako vzdělávací mód plný informací a naopak bude oproštěn od jakýchkoli soubojů. Po zapnutí Discovery Tour: Ancient Greece budete moci procházet ulicemi Atén a kromě sledování replik dobových budov a monumentů půjde poklábosit s obyvateli města třeba o politice. Režimem vás provedou osobnosti, jako je Sokrates, Leonidas nebo Herodotos, kteří vás zasvětí do témat jako filosofie, architektura, každodenní život nebo již zmíněná politika.

Discovery Tour: Ancient Greece bude dostupný v průběhu podzimu zdarma pro všechny majitele Assassin's Creed Odyssey, na PC ho pak půjde zakoupit i samostatně.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: Discovery tour
Discovery Tour je skvělou příležitostí pro zúročení všech znalostí a připravených materiálů z původní hry a zároveň možností pro hráče dozvědět se něco nového zábavnou cestou.

• Zdroje: homepage, IGN, YouTube (Ubisoft), vlastní



První část DLC Legacy of the First Blade odhalí prvního asasína

• Novinka: 29. 11. 2018 • Autor: Filip Němec

Přestože příběh Alexia, respektive Cassandry, skončil dohráním kampaně, příběh Assassin's Creed Odyssey rozhodně nekončí. Pokračovat v něm budou dvě připravovaná DLC a obě vypadají opravdu hodně zajímavě. Zatímco příští rok se podíváme do bájné Atlantidy, už letos se dozvíme, kdo byl vůbec prvním asasínem. Zatímco se totiž Odyssey od hlavního tématu celé série odvrátilo, blížící se rozšíření se k němu obloukem vrací.

První část DLC Legacy of the First Blade s názvem Hunted vychází už 4. prosince a má být o seznámení s vůbec prvním majitelem skryté čepele Dariem, jehož rukou nepadl nikdo jiný než perský král Xerxes. Z traileru, na který se můžete podívat níže, je jasné, že nás čeká trochu filosofické pojednání o tom, jestli je Darius nepřítel či spojenec. Kromě toho se však můžeme těšit na nové bitvy a to nejen na souši. Jako správné rozšíření pak Hunted přinese do válkou sužovaného Řecka také nové zbraně, vybavení a dokonce unikátní bojové schopnosti.

Assassin's Creed Odyssey – Legacy of the First Blade DLC (trailer)

Možná až nečekaně dlouhý trailer rozhodně dokáže navnadit. Hlavním lákadlem první epizody budou zcela určitě nové střípky o původu asasínského bratrstva.

Ačkoli o tom autoři ani trailer více neříká, je asi zbytečné očekávat, že svůj arzenál rozšíříme právě o onu legendární skrytou čepel. Ta zůstane pravděpodobně výsadou pouze Daria, který by mohl na oplátku poskytnout nové informace o zrodu asasínského řádu. Začátkem roku vyjde druhá epizoda s názvem Shadow Heritage a poté třetí a poslední epizoda Bloodline, která DLC Legacy of the First Blade uzavře.



Nové mise, elitní žoldáci a další novinky v listopadovém updatu

• Novinka: 10. 11. 2018 • Autor: Filip Němec

Pokud vás akční RPG Assassin´s Creed Odyssey zaujalo, s největší pravděpodobností máte dokončeny všechny příběhové linie a čekáte na další obsah. Než k nám dorazí příběhová DLC, Ubisoft si již tradičně nachystal menší vylepšení, nové činnosti a také živé události. Ve světě budete moci nyní narazit na nové epické nepřátele, a to se týká jak žoldáků na souši, tak i epických plavidel na moři. Všichni noví nepřátelé nabídnou unikátní odměny ve formě zbraní, brnění či speciálních skinů pro lodě nebo vašeho věrného oře.

Assassin's Creed Odyssey – listopadový update (vývojářský deníček)

Autoři každý měsíc přispěchají s podrobným videem, ve kterém představí nový obsah na následující měsíc.

To je však jen začátek, tím nejzajímavějším je nová série questů, která se bude točit kolem výrazných postav původního příběhu. Nejvíce se mi líbí možnost znovu absolvovat proslulou bitvu u Thermopyl v kůži slavného Leonida. Tedy, alespoň na oko. Ve skutečnosti půjde o divadelní hru a pod papírovou maskou spartského válečníka bude právě váš hrdina. Na vás však bude, jestli se rozhodnete řídit scénářem, nebo si slavnou bitvu zrekonstruujete podle svého.

Maximální úroveň vzroste z 50 na 70

Pokud by vám po dosažení maximální úrovně chyběla motivace rozlehlý svět antického Řecka dále prozkoumávat, autoři navýšili maximální úroveň z 50 na 70, což je pořádný skok. Přestože o tom vývojáři ve videu přímo nemluví, očekávám, že i noví elitní protivníci se svým levelem povyskočí výše, takže pokud se budete chtít novému obsahu věnovat, budete muset svou Cassandru, respektive Alexia notně vylepšit. Na první pohled to působí jako umělé natahování herní doby, ale opak je pravdou. Autoři nám v podstatě nachystali menší DLC, a to zcela zdarma. A když přibude nový obsah, zákonitě naroste i maximální úroveň vaší postavy. Taková už je matematika RPG her.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: kyklop Assassin's Creed Odyssey; screenshot: vizuální úpravy
Obrázek 1: Od 13. listopadu bude aktivní živý event, ve kterém budete moci po sérii questů zdolat jednoho pořádně urostlého kyklopa. Obrázek 2: Všechny také potěší novinka, díky které budete moci na jakoukoli zbroj nasadit vizuál jiného kousku. To když vám vyhovují statistiky daného předmětu, ale nelíbí se vám jeho vzhled. Velmi vítaná novinka!

Mnozí z vás teď jistě se zarudlým obličejem proklínají Ubisoft, protože na 50. levelu už hrají Assassin´s Creed Odyssey pěkně dlouho. I na takové harcovníky však v Ubisoftu mysleli. Za všechny nasbírané zkušenosti nad rámec 50. úrovně adekvátně poskočíte nahoru. Autoři slibují, že v podobném stylu se ponesou i další updaty, které můžeme čekat v následujících měsících a budou zcela zdarma. Vedle toho pak vyjde i dvojice placených DLC, která budou vycházet vždy v rámci tří samostatných epizod. Na tu první se můžete těšit už v průběhu prosince.



Novinkový souhrn z Assassin´s Creed Odyssey

• Novinka: 30. 10. 2018 • Autor: Filip Němec

Ubisoft ještě před vydáním Odyssey oznámil, že na příští rok žádný další díl neplánuje, naopak se chce plně věnovat vydávání dodatečného obsahu pro Assassin´s Creed Odyssey. Zcela první událostí měl být „live event“, který po vzoru podobných misí z Origins nabídne po určitou dobu tuhého bosse s exkluzivními odměnami. Autoři se však na poslední chvíli na Twitteru omluvili, protože vybraný žoldák zmizel a dokud ho nenajdou, bude tato speciální událost prý odložena. 

Samozřejmě jde vtipnou omluvu zastírající fakt, že se daný event nepodařilo včas připravit a tak z nového dodatečného obsahu můžeme jmenovat pouze nedávno přidanou epickou loď skýtající zajímavé odměny, kterou můžete najít v Egejském moři. Autoři také vypustili patch, jenž vylepšuje stabilitu konzolových verzí. Odstraňuje některé bugy a pak také chybu, kvůli níž Assassin´s Creed Odyssey občas spadlo a hra musela být opětovně spuštěna.

Assassin´s Creed Odyssey bylo v alpha verzi téměř rok před vydáním

Server Gamespot vyzpovídal vedoucího vývoje Assassin´s Creed Odyssey Scotta Phillipse, ze kterého dostal zajímavou informaci. Hra totiž byla plně funkční již 11 měsíců před vydáním. Šlo sice o alpha verzi, ale už v té době byl Odyssey ve velmi dobrém stavu, jak prozradil kreativní ředitel Serge Hascoet v jiném rozhovoru. To koresponduje s tím, že vývoj Odyssey začal dlouho před vydáním Assassin´s Creed Origins odehrávajícím se v Egyptě a od počátku byl vývoj obou her zamýšlen tak, že zatímco Origins přerod v akční RPG započne, Odyssey tento proces dokončí.

Zbytek rozhovoru už nic podstatného neprozrazuje. Redaktor serveru Gamespot se Phillipse ptá na vývoj hry, jež obsahuje dva hlavní protagonisty. Vedoucí vývoje Odyssey zmiňuje, že samozřejmě museli dělat dvojí rozhovory, dvojí dabing a všeobecně se snaží navodit pocit, že výběr postavy na začátku hry je nějakým způsobem zásadní a pro vývojáře byl v mnoha ohledech dvojí prací.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: hlavní postavy
Vedoucí vývoje Assassin´s Creed Odyssey Scott Phillips v rozhovoru pro Gamespot zmiňuje, že hráči možnost volby hlavní postavy stejně jako volby v dialozích přijali velmi dobře, protože jim to umožnilo uzpůsobit si hru a zážitek z ní více podle sebe.

Pokud jste ale četli naši recenzi, tak už víte, že jde v zásadě jen o kosmetickou úpravu, protože obsah Assassin´s Creed Odyssey se tímto nijak nezmění. O to více mě pobavila zmínka o tom, že bylo třeba vytvořit dvě verze dialogů či dabingu, když hra ve skutečnosti obsahuje mnoho momentů, kdy NPC postavy k vám hovoří v ženském rodě (nebo vás dokonce oslovují Cassandro) a přitom hrajete za chlapáckého Alexiose.

Co bude přijde v Assassin´s Creed Odyssey dál?

První pořádný přídavek v podobě eventu s žoldákem se nakonec nekoná, ale Ubisoft toho do budoucna slibuje hodně. Autoři chystají dle svých slov „největší a nejambicióznější dodatečný obsah“, jaký kdy pro sérii Assassin´s Creed vytvořili. Ten se bude dělit na placený, ale i zdarma přístupný. Zaplatit si budeme muset za rozšíření Legacy of the First Blade, které by mělo představit vůbec prvního asasína, respektive nositele obávané skryté čepele, a také rozšíření Fate of Atlantis, jenž bude pravděpodobně pokračovat v příběhu sekundární dějové linky z Assassin´s Creed Odyssey o bájné Atlantidě.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: Legacy of the First Blade
Rozšíření Legacy of the First Blade snad alespoň trochy vynahradí vynechání řádu asasínů z příběhu Assassin´s Creed Odyssey.

Pokud jste ale nedočkaví nebo máte pocit, že už ve hře nemáte co dělat, beru jako svou hráčskou povinnost připomenout dvě vedlejší dějové linky, které dohráním příběhu vůbec nekončí, spíše naopak. Hlavní příběhovou větev s názvem Odysea můžete dokončit už někdy kolem úrovně 44 a vzhledem k tomu, jak je příběh zajímavý, nejspíše s tím nebudete otálet. Zhlédnutí závěrečné cut scény však není zároveň koncem hry. A nemám teď na mysli to neuvěřitelné množství vedlejších misí.

Vedle linky nazvané Odysea najdete v nabídce questů také Lov kultu Cosmos a úkoly patřící pod příběhovou větev Mezi dvěma světy. S první zmíněnou budete poměrně dobře seznámení, protože zasáhne i do hlavní příběhové linie, nicméně dostat všechny členy kultu bude vyžadovat ještě nějaký čas, ti největší padouši jsou totiž až na úrovni 50, tedy na maximálním možném levelu. A samozřejmě musím zmínit, že zjištění, kdo je hlavou celého kultu, je přinejmenším šokující a možnost rozhodnout se, jak s tímto zjištěním naložit, je velmi zajímavé.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: Layla Hassan
V rámci příběhové linie Mezi dvěma světy se ukáže i Layla Hassan, hlavní hrdinka z misí odehrávajících se v současnosti. V tomto případě se však současnost a projektovaná minulost zajímavě propojí.

O něco působivější je ale příběhová linka Mezi dvěma světy. K té přičichnete v rámci hlavní kampaně jen velmi mírně a může tak zůstat zcela zapomenuta. Pro mě ale byla téměř tak zajímavá jako příběh samotného Alexia, respektive Cassandry. Questy náležící do příběhu Mezi dvěma světy jsou hlavní spojnicí mezi sérií Assassin´s Creed, všeobecnou příběhovou linkou celé série o První civilizaci a také přímým spojením na události odehrávající se v současnosti. Až dohráním této linie questů dostanete v podstatě úplný závěr hry a velmi uspokojivou závěrečnou cut scénu.

Zpátky do minulosti

Možná některé z vás zarmoutilo slabší propojení Odyssey s celou sérií Assassin´s Creed, respektive řádem Templářů a Asasínů. Kdo by si chtěl trochu spravit chuť: v posledních dnech byl dokončen příběh Desmonda Milese, i když mimo videoherní sérii. Vydavatelství Titan Comics již několik let vydává komiks Assassin's Creed Uprising  a jeho třetí díl Uprising Vol. 3: Finale se točí kolem projektů Phoenix, jež byl představen v Assassin's Creed Unity. V komiksu je také završen příběh Desmonda, který byl po mnoho herních dílů hlavní postavou v příběhové lince odehrávající se v současnosti.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: Bayek Assassin's Creed Odyssey; screenshot: Eve Frey
Obrázek 1: Ubisoft i v případě Odyssey nachystal celou řádku velmi zajímavých doplňků, za které si však musíme zaplatit. Obrázek 2: Mezi zakoupitelnými poručíky pro vaši loď je také Eve Frey z Assassin´s Creed Syndicate.

A nakonec ještě jedno malé zavzpomínání. Pokud se vám stýská po Bayekovi, hrdinovi loňského Assassin´s Creed Origins, může se stát jedním z poručíků na vaší lodi, jenž tak získá zajímavé bonusy. Bohužel, Bayek je dostupný pouze ve formě mikrotransakce, která má hodnotu 40 Ubisoft mincí.



Nová videa – hraná televizní reklama, krátký tv spot nebo digitální asistent Alexios

• Novinka: 25. 9. 2018 • Autor: Filip Němec

Po našich podrobných dojmech z hraní a updatech týkajících se obsahem naditého season passu tu máme něco na ukrácení dlouhé chvíle, která do 5. října ještě zbývá. Ubisoft si pro nás nachystal krátký hraný filmeček, který na rozdíl od předešlých trailerů hraje spíše na humornou notu a upřímně… moc mu to nejde. Ostatně, posuďte sami.

Assassin's Creed Odyssey – důležité životní volby (hraný trailer)

Odyssey skvěle sluší vážná stylizace převzatá z komiksů a filmů 300. Humorný nádech v hraném filmečku o důležitosti nejrůznějších voleb působí trochu nepatřičně.

Sparťanskou vážností už naštěstí oplývá rovněž nový televizní spot, ve kterém můžete postřehnout i pár nových záběrů z příběhových filmečků. Jako jednoho ze spojenců pro marketingovou masírku, která nás v příštích dnech bude stále více a více přesvědčovat o úžasnosti Assassin's Creed Odyssey, si Ubisoft zvolil Amazon a jeho digitální asistentku Alexu. V posledním traileru dnešního updatu se můžete podívat na speciální verzi Alexy ve stylu Assassin's Creed s unikátním vzhledem i hlasem.

Assassin's Creed Odyssey – tv spot (trailer)

Lodní bitvy, důležitá příběhová rozhodnutí nebo speciální schopnosti. To vše ukazuje nová televizní reklama.

Assassin's Creed Odyssey – Digitální asistentka Alexa jako Alexios (reklama)

Od koho jiného si nechat vyprávět historii antického Řecka než od udatného spartského válečníka.



Dvě velká DLC a remaster Assassin's Creed III v rámci season passu

• Novinka: 18. 9. 2018 • Autor: Filip Němec

Když Ubisoft oznámil další Assassin's Creed jen rok po egyptském Origins, dostali se autoři pod ostrou palbu kritiků. Kontrovali jak novinkami, kterým se věnujeme v tomto článku, tak i oznámením, že příští rok žádné další Assassin's Creed nevyjde. Místo toho se budou věnovat dodatečnému obsahu pro Odyssey a nyní už konečně víme, co konkrétně měli na mysli.

Krom jednotlivých DLC dostanou majitelé season passu dvě hry – Assassin’s Creed III a Assassin’s Creed III: Liberation. Tyto Remastery by měly vyjít i samostatně, a to údajně v březnu příštího roku, takže zhruba v tento čas mohou ti, kteří si season pass zaplatili, očekávat tyto dva tituly (nakonec Ubisoft přeci jen v roce 2019 vydá Assassin's Creed hru).

Assassin's Creed Odyssey – season pass trailer a dodatečný obsah (vývojářský deníček)

Autoři své plány na dodatečný obsah doprovází i trailerem, kde se můžete podívat i na záběry právě z již připravovaných rozšíření.

Tím zásadním však budou dvojice příběhových rozšíření. Story Arc 1 – Legacy of the First Blade představí nového hlavního hrdinu, který bude prvním člověkem, jenž kdy nosil skrytou čepel. Historie asasínů tak přeci jen nebude opomenuta ani tentokrát. Dalším rozšířením bude Arc II – The Fate of Atlantis, ve kterém se podíváme kam jinam než do bájné Atlantidy. Obě DLC se navíc budou skládat ze tří samostatných epizod, jež budou vycházet postupně v průběhu roku. Prozatím o jednotlivých dodatcích nevíme nic bližšího, ale už z tohoto popisu jsou podstatně zajímavější, než DLC do Assassin's Creed Origins. Vůbec první asasín a Atlantida? To si rozhodně nechám líbit.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: launch roadmap
V Ubisoftu vědí, jak prodloužit životnost singleplayer hry. Na obrázku můžete vidět jak doplňky v rámci season passu, tak i bezplatné aktualizace.

Autoři také dodrží slib a připraví několik bezplatných aktualizací. Hlavním tahákem budou nové příběhové úkoly Lost Tales of Greece a dále také rozličné opakující se události, týdenní kontrakty a dokonce i noví nepřátelé. Chybět nebude ani New Game + a podobně jako v Origins i historicko-výukový režim Discovery Tour. Málo toho rozhodně nebude.



Dvě nová videa o soubojích na moři a Aténách

• Novinka: 20. 8. 2018 • Autor: Filip Němec

Při oznámení Assassin’s Creed Odyssey jsme se dozvěděli o návratu námořních bitev, což byl podle mnohých hráčů vůbec nejlepší prvek čtvrtého dílu s podtitulem Black Flag. V následných rozhovorech s tvůrci však vyšlo najevo, že žádné zásadní úpravy mořského průzkumu a s ním spojených bitev nemáme očekávat. Kde je tedy pravda? Můžeme ji nalézt zejména v posledním vývojářském deníčku, který se právě na objevování světa u kormidla kocábky zaměřuje. 

Assassin’s Creed Odyssey – námořní souboje a průzkum (Behind the scenes)

Další vývojářský deníček se zaměřuje na mořské souboje a průzkum na hladině i pod hladinou.

Z videa je patrné, že koncept zůstává stále stejný a změny jsou následkem zejména odlišné doby, v níž se Odyssey odehrává. Hlavní novinkou je tak absence děl, která v tomto období ještě nebyla používána. Místo toho se budeme muset spolehnout na šípy či třeba oštěpy. Z toho důvodu se jednotlivé souboje stávají více „face to face“. Šípy nemají takový dostřel jako dělové koule, na které jsme byli doposud v sérii zvyklí. A pokud byste toužili po opravdu blízkém setkání, můžete využít sílu svého beranidla a větru v plachtách. Nově totiž půjde nepřátelskou loď doslova rozpůlit ve dví. 

Loď samotná bude bude opět sloužit nejen k přepravě, ale také jako prostřostředkem k různorodému vylepšování: palebná síla, výdrž nebo již zmíněné beranidlo. Zajímavostí je, že loď bude propojená s úrovní vaší postavy, takže spolu s Cassandrou či Alexiosem se bude zlepšovat i vaše kocábka. Její posádku pak budete moci rekrutovat prakticky na každém kroku, a to dokonce i z řad vašich nepřátel. Některé protivníky totiž nemusíte hned zabíjet. Poté, co je v boji patřičně zesměšníte, jim můžete dát možnost odčinit svou troufalost ve vašich službách.

Assassin´s Creed: Odyssey; screenshot: námořní bitvy Assassin´s Creed: Odyssey; screenshot: souboj na moři Assassin´s Creed: Odyssey; screenshot: čelní náraz
Obrázek 1: Dobové kocábky nebudou tak schopnými bojovými prostředky, na jaké jsme si zvykli v předchozích dílech. Obrázek 2: Souboje budou probíhat na kratší vzdálenosti. Obrázek 3: Poprvé v sérii půjde také rozpůlit nárazem nepřátelskou loď na dvě poloviny.

Centrem Assassin’s Creed Odyssey budou Atény

V jednom z dalších videí se pak autoři zaměřili také na Atény, které jsou samozřejmě hlavní dominantou antického Řecka. Autoři již ukázali, že s historickou přesností to myslí opravdu vážně. Vzpomeňme třeba na krásně zpracované Benátky, Paříž či loňskou Alexandrii. Kupříkladu při vývoji Assassin’s Creed Unity byl dokonce jeden člen vývojářského týmy vyčleněn pouze na tvorbu chrámu Notre-Dame. Kreativní ředitel studia Jonathan Dumont popisuje tehdejší Atény jako město budoucnosti, které bylo středem celého Řecka jak ve smyslu sociálního postavení, tak i třeba politiky.

Assassin's Creed Odyssey – prohlídka Atén (gameplay trailer)

Jak bude vypadat srdce antického Řecka podle Ubisoftu? Podívejte se na hlavní památky dobových Atén. 

Dumont v rozhovoru pro sever IGN například zmiňuje, že provedli hloubkový výzkum dobových záznamů, aby hráčům dokázali přinést co nejautentičtější Atény. Všechny tyto výlety do minulosti však neabsolvovali sami vývojáři. Ti logicky spolupracují i s řadou historiků a výsledkem tak prý mají být historicky přesné (ale také zábavné) Atény. Hlavní péče byla směřována na významné památky, které je možné nějakým způsobem replikovat. Nesmíme však zapomínat na to, že přesný obraz Atén nezná nikdo, takže v mnoha ohledech se projeví kreativní slina samotných autorů, kteří prý Atény vytvářejí jako město, jehož obyvatelé věřili, že svět stvořili bohové. Jak se to autorům povedlo, zjistíme už 5. října.



Vývojářský deníček o soubojích + 11 minut ze hry

• Novinka: 13. 8. 2018 • Autor: Filip Němec

Assassin´s Creed Origins znamenal pro sérii krom mnohých změn také konečně podařené souboje, jež patří k nepopiratelným kladům tohoto egyptského dílu. Assassin’s Creed Odyssey bude samozřejmě na tomto soubojovém systému stavět, ale jak to tak vypadá, i v rámci soubojů se dočkáme změn a vylepšení.

Ty nám autoři prezentují v dalším vývojářském deníčku, jenž se věnuje právě soubojům a ředitel vývoje Scott Phillips hned v úvodu videa vysvětluje jednu z palčivých otázek, které hráče od uvedení hry trápí. V Assassin’s Creed Odyssey totiž hlavní postava nebude mít na rozdíl od předchozího dílu štít, jenže jak Cassandra, tak i Alexios jsou Sparťané a ti, jak je známo, se štíty samozřejmě bojovali. Obě hlavní postavy však Spartu opustily velmi brzy, a tak je jejich bojový styl hodně odlišný.

Assassin's Creed Odyssey – vývojářský deníček o soubojích (behind the scenes)

Autoři nás chtějí postupně seznámit se všemi novinkami Assassin’s Creed Odyssey. Tentokrát se zaměřili na soubojový systém.

Novinkou V Assassin’s Creed Odyssey budou speciální schopnosti. Některé z nich jsme už nastínili v předchozích updatech, takže už víme, že půjde o podstatnou novinku v rámci hratelnosti. Celkem jich bude více než třicet, přičemž současně budete moci mít aktivované pouze čtyři. Záležet bude i na tom, jak tuto čtveřici poskládáte, protože jednotlivé schopnosti půjde různě kombinovat. Souboje jsou díky tomu více dynamické a ofenzivní. S tím souvisí právě i absence štítu, autoři prý totiž nechtěli, aby se hlavní postava „schovávala“ za štítem, ale aby v případě nutnosti útoky spíše odrážela a sama se vydávala do protiútoků.

Dalším prvkem je pak Leonidovo kopí. Jak už nyní víme, jde o artefakt první civilizace, který slouží právě k vyvolávání oněch speciálních dovedností. Novinek v rámci soubojového systému je tedy poměrně dost, avšak základní fundamenty zůstávají stejné. Klíčovým prvkem je stále hromadění adrenalinu, jež získáváte za úspěšné útoky a vyhýbání se zraněním. Adrenalin pak slouží jako palivo pro speciální schopnosti, jež tak střídají pouze jeden brutální útok z Assassin´s Creed Origins, což je rozhodně vítaná změna.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: souboj Assassin's Creed Odyssey; screenshot: Alexios
Obrázek 1: Souboje v Assassin’s Creed Odyssey budou dynamičtější a díky speciálním schopnostem možná i brutálnější. Obrázek 2: Důležitou součástí hry bude i Leonidovo kopí, jež bude speciální dovednosti vyvolávat.

Assassin’s Creed Odyssey v 11 minut dlouhé gameplay ukázce

Pro ty, kterým by vývojářský deníček nestačil, si autoři připravili ještě 11 minut dlouhou gameplay ukázku, v níž se objeví mimo jiné i antický lékař Hippokratés. Ubisoft již dlouhá léta využívá v sérii Assassin’s Creed historické postavy a Odyssey zcela určitě nebude výjimkou. Ve videu se můžete podívat například na rozhovory, kterými půjde ovlivňovat vztahy s jednotlivými postavami a z dlouhodobého hlediska pak i směřování celého příběhu. Zatímco postavy vypadají velmi dobře, mimika jednotlivých charakterů působí ne úplně dotaženě a celkově vyznívají rozhovory trochu nudně, což je ale pro sérii už poměrně běžným úkazem. 

Assassin's Creed Odyssey – 11 minut z hraní (gameplay)

Příběhové volby budou hrát velmi významnou roli. Server IGN přinesl gameplay záběry z vybrané mise, ve které se Alexios musí rozhodnout kdo zemře a kdo bude žít.

Co je však zásadní, opět se budeme pravděpodobně setkávat s nudnými a natahovanými úkoly. V ukázce přichází Alexios za Hippokratem pro odpověď na jednoduchou otázku, ten mu však dá pro jistotu ještě za úkol donést jeho ztracené poznámky, přestože to s daným questem a aktuální situací vůbec nijak nesouvisí. Na takové natahování nelogickými či příběhově neopodstatněnými úkoly jsme ale bohužel už zvyklí z předešlých dílů. Gameplay ukázka však ukazuje i velmi odlišné přístupy v řešení jediného úkolu, což naopak nabízí velmi zajímavý a nový pohled na hru. Pomůžete někomu a ztratíte tím čas? Vyberete si jednodušší a kratší cestu, při které může někdo zemřít? Nebo sobecky zvolíte cestu nejmenšího odporu? 



Autoři Assassin's Creed Odyssey odhalují nové RPG prvky

• Novinka: 7. 8. 2018 • Autor: Filip Němec

Pokud jste četli naši recenzi Assassin's Creed Origins, nejspíše s námi souhlasíte v tom, že právě tento díl vlil velmi slavné, byť mírně skomírající sérii novou krev do žil a lví podíl na tom měl příklon k RPG prvkům. Tímto směrem se autoři očividně hodlají vydat i v nadcházejícím Assassin's Creed Odyssey. Právě o nových RPG prvcích a mechanikách se rozpovídali v čerstvém videu, v jehož úvodu režisérka celého příběhu Melissa MacCoubrey popisuje Assassin's Creed Odyssey jako „open world RPG“, příklon k těmto prvkům tak možná bude větší, než se nám zpočátku zdálo.

Podle Melissy MacCoubrey bylo zcela zřejmé, že větší příklon k RPG mechanikám musí vyústit v nejrůznějších možnostech volby. Od samotného výběru postavy, až po úpravy lodi a libovolné rekrutování její posádky. Nemalý vliv mělo toto rozhodnutí i na samotný soubojový systém, který čítá více než třicet speciálních schopností (o některých z nich jsme se rozepsali v předchozím updatu) v čele s populárním Spartan kickem. Jednotlivé schopnosti si budete moci postupně vylepšovat, takže svou postavu půjde libovolně specializovat podle vašich potřeb. Budete-li vyznavačem boje na dálku, nabídne vám hra několik speciálních dovedností, které z vás udělají schopného střelce a přímým střetům se budete moci vyhýbat. I z tohoto pohledu by tak mělo být Assassin's Creed Odyssey více variabilnější po vzoru jiných RPG her.

Konec Assassin's Creed Odyssey ovlivní všechny vaše volby

Středobodem vývojářského deníčků pak jsou zejména příběhové volby. Že bude mít Assassin's Creed Odyssey více zakončení, nám autoři odhalili už dříve, podle Melissy MacCoubrey však půjde spíše o spletitou síť akcí a reakcí než jednoduché schéma, ve kterém vás jedno rozhodnutí odřízne od určité části hry. Různé konce příběhu tak budou důsledkem spíše celkového stylu hraní. Assassin's Creed Odyssey jako první zástupce série dovolí zabíjet civilisty a vůbec se chovat „špatně“ (právě to může být jedním ze spouštěcích mechanizmů v členění příběhu). Autoři zároveň zmiňují, že větvením příběhu nepřijdete o určitou část hry, pouze ji prožijete jiným způsobem.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: rozhovory Assassin's Creed Odyssey; screenshot: láska
Obrázek 1: Volby v rozhovorech by měly hrát klíčovou roli nejen ve směřování příběhu, ale zejména v průběhu jednotlivých misí. Obrázek 2: Navázat romantický vztah bude možné hned s několika postavami, rovněž však půjde o čistě dobrovolnou aktivitu.

Tolik propírané příběhové volby však nebudou záviset pouze na dialozích, které nabídnou různé druhy reakcí, jež povedou třeba k odmítnutí úkolu. Směřování příběhu budete ovlivňovat i svými rozhodnutími během hraní: jak k jednotlivým úkolům přistoupíte, jaký cíl si vyberete a samozřejmě klíčové (vzhledem k zasazení hry) budou také sympatie k Aténám či Spartě. Přiznáváme, že máme ještě stále pocuchané nervy z přílišné podobností s předchozím Assassin's Creed Origins, ale s přibývajícími novinkami se na Odyssey začínáme opravdu těšit. Do 5. října navíc není zase tak daleko.



Kreativní ředitel Assassin's Creed Odyssey o příběhu či historické přesnosti

• Novinka: 2. 7. 2018 • Autor: Filip Němec

Scott Phillips, ředitel studia Ubisoft Quebec, sepsal ihned po E3 rozsáhlý dokument o novinkách Assassin´s Creed Odyssey, jehož obsah jsme vám přinesli v předchozím updatu. Pár dní poté se přihlásil ke slovu i kreativní ředitel hry Jonathan Dumont, který odpovídal na dotazy fanoušků na Redditu. Pokud vynecháme nedůležité otázky týkající se třeba obrázku na přebalu hry či dokonce osobní záležitosti ve stylu jak moc má Dumont rád svůj steak propečený, i tak se dostaneme k velmi zajímavým informacím. Oddělili jsme zrno od plev, a to nejzajímavější si můžete přečíst níže.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: hlavní postavy
Kassandra a Alexios, dvě hlavní postavy, ze kterých si vyberete hned na samotném začátku hry.

Řada otázek se točila samozřejmě kolem příběhu a jeho členění. Jednotlivé volby v průběhu hry ovlivní konec příběhu, ovšem jakým způsobem a v jakém rozsahu, to si budeme muset zjistit už sami. Rozdílné konce questů pak vyústí právě v odlišné závěry hry, zatím ale můžeme pouze hádat, jestli půjde o jemné nuance třeba ve vztazích jednotlivých postav, anebo se autoři odhodlali k daleko fatálnějším rozdílům, což by byla rozhodně zajímavá změna. Zároveň prý už ale existuje jeden kanonický příběh, jenž sleduje příběh Kassandry a který vyjde v knižní podobě.

Assassin´s Creed Odyssey představí nové artefakty První civilizace

Opět byly také potvrzeny pasáže v přítomnosti, které by někteří hráči nejraději úplně zrušili, jiní zase volají po jejich větší koncentraci, protože mají nezanedbatelný význam pro celý příběh točící se kolem asasínů, templářů a První civilizace. Jonathan Dumont potvrdil, že i části odehrávající se v současnosti nabídnou příběhové volby, které umožní strávit v této části hry více času. Zároveň však dodává, že pouze v případě, bude-li si to hráč přát. Lze tedy očekávat, že tyto mise opět nezískají nijak výrazný čas v rámci celé hry.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: Kassandra Assassin's Creed Odyssey; screenshot: Alexios
Obrázek 1: Při pohledu na půvabnou tvář Kassandry se vybavují vzpomínky na špatný „lip sync“ z E3 2018 ukázky, kdy se rozcházely pohyby úst a hlasy postav. Ve finální hře by se však tyto chyby objevit určitě neměly. Obrázek 2: Zatímco Kassandra ohromuje svou krásnou, Alexios nás zaujal svou vizáží zkušeného a moudrého bojovníka.

Dotazy směřovaly samozřejmě i na celkové zasazení do Assassin´s Creed univerza. Z počátku to vypadalo, že se Odyssey opravdu otře o odvěký boj Asasínů a Templářů jen velmi letmo, protože se Dumont otázce vysmeknul a připomněl obecný fakt, a to sice že Assassin´s Creed hry jsou o prožití klíčových momentů lidské historie a v Odyssey tak potkáme třeba filosofa Sokrata nebo „otce medicíny“ Hippokrata. Ihned na to však dodal, že Odyssey bude zejména příběh o tom, jak artefakty První civilizace způsobily onen svár templářů a asasínů. Příběhová linka z přítomnosti navíc bude pokračovat ve sledování příběhu Layly Hassan, v tomto ohledu naváže Odyssey bezprostředně na Assassin´s Creed Origins. Nakonec by tedy propojení s ústřední linkou celé série nemuselo být zase tak zanedbatelné.

Antické Řecko podle Ubisoftu

Pozornost poutá i samotné Řecko a byli by v Ubisoftu hodně naivní, kdyby si nepohlídali alespoň určitou dávku historické přesnosti. Studio si najalo specialistku na staré Řecko Stephanie-Anne Ruattaovou, čímž však snaha o historickou autenticitu neskočila. Sami se prý vydali do Řecka, aby načerpali vlastní dojmy, prostudovali mnoho archeologických výzkumů a načetli antická i moderní díla od tehdejších autorů. V Assassin´s Creed Odyssey pak má být sedm typů biomů, takže o rozličnou faunu i flóru by rozhodně neměla být nouze. Hra navíc obsahuje dynamické počasí, přičemž Dumont připomněl zejména námořní bitvy, které jsou právě v průběhu divokých bouřek pořádná výzva.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: lodě
Lodě kupodivu nemají hrát tak významnou roli jako v případě Black Flag, což je pro nás trošku zklamáním.

I o lodích padlo pár slov. O rekrutování posádky a lodních bitvách jsme se rozepsali obšírněji v předchozím updatu, nově jsme se však dozvěděli například to, že bojeschopnou posádku lodi budete moci využít i na souši. Odyssey nabídne funkci Call to Arms, díky které bude možné přivolat si své rekruty na pomoc v boji. Vzhledem k tomu, že posádku budete moci rekrutovat v zásadě ze všech NPC z celého světa, půjde takto upravovat schopnosti vaší posádky, protože rozdílní rekruti nabídnou i rozdílné perky. Vedle toho půjde vylepšovat loď zejména co se týče jednotlivých zbraní, trupu či beranidla. Trošku naopak zamrzí informace, že prý lodě nebudou natolik důležité jako v Black Flag a nabídnou více přístupnější a arkádovou zábavu.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: Sparta
Nevíme jak vy, ale my se rozhodně těšíme na řecké prostředí a stylizaci z filmu a komiksu 300.

Řeč se pochopitelně stočila i na absenci štítu, kterou kreativní ředitel Assassin´s Creed Odyssey bohužel potvrdil. Přiznává, že sparťané opravdu štíty používali, ale hlavní postavy hry jsou žoldáci, a proto mají odlišný styl boje. Štíty se jim zkrátka do Odyssey nehodily, ale jejich funkci nahrazuje nejenom parry, tedy odrážení útoků, ale také úskoky do stran a kotouly. Připomeňme, že odrážení útoků bude probíhat pomocí Leonidova kopí, což je mimo jiné artefakt První civilizace, kterých by podle Dumonta mělo být v Odyssey více. Jakých a kolik jich bude? Na to si budeme muset přijít sami. A to už 5. října, kdy Assassin's Creed Odyssey vychází na PC, PlayStation 4 a Xbox One. Pokud si krátíte čas do října ostřením vašeho kopí a trénováním kopů nepřátel do propastí, můžete si čekání zpříjemnit i pěkným tématem pro váš PlayStation 4, který je zdarma ke stažení.



Autoři Odyssey odhalují fungování questů, nové schopnosti a další novinky

• Novinka: 22. 6. 2018 • Autor: Filip Němec

Oznámení Assassin´s Creed Odyssey vyvolalo dva druhy reakcí. Jedna část hráčské obce se raduje, že jejich oblíbená sága dostane pokračování už letos, a to ve velmi sympatickém místě i čase, druzí se pak stejně oprávněné zlobí na Ubisoft, protože nové Odyssey nemůže popřít, že si z Origins vzalo víc než jen pár skriptů a herních mechanik. Pro oba tábory však sepsal Scott Phillips, ředitel studia Ubisoft Quebec, poměrně rozsáhlý dokument, jenž odhaluje a detailně také vysvětluje, co nového Assassin´s Creed Odyssey přinese. Vše důležité jsme pro vás shrnuli v tomto updatu, podívat se můžete také na nové video, které mapuje celkový vývoj série až k Assassin's Creed Odyssey.

Kromě zasazení do antického Řecka a příklonem ke stylizaci z filmu a komiksu 300 toho o příběhu Assassin´s Creed Odyssey moc nevíme. Odehrává se však 400 let před událostmi Assassin's Creed Origins, což znamená jednu zásadní věc – nehrajete za asasína. Jak už jsme naznačili v předchozím updatu, obě hratelné postavy, tedy Alexios a Kassandra, jsou spartskými žoldáky, z čehož pramení, že je neváže žádné krédo, žádné přesvědčení nebo cokoli, co by přesahovalo jejich existenci. Z toho pramení dvě zásadní věci. Za prvé se budeme moci ve hře chovat zcela dle své libosti, tedy i zabíjet civilisty...

Assassin´s Creed bez asasínů?

Druhou zásadní, a ne zrovna na první pohled lákavou změnou, je odstoupení od konfliktu asasínů a templářů. Přesto by události v měly vést právě k rozpoutání tohoto sváru, je však samozřejmě otázkou, jak moc autoři nakonec tuto středovou a doposud neopomenutou linku každého dílu zakomponují do hlavního děje. Podle jejich slov je Odyssey o řádu a chaosu a má vysvětlovat vznik právě oné války mezi asasíny a templáři, přičemž podstatou takového rozhodnutí prý byla možnost přinést zcela jiné dobrodružství. Takové, které si hráč zvolí sám svými činy, jež nebudou svazovány asasínskými zákony.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: orel Assassin's Creed Odyssey; screenshot: postavy
Obrázek 1: Odyssey díky odpoutání od souboje templářů s asasíny prý dokáže nabídnout osobnější příběh, který si každý hráč bude upravovat podle svých rozhodnutí a činů. Základní kameny jako třeba orlí mazlíček ale samozřejmě zůstanou. Obrázek 2: Autoři zároveň slibují větší míru interakce se všemi postavami a díky tomu silnější příběh.

V tomto směru si autoři asi nevymýšlejí. Jádrem hry by totiž mělo být neustálé rozhodování komu věřit, koho zabít, komu svěřit důležité informace a co v určitý moment udělat. I systém questů bude mírně odlišný. Některé úkoly totiž můžete dostat od vícero postav, avšak s jiným zakončením nebo odlišným způsobem řešení, což bude mít za následek rozdílné vztahy s jednotlivými postavami a tím také odlišný průběh příběhu. Zároveň by rozsáhlejší úkoly neměly být tak striktně nalinkované. Pokud dostanete za úkol zlikvidovat některou z postav, můžete ji kupříkladu důslednou sabotáží komplikovat život a postupně ji vyštvat z bezpečné zóny, nebo se na ni rovnou vrhnout bez dlouhých příprav.

Některé úkoly půjde prý odmítnou či si dobrovolně vybírat, s kým je budete plnit. Dokonce by mělo být možné navázat romantický vztah. V pozměněné podobě se vrací i systém strážců zákona. Pokud se totiž budete chovat nepatřičně, bude na vás vypsána odměna a po krku vám půjdou nájemní žoldáci. Ti mohou zaútočit prakticky kdykoli, klidně i během mise, přičemž o jejich pozici budete vědět (stejně jako tomu bylo u Fylaků v Origins). 

První možností, jak problém vyřešit, je žoldáky zabít (jak jinak). Můžete se však s nimi také dohodnout a částku za vaše polapení dorovnat či rovnou zabít toho, kdo si vaši smrt objednal. Navíc v případě, že žoldáka v boji ponížíte, ho nemusíte nutně zabíjet, ale bude možné pokusit se ho najmout na svou loď. Takto prý půjde rekrutovat prakticky všechny postavy, které potkáte. Ne každý však tuto nabídku přijme. Je zajímavé uvažovat nad tím, jak se změnila filosofie Assassin's Creed. Pokud vše, co vývojáři slibují, je pravda, čeká nás podstatně bohatší interakce s ostatními postavami a volnější přístup při řešení úkolu. Je evidentní, že příklon k RPG principům, která započalo Assassin's Creed Origins, pokračuje u série i nadále.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: výzbroj
Po vzoru jiných RPG her se v Assassin´s Creed Odyssey nově rozdělí zbroj na jednotlivé součásti, zatímco v Origins šlo o jeden celek.

Plachty nahoru, námořní bitvy se vracejí!

Taktéž o dobrodružství na moři se autoři rozpovídali více. Vaše loď, pojmenovaná po řecké bohyni osudu Adrestii, bude ještě podstatnějším prvkem v celém dobrodružství, než tomu bylo v případě Kafky v Black Flag. Aby také ne, když celý herní svět má být 1,6krát větší než v případě Assassin's Creed Origins a zhruba polovinu zaberou právě vodní plochy. Adrestia by tak měla být zejména nástrojem pro průzkum herního světa, její válečný potenciál se však také nezapře. 

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: námořní bitva
Jsme zvědavi, jestli návrat na moře bude pouze návratem oblíbených lodních bitev, nebo se autorům podaří tento prvek více integrovat do příběhu a celkové hratelnosti.

Co se vodních bitev týče, pochopitelně nemůžeme čekat tak detailní a promyšlenou zábavu jako třeba v případě Skull and Bones, avšak i v tomto směru autoři zapracovali na vylepšeních. Samotné ničení lodí bude daleko propracovanější, takže do nepřátelských plavidel budete moci narážet a případně je tak dokonce rozetnout na dvě poloviny. K soubojům ale bude možné přistupovat i taktičtěji, z potopené lodi se totiž hůře získává její cenný náklad. Nepřátelskou kocábku proto bude možné pouze vyřadit z provozu a poté se na ni nalodit (a vydrancovat dle libosti). 

To samé půjde v již zmíněném Skull and Bones, avšak pouze ve formě nějaké animace či strategického ovlivňování celé bitvy. V tomto směru nabídne Assassin's Creed Odyssey, troufnu si říct, ještě lepší zážitek, protože se budete moci přímo v roli válečníka zúčastnit boje o převzetí nepřátelské paluby. Vzhledem k tomu, jak moc velkou část herní plochy bude tvořit voda, můžeme očekávat opravdu významné zapojení lodní dopravy a zároveň i námořních bitev, což fanoušci Black Flag rozhodně ocení.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: ohnivé šípy
Zaútočit půjde jak třeba obyčejnými kopí, tak i o něco efektivnějšími ohnivými šípy.

Asasínskou skrytou čepel střídá Leonidovo kopí

Po přečtení předchozích řádků se nabízí otázka, jestli může vůbec Assassin's Creed Odyssey ještě do této série patřit. Nebudeme hrát za asasína ani templáře, nesváže nás žádné krédo a také budeme mít naprostou volnost, díky které půjde prosté obyvatelstvo masakrovat klidně po stovkách. Pokud máte podobné pochyby, přihodím ještě jedno polínko do ohně. Pryč je totiž i proslulá skrytá čepel! Místo ní bude mít hlavní postava ještě mocnější artefakt. Jistě jste si v hratelných ukázkách všimli zlatavého kopí, jež právě skrytou čepel zastoupí a jehož přítomnost ve vašem vlastnictví není náhodná.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: zabití Assassin's Creed Odyssey; screenshot: smrt
Obrázek 1: Skrytá čepel je sice pryč, ale lstivé a bleskové ataky očividně zůstávají. Obrázek 2: Stejně tak nepřijdeme ani o stealth prvky.

Sami jste totiž potomkem věhlasného Leonida a jeho kopí toho má být důkazem. Význam této mocné zbraně pro Assassin's Creed Odyssey je však větší. Kromě toho, že kopí lze používat jako zbraň na blízko (podobně jako skrytou čepel), cizí mu nebude ani boj na dálku. Co je však dle mého ještě významnější, Leonidovo kopí je artefaktem tzv. První civilizace. Jablko ráje, taktéž mocným předmětem z dob První civilizace, již svou úlohu v příběhu sehrálo. Hlavní rozdíl v případě kopí je ten, že ho budete mít po celou hru k dispozici a s jeho pomocí půjde rozvíjet (údajně prý velmi mocné) schopnosti.

Jestliže jsem tedy nakousl polemiku nad tím, zda můžeme Odyssey ještě vůbec řadit do série Assassin's Creed, tak právě z tohoto důvodu bych nebyl zase tak úplně kritický. Třebaže je příběhová linka o odvěkém boji templářů a asasínů důležitá a je také nejvíce vidět, vedle ní se line taktéž záhadami opředené vyprávění právě o První civilizaci, která stvořila lidi tak, jak je známe. A k tomu všemu tu bude ještě (doufejme, že rozsáhlejší než v případě Assassin's Creed Origins) část z přítomnosti. Tak brzkým vydáním dalšího dílu navíc budou autoři opravdu hodně na očích, takže si dle mého návaznost na předchozí dobrodružství pohlídají.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: kopí
Autoři to rozhodně nebudou mít lehké s adopcí Leonidova kopí po tolika letech, kdy si hráči oblíbili skrytou čepel. Pomoci by mohli pěkné soubojové animace a efektivní chvaty.

Assassin's Creed Odyssey přináší nové prvky do soubojového systému

Z předchozích řádků je patrné, že Assassin's Creed Odyssey nabídne spíše větší množství menších vylepšení a stejně tomu bude i v případě soubojového systému, který se v Origins vyznamenal, vezmeme-li v potaz zastaralý a nefunkční systém v naprosté většině předchozích dílů. První viditelnou změnou je absence štítu, kterou střídá Leonidovo kopí, s jehož pomocí lze nepřátelské útoky odrážet. Zatím jsem však nenabyl pocitu, že zrovna toto je krok správným směrem, když štíty v Origins fungovaly tak dobře a oproti kopí i více autenticky.

Při stisku tlačítka pro blok útoku a jeho podržení se pak otevře nová nabídka, ze které lze spustit jednu ze čtyř předem navolených speciálních schopnosti (pokud budete mít dostatek adrenalinu, jež se nabíjí úspěšnými útoky), které jsou rozděleny do trojice tříd – Hunter, Assassin a Warrior. Z jednotlivých dovedností nejde nezmínit Spartan Kick (netřeba představovat, viz obrázek níže). Rush Assassination pak umožní vrhnout Leonidovo kopí, rychle se k nepříteli přiblížit a vzít si ho zpět. Pro neúmyslné sebevrahy tu pak je dovednost Leap of Faith, tedy ikonický skok důvěry, díky kterému lze seskočit z jakéhokoli místa a nezranit se.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: spartan kick Assassin's Creed Odyssey; screenshot: strom zkušeností
Obrázek 1: Ano, na tuto schopnost se opravdu hodně těšíme. Obrázek 2: Celkově by dovedností mělo být požehnaně.

Assassin's Creed Odyssey nepřináší nijak markantní změny v celkovém měřítku, ale velké množství menších úprav, které ovšem mohou v konečném důsledku přinést dosti odlišný zážitek z hraní. Zatím je brzo soudit, jestli tyto změnu budou ku prospěchu hry, už nyní však lze kvitovat kupříkladu návrat lodních soubojů či dobře vypadající zasazení do antického Řecka, ovšem jestli je Assassin's Creed Odyssey ještě vůbec Assassin's Creed titulem, prozatím s jistotou říci nemůžeme.



Ubisoft na E3 2018 představil Assassin's Creed Odyssey

• Novinka: 12. 6. 2018 • Autor: Filip Němec

Nebylo to žádným překvapením. Po předchozích únicích informací nás ale i tak Assassin´s Creed Odyssey příjemně (i nepříjemně) překvapilo. Příběh se bude odehrávat v roce 431 před našim letopočtem v období peloponéské války a jednou z novinek je počáteční výběr ze dvou postav, kterými jsou Kassandra a Alexios. Oba jsou sirotci a drsní spartští bojovníci, které válka připravila o rodinu. Oba se stanou žoldáky, avšak už nyní je nad slunce jasné, že postupem času se jejich cesty propojí s konfliktem asasínů a templářů, který má v této době začínat a my bychom měli být svědky vzniku samotného problému.

Assassin´s Creed: Odyssey; screenshot: město Assassin´s Creed: Odyssey; screenshot: souboje Assassin´s Creed: Odyssey; screenshot: hlavní postava
Obrázek 1: Řecko působí v pojetí Assassin's Creed Odyssey opravdu nádherně. Obrázek 2: Podle autorů nás čekají souboje až 300 bojovníků najednou. Obrázek 3: Hlavní mužskou postavou bude Alexios.

Kromě zkoumání příběhů kolébky západní civilizace, jejímiž potomky je právě dvojice hlavních postav, nás čeká také více či méně oblíbená linka ze současnosti, ve které se opět představí Layla Hussan z předchozího dílu. Autoři se prý zaměřili na historickou autenticitu, což je z prvních záběrů opravdu znát, na druhou stranu se nebáli sáhnout i po řecké mytologii a legendách, což potvrzuje např. i Minotaur spatřený na konci příběhového traileru.

Námořní bitvy a nový systém dialogů

Kromě novinek tu máme i návrat jednoho velmi oblíbeného prvku. Milovníci Black Flag jistě jásají, protože námořní bitvy jsou zpět a mají být ještě propracovanější. Lodě si osvojí speciální dovednosti a půjde je obšírně vylepšovat, a to jak výkonnostně, tak i vizuálně. Prim však budou hrát souboje na souši, a pokud jste se již podívali na nějaké záběry z hraní, jistě jste si všimli, že právě soubojový systém nedoznal prakticky žádných změn, snad kromě nových pohybů. Zlepšení se naopak dočkaly některé RPG prvky, jako je kupříkladu vylepšování postavy. Nově bude možné upravovat vybavení i po vizuální stránce a namísto vyrábění si lepší zbroje jako celku budeme tentokrát sbírat jednotlivé kusy brnění na nohy, trup či hlavu.

Assassin´s Creed: Odyssey; screenshot: eagle vission Assassin´s Creed: Odyssey; screenshot: námořní bitva Assassin´s Creed: Odyssey; screenshot: mapa
Obrázek 1: Chybět nebude ani charakteristický orlí přítel. Obrázek 2: Návrat hlásí i námořní bitvy. Obrázek 3: Těch si užijeme nejspíše dosytnosti, protože vodní plochy nabídne Assassin's Creed Odyssey opravdu hodně.

Poslední doposud odhalenou zásadní novinkou je nový systém dialogů, které budou nově obsahovat volby, jež změní vyznění příběhu. Abychom tomu správně rozuměli, klíčové události se vždy odehrají stejně, ale osud samotné hlavní postavy se bude měnit podle toho, jak budete v rozhovorech reagovat. Jde však spíše o zajímavost, zatím si nemyslíme, že by kvůli tomuto prvku bylo nutné hrát Assassin's Creed Odyssey znovu. Samozřejmě nás také trápí přílišná podobnost s předchozím dílem, která je místy až nečekaně troufalá, ale je to nejspíše nutná daň za to, že tu máme hned další rok nový díl, který asasínskou ságu rozšíří o nový příběh. Assassin's Creed Odyssey vyjde 5. října na PC, PlayStation 4 a Xbox One.

Assassin´s Creed: Odyssey; screenshot: strom dovednosti Assassin´s Creed: Odyssey; screenshot: inventář Assassin´s Creed: Odyssey; screenshot: Řecko
Obrázek 1: I strom dovedností vypadá velmi podobně jako v Assassin's Creed: Origins. Obrázek 2: Stejně jako inventář, snad jen s tím rozdílem, že nabízí sloty pro jednotlivé kusy brnění. Obrázek 3: Řeckou architekturu však autoři zvládli opravdu skvěle.

Assassin's Creed Odyssey – Dojmy z hraní (13. 9. 2018)

  1. Velmi podobné, ale přesto zábavné dobrodružství
  2. Novinkou Odyssey je objevitelský režim pro dobrodruhy
  3. Assassin's Creed Odyssey láká na zajímavý příběh
  4. Odyssey má skvělé agresivnější souboje
  5. Na souši i na vodě vše při starém
  6. Kdo chce Odyssey bít, Origins si najde

Velmi podobné, ale přesto zábavné dobrodružství

• Dojmy z hraní: 13. 9. 2018 • Autor: Filip Němec

Pokud bedlivě sledujete Assassin's Creed Odyssey, jistě jste už četli moje ne zrovna nadšené dojmy z Gamescomu. Necelý měsíc před vydáním hry však český vydavatel Conquest nachystal velmi štědrou ochutnávku z Odyssey a my jsme tam samozřejmě nemohli chybět. Na rozdíl od velmi krátké a striktně nalajnované ukázky na Gamescomu jsem měl nyní k dispozici hned tři hodiny hraní z celkem osmihodinového dema, které představovalo v podstatě finální podobu titulu. 

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: Cassandra
Prvním a logickým rozdílem oproti Origins je změna prostředí. Zde se autoři opravdu vyřádili, a pokud máte v oblibě antické Řecko, díky vizuálnímu zpracování hře i leccos odpustíte.

Zahrát jsem si tak mohl Assassin's Creed Odyssey od úplného začátku, což mi samozřejmě dalo potřebný kontext a mohl jsem si tak hru daleko více užít. Příběh začíná několik let před hlavní dějovou linkou, kde se v kůži legendárního sparského krále Leonida utkáte s perskou armádou. Stylizace extrémně podobná filmu, respektive komiksu 300, je evidentní na první pohled – to mi ale vůbec nevadilo, naopak! Charakteristické sparťanské pokřiky, motivační proslovy před předem prohranou bitvou a udatní bojovníci jen s odhalenou muskulaturou a kulatými rudými štíty. To vše působí fantasticky a co je nejdůležitější, skvěle to zapadá do konceptu Assassin's Creed.

Poté jsem se v rychlosti seznámil s Laylou Hassan, tedy hlavní postavou z příběhové linky odehrávající se v současnosti, která pátrá po něčem, co by mohlo změnit výklad dějin a navrátilo moc i pravdu do rukou asasínů. Vodítkem je nejen velmi starý spis historika Hérodota, ale také právě Leonidovo kopí. Layla tak ulehá do Animu s jasným cílem, který nám však v tu chvíli ještě uniká. Autoři si zde opět velmi dobře pomáhají tím, že celá historická část je simulace a celé Assassin's Creed Odyssey je vlastně „hrou ve hře“. Na Leonidově kopí totiž Layla nachází dvě různé DNA a pro správnou aktivaci Animu si musí vybrat pouze jednu.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: postavy
Od ukázky z E3 nebo Gamescomu autoři vylepšili mimiku postav, která je nyní na hodně dobré úrovni, stejně jako dabing. Problémem stále zůstává sladění neverbální komunikace a mluvené řeči.

Novinkou Odyssey je objevitelský režim pro dobrodruhy

Vývojáři tak velmi šikovně připravili výběr postavy, tedy volbu mezi Alexiosem a jeho sestrou Cassandrou. To pro mě nebylo žádným překvapením, podobné kličky využívají autoři v celé sérii, o něco zajímavější je však další volba, jež musíte na začátku hry učinit, avšak na rozdíl od výběru postavy není permanentní. Můžete si totiž zvolit objevitelský nebo asistovaný režim, což je poměrně zásadní novinka, která je pro hru v otevřeném světě velkým krokem. Jestli půjde o krok vpřed, vchod do slepé uličky nebo šlápnutí na kuří oko, si zatím netroufám soudit, na to budu potřebovat daleko více času.

Podstatou objevitelského režimu je však to, že vám hra dává daleko méně vodítek, zejména vizuálního rázu. Doposud v sérii platilo, že pokud jste měli někam doplout či dojít, po celou dobu jste měli na mapě cílové místo označené ikonou a ztratit se tak bylo de facto nemožné. Nyní však tato vizuální nápověda mizí a místo toho dostanete pouze instrukce typu: „loděnice se nachází východně od města“ a podobně. To zní rozhodně zajímavé a absolutně bych něco takového od Ubisoftu nečekal, série Assassin's Creed se totiž s každým dílem snažila být co nejpřístupnější.

Assassin's Creed Odyssey – antické Řecko (vývojářský deníček)

Odyssey je mimo jiné o boji Sparty proti Athénám v rámci peloponéské války a na vás bude, kterou stranu si vyberete. Třeba vám v rozhodování pomůže tento vývojářský deníček.

Mezi těmito režimy se dá kdykoli přepnout pomocí položky v nastavení a sám jsem si tak několikrát zaexperimentoval. Musím uznat, že objevitelský režim dává hře zcela nový rozměr, ale mám obavy, že v rámci open world hry se dá z pohledu autorů nasekat ve smyslu špatné navigace tolik chyb, že budou nakonec hráči spíše nadávat na to, že zkrátka neví, kam jít. To nám odhalí až plná hra. Asistovaný režim pak představuje klasickou hratelnost, jakou známe z předchozího Assassin's Creed Origins, kde nám hra vše servíruje hezky pod nos.

Assassin's Creed Odyssey láká na zajímavý příběh

U série Assassin's Creed jsem si zvykl na to, že hratelnost je vždy nad obsahem, tedy že plnění misí je podstatně zábavnější než příběh samotný. Origins sice zakomponovalo do vyprávění historické ikony jako byl Caesar, ale na dobrý příběh to zkrátka nestačilo. U Odyssey však vývojáři nejspíše konečně pochopili, kde v předchozích dílech dělali chybu. Hodnotit příběhovou linku po prvních třech hodinách tak velké hry by samozřejmě bylo neomalené, ale za sebe musím říct, že jsem byl po dlouhé době hnán kupředu nejen skvělou hratelností, ale také touhou zjistit, kdo je ta a ta postava a co se stane dál. To je pro mě v sérii Assassin's Creed věc opravdu nevídaná a vítám ji s otevřenou náručí.

Příběh Assassin's Creed Odyssey na mě zatím působí hodně osobně, a i když je o válce Athén se Spartou, ústřední linku bude hrát osud hlavní postavy. Zatím nezodpovězenou otázkou je pak větvení příběhu a dopad jednotlivých voleb v rozhovorech, což je něco, co autoři předhazují jako jednu z hlavních novinek. Upřímně, zatím jsem nenabyl pocit, že půjde nějak zvlášť o zásadní změnu. V rozhovorech totiž máte často odlišné možnosti jak reagovat, ale několikrát jsem zjistil, že stejně vyústí ve stejný konec a autoři se nás tak jen šikovně snaží mást.

Assassin's Creed Odyssey – síla volby (trailer)

O významu příběhových voleb se nás autoři snaží přesvědčit v hezky střiženém traileru.

Určitou skepsi zachovávám i co se týče zdá se nicotných rozdílů při hraní za Cassandru či Alexiose. Při jednom z questů mě NPC postava oslovila jako Cassandru, přestože jsem si na začátku hry vybral jako postavu mužného Alexiose. To byla samozřejmě jen chyba ještě nedodělané hry, ale nutí mě to k zamyšlení nad tím, že při hraní za jinou postavu zkrátka jen autoři vymění texty, vzhled hlavní postavy a jinak se nic nezmění. Na druhou stranu již v úvodní hodince jsem se v rámci jednoho z příběhových úkolů setkal se ženskou postavou, jíž jsem mohl lichotit a evidentně „zadělat“ na budoucí milostný vztah, což mě naopak nutí přemýšlet nad tím, že při hře za Cassandru bych se setkal s mužem, takže změn nakonec může být podstatně více.

Odyssey má skvělé agresivnější souboje

O změnách v soubojovém systému jsem referoval už v předchozích dojmech a po dalším hraní Assassin's Creed Odysseysi stojím za tím, co jsem napsal dříve. Souboje jsou daleko více ofenzivnějšího rázu, zejména díky absenci štítu. Ten sice soupeři mají, ale boj se štíty prý podle autorů není v souladu s bojovým stylem našich dvou hrdinů, tak se s tím prostě smiřme. Vlastně ale mají pravdu, protože oproti Origins jsou jednotlivé bitky dynamičtější a rychlejší. Nemáte čas se krčit za štítem, útoky střídají rychlé úskoky a hlavní zbraní a zároveň novinkou jsou tu speciální schopnosti.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: inventář Assassin's Creed Odyssey; screenshot: Alexios
Obrázek 1: Autoři hovoří o Origins jako o začátku pomyslného přerodu série Assassin's Creed na RPG a Odyssey má být dokončením této transformace. Obrázek 2: Jedním z důkazů této přeměny je detailnější inventář a podrobnější práce s brněním a zbraněmi.

Výrazným způsobem ozvláštňují hratelnost, protože jimi prokládáte útoky a úskoky, navíc až na výjimky nespotřebují moc adrenalinu, takže je můžete používat velmi často. V podstatě jde spíše o jiný druh o něco lepších běžných útoků, nikoli o nějakou ultimátní zbraň, jež lze použít jen čas od času. Na výběr jich je poměrně dost a můžete si je poskládat dle vašeho herního stylu. Samozřejmě mocný Spartan kick by ve vašem výběru neměl chybět.

Assassin's Creed Odyssey – lov medúzy (gameplay)

Zatímco Origins si mytologické stvůry nechalo na samostatné DLC, Odyssey se podle všeho nebude tolik zdráhat a mocné bytosti řecké mytologie představí už v základní hře.

Celkem si můžete odemknout 35 skillů, z nichž ale některé jsou pasivní a stejně jako v původní hře zvyšují celkové poškození, výdrž pod vodou a podobně. Jsou rozdělené na kontaktní, tedy do boje na blízko, a pro střelbu z luku. Dohromady tak můžete mít namapováno 8 speciálních dovedností, a to už je poměrně dost na to, abyste zažili oproti Origins značně inovované souboje. Zamrzí snad jen fakt, že mnoho z nich, zejména co se luku týče, jsou kopírky ze zmíněného minulého dílu.

Na souši i na vodě vše při starém

Samozřejmě musím zmínit fakt, který jste při čtení mezi řádky mohli vycítit. Assassin's Creed Odyssey má několik zajímavých novinek, ale jako celek až trestuhodně připomíná Origins. Taková je skutečnost a je pouze na nás hráčích, jestli nám výměna prostředí, mírně inovovaný soubojový systém a nové RPG prvky budou stačit ke spokojenosti. Pokud jste četli moje dojmy z Gamescomu, tak víte, že jsem byl z přílišné podobnosti poměrně dost zklamaný. Nyní jsem se ale po třech hodinách ve hře do Odyssey opět zamiloval. Řecko vypadá parádně, feeling z komiksů a filmů 300 mě dostává do kolen a souboje mě baví ještě o něco více než v Origins. Rozhodně to není na hru roku, ale Odyssey mě bavit bude.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: loď
Novinkou mají být mimo jiné i vizuální úpravy vaší lodi, včetně plachet nebo maleb na trupu.

Co se průzkumu okolí po svých, na koňském hřebě či na lodní palubě týče, zde je novinek naprosté minimum, a přestože od posledního DLC do Origins je to už nějaký pátek, okamžitě jsem byl ve hře jako doma. Závěr své ukázky jsem strávil na mořských vlnách a musím konstatovat, že i zde je vše při starém. Ano, došlo k obměně arzenálu (vzhledem ke změně období, ve kterém se Odyssey odehrává) a dělové koule tak střídají kopí a šípy (o těchto novinkách jsem se podrobně rozepsal v dojmech z Gamescomu), ale jinak nic zásadního.

Měl jsem alespoň možnost nahlédnout do nabídky věnované pouze vaší lodi Adrestii. V té budete svou kocábku zejména vylepšovat a to o něco podrobnějším způsobem než dříve. Upgradovat budete moci rychlost nabíjení zbraní, jejich míru poškození, vylepšit je třeba na hořící šípy či kopí a podobně se budete moci postarat o samotný trup lodi: větší výdrž, rychlost, silnější beranidlo. Také vzhledově si budete moci Adrestii vylepšit. Samotné souboje na mořích jsou však naprosto stejné, snad jen s tím rozdílem, že se válčí na kratší vzdálenost, protože šípy a oštěpy nedoletí tak daleko jako dělové koule.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: mapa
Největší část mapy bude dle očekávání zabírat vodní plocha. Uvidíme, jak si autoři tentokrát poradí s pestrostí a variabilitou herního světa.

Kdo chce Odyssey bít, Origins si najde...

Assassin's Creed Odyssey rozhodně nebude špatná hra. Vlastně to dost možná bude velmi podařený titul se skvělou hratelností a v rámci série i zajímavými novinkami. Na druhou stranu pokud bude kdokoli chtít Odyssey strhat jako neinovativní kopírku Origins a snahu vymámit z nás další peníze, nebude to příliš složitý úkol. Mně se však Řecká kapitola v asasínské sérii hodně líbí a po dnešním hraní mě podobnost už tolik netrápí. Místo toho jsem se začal těšit na zajímavý a osobitý příběh, který se bude točit nejenom kolem dvou hlavních postav, ale také příběhu první civilizace, podle několika málo náznaků se totiž opět dočkáme dalších střípků z poměrně velké skládačky. Jak nakonec Odyssey zapadne do asasínské a templářské mozaiky, zjistíme 5. října, kdy hra vychází na PC, PlayStation 4 a Xbox One.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: Cassandra
Kdo je vaším favoritem? Budete hrát za sličnou Cassandru, nebo drsného Alexiose?

Assassin's Creed Odyssey – Dojmy z hraní (Gamescom)

  1. Assassin's Creed Odyssey na první pohled beze změn
  2. Námořní bitvy jsou skvělé… ale stejné
  3. Odyssey má intenzivnější souboje bez štítů
  4. Nové skilly zpestří soubojový systém
  5. Rozhovory v Assassin's Creed Odyssey pozmění příběh

Assassin's Creed Odyssey na první pohled beze změn

• Dojmy z hraní: 29. 8. 2018 • Autor: Filip Němec

Navštívit Gamescom v Kolíně nad Rýnem, o jehož průběhu jsme vás podrobně informovali v našem speciálu, a nezahrát si tam chystanou akční adventuru Assassin´s Creed Odyssey, mohl bych celou výpravu považovat za neúspěšnou. Avšak nestalo se tak. Odyssey jsem si zahrál a jsem z něj ještě více rozpolcen, než tomu bylo doposud. Pokud sledujete naše zpravodajství ke hře, jistě si nemůžete nevšimnou jisté nadšenosti na další Assassin's Creed z líbivého prostředí antického Řecka na jedné straně a zároveň jasných obav z toho, že půjde jen o převléknutí grafického kabátku na straně druhé.

O změnách více či méně zásadních se nás sice vývojáři snaží pravidelně přesvědčovat četnými videi, ovšem po ukázce, kterou jsem si mohl zahrát, úroveň skepse narostla do alarmujících výšin. Tak alarmujících, že uvažuji nad zrušením předobjednávky limitované edice s krásnou soškou Alexiose.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: socha
Nejnovější díl ze série Assassin's Creed se sice stěhuje do Řecka, avšak podobnost s egyptským Origins je více než alarmující.

Vybral jsem si hru právě za statného Alexiose (V Odyssey máte na výběr ze dvou postav, Alexiose a jeho ženský ekvivalent Cassandru), tedy původem spartského žoldáka, který se aktuálně nacházel ve spřáteleném přístavu. Zcela první dojmy však byly hodně šokující. Gameplay videí jsem viděl nespočet, ale až možnost vyzkoušet si vše na vlastní ruce a oči mi jasně ukázala, že v mnoha ohledech se autoři příliš nenamáhali – nevyměnili ani některé textury.

Jasně, písek je stejně žlutý v Egyptě i v Řecku a totéž by se dalo říct o trávě či dřevěných palisádách, ale vizuální feeling je zkrátka na chlup totožný s tím, co jsem znal z Assassin's Creed Origins. Stany vojáků, zbroj, opevnění tábora, to vše samozřejmě vypadá jinak a odpovídá to plně své předloze, ale celkový styl je zkrátka téměř identický s předchozím dobrodružstvím.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: Alexios a kůň
Očekávat výrazný grafický posun patrně není na místě, autoři si však mohou vyhrát zejména se stylizací antického Řecka.

Námořní bitvy jsou skvělé… ale stejné

V momentě, kdy se pak se svou postavou rozeběhnete k cíli mise, je tento pocit ještě podpořen tím, že pohyb hlavní postavy je prakticky stejný. Jsem si jist, že pro boj autoři nasnímali nové pohyby a animace, ale na první dobrou jde zkrátka o Origins. Tomuto pocitu se nedokážu ubránit ani s odstupem času. Naneštěstí jsem měl k dispozici omezený čas a herní ukázka mě navíc směřovala k vyzkoušení námořní mise, což je něco, po čem fanoušci série hodně dlouho volají a já nejsem výjimkou.

Bohužel i bitvy na moři lze označit za prakticky to stejné, co jsme mohli zažít už dříve. Na druhou stranu nechci autorům příliš křivdit, protože jak hratelnost Origins, tak i námořní bitvy v Black Flag byly zkrátka velmi dobře zvládnuté, a tak bych nerad vývojáře pranýřoval za to, že se záměrně nevrtali v něčem, co samo o sobě dobře funguje.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: mapa
Fanouškům se podařilo z gameplay videí poskládat celou mapu, která je o 60 % větší než v případě Origins. Důvodem je samozřejmě množství vodní plochy, kde se budeme moci prohánět se svou kocábkou.

Zásadní novinkou námořních bitev je vzdálenost, na jakou je možné se vzájemně ohrozit. Díky absenci děl, které v té době ještě nikdo neznal, se souboje odehrávají na podstatně bližší vzdálenost. Vaše posádka totiž může buďto střílet šípy, jež doletí ještě relativně daleko, nebo házet kopí, které slouží zejména jako zbraň na blízko. Oba tyto druhy útoků pak lze po naplnění určitého ukazatele zapálit a vyslat na nepřítele jejich ohnivou variantu. Vše ostatní ale funguje naprosto stejně. Zaměřování, krytí se proti nepřátelské palbě, ovládání lodi, to vše zůstalo prakticky beze změn. Snad jen zmizelo zčervenání zaměřovací šipky v momentě, kdy jste zacílili protivníka. Nyní se budete muset spolehnout čistě na svůj zrak.

Válčení na kratší vzdálenost pak znamená ještě dvě věci. Jednak máte daleko více času na taktizování, protože od okamžiku, kdy nepřítele spatříte a doby, kdy na vás dostřelí, uběhne poměrně dlouhá doba. Logicky pak také vyznívá vítaná novinka v podobě možnosti najet do nepřátelské lodě přídí té své a uštědřit ji nemalé poškození, nebo ji dokonce rozlomit ve dví. Krátká ukázka bohužel nedostala šanci představit mi i další novinky, jako je detailnější úprava lodi, rekrutování posádky a další aspekty. Během skromného časového limitu, který jsem měl k dispozici, vyzdvihnula hra spíše to, co zůstalo stejné, zatímco to nové, protože jde většinou o menší novinky, mi zůstalo skryto.

Assassin's Creed Odyssey – námořní bitva (Gameplay)

Redaktoři IGN zaznamenali stejnou misi, kterou jsem si mohl sám na Gamescomu vyzkoušet. Můžete se tak sami přesvědčit o tom, jak moc novinek námořní bitvy na první pohled nabízí.

Odyssey má intenzivnější souboje bez štítů

Zbývající čas jsem už však věnoval pohybu na souši a hledal jakýkoli střet s nepřítelem. Při vyběhnutí ze spřáteleného tábora jsem si ale všiml, že v blízkosti stráže se mi zobrazila ikonka pro tiché zabití, čemuž jsem se v první chvíli udivil, protože nešlo o nepřítele. V ten moment jsem si samozřejmě vzpomněl na jednu z novinek Assassin's Creed Odyssey. Vzhledem k tomu, že nebudete hrát za asasína, kterého neváže žádné krédo, budete moci dle libosti zabíjet jakákoli NPC ve hře. Po všech těch letech jasně nastavených pravidel jsem zvědav, jestli to bude mít na zážitek z hraní či hratelnost vůbec nějaký vliv, či jde pouze o „featuru“, jež bude vlastně úplně bezvýznamná.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: nepřítel
Autoři slibují hromadné souboje připomínající válčení dvou armád. Zatím to ale vypadá, že půjde jen o dobře udělanou iluzi, ve které se na pozadí budou „na oko“ mydlit ostatní NPC postavy.

Už na koni (ani zde na první pohled žádné novinky nevidím) jsem se přiřítil do nepřátelského tábora a pod hrozbou končící herní ukázky jsem v Rambo stylu naběhl doprostřed kempu a nalákal na sebe pozornost všech nepřátel. Jistý si tím, že i zde zůstalo vše při starém, jsem zapomněl, že v Odyssey hlavní postava postrádá štít, který opravdu dobře zapadl do soubojového systému, ale podle autorů prý nesedí do více ofenzivního bojového stylu Alexiose či Cassandry. Alternativou jsou v tomto případě zejména úskoky a dobře načasované odrážení útoků, které slouží k vyslání okamžitého protiútoku. Dynamičtější souboje hře rozhodně sluší a z toho mála, co jsem mohl hrát, se mi líbí hlavně nemožnost schovat se za velký štít a zbaběle vyčkávat. 

Nové skilly zpestří soubojový systém

Co je však zcela zásadní inovací, jež se mi zamlouvá ještě více, jsou nové schopnosti. V Origins jste po nabití adrenalinu mohli provést speciální útok, který měl pouze dvě variace v závislosti na tom, jak vzácnou zbraň držíte v rukou. Systém kumulování adrenalinu zůstává, ale jeho zásoby nyní můžete využívat daleko rozmanitějším způsobem. Demoverze mi sice neumožnila prozkoumat strom zkušeností, ale z videí a screesnhotů už víme, že jednotlivých skillů bude opravu hodně. Já jsem měl předem namapovaný efektní (ale i efektivní) spartan kick, léčení a útok lukem se zvýšeným poškozením. Zásadním zjištěním pak bylo, že použití jednoho ze skillů ubere pouze jeden dílek adrenalinu, takže nejde o nějakou ultimativní schopnost jako v jiných hrách.

Díky tomu můžete v boji prakticky neustále využívat určité speciální schopnosti, zejména pokud vám souboje jdou a jste schopni správně útočit či se útokům nepřítele včas vyhýbat. V opačném případě totiž adrenalin budujete jen velmi těžko. Z nové podoby soubojů mám hodně dobrý pocit, v tomto směru se autoři vydali výraznou RPG cestou, jež spolu s širší škálou zbraní a brnění dává do rukou hráči podstatně více herních stylů. Doposud jsme se totiž mohli profilovat zejména pomocí výběru zbraní. Někdo upřednostnil rychlé čepele na boj zblízka a luk vystřelující několik šípů najednou. Já si naopak v Origins oblíbil dravčí luk pro eliminaci na delší vzdálenosti a dlouhé a devastující kopí.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: inventář
Assassin's Creed Odyssey pokračuje v implementace RPG prvků, a tak i zbroj postavy není tvořena jedním předmětem, ale nově budeme svému hrdinovi shánět brnění na nohy, ruce, či hlavu samostatně.

Nyní se však každý hráč může specializovat nejen výběrem zbraní, ale také volbou čtyř skillů, jež výrazným způsobem ovlivní to, jak budete Odyssey hrát. Nemluvě také o používání zbroje, která je nyní opět po vzoru RPG her rozčleněna na jednotlivé částí těla. I s její pomocí budeme svého Alexiose či Cassandru profilovat dle svých preferencí. Nějaké větší soudy si raději nechám do recenze, ale z mé skromné ukázky jsem si odnesl zejména to, že soubojům změna prospěla, přestože dosavadní soubojový systém byl taktéž kvalitní.

Rozhovory v Assassin's Creed Odyssey pozmění příběh

Při startu námořní mise jsem také konečně dostal možnost nahlédnout do spletité sítě dialogů, podle kterých se budou odvíjet nejenom následující úkoly, ale zejména také vztahy s jednotlivými postavami. Jedna kratičká mise samozřejmě nedokáže odhalit vše, co tyto volby způsobí, ale v zásadě se mi potvrdilo to, co vývojáři prezentují ve svých deníčcích. I zde je příklon k RPG žánru více než zřejmý, po každé odpovědi kapitána lodi jsem totiž dostal na výběr, jakým způsobem budu reagovat. Mohl jsem se profilovat jako drsný Alexios, který si prosadí svou, bez dovolení si vypůjčí loď a vyrazí na lov nepřátelských kocábek, nebo milý spartský bojovník, jenž myslí na dobré vztahy, a proto se nezdráhá kohokoli pochválit.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: Řecko
Vztahy s postavami budou hrát v Assassin's Creed Odyssey velmi důležitou roli. 

Protože jsem hrál pouze jednu misi, konsekvence mého počínáni mi samozřejmě zůstaly utajeny, přesto už z jednoho krátkého dialogu bylo poznat, že se postoj zpovídané postavy podle odpovědí mění. Pro sérii nový prvek (avšak v rámci RPG her dobře známý) byly také možnosti rozhovor buď předčasně ukončit s tím, že už vím vše potřebné, anebo se dále vyptávat na další podrobnosti. Stejně tak jsem mohl na úplném závěru přijmout ještě další úkol, tentokrát vedlejší misi. To bylo zcela volitelné, přičemž přijmutí a následné splnění takové mise by vedlo ke zlepšení vztahů s danou postavou a tím pádem významnějšímu ovlivnění budoucího příběhu. 

Podle toho, jak se budou vyvíjet různé vztahy a spojenectví, budete dostávat odlišné mise, či je dokonce řešit odlišnými způsoby. Stát se také může to, že stejný úkol dostanete od vícero postav, avšak každá z nich bude chtít něco trochu jiného. To si už však musím nechat na delší hraní. Je zřejmé, že podchytit rozdíly a novinky v Assassin's Creed Odyssey bude vyžadovat daleko více času... což vlastně znamená, že ve finále půjde o novinky menšího rázu. Nezbývá než tedy počkat na samotnou recenzi, kde budu moci finálně označit buď Odyssey za sprostou kopírku, či přeci jen inovativní dobrodružství se společnými rysy s Origins. Rozuzlení by mělo přijít už 5. října, kdy hra vychází na PC, PlayStation 4 a Xbox One.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: eagle vision
Jedním z prvků, kde jsem nezaznamenal snad žádný rozdíl, je tzv. eagle vision, který už k sérii neodmyslitelně patří.

4,7 96×
Assassins Creed Odyssey - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, české titulky, žánr: akční a RPG, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus
Zlevněno -13 %
499,- 579,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX524
5,0
Assassin's Creed Vzpoura Společný zájem
Kniha - 112 stran, česky
239,-
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: FKP0262278
Assassin's Creed Návrat domů
Kniha - autor Anthony Del Col; Conor McCreery, 128 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá
279,-
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: FKP249454
Assassin´s Creed Zapadající slunce
Kniha - 128 stran, česky
269,-
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: FKP229565
Assassin's Creed Zkouška ohněm
Kniha - 132 stran, česky
259,-
Skladem > 10 ks u dodavatele
Objednací kód: FKP213877
Vytisknout
P-DC1-WEB22
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon