MS hokej Pampers

Asus ROG Zephyrus (RECENZE) + co je technologie Max-Q

Zobrazit katalog
Asus ROG Zephyrus (RECENZE) + co je technologie Max-Q
Aktualizováno

Společnost NVIDIA letos představila způsob, jak v noteboocích zkombinovat vysoký herní výkon a kompaktní rozměry. Je jím nová technologie Max-Q, kterou je vybaven námi recenzovaný notebook Asus ROG Zephyrus. Ten nabízí kromě grafické karty GTX 1080 také procesor Intel Core i7-7700HQ, 16 GB RAM a 120Hz G-Sync displej, přičemž vše je zabaleno v jen 18 mm tenkém těle. S takovým provedením se pojí řada pastí, především z hlediska chlazení a udržení konzistentního výkonu po delší časové intervaly. Na kvality technologie Max-Q i notebooku Asus ROG Zephyrus se zaměříme v dnešní recenzi.

Recenze Asus ROG Zephyrus

Asus ROG Zephyrus (RECENZE) - Obsah

 1. Asus ROG Zephyrus: Co je to Max-Q?
 2. Parametry Asus ROG Zephyrus jsou špička, nebo ne?
 3. Zpracování Asus ROG Zephyrus jako příklad pro mnohé
 4. Hodnocení klávesnice ROG Zephyrus do karet nehraje
 5. Konektory, displej a reproduktory Asus ROG Zephyrus
 6. Jen jedno SSD v Asus ROG Zephyrus, zato rychlé
 7. Asus ROG Zephyrus v benchmarcích
 8. Herní testy Asus ROG zephyrus
 9. Zephyrus a jeho unikátní chlazení
 10. Hodnocení Asus ROG Zephyrus

Asus ROG Zephyrus: Co je to Max-Q?

Celá technologie Max-Q se snaží tak trochu reformovat pojem herní notebook, pod kterým si dnes představíte spíše velký a těžký kus výpočetní techniky. Notebook by měl přitom být přizpůsoben mobilitě a pohodlnému přenášení. Ačkoli už pár řešení tohoto typu na trhu je, ve většině případů se nepodařilo dosáhnout zcela optimálního poměru mezi rozměry, herním výkonem a efektivním chlazením. A to je přesně něco, co se snaží technologie Max-Q napravit.

Recenze Asus ROG Zephyrus - Technologie Max-Q

Plán říká, že Max-Q má umožnit vytváření notebooků kompaktních a výkonných zároveň. Největší překážkou je v tomto ohledu chlazení, protože čipy samozřejmě velké nejsou, ale právě chlazení, které teplo jimi produkované odvádí, často nabývá značných rozměrů. Vnímáme tedy dvě základní řešení této problematiky: prvním je snížení produkce tepla, druhým pak zefektivnění chlazení. Notebooky s Max-Q se snaží o oboje zároveň.

Recenze Asus ROG Zephyrus - Technologie Max-Q

Kromě lepšího návrhu chlazení tak bohužel došlo i ke snížení pracovních frekvencí grafické karty (produkuje tak méně tepla). Ještě před pár lety by na tom nebylo nic k pozastavení, ale nástup grafických karet generace Pascal přinesl zásadní změnu: možnost používat v noteboocích téměř identické čipy jako v desktopech, s výkonnostním rozdílem pouze v jednotkách procent. To však u designu Max-Q neplatí. Ačkoli je grafická karta v notebooku Asus ROG Zephyrus označována jako GTX 1080, v reálu se díky snížený taktům desktopovým verzím nevyrovná. Bohužel, ani Max-Q není technologie tak revoluční, aby po snížení taktů zamezila ztrátě výkonu.

Grafická kartaFrekvenceBoost frekvenceTDP
GTX 1080 (desktop)1607 MHz1733 MHz180 W
GTX 1080 (laptop)1566 MHz1733 MHz180 W
GTX 1080 Max-Q1101 - 1290 MHz1278 - 1468 MHz110 W

Max-Q není dobrou volbou pro někoho, kdo hledá bezkonkurenční poměr cena/výkon, cena totiž zůstává na stejné úrovni, jako u běžných modelů, jmenovatel v podobě výkonu však klesá. Snížení frekvence není nijak náhodné. Podle materiálů společnosti NVIDIA byla její nová úroveň zvolena jako zlatá střední cesta, při které je poměr výkonu a energetické náročnosti maximálně optimalizován. Na samotný výkon a teploty se v recenzi podíváme podrobněji.

Parametry Asus ROG zephyrus jsou špička, nebo ne?

Jak jsme již podrobně zmínili, Asus ROG Zephyrus disponuje grafickou kartou GTX 1080 Max-Q. Kromě té samozřejmě potřebuje i další komponenty. Procesor zastává Intel Core i7-7700HQ, který je již stálicí v nejnovějších herních noteboocích. Tradiční konfigurací je také dostupných 16 GB RAM. Pro uložení svých dat máte k dispozici jen jeden disk, a to 512GB NVMe SSD, které omezenou kapacitu vynahrazuje vysokou rychlostí. Jako displej slouží 15,6“ FullHD IPS panel s obnovovací frekvencí 120 Hz a technologií G-Sync.

ParametrAsus ROG Zephyrus
ProcesorIntel® Core™ i7-7700HQ (2,8–3,8 GHz, 6 MB L3 cache, 4 jádra / 8 vláken)
Grafická kartaNVIDIA® GeForce® GTX 1080 Max-Q
Displej15,6" Full HD IPS (1 920 × 1 080), antireflexní, 120 Hz, G-Sync
Operační paměť16 GB (2 × 8 GB) DDR4 2 400 MHz
Úložiště512 GB M.2 NVMe SSD
KonektivitaWiFi Intel® 802.11ac + Bluetooth® 4.1
Porty1 × USB 3.1 Type-C (Thunderbolt 3), 4 × USB 3.0, HDMI, audio jack
Vstupní zařízeníPodsvícená klávesnice s numerickým blokem, touchpad
BaterieLi-ion, 4článková, 50Wh
Rozměry37,9 × 26,2 × 1,79 cm
Váha2,25 kg
Operační paměťWindows 10 Home 64bit

Zpracování Asus ROG Zephyrus jako příklad pro mnohé

Zda je Asus ROG Zephyrus výkonnostní špička, potvrdíme, anebo vyvrátíme v testech, z předchozí kapitoly ale vyplývá, že se nesnaží být nějakým zabijákem z hlediska poměru cena/výkon. Jeho cílem je spíše oslovit uživatele, kteří od herního notebooku chtějí víc – bezchybné zpracování. To je právě stránka, ve které Zephyrus exceluje.

Recenze Asus ROG Zephyrus

Zadní stranu displeje tvoří dvěma směry broušený hliníkový plát. To vytváří zajímavý a zároveň decentní efekt lomu, který plynule navazuje na tvarování oblasti kolem kloubů displeje. Zadní stranu také zdobí stříbřitě matné logo ROG a poměrně nenápadný nápis „REPUBLIC OF GAMERS“. Ze zadní strany kvalita skutečně čiší, a přestože k mírné deformaci při tlaku na víko dochází, při standardním používání jí jen těžko dosáhnete.

Na přední straně víka displej rámuje matný hladký plast, jaký v levných noteboocích nenajdete. Klouby fungují na jedničku a drží displej na jeho místě bez jakéhokoliv výrazného klepání. Jejich průběh je progresivní, čili Asus ROG Zephyrus jde snadno otevřít jednou rukou, zároveň ale ve vzpřímené poloze displej drží.

Recenze Asus ROG Zephyrus

Základ samotného těla Asus ROG Zephyrus je taktéž z hliníku. Jedná se o jeden kus kovu, který pokrývá horní stranu a boky. Zlom mezi těmito částmi je realizován jako bronzově zabarvené broušení, které je překvapivě snesitelné na dotek. Samotné zpracování tohoto jednolitého „obalu“ je taktéž příkladné a velmi přidává výslednému pocitu exkluzivity. Bohužel, přední straně nedominuje kov, nýbrž plast. To má prosté odůvodnění. Asus klávesnici posunul dále od displeje, aby mohl jednu část notebooku plně dedikovat chlazení komponent. Nasávání vzduchu totiž neprobíhá pouze vespod, ale také z vrchní strany, což je přesně ten důvod, proč najdeme na vrchní straně poměrně velký plastový plát – je plný otvorů a umožňuje sání vzduchu. Plast je však opět příkladně zpracovaný, a navíc ho podpírají úsporně poskládané vnitřnosti s kovovým šasi, nemá tedy šanci se prohnout.

Recenze Asus ROG Zephyrus

Spodní strana notebooku již kovovým povrchem nedisponuje vůbec. Základem je plast, který je rozdělen do dvou částí. Vnější je pevně připevněna ke zbytku notebooku a drží jeho tvar. Vnitřní strana je takovou specialitou Asus ROG Zephyrus – po otevření notebooku ho totiž nadzvedne a vytvoří tím prostor pod notebookem, kterým může chlazení čerpat dostatek vzduchu.

Recenze Asus ROG Zephyrus

Nemáme z tohoto plátu úplnou radost, znesnadňuje totiž přenášení notebooku v otevřeném stavu. Je poměrně tenký a při úchopu notebooku zespoda, mimo kloubovité sloupky, dojde k prohnutí skutečně snadno. Materiál to jistě vydrží, ale při přenášení notebooku to znejišťuje úchop.

Hodnocení klávesnice ROG Zephyrus do karet nehraje

Již na první pohled je jasné, že Asus ROG Zephyrus nedisponuje zcela konvenčním řešením klávesnice. Kompaktní rozměry si vyžádaly oběť v podobě uvolnění místa pro chlazení a posunutí klávesnice směrem od displeje. Jednoznačně se jedná o oprávněný krok, jaký dopad ale měl na ergonomii, to si řekneme v následujících odstavcích.

Recenze Asus ROG Zephyrus

Nejen její pozice je na provedení klávesnice netradiční. Vzhledem k tomu, že zabírá prostor, kde se normálně nachází touchpad, muselo se pro něj najít jiné místo. Asus ho ve svém ROG Zephyrus tedy zasadil na pozici numerického bloku. O snadné psaní čísel však také nepřijedeme – pomocí standardního num-locku přepínáte módy mezi touchpadem a numerickým blokem, kdy se na ploše touchpadu vysvítí obrysy kláves. Toto funguje, stejně jako touchpad samotný, naprosto bezchybně. Samozřejmě je škoda, že ze strany touchpadu nemůžeme očekávat hmatovou odezvu, s přihlédnutím k předpokládanému nízkému využití numerické klávesnice je to však přijatelný kompromis.

Recenze Asus ROG Zephyrus

Samotná klávesnice nepatří mezi ty nejlepší. To dáváme za vinu úsporným rozměrům, do kterých se musela vměstnat, protože víme, že Asus dokáže do svých notebooků dosadit velmi dobré klávesnice. O tom jsme se před časem přesvědčili v recenzi Asus ROG Strix GL553VE. Psaní na ROG Zephyrus tedy není žádný bezkonkurenční požitek. Klávesy jsou zvláštně tvarované, jsou širší než delší. To má za následek netradiční pocit ze psaní, na který se těžko zvyká. Samotné klávesy mají nízký zdvih a velmi malý odpor, což nepotěší pisálky, hráče ale nejspíše ano. Malou náplastí je měkký doraz spínačů, díky kterému vás při psaní alespoň nebudou bolet prsty. Zamrzí absence tlačítka print screen. Na druhou stranu, klávesnice má RGB podsvícení, jehož barvu můžete možno navolit dle libosti. Navíc je možné nastavit jiný odstín pro WSAD a další často využívané herní klávesy.

Recenze Asus ROG Zephyrus

Již po chvíli používání klávesnice se potvrdilo, že její alternativní pozice byla zvolena čistě ve prospěch chlazení. Ergonomie nebyla u Asus ROG Zephyrus prioritou. Když máte notebook na stole, nebude to velkou překážkou. Sice notebook zabere více místa, díky přiložené opěrce zápěstí můžete ale dosáhnout poměrně pohodlné pozice. Problém nastává při psaní na klíně, notebook totiž nemůžete přidržovat zápěstím, takže poloha není stabilní. K tomu přispívá i vyklopení spodního plátu. Asus ROG Zephyrus je tedy snadno přenosný herní notebook,  jeho používání mimo stabilní desku stolu je ale kompromisní.

Recenze Asus ROG Zephyrus

Konektory, displej a reproduktory Asus ROG Zephyrus

Z hlediska konektorů nás Asus ROG Zephyrus potěšil. Na pravé straně disponuje dvěma USB 3.0 a jedním konektorem USB-C s podporou Thunderbolt 3.0, takže dokování není problém. Konektory sice nemají úplně ideální pozici a do nich připojené kabely by mohly stále ještě kolidovat s vývodem drátové myši, záleží ale na každém, jak daleko s myší zajíždí. Vzhledem k předsunuté klávesnici v tom nevidíme problém.

Recenze Asus ROG Zephyrus

Levá strana poskytuje útočiště konektoru napájení, portu HDMI, opět dvěma konektorům USB 3.0 a jednomu kombinovanému audio jacku. Vzhledem k rozměrům notebooku nikde nenajdete RJ-45 konektor pro ethernetový kabel, Asus ale k ROG Zephyrus přibaluje odpovídající adaptér do USB, takže se není čeho bát.

Celkově je nabídka konektorů bohatá a nic podstatného nechybí. Zejména oceňujeme velké množství konektorů USB 3.0 a přítomnost podpory Thunderbolt 3 pro USB-C.

Recenze Asus ROG Zephyrus

Reproduktory

Po zvýšení hlasitosti z minimální úrovně a spuštění audiovizuálního obsahu jsme nemohli zapřít nadšení. Asus ROG Zephyrus disponuje jedněmi z nejlepších reproduktorů, jaké jsme za poslední dobu v notebooku slyšeli. Od reproduktorů rozhodně nemusíte čekat plechový zvuk, jak je to zvykem u levných modelů. Hlasitost i kvalita přednesu zcela vyhoví potřebám velké většiny uživatelů, pokud pokrývají sledování filmů, hraní her a občasný poslech hudby. Reprodukce zvuku je přesná a basy na nízkou výraznost také netrpí. Žádný zázrak od miniaturních notebookových reproduktorů však nečekejte. Ani přes chválu totiž nesmíte uvažovat o tom, že by jakkoliv uspokojily audiofilní jedince, tam s notebooky ještě nejsme.

Displej

Osazený panel má úhlopříčku 15,6“, rozlišení Full HD a disponuje technologií IPS. Na rozdíl od často dosazovaných TN panelů tak získáte věrnější barvy a široké pozorovací úhly, budete se ale muset spokojit s vyšší odezvou displeje. I to je však kompenzováno, protože navzdory omezením technologie IPS má displej Asus ROG Zephyrus obnovovací frekvenci 120 Hz. Díky tomu bude váš obraz na poměry notebooků nadstandardně plynulý a technologie G-Sync eliminuje zadrhávání při nárazových poklesech FPS.

Recenze Asus ROG Zephyrus

Upozorňujeme, že ačkoliv se jedná o poměrně malou úhlopříčku, samostatně prodávaný displej s Full HD rozlišením, obnovovací frekvencí 120 Hz a technologií G-Sync by vás stál slušný balík. Taková výbava proto zaslouží ocenit.

Co se jasu displeje týče, neměli jsme s Asus ROG Zephyrus problémy, notebook disponuje senzorem okolního světla, který je potřeba jednoduchou klávesovou zkratkou deaktivovat, aby bylo možné dosáhnout maximálního jasu. Potom už je vše v pořádku, a vyhnete-li se přímému slunečnímu světlu, nebudete mít s čitelností obsahu žádné problémy.

Velmi oceňujeme absenci jakýchkoliv nepříjemných průsvitů podsvícení, neboli backlight bleed. V téměř absolutní tmě jsme nezaznamenali žádná rušivá světlá místa, pouze lehký IPS glow, kterému se dnes bohužel nevyhnete ani v případě velmi kvalitních IPS displejů. Za nás je tedy displej Asus ROG Zephyrus pozitivem.

Jen jedno SSD v Asus ROG Zepohyrus, zato rychlé

V případě disků je to u Asus ROG Zephyrus poměrně jednoduché. Vybaven je jen jedním SSD o kapacitě 512 GB. Pro zachování malých rozměrů byl samozřejmě použit formát M.2 a vzhledem k cenové kategorii, ve které se pohybujeme, je rozhraní NVMe samozřejmostí. Výrobcem SSD je Samsung a výkonnostně ho můžeme zařadit těsně pod úroveň Samsung 960 Evo, jak se můžete přesvědčit v přiloženému obrázku z benchmarku CrystalDiskMark.

Recenze Asus ROG Zephyrus

SSD patří skutečně mezi ty lepší kusy a téměř dosahuje na současnou špičku. V reálném provozu to vypadá tak, že se nejdříve budete ptát, zda jste vypnuli celý Asus ROG Zephyrus, nebo jen displej. Rychlost načítání je skutečně ještě několikanásobně vyšší, než u standardních SATA III SSD.

Asus ROG Zephyrus v benchmarcích

První fází testování výkonu jsou umělé benchmarky, jejichž hlavní výhodou je možnost objektivně srovnat výkon různých systémů, a vytvořit si tak představu o jejich zařazení mezi konkurenci na základě výkonu, nikoliv ceny. Asus ROG Zephyrus téměř na výkonnostním vrcholu dnešních notebooků, očekáváme tedy vysoká skóre. Všechny naměřené výsledky můžete srovnat například s nedávno recenzovaným Acer Predator Helios 300.

PCMark 8

PCMark 8 je ucelené řešení společnosti Futuremark, které testuje notebooky v širokém spektru aplikací. Má tři základní části, které svým názvem vypovídají o zaměření, v němž výkon testují.

Recenze Asus ROG Zephyrus

3DMark Time Spy

Time Spy je první částí komplexního testovacího software 3DMark, taktéž od společnosti Futuremark. V současné době se jedná o nejnáročnější 3DMark benchmark. Jeho cílem je testování grafického výpočetního výkonu počítačů s použitím api DirectX 12.

Celkové skóre5436
Grafické skóre5745
CPU skóre4307

3DMark Fire Strike

Fire Strike je asi nejrozšířenějším grafickým benchmarkem, který hry testuje v dnes stále ještě velmi aktuálním api DirectX 11. Jedná se o standardní benchmark pro herní sestavy.

Celkové skóre13939
Grafické skóre17477
Skóre fyziky10767
Kombinované skóre6715

3DMark Sky Diver

Sky Diver je také benchmarkem, který testuje výkon v api DirectX 11, oproti Fire Strike se však zaměřuje právě na herní notebooky, čili jeho náročnost je nižší, skóre však stejně relevantní.

Celkové skóre31280
Grafické skóre59922
Skóre fyziky10106
Kombinované skóre21691

Cinebench R15

Cinebench R15 je samostatný benchmark grafického software Cinema 4D. Jeho úkolem je otestovat výkon procesoru v renderování náročné scény s pomocí jednoho i všech vláken.

Recenze Asus ROG Zephyrus - Cinebench R15

PassMark

Benchmark PassMark je taktéž ucelené řešení, podobně jako PCMark 8. Jeho výhodou je však výpis skóre pro jednotlivé komponenty, díky čemuž je můžete snadno ohodnotit s pomocí široké databáze výsledků na webových stránkách PassMark

Celkové skóre5127,7
CPU9730
2D graphics score739,5
3D graphics score9851,3
Memory Mark2788,8
Disk Mark12960,8

Herní testy Asus ROG Zephyrus

Syntetické benchmarky jsou sice skvělým způsobem, jak srovnat jednotlivé systémy, zařazení jejich výsledků do kontextu výkonu však není pro každého snadné. Právě k tomu máme herní testy, protože počet FPS je představitelný pro každého hráče. Jak si vede Asus ROG Zephyrus, jehož specialitou je Max-Q verze grafické karty GTX 1080, se můžete přesvědčit níže.

i Nově jsme změnili systém hodnocení herního výkonu, protože nejnižší, průměrný a nejvyšší počet snímků za sekundu má omezenou informační hodnotu. Podrobněji se s novým systémem můžete seznámit v recenzi Acer Predator Helios 300.
PC hra Deus Ex: Mankind Divided

Deus Ex: Mankind Divided

Deus Ex: Mankind Divided je akční RPG z roku 2016, které stále dokáže potrápit i ty nejvýkonnější sestavy. Testování probíhalo na scéně z předpřipraveného benchmarku.

Recenze Asus ROG Zephyrus
Assassin's Creed Origins

Assassin's Creed Origins

Assassin's Creed Origins nejnovější pokračování slavné série společnosti Ubisoft. Hra je zasazena do ohromného herního Egypta. Jedná se o akční RPG z pohledu třetí osoby, které nabízí jedny z nejlepších dostupných výhledů, stejně jako detailně zpracované modely a efekty. Testování probíhalo na předpřipravené benchmarkovací scéně.

Recenze Asus ROG Zephyrus
PC hra Rocket League

Rocket League

Rocket League je kompetitivním překvapením z roku 2015. Sice se taktéž nejedná o hru, která by měla výkon počítačů jakkoliv prověřit, její popularita je však taktéž velmi vysoká. Test byl prováděn na mapě Utopia Coliseum během minuty standardního hraní v módu tři na tři.

Recenze Asus ROG Zephyrus
PC hra Witcher 3

Zaklínač 3: Divoký hon

Zaklínač 3: Divoký hon od polského studia CD Project RED je považován za jedno z nejlepších RPG všech dob. Kromě žánrových kvalit je hra také zahalena v nádherném kabátu a vzhledem k její celosvětové popularitě je to ta nejvhodnější hra pro otestování herního výkonu. Testovací trasou byla cesta skrze Oxenfurt a část přírody za městem. 

Recenze Asus ROG Zephyrus
PC hra GTA V

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V je jednou z nejprodávanějších her historie. Svůj debut na PC zažila v roce 2015 jako vylepšená verze hry pro konzole staré generace z roku 2013. Nabízí rozsáhlý otevřený svět a ohromující vizuál. Testy byly prováděny na poslední sekvenci předpřipraveného benchmarku.

Recenze Asus ROG Zephyrus
PC hra Watch Dogs 2

Watch Dogs 2

Watch Dogs 2 je titul z konce roku 2016, a přestože jsou k mání hry s lepším grafickým zpracováním, tato nabídne některé ohromující scenérie a především vysoké systémové požadavky. Jako benchmark posloužila trasa z herního Oaklandu do San Francisca přes Silicon Valley.

Recenze Asus ROG Zephyrus
PC hra Ghost Recon: Wildlands

Tom Clancy's Ghost Recon: Wildlands

Tom Clancy's Ghost Recon: Wildlands je kooperační hra až pro čtyři hráče od studia Ubisoft. Velká část prostředí je tvořena vegetací a díky svému vizuálu titul patří mezi ty nejnáročnější. Test byl prováděn na vestavěné benchmarkovací scéně.

Recenze Asus ROG Zephyrus

Z herních testů vyplynulo, že Asus ROG Zephyrus skutečně nedosahuje výkonu plnohodnotné GTX 1080. Abyste ji získali, budete muset zvolit desktop či notebook větších rozměrů. Grafická karta výkonnostně kmitá mezi GTX 1070 a 1080, s přihlédnutím na konkrétní titul. Zephyrus jednoznačně za svou cenu nenabízí nejlepší výkon na trhu, což ale kompenzují již zmíněné přidané hodnoty.

Asus ROG Zephyrus a jeho unikátní chlazení

Výrobce, který si troufá přijít na trh s notebookem tenkým jako je Asus ROG Zephyrus, ho musí dodat i se solidním systémem chlazení, bez něhož by neměly výkonné komponenty šanci předvést, co v nich je. U standardních herních notebooků bývá řešením robustní a prostorné pasivní chlazení podpořené ventilátory. Z hlediska místa si ale takový luxus Zephyrus dovolit nemůže, jeho chlazení je tedy pojato jinak.

Recenze Asus ROG Zephyrus

Asus vytvořil systém, který dokáže navzdory malým rozměrům uchladit výkonné komponenty. Přestože je notebook tenký, „dýchá“ více než ostatní. Nasávání probíhá nejen tradičně zespodu, ale také z vrchu. Výfuk je pak opět podle zvyklostí situován na zadní a levé straně. Překvapilo nás, že i přes teploty, kterých notebook dosahoval, nebyl ohřátý vzduch nijak agresivně horký. Podobně na tom bylo tělo ROG Zephyrus, které bylo ve všech místech na dotek perfektně snesitelné. Horní strana nebyla rozpálená, pouze příjemně teplá.

Výklopná spodní strana potom vlastně pouze zajišťuje, aby měl notebook vždy přístup ke studenému vzduchu. V zavřeném ho však výrazně dusit nebudete, protože otvory chlazení se nachází i na bočním rámu spodní strany. Při hraní na externím monitoru je však otevřený notebook nutností, sání zavřeného notebooku je velmi omezené. Recenze Asus ROG Zephyrus

V herních testech jsme nejvyšších teplot dosáhli netradičně ve hře Watch Dogs 2, kde se procesor pohyboval nad 90° C a grafická karta kolem 80° C. Ačkoli je těžké si to připustit, takových teplot dnes herní notebooky dosahují zcela standardně. U normálního notebooku bychom to pouze tolerovali, zajímavé právě tedy je, že Zephyrus drží tyto zcela klasické teploty bez výrazného omezení frekvence. Naopak, ve Watch Dogs 2 si procesor držel frekvenci 3,4 GHz a GTX 1080 dokonce dlouhodobě dosahovala frekvencí přes 1700 MHz, což výrazně přesahuje referenční hodnoty.

Recenze Asus ROG Zephyrus

Jak v zátěži, tak v nečinnosti, chlazení Asus ROG Zephyrus vykazuje nadprůměrně kvalitní výsledky z hlediska hluku. V klidu je notebook zcela neslyšný. V zátěži pak sice slyšet je, stále se ale hodnoty hluku drží ná nízkých úrovních, které nemají reproduktory problém hlasitostí překonat.

Hodnocení Asus ROG Zephyrus

Asus ROG Zephyrus recenze

Asus ROG Zephyrus

Notebooky

Asus ROG Zephyrus není obyčejný herní notebook. Je to herní dělo s rozměry ultrabooku a přesto slušným chlazením. Pokud více než bezkonkurenční výkon oceníte téměř bezchybné zpracování, kompaktní rozměry a kvalitní periferie, je Zephyrus pro vás. V cenové kategorii je totiž několik notebooků s plnohodnotnou GTX 1080, žádný z nich však nemůže konkurovat tím, co je doménou ROG Zephyrus – malými rozměry. Celkově se jedná o skvělý notebook, který se sice snáze přenáší, stále vás ale jeho použití váže ke stolní desce.

Klady

 • Kvalita zpracování
 • Decentní design
 • Reproduktory
 • 120Hz G-Sync displej
 • Systém chlazení
 • Rychlé SSD
 • Nabídka konektorů

Zápory

 • Slabší poměr ceny a výkonu
 • Problémové přenášení v otevřeném stavu

Vytisknout
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací