Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká
Aktuální rychlost doručení Alza prodejny Alzaboxy AlzaExpres Nejvýhodnější doručení domů Partnerská odběrná místa Česká pošta
dnes nebo zítra dnes nebo zítra 1-2 dny 1-2 dny 1-2 dny 1-2 dny
Black Friday je zpět a s ním až 80% slevy! Nepropásněte ideální čas na nákup, nyní navíc s dopravou zdarma!

Bitcoin (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT)

Zobrazit katalog
Bitcoin (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT)

Článek

Aktualizováno

Bitcoin – světově první kryptoměna, která inspirovala stovky dalších. Pro jednoho představuje vzpouru vůči státním penězům, pro druhé pak investiční nástroj, mezinárodní platební prostředek, či dokonce pouhou inspiraci pro modernější kryptoměny jako Ethereum. Proč a jak Bitcoin vlastně vznikl, jak se těží, jak a kde jej koupit, jak bitcoin bezpečně držet a kde s ním platit? Na tyto a mnohé další otázky odpovídá náš článek.

i Hackers Congress Paralelní Polis - 26.4.2018 Ve dnech 5.-7.10. se do Prahy již popáté sjedou světové špičky kryptoměnové a hackerské scény. Na největší českou bitcoinovou konferenci dorazí například Peter Todd (developer bitcoinového klienta Bitcoin Core), Cody Wilson (autor kontroverzního modelu zbraně Liberator pro 3D tiskárny), či Tone Vays (bitcoinový analytik a intradenní obchodník). Přes Skype se s hosty konference spojí i světově proslulý filozof Nassim Nicholas Taleb. Více informací na oficiálních stránkách HCPP18.Další bitcoin aktuality naleznete v kapitole Bitcoin aktuality – co se událo ve světě nejpopulárnější virtuální měny.

Co je to vlastně ten Bitcoin? To jest takzvaná „miliónová otázka“ dnešního věku. A přestože natolik obsáhlé téma, jakým bitcoin bezpochyby je, nejde vysvětlit během několika minut, v našem videu jsme se o to alespoň pokusili.

Co vše se v článku o bitcoinech dozvíte?

 1. Virtuální měna vs. kryptoměna. Jaký je rozdíl?
 2. Co je to bitcoin?
 3. Těžba a vytváření bitcoinů
 4. Průběh bitcoinové transakce
 5. Jak získat a jak koupit bitcoin?
 6. Jak bitcoinem platit?
 7. Jak můžete bitcoiny sami těžit?
 8. Jak funguje bitcoinová peněženka?
 9. BTC a CZK – jaký je kurz a cena bitcoinu?
 10. Hlavní rizika spojena s bitcoiny
 11. Bitcoin jako spouštěč nového odvětví
i Nemělo by vám uniknout
 1. Jak vidí budoucnost bitcoinu Martin Šíp?
 2. Co vlastně ona decentralizace bitcoinu znamená?

Virtuální měna vs. kryptoměna. Jaký je rozdíl?

Bitcoin je hlavním zástupcem tzv. kryptoměn. Ty jsou podmnožinou virtuálních měn – pojďme si nejprve tyto termíny vysvětlit.

Virtuální měna je označení pro měnu, která vzniká a obíhá pouze ve virtuállní podobě (nemá hotovostní složku). Virtuální měny mohou existovat jako prostředek směny v uzavřené ekonomice (typickým příkladem je virtuální zlato ve hře World of Warcraft); mohou však být i univerzálním platidlem, za které lze kupovat skutečné zboží a služby – a tím se dostáváme ke specifické podmnožině virtuálních měn, kryptoměnám.

Jak už název kryptoměna napovídá, jedná se o typ virtuální měny, která je založena na kryptografii. Vlivem důmyslené kombinace několika technologicko-ekonomických postupů (asymetrické páry klíčů, zápis transakcí do blockchainu, Proof-of-Work) nelze kryptoměny falšovat a vytvářet proti pravidlům protokolu. Takto zabezpečené měny už bývají využívány k nákupu reálného zboží a služeb. Dalšími charakteristickými vlastnostmi kryptoměn jsou transparentnost, předdefinované množství maximálního počtu jednotek a nemožnost stornovat platbu. Kryptoměnou číslo jedna je bitcoin; známé a využívané jsou i ether, litecoin, či monero. 

Co je to bitcoin?

Bitcoin je nejrozšířenější kryptoměna. Vytvořena byla roku 2009 programátorem (nebo skupinou programátorů) vystupujícím pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Bitcoin umožnuje provádět okamžité platby komukoliv na světě - není zapotřebí žádný bankovní účet či registrace; zapotřebí je pouze stažení některé z mnoha bitcoinových peněženek. Globální platby jsou umožněny s pomocí peer-to-peer technologie, která funguje bez jakéhokoli ústředního orgánu. Správa transakcí a vydávání (těžba) této virtuální měny je prováděna kolektivně v rámci decentralizované databáze, blockchainu. Přestože bitcoiny nejsou žádným způsobem tištěny či raženy, často se o nich hovoří jako o mincích, jednotkou bitcoinu je 1 BTC. Stručně řečeno, bitcoin jsou plnohodnotné internetové peníze a někteří o něm optimisticky mluví jako o penězích budoucnosti.

Co je to bitcoin?

i Peer-to-Peer
Označení počítačové sítě, ve které spolu na rovnocenné úrovni komunikují přímo softwaroví klienti, bez nutnosti prostředníka.

Bitcoin jako deflační měna

Celkový počet bitcoinů nebude nikdy vyšší než 21 milionů. Nejedná se přitom o nějaký planý slib vývojářů, nýbrž limit, který je zabudován přímo do bitcoinového protokolu – souboru pravidel, které definují, co vlastně bitcoin je. Nad dodržováním protokolu dohlíží decentralizovaná síť tzv. nodů – plnohodnotných uzlů sítě. Těch je na světě přes 10 tisíc.

Ačkoli celkový počet bitcoinů nikdy nepřesáhne 21 milionů, počet bitcoinů v oběhu bude ve skutečnosti nižší a pravděpodobně bude klesat. Již nyní odhady hovoří o 4 milionech ztracených či „spálených“ bitcoinů, toto číslo bude vlivem neopatrného zacházení s privátními klíči pravděpodobně růst. Bitcoin tak představuje deflační měnu – měnu, ve které počet jednotek v oběhu s časem klesá.

Výše uvedené v praxi znamená, že s pravděpodobným růstem hodnoty bitcoinů se bude potřebné množství mincí pro nákup zboží zmenšovat. Průměrná velikost transakce se sníží a bude pravděpodobně nutné ji vyjadřovat v podjednotkách bitcoinu, jako jsou milibitcoin (tisícina bitcoinu) či satoshi (nejnižší jednotka, představující jednu stomilióntinu celého bitcoinu).

Nezávislost bitcoinů na jakékoliv autoritě je základním pilířem její důvěryhodnosti. Vlastníci totiž ví, že bitcoiny nebudou oslabeny expanzivní politikou centrální banky.

iPokud výše uvedené řádky četl ekonom, dozajista si posteskl nad "plochostí" našeho výkladu. Pokud si o problematice chcete přečíst odborněji, otevřete záložku níže. Vysvětlíme si, jak se liší standardní měny od těch virtuálních a jaké následky může mít fixní objem jednotek na hodnotu bitcoinu a jeho cenovou stabilitu. 

Představuje bitcoin riziko pro ekonomiku?

"Fiat lux" byla první slova vyřčena Bohem dle knihy Genesis. Stvořitel zde z prázdnoty stvořil světlo. Je proto příhodné, že současné měny s nuceným oběhem jsou nazývány "fiat peníze". Centrální banka, podobně jako Bůh, emituje (vytváří) peníze z ničeho. Právě to v případě bitcoinu a mnohých dalších virtuálních měn není možné. Je to ale však taková výhra?

Běžná měna vs bitcoin

Centrální banky mají jako svůj hlavní cíl péči o cenovou stabilitu. V případě inflačních tlaků tak centrální banka začne restriktivní politikou snižovat nabídku peněz (zvýší například úrokové sazby), během deflačních tendencí měnovou politiku naopak uvolní. V ideálním případě se tak hodnota měny viditelně v čase nemění, a pokud ano, pouze předem oznámeným způsobem (tzv. inflační cíl). Mechanismy fungování virtuálních peněz jsou však odlišné. Zejména zde chybí centrální autorita, která je s to ovlivňovat nabídku peněz. Kryptoměny jsou z pohledu způsobu jejich emise podobné komoditním penězům jako je zlato či stříbro - namísto jejich uvolňování do oběhu ze strany centrální měnové autority jsou "těženy" uživateli. Stejně jako nerosty, i celkové množství kryptoměn je zpravidla limitováno.

Co to znamená v praxi? Virtuální měny mají vyšší tendenci k volatilitě a zároveň, pokud bude poptávka po nich i nadále růst, bude růst i jejich hodnota (v souvislosti s měnami hovoříme o deflaci). To je skvělá zpráva pro investory, nicméně pro běžné denní tzv. transakční obchody to již tak dobrá zpráva není. Proč současná ekonomie nahlíží na deflaci skrz prsty? V kostce - lidé odkládají nákupy, což škodí podnikatelům, těm se navíc zvyšují reálné náklady na zaměstnance a jsou nuceni buď propouštět nebo snižovat platy. Roztáčí se tím pro ekonomiku neblahá spirála.

Bitcoin, riziko hlavně pro investory

Na druhou stranu poptrávka po bitcoinech je především investičního rázu. A dokud si za bitcoiny nebudete moci koupit základní potřeby jako jídlo a zaplatit daně, tak to i zůstane. Na pozoru by se tedy měli mít zejména investoři. Ti by neměli zapomínat, že přes setrvalý růst hodnoty v posledních letech, je bitcoin stále rizikovou investicí, která může přinést pohádkový výnos stejně jako černou díru na účtu.

Bitcoin aktuality – co se událo ve světě nejpopulárnější virtuální měny?

Na jedno si musíme zvyknout, ve světě virtuálních měn nezůstanou vody nikdy dlouho klidné. To u bitcoinu jakožto u nejpopulárnější a nejpoužívanější kryptoměny platí nadvakrát. Bitcoin se neustále mění, roste, vyvíjí, a to takovou rychlostí, že málokdo zvládne veškeré dění kolem něj monitorovat. My vám proto přinášíme přehledně ty nejvýznamnější novinky a aktuality, které naleznete v roletce níže.

Bitcoin novinky a aktuality

DragonMint Miner dorazil k prvním zákazníkům! – 06.04.2018

Prakticky už od té doby, co společnost Halong Mining oznámila vývoj nových ASIC zařízení k těžbě bitcoinů, provázela je notná dávka nedůvěry a skepse. Nyní však ASIC čip s označením DragonMint začal chodit prvním předplatitelům a je více než jasné, že se nejedná pouze o laciný podvod! Co se týče výpočetního výkonu, tak DragonMint nabízí 16 TH/s, zatímco konkurenční Antminer S9 disponuje výkonem „pouze“ 14 TH/s. Navíc ASIC z dílny Halong Mining jako první přichází s podporou technologie AsicBoost, kterou nedávno implementoval například také známý mining pool Slush Pool. Nicméně ať už by byl tento miner jakkoliv výkonný či efektivní, důležité je především to, že se jedná o první krok směrem k decentralizaci bitcoinové těžby, která byla doposud ovládána výhradně společností Bitmain a jejími Antminery.

Investice do Bitcoinu, vyplatí se ještě? – 26.03.2018

Bezpečnostní orgány státu Izraele (ISA) prohlásily Bitcoin (BTC) za platební metodu bez jakékoliv formy zabezpečení. Přestože Bitcoin stojí na základech vychvalované a transparentní blockchain technologie, neustále naráží na různé nedostatky, kvůli kterých na něj nejen bezpečnostní agentury světa nahlížejí jako na potencionálně nebezpečný. Bitcoinu nenahrává ani fakt, že se za uplynulé dva měsíce nepodařilo dopátrat hackery, kteří z burzy Coincheck odcizily rekordní objem tokenů NEM fungujících na podobném principu. K dnešnímu dni také společnost Twitter (stejně jako Google a Facebook) uvedla v platnost plošný zákaz reklam na jakoukoliv finanční službu zabývající se digitálními platidly. Svět kryptoměn tak v posledním měsíci a půl zažívá skutečně intenzivní ztrátu podpory a těžko odhadnout, zdali bude schopen úplné regenerace.

Hodnota Bitcoinu stále klesá, svět kryptoměn je otřesen – 16.03.2018

Tento týden si svět kryptoměn zažil doslova šok, když Google informoval veřejnost o svém plošném zákazu reklam na finanční služby nabízející možnost investic do jakékoliv kryptoměny. Po tomto ohlášení šla cena všech kryptoměn radikálně dolů. Před nedávnem se stejným zákazem přišla i sociální síť Facebook, kde již momentálně nedohledáte žádné sponzorované příspěvky s podobnou nabídkou. Aktuálně se cena bitcoinu pohybuje mírně nad hodnotou 8.000 dolarů za minci. Jedna strana odborníku sice stojí za názorem, že horší už to nebude, zaznívají ale také hlasy, že jsme právě svědky postupného splasknutí spekulativní bubliny, která kolem Bitcoinu vznikla.

Objem bitcoinových transakcí dosáhl dvouletého minima – 06.03.2018

Týdenní průměr počtu potvrzených bitcoinových transakcí za den se podle serveru blockchain.info dostal na nejnižší hranici od března 2016, kdy se cena BTC pohybovala v rozmezí „pouhých“ 400–450 dolarů. Stalo se tak navzdory tomu, že bitcoinové transakce jsou v současnosti nejlevnější za několik posledních měsíců – v kritickém týdnu se průměrný poplatek dostal dokonce pod hranici 2,5 dolarů (50 Kč). Tyto události samozřejmě také do velké míry reflektují klesající hodnotu bitcoinu, které se nedaří návrat do astronomických výšin loňského roku. Mnoho skeptiků na tuto událost nahlíží jako na počátek selhávání Bitcoinu

Bitcoin v Česku více populární než euro? – 27.02.2018

Nový průzkumu, o který se zasloužila jedna z největších výzkumných agentur v ČR Ipsos, ukázal, že Češi by raději své prostředky uložili v kryptoměnách nežli v eurech. Do studie se zapojilo celkově 525 lidí, přičemž 11 % z nich uvedlo, že přemýšlejí o nákupu některého ze současných digitálních platidel, zatímco pouze 10,3 % uvažuje o nákupu eura. Když byli respondenti následně dotázáni, jestli mají v úmyslu nakupovat některou cizí měnu v hotovosti, téměř třetina se rozhodla pro euro, 8,4 % jich uvedlo, že plánuje získat některou z krytpoměn, ale pouze 4,2 % se chystá nakupovat americký dolar. Celou správu si můžete přečíst v angličtině například na stránkách news.bitcoin.com.

Senát v Arizoně schválil návrh zákona o placení daní v bitcoinech – 13.02.2018

Senát Arizony, jakožto šestého největšího státu USA, zkraje února oficiálně přijal návrh zákona, který umožnuje obyvatelům státu upotřebit při placení daní jejich nastřádané (natěžené) krytoměny. Přijímaní plateb v bitcoinech by podle všeho mělo být samozřejmostí, přičemž přibývat budu i další digitální platidla, které ale nejdříve musí být uznány příslušnými státními orgány. Návrh zákona číslo 1091 se přesunul na přezkoumání až ke členům dolní komory Kongresu Spojených států, kde se v současnosti rozhoduje o jeho finální podobě. Arizona tak po legitimizaci digitálních podpisů a smart kontraktů ve státním sektoru vysílá do světa další signál o tom, že v budoucnu nabídne ty nejlepší možné podmínky pro vývoj blockchainové technologie a kryptoměn s ní spojených.

Bitcoinová burza Coincheck pod útokem – 28.01.2018

Největší japonská bitcoinová burza Coincheck, která mimo bitcoinu obchoduje i s mnoha dalšími kryptoměnami (ETH, LTC, XMR), se ocitla pod masivním útokem hackerů. Přestože při útoky nebyly odcizeny žádné bitcoiny (BTC), jedná se o doposud největší zaznamenanou loupež digitálních měn v historii. Při krádeži se totiž hackeři zaměřili na aktuálně desátou nejhodnotnější kryptoměnu NEM a ukradli mince v hodnotě 534 miliónů dolarů (10,8 miliardy korun). O tom, zdali se prostředky podaří navrátit zpět původním majitelům zatím můžeme pouze polemizovat – jedná se tak o další událost, která do velké míry podrývá důvěryhodnost a bezpečnost celého sektoru digitálních měn.

Kryptoměny v čele s BTC zažily výrazný propad – 22.12.2017

Ještě v neděli bitcoin stanovoval nová historická maxima, když se na několika významných burzách jedna mince prodávala těsně pod hranicí 20 000 dolarů (435 000 Kč). Následujících šest po sobě jdoucích dní ale BTC ani jednou neskončil v zelených číslech. Pokles ceny se nakonec zastavil na 11 200 dolarech (240 000 Kč). Během jediného týdne tak bitcoin přišel o zhruba 40 % své hodnoty. Spolu s bitcoinem oslabovali před Vánoci také další kryptoměny – více než čtvrtinový pokles hodnoty zažily například kryptoměny ethereum (ETH), bitcoin cash (BCH), litecoin (LTC) a iota (IOT).

Hackeři odcizili obrovské množství bitcoinů – 09.12.2017

Jeden z významných multi-mining poolů NiceHash přišel v noci 6. prosince o celé své bitcoinové jmění. Profesionální hackeři využili mezeru v zabezpečení jednoho z firemních počítačů, zaútočili na virtuální peněženku a ukradli bitcoiny v hodnotě téměř 1,5 miliardy korun. Uskupení NiceHash útok potvrdilo na svém facebookovém profilu a dočasně pozastavilo veškerou svou činnost. O tom, jak se bude situace dále řešit zatím nejsou zprávy, avšak vzhledem k povaze transakcí v blockchainové síti je velice pravděpodobné, že bitcoiny jsou již nenávratně pryč.

Bitcoin neboli mince za čtvrt milionu korun – 30.11.2017

Bitcoin zažil další historický milník – hodnota 1 BTC se po rapidním růstu vyšplhala na nové historické maximum 11 395 dolarů (244 000 Kč). Těžko uvěřit, že jen několik hodin po dosažení tohoto maxima klesl kurz bitcoinu na 8 092 dolarů (173 000 Kč). Během jediného dne tak hodnota bitcoinu stoupla o 32 000 Kč, aby se následně mohla propadnout o 71 000 Kč. Téměř učebnicový příklad toho, jak extrémně volatilní měnou dokáže bitcoin být.

Bitcoin dosáhl rekordní hodnoty – 31.10.2017

Bitcoin na konci října dosáhl historicky nejvyšší hodnoty – dostal se za hranici 6 400 dolarů (140 000 Kč), přičemž během následujícího týdne se jeho hodnota vyšplhala až na 7 459 dolarů (163 000 Kč). Velký růst hodnoty bitcoinu je spojován s jednou z největších světových burz CME, která ve svém vyjádření uvedla, že ještě do konce roku se zapojí do obchodování s nejpopulárnější kryptoměnou světa. Na burze CME se bude s bitcoiny obchodovat formou takzvaných futures contracts (bitcoin futures).

Další štěpení bitcoinu a vznik Bitcoin Gold – 24.10.2017

Necelé dva měsíce od vzniku Bitcon Cash potkalo bitcoinovou síť další štěpení (hard fork) jehož výsledkem je vznik nové kryptoměny s názvem Bitcoin Gold. Tento hard fork byl stejně jako ten předešlý iniciován a řízen skupinou těžařů, a to bez jakékoliv formy hlasování. Hlavním impulzem pro vznik nové kryptoměny byly obavy těžařů o to, že současný těžící systém bitcoinu se stává centralizovaným a je monopolizován několika největšími těžařskými společnostmi. Podíl na této monopolizací mají mít především speciální ASIC čipy, díky kterým se těžba bitcoinů stala pro běžné uživatele extrémně náročná a nevýhodná. Bitcoin Gold právě z toho důvodu přijal několik nových algoritmů umožňujících spravedlivou těžbu za pomocí GPU. Hodnota Bitcoin Gold se k 13. listopadu 2017 pohybuje na hranici 250 dolarů (5 480 Kč).

Pokračující snahy o regulaci kryptoměn – 09.10.2017

Nedlouho potom, co Čína začala s regulací bitcoinů a dalších kryptoměn se podobné zprávy šíří i na evropském kontinentu. Evropská centrální banka (ECB) dokonce vydala oficiální prohlášení, pojednávající o nutnosti zavést právní omezení v oblasti kryptoměn.

Prohlášení ECB je reakcí na světový trend vytváření nových, unikátních kryptoměn za účelem zisku – jen tento rok získaly firmy vydáním své vlastní kryptoměny od investorů zhruba 1,25 miliardy dolarů. Podle vysokého představitele ECB a guvernéra rakouské centrální banky Evalda Nowotneho jsou však takto vytvářené kryptoměny pro investory značně nedůvěryhodné a nebezpečné. A to zejména proto, že s rostoucím počtem virtuálních platidel na trhu je dnes často nejasné, kdo je za jejich vydání zodpovědný. Dalším z důvodů je fakt, že tento typ financování je lehce zneužitelný podvodníky či dokonce teroristy.

Zásadní otázkou zůstává, zdali je vůbec v kompetenci Evropské centrální banky regulace kryptoměn uskutečnit. Sám předseda ECB Mario Draghi ještě několik týdnů nazpět uvedl, že ve skutečnosti není v jejich silách zakazovat nebo jinak regulovat bitcoin a další kryptoměny na trhu.

Čína nedávno znatelně otřásla hodnotou bitcoinu – 25.09.2017

Čína je bezpochyby ten největší trh pro obchod s bitcoiny a mnoha dalšími altcoiny na světě (největší skupiny těžařů se nacházejí právě v Číně). Jakákoliv zpráva o regulaci nebo zákazu používání virtuálních měn v této zemi tak může výrazně zahýbat s kurzem BTC. A přesně to se před nedávnem stalo.

První znepokojující informace, která dorazila z Číny, se týkala regulace ICO (primární nabídka mincí), kdy Čína zakázala jednotlivcům i organizacím získávat finanční prostředky skrze tuto službu. ICO slouží k vydávaní nových kryptoměn, pomocí kterých byly financovány různé projekty, podobně jako například na platformě kickstarter.

Následně se začaly šířit zprávy o tom, že se čínská vláda rozhodla úplně zastavit obchodování s kryptoměnami v zemi. Toto vzápětí potvrdily i nejvýznamnější čínské bitcoinové burzy (ViaBTC, BTCChina, OkCoin, Huobi). V důsledku toho se hodnota bitcoinu propadla až o 30 %. Události v Číně po celou dobu provázelo mnoho dalších spekulací a falešných zpráv, které vznikaly pravděpodobně za účelem umělého snížení hodnoty bitcoinu, a tedy možnosti jejího levného nákupu spekulanty.

Bitcoin se rozdělil aneb co je to Bitcoin Cash – 04.08.2017

Nová, samostatná virtuální měna Bitcoin Cash vznikla z Bitcoinu jako reakce na příliš vytíženou databázi Blockchain. Ta stojí za transakcemi v Bitcoinech a její přetížení má za následek dlouhé čekání na potvrzení transakcí. Prodlevy, v některých případech i v řádu hodin či dní, komplikují platby virtuální měnou.

Stávající majitelé virtuální měny Bitcoin tak získali i stejné množství Bitcoin Cash. Větší část komunity a zejména velké peněženky nebo burzy ovšem novou měnu odmítají, většiny uživatelů měny se tak změna nedotkne. Hodnota nového virtuálního platidla bude záviset na důvěře trhu a velkou otázkou je i životnost měny. Pokud se do problematiky chcete ponořit více, přečtěte si náš článek Bitcoin vs. Bitcoin Cash!

Bitcoin meetup | Jak jsme v Alze zavedli bitcoin – 22.08.2017

V úterý 22. 8. 2017 se uskutečnil bitcoin meetup, kde Igor Pauer a Martin Kolek povídali o tom, jak zavedení bitcoinu na Alze probíhalo a na co dalšího se můžeme v souvislosti s bitcoinem těšit. Celá akce proběhla v pražských Holešovicích, a to konkrétně v Paralelní Polis. Paralelní Polis je nezisková organizace, jejíž součástí je mimo jiné i kavárna Bitcoin Coffee, kde si vychutnáte jedinečnou kávu i jiné pochutiny a následně za vše zaplatíte kryptoměnou bitcoin. Není ani třeba mít zřízenou speciální peněženku, jelikož si zde můžete založit papírovou benefitní kartu a následně na ni skrze bankomat v kavárně vložit požadovanou částku v bitcoinech. Krátkou reportáž z poutavé přednášky si můžete přečíst přímo na stránkách Paralelní Polis.

Těžba a vytváření bitcoinů

Nové bitcoiny jsou generovány na síti prostřednictvím procesu těžby. Těžící uzly v síti jsou odměněny bitcoiny pokaždé, když naleznou řešení matematického problému (a tím vytvoří nový blok). Odměna za vytěžení bloku je dvousložková: těžař získá nově vytvořené bitcoiny, a zároveň i transakční poplatky z transakcí, které do bloku zařadil (a tím je potvrdil jako provedené). Odměna v podobě nově vytvořených bloků se dle pravidel protokolu každé 4 roky dělí dvěma. V letech 2009-2013 činila odměna 50 bitcoinů za blok, v letech 2013-2017 to bylo 25 bitcoinů, nyní je odměna 12,5 bitcoinu za blok. Tímto předem známým tempem bude roku 2025 vytěženo 95 % všech bitcoinů; v roce 2140 bude vytěžen poslední zlomek.

Z uvedeného vyplývá, že těžaři jsou v prvních letech existence systému motivováni především nově vzniklými bitcoiny, postupem času však musí začít převládat složka plynoucí z transakčních poplatků.

i Zajímají vás i jiné kryptoměny? Potom mrkněte na některý z našich dalších článků, kde jsme se zaměřili na Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), ZenCash (ZEN), Vertcoin (VTC) nebo také na kontroverzní digitální token Ripple (XRP).

Průběh bitcoinové transakce

Bitcoin umožnuje uživatelům elektronicky rozesílat peníze stejně jednoduše, jako kdyby odesílal e-mail. Transakce jsou realizovány skrze bitcoinové peněženky a kvůli bezpečnosti jsou opatřeny speciálním digitálním podpisem. Zároveň každý v síti ví o všech existujících transakcích a historii každé transakce lze stopovat až k samotnému počátku, kdy byl daný bitcoin vytěžen. Jak to celé funguje?

Jak vypadá taková bitcoinová transakce? Mrkněte na naše video, kde jsme se s Františkem Fukou detailně zaměřili na hodnotu bitcoinu, bitcoinové transakce, ale například také na obchodování a investice s bitcoiny.

První důležitá informace je, že bitcoiny samy o sobě v podstatě neexistují; existují pouze záznamy v blockchainu o provedených transakcích a zůstatcích na bitcoinových adresách. Chcete-li tedy poslat bitcoiny, potřebujete k tomu jen dvě věci – veřejnou bitcoinovou adresu příjemce a váš privátní klíč.

Veřejná bitcoinová adresa je generována z privátního klíče a jedná se o řetězec čísel a písmen; adresu lze přirovnat k bankovnímu číslu účtu. Privátní klíč opravňuje k útratám bitcoinů, které leží na adresách, jež byly z privátního klíče generovány. Bitcoinovou adresu můžete zveřejňovat, nicméně vždy s vědomím, že v takovém případě se může každý, kdo adresu viděl, podívat na zůstatek (nemůže s ním však disponovat, jelikož nemá odpovídající privátní klíč).

i

Privátní klíč v kontextu Bitcoinu je tajné číslo, které vám umožnuje bitcoiny utratit. Každá peněženka obsahuje jeden nebo více takových klíčů, které jsou uloženy v souboru peněženky. 

Z privátních klíčů se generují veřejné klíče, ze kterých se dále generují adresy pro příjem. Pro zálohování peněženky pro případ ztráty či poškození zařízení jsou zapotřebí pouze privátní klíče – typicky se zálohují ve formě tzv. seedu, což je lidským okem čitelná série jednoduchých anglických slov (typicky 12 či 24 slov).

Ke správě privátních klíčů slouží specializované programy zvané peněženky (wallets). Nejbezpečnější formou peněženek jsou tzv. hardwarové peněženky, ze kterých nelze privátní klíč nijak vyčíst (k podpisu transakce privátním klíčem dochází přímo v zařízení a privátní klíč není zvenčí čitelný).

Samotná transakce začíná tak, že svůj privátní klíč použijete k podepsání (zabezpečení) zprávy, která obsahuje vstupní informace (zdrojová transakce nebo i více transakcí, díky kterým jste právě odesílané bitcoiny nabyly), množství (kolik bitcoinů odesíláte) a výstupní informace (veřejná bitcoinová adresa příjemce).

Celá tato zpráva je následně odeslána z vaší bitcoinové peněženky do rozsáhlé bitcoinové sítě. A v této chvíli přicházejí ke slovu těžaři. Ti ověří validitu transakce, zahrnou ji do nového bloku spolu s dalšími transakcemi, a tento blok následně celý potvrdí (vytěží) a zařadí do blockchainu. Blockchain totiž není nic jiného, než řetězec na sebe navazujících bloků s transakcemi. 

Při bitcoinové transakci vždy sledujete počet potvrzení (confirmations). Transakce bez potvrzení je pouze v paměti uzlů, nebyla však zatím vytěžena. První potvrzení podává informaci o tom, že byla transakce zařazena a vytěžena v posledním bloku. Další potvrzení pak znamenají, že na tento blok dále navazují další bloky a transakci již nelze zpětně změnit.

Při zasílání vyšších částek je vhodné čekat na vyšší počty potvrzení, ideálně 6 a více. Důvodem je, že transakce může i při jednom či dvou potvrzení být součástí tzv. vyčpělého bloku – více v našem článku o kryptoměnových forcích.

iOndřej Krško: Co vlastně ona decentralizace bitcoinu znamená?

Britský ministr financí připravuje druhou záchranu bank – tak zní první věta v databázi, na níž stojí Bitcoin. Vložil ji tam v lednu 2009 jeho autor Satoshi Nakamoto, aby poukázal na vládní zásahy do finančního a bankovního sektoru. Systém, který vytvořil, takovéto zásahy znemožňuje. Je decentralizovaný – to znamená, že neexistuje žádné centrum moci, které by určovalo pravidla. Ta jsou stanovena navždy, jako by byla vytesána do kamene: například nikdy nebude více než 21 miliónů bitcoinů. Pokud by se to někdo pokusil změnit, síť ho odmítne.

bitcoin, privátní klíč
Na rozdíl od běžných měn (či libovolného majetku) zdědil Bitcoin po kryptografii ještě jednu unikátní vlastnost: asymetrické držení. Znamená to, že zabezpečit si svůj bitcoin proti krádeži je výrazně snazší, než jej násilně sebrat. Ukrást peněženku z kapsy, exekučně zablokovat účet v bance nebo akcie, podpálit váš dům, ukrást zlato – to je přibližně stejně náročné jako možnost ochránit si tento typ majetku. Pro držení bitcoinů potřebujete znát svůj privátní klíč. Pomocí mnemotechnických pomůcek je dokonce lehké si ho zapamatovat. Uhodnout váš privátní klíč k bitcoinům je nemožné. Představte si, že za každé zrnko písku na Zemi vytvoříte jednu novou Zem. Za každým zrnkem písku na těchto planetách existuje 26 miliard možností, jak může bitcoinová adresa vypadat.

Je to poprvé v historii, kdy může jednotlivec držet a ochránit aktivum tak snadno proti libovolně velké přesile – například i proti vládě nebo celému světu. Protože Bitcoin běží na otevřeném softwaru, nebylo těžké jej zkopírovat nebo zopakovat myšlenku a vytvořit podobně fungující kryptoměny. To, co však činí Bitcoin jedinečným, je skutečná decentralizace, která se promítá i v absenci vůdce. Například Vitalik Buterin, zakladatel Etherea, tedy druhé největší kryptoměny, dokáže prosadit zásadní změny pravidel sítě na základě vlastního rozhodnutí. Stal se právě takovým „ministrem financí“, jakého Satoshi Nakamoto připomněl v prvním bloku bitcoinové databáze.
Poslední zpráva od tajemného Satoshiho z 23. dubna 2011 o Bitcoinu říká: „Přistoupil jsem k dalším věcem. Je to na dobré cestě…“

Ondrej Krško

Ondrej Krško

Ondrej Krško vystudoval informatiku na FMFI-UK a management na City University. Po skončení školy stál u zrodu projektu Obedovat.sk, který byl po 6 letech prodán za 2,44 miliónu EUR indicko-americké společnosti Zomato. V roce 2010 byl u vzniku projektu ZlavaDna.sk. Ten po 2 letech fungování získal ocenění Deloitte Technology Fast 50 a dodnes je jedničkou na slovenském trhu. Poslední čtyři roky se věnuje systému ReFIS, softwaru k tvorbě rozpočtu firmy, řízení cashflow, controllingu a elektronickému schvalování dokladů. Momentálně ho používá více než 200 firem a má ambice stát se nejinovativnějším ERP na světě, který umožní pracovat s finančními daty komukoli ve firmě. ReFIS je první ERP na světě s plnou podporou Bitcoinu a dalších kryptoměn. 

iKdo je Satoshi Nakamoto a proč se před námi skrývá? V našem dalším článku pátráme po tvůrci bitcoinu!

Jak získat a jak koupit bitcoin?

Bitcoin lze získat několika způsoby:

 1. Prodejem zboží nebo služeb za bitcoiny.
 2. Převodem skrze bitcoinové peněženky.
 3. Směnit bitcoiny za státní měnu na bitcoinové burze.
 4. Nakoupit bitcoiny skrze bitcoin automaty po celé ČR.
 5. Osobně dohledat někoho, kdo s vámi smění bitcoiny skrze lokální adresář.
 6. Začít bitcoiny těžit.

Bitcoin můžete koupit třemi způsoby: 

 1. V bitcoinové směnárně či na burze.
 2. V BTC automatech. 
 3. Dojednat si nákup bitcoinů osobně.

První podmínkou pro nákup bitcoinů je mít zřízenou aktivní bitcoinovou peněženku (více se o ní dozvíte v kapitole "Jak funguje bitcoinová peněženka?"). O tom, jak koupit bitcoin, se podrobněji dočtete v následujících kapitolách.

i Kde koupit bitcoin a litecoin? Alza.cz aktuálně disponuje největší nákupní sítí v České republice – 72 payboxů na 35 místech vás bezpečně provede celým procesem nákupu kryptoměn.

Nákup bitcoinů ve směnárně či na burze

Nakoupit či prodat bitcoiny za koruny, eura či dolary můžete s pomocí mnoha služeb. Mezi ověřené české projekty patří CoinMate, SimpleCoin, či EasyCoin. Další bitcoinové burzy a směnárny naleznete na stránkách btctip.

Je nicméně na místě upozornit čtenáře, že kryptoměnové burzy bývají terčem hackerských útoků – důrazně proto doporučujeme na burzách nedržet prostředky déle, než je nezbytně nutné. Vždy pamatujte: nedržíte-li privátní klíče, nemáte své kryptoměny pod kontrolou!

i Co je to bitcoinová směnárna či burza?
Jedná se o online obchodní platformu k nákupu a prodeji bitcoinu a dalších kryptoměn. Směnárny umožňují okamžitý a jednoduchý převod peněz z/ do kryptoměn. Burzy nabízejí pokročilejší rozhraní s grafy, limitními objednávkami, často i s možností pákového obchodování.

Nákup bitcoinů v BTC automatech

Velice pohodlně můžete bitcoiny nakoupit pomocí bitcoinových automatů, které jsou lokalizovány hned v několika městech České republiky, a to konkrétně v Praze, Brně, Ostravě, Karlových Varech a Plzni. Jedná se v podstatě o hotovostní bitcoinovou směnárnu. V automatu dle aktuálního kurzu nakupujete nebo prodáváte bitcoiny. Ty se následně připíšou do vaší bitcoinové peněženky. Detailní mapu bitcoinových automatů si můžete prohlédnout na Coinatmradar.

bitcoin ATM, Jak koupit bitcoin?; Alza

Osobní nákup bitcoinů

Poslední a zároveň tou nejrizikovější možností, jak koupit bitcoin je osobně dohledat někoho, kdo s vámi smění bitcoiny skrze lokální adresář nebo bitcoinovou peněženku (účtován malý transakční poplatek). Hledání protistrany vám do velké míry usnadní například služba localbitcoins, která sdružuje propojuje uživatele k přímé směně bitcoinů. 

Jak bitcoinem platit?

Pokud nakupujete obyčejné spotřební zboží a rozhodnete se zaplatit bitcoinem, není to nic složitého. Napřed se na pokladně částka převede podle aktuálního kurzu na bitcoin. Následně provedete transakci skrze chytrý telefon pomocí načteného QR kódu. Je však zapotřebí mít v něm nainstalovanou bitcoinovou peněženku s dostatečným zůstatkem a mít přístup k internetovému připojení.

bitcoin accepted, Brno, Subwaybitcoin, subway, Brno

V Alze nyní také zaplatíte bitcoiny! Partnerskou společností provozující platební bránu pro BTC platby je společnost Bitcoinpay.

V Alze nyní zaplatíte i Bitcoiny

Bitcoin se v posledních letech těší vzrůstající oblibě. I proto společnost Alza vyšla vstříc četným žádostem zákazníků a zavádí možnost hradit nákupy touto nejoblíbenější virtuální měnou. Chcete vědět více?

Bitcoin

Kde a jak lze Bitcoinem platit

Společnost Alza potvrzuje, že se nebojí udávat trendy celému segmentu. Bitcoinem nyní zaplatíte nejen na Alza.cz, ale rovněž v zahraničních pobočkách Alza.sk, Alza.de, Alza.at, Alza.co.uk a Alzashop.com

Platba Bitcoinem je pohodlnější a rychlejší. Partnerskou společností provozující platební bránu pro BTC platby bude společnost Bitcoinpay.

A pozor. Bitcoin je jen začátek, již brzy v Alze zaplatíte i dalšími kryptografickými měnami, jako jsou například Litecoin nebo Ethereum.

Virtuální měny a Bitcoin v kostce

Překotný rozvoj internetu s sebou přinesl mimo jiné i nový pojem, a sice virtuální peníze. Jejich význam byl po dlouhou dobu přehlížen. Tradiční těžiště jejich uplatnění spočívá v online hrách, kde slouží k obchodování s herními předměty. Avšak na významu postupně nabývají virtuální měny užívané v rámci digitálních služeb a internetových komunit. Pojem "kryptoměna" je pak specifickou podskupinou virtuálních měn. První takovou měnou byl právě Bitcoin v roce 2009. 

Proč jsou právě Bitcoiny tak oblíbené? Faktorů je více. Mimo jiné se však jedná o tzv. deflační měnu. Množství Bitcoinů je předem dané, centrální banky (nebo jiný subjekt) tak nemohou měnu znehodnotit vytvořením (emitováním) dalších peněz. Přírůstek Bitcoinů je transparentní – uživatelé je totiž „těží“ s pomocí počítačů. Uvádí se, že veškeré „mince“ budou vytěženy v roce 2140. Těžit můžete i vy – stačí si stáhnout příslušný software.

Nakupte nebo prodejte Bitcoin díky BTC automatu

Vedle možnosti hradit zakoupené zboží převodem zavádí Alza rovněž BTC automaty. Jedná se v podstatě o Bitcoin „směnárnu“. Zde můžete dle aktuálního kurzu nakupovat nebo prodávat Bitcoiny. Ty se následně připíšou do vaší peněženky. Tento „kredit“ pak můžete uplatnit k nákupu nejen u nás, ale i kdekoliv jinde. Případně si své Bitcoiny můžete ponechat jako investici do budoucna a vsadit na budoucí zvýšení jejich hodnoty.

Bitcoin automaty naleznete v našich centrálních showroomech v Praze a Bratislavě. Tato zařízení provozuje pro Alzu společnost GENERAL BYTES s.r.o.

Bezpečné nakupování s pomocí bitcoinové peněženky TREZOR

V nabídce společnosti Alza naleznete nově rovněž hardwarovou peněženku TREZOR. Ta slouží pro bezpečné ukládání bitcoinů. Jejím hlavním plusem je absolutní ochrana vůči vykradení vašeho bitcoinového účtu. Bitcoiny jsou totiž fyzicky uložené v zašifrovaném trezoru, takže je nelze dálkově odcizit.

Alza zavádí platby v Bitcoinech – rozhovor s Janem Sadílkem

Zavedení plateb v Bitcoinech je významným inovátorským krokem. Připravili jsme pro vás odpovědi na nejdůležitější otázky, které souvisejí s tématem. Za Alzu odpovídal Jan Sadílek, vedoucí oddělení internetového marketingu.

Proč jste se rozhodli zavést platby Bitcoiny?

Naši zákazníci si to žádali. Alza.cz je technologická společnost, která dlouhodobě udává trendy a Bitcoin je progresivní technologie. Tímto krokem jdeme vstříc jejímu potenciálu a z ní pramenících výhod pro naše zákazníky.

Proč zákazníci Bitcoin chtěli?

Jedná se o stále populárnější formu placení za zboží i služby. Zákazníci se nám ozývali už dlouho, ale nyní, s růstem hodnoty Bitcoinu, se zájem stupňoval. Proto jsme začali uvažovat o jeho zavedení.

Jaké výhody přinese placení v Bitcoinech vašim zákazníkům?

V první řadě je to rychlost platby srovnatelná s rychlostí ostatních online plateb spolu s její jednoduchostí. Dalším důvodem obrovské popularity plateb v Bitcoinech je možnost platit online, i když nemáte bankovní účet nebo platební kartu.

Proč jste se rozhodli pro Bitcoin a ne jinou z takzvaných kryptoměn?

Bitcoinové platby tvoří aktuálně více než 90 procent transakcí v rámci kryptoměn. My samozřejmě připravujeme i akceptaci ostatních, jako je například Litecoin, Ethereum, Dash a další.

Je obchodování v Bitcoinech v souladu s legislativou ČR?

Obchodovaní s Bitcoiny je v souladu s českou legislativou. Platby virtuální měnou spouštíme na přání zákazníků, protože stejně jako oni věříme, že v budoucnosti budou stále oblíbenější.

Jak je to s Bitcoinem a daněmi?

Bitcoin je pouze způsob platby za zboží, takže mechanismus placení daní je stejný jako při běžném prodeji zboží.

Jak je zajištěna bezpečnost plateb?

Platby procesujeme přes platební bránu Bitcoinpay.com provozovanou britskou společností Confirmo Ltd., která má dlouholeté zkušenosti s přijímáním Bitcoinu.

Kde mohou zákazníci Bitcoiny získat?

Existuje mnoho způsobů. Jedním z nejsnazších je Bitcoin automat, který umožňuje jednoduchý nákup a prodej Bitcoinu za koruny nebo eura. Takový automat je již umístěn v našem holešovickém showroomu v Praze a další v bratislavském showroomu. Směnné automaty provozuje pro Alzu společnost GENERAL BYTES s.r.o., která je leaderem v oboru.

Jaké další společnosti přijímají Bitcoin?

Z těch velkých jsou to například Microsoft, Dell, T-Mobile Poland, WordPress nebo Wikipedia. A samozřejmě obrovské množství menších obchodníků.

Akceptujete Bitcoin v zahraničí?

Ano, platby v Bitcoinech budeme přijímat také na alza.sk, alza.dealza.at a alza.co.uk i alzashop.com.

Může zákazník platbou Bitcoinem ušetřit?

Rozhodně! Například zákazník, který Bitcoiny nakoupil před několika měsíci, při současném kurzu ušetří i více než 30 procent z ceny.

Jak platit bitcoiny na Alza.cz?

 1. Vybrané zboží vložte do košíku.
 2. Zvolte dopravu.
 3. Při volbě platby zvolte BitcoinPay v kategorii online platby.

Na konci objednávky budete přesměrováni na platební bránu smluvního partnera k dokončení objednávky. Z principu fungování bitcoinové sítě je platba vyřízena během několika minut.

Jak těžit bitcoin?

V prvních letech se k těžbě bitcoinů využívaly hlavně grafické karty. Nyní už je zapotřebí speciální hardware v podobě ASIC čipů. Ty způsobují, že těžba je podstatně náročnější na výpočetní výkon. Zároveň pořízení kvalitních ASIC čipů také není nejlevnější záležitostí. Software vhodný pro těžbu je pro různé platformy volně ke stažení na internetu.

bitmain, bitcoin miner, antminer s5

Právě z důvodu vyšší náročnosti těžby je tento proces pro jednotlivce prakticky bezvýznamný. V reakci na to začala vznikat sdružení těžařů (minerů), kde každý dostává část odměny odpovídající jeho příspěvku k těžbě. Tato sdružení jsou také nazývána „mining pooly“ a vstup do nich je většinou podmíněn pravidelným měsíčním poplatkem. Pokud zrovna hledáte způsob, jak začít kryptoměny těžit, vyzkoušejte náš jednoduchý, ale podrobný návod – Jak na těžbu kryptoměn s Simplemining.net.

Jak začít s těžbou bitcoinů?

Pokud se chystáte začít s těžbou bitcoinů, zde je zjednodušený návod, jak na to:

 1. Vybrat dedikované těžící zařízení ASIC podle vašich finančních možností. Mezi ty nejpoužívanější patří Antminery od společnosti Bitmain, přičemž cena těchto zařízení se odvíjí od poskytovaného výpočetního výkonu (H/s). Vybírat můžete například zde.
 2. Stáhnout volně dostupný software pro těžbu bitcoinů. Mezi nejpopulárnější bitcoin těžící programy patří CGminer, Bitcoin Miner, DiabloMiner a BFGminer.
 3. Dosáhnout maximálního zisku se podaří, pouze pokud se zapojíte do již existující skupiny těžařů (mining pool). Na výběr jich je hned několik. Důležité je zavčas zjistit, jak velké budete odvádět skupině poplatky a jakou odměnu lze očekávat za váš díl těžby. Nejznámější pooly pracující na evropských serverech – BTC.com, Slush's pool (první známý mining pool na světě, původem z ČR).
 4. Jako odměna za těžbu k vám samozřejmě budou putovat bitcoiny. Z toho důvodu je nutné mít zřízenou aktivní softwarovou nebo hardwarovou bitcoin peněženku. Vybrat softwarovou peněženku můžete například zde.
 5. Posledním a velice důležitým úkolem je být informován nejlépe o každé novince z bitcoinového světa.  

Jak funguje bitcoinová peněženka?

Pro koncového uživatele už práce není zdaleka tak složitá jako třeba těžba bitcoinu. Takový uživatel potřebuje bitcoiny posílat, ukládat, a hlavně s nimi něco platit. K tomu je zapotřebí mít v počítači nebo v chytrém telefonu nainstalovanou bitcoinovou peněženku.

Peněženka vygeneruje unikátní adresu, a ta dále slouží podobně jako číslo bankovního účtu. Platba je realizována tak, že zadáte požadovanou částku (v bitcoinu či státní měně) a adresu příjemce. Tato transakce proběhne zcela transparentně celou sítí, až ji nakonec potvrdí zmínění těžaři. Tímto finálním potvrzením se o transakci dozví celá síť zúčastněných uživatelů. Za zrealizovanou platbu je účtován poplatek, přičemž výši aktuálního průměrného poplatku za zrealizovanou transakci najdete na stránkách bitinfocharts. Výše poplatků se v průběhu času mění, při vyšším využívání sítě (jako tomu bylo v prosinci 2017) mohou transakční poplatky dosahovat řádu desítek dolarů. K řešení tohoto problému se postupně zavádí škálovací řešení v podobě mimoblockchainových transakcí, tzv. Lightning network.

bitcoin peněženka, grafika

Nejbezpečnější formou dlouhodobého držení bitcoinů jsou hardwarové peněženky. Ty umožnují mít bitcoiny vždy pod dohledem a v bezpečí před útoky hackerů. Při platbě z hardwarové peněženky probíhá potvrzení privátním klíčem mimo PC s několikanásobným ověřením a pouze jednosměrnou cestou.

BTC a CZK – jaký je kurz a cena bitcoinu?

Cena bitcoinu po několika pádech a neustálém kolísání kurzu narostla až do takřka závratných výšin. Prognózy jsou takové, že vzhledem k deflačnímu charakteru měny a stále stoupající popularitě poroste cena za jednu minci ještě mnohem výše. Aktuální kurz (CZK) a jeho vývoj za poslední měsíce můžete sledovat v interaktivním grafu níže.

i Jak začít s bitcoiny či jaká budoucnost čeká bitcoin a virtuální měny? Na webu BTCtip.cz objevíte mnohem více než jen pravidelné analýzy a predikce vývoje bitcoinového trhu.

Založte si peněženku a získejte bitcoiny zdarma

Těžba bitcoinů může být i pro znalého uživatele značně obtížná, navíc ne každý je ochoten do bitcoinu investovat. Na druhou stranu internet nabízí možnost, jak přijít k bitcoinům prakticky bez námahy a vyzkoušet si tak manipulaci s touto virtuální měnou.

Stránky, kde získáváte bitcoiny zdarma, zpravidla vyžadují nějakou formu registrace (většinou stačí emailová adresa a adresa bitcoinové peněženky). Ptáte se, proč by vám někdo dával cokoliv zdarma? O charitu se pochopitelně nejedná. Díky uživatelům mají tyto stránky vysokou návštěvnost, a lákají tak spoustu inzerentů. Ostatně vyzkoušejte si to sami na stránce freebitcoin nebo moonbit. Stačí pár kliknutí a bitcoiny ve vaší peněžence začnou po velmi malých částkách naskakovat. 

Hlavní rizika spojená s bitcoiny

Třebaže celá bitcoinová síť i bitcoin samotný je bezpečný a úroveň kryptografie stojící za nimi dosud nebyla prolomena, existují rizika, které s sebou bitcoin nese. Jaká?

 • Extrémně vysoká fluktuace hodnoty bitcoinů – během pár dní se hodnota bitcoinu může změnit i o desítky procent. Nutno však podotknou, že bitcoin oproti jiným altcoinům alespoň nějakou stabilitu nabízí a ve světě kryptoměn je na něj nahlíženo jako na „jistotu“ a konzervativní volbu.
 • Nemožnost stornovat zadanou platbu – jakmile je platba odeslána, neexistuje způsob, jak ji zrušit.
 • Omylem zaslanou a uskutečněnou platbu (například nedopatřením zaměněná adresa peněženky) není možno zpětně domáhat, neznáte-li identitu příjemce.
 • Ztracená bitcoinová peněženka bez zálohy znamená ztrátu všech uložených bitcoinů.
 • Nemožnost obnovit heslo u zašifrovaného soukromého klíče – ztráta hesla rovná se opět ztrátě všech bitcoinů.
 • Bitcoin bývá často součástí nelegálních aktivit, a to zejména na deep webu.

V neposlední řadě je velkým strašákem i nárůst počtu hackerských útoků cílených na bitcoinové burzy a směnárny. Mezi největší hackerské útoky historie patří vykradení japonských burz Mt. Gox a Coincheck, kde škody dosáhly stovek milionů dolarů.

iJak vidí budoucnost bitcoinu Martin Šíp?

Bitcoin je pro mě již mnoho let totálně srdcovou záležitostí a příkladem spontánní evoluce společensko-technologického fenoménu peněz, který jsme nikdy dříve neměli šanci pozorovat a žít zevnitř. Co Bitcoin je a co znamená pro společnost, budeme objevovat ještě desítky let, podobně jako u fenoménu Internetu, ke kterému svým významem bývá často přirovnáván. Aneb jak pravil evangelista Bitcoinu Andreas Antonopoulos: „Bitcoin nejsou peníze, Bitcoin je Internetem peněz.“
bitcoin, výrokOpravdu je panika na místě?
Mnoho lidí začalo vnímat kryptoměny teprve v minulém roce, kdy o nich média díky fenomenálnímu růstu jejich ceny nemohla přestat mluvit. Bitcoin dosáhl kapitalizace přes 300 miliard dolarů a jeho deriváty se začaly obchodovat na oficiálních světových burzách. Pak spadla na začátku roku 2018 cena Bitcoinu na třetinu, média otočila, začalo se mluvit o splasknutí bitcoinové bubliny a mnoho lidí, kteří bez hlubšího porozumění vsadili na Bitcoin, nyní panikaří. Rád bych toto zasadil do širšího kontextu.bitcoin, historicky vyvoj
Bitcoin není nějakým náhodným objevem. Je vyvrcholením dlouhé cesty hledání nezávislé digitální hotovosti, které začalo s rozvojem Internetu a kryptografie před 30 lety. Mění naše vnímání toho, co jsou peníze a čím mohou být. Bitcoin umožňuje poprvé v historii lidstva digitální vlastnictví bez prostředníka a podobně jako kdysi zlato ve fyzickém světě aspiruje na to stát se prvními globálními digitálními penězi, které neznají hranice tradičních států. Osobně studuji a pozoruji Bitcoin a rozvoj jeho decentralizovaného ekosystému od roku 2011 a zatím jsem nenarazil na žádnou zásadní překážku, která by mohla zastavit jeho další adopci. Nassim Taleb, autor konceptu tzv. antifragility, o Bitcoinu v roce 2013 řekl: Bitcoin je začátkem něčeho velkého a nezbytného: měny bez státu. Jsem přesvědčen, že v následujících dvou dekádách nahradí Bitcoin v komorním doprovodu dalších kryptoměn státem monopolizované peníze.
bitcoin, výrok
Díky své decentralizaci a otevřenosti je Bitcoin příkladem antifragilního ekosystému, který roste a vyvíjí se v krizích, díky nimž posiluje a připravuje se na větší a větší výzvy v budoucnosti. Bitcoin zažil v minulosti mnohem větší krize a také mnohem větší cenové výkyvy, jak lze vypozorovat z dlouhodobého grafu ceny Bitcoinu v logaritmickém, tj. poměrovém vyjádření. Divoká období růstu střídaná pádem a následnou deziluzí jsou pro něj naopak typická. To vše je ale neseno dlouhodobým exponenciálním rozvojem ekosystému, který vnímají a oceňují zejména ti, kdo se nezaměřují pouze na krátkodobou cenu. Očekávám, že dlouhodobý trend růstu bude pokračovat i nadále. Odhaduji, že jsme dnes mezi 1 % až 5 % finální adopce Bitcoinu.
bitcoin. graf
Co lze očekávat od Bitcoinu v aktuálním roce?
Především splacení velkého technologického dluhu let minulých: Adopcí tzv. Segwitu došlo v srpnu 2017 k rozuzlení dlouholetých sporů o další škálování Bitcoinu, jež brzdily jeho možnosti navyšování počtu transakcí. To uvolnilo bitcoinovým vývojářům ruce, aby mohli začít vyvíjet tzv. Lightning network, decentralizovanou překryvnou transakční síť nad Bitcoinem, která umožní v principu neomezené navýšení počtu bitcoinových transakcí a okamžité platby s fenomenálně nízkými poplatky. Technicky zdatnější uživatelé si mohou možnosti Lightning network, která je momentálně v beta fázi, vyzkoušet již nyní. Očekávám, že její zpřístupnění pro běžné uživatele a její adopce bitcoinovými platebními službami nastane v průběhu druhé poloviny roku 2018. Převratné aplikace a služby, které na Lightning network budou moci být postaveny, si raději nedovoluji domýšlet. Nechme se překvapit a přemýšlejme o důsledcích této úžasné technologie.
Martin Šíp

Martin Šíp

Martin Šíp se aktivně zabývá Bitcoinem od roku 2011. Od roku 2014 pracuje ve startupu SatoshiLabs, který jako první přinesl na trh bitcoinovou hardwarovou peněženku TREZOR. V letech 2014-2017 uspořádal v Paralelní Polis v Praze více než 130 přednášek (tzv. Bitcoinových meetupů) pro příznivce Bitcoinu a dalších kryptoměn. Je také častým komentátorem dění v rámci kryptoměn pro česká média.

Bitcoin jako spouštěč nového odvětví

Bitcoin je jen začátek. Dle bitcoinového evangelisty Andrease Antonopoulose je bitcoin „internetem peněz“ a milníkem lidské historie. Bitcoin spustil nové odvětví kryptoměn, kterých vzniklo již přes tisíc. Většina z nich bude jen slepou uličkou, některé však nabízejí zajímavé inovace, jako jsou plně anonymní transakce, smart contracty, či organizační struktury DAO. Mnoho tzv. altcoinů je dodnes těžitelných na grafických kartách a bývají vhodnější k domácímu těžení.

iNedočetli jste se zde vše? Pak mrkněte na bitcoin wiki či na oficiální stránky měny bitcoin. Popřípadě vám může pomoct také jednoduchá aplikace Bitperia, kde se s bitcoinem i dalšími kryptoměnami seznámíte v praxi (dostupná je zdarma pro zařízení Android a iOS).

bitcoin, litecoin, ethereum

Jak si rozličné kryptoměny vedou právě v tuto chvíli? To zjistíte v přehledné tabulce s aktuálními kurzy (CZK).

Každou chvíli se lze dočíst o kryptoměně, která aktuálně dosahuje vyššího zhodnocení, než bitcoin. Byl to nicméně právě bitcoin, který těmto jiným měnám vydláždil cestu –  a je svou historií, počtem uzlů, objemem transakcí a množstvím kvalitních vývojářů tou nejověřenější kryptoměnou. Dodnes zůstává základním stavebním kamenem nového odvětví, a představuje v oblasti kryptoměn sázku na jistotu.

Corsair RM750x (2018)
Počítačový zdroj ATX, 750W, 80 Plus Gold, 9x SATA, 4x PCIe, modulární kabely, 135mm ventilátor

Corsair RM750x (2018) - Počítačový zdroj
-19%
-19% 3 699,-
2 999,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
Objednací kód: UY006u1c2
WD Green 3D NAND SSD 120GB 2.5"
SSD disk 2.5", SATA III, čtení až 545MB/s, zápis až 430MB/s, 7mm

WD Green 3D NAND SSD 120GB 2.5" - SSD disk
Více než98%spolehlivost
-55%
-55% 1 499,-
679,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 15 prodejnách
Objednací kód: FW137b2b
YubiKey 4C Nano
Autentikační token, šifrovací multifunkční USB-C mini token

2 099,-
Koupit
Skladem 1 ks
Můžete mít dnes
Objednací kód: YUBIa05
YubiKey 4C
Autentizační token, šifrovací multifunkční USB-C mini token

1 799,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes
Objednací kód: YUBIa04
YubiKey Neo
Autentizační token, šifrovací multifunkční USB-A token s podporou NFC

1 799,-
Koupit
Skladem 1 ks
Můžete mít dnes
Objednací kód: YUBIa03
YubiKey 4
Autentizační token, šifrovací multifunkční USB-A token

1 499,-
Koupit
Skladem 3 ks
Můžete mít dnes
Objednací kód: YUBIa01
ASUS PRIME Z370-A
Základní deska Intel Z370, DDR4 4000 (OC), 3x PCIe x16, SATA III RAID,2x M.2, USB 3.1, USB-C 3.1 Gen 2, Intel GLAN, 8ch audio, TPM, HDMI, DVI, DisplayPort, ATX, Aura RGB, sc1151 (pouze Coffee Lake)

+ ZDARMA Chladič na procesor Cooler Master

ASUS PRIME Z370-A - Základní deska
-13%
-13% 4 599,-
3 999,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Objednací kód: ACZ370a10
Seasonic Focus Plus 850 Gold
Počítačový zdroj 850W, ATX, 80 Plus Gold, aktivní PFC, 6x PCIe, 10x SATA, 120mm tichý ventilátor, plně modulární kabely

Seasonic Focus Plus 850 Gold - Počítačový zdroj
-10%
-10% 3 590,-
3 239,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 3 prodejnách
Objednací kód: UE313s2d
Seasonic Focus Plus 750 Gold
Počítačový zdroj 750W, ATX, 80 Plus Gold, aktivní PFC, 4x PCIe, 8x SATA, 120mm tichý ventilátor, plně modulární kabely

2 829,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
Objednací kód: UE313s2
Seasonic Focus Plus 650 Gold
Počítačový zdroj 650W, ATX, 80 Plus Gold, aktivní PFC, 4x PCIe, 8x SATA, 120mm tichý ventilátor, plně modulární kabely

2 629,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes
Objednací kód: UE313s1
Seasonic Focus Plus 550 Gold
Počítačový zdroj 550W, ATX, 80 Plus Gold, aktivní PFC, 2x PCIe, 6x SATA, 120mm tichý ventilátor, plně modulární kabely

Seasonic Focus Plus 550 Gold - Počítačový zdroj
Více než98%spolehlivost
2 339,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Objednací kód: UE313s
GIGABYTE H110-D3A
Základní deska Intel H110, PCIe x16, 5x PCIe x1, DDR4 2133, M.2, SATA III, USB 3.1 Gen 1, ATX, sc1151

1 399,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes
Objednací kód: AG169u5
KeepKey Bitcoin Wallet
Hardware peněženka šifrovací, OLED displej 256x64, ARM cortex M3, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, Android, micro USB

KeepKey Bitcoin Wallet - Hardware peněženka
-22%
-22% 4 399,-
3 439,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes
Objednací kód: TREZBIT7
Ledger Bitcoin Wallet Nano S
Hardware peněženka šifrovací, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, BIP39/ BIP44, micro USB

Ledger Bitcoin Wallet Nano S - Hardware peněženka
-20%
-20% 2 499,-
1 990,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 4 prodejnách
Objednací kód: TREZBIT6
EVGA SuperNOVA 750 G3
Počítačový zdroj 750W, 80 Plus Gold, 130mm ventilátor s hydrodynamickými ložisky, modulární kabeláž

EVGA SuperNOVA 750 G3 - Počítačový zdroj
-12%
-12% 3 299,-
2 899,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes
Objednací kód: EV206q80b
Intel Pentium G4560
Procesor Dual-Core, HT, 3.5GHz (54W), Intel HD Graphics 610 (1050MHz), 3MB L3 cache, socket 1151, Kaby Lake 14nm, BOX

1 749,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Objednací kód: BO421u5d
EVGA 750 GQ Power Supply
Počítačový zdroj 750W, 80 Plus Gold, aktivní PFC, 1 x ATX 24-pin, 2 x EPS 8-pin (4+4), 6 x PCIe 8-pin (6+2), 9 x SATA , 3 x molex, 2 x floppy, modulární, 135mm ventilátor

2 659,-
Koupit
Skladem 1 ks
Můžete mít dnes
Objednací kód: EV300bb
Seasonic M12II-620 Evo
Počítačový zdroj 620W, ATX, 80 Plus Bronze, aktivní PFC, 4x PCIe, 8x SATA, 5x Molex, 120mm tichý ventilátor, modulární kabely

Seasonic M12II-620 Evo - Počítačový zdroj
-5%
-5% 2 099,-
1 999,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Objednací kód: UE313h4e
AMD Sempron X2 2650
Procesor Dual-Core, 1.45GHz (25W), AMD Radeon HD 8240, 1MB cache, BOX, socket AM1 (Kabini)

AMD Sempron X2 2650 - Procesor
-20%
-20% 499,-
399,-
Koupit
Skladem 5 ks
Můžete mít dnes
Objednací kód: BD596a
EATON Protection Strip 6 FR
Přepěťová ochrana 6x zásuvka, 1m kabel, adekvátní náhrada za POWERFIX zásuvková lišta

EATON Protection Strip 6 FR - Přepěťová ochrana
Více než99%spolehlivost
-14%
-14% 369,-
319,-
Koupit
Skladem > 10 ks
Můžete mít ihned na 14 prodejnách
Objednací kód: NZE006
YubiKey 4 Nano
Autentizační token, šifrovací multifunkční USB-A mini token

1 799,-
Koupit
Na cestě > 5 ks
Očekáváme 18.12.2018
Objednací kód: YUBIa02
Alza Mining RX580 (12 měsíců záruka)
Počítač pro Mining - komerční produkt (pouze na IČO), Intel Celeron G3930 Kabylake 2.9GHz, Intel Z270, RAM 4GB DDR4, 6x AMD Radeon Sapphire NITRO+ RX580 OC 4GB

Alza Mining RX580 (12 měsíců záruka) - Počítač pro Mining
-41%
-41% 79 990,-
46 990,-
Info
Není dostupné
Objednací kód: sklMIN01
Seasonic Focus Plus 650 Platinum
Počítačový zdroj 650W, ATX, 80 Plus Platinum, aktivní PFC, 4x PCIe, 8x SATA, 120mm tichý ventilátor, plně modulární kabely

3 199,-
Info
Není dostupné
Objednací kód: UE313s4
XEEDA
Hardware peněženka šifrovací, dotykový displej, IP67, podpora Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Litecoin, Ripple, Dash, ZenCash, NEM, Ethereum Classic, Stellar, ERC-20, konektor pro Lightning/ MicroUSB, kompatibilní s iOS/ Andriod

Cena nebyla stanovena
Hlídat
Těšíme se
Objednací kód: XEEDA01
Ledger Bitcoin Wallet Blue
Hardware peněženka šifrovací, displej 320x480 LED, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, BIP39/ BIP44, USB 2.0, Bluetooth 4.1, baterie 500mA

Cena nebyla stanovena
Hlídat
Těšíme se
Objednací kód: TREZBIT5
0
Vytisknout
Pomohla vám tato informace?
Tento formulář slouží pouze k hodnocení informací na stránce.
Pokud máte dotaz, či požadavek, využijte zákaznické podpory.
Chybí Vám něco? Je něco uvedeno špatně?
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Jak nakoupit
WEB3
Váš osobní asistent
Alza Premium
Rád pro vás zjistím stav objednávky či pomohu s výběrem zboží.
Napsat dotaz
Zavolejte mi
Nová konverzace
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi