ASUS Lyra je inovativní systém přístupových bodů, které maximálně jednoduchým způsobem pokryjí i rozlehlý prostor WiFi signálem. Není třeba žádné zdlouhavé a složité nastavování, zprovoznění sítě zvládne každý bez ohledu na předchozí zkušenosti a technické znalosti.
Technologie WiFi Mesh je aktuálním trendem v oblasti síťového pokrytí. Jedná se o stukturu síťových prvků, kde je každý prvek přímo propojen se všemi ostatními prvky v síti. Největší rozdíl oproti dosavadním systémům spočívá v tom, že nastavení sítě je zabezpečeno automaticky. Samostaně probíhá i směřování síťového provozu tak, aby byla zátěž ideálně rozdělena mezi jednotlivé uzly. Dokonce i přidání nových uzlů do sítě nevyžaduje po uživateli složitou konfiguraci.
Zjednodušeně řečeno stačí připojit jednu „krabičku“ k internetu, další rozmístit po domě a zapojit do elektrické sítě. Krabičky už pak mezi sebou navzájem bezdrátově komunikují a zajistí nejlepší možné pokrytí. Celá síť se přitom tváří jako jeden přístupový bod a vy můžete se svými notebooky, chytrými telefony či tablety libovolně přecházet, zatímco se chytrá elektronika sama stará o přepojování mezi jednotlivými přístupovými body. A přesně tak funguje i ASUS Lyra, jeden prvních systémů typu WiFi Mesh.
Tchajwanský výrobce před několika dny představil vlastní řešení WiFi mesh nazvané ASUS Lyra. Základní sada sestává ze třech elegantně vypadajících jednotek ve tvaru puku, což jsou v podstatě WiFi routery, jejichž signály se navzájem překrývají. Navenek routery tvoří jednolitou síť, kterou uživatel vidí jako jedno SSID (jediné jméno WiFi) a aniž by to zaznamenal, automaticky se připojí k tomu routeru, jenž mu poskytne nejlepší signál. Lyra tak zajistí kompletní pokrytí domácnosti a to včetně dříve hluchých míst, s nimiž doposud pomáhaly a pomáhají levné WiFi extendery.
ASUS Lyra používá tři oddělená frekvenční pásma (tri-band). Jedno pásmo (867 Mb/s) je určeno pro propojení mezi rozbočovači a zbylá dvě (867 Mb/s + 400 Mb/s) jsou plně k dispozici pro připojení vašich zařízení. Rychlostně tak Lyra odpovídá třídě AC2200V, v praxi má uživatel možnost využít „pouze“ dvě pásma o celkové rychlosti 1 267 Mb/s.
Všechny jednotky stačí zapojit do elektrické sítě a centrální Lyru připojit k internetu síťovým kabelem. S prvotním nastavením, přidáváním dalších jednotek a konfigurací sítě pomáhá aplikace (ASUS Lyra pro Android, ASUS Lyra pro iOS), díky které je zprovoznění sítě otázkou několika klepnutí na displej. O nic těžší není ani rozšíření sítě přidáním dalších ASUS Lyra jednotek. Stačí je zapojit do elektrické zásuvky, nechat sítí identifikovat a pomocí aplikace v několika málo krocích začlenit do již fungující bezdrátové sítě. Horní strana každé Lyry svítí (pomalu problikává) a mění barvy v závislosti na aktuálním stavu. Bílá barva indikuje připravenost na párování, červeně Lyra svítí, když není schopna vyhledat primární jednotku, a oranžová značí úspěšné párování, avšak absenci připojení k internetu. Pokud vše běží jak má, všechny Lyry svítí modře.
ASUS Lyra má průměr 15 cm, na výšku má 5 cm a obsahuje 7 antén, z nichž každá míří jiným směrem a dohromady jsou schopné pokrýt plochu až 550 m2. Antény se po startu automaticky kalibrují a nastavují vzájemnou komunikaci tak, aby byla maximálně rychlá a stabilní. Zároveň každá jednotka obsahuje dva gigabitové ethernetové porty. Jeden ethernet je typu WAN a slouží připojení modemu (tedy internetu), další je typu LAN. Jako porty typu LAN by se měly chovat i všechny zbylé porty na ostatních jednotkách, mělo by tedy být možné vést z nich (z obou portů) signál síťovým kabelem do zařízení, jenž nejsou vybavena WiFi konektivitou. Systém ASUS Lyra WiFi bude dodáván v sadě tří rozbočovačů s podporou až pro pět uzlů, připojit však bude možné libovolný počet dalších rozbočovačů. Jednotka samozřejmě může fungovat i samostatně.
Aplikace ASUS Lyra nepřetéká možnostmi na úkor přehlednosti, naopak v ní máte po ruce všechna nastavení, která byste jako běžní uživatelé mohli potřebovat. V hlavní nabídce najdete volbu Network Map umožňující nahlédnout do geometrie sítě a zjistit, jak mezi s sebou jednotlivé Lyry data přenášejí. Možnost Traffic Manager slouží k nastavení priorit různých služeb (online hraní, přenášení souborů, videohovory atd). Další možností v seznamu je Family Members, v níž lze nastavit omezení při prohlížení webu pro jednotlivé členy domácnosti, především tedy děti. Poslední volbou je Guest Acces pro nastavení přístupu do sítě hostům, a dovolující zamezit tak například prohlížení vaší lokální sítě, kde můžete mít uložena citlivá data třeba v NAS úložišti. Se zabezpečením vašich dat a celé domácí sítě pomáhá vestavěná technologie ASUS AiProtection.