AlzaBoxy Q1 AP+ plus nový vizuál

Jak vybrat make-up

Zobrazit katalog

Make-up sjednocuje pleť, překrývá její nedostatky a ochraňuje ji. Aby vypadal na vaší pokožce co nejpřirozeněji, je potřeba jeho výběr nepodcenit a zaměřit se na několik důležitých faktorů, jakými jsou například odstín či typ vaší pleti. Jaký make-up pro vás bude ten nejlepší a jak si ho vybrat?

Jak vybrat mape-up
Před výběrem make-upu si odpovězte na tyto otázky:
 • Jaký máte typ a podtón pleti?
 • Jakou krycí schopnost make-upu potřebujete?
 • Vybíráte make-up na zimu či na léto?

Podle čeho vybírat make-up

Typ pleti a make-up

Hlavní úlohou make-upu je pleť zkrášlit a zdokonalit. Ovšem každý druh make-upu má své specifické vlastnosti a aby pokožka vypadala skvěle, je třeba při výběru make-upu v první řadě zohlednit typ pleti. Stejně tak, jako když si vybíráte pleťový krém. 

 • Make-up pro normální pleť

Normální pleť nemusí bojovat s žádnými významnějšími problémy, a díky tomu si její nositelky mohou na obličej vybrat téměř cokoliv. Od BB krému přes krémové a pudrové make-upy. Ovšem to neznamená, že to mohou přehánět. I pro normální pleť platí, že nejhezčí je přirozenost, a tudíž vybírejte make-up pro normální pleť, který zanechá vaši pleť vláčnou a jemnou. 

 • Make-up pro mastnou pleť

Majitelky mastné případně problematické pleti potřebují nemastný make-up, který vstřebává přebytečný maz a neucpává póry. Měl by obsahovat aktivní látky bojující proti nedokonalostem a pleť by měl zjemnit a zmatnit. Rozhodně se vyhněte hutným make-upům a jednotlivé nedokonalosti raději zakryjte korektorem. Volte make-up s lehkou konzistencí, který se jednoduše a rovnoměrně roztírá. Doporučujeme make-up neparfémovaný. 

 • Make-up pro suchou pleť

Suchá pleť vylučuje méně mazu a často vypadá trochu zašedle a bez života. Ženy se suchou pletí mnohdy trápí šupinky, které může nevhodně zvolený make-up ještě zvýraznit. Suchá pleť potřebuje dodat hydrataci a trochu promastit. Volte tedy mastnější make-up ideálně s obsahem minerálních látek, které o pleť pečují. Pokud trpíte nedokonalostmi pleti, zvolte make-up nanejvýš se středním krytím. Pro suchou pleť doporučujeme make-up, který má rozjasňující efekt. Suchá a mdlá pokožka to jedině uvítá.

 • Make-up pro dehydrovanou pleť

Často se stává, že zaměňujeme pleť dehydrovanou za pleť suchou. Jedná se ovšem o dva různé typy pleti s odlišnými potřebami. Zatímco suchá pleť potřebuje jemně promastit, dehydrovaná pleť postrádá především hydrataci. Dehydrovaná pleť se neprojevuje tvorbou šupinek, ale povadlostí a ztrátou elasticity. Doporučujeme tedy lehké hydratační a nemastné make-upy, které dehydrované pleti doplní vodu a rozjasní ji. 

 • Make-up pro smíšenou pleť

Smíšená pleť je vlastně kombinací dvou typů pleti. Zatímco některé části obličeje jsou suché, jiné mají sklon k nadměrné tvorbě mazu (tzv. T-zóna – čelo, nos a brada). Péče o takovou pokožku je náročnější, a proto i make-up volte vždy určený výhradně pro smíšenou pleť. Pokud máte smíšenou pleť, potřebujete především make-up, který sjednotí barevný tón pleti, zmenší viditelnost pórů a dodá matný lesk.

 • Make-up pro citlivou pleť

Problém s citlivou pokožkou má velké procento žen, a proto většina kosmetických produktů vychází právě z tohoto typu pleti. Ženy s citlivou pletí po nanesení nevhodného make-upu mohou pozorovat zarudnutí, pnutí, pálení. Make-up vhodný pro citlivou pleť by měl být velmi jemné textury, hypoalergenní a rozhodně neparfémovaný. Výhodou je pokud je i hydratační. 

 • Make-up pro velmi světlou pleť

Ženy s velmi světlou pletí se často setkávají s problémem, že nemůžou sehnat make-up, který by jim především barevně vyhovoval. Pravdou je, že ne všechny značky make-upu vyrábí tak světlý odstín, aby ženám typu Sněhurka vyhovoval. V tomto ohledu můžeme vřele doporučit make-upy asijských značek (např. SHISEIDO) s širokou nabídkou světlých odstínů make-upů. Doporučit můžeme i použití BB krému, který na tváři působí přirozeněji než make-up a rovněž tónu vaší pleti se lépe přizpůsobí.

 • Make-up pro zralou pleť

Make-up pro starší pleť a make-up pro zralou pleť by měl mít omlazující a rozjasňující efekt a měl by obsahovat protivráskové složky, které bojují proti stárnutí pleti. Důležité je, že make-up na vrásky by nikdy neměl být nanášen bez podkladové báze. Podkladová báze vyhladí povrch pleti, zjemní linky i vrásky a zabrání tomu, aby se make-up vryl do záhybů kůže, čímž by vrásky ještě více zviditelnil. 


TIP: U make-upu pro zralou pleť platí víc než kdy jindy, že „méně je někdy více”. Proto make-up na starší pleť nanášejte vždy jen lehce, abyste dosáhli sjednocení pleti a rozzářili obličej, případně abyste zakryli jemné žilky či pigmentové skvrny.

 • Make-up pro muže

Nejen ženy, ale i muži by někdy rádi zakryli kožní nedostatky. Ale běžný dámský make-up pro ně není vhodný. Jelikož se mužská pokožka od ženské liší, i make-up pro muže má odlišné složení. Především pokožku tolik netónuje, ovšem dobře kryje nedostatky pleti. Make-up pro muže tak pomáhá i pánům ke skvělému vzhledu a vyššímu sebevědomí. 

 • Make-up pro děti 

Ať už se to rodičům líbí nebo ne, malé holčičky si často rády hrají před zrcadlem a chtěly by zkusit vše, co používá jejich maminka. Ovšem kosmetické přípravky pro dospělé ženy nejsou pro malé holčičky vhodné. Především proto, že kůže dětí je prostupnější a citlivější k různým chemickým látkám.

Dobrou alternativou make-upu pro děti mohou být dětské šminky a malovátka, která nejenže lze snadno z obličeje odstranit, ale především jsou pro děti zdravotně nezávadné. Make-up pro holčičky je vhodný pro děti od 6 let a často splní sen nejedné malé princezně.

Váš věk

Svůj věk při výběru make-upu určitě zohledněte. Pro mladší pleť se hodí tónovací a BB krémy, které spojují výhody krému a make-upu, a pleť tak nezatěžují. Stárnoucí pleť ocení lehké, vyživující a hydratační make-upy s vyšším krycím faktorem, které zamaskují známky stárnutí. Vhodnou alternativou jsou tónovací CC krémy pro ženy po třicítce i DD krémy určené pro zralou pleť.

Účinek make-upu

Rozmyslete si, jaký efekt od make-upu očekáváte. Účinek make-upu by měl vycházet z potřeb vaší pleti.

 • Tónovací make-up je ideální pro mladé dívky. Pouze sjednotí odstín pleti a nikdo nepozná, že jej máte. 

 • Matující make-up je vhodný pro smíšenou až mastnou pleť. Po nanesení se změní v jemný pudr a zbaví pleť nežádoucího lesku. Obvykle už není potřeba pudr.

 • Krycí make-up použijte, pokud potřebujete opravdu korekci větší nedokonalosti pleti. Ale s krycím make-upem opatrně, aby barvený rozdíl mezi obličejem a krkem nebyl výrazný. I u krycího make-upu se doporučuje jednotlivé nedokonalosti nejdříve upravit korektorem a teprve poté v jemné vrstvě nanést krycí make-up.

 • Rozjasňující make-up obsahuje barevné pigmenty, které odrážejí světlo, a vyživující vitamín E. Oceníte jej v případě, že vaše pleť působí unaveně.

 • Hydratační make-up je vhodný pro každý typ pleti. Zvlhčující účinky ocení každá pokožka obličeje, zejména dehydrovaná.

 • Liftingový make-up vypíná pokožku a vyhlazuje vrásky. Hodí se pro zralou a starší pleť. Tvář zpevňuje a opticky rozjasňuje, výsledkem je její svěží a mladistvý vzhled.

Odstín make-upu

Aby make-up působil na vaši tváři přirozeně, musí se co nejvíce podobat barvě vaší pleti. Zatímco u ostatní dekorativní kosmetiky stojí za to experimentovat, make-up by vám měl vždycky dokonale sedět a pokud najdete ten pravý, máte vyhráno. Odstín make-upu totiž rozhoduje o úspěchu celého vašeho líčení. Vybíráme ho v první řadě podle podtónu pleti a zkoušíme ho na správném místě pokožky a pokud možno na denním světle. A jelikož je výběr odstínu make-upu často největším oříškem, tématu, jak správně vybrat odstín make-upu věnujeme celou samostatnou kapitolu (viz níže).

Jak vybrat odstín make-upu

Odstíny make-upů

Odstíny make-upů rozdělujeme do tří hlavních skupin: teplé (Warm), studené (Cold) a neutrální (Neutral). Dále pak jednotlivé make-upy těchto tří podtónů hrají různými odstíny. Make-upy teplého podtónu mají žlutý, zlatavý někdy oranžový odstín. Make-up se studeným podtónem bývá zbarvený do růžova, někdy může působit barvou „porcelánovou”. Neutrální make-upy se skládají ze všech různých odstínů a vytváří neutrální kombinaci.

Proto, abyste si dokázala správně vybrat, musíte především vědět, do jaké ze tří hlavních skupin vaše pleť patří – zda máte pleť s podtónem teplým, studeným či neutrálním. Pokud si totiž zvolíte make-up z opačné skupiny, budete vypadat nezdravě, unaveně, nepřirozeně. Make-up se žlutým podtónem bude na chladné pleti působit žluto-zeleně. A make-up s růžovým podtónem bude na teplé pleti vypadat šedivo-růžově.


Poznámka: Již víte, že obecně lze pro teplou pleť doporučit make-up se žlutým podtónem, make-up se zlatým podtónem, případně make-up s oranžovým podtónem a že make-up s růžovým podtónem hezky splyne s chladnou pletí. Pokud vám ale nějaký odstín bude připadat nehezký a nepřirozený už od pohledu, například bude až nesmyslně oranžový, je dost pravděpodobné, že tak bude působit i na pokožce.

Jak poznat odstín make-upu (NÁVOD)

Odstín make-upu vybíráme podle podtónu pleti. Je to tón, který prosvítá pod povrchem vaši pleti, a který zůstává stejný, i když se mění odstín pleti například po opálení. Je tedy důležité před výběrem make-upu si ujasnit, jaký podtón vaše pleť má – teplý, studený, nebo neutrální. Podtón pleti nejsnadněji určíte podle barvy žil na vašem zápěstí. Dobrým vodítkem mohou být také zlaté a stříbrné šperky. 

 • Teplý podtón pleti – vaše žilky na zápěstí jsou zbarveny spíše do zelena. Stejně tak i pokud vám sluší více zlaté šperky, jste teplý typ. Vhodný pro vás bude make-up s označením W (Warm). Jedná se make-upy se žlutým až zlatavým podtónem, případně podtónem do oranžova.

 • Studený podtón pleti – vaše žilky na zápěstí jsou modré nebo fialové a skvěle vám sednou stříbrné šperky. Vybírejte make-upy s označením C (Cold) – jedná o odstíny porcelánové či narůžovělé. 

 • Neutrální podtón pleti – některé z vás mohou mít žilky zbarvené do zelenomodré barvy a sluší vám jak zlato, tak i stříbro. Vaše pleť nemá ani růžový ani žlutý nádech. V tom případě máte pravděpodobně neutrální tón pleti a samotná pokožka bývá často olivová. Volte make-up s označením N (Neutral), případně sáhněte spíše po teplém podtónu. 

Dalším důležitým krokem pro správný výběr odstínu make-upu je místo na pokožce, kde make-up zkoušíte. Make-up netestujte ani na zápěstí ani na hřbetu ruky, jak to často můžete pozorovat u ostatních. Make-up zkoušejte vždy na hraně obličeje, přesněji řečeno, na hraně spodní čelisti, kde je přechod mezi tváří a krkem nebo na dekoltu pod klíční kostí. Na toto místo naneste dlouhé proužky vytipovaných odstínů vedle sebe a posuďte, který sedí k vaší pleti nejlépe. 

Make-up zkoušejte, pokud možno na denním světle. Umělé osvětlení v drogeriích skutečný odstín make-upu zkresluje. Pokud to jde, vyžádejte si vzorky z vašeho užšího výběru make-upů a vyzkoušejte si je doma na denním světle.

Jak vybrat odstín make-upu přes internet

Možná vás láká široká nabídka make-upů na internetu stejně tak, jako ceny, které jsou často na e-shopech příznivější, nicméně bojíte se nakupovat, aniž byste si make-up osahaly či vyzkoušely. Ale úspěšný nákup make-upu přes internet není až taková věda, jak se může zdát. 

Určení vašeho podtónu pleti je polovina úspěchu. Víte již, zda máte vybírat make-up s teplým podtónem (W), studeným podtónem (C), či neutrálním podtónem (N). Následuje vybrat správný odstín make-upu. Máme pro vás pár tipů, jak vybrat odstín make-upu přes internet, aby vám vyhovoval. 

 • Pokud máte čas zajít do drogerie, vytipujte si produkty, které vám sedí a budou pro vás ty pravé. 

 • Věnujte dostatečnou pozornost přesnému názvu make-upu. Výrobci se snaží svým zákaznicím výběr make-upu co nejvíce ulehčit, proto název make-upu přímo vyjadřuje, pro jakou pleť je určen. V názvu se tak mnohdy objevuje označení W (Warm), C (Cold) nebo N (Neutral) doplněné specifikací jako například Golden (zlatá) nebo Rose (růžová). Velmi přehledně má své odstíny make-upu označené například značka L’Oréal Paris, kdy make-up s označením „W Golden Beige” nebo „W Golden Ivory” je vhodný pro pleť s teplým podtónem, make-up s označením „C Rose Beige” nebo „C Rose Ivory” se hodí pro pleť se studeným podtónem a make-up s označením „N Beige” nebo „N Ivory” je určen pro pleť s neutrálním podtónem.

 • Sledujte různé články a recenze (např. Vyzkoušeli jsme pro vás) nebo blogerky a jejich recenze výrobků na internetu. Jejich tipy a postřehy mohou být pro vás užitečné.

 • Využijte průvodce výběrem make-upu, který jednotlivé kosmetické značky na svých internetových stránkách mnohdy poskytují. Někteří výrobci dekorativní kosmetiky mají tento návod pěkně zpracovaný a krok po kroku vás tak přivede k make-upu, který by měl vaši pleti vyhovovat nejvíce. Příkladem může být třeba značka Maybelline

 • Dnešní doba chytrých telefonů poskytuje možnost využití nejrůznějších aplikací, které vám napoví, jak vybrat make-up. Jedná se o jednoduché řešení, kdy aplikace vám pomocí fotky pomůže vybrat vhodný odstín make-upu. Ovšem berte v potaz, že výsledné doporučení je pouze orientační. Spolehlivost jednotlivých aplikací se liší. Stejně tak i fotoaparát každého telefonu má jinou optiku, kalibraci a rovněž každá fotka je pořízená v jiném světle. Aplikací pro make-up a dekorativní kosmetiku, které si můžete stáhnout do svého chytrého telefonu, se nabízí hned několik.

Typy make-upů

Tekutý make-up

Tekutý make-up

 • Make-up vhodný pro všechny typy pleti
 • Velmi dobře roztíratelný
 • Všechny stupně krytí
 • Často s ochranou proti UV záření

Tekutý make-up je nejčastěji používaný typ make-upu. Je k dostání v malé lahvičce či tubě s dávkovačem. Je oblíbený, neboť se snadno nanáší a velmi dobře roztírá. Vyznačuje se výbornou krycí schopností. Tekutý make-up je k dispozici pro různé typy pleti. 

Pěnový make-up

Pěnový make-up

 • Make-up vhodný pro normální, mastnou nebo starší pleť
 • Lehká, našlehaná konzistence
 • Snadno se roztírá a dobře přilne k pokožce
 • Menší krycí schopnosti

Pěnový make-up se vyznačuje lehkou a snadno roztíratelnou texturou. Jeho hlavní výhodou je jemná našlehaná konzistence, která dokonale přilne k pokožce. Pracuje se s ním příjemně, protože se snadno roztírá a na pokožce působí velmi přirozeně. Vyhovuje různým typům pleti – normální i mastnější. Lze ho vřele doporučit i pro starší pleť bez výrazných pigmentových skvrn. 

Krémový make-up

Krémový make-up

 • Make-up vhodný pro suchou pleť
 • Hutnější a mastnější konzistence
 • Pleť dobře chrání a hydratuje
 • Doporučuje se s použitím podkladového krému

Hutnější a těžší typ make-upu vhodný především pro suchou pleť, která potřebuje olejovitější konzistenci. Pro ostatní typy pleti je krémový make-up poněkud mastnější. Vytváří silnější filtr a má dobré krycí vlastnosti. Pleť chrání a hydratují. Pod krémový make-up se doporučuje použití dobře vstřebatelného podkladového krému. A pro delší trvanlivost make-upu je vhodné tvář přepudrovat.

Kompaktní make-up

Kompaktní make-up

 • Make-up vhodný pro normální až mastnější pleť
 • Hutnější, tuhá konzistence
 • Matující účinky, zároveň kryje drobné nedostatky
 • Ideální do kabelky

Kompaktní make-up kombinuje pudr a make-up v elegantním balení s praktickým zrcátkem. Má tuhou konzistenci. Spojuje vlastnosti pudru, který zmatní pleť a fixuje make-up a zároveň pleť sjednocuje a kryje drobné nedostatky. Hodí se pro normální až mastnější pleť s drobnými nedokonalostmi. Naopak, nelze jej doporučit pro suchou pokožku, neboť by mohl zvýraznit případné šupinky či vrásky. Díky malým rozměrům a výbavou zrcátka se hodí do kabelky či na cesty.

Pudrový make-up

Pudrový make-up

 • Pleť zmatní a sjednotí odstín pokožky
 • Často s obsahem minerálních látek
 • Malé krycí schopnosti
 • Vhodný pro zmatnění mastné pleti

Pudrový make-up mívá sypkou, práškovou konzistenci a na pleť se zapracovává štětcem. Je vhodný pro sjednocení tónu pleti a zmatnění. Pleť nevysušuje a často bývá s obsahem minerálních látek. Má menší krycí schopnosti. Minerální pudrové make-upy se zvláště hodí pro ženy, které mají problém vybrat si vhodný odstín tekutého make-upu. Obsahují totiž velké množství pigmentů a po nanesení krásně splynou s barvou pokožky a sjednotí její odstín. Pudrový make-up je ideální pro majitelky normální pleti, která nepotřebuje moc líčit. Je vhodný i pro mastnou pleť, aby pleť vypadala svěže a matně.

BB krém

BB krém

 • Vhodný pro ženy a dívky s menšími nedokonalostmi pleti 
 • Lehká, poměrně řídká textura
 • Pleť sjednotí a rozzáří 
 • Redukuje rozšířené póry

BB krém je zkratkou anglického slovního spojení Blemish Balm (volný překlad je krém na vady pleti). BB krém je spojením podkladového krému a lehkého make-upu, který dokáže krýt drobné nedokonalosti pleti, jako rozšířené póry či menší pupínky. Jedná se o jakýsi tónovací krém. Má lehkou, poměrně řídkou konzistenci. S pokožkou dobře splyne a pleť pak působí přirozeným a čistým dojmem. BB krémy poskytují účinnou ochranu před UV zářením a jsou ideální na léto, kdy můžou zcela nahradit i make-up. BB krémy jsou k dostání pro všechny typy pleti. 

CC krém

CC krém

 • Barevně sjednocující krém 
 • Vhodný pro ženy po třicítce 
 • Hydratuje a rozjasňuje 
 • Pleť vyhladí a zakryje první vrásky

Pod označením CC krém se schovává anglické Color Control a jeho hlavním úkolem je sjednotit barevný tón pleti. Na rozdíl od BB krému obsahuje CC krém více barevných pigmentů a lépe hydratuje. Liší se i svojí texturou, neboť CC krémy jsou vodovější a nemají téměř žádný krycí efekt. Nehodí se tudíž pro pleť s akné. Nicméně jsou skvělou volbou, pokud vás trápí zarudlá nebo barevně nejednotná pokožka. Kromě sjednocení pleti umí CC krém vyhladit a zakrýt první vrásky a doporučuje se ženám po 30. Poskytuje UV ochranu a dobře se hodí i jako podkladová báze pod make-up. 

Nejznámější kosmetické značky

L'Oréal Paris

L'Oréal Paris patří mezi nejoblíbenější a nejrozšířenější kosmetické značky. Nabízí širokou škálu produktů od skvěle padnoucího make-upu přes nepřeberné množství odstínů dekorativní kosmetiky až po profesionální péči o vlasy. L'Oréal Paris zajistí váš perfektní look ať už při denním líčení nebo pro slavnostní příležitost. Protože Vy za to stojíte.

Maybelline New York

Dekorativní kosmetika Maybelline New York se vypracovala mezi beauty značky číslo jedna, a to nejen v Americe. Maybelline svými výrobky udává trend pro sezonní barevné škály v těch nejžhavějších odstínech každého ročního období. Make-up inspirovaný městským životním stylem má v ženách posílit pocit jejich vlastní hodnoty a krásy a zdůraznit jejich individualitu.

Dermacol

Česká značka Dermacol již více než 50 let zdokonaluje pleť a pečuje o krásu žen. Make-up značky Dermacol si již v šedesátých letech oblíbily i hollywoodské hvězdy a dodnes je Dermacol synonymem pro dokonalý make-up v České republice i po celém světě.

Nuxe

Nadšení pro rostliny a přírodní kosmetiku stálo na počátcích kosmetické jedničky ve Francii – značky Nuxe. Přírodní kosmetiku bez parabenů, umělých barviv, minerálních olejů a složek živočišného původu (s výjimkou včelích produktů) ocení jistě nejen majitelky citlivé pleti. A nejen špičkové produkty z oblasti péče o pleť a vlasy, ale i vysoce kvalitní dekorativní kosmetiku značky Nuxe si oblíbily ženy po celém světě.

Estée Lauder

Každá žena může být krásná – přesvědčení zakladatelky stejnojmenné značky Estée Lauder se stalo skutečností díky jejím unikátním, vysoce účinným a luxusním produktům. Jedinečnost přípravků Estée Lauder spočívá v obsahu řady unikátních a vzácných ingrediencí, jako jsou například koloidní zlato či krystalky drahých kamenů.

BOURJOIS

Bourjois představuje krásu s francouzským přízvukem – proslulý pařížský styl a elegance jdou ruku v ruce s inovacemi, které zjednodušují ženám jejich každodenní zkrášlení. Ikonické řasenky, dokonalé make-upy či široká paleta očních stínů a rtěnek vám pomůžou vyjádřit svůj osobitý styl a jedinečnost.

Vichy

Značka Vichy obhájila v roce 2018 již potřetí za sebou vítězství Nejdůvěryhodnější značky v kategorii dermokosmetiky v České republice. Tajemstvím bohatství a efektivity přípravků Vichy je právě termální voda. Byla stvořena v netknuté přírodě chráněné oblasti Auvergne, přímo v srdci Francie a není ji možné průmyslově reprodukovat. Je součástí všech přípravků značky Vichy a obohacuje je o 15 vzácných a blahodárných minerálů pro pleť a tělo.

La Roche-Posay

Značka La Roche-Posay vyvíjí přípravky péče o pleť s termální vodou z La Roche-Posay, která působí jako přírodní antioxidant. Jedinečná koncentrace selenu zklidňuje a zjemňuje pleť a díky klinicky prokázaným účinkům je La Roche-Posay evropským centrem termální dermatologie. Přípravky La Roche-Posay jsou svým minimalistickým složením s vysokou koncentrací účinných látek určené pro citlivou pleť. Jsou bez parabenových konzervantů, bez parfému a jsou hypoalergenní.

Weleda

Přírodní kosmetika pyšnící se certifikací NATRUE hýčká své zákazníky již od roku 1921 vysoce kvalitními a čistě přírodní produkty. V duchu svého motta „V souladu s člověkem i přírodou” Weleda pomáhá svými přípravky obnovovat a udržovat zdraví, fyzickou i psychickou pohodu a v neposlední řadě i přirozenou krásu.

Jak vybrat make-up: Často kladené otázky

Co je to podkladová báze a proč ji používat

Podkladová báze hraje významnou roli při nanášení make-upu. Pleť totiž sjednotí a vyhladí, prodlouží trvanlivost make-upu a zajistí jeho bezchybný vzhled. I podkladovou bázi vybírejte podle typu vaší pleti. Mastná pleť vyžaduje matnější podklad, zatímco pro ostatní typy pleti doporučujeme rozjasňující podklad. 


TIP: Pokud vám dojde podkladová báze pod make-up, dobře ji nahradí i BB krém či CC krém, který pak v létě pro svou lehkou texturu skvěle nahradí i make-up. 

Jak správně nanášet make-up

Make-up nanášejte na dobře vyčištěnou pleť a před použitím na tvář aplikujte nejdříve pleťový krém denní nebo hydratační, případně pleťové sérum. Make-up tak lépe přilne k pleti a bude působit svěžejším dojmem. Chcete-li, aby pokožka byla ještě hladší, naneste na krém ještě podkladovou bázi, která perfektně srovná povrch pokožky a zároveň prodlouží trvanlivost líčení. Drobné nedostatky pak zamaskujte korektorem, který lze nanést před make-upem nebo i po něm.

Make-up nanášejte od středu obličeje směrem ke krajům. Precizní buďte hlavně okolo vlasů, obočí a očí. Naneste make-up také na uši, krk i dekolt a rozetřete do ztracena. Nanášení make-upu je možné pomocí štětců na make-up nebo houbiček (ze hřbetu ruky). S množstvím nanášeného přípravku to nepřehánějte. Pro přirozený vzhled pleti naneste nejdříve tenkou vrstvu, která sjednotí její odstín. Tvář můžete nakonec jemně přepudrovat pudrem.

Make-up na zimu a make-up na léto

V horkých letních dnech dopřejte pleti lehký make-up, který dovolí pokožce dýchat. Můžete také zkusit vyměnit klasický make-up za BB krém nebo CC krém s UV ochranou. V létě také možná budete potřebovat o odstín tmavší make-up než přes zimu.

Zimní období je ideální pro hutnější a výživnější krémové make-upy. Ochrání pleť před mrazem a větrem. Pokud rtuť teploměru klesne pod nulu, vyměňte hydratační make-up za make-up bez obsahu vody.

Škodí make-up pleti?

Mnoho žen si ještě stále myslí, že make-up ucpává póry, znemožňuje pleti dýchat a přispívá tak ke vzniku akné. Dnešní přípravky však obsahují mnoho aktivních složek, které pokožce neškodí, naopak jí často prospívají. Především pleť chrání před nepříznivými vnějšími vlivy, například větrem či škodlivým UV zářením, zároveň ji však i spolehlivě hydratují a vyživují.

Vytisknout
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací