PET UEFA promo_CZ

Battlefield 1: Apocalypse (RECENZE) – výlet do pekla

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Pokud bychom měli sepsat seznam nejvýraznějších FPS současnosti, rozhodně byste na jedné z předních příček nalezli Battlefield 1, za kterým stojí zkušenostmi přetékající vývojářské studio EA DICE. Jejich dílo nás oslovilo především svým zasazením, svižným soubojovým systémem a okouzlujícím vizuálem. Téměř po roce od vydání k nám dorazila původní hra i se všemi DLC v edici Battlefield 1 Revolution. Informace o tom, co vše vám tento objemný balík nabídne, naleznete v našem článku.

Na námořní bitvy zacílené DLC Turning Tides střídá poslední placený balíček do Battlefield 1 s názvem Apocalypse, v němž jsme měli možnost okusit nejkrvavější pozemní bitvy první světové války. Celku jsme v posledních dnech věnovali několik desítek hodin jen proto, abychom vám o něm mohli přinést podrobné informace. V naší recenzi se dozvíte, co říkáme na jednotlivé mapy, které toto DLC nabízí, a jak moc nám sedly letecké souboje, jimiž se vývojáři z EA DICE tolik pyšní.


• Žánr: FPS  • Multiplayer: Ano (online) • Vývojář: EA DICE • Vydavatel: Electronic Arts • Platformy a Datum vydání: PCPS4 a Xbox One (20. února 2018) • Homepage: battlefield.com/cs-cz/games/battlefield-1 • Čeština: Ne


Obsah recenze Battlefield 1: Apocalypse

 1. Battlefield 1: Apocalypse vám dá k dispozici tři nová pozemní bojiště
 2. V Battlefield 1: Apocalypse se pořádně podíváte i do oblak
 3. Nové DLC Battlefield 1: Apocalypse vás pošle do pekla
 4. Recenze Battlefield 1: Apocalypse: závěrečné hodnocení
 5. HW nároky pro Battlefield 1 PC

Battlefield 1: Apocalypse nabízí tři nová pozemní bojiště

(28.02.18) Spektrum map v DLC balíčku Battlefield 1: Turning Tides nám sedlo jen do jisté míry. Některá bojiště totiž, minimálně dle našeho názoru, nebyla kvůli nepříliš kvalitní balanci navržena zrovna nejlépe. Takže jsme si bojování na nich užívali asi tolik, jako vegetarián polévku plnou masa. Jsme proto skutečně rádi, že tvůrci z EA DICE celek nyní obohatili o tři pozemní bitvy, v nichž máte možnost absolvovat jedny z nejtvrdších bojů první světové války. Zapojit se lze do nechvalně proslulého střetu u Passchendaele, velkolepých bojů u Caporetta či slavné ofenzivy na Sommě. Komplet bohužel neobsahuje žádnou novou operaci, všechny kousky přidané v rámci balíčku Battlefield 1: Apocalypse je možné hrát jen v rámci různých herních režimů.

Battlefield 1: Apocalypse; Wallpaper: letecká bitva

Battlefield 1: Apocalypse obohacuje základní hru o dvě mapy zaměřené primárně na boj letectva.

Bitva u Passchendaele, nazývána též třetí bitva u Yper, se do dějin vojenství zapsala především jako krásná ukázka toho, jak lze plýtvat lidskými životy. V průběhu této akce padlo více než půl milionu lidí. Žádná ze zúčastněných stran v ní však nedosáhla prokazatelného vítězství. Ztráty byly prostě díky neschopnosti některých mužů ve vedení až příliš vysoké na to, aby bylo možné považovat celou operaci za úspěch. První mapa z balíčku Apocalypse je hodně temná. Prakticky bojujete ve válečné zóně plné zákopů, zničených budov a potůčků, ve kterých máte možnost vidět následky smrtícího plynu. Viditelnost je na ní citelně omezena, spoléhat se na podporu letectva tedy nelze. Prim v této lokaci hraje ofenzivní pěchota a dobře schovaní ostřelovači, mezi něž jsem se sám řadil.

Na mapě Caporetto je vám umožněno prožít jeden z nejproslulejších střetů italských vojenských dějin. Přestože rakousko-uherská a německá vojska zpočátku dobývala jeden strategický bod za druhým, byla nakonec zastavena u řeky Piavy. Italové totiž vytvořili obrannou linii, z níž pak následně podnikli spolu s československými legionáři úspěšný protiútok, při kterém vytlačili nepřátelské síly zpět na jejich původní pozice. Rozložení této lokace je v DLC Apocalypse velmi povedené. Při jejím průchodu naleznete řadu zajímavých míst, z nichž je možné kontrolovat určité části tohoto bitevního pole. Skutečně zásadní je dle mého udržet ruiny italského hradu, ze kterých lze pořádat efektivní výpady na ostatní pro postup důležitá stanoviště. Pro vítězství je tu zásadní podpora letectva.

Prvního července roku 1916 odstartovala na řece Sommě jedna z nejkrvavějších operací Velké války. Britské a francouzské síly se v jejím rámci pokusily prolomit německou defenzivu. Bohužel se útok zrovna dvakrát nevyvedl. Požadované body se jim nakonec podařilo dobýt až za několik měsíců. Získané vítězství bylo vykoupeno hodně draze, životem za něj totiž zaplatilo 792 tisíc útočníků, takže to ve finále až taková výhra nebyla. Každá ze zúčastněných stran začíná v DLC Apocalypse na jedné straně mapy, z níž se musí rychle probít dál za pomoci těžké techniky. Pokud se tanků ujmou hlupáci, jež s nimi ani nevyjedou ze startu, jste ztraceni, protože bez ocelových gigantů se zde moc daleko nedostanete. Frakce se schopnými tankisty tu naopak má drtivou převahu.


V Battlefield 1: Apocalypse se pořádně podíváte i do oblak

Přestože se v základní verzi Battlefield 1 nachází letadla, nebyl jim dle některých hráčů dán dostatečný prostor, protože žádná z herních bitev nebyla zacílena vyloženě na střet nebeských rytířů. Tvůrci z EA DICE reagovali na nářek komunity tak, že pro DLC Apocalypse vyňali z kampaně pro jednotlivce dvě rozsáhlé vzdušné mapy, ve kterých je vaším hlavním úkolem likvidace nepřátelských útočných strojů, stíhačů, bombardérů a vzducholodí. Prakticky po celou dobu zápasu jste tu usazeni za kniplem či kulometem, s nímž srážíte z oblak nepřátelské mašiny. Abych byl upřímný, tento režim mě zrovna dvakrát nenadchl, létání jako takové tu totiž není pro každého. Má maličkost bohužel patří do skupiny, která raději stojí nohama pevně na zemi.

Možná vás to překvapí, ale nakonec jsem jakožto správný recenzent překonal svou nechuť a vrhl se vstříc nepřátelům, kteří měli nalítáno o něco více nežli já. V prvních hodinách mi to nešlo, postupem času jsem se však do toho trošku dostal, takže ve finále jsem alespoň schopen posoudit balanci jednotlivých letadel, jež je dle mého vcelku povedená. Samotné ovládání by však mohlo být o něco přístupnější, aby si k tomuto režimu našel cestu větší počet hráčů Battlefield 1: Apocalypse a nikoliv jen fanoušci letounů, kteří jsou na topornost zvyklí.

O tom, zda jsou či nejsou vzdušné mapy vybalancované, asi nemá kvůli absenci terénu moc smysl diskutovat, a tak se raději zaměřím na to, jak jsou na tom v Battlefield 1: Apocalypse pozemní pole, na nichž jsem bojoval po většinu času. Bitva u Passchendaele je, myslím si, navržena velmi povedeně, nepřítele tu kvůli rozlehlosti celého bojiště prakticky nelze zahnat úplně do kouta. Vždy má tím pádem možnost zvrátit průběh celého zápasu. Podobně je na tom i lokace Caporetto, v níž skalnatá krajina tvoří dobrý úkryt pro frakci, která se snaží prorazit. Nejhůře je na tom v rámci designu zřejmě operace na řece Somma, jež de facto neodpouští chyby udělané zbytkem vašeho týmu. Když máte v partě tankisty bez mozku, je vše ztraceno.

Když už jsem se dal do rozebírání balance, nemohu opomenout to, že DLC Battlefield 1: Apocalypse samozřejmě přináší nové zbraně pro všechny herní třídy. Takže se můžete opět těšit na to, že za určitý počet zabití dostanete do rukou dosud neotestovanou hračku, která vás možná zaujme více než předchozí válečné nástroje. Osobně jsem si kupříkladu zamiloval novinku v ostřelovačské paletě, Ross Mk3 Marksman, s jejíž pomocí jsem sundal nejeden cíl ohrožující mé spolubojovníky. Vedle klasických palných pomůcek je vám nabídnut také minomet zaplavující nepřátelské řady granáty s jedovatým plynem a speciální perk, s jehož pomocí si navýšíte celkovou náročnost.

Battlefield 1: Apocalypse; Gameplay: kokpit Battlefield 1: Apocalypse; ostřelovač Battlefield 1: Apocalypse; Gameplay: letecká bitva

Obrázek 1: Do jednomístného stíhače, se může posadit jen jeden člověk (logicky). Obrázek 2: Na některých bojištích přidaných v Battlefield 1: Apocalypse budou hrát ostrostřelci prim. Obrázek 3: V letecké bitvě budete muset pečlivě střežit svou vzducholoď.

Nové DLC Battlefield 1: Apocalypse vás pošle do pekla

Poslední placený balíček Battlefield 1: Apocalypse se stejně jako DLC Battlefield 1: Turning Tides povedl jen do jisté míry. K dispozici nám dává dvojici slušně navržených map, jednu o něco hůře rozvrženou lokaci, letecké souboje pro zkušené piloty a nové zbraně. Kdyby tvůrci v jeho rámci více odladili ovládání letadel a citelněji si pohráli s bitvou na řece Sommě, zřejmě bych se celku nebál dát vyšší hodnocení, takto však slízne podobnou známku jako jeho na moři se odehrávající předchůdce, který též v některých ohledech pokulhával.

Finální placená aktualizace Battlefield 1: Apocalypse rozšiřuje celek o slušnou dávku obsahu, má však své mouchy. Investovat by do ní měli především fandové Battlefield 1 toužící po nových, atmosférou kypících mapkách. Hráči, kteří prozatím nevlastní základní hru a rádi by si ji zahráli, by své finance měli raději vrazit do Battlefield 1: Revolution, který obsahuje všechen dostupný obsah za relativně slušnou cenu. Battlefield 1: Apocalypse vyšlo 20. února 2018 na PC, PS4 a Xbox One.

Battlefield 1: Apocalypse; Gameplay: yperit Battlefield 1: Apocalypse; Gameplay: zákop

Obrázek 1: Bitva u Passchendaele vám ukáže, jak vypadá země zdecimovaná válkou. Obrázek 2: Ne vždy bude puška s optikou ideálním řešením. Minimálně v zákopech se vám více osvědčí pistole.

Recenze Battlefield 1: Apocalypse: závěrečné hodnocení

Hodnocení 70% Alza.cz
Hlavní parametry: Hratelnost
65%
Audiovizuální zpracování
90%
Znovuhratelnost
80%
Battlefield 1: Apocalypse; recenze

Klady

 • Temná atmosféra některých lokací
 • Povedený návrh jednotlivých map
 • Slušná balance nových zbraní

Zápory

 • Trošku nepřístupné ovládání letadel
 • Absence balance u některých bojišť
Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

Obsah recenze Battlefield 1: Turning Tides

 1. Turning Tides nabízí Operaci Gallipoli
 2. V Turning Tides zavítáte do Severního moře
 3. V Turning Tides dostanete k dispozici nové zbraně a infiltrátora
 4. Turning Tides nás skutečně oslovilo jen do jisté míry
 5. Recenze Battlefield 1: Turning Tides: závěrečné hodnocení
 6. HW nároky pro Battlefield 1 PC

Turning Tides nabízí Operaci Gallipoli

(05.02.18) Primárním tahounem nově přidaného balíčku Battlefield 1: Turning Tides je minimálně dle slov tvůrců velkolepá vojenská operace Gallipoli. Startovní lokace této rozsáhlé akce je prakticky „Omahou“ první světové války. Před útočící Brity je v Cape Helles postavena pláž napojená na velmi dobře hájitelný kopec, na jehož vrcholu čekají na útočníky zástupci otomanského impéria. Ti mají za úkol ubránit celé teritorium i za cenu těžkých ztrát, což je značně odlišuje od ofenzivní strany, která si může dovolit ztratit v průběhu bojů jen určitý počet mužů. K dispozici však má v případě nezdaru mohutnou bitevní loď, s jejíž pomocí má možnost až do jejího zničení ostřelovat určité části pahorku a vytvářet tak slušný tlak na v zákopech zalezlé obránce.

Nově přidaná mapa Cape Helles není dle mého názoru navržena zrovna nejlépe. Minimálně ofenzivní složka to na ní má během operace Gallipoli hodně náročné. Tvůrcům Battlefield 1: Turning Tides se totiž moc nepodařilo vyřešit rozložení startovacích pozic, takže se tu často objevujete přímo před hlavněmi vašich nepřátel. Mimoto není základní pláž vyjmuta z kompetence bránící strany, což obráncům umožňuje přejít do útoku, nebo zaujmout strategické pozice v zádech útočících sil, které se proti těmto zákeřným útokům nemají jak efektivně bránit. Britové naopak postrádají prostor, kam by mohli expandovat, takže se jim často stává, že se nejsou schopni dostat dál než za první či druhý záchytný bod – a to je problém, na který by se měli vývojáři z DICE zaměřit. 

Battlefield 1: Turning Tides; Wallpaper: Cape Helles, bitevní loď, pláž

V Cape Helles startují britské jednotky na moři, takže je mohou obránci stabilně ostřelovat z pobřeží.

Pokud se vám za útočníky podaří v rámci operace Gallipoli získat kontrolu nad Cape Helles, vyšle vás Battlefield 1: Turning Tides do hornaté oblasti Achi Baba, kde se budou členové otomanské armády opět bránit proti nemilosrdným Britům. Jejich útok bude tentokrát cílit na nevelké městečko Krithia. To se nachází za řadou dobře ubránitelných přírodních a umělých překážek využitelných k dočasnému, či dokonce permanentnímu zastavení nepřátelských sil. Ty musí na cestě k cíli projít skrze nemalý počet defenzivně laděných stanovišť, což je nutí ke štěpení sil a hledání alternativních stezek, kterých tu rozhodně není málo.

Design této lokace se autorům povedl rozhodně lépe než návrh úvodní mise. Obě zúčastněné strany tu mají dostatek prostoru k tomu, aby mohly efektivně bojovat za své zájmy bez výraznějších limitací zásadněji zvýhodňujících jedno či druhé uskupení. Startovní pozice jsou tu též rozvrženy lépe než v Cape Helles, které bylo v tomto ohledu hodně nedomyšlené. Achi Baba byla vytvořena především pro pěchotní boj, nenaleznete tu tím pádem žádné prvky citelněji ovlivňující váš postup. Možná právě proto je komplet v mnoha ohledech lépe promyšlen než startovní mapa operace Gallipoli. Ta jako celek není vůbec špatná, bohužel má však své slabší pasáže, přes které se musíte prokousat. 

Battlefield 1: Turning Tides; Gameplay: Cape Helles, útok Battlefield 1: Turning Tides; Gameplay: Achi Baba, ruiny Battlefield 1: Turning Tides; Gameplay: Achi Baba, kontrolní oblasti

Obrázek 1: Výsadkové lodě mají v Turning Tides k dispozici jen těžký kulomet, když vás nepřátelé zaměří, nemáte šanci. Obrázek 2: V Achi Baba se opět podíváte do zákopů. Obrázek 3: S těžkým kulometem dokážete vcelku efektivně krýt přístupové cesty.

i Podívejte se na všechny články z herní sekce

V Turning Tides zavítáte do Severního moře

Nedávno dorazivší část balíčku Battlefield 1: Turning Tides zaměřená na boj v Severním moři disponuje stejně jako Operace Gallipoli dvojicí map prezentujících jedny z nejtužších střetů první světové války. První nově přidaná lokace vám dává příležitost prožít bitvu v Helgolandské zátoce, kde se dvakrát utkala německá flotila s námořnictvem Velké Británie. Druhá vložená válečná zóna vám umožní absolvovat slavný nájezd na Zeebrugge, v jehož rámci zaútočily britské lodě na belgický přístav kontrolovaný vojáky německé říše. 

Námořní mapa Heligoland Bight se odehrává v okolí středně velkého ostrova, na němž pěchota zabírá jednotlivé strategické body. Z vody ji mezitím kryjí impozantní válečné lodě třídy Dreadnought, středně velké bitevníky a torpédy vybavená lehká plavidla, jež se při troše štěstí jsou schopná vypořádat i s některými většími kocábkami. Kontrolován tu bude také vzdušný prostor, v němž se budou vznášet vzducholodě, bombardéry a stíhače. Převahu v této lokaci má vždy strana se schopnější flotilou. Její stálá podpora je totiž hodně zásadní pro úspěch. Pokud se kormidla ve vaší skupině ujmou hlupáci bez týmového ducha, jste ztraceni, protože vás nepřítel rozstřílí z moře dříve, než se dostanete do krytů ležících u kontrolních stanovišť.

Battlefield 1: Turning Tides; Gameplay: Heligoland Bight, loď Battlefield 1: Turning Tides; Gameplay: Heligoland Bight, vzdušná podpora

Obrázek 1: Každý bitevník je v Turning Tides osázen řadou děl, z nichž je možné stabilně pálit na nepřátele. Obrázek 2: Vzducholodě budou na Heligoland Bight krýt váš postup.

Vojenský přístav Zeebrugge vám v Battlefield 1: Turning Tides nabídne o něco kontaktnější bitvu. V tomto střetu nehrají totiž prim lodě, nýbrž pěchota, která bude bojovat v úzkých ulicích a rozsáhlých docích. Najdete tu samozřejmě i plavidla a vzducholodě, jejich role pro vývoj boje však není tak zásadní jako v předchozí lokaci, takže na nich nebudete moci postavit celou svou strategii. 

Balance obou zmíněných map je zpracována vcelku dobře. Lépe se tvůrcům povedlo vyvážit Zeebrugge, protože nejste až tak ovlivňováni technikou, jíž mají v rukou vaši spoluhráči. Heligoland Bight je na tom v tomto ohledu o něco hůře, lodě jsou totiž pro celkový průběh zápasu extrémně důležité. Pokud se jich ujmou šašci, máte bohužel po legraci.

Battlefield 1: Turning Tides; Gameplay: Zeebrugge, hala Battlefield 1: Turning Tides; Gameplay: Zeebrugge, eliminace

Obrázek 1: Přístav Zeebrugge je v Turning Tides tvořen řadou budov, ve kterých se můžete schovat před námořnictvem. Obrázek 2: Občas si budete muset dávat pozor na nohy.

K dispozici dostanete nové zbraně a infiltrátora

Battlefield 1: Turning Tides samozřejmě nepřidává jen nové operace a mapy. K dispozici je vám dána také neokoukaná speciální herní třída Infiltrátor, jejíž zástupci jsou extrémně pohybliví. Vybaveni jsou velmi silným granátometem, upilovanou brokovnicí a signální pistolí, která slouží k přivolání dělostřelecké kanonády na vámi vybranou pozici. Primární unikátní schopností tohoto povolání je vytvoření startovního bodu, na němž se mohou objevovat členové vašeho týmu, díky čemuž můžete zvýšit tlak na místech, kde by to nepřítel za žádných okolností nečekal. 

Battlefield 1: Turning Tides; Wallpaper: Infiltrátor

Nová herní třída Infiltrátor je schopná na mapách Turning Tides vytvořit na bojišti záchytný bod, na kterém se členové jeho družstva budou moci oživovat.

Dále se každá herní profese dočkala mírného rozšíření své výstroje. Zástupci podpory dostali do rukou těžký kulomet M1917 MG, který nabízí skutečně pořádný zásobník, s jehož pomocí můžete snadno krýt své spolubojovníky stabilní palbou. Medikům byla dána poloautomatická puška Farquhar-Hill, efektivní především na střední a menší vzdálenosti. Ostrostřelci byli obdařeni ostřelovačkami Carcano M91 Carabine a Type 38 Arisaka. Čistokrevní pěšáci se mohou těšit na o pažbu obohacené pistole M1917 a M1912. Stejně jako v předchozích balíčcích i v tomto se k novým typům výbavy dostanete až po splnění dvou až tří úkolů.

Zpočátku byly nové typy zbraní v Battlefield 1: Turning Tides o něco efektivnější než některé starší kousky. Poslední patch však jejich účinnost mírně upravil, takže máme nyní k dispozici opět slušně vybalancovaný celek, kde vás žádná smrtící hračka nezabije na jednu ránu do palce u nohy. U map vyvažování ještě chvíli potrvá, myslím si však, že časem bude i Cape Helles pro útočníky hratelné o něco lépe než nyní.

Battlefield 1: Turning Tides; Gameplay: Achi Baba, věž Battlefield 1: Turning Tides; nové zbraně Battlefield 1: Turning Tides; Gameplay: Heligoland Bight, nepřátelská loď

Obrázek 1: Dostat se až na vrchol této věže, je v Cape Helles neskutečně náročné. Obrázek 2: Turning Tides přineslo do klasického Battlefieldu 1 řadu nových zbraní. Obrázek 3: Dreadnought je nejsilnější vojenskou technikou, jež se vám v Turning Tides dostane do rukou.

Turning Tides nás skutečně oslovilo jen do jisté míry

První část placeného balíčku Battlefield 1: Turning Tides mě moc neuchvátila. Operace Gallipoli není navržena vůbec špatně, jedna z jejích map (Cape Helles) mi však bohužel přijde trošku nevybalancovaná, takže jsem si její hraní moc neužíval. Design lokace (Achi Baba), do které pokračujete po zdolání úvodního úseku, je naštěstí o něco lepší než rozvržení startovní pláže, čímž prakticky zachraňuje tuto akci jako celek. 

Battlefield 1: Turning Tides; Gameplay: mlha Battlefield 1: Turning Tides; Gameplay: východ slunce

Obrázek 1: Pokud se budete chtít dostat až na vrchol Cape Helles, bez dýmovnic se neobejdete. Obrázek 2: Když se zadaří, možná se v Turning Tides dožijete i dalšího dne.

Druhá polovina Battlefield 1: Turning Tides aktuálně neobsahuje samostatnou operaci. Mapy, jež nabízí, jsou ale navrženy výrazně lépe než ty v úvodní části tohoto DLC. Nejvíce mi asi kvůli přítomnosti lodí sedla bojová zóna Heligoland Bight, na níž se odehrávají skutečně velkolepé boje. Přístav Zeebrugge dle mého též není rozložen vůbec zle, v rámci velkoleposti jej však jeho námořní bratříček, který prezentuje střety monumentálních lodí a vzducholodí, mírně zastiňuje.

Přestože tvůrci svou politikou prakticky rozdělili Turning Tides na dva díly, budeme jej hodnotit jako celek, kterým nyní je. Komplet dle mého názoru táhne primárně jeho druhá část, která je zpracována výrazně lépe než startovní akce, jejíž obsah (Cape Helles, Achi Baba) se ve finále až tak nelišil od toho, co nabízely některé původní mapy. Nové zbraně nijak zvlášť nenarušují balanci základní hry, stejně tak ji citelně neovlivňuje ani čerstvě přidaný infiltrátor, což je jeden z mnoha důvodů, proč se koupi tohoto kusu nebojím doporučit fandům Battlefield 1 čekajícím na obsahovou infuzi. DLC vyšlo 30. ledna 2018 na platformách PCXbox One a PS4. Tato recenze byla napsána pro PC verzi.

Battlefield 1: Turning Tides; Wallpaper: Achi Baba, bitva

Na mapě Achi Baba budou britské síly nuceny neustále útočit na bránící Osmany.

Recenze Battlefield 1: Turning Tides: závěrečné hodnocení

Hodnocení 70% Alza.cz
Hlavní parametry: Hratelnost
65%
Audiovizuální zpracování
90%
Znovuhratelnost
80%
Battlefield 1: Turning Tides; recenze

Klady

 • Nová bojiště
 • Velké námořní bitvy
 • Zajímavě navržená třída

Zápory

 • Nevyváženost některých map
Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

Bez Battlefield 1 by to nešlo

(04.09.17) Základním kamenem této edice je samozřejmě Battlefield 1, který byl kritiky hodnocen převážně kladně. Recenzenti ho opěvovali zejména díky kvalitnímu designu map, dobře zvolenému zasazení a působivému grafickému kabátci, jenž jim nejednou vzal dech. My sami jsme byli s Battlefield 1 taktéž velmi spokojeni, protože nám dal šanci projít si bitvami z herně nepříliš dobře zmapované etapy světových dějin, kterou prozatím výrazněji prezentovala jen nezávislá střílečka Verdun.

Battlefield 1 nás chytnul a nepustil ještě dlouho po svém vydání v říjnu 2016. Celek totiž nabízel slušné spektrum map, osobité módy, rozdílně navržené zbraně, vozidla a specifické třídy odlišující se od sebe snad ve všech myslitelných směrech. Po čase jej tvůrci dokonce zdarma obohatili o nové lokace a režimy, jež hráčům umožnily u Battlefield 1 setrvat po několik desítek hodin bez tohoto, aby pocítili stereotyp či nudu.

Battlefield 1 Revolution; Wallpaper: vzducholod, bitva

Bojišti Battlefield 1 dominují především velké válečné mašiny, jež na bojiště přispěchají vždy v momentu, kdy jedna ze zúčastněných stran drtivě prohrává.

Základní verze Battlefield 1 na startu obsahovala devět map, díky nimž jsme se mohli podívat do ardenského lesa, na sinajskou poušť či do francouzské metropole Amiens, o jejíž srdce se vedly tuhé boje. Elementární seznam byl do dnešního dne obohacen o pár bezplatných kousků přístupných všem bez rozdílu. Jejich kvalita však byla diskutabilní. Pokud zdarma přidané lokace srovnáme třeba s bojišti z DLC They Shall Not Pass či In The Name Of The Tsar, nemůžeme si nevšimnout polovičatého designu, který nabízí. Na rozdíl od dvou zmíněných balíčků však nerozdělovaly komunitu na platící a neplatící jedince, což jim lze přičíst k dobru. 

Battlefield 1 Revolution; Wallpaper: mapa Sinajská poušť, nacisti, bitva, zbrane Battlefield 1 Revolution; Wallpaper: mapa Amiens, jednotky, vlak, bitva

They Shall Not Pass přidalo do Battlefield 1 odvážné Francouze

První dodatečný balíček dorazil do Battlefield 1 několik měsíců po vydání. Tvůrci skrze něj do základní hry přidali pětici čerstvých map, nový herní režim, systém čet, řadu neopotřebovaných zbraní získatelných přes výzvy, extrémně efektivní děla, těžkotonážní tanky a speciální herní třídu běhající po bojišti v plátové zbroji s těžkou, lebky rozrážející palicí v ruce.

Startovní placené DLC They Shall Not Pass nás okouzlilo především svým dobrým návrhem nově přidaných map. Každá herní lokace v nás dokázala vyvolat trošku jiné pocity a nálady. Když jsme například pobíhali po Verdun Heights, většinou jsme stále cítili neklid, jenž nám neumožnil ani na okamžik spočinout. Pravým opakem tohoto temně laděného bojiště byla malá vesnička Soissons, u níž se odehrála jedna z nejslavnějších tankových bitev první světové války. V jejím okolí nám bylo čas od času umožněno na chvíli zastavit a kochat se přilehlými polnostmi naplňujícími naše bojem ztrápené mysli tolik potřebným klidem a mírem.

Battlefield 1 Revolution; Wallpaper: mapa Verdun Heights, bojiste, pozar, bunkr Battlefield 1 Revolution; Wallpaper: mapa Soissons, bojiste

Battlefield 1: In the Name of the Tsar vás odešle na východní frontu

Druhý placený obsahový balíček In the Name of the Tsar nebyl prozatím ještě vydán, vypuštěn by měl být v průběhu září. Stejně jako jeho předchůdce by měl obsahovat dosud neprozkoumaná bojiště, různě se chovající smrtící hračky, supply drop režim, bojovnice v sukních, trojici zbrusu nových vozidel a legendární husary, do jejichž kůže se můžete na východních bitevních polích vžít. 

Stejně jako They Shall Not Pass i In the Name of the Tsar nám učarovalo hlavně lokacemi, které by měly obohatit základní hru. Zavítat bychom měli na ruský venkov, do sněhem zavátých průsmyků a k zamrzlé Volze, kde proti sobě stanou carští vojáci a agresivní bolševici nemající s nepřáteli pracujícího lidu žádné slitování. Výtečně vypadá taky seznam zbraní – nejvíc nás zřejmě nadchla odstřelovači oblíbená puška Mosin-Nagant M91, s kterou se budete na těchto bojištích prohánět.

Battlefield 1 Revolution; Wallpaper: letecka bitva, DLC

Letecké bitvy jsou v Battlefield 1 zpracovány velmi povedeně. K dispozici vám budou dány rychlé stíhače a těžkopádné bombardéry, s jejichž pomocí dokážete klidně odrovnat i těžký tank.

Co víme o posledních rozšířeních do Battlefield 1?

O prvních dvou rozšířeních je k dispozici přijatelné množství informací. Poslední dva balíčky jsou na tom v tomto ohledu o poznání hůře. Turning Tides by se vlastníkům Battlefield 1 Revolution mělo na účtu objevit v průběhu října. Nabídnout by mělo obojživelné bitvy u Zeebrugge a o Gallipoli, do nichž budou zapojeny jak lodě a letadla, tak i tanky, dělostřelectvo a lehká vozidla. Kromě map samozřejmě dostaneme do rukou nové zbraně a herní třídy. 

Co se týče finálního obsahového balíčku, Apocalypse, i zde byli vývojáři na informace zatím dosti skoupí. Víme, že by měl (při troše štěstí) dorazit na začátku příštího roku. Prožít bychom skrze něj měli na vlastní kůži nejtvrdší bitvy první světové války, do kterých se možná zapojí i nemrtvý protivníci skuhrající v současnosti za ocelovými dveřmi v pevnosti Fort De Vaux.

Battlefield 1 Revolution; Wallpaper: namorni bitva, exploze, DLC Battlefield 1 Revolution; Wallpaper: vylodeni, bitva, jednotky, DLC

Stojí Battlefield 1 Revolution zato?

Autoři Battlefield 1 si prozatím dokáží cenu jednotlivých DLC balíčku vcelku slušně obhájit, protože vám skrze ně vždy dají k dispozici minimálně dvě desítky hodin kvalitní zábavy za relativně nízkou částku.  Jejich hlavním problémem je dle našeho názoru především to, že od sebe rozdělují platící a neplatící hráče. Některé nové mapy jsou kvůli tomuto citelnému nedostatku poloprázdné. Do jisté míry by tento problém mohl napravit právě Battlefield 1 Revolution, který ke hře přivede nové hráče a dá jim přístup k veškerému dostupnému obsahu. Snad se vývojáři z EA DICE příště vydají podobnou cestou jako tvůrci Titanfall 2, kteří dávají komunitě veškerý přidaný obsah zdarma, čímž ji od sebe neseparují.

Battlefield 1 Revolution; Wallpaper: nocni bitva, jednotky

Noční mapy jsou v Battlefield 1 zpracovány hodně kvalitně. Pokud jim dáte šanci, s vysokou pravděpodobností vás uchvátí více než sluncem zalitá bojiště.

HW nároky pro Battlefield 1 PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-6600K / AMD FX-6350 Intel Core i7-4790 / AMD FX-8350
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 660 / Radeon HD 7850 NVIDIA GeForce GTX 1060 / Radeon RX 480
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.1
Operační paměť 8 GB RAM 16 GB RAM
HDD 50 GB 50 GB
i Mohlo by vás zajímat

Jak již bylo řečeno na začátku, Battlefield 1 Revolution vám po zakoupení dá přístup jak k Battlefield 1, tak i ke všem současným i budoucím DLC balíčkům. Jeho cena je prakticky stejná jako u původní hry v den vydání. Battlefield 1 Revolution si můžete již nyní koupit na PC, PS4 a Xbox One.


Battlefield 1: Revolution - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční a střílečky,
999,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0572
Vytisknout
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací