Šperky představují vynikající dárek k jakékoliv příležitosti. Potěšíte jimi sebe, členy rodiny, přátele i kolegy. Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit, aby byla radost ze šperku co největší.
Jestliže si nevíte rady, jakým šperkem svého blízkého obdarovat, zkuste se inspirovat kousky, které už ve své šperkovnici má. Všímejte si, co se mu líbí a jaká přání vyjadřuje při nahlédnutí do prodejních výloh. Jestliže má rád eleganci a upřednostňuje výrazné šperky, pak se nemusíte bát ani velkých a extravagantnějších kousků s bohatým zdobením. Pokud je však spíše sportovní typ, jednoznačně volte jednodušší a jemnější tvary. Obecně platí, že pro mladší osoby je vhodné stříbro nebo bílé zlato, zatímco pro starší spíše žluté zlato.
Při výběru šperku zohledňujte i další faktory:
• Tón pleti: Ke světlé/růžové pleti se hodí stříbro, platina a bílé či růžové zlato, k tmavší zase žluté zlato, cín, mosaz a měď. Především pro náušnice je důležité tón pleti zohledňovat.
• Barva vlasů: Černé vlasy budou skvěle kontrastovat se šperky zdobenými granátem, topazem, ametystem nebo rubínem; hnědé vlasy se safírem nebo topazem; zrzavé se smaragdem, tanzanitem či opálem; a blonďaté zase s akvamarínem nebo olivínem.
• Šatník : Jestliže v něm najdete nevýrazné barvy (bílá, šedá, černá), pak by ani šperk neměl být příliš výrazný, aby nedominoval nad stylem obdarovaného; v případě pestrobarevného oblečení se však nemusíte bát ani odvážnějšího šperku s originálním tvarem či zdobením.
• Příležitost: Šperk je vhodným dárkem pro každou příležitost, jeho výběr je však potřeba dané příležitosti přizpůsobit.
TIP: Stává se vám že máte šperky uložené na různých místech? Pořiďte si krabičku na šperky nebo šperkovnici, kde budete mít šperky přehledně uspořádané.
Protože jsou šperky neustále ve styku s chemickými látkami (ve vzduchu, potu, parfémech či jiných přípravcích), je potřeba je pravidelně čistit. V momentě, kdy šperk začne ztrácet lesk, namočte jej do vlažné vody s přídavkem mýdla či saponátu a jemně jej vyčistěte například starým kartáčkem na zuby. Poté jej opatrně osušte, nejlépe fénem, a přeleštěte flanelovým hadříkem. Toto základní ošetření provádějte při každodenním nošení nejméně jednou měsíčně.
Mnohem lepších a trvalejších výsledků však dosáhnou pokročilejší techniky čištění, např: ponoření do speciální lázně na šperky nebo působení ultrazvuku. Další možností je nechat jeho povrch znovu pokrýt vrstvou rhodia.
Abyste zabránili poškození šperku, dodržujte následující zásady:
• šperk vždy odložte v prašném prostředí, při koupání, mytí nádobí, zahradničení a vaření
• šperky odkládejte vždy jen na suché místo, nejlépe do šperkovnice, a to každou noc
• šperky zdobené drahými kameny nikdy nevystavujte působení horké vody - kameny by mohly prasknout!
Grafický symbol a úřední označení, které udává ryzost ušlechtilého kovu podle oficiální tabulky státních punců. Například punc ryzosti 585/1000 označuje 14karátové zlato, které obsahuje 585 dílů ryzího zlata a 415 dílů ostatních kovů. Zlaté šperky těžší než 0,5 g a stříbrné šperky těžší než 3 g musí být opatřeny státním puncem a značkou výrobce.
Zlato je v klenotnictví stále ještě materiálem první volby. Může být žluté, růžové či bílé, které se obvykle potahuje rhodiem.
Vlastnosti zlatých šperků
Titan vyniká nad klasickými šperkovými materiály svými vlastnostmi, díky nimž i po dlouhodobém nošení vypadá titanový šperk stále jako nový. Oblíbené jsou především titanové snubní prsteny.
Vlastnosti titanových šperků
Zlato
Šperky ze zlata se těší velké popularitě napříč všemi generacemi a investice do něj představuje i investici do budoucna. Zlato vždy symbolizovalo luxus, krásu, bohatství i dobrý vkus. Bylo už od pradávna považováno za unikátní drahý kov, který vždy představoval symbol luxusu, krásy a vybraného vkusu. Tento cenný materiál je vyroben ze slitiny ryzího zlata s dalšími kovy, jako je například stříbro měď a zinek, díky čemuž pak získává nezaměnitelnou zlatavou barvu i potřebnou odolnost. Zlatý šperk navíc nestárne, vždy si zachová svůj lesk a dědí se napříč generacemi. Svým nositelům nezpůsobí alergii na kov.
Stříbro
Slitiny stříbra jsou ve šperkařství hojně využívaným materiálem především díky jejich chemické i mechanické stabilitě a schopnosti odrážet světlo. Stříbrné náušnice nebo stříbrný řetízek jemně doladí outfit každé mladé slečny a určitě potěší i dámy sportovního typu. Povrch stříbrných šperků je obvykle rhodiovaný, takže perfektně odolává korozi i ostatním nepříznivým vlivům. Rhodium je cennější kov než je zlato a stříbro a používá se jako povrchová vrstva šperků, které tak získávají nejenom vyšší lesk ale i odolnost vůči vnějším podmínkám. Navíc rhodiované stříbro nečerná, nežloutne, a šperk tak vydrží dlouho jako nový.
Chirurgická ocel
Chirurgická ocel se ve šperkařství těší významné popularitě především díky svým výhodným vlastnostem, jimiž předčí ostatní kovy. Vyniká zejména vysokou tvrdostí a pevností, barevnou stabilitou a odolností vůči mechanickému poškození i korozi. Kromě toho se vyznačuje hypoalergenním složením, proto. To znamená, že nereaguje s kůží a nezpůsobuje žádné alergické reakce, je proto ideálním řešením pro jedince alergické na ostatní kovy. Rovněž některé maminky proto volí dětské náušnice z chirurgické oceli raději než ze zlata. Šperkům z oceli se také dodává libovolný barevný odstín pomocí PVD technologie, která je současně pokryje i oslnivým leskem. Výsledkem je pak překrásný klenot s překvapivě dlouhou životností.
Titan
Titan je velmi tvrdý a odolný kov. Díky tomu se titanové šperky perfektně nosí a vyznačují se dlouhou životností. Je mimořádně lehký a chemicky stálý - odolává korozi i působení většiny běžných chemikálií. Výroba titanu je však v současné době značně finančně náročná.
Bižuterní kov
Bižuterní kov je slitinou především mědi a zinku. Jedná se o levnější materiál, proto šperky z něj vyrobené mají výrazně nižší cenu, a jsou tak dostupné pro každého. Bižuterní kov je upravován galvanizací dalšími kovy a laděn do nejrůznějších barevných odstínů. Jeho velkou nevýhodou je to, že u citlivějších jedinců může vyvolávat alergické reakce. Tento problém však může vyřešit vrstva rhodia, které je hypoalergenní. Nicméně bižuterie je velmi rozšířená a oblíbená a vkusné kousky se svojí schopností doladit dokonalý vzhled ženy vyrovnají i drahým šperkům.