AlzaPlus Q4 MPLA300107

Jak vybrat barvu na vlasy?

Zobrazit katalog
Aktualizováno

Správná barva vlasů dokáže s člověkem doslova zázraky. Pokud zvolíte slušivou barvu vlasů, omládnete, vrásky ustoupí do pozadí, celkově se rozzáříte a budete se cítit mnohem lépe. Naopak špatně zvolená barva zvýrazní vaše nedokonalosti a může vám opticky přidat roky. Jak ale vybrat tu správnou barvu na vlasy? Jak zjistím, jaká barva vlasů mi sluší? Udělejte si test a odhalte, jak rozvinout svůj půvab.

Jak vybrat barvu na vlasy

i Jak vybrat barvu na vlasy? Hlavně se neunáhlete.
Ať už uvažujete o změně barvy, nebo chcete vlasy jen oživit a dodat jim šmrnc, je dobré nevrhat se do toho bezhlavě. Změnu si promyslete tak, aby výsledek nebyl jedno velké zklamání. Nemusíte sázet na náhodu, ani se nevyplácí sáhnout hned po první barvě, která se vám líbí. Jsou ověřené návody a doporučení, které vám napoví, jakou barvu vlasů vybrat.

Jak vybrat barvu na vlasy – OBSAH

 1. Jakou barvu vlasů vybrat? Základem je znát svůj barevný typ
 2. TEST – jaká barva mi sluší?
 3. Jste teplý, nebo studený typ?
 4. Barevná typologie podle ročních období
 5. Jsou vaše barevné rysy kontrastní, nebo v souladu?
 6. Druhy barev na vlasy
 7. Změna barvy vlasů – pár dobrých rad na závěr

Jakou barvu vlasů vybrat? Základem je znát svůj barevný typ

Při výběru správné barvy vlasů je důležité vědět, do jakého barevného typu patříte. Připravili jsme pro vás jednoduchý návod ve třech krocích, který vám to pomůže zjistit.

 1. V první řadě byste si měla ujasnit svoji základní typovou charakteristiku, tj. zda jste typ teplý či studený. Je to jedna z podstatných informací, kterou byste o sobě měla vědět. Podle toho určíte, zda k vám půjdou lépe vlasy chladných, nebo teplých odstínů. Je totiž obrovský rozdíl v tom, zda jako blondýnka máte vlasy ledově bílé, nebo se zlatým nádechem.

 2. V druhém kroku určíme vaši barevnou typologii podle ročních období, tj. zda jste jaro, léto, podzim nebo zima.

 3. Třetí krok je neméně důležitý. Působíte v tmavé barvě příliš tvrdě? Nebo si naopak ve světlých barvách připadáte jako byste byla nemocná? Abyste se vyhnula těmto přešlapům, je dobré si uvědomit, zda jste typ kontrastní či v souladu.

TEST – jaká barva mi sluší?

Vaši barevnou typologii určíte především podle vaší pleti, barvy očí a vlasů. Aby byl test co nejpřesnější, měla byste ho provádět za denního světla, nejlépe v zrcadle u okna. Rozhodně nenalíčená s vlasy sepnutými dozadu a vyčesanými z čela.

Potřebovat budete barevné papírové čtvrtky, nebo šátek teplé a studené barvy. Stejně tak poslouží i oblečení různých barev, které si rozdělíte do dvou hromádek – barvy teplé a barvy studené. Teplá barva je například meruňková, žlutá, lososová. Studená je třeba růžová, fialová, modrá. Jednodušeji řečeno, barvy, namíchané převážně z červené a žluté vnímáme jako teplé. Barevné směsi s větším podílem modré vnímáme jako studené.

Takže jaká barva vlasů mi sluší? Pojďme konečně na samotný test.

Barevná škála teplých a studených barev
Pomůckou při určování barevné typologie je škála teplých a studených barev. Teplé barvy začínající zleva plynule přechází do studených barev na pravé straně.

1. Jste teplý, nebo studený typ?

Jestli jste teplý, nebo studený typ zjistíte docela jednoduše. Jednotlivé papírové čtvrtky nebo kusy oblečení si postupně přikládejte k obličeji a pozorujte, jak na vás barvy působí. Sledujte celkový dojem z obličeje, kontury nosu a lícních kostí, barevný nádech své pleti, zda oči zapadají, nebo naopak jsou výraznější.

Vhodná barva

 • Obličej se vám rozzáří
 • Pleť působí svěže
 • Rysy tváře vám zjemní
 • Oči jsou výraznější, jasnější, mají jiskru

Nevhodná barva

 • Působíte smutně a povadle
 • Křivky nosu a čelisti se nelichotivě zvýrazní, např. ostré rysy tváře se zdají být ještě více drsné
 • Pleť vám zešedne, ztmavne nebo vystoupají červené odlesky pleti
 • Barva vašich očí zaniká, oči jakoby zapadnou

Jaké barvy vám sluší více? Teplé či studené?

Pokud vám teplé barvy dodaly jiskru, jste teplý typ a tudíž i barvu vlasů byste měla mít v teplých odstínech. Konkrétně pro vás platí tato doporučení.

 • Blondýnkám budou slušet zlatavé a medové blond odstíny
 • Brunetám sednou kaštanové a karamelové odstíny hnědé
 • Rudovlásky budou šmrncovní s červenými vlasy se zlatavým podtónem

Vynikla jste více ve studených barvách? Jste studený typ a ve vlasech vám budou slušet studené odstíny. Máme pro vás tyto rady.

 • Blondýnky zvýrazní studená blond – platinová nebo popelavý blond odstín
 • Brunetkám studeného typu sluší tmavé odstíny hnědé, někdy až s namodravým nebo fialovým podtónem
 • Rudovlásky studeného typu by měly volit mahagonové a oranžovo-měděné odstíny
i Dobrým vodítkem, zda jste teplý či studený typ jsou šperky. Sluší vám více zlato, nebo stříbro? Neřiďte se tím, co se vám líbí, ale tím, který šperk vás více rozzáří. Pokud to jsou zlaté šperky, jste teplý typ. Pokud stříbrné, jste chladný typ.

2. Barevná typologie podle ročních období

Jak to, že ta platinová blond kamarádce tolik sluší a já v tom vypadám jako s nepovedenou parukou na hlavě? Barevná typologie podle ročních období nám tohle objasní a napoví, jaká barva vlasů padne právě vám. Rozlišujeme čtyři základní typy – jarní typ, letní typ, podzimní typ a zimní typ.

Jaro a podzim jsou teplé typy. Léto a zima jsou studené typy.

Jarní typ

 • Pleť – světlá, někdy až průsvitná s broskvovým nádechem nebo zlatavým podtónem
 • Barva očí – světle modrá, sytě modrá, šedomodrá, šedozelená, oříškově hnědá
 • Původní barva vlasů – plavá nebo světle hnědá se zlatavým podtónem

Jarní typy mají často pihy v obličeji, dobře se opalují – většinou výrazně dohněda, ale s červeným podtónem, často se červenají a nemívají kruhy pod očima

Jaká barva vlasů se hodí k jarnímu typu?

Jarní typy můžou volit teplé odstíny, a to v škále od světlé blond po světle hnědou. Vlasy by měly spíše zesvětlovat a zcela by se měly vyhnout tmavě měděné až tmavě hnědé. Ideální volbou bývá plavá blond s nazlátlým nebo medovým podtónem. Krásnou změnou může být jemný melír.

Jarní typ
Jarní typ se rozzáří v teplých zlatavých tónech.

Letní typ

 • Pleť – porcelánová s narůžovělým nebo olivovým nádechem
 • Barva očí – šedomodré, tmavě modré, šedozelené, modrozelené nebo šedohnědé
 • Původní barva vlasů – popelavá blond, popelavá hnědá, středně hnědé, častá je tzv. myší šeď

Letní typy můžou někdy působit dost nenápadně. V dětství bývají většinou blond, ale věkem jim vlasy tmavnou. V dospělosti mají plavou až hnědou barvu s popelavým nádechem. Dobře se opalují rovnou dohněda, bez známky červeného podtónu.

Jaká barva vlasů sluší letnímu typu?

Doporučujeme chladné odstíny středně plavé až tmavě plavé. Vhodná barva vlasů pro letní typ je také oříšková nebo světle hnědá. Rozhodně se vyvarujte tmavých barev a tmavých odstínů. K vaší pokožce budou působit agresivně a vy budete vypadat příliš tvrdě. Vyhýbejte se také zlatým, červeným a měděným tónům.

Letní typ
Letní typy jsou v něčem podobné jarním typům, jsou však chladnější. Jejich krásu a jemnost podtrhnou chladné a světlé odstíny barev. Platí to nejen u vlasů, ale také při líčení či ošacení.

Podzimní typ

 • Pleť – pokožka je barvy slonoviny, zlatavá broskvová nebo zlatavě béžová
 • Barva očí – jsou výrazné, až zářivé, nejčastěji jasně modré, zelené, hnědé
 • Původní barva vlasů – má vždy načervenalý nebo zlatavý nádech, nejčastěji jsou zrzavé, měděné, červenozlaté, zlatohnědé, hnědé do zrzava

Podzimní typy se hůře opalují, pokud mají pihy, tak většinou po celém těle.

Jakou barvu vlasů by měl volit podzimní typ?

Pokud jste podzimní typ, nejsou pro vás vhodné žádné výrazné změny. Svoji přirozenou barvu jenom oživte a zvýrazněte. Vybírejte z barev s nádechem červené. Slušet vám bude barva měděná, červená, kaštanová nebo hnědá s červeným odleskem. Určitě se vyhněte výraznému zesvětlování. Nedoporučujeme žádné blonďaté a modrofialové odstíny.

Podzimní typ
Ženy typu podzim by neměly svoji původní barvu vlasů nijak výrazně měnit. Často postačí vlasy oživit vhodným odleskem.

Zimní typ

 • Pleť – rovnoměrná barva světlá až porcelánová (typ „Sněhurka”) nebo naopak tmavá olivová (typ „Jižanka”)
 • Barva očí – hnědé, modré, šedé, šedomodré
 • Původní barva vlasů – černé nebo tmavě hnědé

Do kategorie zima patří jak typ Sněhurka (velice kontrastní typ s porcelánovou pletí a tmavými vlasy), tak také typ Jižanka po vzoru Carmen (tmavé vlasy, tmavá pleť a oči). Zimní typy mají výrazné a tmavé obočí a řasy.

Jaká je vhodná barva vlasů pro zimní typ?

Vaši přirozenou krásu podtrhnou chladné tmavohnědé tóny. Zajímavě bude působit tmavá a chladná fialová nebo bordó. Zimní typ je jediná kategorie, která má ve své paletě vhodných barev černou. Ale jelikož tato barva působí vždy velmi tvrdě, zvolte spíše variantu tmavě hnědé, která jako černá vypadá. Tabu jsou pak pro vás odstíny blond a hnědá se zlatým nádechem.

Zimní typ
Šmrnc ženám zimního typu dodají chladné a tmavé tóny. Vyhýbat by se měly blond odstínům.

3. Jsou vaše barevné rysy kontrastní, nebo v souladu?

Ne vždy musíte projít úplnou proměnou, abyste byla se svým zevnějškem spokojená. Právě naopak. Někdy stačí vlasy trochu zesvětlit a barvu pročistit či naopak o stupínek ztmavit. Samozřejmě jsou typy, které si můžou dovolit velkou změnu a bude to změna k lepšímu.

Aby výsledek byl slušivý a přirozeně vypadající, je potřeba respektovat harmonii nebo harmonicky působící kontrasty. Jak již napovídáme, vycházejte z toho, zda jsou vaše vnější rysy v souladu, nebo naopak v kontrastu.

Typ v souladu

V této kategorii rozlišujeme dva barevné typy.

Světlý soulad: máte světlou pokožku, světlou barvu očí (světle modrá, světle zelená, šedá, zelenomodrá) a přirozenou světlou barvu vlasů (od světlé blond po světle hnědou).

Tmavý soulad: máte tmavou pleť, tmavé oči (tmavě modrá, tmavě hnědá, černá) a přirozeně tmavé vlasy.

Ženy „v souladu” by měly vždy vycházet ze své původní barvy vlasů. Pokud chcete změnu, tak maximálně o 2 stupně světlejší, nebo tmavší. Někdy prospěje barvu pročistit a sjednotit nebo oživit.

Typ kontrastní

Máte tmavé vlasy a tmavé oči, ale světlou pokožku? Nebo naopak, máte přirozeně světlé vlasy a oči, ale vaše pleť je snědá nebo olivová? Jste kontrastní typ.

Jestli se řadíte mezi kontrastní typy máte výhodu, protože můžete experimentovat s jakýmkoliv odstínem barvy vlasů.

i Chcete názorně vidět, co s vašim obličejem udělá změna barvy vlasů? Vyzkoušejte si různé barevné odstíny ve virtuální realitě. Šikovné aplikace vám simulací přímo na vaší fotce napoví, jakým barvám se vyhnout a která barva vlasů bude trefa do černého.

Druhy barev na vlasy

Znáte už svoji barevnou typologii? Máte jasno v tom, jakou barvu vlasů zvolit? Pokud ano, zbývá vám ještě rozhodnout se, který druh barvy vybrat.

Barvy na vlasy běžně rozdělujeme na smývatelné a nesmývatelné (permanentní).

Smývatelné barvy na vlasy

Smývatelné neboli dočasné barvy na vlasy jsou nejčastěji v podobě šamponů, pěn či sprejů. Tyto typy barev nepronikají přes vnější vrstvu vlasu, a tudíž ho tolik nepoškozují, naopak v některých případech taková barva dokáže vlas i chránit. Z vlasů se postupně vymývají a odrosty tak nepůsobí tolik nepřirozeně či nápadně.Výdrž barvy a její intenzity závisí na každém výrobku, ale nejoblíbenější jsou šampony na 6-8 umytí a šampony na 24-28 umytí.

Výhody

 • Z vlasů se postupně vymývají, čímž umožní pouze dočasnou změnu barvy vlasů
 • Jsou ideální pro oživení barvy vlasů nebo pro vyzkoušení nového odstínu
 • Jsou šetrnější k vlasovému vláknu
 • Při odrůstání vlasů je přechod u kořínků méně kontrastní

Nevýhody

 • Nemají 100% krytí, nejsou vhodné pro krytí šedin
 • Neumožňují zesvětlování

Vybírat můžete z těchto smývatelných barev na vlasy:

 • Přeliv– tzv. barvící šampon. Je to smývatelná barva na vlasy. Některé přelivy se smývají po dobu 6–8 týdnů, ale na trhu jsou i přelivy, které vydrží 24-28 týdnů.
 • Semipermanentní barva – obsahuje drobné molekuly, které neproniknou do celého vlasového vlákna, ale jen do střední části vlasu a tím ho dočasně obarví. Vydrží zhruba tři až deset umytí šamponem. Semipermanentní barvy nabízí širokou škálu zajímavých barevných odstínů.
 • Přírodní barva na vlasy – nejrozšířenější je Henna, která vlasy neničí, ale regeneruje. Vydrží poměrně krátce, cca 14 dní. Nedoporučuje se střídání Henny s chemickými barvami. V nabídce přírodních barev najdete také oživovače barvy použitelné jak do celé délky vlasů, tak na odrosty. Vydrží do dalšího mytí a vlasy nejen obarví a sjednotí, ale také je vyživí.
 • Vlasový korektor – používá se pouze na krytí šedin a odrostů. Nepoužívá se do délek vlasů. Stačí ho rozetřít na místech u kořínků, nechat zaschnout a vlasy pročesat. Vlasový korektor je potřeba ho aplikovat po každém umytí vlasů.
 • Barvící pěna – vyživující pěnové barvy na vlasy neobsahují amoniak ani peroxid vodíku a často jsou dokonce pečující. Vydrží několik umytí.
 • Vlasový pudr – slouží pouze pro jednorázová obarvení vlasů, po umytí šamponem se barva smyje. Lze obarvit jednotlivé prameny nebo celé vlasy. Vlasový pudr můžete využívat pro sladění se svými outfitem. Zafixování barvy je možné jak na mokré, tak i na suché vlasy pomocí fénu či žehličky. Přírodní veganské vlasové pudry jsou k vlasům velice šetrné.
i Nezapomínejte, že barvené vlasy potřebují správnou péči, která udrží vlasy zdravé a zároveň podpoří výdrž barevného odstínu. V našem článku Jak pečovat o barvené vlasy se dozvíte, jak na to.

Nesmývatelné barvy na vlasy

Nesmývatelné, čili permanentní barvy na vlasy mají dlouhotrvající efekt. Nesmývají se, i když po čase ztrácí na své intenzitě. Mají 100% krycí účinek a lze je použít k obarvení celé délky vlasů nebo k vytvoření melíru. Na výběr je nekonečné množství barevných odstínů. Permanentní barvy na vlasy často obsahují peroxid vodíku, takže pokud máte jemné vlasy, buďte v používání těchto barev opatrná.

Výhody

 • Dlouhotrvající efekt
 • 100 % krycí účinek
 • Široká škála barev a barevných odstínů

Nevýhody

 • Jemné vlasy můžou poškodit
 • Odrůstání vlasů u kořínků může být příliš kontrastní
i Jsou vaše vlasy poškozené častou tepelnou úpravou nebo barvením? Nevěšte hlavu. V našem článku Záchrana poškozených vlasů: jak na to? vám poradíme, jak do nich opět vnést život a krásu.

Změna barvy vlasů – pár dobrých rad na závěr

 1. Se změnou nespěchejte. Máte v plánu barvu vlasů zcela odlišnou, než je ta vaše současná? Udělejte to postupně. Pokud z hnědovlásky chcete být blondýnou, zesvětlujte vlasy postupně přes světle hnědou, tmavší blond až po vytoužený blonďatý odstín. Podobný postup by měl být také, když chcete vlasy ztmavit. Jestli toužíte po čokoládově hnědých vlasech nebo výrazné zrzavé, vezměte to například přes světlejší medový odstín.
 2. Pokud se chystáte barvit se doma sama nebo s kamarádkou, neřiďte se jen barvou na obalu. Záleží na tom, na jaké vlasy budete barvu dávat. Máte-li světlé vlasy, barva chytne intenzivněji. Jestli máte vlasy tmavší, výsledek nemusí být tolik intenzivní.
 3. Nikdy doma nezkoušejte napravit nepovedené barvení. Můžete si výrazně a někdy i nenávratně poškodit vlasy a situaci jen zhoršit. Navštivte raději kadeřníci nebo kadeřníka, kteří vám od problému zaručeně pomohou a vlasy zachrání.
 4. Vezměte v úvahu také to, do jaké míry jste schopna udržovat si novou barvu tak, abyste vypadala vždy upravená a aby vaše vlasy zůstaly zdravé. Myslete na to, že u tmavých odstínů rychle a výrazně vystoupají do popředí šediny. V tomto případě nejsou vhodné výrazně tmavé barvy, které s šedivou kontrastují. Vhodné jsou světlé odstíny a melír. Blondýnky musí brát v potaz, že pravidelné zesvětlování vlasy vysušuje a poškozuje. Vyžadují tedy důkladnou péči. Vhodné jsou speciální hydratační šampony a speciální masky a kůry, které poškozenému vlasu opraví strukturu, zacelí ho a hydratují.

Znáte již svojí barevnou typologii? Víte, jaká barva vlasů vám sluší a jste rozhodnutá jít do změny? Nabídka barevných odstínů je široká a vy si tak můžete vybrat přesně podle svojí osobitosti.

4,6 17×
SCHWARZKOPF SCHAUMA Silver Reflex Shampoo 250 ml
Silver šampon pro ženy a pro muže, pro barvené a stárnoucí a šedivějící vlasy - 296 Kč/1 l
Super cena
74,-
Skladem > 20 ks
Objednací kód: VLS723
BIOKAP Nutricolor Delicato Spray Touch Up Light Brown 75 ml
Sprej na odrosty - pro okamžité zakrytí šedin a odrostů, vydrží do prvního mytí
289,-
Skladem 4 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: VLS701
5,0
L'ORÉAL PARIS Elseve Color Vive Shampoo 400 ml
Šampon - pro ženy, typ vlasů barvené, účinek regenerace - 322,50 Kč/1 l
129,-
Skladem > 10 ks
Objednací kód: VLS094
4,5
REDKEN Color Extend Magnetics Shampoo 300 ml
Šampon - pro ženy, typ vlasů barvené, účinek lesk, hydratace a regenerace - 1 630 Kč/1 l
489,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: KSVL2232
Vytisknout
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací