Společnost AMD uvedla na trh procesory AMD Raven Ridge s integrovaným grafickým jádrem Vega. Zanedlouho také dorazí druhá řada úspěšných procesorů AMD Ryzen 2000. Ač nové procesory AMD využívají společnou patici AM4, bude nutné na základních deskách s čipsety AMD X370 a B350 aktualizovat BIOS/UEFI. Jak se aktualizace provádí? A není možnost, jak si vše ulehčit?
Společnost AMD využívá pro své procesory AMD Ryzen patici AM4. Stejná patice bude potřeba nejen pro připravované AMD Ryzen řady 2000, kterých se dočkáme v dubnu 2018, ale také pro již uvedené procesory AMD Ryzen 5 2400G a Ryzen 3 2200G. V čem je problém?
Aktuálně prodávané základní desky s čipsety AMD X370 a B350 mají starou verzi BIOSu/UEFI. A pokud do nich vložíte nové procesory s integrovanou grafikou Vega, tak zkrátka nebudou fungovat. V domácím prostředí s tím nic nesvedete, protože těžko budete mít po ruce některý z AMD Ryzen první generace.
Přestože se updatování BIOSu v posledních letech zjednodušilo, je třeba zvýšené opatrnosti, zejména pokud jste běžný uživatel. Pamatujte, že pokud nemáte k update BiOSu pádný důvod, raději se mu zcela vyhněte. A jestli není jiná možnost, sáhněte v prvé řadě po manuálu k základní desce. Zpravidla zde najdete podrobný návod. A jak takový update v ideálním případě vypadá?
Pokud máte stabilní systém, lze provést aktualizaci BIOS/UEFI přímo z rozhraní Windows. Jestli jste v minulosti nainstalovali kompletní balík softwarového vybavení od výrobce základní desky, pak již potřebný program pravděpodobně máte k dispozici. V opačném případě jej lze dodatečně stáhnout z webu výrobce. Příslušný program po spuštění provede kontrolu aktuálního stavu a následně oznámí dostupnost nové verze na webu výrobce. Hlášku stačí odkliknout, samotná aktualizace se provede automaticky, přičemž bude zakončena restartem počítače. V případě, že vše proběhne hladce, budete mít v tuto chvíli hotovo.
Rozhraní ASUS EZ Flash, ze kterého probíhá aktualizace nového BIOSu.
Druhou možností je aktualizace přímo z prostředí BIOS/UEFI. Ta je považována obecně za bezpečnější než z prostředí Windows, kde běží desítky služeb na pozadí. Vyžaduje to však znalost typu základní desky, protože jedině tak naleznete vhodný BIOS na webu výrobce. Stažený soubor je vhodné rozbalit a následně nakopírovat na USB flashdisk. Během restartu systému vstupte do BIOSu a hledejte volbu pro spuštění aktualizace. Samotný proces je krátký a probíhá zcela automaticky.
Pokud uvažujete o koupi procesorů AMD Ryzen 5 2400G a Ryzen 3 2200G, je nutné přistoupit také k aktualizaci BIOSu/UEFI základní desky. O nic se nestarejte a využijte naši službu Update BIOS. Vše za vás zařídíme a otestujeme.