Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká

Bitcoin (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT)

Zobrazit katalog
https://cdn.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/bitcoin.jpg

Článek

Aktualizováno

Virtuální měny, kryptoměny, litecoin, ethereum a bitcoin. Pojmy, které hýbou dnešním světem, a to již nejen tím virtuálním. Pro někoho představují „vzpouru“ vůči státní moci, pro jiné zase investiční nástroj nebo prostředek směny. Nejznámější kryptoměnou je právě bitcoin. Víte, jak se vytváří, jak se těží, jak jej koupit a jak a proč s ním platit? Nejen to se dočtete v dnešním článku.

i Hodnota Bitcoinu stále klesá, svět kryptoměn je otřesen – 16.03.2018 Tento týden si svět kryptoměn zažil doslova šok, když Google informoval veřejnost o svém plošném zákazu reklam na finanční služby nabízející možnost investic do jakékoliv kryptoměny. Po tomto ohlášení šla cena všech kryptoměn radikálně dolů. Před nedávnem se stejným zákazem přišla i sociální síť Facebook, kde již momentálně nedohledáte žádné sponzorované příspěvky s podobnou nabídkou. Aktuálně se cena bitcoinu pohybuje mírně nad hodnotou 8.000 dolarů za minci. Jedna strana odborníku sice stojí za názorem, že horší už to nebude, zaznívají ale také hlasy, že jsme právě svědky postupného splasknutí spekulativní bubliny, která kolem bitcoinu vznikla.Další bitcoin aktuality naleznete v kapitole Bitcoin aktuality – co se událo ve světě nejpopulárnější virtuální měny.

Co vše se v článku o bitcoinech dozvíte?

 1. Co je to virtuální měna?
 2. Co je to kryptoměna?
 3. Co je to bitcoin?
 4. Bitcoin aktuality – co je nového ve světě nejpopulárnější virtuální měny?
 5. Těžba a vytváření bitcoinů
 6. Průběh bitcoinové transakce
 7. Bitcoin jako deflační měna
 8. Jak získat bitcoin?
 9. Jak koupit bitcoin?
 10. Jak bitcoinem platit?
 11. Jak můžete bitcoiny sami těžit?
 12. Jak funguje bitcoinová peněženka?
 13. BTC a CZK – jaký je kurz a cena bitcoinu?
 14. Založte si peněženku a získejte bitcoiny zdarma
 15. Bitcoin kalkulačka
 16. Hlavní rizika spojena s bitcoiny
 17. Bitcoin, Litecoin a Ethereum

Co je to virtuální měna?

Virtuální měna je označení pro měnu, která je elektronicky vytvářena a také ukládána. Některé tyto měny mohou být použity pro nákup velkého množství služeb a zboží. Jiné zase mohou sloužit pouze jako prvek směny v počítačových hrách a nakoupíte za ně leda tak virtuální předměty. Na rozdíl od fyzických prostředků pro směnu není virtuální měna nikterak hmatatelná a veškerá interakce s ní probíhá skrze počítačové rozhraní.

Co je to kryptoměna?

Jak už název napovídá, jedná se o typ virtuální měny, která je založena na kryptografii. Kryptoměnu nelze díky složitému šifrování padělat nebo falšovat a nekontroluje (ani nemůže) ji vládní ani žádná jiná organizace. Takto zabezpečené měny už bývají využity výhradně při nákupu reálného zboží a služeb. Dalšími charakteristickými vlastnostmi kryptoměn jsou transparentnost, minimální poplatky při provedení transakce a nemožnost stornovat platbu. Mezi nejznámější kryptoměny patří bitcoin nebo například i ethereum, litecoin, zcash a dash.

Co je to bitcoin?

Bitcoin je nejrozšířenější kryptoměna a také platební síť. Vytvořena byla roku 2009 programátorem (nebo i celou skupinou programátorů) vystupujícím pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Bitcoin umožnuje provádět okamžité platby komukoliv na světě. Využívá k tomu peer-to-peer technologii, která funguje bez jakéhokoli ústředního orgánu. Správa transakcí a vydávání (těžba) této virtuální měny je prováděna kolektivně na síti. Přestože bitcoiny nejsou žádným způsobem tištěny či raženy, často se o nich hovoří jako o mincích, jednotkou bitcoinu je 1 BTC. Takže co je to bitcoin? Lakonicky řečeno – peníze budoucnosti.  

Co je to bitcoin?

i Peer-to-Peer
Označení počítačové sítě, ve které spolu na rovnocenné úrovni komunikují přímo klienti.

Bitcoin aktuality – co se událo ve světě nejpopulárnější virtuální měny?

Na jedno si musíme zvyknout, ve světě virtuálních měn nezůstanou vody nikdy dlouho klidné. To u bitcoinu jakožto u nejpopulárnější a nejpoužívanější kryptoměny platí nadvakrát. Bitcoin se neustále mění, roste, vyvíjí, a to takovou rychlostí, že málokdo zvládne veškeré dění kolem něj monitorovat. My vám proto přinášíme přehledně ty nejvýznamnější novinky a aktuality, které naleznete v roletce níže.

Bitcoin novinky a aktuality

Objem bitcoinových transakcí dosáhl dvouletého minima – 06.03.2018

Týdenní průměr počtu potvrzených bitcoinových transakcí za den se podle serveru blockchain.info dostal na nejnižší hranici od března 2016, kdy se cena BTC pohybovala v rozmezí „pouhých“ 400–450 dolarů. Stalo se tak navzdory tomu, že bitcoinové transakce jsou v současnosti nejlevnější za několik posledních měsíců – v kritickém týdnu se průměrný poplatek dostal dokonce pod hranici 2,5 dolarů (50 Kč). Tyto události samozřejmě také do velké míry reflektují klesající hodnotu bitcoinu, které se nedaří návrat do astronomických výšin loňského roku. Mnoho skeptiků na tuto událost nahlíží jako na počátek selhávání Bitcoinu

Bitcoin v Česku více populární než euro? – 27.02.2018

Nový průzkumu, o který se zasloužila jedna z největších výzkumných agentur v ČR Ipsos, ukázal, že Češi by raději své prostředky uložili v kryptoměnách nežli v eurech. Do studie se zapojilo celkově 525 lidí, přičemž 11 % z nich uvedlo, že přemýšlejí o nákupu některého ze současných digitálních platidel, zatímco pouze 10,3 % uvažuje o nákupu eura. Když byli respondenti následně dotázáni, jestli mají v úmyslu nakupovat některou cizí měnu v hotovosti, téměř třetina se rozhodla pro euro, 8,4 % jich uvedlo, že plánuje získat některou z krytpoměn, ale pouze 4,2 % se chystá nakupovat americký dolar. Celou správu si můžete přečíst v angličtině například na stránkách news.bitcoin.com.

Senát v Arizoně schválil návrh zákona o placení daní v bitcoinech – 13.02.2018

Senát Arizony, jakožto šestého největšího státu USA, zkraje února oficiálně přijal návrh zákona, který umožnuje obyvatelům státu upotřebit při placení daní jejich nastřádané (natěžené) krytoměny. Přijímaní plateb v bitcoinech by podle všeho mělo být samozřejmostí, přičemž přibývat budu i další digitální platidla, které ale nejdříve musí být uznány příslušnými státními orgány. Návrh zákona číslo 1091 se přesunul na přezkoumání až ke členům dolní komory Kongresu Spojených států, kde se v současnosti rozhoduje o jeho finální podobě. Arizona tak po legitimizaci digitálních podpisů a smart kontraktů ve státním sektoru vysílá do světa další signál o tom, že v budoucnu nabídne ty nejlepší možné podmínky pro vývoj blockchainové technologie a kryptoměn s ní spojených.

Bitcoinová burza Coincheck pod útokem – 28.01.2018

Největší japonská bitcoinová burza Coincheck, která mimo bitcoinu obchoduje i s mnoha dalšími kryptoměnami (ETH, LTC, XMR), se ocitla pod masivním útokem hackerů. Přestože při útoky nebyly odcizeny žádné bitcoiny (BTC), jedná se o doposud největší zaznamenanou loupež digitálních měn v historii. Při krádeži se totiž hackeři zaměřili na aktuálně desátou nejhodnotnější kryptoměnu NEM a ukradli mince v hodnotě 534 miliónů dolarů (10,8 miliardy korun). O tom, zdali se prostředky podaří navrátit zpět původním majitelům zatím můžeme pouze polemizovat – jedná se tak o další událost, která do velké míry podrývá důvěryhodnost a bezpečnost celého sektoru digitálních měn.

Kryptoměny v čele s BTC zažily výrazný propad – 22.12.2017

Ještě v neděli bitcoin stanovoval nová historická maxima, když se na několika významných burzách jedna mince prodávala těsně pod hranicí 20 000 dolarů (435 000 Kč). Následujících šest po sobě jdoucích dní ale BTC ani jednou neskončil v zelených číslech. Pokles ceny se nakonec zastavil na 11 200 dolarech (240 000 Kč). Během jediného týdne tak bitcoin přišel o zhruba 40 % své hodnoty. Spolu s bitcoinem oslabovali před Vánoci také další kryptoměny – více než čtvrtinový pokles hodnoty zažily například kryptoměny ethereum (ETH), bitcoin cash (BCH), litecoin (LTC) a iota (IOT).

Hackeři odcizili obrovské množství bitcoinů – 09.12.2017

Jeden z významných multi-mining poolů NiceHash přišel v noci 6. prosince o celé své bitcoinové jmění. Profesionální hackeři využili mezeru v zabezpečení jednoho z firemních počítačů, zaútočili na virtuální peněženku a ukradli bitcoiny v hodnotě téměř 1,5 miliardy korun. Uskupení NiceHash útok potvrdilo na svém facebookovém profilu a dočasně pozastavilo veškerou svou činnost. O tom, jak se bude situace dále řešit zatím nejsou zprávy, avšak vzhledem k povaze transakcí v blockchainové síti je velice pravděpodobné, že bitcoiny jsou již nenávratně pryč.

Bitcoin neboli mince za čtvrt milionu korun – 30.11.2017

Bitcoin zažil další historický milník – hodnota 1 BTC se po rapidním růstu vyšplhala na nové historické maximum 11 395 dolarů (244 000 Kč). Těžko uvěřit, že jen několik hodin po dosažení tohoto maxima klesl kurz bitcoinu na 8 092 dolarů (173 000 Kč). Během jediného dne tak hodnota bitcoinu stoupla o 32 000 Kč, aby se následně mohla propadnout o 71 000 Kč. Téměř učebnicový příklad toho, jak extrémně volatilní měnou dokáže bitcoin být.

Bitcoin dosáhl rekordní hodnoty – 31.10.2017

Bitcoin na konci října dosáhl historicky nejvyšší hodnoty – dostal se za hranici 6 400 dolarů (140 000 Kč), přičemž během následujícího týdne se jeho hodnota vyšplhala až na 7 459 dolarů (163 000 Kč). Velký růst hodnoty bitcoinu je spojován s jednou z největších světových burz CME, která ve svém vyjádření uvedla, že ještě do konce roku se zapojí do obchodování s nejpopulárnější kryptoměnou světa. Na burze CME se bude s bitcoiny obchodovat formou takzvaných futures contracts (bitcoin futures).

Další štěpení bitcoinu a vznik Bitcoin Gold – 24.10.2017

Necelé dva měsíce od vzniku Bitcon Cash potkalo bitcoinovou síť další štěpení (hard fork) jehož výsledkem je vznik nové kryptoměny s názvem Bitcoin Gold. Tento hard fork byl stejně jako ten předešlý iniciován a řízen skupinou těžařů, a to bez jakékoliv formy hlasování. Hlavním impulzem pro vznik nové kryptoměny byly obavy těžařů o to, že současný těžící systém bitcoinu se stává centralizovaným a je monopolizován několika největšími těžařskými společnostmi. Podíl na této monopolizací mají mít především speciální ASIC čipy, díky kterým se těžba bitcoinů stala pro běžné uživatele extrémně náročná a nevýhodná. Bitcoin Gold právě z toho důvodu přijal několik nových algoritmů umožňujících spravedlivou těžbu za pomocí GPU. Hodnota Bitcoin Gold se k 13. listopadu 2017 pohybuje na hranici 250 dolarů (5 480 Kč).

Pokračující snahy o regulaci kryptoměn – 09.10.2017

Nedlouho potom, co Čína začala s regulací bitcoinů a dalších kryptoměn se podobné zprávy šíří i na evropském kontinentu. Evropská centrální banka (ECB) dokonce vydala oficiální prohlášení, pojednávající o nutnosti zavést právní omezení v oblasti kryptoměn.

Prohlášení ECB je reakcí na světový trend vytváření nových, unikátních kryptoměn za účelem zisku – jen tento rok získaly firmy vydáním své vlastní kryptoměny od investorů zhruba 1,25 miliardy dolarů. Podle vysokého představitele ECB a guvernéra rakouské centrální banky Evalda Nowotneho jsou však takto vytvářené kryptoměny pro investory značně nedůvěryhodné a nebezpečné. A to zejména proto, že s rostoucím počtem virtuálních platidel na trhu je dnes často nejasné, kdo je za jejich vydání zodpovědný. Dalším z důvodů je fakt, že tento typ financování je lehce zneužitelný podvodníky či dokonce teroristy.

Zásadní otázkou zůstává, zdali je vůbec v kompetenci Evropské centrální banky regulace kryptoměn uskutečnit. Sám předseda ECB Mario Draghi ještě několik týdnů nazpět uvedl, že ve skutečnosti není v jejich silách zakazovat nebo jinak regulovat bitcoin a další kryptoměny na trhu.

Čína nedávno znatelně otřásla hodnotou bitcoinu – 25.09.2017

Čína je bezpochyby ten největší trh pro obchod s bitcoiny a mnoha dalšími altcoiny na světě (největší skupiny těžařů se nacházejí právě v Číně). Jakákoliv zpráva o regulaci nebo zákazu používání virtuálních měn v této zemi tak může výrazně zahýbat s kurzem BTC. A přesně to se před nedávnem stalo.

První znepokojující informace, která dorazila z Číny, se týkala regulace ICO (primární nabídka mincí), kdy Čína zakázala jednotlivcům i organizacím získávat finanční prostředky skrze tuto službu. ICO slouží k vydávaní nových kryptoměn, pomocí kterých byly financovány různé projekty, podobně jako například na platformě kickstarter.

Následně se začaly šířit zprávy o tom, že se čínská vláda rozhodla úplně zastavit obchodování s kryptoměnami v zemi. Toto vzápětí potvrdily i nejvýznamnější čínské bitcoinové burzy (ViaBTC, BTCChina, OkCoin, Huobi). V důsledku toho se hodnota bitcoinu propadla až o 30 %. Události v Číně po celou dobu provázelo mnoho dalších spekulací a falešných zpráv, které vznikaly pravděpodobně za účelem umělého snížení hodnoty bitcoinu, a tedy možnosti jejího levného nákupu spekulanty.

Bitcoin se rozdělil aneb co je to Bitcoin Cash – 04.08.2017

Nová, samostatná virtuální měna Bitcoin Cash vznikla z Bitcoinu jako reakce na příliš vytíženou databázi Blockchain. Ta stojí za transakcemi v Bitcoinech a její přetížení má za následek dlouhé čekání na potvrzení transakcí. Prodlevy, v některých případech i v řádu hodin či dní, komplikují platby virtuální měnou.

Stávající majitelé virtuální měny Bitcoin tak získali i stejné množství Bitcoin Cash. Větší část komunity a zejména velké peněženky nebo burzy ovšem novou měnu odmítají, většiny uživatelů měny se tak změna nedotkne. Hodnota nového virtuálního platidla bude záviset na důvěře trhu a velkou otázkou je i životnost měny. Pokud se do problematiky chcete ponořit více, přečtěte si náš článek Bitcoin vs. Bitcoin Cash!

Bitcoin meetup | Jak jsme v Alze zavedli bitcoin – 22.08.2017

V úterý 22. 8. 2017 se uskutečnil bitcoin meetup, kde Igor Pauer a Martin Kolek povídali o tom, jak zavedení bitcoinu na Alze probíhalo a na co dalšího se můžeme v souvislosti s bitcoinem těšit. Celá akce proběhla v pražských Holešovicích, a to konkrétně v Paralelní Polis. Paralelní Polis je nezisková organizace, jejíž součástí je mimo jiné i kavárna Bitcoin Coffee, kde si vychutnáte jedinečnou kávu i jiné pochutiny a následně za vše zaplatíte kryptoměnou bitcoin. Není ani třeba mít zřízenou speciální peněženku, jelikož si zde můžete založit papírovou benefitní kartu a následně na ni skrze bankomat v kavárně vložit požadovanou částku v bitcoinech. Krátkou reportáž z poutavé přednášky si můžete přečíst přímo na stránkách Paralelní Polis.

Těžba a vytváření bitcoinů

Nové bitcoiny jsou generovány na síti prostřednictvím procesu těžby. Těžící uzly v síti jsou odměněny bitcoiny pokaždé, když naleznou řešení nějakého matematického problému (a tím vytvoří nový blok). Odměna za vyřešení bloku je automaticky nastavena tak, že každé 4 roky provozu vznikne polovina množství bitcoinů vytvořených v předešlých 4 letech. Například v prvních 4 letech bylo vytvořeno něco kolem 10 500 000 mincí a každé 4 roky poté se tato částka zmenšuje na polovinu.

i Zajímají vás i jiné kryptoměny? Potom mrkněte na některý z našich dalších článků, kde jsme se zaměřili na Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), ZenCash (ZEN), Vertcoin (VTC) nebo také na kontroverzní digitální token Ripple (XRP).

Frekvence těžby bloku a počet bitcoinů z něho plynoucích je tak stále menší. Rovněž požadavky pro těžbu jsou každým dalším rokem náročnější na výpočetní výkon. V současné době je odměna za potvrzený blok 12,5 BTC. Stejně tak veškeré poplatky z prováděných transakcí obdrží těžař, který daný blok vytvořil. V novém bloku jsou totiž zahrnuty informace pro všechny transakce. Poplatky jsou dobrovolné ze strany osoby provádějící bitcoinovou transakci a slouží jako garance pro zahrnutí prováděné transakce do bloku.

Průběh bitcoinové transakce

Bitcoin umožnuje uživatelům elektronicky rozesílat peníze stejně jednoduše jako když odešlete e-mail nebo SMS zprávu. Transakce jsou realizovány skrze bitcoinové peněženky a kvůli bezpečnosti jsou opatřeny speciálním digitálním podpisem. Zároveň každý v síti ví o všech existujících transakcích a historii každé transakce lze stopovat až k samotnému počátku, kdy byl bitcoin „vyprodukován“. Jak to celé funguje?

První důležitá informace je ta, že vlastně neexistují žádné bitcoiny, ale pouze záznamy o bitcoinových transakcích. Chcete-li tedy poslat bitcoiny, potřebujete k tomu jen dvě věci – veřejnou bitcoinovou adresu příjemce a váš privátní klíč. Veřejná bitcoinová adresa je generovaná náhodně a jedná se o dlouhou posloupnost čísel a písmen, to platí i pro privátní klíč, ale s tím rozdílem, že ten je tajný a znáte ho pouze vy. Samotná transakce začíná tak, že svůj privátní klíč použijete k podepsání (zabezpečení) zprávy, která obsahuje vstupní informace (zdrojová transakce nebo i více transakcí, díky kterým jste právě odesílané bitcoiny nabyly), množství (kolik bitcoinů odesíláte) a výstupní informace (veřejná bitcoinová adresa příjemce).

iPrivátní klíč v kontextu Bitcoinu je tajné číslo, které vám umožnuje bitcoiny utratit. Každá peněženka obsahuje jeden nebo více takových klíčů, které jsou uloženy v souboru peněženky. Privátní klíče mohou být uchovány i v počítačových souborech nebo ve formě QR kódů.

Celá tato zpráva je následně odeslána z vaší bitcoinové peněženky do rozsáhlé bitcoinové sítě. A v této chvíli přichází ke slovu těžaři. Ti ověří validitu vaší transakce, zahrnou ji do nového bloku spolu s mnoha dalšími transakcemi, a nakonec potvrdí i celý blok. Nyní už je v záznamech všech transakcí uvedena i ta vaše a schránka s vaší bitcoinovou adresou je o pár mincí chudší. Jelikož ale žádná bitcoinová adresa není svázaná s konkrétní osobou či organizací, je ve virtuálním světě téměř nemožné kohokoliv propojit s transakcemi, které uskutečnil. Kompletní průběh bitcoinové transakce je samozřejmě extrémně složitý a více do něj prohlédnete například díky videu výše.

Bitcoin jako deflační měna

Díky předem známému vzorci pro vytváření bitcoinů můžeme už dnes říct, že celkový počet mincí nepřesáhne 21 000 000. Bitcoin tak představuje příklad tzv. deflační měny. Při růstu poptávky po ní bude stoupat rovněž její hodnota. Proč? Oproti běžným, tzv. inflačním měnám (CZK, USD, EUR apod.), centrální banka nemůže přistoupit k „tisku“ nových bankovek (mincí). 

Výše uvedené v praxi znamená, že s růstem hodnoty bitcoinů se bude potřebné množství mincí pro nákup zboží zmenšovat. Průměrná velikost transakce se sníží a bude pravděpodobně nutné ji vyjadřovat v podjednotkách bitcoinu, např. mBTC (milibitcoin), mikrobitcoin.

Nezávislost bitcoinů na jakékoliv autoritě je základním pilířem její důvěryhodnosti. Vlastníci totiž ví, že bitcoiny nebudou oslabeny expanzivní politikou centrální banky.

iPokud výše uvedené řádky četl ekonom, dozajista si posteskl nad "plochostí" našeho výkladu. Pokud si o problematice chcete přečíst odborněji, otevřete záložku níže. Vysvětlíme si, jak se liší standardní měny od těch virtuálních a jaké následky může mít fixní objem peněz na hodnotu bitcoinu a jeho cenovou stabilitu. 

Představuje bitcoin riziko pro ekonomiku?

"Fiat lux" byla první slova vyřčena Bohem dle knihy Genesis. Stvořitel zde z prázdnoty stvořil světlo. Je proto příhodné, že současné měny s nuceným oběhem jsou nazývány "fiat peníze". Centrální banka, podobně jako Bůh, emituje (vytváří) peníze z ničeho. Právě to v případě bitcoinu a mnohých dalších virtuálních měn není možné. Je to ale však taková výhra?

Běžná měna vs bitcoin

Centrální banky mají jako svůj hlavní cíl péči o cenovou stabilitu. V případě inflačních tlaků tak centrální banka začne restriktivní politikou snižovat nabídku peněz (zvýší například úrokové sazby), během deflačních tendencí měnovou politiku naopak uvolní. V ideálním případě se tak hodnota měny viditelně v čase nemění, a pokud ano, pouze předem oznámeným způsobem (tzv. inflační cíl). Mechanismy fungování virtuálních peněz jsou však odlišné. Zejména zde chybí centrální autorita, která je s to ovlivňovat nabídku peněz. Kryptoměny jsou z pohledu způsobu jejich emise podobné komoditním penězům jako je zlato či stříbro - namísto jejich uvolňování do oběhu ze strany centrální měnové autority jsou "těženy" uživateli. Stejně jako nerosty, i celkové množství kryptoměn je zpravidla limitováno.

Co to znamená v praxi? Virtuální měny mají vyšší tendenci k volatilitě a zároveň, pokud bude poptávka po nich i nadále růst, bude růst i jejich hodnota (v souvislosti s měnami hovoříme o deflaci). To je skvělá zpráva pro investory, nicméně pro běžné denní tzv. transakční obchody to již tak dobrá zpráva není. Proč současná ekonomie nahlíží na deflaci skrz prsty? V kostce - lidé odkládají nákupy, což škodí podnikatelům, těm se navíc zvyšují reálné náklady na zaměstnance a jsou nuceni buď propouštět nebo snižovat platy. Roztáčí se tím pro ekonomiku neblahá spirála.

Bitcoin, riziko hlavně pro investory

Na druhou stranu poptrávka po bitcoinech je především investičního rázu. A dokud si za bitcoiny nebudete moci koupit základní potřeby jako jídlo a zaplatit daně, tak to i zůstane. Na pozoru by se tedy měli mít zejména investoři. Ti by neměli zapomínat, že přes setrvalý růst hodnoty v posledních letech, je bitcoin stále rizikovou investicí, která může přinést pohádkový výnos stejně jako černou díru na účtu.

Jak získat bitcoin?

Bitcoin lze získat několika způsoby:

 1. Prodejem zboží nebo služeb za bitcoiny.
 2. Převodem skrze bitcoinové peněženky.
 3. Směnit bitcoiny za běžnou měnu, zlato a jiné komodity na bitcoinové burze.
 4. Nakoupit bitcoiny skrze bitcoin automaty po celé ČR.
 5. Osobně dohledat někoho, kdo s vámi smění bitcoiny skrze lokální adresář.
 6. Začít bitcoiny těžit.

Jak koupit bitcoin?

Bitcoin můžete koupit třemi způsoby: 

 1. Na bitcoinové burze.
 2. V BTC automatech. 
 3. Dojednat si nákup bitcoinů osobně.

První podmínkou pro nákup bitcoinů je mít zřízenou aktivní bitcoinovou peněženku (více se o ní dozvíte v kapitole "Jak funguje bitcoinová peněženka?"). O tom, jak koupit bitcoin, se podrobněji dočtete v následujících kapitolách.

Nákup bitcoinů na bitcoinové burze

Směnit bitcoiny za běžnou měnu, nebo dokonce za zlato a jiné komodity lze například skrze službu EasyCoin, kde po registraci můžete začít nakupovat a prodávat bitcoiny, a to jak v hotovosti, tak bezhotovostně. Další bitcoinové burzy a směnárny naleznete na stránkách btctip.

i Co je to bitcoinová burza?
Jedná se o online obchodní platformu určenou k tomu, aby poskytovala prostředí, ze kterého mohou být bitcoiny prodávány a nakupovány. Bitcoinové burzy umožnují směnu klasických papírových měn (dolary, eura, libry) za bitcoin, nebo dokonce i jiné virtuální měny, a naopak.

Nákup bitcoinů v BTC automatech

Velice pohodlně můžete bitcoiny nakoupit pomocí bitcoinových automatů, které jsou lokalizovány hned v několika městech České republiky, a to konkrétně v Praze, Brně, Ostravě, Karlových Varech a Plzni. Jedná se v podstatě o takovou bitcoinovou „směnárnu“. V automatu dle aktuálního kurzu nakupujete nebo prodáváte bitcoiny. Ty se následně připíšou do vaší bitcoinové peněženky. Detailní mapu bitcoinových automatů si můžete prohlédnout na Coinatmradar.

bitcoin ATM, Jak koupit bitcoin?; Brno

Osobní nákup bitcoinů

Poslední a zároveň tou nejrizikovější možností, jak koupit bitcoin je osobně dohledat někoho, kdo s vámi smění bitcoiny skrze lokální adresář nebo bitcoinovou peněženku (účtován malý transakční poplatek). Hledání někoho takového vám do velké míry usnadní například služba localbitcoins, která sdružuje a vyhledává uživatele k přímé směně bitcoinů. 

Jak bitcoinem platit?

Pokud nakupujete obyčejné spotřební zboží a rozhodnete se zaplatit bitcoinem, není to nic složitého. Napřed se na pokladně částka převede podle aktuálního kurzu na bitcoin. Následně provedete transakci skrze chytrý telefon pomocí načteného QR kódu. Je však zapotřebí mít v něm nainstalovanou bitcoinovou peněženku a mít přístup k internetovému připojení.

bitcoin accepted, Brno, Subway

V Alze nyní také zaplatíte bitcoiny! Partnerskou společností provozující platební bránu pro BTC platby je společnost Bitcoinpay.

Alze nyní zaplatíte i Bitcoiny

Bitcoin se v posledních letech těší vzrůstající oblibě. I proto společnost Alza vyšla vstříc četným žádostem zákazníků a zavádí možnost hradit nákupy touto nejoblíbenější virtuální měnou. Chcete vědět více?

Bitcoin

Kde a jak lze Bitcoinem platit

Společnost Alza potvrzuje, že se nebojí udávat trendy celému segmentu. Bitcoinem nyní zaplatíte nejen na Alza.cz, ale rovněž v zahraničních pobočkách Alza.sk, Alza.de, Alza.at, Alza.co.uk a Alzashop.com

Platba Bitcoinem je pohodlnější a rychlejší. Partnerskou společností provozující platební bránu pro BTC platby bude společnost Bitcoinpay.

A pozor. Bitcoin je jen začátek, již brzy v Alze zaplatíte i dalšími kryptografickými měnami, jako jsou například Litecoin nebo Ethereum.

Virtuální měny a Bitcoin v kostce

Překotný rozvoj internetu s sebou přinesl mimo jiné i nový pojem, a sice virtuální peníze. Jejich význam byl po dlouhou dobu přehlížen. Tradiční těžiště jejich uplatnění spočívá v online hrách, kde slouží k obchodování s herními předměty. Avšak na významu postupně nabývají virtuální měny užívané v rámci digitálních služeb a internetových komunit. Pojem "kryptoměna" je pak specifickou podskupinou virtuálních měn. První takovou měnou byl právě Bitcoin v roce 2009. 

Proč jsou právě Bitcoiny tak oblíbené? Faktorů je více. Mimo jiné se však jedná o tzv. deflační měnu. Množství Bitcoinů je předem dané, centrální banky (nebo jiný subjekt) tak nemohou měnu znehodnotit vytvořením (emitováním) dalších peněz. Přírůstek Bitcoinů je transparentní – uživatelé je totiž „těží“ s pomocí počítačů. Uvádí se, že veškeré „mince“ budou vytěženy v roce 2140. Těžit můžete i vy – stačí si stáhnout příslušný software.

Nakupte nebo prodejte Bitcoin díky BTC automatu

Vedle možnosti hradit zakoupené zboží převodem zavádí Alza rovněž BTC automaty. Jedná se v podstatě o Bitcoin „směnárnu“. Zde můžete dle aktuálního kurzu nakupovat nebo prodávat Bitcoiny. Ty se následně připíšou do vaší peněženky. Tento „kredit“ pak můžete uplatnit k nákupu nejen u nás, ale i kdekoliv jinde. Případně si své Bitcoiny můžete ponechat jako investici do budoucna a vsadit na budoucí zvýšení jejich hodnoty.

Bitcoin automaty naleznete v našich centrálních showroomech v Praze a Bratislavě. Tato zařízení provozuje pro Alzu společnost GENERAL BYTES s.r.o.

Bezpečné nakupování s pomocí bitcoinové peněženky TREZOR

V nabídce společnosti Alza naleznete nově rovněž hardwarovou peněženku TREZOR. Ta slouží pro bezpečné ukládání bitcoinů. Jejím hlavním plusem je absolutní ochrana vůči vykradení vašeho bitcoinového účtu. Bitcoiny jsou totiž fyzicky uložené v zašifrovaném trezoru, takže je nelze dálkově odcizit.

Alza zavádí platby v Bitcoinech – rozhovor s Janem Sadílkem

Zavedení plateb v Bitcoinech je významným inovátorským krokem. Připravili jsme pro vás odpovědi na nejdůležitější otázky, které souvisejí s tématem. Za Alzu odpovídal Jan Sadílek, vedoucí oddělení internetového marketingu.

Proč jste se rozhodli zavést platby Bitcoiny?

Naši zákazníci si to žádali. Alza.cz je technologická společnost, která dlouhodobě udává trendy a Bitcoin je progresivní technologie. Tímto krokem jdeme vstříc jejímu potenciálu a z ní pramenících výhod pro naše zákazníky.

Proč zákazníci Bitcoin chtěli?

Jedná se o stále populárnější formu placení za zboží i služby. Zákazníci se nám ozývali už dlouho, ale nyní, s růstem hodnoty Bitcoinu, se zájem stupňoval. Proto jsme začali uvažovat o jeho zavedení.

Jaké výhody přinese placení v Bitcoinech vašim zákazníkům?

V první řadě je to rychlost platby srovnatelná s rychlostí ostatních online plateb spolu s její jednoduchostí. Dalším důvodem obrovské popularity plateb v Bitcoinech je možnost platit online, i když nemáte bankovní účet nebo platební kartu.

Proč jste se rozhodli pro Bitcoin a ne jinou z takzvaných kryptoměn?

Bitcoinové platby tvoří aktuálně více než 90 procent transakcí v rámci kryptoměn. My samozřejmě připravujeme i akceptaci ostatních, jako je například Litecoin, Ethereum, Dash a další.

Je obchodování v Bitcoinech v souladu s legislativou ČR?

Obchodovaní s Bitcoiny je v souladu s českou legislativou. Platby virtuální měnou spouštíme na přání zákazníků, protože stejně jako oni věříme, že v budoucnosti budou stále oblíbenější.

Jak je to s Bitcoinem a daněmi?

Bitcoin je pouze způsob platby za zboží, takže mechanismus placení daní je stejný jako při běžném prodeji zboží.

Jak je zajištěna bezpečnost plateb?

Platby procesujeme přes platební bránu Bitcoinpay.com provozovanou britskou společností Confirmo Ltd., která má dlouholeté zkušenosti s přijímáním Bitcoinu.

Kde mohou zákazníci Bitcoiny získat?

Existuje mnoho způsobů. Jedním z nejsnazších je Bitcoin automat, který umožňuje jednoduchý nákup a prodej Bitcoinu za koruny nebo eura. Takový automat je již umístěn v našem holešovickém showroomu v Praze a další v bratislavském showroomu. Směnné automaty provozuje pro Alzu společnost GENERAL BYTES s.r.o., která je leaderem v oboru.

Jaké další společnosti přijímají Bitcoin?

Z těch velkých jsou to například Microsoft, Dell, T-Mobile Poland, WordPress nebo Wikipedia. A samozřejmě obrovské množství menších obchodníků.

Akceptujete Bitcoin v zahraničí?

Ano, platby v Bitcoinech budeme přijímat také na alza.sk, alza.dealza.at a alza.co.uk i alzashop.com.

Může zákazník platbou Bitcoinem ušetřit?

Rozhodně! Například zákazník, který Bitcoiny nakoupil před několika měsíci, při současném kurzu ušetří i více než 30 procent z ceny.

Jak platit bitcoiny na Alza.cz?

 1. Vybrané zboží vložte do košíku.
 2. Zvolte dopravu.
 3. Při volbě platby zvolte BitcoinPay v kategorii online platby.

Na konci objednávky budete přesměrováni na platební bránu smluvního partnera k dokončení objednávky. Z principu fungování bitcoinové sítě je platba vyřízena během několika minut.

Jak těžit bitcoin?

Ještě do nedávna se k těžbě bitcoinů využívaly hlavně grafické karty. Nyní už je zapotřebí speciální hardware v podobě ASIC čipů. Ty způsobují, že těžba je podstatně náročnější na výpočetní výkon. Zároveň pořízení kvalitních ASIC čipů také není nejlevnější záležitostí. Software vhodný pro těžbu je pro různé platformy volně ke stažení na internetu.

bitmain, bitcoin miner, antminer s5

Právě z důvodu vyšší náročnosti těžby je tento proces pro jednotlivce prakticky bezvýznamný. V reakci na to začala vznikat sdružení těžařů (minerů), kde každý dostává část odměny odpovídající jeho příspěvku k těžbě. Tato sdružení jsou také nazývána „mining pooly“ a vstup do nich je většinou podmíněn pravidelným měsíčním poplatkem. Pokud zrovna hledáte způsob, jak začít kryptoměny těžit, vyzkoušejte náš jednoduchý, ale podrobný návod – Jak na těžbu kryptoměn s Simplemining.net.

Jak začít s těžbou bitcoinů?

Pokud se chystáte začít s těžbou bitcoinů, zde je zjednodušený návod, jak na to:

 1. Vybrat dedikované těžící zařízení ASIC podle vašich finančních možností. Mezi ty nejpoužívanější patří Antminery od společnosti Bitmain, přičemž cena těchto zařízení se odvíjí od poskytovaného výpočetního výkonu (H/s). Vybírat můžete například zde.
 2. Stáhnout volně dostupný software pro těžbu bitcoinů. Mezi nejpopulárnější bitcoin těžící programy patří CGminer, Bitcoin Miner, DiabloMiner a BFGminer.
 3. Dosáhnout maximálního zisku se podaří, pouze pokud se zapojíte do již existující skupiny těžařů (mining pool). Na výběr jich je hned několik. Důležité je zavčas zjistit, jak velké budete odvádět skupině poplatky a jakou odměnu lze očekávat za váš díl těžby. Nejznámější pooly pracující na evropských serverech – BTC.com, Slush's pool (první známý mining pool na světě, původem z ČR).
 4. Jako odměna za těžbu k vám samozřejmě budou putovat bitcoiny. Z toho důvodu je nutné mít zřízenou aktivní softwarovou nebo hardwarovou bitcoin peněženku. Vybrat softwarovou peněženku můžete například zde.
 5. Posledním a velice důležitým úkolem je být informován nejlépe o každé novince z bitcoinového světa.  

Jak funguje bitcoinová peněženka?

Pro koncového uživatele už práce není zdaleka tak složitá jako třeba těžba bitcoinu. Takový uživatel potřebuje bitcoiny posílat, ukládat, a hlavně s nimi něco platit. K tomu je zapotřebí mít v počítači nebo v chytrém telefonu nainstalovanou bitcoinovou peněženku.

Peněženka vygeneruje unikátní adresu, a ta dále slouží podobně jako číslo bankovního účtu. Platba je realizována tak, že zadáte požadovaný počet mincí a adresu příjemce. Tato transakce proběhne zcela transparentně celou sítí, až ji nakonec potvrdí zmínění těžaři. Tímto finálním potvrzením se o transakci dozví celá síť zúčastněných uživatelů. Za zrealizovanou platbu je účtován poplatek, přičemž výši aktuálního průměrného poplatku za zrealizovanou transakci najdete na stránkách bitinfocharts. Nedávno se poplatky vyšplhaly dokonce až na několik stovek korun – dokud se tak bitcoinu nepovede úspěšně vyřešit problém škálovatelnosti (např. dokončením Lightning Network), je velice pravděpodobné, že bude pro malé platby prakticky nepoužitelný.

bitcoin peněženka, grafika

Nejbezpečnějším řešením jsou hardwarové peněženky. Ty umožnují mít bitcoiny vždy pod dohledem a v bezpečí před útoky hackerů. Při běžném převodu měny potvrdíte transakci heslem. Hardwarová peněženka funguje obdobným způsobem, avšak potvrzení privátním klíčem probíhá mimo PC s několikanásobným ověřením a pouze jednosměrnou cestou.

BTC a CZK – jaký je kurz a cena bitcoinu?

Cena bitcoinu po několika pádech a neustálém kolísání kurzu narostla až do takřka závratných výšin. Prognózy jsou takové, že vzhledem k deflačnímu charakteru měny a stále stoupající popularitě poroste cena za jednu minci ještě mnohem výše. Aktuální kurz (CZK) a jeho vývoj za poslední měsíce můžete sledovat v interaktivním grafu níže.

Založte si peněženku a získejte bitcoiny zdarma

Těžba bitcoinů může být i pro znalého uživatele značně obtížná, navíc ne každý je ochoten do bitcoinu investovat. Na druhou stranu internet nabízí možnost, jak přijít k bitcoinům prakticky bez námahy a vyzkoušet si tak manipulaci s touto virtuální měnou.

i Co je to bitcoinová burza?
Jedná se o online obchodní platformu určenou k tomu, aby poskytovala prostředí, ze kterého mohou být bitcoiny prodávány a nakupovány. Bitcoinové burzy umožnují směnu klasických papírových měn (dolary, eura, libry) za bitcoin, nebo dokonce i jiné virtuální měny, a naopak.

Stránky, kde získáváte bitcoiny zdarma, zpravidla vyžadují nějakou formu registrace (většinou stačí emailová adresa a adresa bitcoinové peněženky). Ptáte se, proč by vám někdo dával cokoliv zdarma? O charitu se pochopitelně nejedná. Díky uživatelům mají tyto stránky vysokou návštěvnost, a lákají tak spoustu inzerentů. Ostatně vyzkoušejte si to sami na stránce freebitcoin nebo moonbit. Stačí pár kliknutí a bitcoiny ve vaší peněžence začnou po velmi malých částkách naskakovat. 

Bitcoin kalkulačka

Bitcoin kalkulačky obstarávají rychlé převody BTC mincí do národní měny. Některé dokáží ještě více a na základě uvedených nákladů za elektřinu, náročnosti těžby, kurzu a odměny za vytěžený blok spočítají odhadovaný profit za určité období těžby.

Hlavní rizika spojena s bitcoiny

Třebaže celá bitcoinová síť i bitcoin samotný je bezpečný a úroveň kryptografie stojící za nimi dosud nebyla prolomena, existují rizika, které s sebou bitcoin nese. Jaká?

 • Extrémně vysoká fluktuace hodnoty bitcoinů – během pár dní se hodnota bitcoinu může změnit i o několik tisíc Kč. Nutno však podotknou, že bitcoin oproti jiným altcoinům alespoň nějakou stabilitu nabízí a ve světě kryptoměn je na něj nahlíženo jako na „jistotu“.
 • Nemožnost stornovat zadanou platbu – jakmile je platba odeslána, neexistuje způsob, jak ji zrušit.
 • Omylem zaslanou a uskutečněnou platbu (například nedopatřením zaměněná adresa peněženky) není možno zpětně domáhat.
 • Ztracená bitcoinová peněženka bez zálohy znamená ztrátu všech uložených bitcoinů.
 • Nemožnost obnovit heslo u soukromého klíče, které je potřebné k přístupu na účet – ztráta hesla rovná se opět ztrátě všech bitcoinů.
 • Bitcoin bývá často součástí nelegálních aktivit, a to zejména na deep webu.

V neposlední řadě je velkým strašákem i nárůst počtu hackerských útoků cílených na bitcoinové burzy a směnárny. Nedávno se na veřejnost dostala zpráva, že hackeři ukradli databázi s informacemi o klientech z počítače jednoho ze zaměstnanců bitcoinové burzy Bithumb. Celková škoda se vyšplhala až na několik desítek miliónů korun. 

i Nedočetli jste se zde vše? Pak mrkněte na bitcoin wiki, případně na oficiální stránky měny bitcoin.

Bitcoin, litecoin, ethereum, zcash a dash

Bitcoin je opravdu jen začátek. Dnes už existují kryptoměny, kterým je prorokován ještě rapidnější růst než právě bitcoinu. Jednou z nich je například litecoin, ten jako první pro těžbu využívá vylepšený algoritmus scrypt. Další kryptoměnou na vzestupu je ethereum, ta spadá do další generace kryptoměn také označovaných jako Bitcoin 2.0. Těžba této měny je stejně jako u bitcoinu stále náročnější, takže například na GPU s VRAM menší než 4 GB se stává nevýhodnou.

bitcoin, litecoin, ethereum

Zcash je jednou z nejmladších kryptoměn, přičemž nabízí ještě o úroveň lepší zabezpečení než bitcoin a jako vůbec první open source kryptoměna dokáže v plném rozsahu zajistit soukromí prováděných transakcí. Další kryptoměnou, která stojí za zmínku, je dash – jedná se o kryptoměnu nabízející okamžité transakce, která se dlouhodobě řadí mezi ty nejpopulárnější digitální měny. A jak si všechny výše zmíněné kryptoměny vedou právě v tuto chvíli? To zjistíte v přehledné tabulce s aktuálními kurzy (CZK).

Dnes už můžete i bez velké námahy najít několik kryptoměn, které se zhodnocují lépe než bitcoin. Byl to ale právě on, který těmto jiným měnám vydláždil cestu – nesmíme proto zapomenout, že i když se v souvislosti s bitcoinem neustále dočítáme o různých konspiračních teoriích, bublinách či úpadku, jedná se stále o největší „jistotu“ světa kryptoměn.

WD Green 3D NAND SSD 120GB 2.5"
SSD disk 2.5", SATA III, čtení až 545MB/s, zápis až 430MB/s, 7mm

WD Green 3D NAND SSD 120GB 2.5" - SSD disk
-30%
-30% 1 499,-
1 049,-
Koupit
Skladem > 5 ks
a na 2 prodejnách
Objednací kód: FW137b2b
Patriot Burst SSD 120GB
SSD disk 2.5", SATA III, čtení až 560 MB/s, zápis až 540 MB/s, 7mm

Patriot Burst SSD 120GB - SSD disk
-33%
-33% 1 569,-
1 049,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
a na prodejně Praha - Holešovice
Objednací kód: DP810f1
GIGABYTE H110-D3A
Základní deska Intel H110, PCIe x16, 5x PCIe x1, DDR4 2133, M.2, SATA III, USB 3.1 Gen 1, ATX, sc1151

2 299,-
Koupit
Skladem > 5 ks
a na 2 prodejnách
Objednací kód: AG169u5
Ledger Bitcoin Wallet Nano S
Hardware peněženka šifrovací, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, BIP39/ BIP44, micro USB

Ledger Bitcoin Wallet Nano S - Hardware peněženka
-10%
-10% 2 899,-
2 599,-
Koupit
Skladem > 5 ks
a na 5 prodejnách
Objednací kód: TREZBIT6
Patriot 4GB DDR4 2133Mhz CL15 Signature Line
Operační paměť PC4-17000, napětí 1.2 V

1 069,-
Koupit
Skladem > 5 ks
a na 3 prodejnách
Objednací kód: DP079d21
TREZOR Black
Hardware peněženka šifrovací, OLED displej 128x64, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, USB, Password Manager

TREZOR Black - Hardware peněženka
-7%
-7% 2 899,-
2 699,-
Koupit
Skladem > 5 ks
a na 4 prodejnách
Objednací kód: TREZBIT1
Kingston A400 120GB 7mm
SSD disk 2.5", SATA III, TLC, čtení až 500MB/s, zápis až 320MB/s

Kingston A400 120GB 7mm - SSD disk
-22%
-22% 1 279,-
999,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
a na 4 prodejnách
Objednací kód: FT132e6a1
TREZOR White
Hardware peněženka šifrovací, OLED displej 128x64, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, USB, Password Manager

TREZOR White - Hardware peněženka
-7%
-7% 2 899,-
2 699,-
Koupit
Skladem > 5 ks
a na 3 prodejnách
Objednací kód: TREZBIT
EVGA 850 BQ
Počítačový zdroj 850W, 80 Plus Bronze, 140mm ventilátor, ultratiché teflon nano-steel ložiska, semi-modulární kabeláž

2 599,-
Koupit
Skladem > 5 ks
a na prodejně Ostrava
Objednací kód: EV300k4i
Intel Pentium G4560
Procesor Dual-Core, HT, 3.5GHz (54W), Intel HD Graphics 610 (1050MHz), 3MB L3 cache, socket 1151, Kaby Lake 14nm, BOX

Intel Pentium G4560 - Procesor
-16%
-16% 1 590,-
1 339,-
Koupit
Skladem > 5 ks
a na 2 prodejnách
Objednací kód: BO421u5d
Intel Celeron G3930
Procesor Dual-Core, 2.9GHz (51W), Intel HD Graphics 610 (1050Mhz), 2MB L3 cache, socket 1151, Kaby Lake 14nm, BOX

Intel Celeron G3930 - Procesor
-25%
-25% 1 099,-
829,-
Koupit
Skladem > 5 ks
a na 4 prodejnách
Objednací kód: BK989f
MSI GeForce GTX 1080 GAMING X 8G
Grafická karta 8GB GDDR5X (10108MHz), NVIDIA (GP104) Pascal GeForce GTX1080 (1708MHz), Boost clock 1847MHz, PCIe x16, SLi, 256bit, 3x DisplayPort, DVI, HDMI

24 990,-
Koupit
Skladem 2 ks
a na prodejně Praha - Holešovice
Objednací kód: EF383b5
Intel Pentium G4400
Procesor Dual-Core, 3.30GHz (54W), Intel HD Graphics 510, 3MB L3 cache, socket 1151, Skylake 14nm, BOX

Intel Pentium G4400 - Procesor
-18%
-18% 1 490,-
1 219,-
Koupit
Skladem > 5 ks
a na 3 prodejnách
Objednací kód: BO421u4
AMD Sempron X4 3850
Procesor Quad-Core, 1.3GHz (25W), AMD Radeon HD 8280, 2MB cache, BOX, socket AM1 (Kabini)

AMD Sempron X4 3850 - Procesor
-21%
-21% 949,-
749,-
Koupit
Skladem 2 ks
Objednací kód: BD596e
AMD Sempron X2 2650
Procesor Dual-Core, 1.45GHz (25W), AMD Radeon HD 8240, 1MB cache, BOX, socket AM1 (Kabini)

AMD Sempron X2 2650 - Procesor
-47%
-47% 869,-
459,-
Koupit
Skladem > 10 ks
a na prodejně Praha - Holešovice
Objednací kód: BD596a
EATON Protection Strip 6 FR
Přepěťová ochrana 6x zásuvka, 1m kabel, adekvátní náhrada za POWERFIX zásuvková lišta

EATON Protection Strip 6 FR - Přepěťová ochrana
1× -19%
-19% 369,-
299,-
Koupit
Skladem > 10 ks
a na 26 prodejnách
Objednací kód: NZE006
Ledger Bitcoin Wallet Blue
Hardware peněženka šifrovací, displej 320x480 LED, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, BIP39/ BIP44, USB 2.0, Bluetooth 4.1, baterie 500mA

Cena nebyla stanovena
Hlídat
Těšíme se
Objednací kód: TREZBIT5
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Jak nakoupit
WEB15