Sloupové reproduktory – velké rozměry, velký zvuk
Sloupové reproduktory jsou k dostání v mnoha provedeních. Společným znakem všech je však vysoká konstrukce, která umožňuje umístění na podlahu. Díky dostatečně velkým ozvučnicím sloupové reproduktory zpravidla obsahují hned několik měničů pro nízké, střední či vysoké frekvence.
i
Díky vysoké konstrukci zvládnou sloupové reproduktory kvalitně ozvučit i větší prostory jako jsou například klubovny nebo třeba herny.
Sloupové reproduktory a klíčové parametry
Pokud vybíráte nové sloupové reproduktory, měli byste se seznámit s několika klíčovými parametry. Mezi ty vůbec nejdůležitější se řadí typ reproduktorů, počet kanálů, frekvenční rozsah a samozřejmě výkon.
Aktivní vs. pasivní sloupové reproduktory
Aktivní sloupové reproduktory v sobě mají zabudovaný zesilovač, a tak k nim stačí pouze připojit zdroj zvuku. Pasivní sloupové reproduktory vestavěný zesilovač nemají, a vyžadují proto připojení k externímu zdroji. Zdroj hudby (mobil, počítač či TV) pak komunikuje právě s externím zesilovač, nikoli přímo s reproduktory.
Pro více informací se podívejte do našeho slovníku na kapitolu Aktivní nebo pasivní reproduktory?.
Co označuje počet kanálů?
Počet kanálů napovídá počet vnitřních reproduktorů, tedy samostatných zvukových kanálů. Sloupové reproduktory jsou často k dostání v provedení 2.0, což znamená, že mají dva zvukové kanály a žádný subwoofer.
i
Setkat se můžete i se sloupovými reproduktory s jedním kanálem (1.0). Další sestavy reproduktorů přináší různé počty kanálů - oblíbené jsou především sestavy 2.1, 3.1 či 5.1.
Sloupové reproduktory a frekvenční rozsah
Skutečnost, jaký mají sloupové reproduktory frekvenční rozsah, vypovídá, jaké zvukové frekvence dokáží měniče přehrát. Platí tedy, že reproduktory s širším rozsahem si poradí s hlubšími či vyššími zvuky. Frekvenční rozsah se uvádí v Hertzech a pohybuje se v rozmezí od několika desítek až po desetitisíce Hz.
Důležitý je rovněž počet pásem
Počet pásem uvádí, na kolik signálů výhybka rozdělí příchozí audio signál. V případě 2kanálových reproduktorů výhybka rozdělí signál na výšky a středy s basy. 2,5kanálové varianty fungují podobně, výhybka ovšem navíc jeden středobasový měnič využije pouze pro basy. 3pásmové reproduktory mají měniče pro výšky, středy i basy, a tak výhybka rozdělí příchozí signál na tři stopy, jednu pro každý typ měniče.
Jaký výkon by měly sloupové reproduktory mít?
Ať už vybíráte sloupové reproduktory k TV, domácímu kinu nebo třeba gramofonu, měli byste zvážit celkový výkon. Ten do značné míry napovídá maximální hlasitost reproduktorů a tím i schopnost ozvučení prostoru.
Nejvýkonnější sloupové reproduktory mohou mít výkon 400 a více Wattů.
Sloupové reproduktory a konektivita
Konektivita je důležitá především pro aktivní sloupové reproduktory, pasivní se totiž připojují pouze k zesilovači. Konektivitu můžeme rozdělit na drátovou a bezdrátovou.
- Z hlediska drátové konektivity nabízí sloupové reproduktory 3,5mm jacky, AUX, HDMI, digitální optické porty, RCA a také reproduktorové svorky.
- Bezdrátovou konektivitu reprezentuje především technologie Bluetooth a Wi-Fi.
i
Řešíte ozvučení celé domácnosti, domácího kina, studia nebo třeba herny? Podívejte se do bohaté kategorie HiFi reproduktory.
Skrýt popis