Mrazy, přetopené místnosti, suchý vzduch, přechody z tepla do zimy, nošení vlněných čepic…To vše se podepíše na vzhledu našich vlasů v zimních měsících. Ty jsou často zplihlé, nepoddajné, se sklonem k elektrizování a bez lesku. Na pokožce hlavy se mohou objevovat suché šupinky. Jak proti těmto neduhům bojovat?
Když venku klesají teploty, tvorba mazu na pokožce hlavy se snižuje. Dokonce při teplotách nižších než mínus 8 stupňů se tvorba mazu zastavuje úplně. Na druhou stranu každodenní nošení čepice způsobuje, že se pokožka pod vlněnou pokrývkou potí, a vlasy se rychleji mastí. V zimě proto nešlápnete vedle, pokud zvolíte šampóny pro suché vlasy. Postarají se o znormalizování stavu pokožky hlavy. Používání šampónů na mastné vlasy totiž může způsobit, že se budou mastit ještě více. Jejich účinek je totiž založen na částečném vysušování, které pro mrazivé období není vhodné. Pokud hledáte obzvláště šetrný šampón na zimu, hledejte klidně ty dětské, přírodní s nižším obsahem syntetických látek nebo ty s označením wintercare.
Pro umývání vlasů v zimě platí zásadní pravidlo: Je-li to možné, umývejte vlasy méně častěji, a to maximálně 2-3× týdně.
Pokud nepoužíváte kondicionéry celoročně, zima je vhodný čas zařadit je do své běžné péče o vlasy. Pomohou uhladit povrch vašich vlasů a navrátí jim lesk.
Také byste měli sáhnout po intenzivně vyživujících maskách na vlasy a dopřát vlasům vlasové regenerační zábaly. Hydratační vlasové masky uhladí roztřepené konečky a vrátí vlasům jejich lesk a poddajnost. Pro vyšší účinek můžete zkusit do vlasové masky zamíchat pár kapek oleje (arganového, avokádového, ricinového, mandlového nebo rozmarýnového) nebo použijte na vlasový zábal přímo 100% kokosový olej.
Krása vlasů vychází i zevnitř, proto je důležité zásobovat tělo potravinami bohatými na zinek, jód, železo, křemík a omega-3 mastné kyseliny.
I v zimě platí pravidlo, že je lepší nechat vlasy přirozeně uschnout, než k jejich vysoušení používat fény či je jakkoliv jinak tepelně upravovat. Zároveň se pokuste v zimě omezit používání stylingových přípravků na minimum. Jestliže už potřebujete vlasy vyžehlit, vždy použijte speciální ochranný přípravek, který zajistí, že žehlení nenapáchá škody. Obzvlášť pro zimní měsíce platí, že by se vlasy neměly žehlit mokré. Voda by se v nich totiž zahřála natolik, že by vám vlasy mohla nenávratně poškodit.
V důsledku suchého vzduchu a nošení vlněných čepic naše vlasy trpí a mnoho z nás v zimě potrápí nepříjemné elektrizování vlasů. Zabránit statické elektřině může jak důkladná hydratační péče, tak zejména bezoplachové masky a spreje. Ty vytvoří na vlasech tenký ochranný film, který se postará, že tření vlasů o tkaniny se obejde bez elektrizování a navíc vlasy ochrání před nepříznivým vlivem počasí.
Zkrotit neposedné vlasy vám pomůže taktéž kartáč s přírodními štětinami (například kančími) a zvlhčovače vzduchu v domácnosti.
Při barvení vlasů v zimě zkuste zvolit raději tmavší odstíny – zesvětlování totiž vlasy ještě více vysušuje. Pokud dáváte přednost domácímu barvení, tak si dávejte pozor na případný pokles teploty v místnosti (například při větrání). Pokud totiž teplota klesne o více jak 3 stupně v průběhu působení barvy na vlasech, zastaví se celý proces barvení a výsledná barva vůbec nemusí být tak intenzivní, jak požadujete.
Krásná a bohatá hříva je ozdobou každé ženy a zvláště v zimně je třeba své vlasy hýčkat a dopřávat jim pravidelnou výživu i regeneraci.