Přírodní kosmetické přípravky a různé vychytávky jsou trendy a navíc fungují na jedničku. Naše vlasy toho musí vydržet opravdu mnoho, od každodenního mytí, tepelných úprav, přes pravidelné odbarvování až po nepřízeň počasí. Zaslouží si pořádnou regeneraci a výživu. Přírodní oleje používali už staří Egypťané. Vyzkoušejte je i vy! Pro každý vlasový problém existuje řešení. Poradíme vám, jaký olej je optimální volbou právě pro vás a jak jej správně používat, abyste rozdíl poznali již po prvním použití.
Lidé se ve velkém vrací k zahradničení. Pěstují si vlastní bylinky, ovoce i zeleninu. Tu pak nadšeně zpracovávají. Návrat k přírodě a domácí výrobě už několik let rezonuje společností. Motivací tentokrát není primárně finanční úspora, ale hlavně zdraví.
Nezávadnost, udržitelnost a minimum chemických přísad to jsou hlavní důvody, proč popularita přírodní kosmetiky a přípravků rok od roku roste, přírodní oleje nevyjímaje. Kdo jednou propadne kouzlu olejů, už nemůže jinak. Přírodní oleje mají totiž přímo multifunkční využití, jsou lehce dostupné a můžete si je podle potřeby různě upravovat. Stačí doslova sáhnout do spíže a můžete začít připravovat super výživnou masku na vlasy, obličej i celé tělo.
Nevíte, jaký přírodní olej zvolit? Máte dvě možnosti – buď si masky a zábaly připravíte z olejů, které běžně používáte v kuchyni, nebo si pořídíte koncentrovaný přírodní olej, který je přímo určený pro kosmetické účely. Pokud zvolíte první možnost, dbejte na to, aby byl olej kvalitní, ideálně za studena lisovaný. Kosmetické oleje jsou koncentrovanější, ale mohou obsahovat chemické přísady, proto vždy raději pozorně čtěte složení, zda nejsou něčím ředěné.
i
Existují různé způsoby aplikace přírodních olejů. Postup je zpravidla velmi jednoduchý. Je ale nutné dodržovat základní kroky, abyste z olejů měli maximální užitek a vaše vlasy byly krásně lesklé bez mastného efektu.
Nanesli jste olej a výsledkem jsou zplihlé a mastné vlasy? Nenechte se odradit počátečním neúspěchem. Chyba není v oleji, ale v jeho množství a způsobu aplikace. Oleje můžete nanášet do suchých i vlhkých (ne mokrých) vlasů. Mastného efektu se vyvarujete jednoduchým trikem. Olej dávkujte podle délky a hustoty vlasů, ale nic nepřehánějte. Pokud používáte koncentrované oleje, opravdu stačí jen pár kapek. Olej neaplikujte přímo na vlasy, ale rozetřete jej nejprve v dlaních a následně vmasírujte po délce vlasů až ke konečkům. Nenanášejte jej přímo od kořínků.
Kokosový olej patří mezi nejoblíbenější přírodní oleje a v kosmetice má velmi široké uplatnění. Jeho hlavní výhodou je schopnost pronikat hluboko do vlasových folikuly. Tím pádem dokáže vlasy hydratovat účinněji než jiné druhy olejů. Je tedy ideální pro vlasy suché, namáhané každodenní tepelnou úpravou a skvěle poslouží také v rámci letní dovolené u moře, kdy jsou vlasy vysušené nejen ze sluníčka, ale také působením slané vody.
Olej můžete po umytí vlasů vetřít po délce vlasů a nechat přirozeně uschnout, nebo si připravíte zábal či masku. Má příjemnou vůni i konzistenci. Více informací o jeho účincích a možných aplikacích najdete v článku Kokosový olej na vlasy nabízí mnoho blahodárných účinků.
i
Kokosový a olivový olej má většina z nás běžně ve spíži a používá je k přípravě pokrmů. Skvělé přípravky na vlasy máte tak doslova na dosah ruky. Olivový olej můžete obohatit o další prospěšné vitamíny a minerály tím, že do něj přidáte bylinky nebo třeba česnek. Vyrobíte si tak účinný zábal, díky kterému budou vlasy krásně lesklé, zdravé a dokáže vás také zbavit lupů. Více užitečných tipů, jak využít olivový olej najdete v našem článku Olivový olej na vlasy jako cesta ke krásné a bohaté hřívě.
Ricinový olej se získává ze semen ricinovníku (skočce obecného). Ke kosmetickým účelům jej používali již Egypťané ve starověku. Dnes se využívá nejen v kosmetice, ale také v potravinářství a jako přísada při výrobě léků.
Zajímavostí je, že ricin obsažený v semenech rostliny je prudce jedovatý. Je tedy nutná jeho úprava. Veškeré jedovaté látky se z oleje odstraní. Pozor! Ricinový olej se i po této úpravě používá výhradně jen k zevnímu použití. Pokud byste tento olej konzumovali, mohli byste si přivodit zdravotní potíže, má totiž silné projímavé účinky.
Ricinový olej je všestranným pomocníkem, kterého lze využít prakticky na všechny části těla. Díky vysokému obsahu antioxidantů, mastných kyselin, minerálů, bílkovin a dalších prospěšných látek má skvělé regenerační a hydratační vlastnosti. Kromě vlasů jej můžete aplikovat na jizvy, celulitidu, akné, strie nebo jako první pomoc pro uklidnění pokožky spálené od sluníčka.
Nejprve si vysvětlíme, jak ricinový olej na vlasy působí a čeho s jeho pomocí můžete dosáhnout. Je prokázáno, že ricinový olej podporuje růst vlasů a vlasových folikul. Není tedy žádným překvapením, že je často součástí kosmetických přípravků pro růst vlasů a proti jejich vypadávání. Vlasy posiluje a zabraňuje třepení konečků. Pokud vás trápí lupy, s jeho pomocí se jich snadno zbavíte.
Pokud chcete podpořit růst vlasů, aplikujte ricinový olej alespoň dvakrát týdně do pokožky vlasů. Olej hned neoplachujte, ale nechte jej působit přes noc. Vlasy si umyjte až ráno. Trápí vás roztřepené konečky? Olej do nich vmasírujte a nechte minimálně 30 minut působit, poté vlasy umyjte šampónem.
Kdo by se nechtěl pyšnit bujnou kšticí hustých vlasů? Pokud máte vlasy zplihlé a bez života, zábal z ricinového oleje dodá vašim vlasům lesk, budou pevnější a působit bohatým dojmem. Jak na to?
Zábal je jednoduchý, jen je nutné připravit si předem několik ingrediencí:
Nejprve je nutné ricinový olej naředit. Řeďte v poměru 1:1, nebo pokud chcete v poměru 3:1:1 (např. ricinový: arganový: kokosový olej). Esenciální oleje nejsou nutnou složkou, ale překryjí typické ricinové aroma, které nemusí být všem příjemné. Směs důkladně protřepejte v připravené skleničce. Do misky nalijte horkou vodu a postavte do ní sklenici s olejem (hladina vody je ve stejné výšce jako hladina oleje). Stačí, když sklenici necháte ohřívat 2 až 4 minuty. Voda se nesmí dostat do olejové směsi.
Ohřátý olej aplikujte do vlhkých vlasů (ne zcela mokrých) a pokožky. Pokožku můžete důkladně promasírovat (3 až 5 minut), aby se olej dobře vstřebal. Nasaďte si koupací čepici (případně sáček). Namočte ručník do horké vody, vyždímejte a omotejte si jej kolem hlavy. Teplo podporuje účinky oleje. Zábal můžete nechat působit několik hodin (minimálně 30 minut).
Arganový olej má vynikající hydratační a regenerační účinky. Přidává se nejen do přípravků pro péči o vlasy, ale také do pleťových a tělových krémů, protože obnovuje elasticitu pokožky. Máte barvené vlasy, nebo denně používáte kulmu a fén? Arganový olej je pro vás jasnou volbou. Barvené a tepelně upravované vlasy jsou oslabené, mohou se začít třepit, nebo lámat. Zábaly a masky z arganového oleje jim dopřejí hloubkovou regeneraci a výživu. Budou krásně lesklé, pevné a zdravé.
Arganový olej na vlasy je velmi účinný, při pravidelném používání a dodržování správného postupu budete pozorovat výsledky za poměrně krátkou dobu. Arganový olej můžete použít naprosto samostatně bez dalších přísad. Olej rozetřete v dlaních a důkladně vmasírujte do pokožky hlavy a po celé délce vlasů. Pokud máte roztřepené konečky, ujistěte se, že jste na ně aplikovali dostatečné množství oleje. Nasaďte si na hlavu sáček či koupací čepici a obalte je teplým ručníkem. Nechte působit několik hodin a poté důkladně umyjte.
Potřebujete zkrotit neposedné vlasy a dodat jim hladký, upravený vzhled i bez použití klasických kondicionérů? Arganový olej vám pomůže dosáhnout kýženého výsledku. Stačí jej nanést do konečků vlhkých vlasů. Nechte alespoň jednu hodinu působit a pak umyjte šampónem. Výsledkem budou hladké a na dotek hebké vlasy, které snadno upravíte podle vašich potřeb.
i
Přidali jste si do olejové masky česnek a máte pocit, že na vašich vlasech ulpěl nepříjemný pach? Česnek je oblíbenou přísadou do vlasových masek především v Středomoří. Mimo jiné má také silné antibakteriální účinky. Co ale s nepříjemným pachem? Řešení je jednoduché, olej umyjte šampónem, který jste naředili bílým octem. Po česneku nebude ani památky a ocet dodá vašim vlasům oslňující lesk. Jen si při oplachování dávejte pozor, aby se vám šampón s octem nedostal do očí.
Přírodní oleje mají prokazatelné účinky, na které nedali dopustit již starověcí Egypťané. Jejich aplikace je velmi jednoduchá. Lze je používat zcela samostatně, nebo v kombinaci s jinými oleji a přírodními přísadami. Použít můžete jak kvalitní oleje určené pro přípravu pokrmů, tak koncentrované oleje, které jsou opatřeny praktickým kapátkem. Nemusíte se přitom omezovat pouze na vlasy. Přírodní oleje jsou všestranné a lze je použít prakticky na celé tělo.