Každý se chce pyšnit zářivým úsměvem, denně předvádět bezvadný bělostný chrup a těšit se díky němu pevnějšímu zdraví. Naše zuby však ohrožuje celá řada problémů: parodontóza, zvýšená citlivost, kazy nebo plak. Mnoho lidí trápí také zažloutlé zuby a zápach z úst. Všem těmto nepříjemnostem se však lze vyvarovat správnou preventivní péčí.
Na trhu je dnes celá řada zubních kartáčků, které se liší v mnoha parametrech – velikosti, délce hlavy, tuhosti štětin, délce štětin i jejich směru. Přestože každému vyhovuje jiný typ kartáčku, platí určité obecné rysy, jimiž by měl kartáček disponovat:
• malá plocha – umožňuje zaměřit se na jednotlivé zuby i hůře dostupná zákoutí ústní dutiny
• střední tvrdost štětin pro normální chrup, měkké štětiny pro citlivé zuby
• syntetické štětiny se zaoblenými konci – jsou šetrné k dásním
Zuby je třeba čistit vhodným kartáčkem a zubní pastou alespoň 2× denně, po snídani a před spaním, a to minimálně 3 minuty. S dalšími 2 minutami pak počítejte při (večerním) použití mezizubních kartáčků. Odborníci nedoporučují kartáčky s tvrdými štětinami ani silný tlak na kartáček.
Zubní kartáček je základ dentální hygieny, protože odstraňuje zbytky jídla a zubní plak. Je proto nutné jej neustále udržovat v čistotě:
• Po každém použití jej pečlivě vyčistěte pod tekoucí vodou, abyste odstranili veškeré bakterie.
• Každý den jej dezinfikujte antibakteriální ústní vodou.
• Obstarejte si pro svůj zubní kartáček antibakteriální krytku – obsahuje aktivní látky pro ničení bakterií.
• Při čištění zubů nevyvíjejte na kartáček příliš silný tlak – zkracuje se tak výrazně jeho životnost.
• Dbejte na pravidelnou výměnu kartáčku za nový – přibližně co 3 měsíce a vždy po nemoci.
TIP: V současné době jsou na trhu i tzv. sanitizéry, které spolehlivě ničí až 99 % mikroorganismů usazených na zubním kartáčku.
Správný postup čištění je pro každého individuální. Vždy však postupujte směrem od dásní k zubům, s úhlem kartáčku 45 stupňů, krouživými pohyby a se zaměřením na vnější i vnitřní plošky zubů. Následně vodorovně čistěte stoličky včetně jejich zadních a bočních stran. Nakonec použijte ústní vodu, ideálně s obsahem fluoridů, které v této formě působí proti zubnímu kazu déle než zubní pasta. Fluoridy zpevňují zuby, zpomalují postup zubního kazu a zvyšují odolnost skloviny proti kyselinám z potravy.
Nezáleží ani tolik na tom, zda použijete klasický zubní kartáček nebo elektrický, jako spíš na tom, zda si čistíte zuby pravidelně a tak dlouho, dokud nejsou zcela hladké, bez plaku.
TIP: Nečistěte si zuby bezprostředně po jídle, kdy jsou vystavené působení kyselin. Vyčkejte alespoň půl hodiny, případně je neutralizujte sýrem nebo čerstvou zeleninou.
Velmi rozšířeným problémem ústní dutiny jsou zubní kazy a záněty dásní, s nimiž se během života setká až 90 % Čechů. Hlavní příčinou zubního kazu, parodontózy i zubního kamene je zubní plak. Při jeho odstraňování je podstatná správná technika, dobrý kartáček a dostatečně dlouhé čištění zubů. Z důvodu častého výskytu kazů v mezizubních prostorech má být samozřejmostí i používání mezizubních kartáčků a zubní nitě. Rozšířená je také senzitivita – zvýšená citlivost zubů. Doporučujeme méně tlačit na zubní kartáček a používat speciální zubní pasty, které zmírní bolest a vytvoří ochrannou bariéru.
Veškerým problémům v ústní dutině lze předejít důslednou preventivní péčí o zuby. Podstatné je ovládnout čištění zubů na míru doporučené odborníkem. Ten může pomoci odstranit zánět dokonce již za jediný týden.
TIP: Vyzkoušejte masáž dásní proti parodontóze. Kdykoliv si vzpomenete, přejíždějte prsty od dásní k zubům a jemně k nim přitlačujte sliznici.
Máte pocit, že ačkoliv své zuby čistíte poctivě a správně, pořád to není ono? Zkuste 2× denně používat antiseptickou ústní vodu, která snižuje zápach a množství plaku až o polovinu. Nepříjemnému zápachu z úst předejdete také používáním mezizubních kartáčků, zubních nití a také speciálních škrabek určených pro odstranění nepříjemného povlaku z jazyka.
Zdraví i kráse slouží prostředky pro bělení zubů – bělicí pasty, gely či speciální lampy pro domácí použití. Nic však nenahradí pravidelné kontroly u zubního lékaře.
TIP: Po bělení zubů lampou několik hodin nekuřte, dva dny se vyhněte původcům skvrn na zubní sklovině – kávě, černému čaji, červenému vínu, nápojům a pokrmům s obsahem barviv.
S čištěním dětského chrupu začněte již po prořezání prvního zoubku – nejdříve používejte mulový čtvereček, později přejděte na malý a jemný dětský kartáček. Zoubky stačí čistit ráno po probuzení a večer před spaním, buď bez pasty nebo za využití dětských zubních past. Jejich složení je uzpůsobeno k tomu, aby je děti mohly i polykat. Často a důkladně dětský chrup prohlížejte, zda je čistý a není pokryt plakem. Dbejte i na to, aby dítě bezprostředně po čištění nekonzumovalo nic sladkého, ani kyselého.
S prořezáním prvních zoubků zahajte rovněž i návštěvy zubního lékaře, aby si dítě co nejdříve zvyklo na prostředí ordinace. Od 2 let by pak měl být dětský chrup preventivně kontrolován odborníkem již pravidelně v půlročních intervalech, a to i tehdy, když se vám zdá, že je v pořádku.
TIP: Pořiďte vaší ratolesti i dětskou ústní vodu, která ji k péči o své zoubky naláká především ovocnou příchutí a pohádkovým motivem na obalu.