Během svátku 28.10. jsou uzavřeny pobočky Děčín, Kladno, Brno-Lískovec a Frýdek-Místek. Všechny ostatní pobočky zůstávají otevřené pro výdej objednávek.
Výměna nevhodného dárku Výhodné nákupy pro živnostníky

Blacksad: Under the Skin (Mini RECENZE) – Slibná noirová detektivka s trpkou pachutí

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Alegoricky pojatá detektivka drsné školy se zvířecími hrdiny Blacksad: Under the Skin nám padla do oka hned od jejího ohlášení. Slavná komiksová předloha a sympaticky nevrlý vyšetřovatel slibovaly poctivou historku z 50. let, kterou do digitální podoby převedlo studio Pendulo. Jaké hodnocení si od nás výlet do zvířecí říše s lidským podtextem odneslo, se dozvíte na následujících řádcích.

Mini Recenze (PS4 Pro)Dojmy z Gamescomu 2019


• Žánr: Adventura • Multiplayer: Ne • Vývojář: Pendulo Studios • Vydavatel: Microids • Platformy a Datum vydání: PC, PS4, Xbox OneSwitch (5. listopadu 2019) Homepage • Čeština: Ne


Části článku:


Obsah recenze Blacksad: Under the Skin (PS4 Pro)

 1. Blacksad: Under the Skin předvádí příběh marlowského střihu
 2. Kam se šouráš, Blacksade?
 3. Technická stránka na facku
 4. Rozporuplný pohled na Blacksad: Under the Skin
 5. Mini Recenze Blacksad: Under the Skin: závěrečné hodnocení
 6. HW nároky pro Blacksad: Under the Skin PC

Blacksad: Under the Skin předvádí příběh marlowského střihu

• Mini Recenze: 26. 11. 2019 • Autor: Jakub Němec

Blacksad, černý panter a veterán z druhé světové války, patří do skupiny ztracených existencí, které se snaží přežít v moderním světě, který mu není zrovna nakloněn. Jako soukromé očko se musí potýkat s kriminálními živly a brát mizerně placené zakázky, s jejichž náplní vnitřně moc nesouhlasí. Protlouká se zkrátka, jak se dá, a chvílím, kdy mu dá život nebo gangster pěstí do tváře, čelí s ironickým úšklebkem na tváři. Zkrátka autoři komiksu Juan Díaz Canales a Juanjo Guarnido vytvořili velmi zajímavou postavu, o níž jsem se snažil dozvědět během prožívání ryze nového příběhu Under the Skin napsaného pro počítačovou hru co nejvíce.

Blacksad: Under the Skin; wallpaper: cover
První obrázky z Blacksad: Under the Skin lákaly na temnou detektivku s noirovými prvky, kterou také dostanete, pokud se prokoušete přes chyby.

Výhoda dnes recenzovaného titulu od studia Pendulo tkví v možnosti přizpůsobit si hlavního hrdinu na míru vašim preferencím pomocí činů v nejmenovaném americkém velkoměstě. Od prvních minut jsem se rozhodl, že Blacksad bude správňák, který bude hájit slabé a bezbranné před zločinci v okolí. Problém byl v tom, že občas absolutně nemáte tušení, kdo je na vaší straně, kdo předstírá, kdo lže a často musíte volit mezi dvěma stejně špatnými volbami. Prostě adventura s podařeným scénářem, kde vyšetřování zdánlivé sebevraždy majitele boxerského klubu a zmizení šampiona těsně před zápasem je pouze začátek obrovského veletoče, v němž hraje významnou úlohu podsvětí i rodinné vazby.

Kam se šouráš, Blacksade?

Příběh by pro vás měl být hlavním tahákem při koupi titulu Blacksad: Under the Skin, především milovníci noirových detektivek se zde budou cítit jako doma – drsňácké hlášky, humor sušší než Martini a příběh zamotanější než gordický uzel kápne na notu všem, pro něž je Philip Marlowe či Mazaný Filip modlou. Jenže tady superlativy pomalu, ale jistě končí. Na pomezí se ještě pohybuje vykreslení některých postav. Mezi moje favority patří komisař v kůži vlčáka Smirnov nebo gorila (i profesí) Jake Ostiombe, kteří jsou zajímaví sami o sobě, jenže na druhé straně spektra stojí spousta vedlejších charakterů, na něž zapomenete, sotva dokončíte rozhovor vedený pomocí dopředu definovaných odpovědí.

Blacksad: Under the Skin – Interrogation (Gameplay)

QTE jsou v Blacksad: Under the Skin zpracovány relativně nenásilnou formou, která by zkušeného adventuristu neměla zaskočit.

Částečně vás zabaví také detektivní práce samotná, pokud tedy funguje. Klasické šmejdění po lokacích a hledání indicií nikoho nepřekvapí, zkrátka klepnete na akční tlačítko, pokud se vám objeví na předmětu. Zajímavější je myšlenková mapa, v níž musíte pospojovat jednotlivé teze do nových dedukcí, jež vás přivedou na stopu zločinu tím, že vám otevře nové možnosti v rozhovorech. Třetí herní mechanismus v Blacksad: Under the Skin zpracovává akční složku, jak jinak než pomocí quick time eventů. Ten ovšem ušel od dema na Gamescomu dlouhou cestu a uživatelsky nevhodné prvky zmizely, díky čemuž nejsou QTE nijak otravné a souboje docela odsýpají.

Technická stránka na facku

Průměrné herní principy a skvělý příběh si ovšem užijete pouze se skřípajícími zuby, protože celý zážitek vám budou ničit technické nedodělky a chyby. Začneme těmi nepříjemnými prvky, jimž vévodí pomalé ploužení hlavní postavy po lokacích. Blacksad má k mrštnosti černého pantera daleko, než se někam dovleče, tak pohodlně posvačíte. Cestou se ještě zasekne o každý druhý předmět v cestě, stojící nejlépe v takovém úhlu, abyste o něm nevěděli. Zamrzí také relativně dlouhé načítání při přechodu mezi jednotlivými prostředími. Tyto chyby se v menší míře objevují také v konkurenčních titulech, které si ovšem dávají pozor na brutální technická zaváhání. Blacksad: Under the Skin se jim bohužel nevyhnul.

Blacksad: Under the Skin; gameplay: psycho Blacksad: Under the Skin; gameplay: exterier Blacksad: Under the Skin; gameplay: Smirnov
Grafická stránka Blacksad střídá kvalitně podané interiéry a charaktery s omšelými a nehezkými stavbami mimo budovy.

Největší problém vidím ve způsobu ukládání, kdy jsem vypnul hru po automatickém uložení, abych po dalších spuštění s hrůzou zjistil, že musím znovu absolvovat skoro hodinu příběhu. Pak se mi chybou zrušila možnost otevřít dveře z tělocvičny, takže následoval reset a stejná hodina vyšetřování do třetice (všeho nedobrého). Navíc při využívání Blacksadových smyslů se mi někdy obraz rozpadal do zamlžené šedi a já tak hledal důkazy jen na základě odezvy vibrací ovladače (restartovat jsem z pochopitelných důvodů nechtěl). Nevím, jestli se kritické selhání při navrhování mechanik ovládání a využívání smyslů dá přičíst na vrub nezkušenosti začínajícího studia Pendulo, špatnému betatestování či uspěchaného portu na konzole, ale omluvit se v žádném případě nedá.

Rozporuplný pohled na Blacksad: Under the Skin

Celkově se tak dá hodnotit nejnovější příběh pantera Blacksada hodně složitě, protože obsahuje protichůdné tendence, jež sráží práci studia Pendulo do průměru. Co zmůžeme se zajímavě napsaným příběhem, když jej možná nedokončíme kvůli problémům s ovládáním a ukládáním? Jak si můžeme užít sympatickou komiksově omšelou grafiku, když se v ní hláškující detektiv neumí mrštně pohybovat a zakopává o věci kolem? Technický stav titulu se od Gamescomu sice zlepšil, ale i tak bych si raději počkal na opravné patche či slevu, protože v současnosti svých přibližně 1300 Kč (což je cena, za níž se hra v základu prodává) určitě investujete lépe někam jinam.

Blacksad: Under the Skin; gameplay: zamyšlení
Koupě titulu Blacksad: Under the Skin je opravdu k zamyšlení.

Tato mini recenze byla napsaná pro PS4 Pro verzi.

• Zdroje: Vlastní

Mini Recenze Blacksad: Under the Skin: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 54 % Alza.cz
Hlavní parametry: Hratelnost
60 %
 Audiovizuální zpracování
67 %
 Znovuhratelnost
40 %
Blacksad: Under the Skin; mini recenze

Klady

 • Noirový příběh
 • Hlavní postavy
 • Atmosféra

Zápory

 • Technicky nezvládnuté prvky (ukládání, rozsypání obrazu)
 • Bugy
 • Pomalý pohyb postavy
 • Delší načítání
Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní počítačových a deskových her patří k mému životnímu stylu už více než dvacet let, protože mě baví prozkoumávat nápadité příběhy a světy, které můžu sám ovlivnit, případně si rád zablbnu ve sportovních a závodních titulech. O svých dojmech z návštěv těchto fantaskních míst neomezených možností píšu s různě dlouhými přestávkami přes třináct let, z toho poslední tři roky pro Alza Magazín.

Blacksad: Under the Skin – Dojmy z Gamescomu 2019

 1. Blacksad je typický noir detektiv s vnitřními démony
 2. Detektivní práce a nečekané zvraty
 3. HW nároky pro Blacksad: Under the Skin PC

Blacksad je typický noir detektiv s vnitřními démony

• Dojmy z GC 2019: 17. 9. 2019 • Autor: Jakub Němec

Již v našem oznámení adventury Blacksad: Under the Skin jsem psal, že mám pro noirovou tématiku slabost a nic se na tom nezměnilo ani několik týdnů od napsání oněch řádků. Proto jsem neodolal pokušení vtěsnat se na plný list francouzského stánku společnosti Microids, která se mimo třetího dílu mlátičky Asterix & Obelix XXL 3 starala o z mého pohledu velmi nadějnou detektivku se zvířecími hrdiny. Po chvilce přesvědčování jsem dostal příležitost vyzkoušet si před zavíračkou první půlhodinu adventury, v níž musíte vyřešit pochybnou sebevraždu majitele boxerského klubu a následné zmizení místního šampiona v těžké váze.

Blacksad: Under the Skin; gameplay: QTE

Nepřátelé QTE mechanik si budou moci u Blacksad: Under the Skin labužnicky zaskřípat zuby vztekem.

Předváděcí demo se s ničím nemazlilo a okamžitě mě vrhlo do začátku příběhu, kdy si se mnou přišel vyřešit účty tvrdohlavý nosorožec, kterého náš hrdina sledoval kvůli nevěře. V té chvíli na má bedra dopadl pořádný ranec skepse, protože slušně naskriptovaný souboj se posunoval dále jen na základě QTE (quick-time eventů), z nichž mi naskakují pupínky jen při jejich vyslovení. Jedna mechanika byla navíc tak špatně vysvětlená, že spousta lidí znechuceně odkládala ovladače již při této první scéně a odcházeli pryč, než jim zruční vývojáři předvedli, jak se s výzvou popasovat. Já se naštěstí bez pomoci protloukl až k závěru, během nějž jsem i přes tísnivou finanční situaci odmítl úplatek a vykopal nosorožce ze svého kanclu.

Blacksad je totiž natolik typickým noir detektivem, že by se podle něj daly vyučovat scénáristické postupy v žánru – bývalý voják s posttraumatickým syndromem se slabostí pro alkohol, jemuž čest nedovolí brát prestižní případy smrdící průserem, i když živoří na hraně bídy. Prostě sympaťák jako řemen, jehož hlášky mě neskutečně bavily, což byl jediný důvod, proč jsem neodešel od konzole hned po prvních minutách zběsilého mačkání tlačítek objevujících se na obrazovce přede mnou. Naštěstí se krátce nato objevila scéna, během níž jsem vyslýchal zadavatelku zakázky a která ukázala z mého pohledu nejsilnější stránku titulu – scénář a povedené audiovizuální zpracování.

Blacksad: Under the Skin; screenshot: rozhovor

Vyslýchání svědků potěší především díky zdařilým animacím zvířecích postav.

Detektivní práce a nečekané zvraty

V následné pasáži se totiž ukázalo, že o zvraty ve vyprávění nebude nouze a mnoho situací sami ovlivníme svými rozhodnutími. Prozatím nejsem schopen posoudit jejich dlouhodobý dopad, ale pokud by se tvůrcům povedlo alespoň přiblížit dílům jako Life is Strange 2, mohl by se Blacksad: Under the Skin stát potenciálním černým koněm adventurního žánru. Vždyť si také na Gamescomu odnesl cenu pro nejlepší hru ve své kategorii, takže jí věří i odborníci z herního řemesla. Já s nimi ovšem moc nesouhlasím (podle mě se na výstavě v Kolíně nad Rýnem objevily i lepší kousky, ale asi jde o otázku preferencí), protože mimo otravných QTE mě trošku namíchly technické bugy, jež se ovšem do plné verze mohou odstranit, a samotná detektivní práce.

Pohyb po místě činu byl strašně pomalý a strnulý, na některé podezřelé předměty šlo kliknout až po interakci s jiným artefaktem (což je prostě blbost, provaz visící ze střechy prostě prozkoumáte i před nalezením střepů, ne?) a občas jsem narazil na místa, kde se překrývaly dva a více objektů mého zájmu a musel jsem se po milimetru posouvat, abych je mohl označit. Na druhou stranu byla sympatická myšlenková mapa vyšetřovacích teorií, která se začala tvořit na základě mých zjištění. Onen kontrast mezi mechanikami, které mi vyloženě vadily a jež mě nadchly, je vztyčeným varovným ukazováčkem pro všechny bezbřehé optimisty z doby oznámení titulu studia Péndulo.

Blacksad: Under the Skin; screenshot: gangsteři

Alegorické zpracování lidských vlastností pomocí různých zvířat nabízí scénáristům Blacksad: Under the Skin řadu zajímavých prostředků, jak karikovat současnou společnost.

Sami tedy zřejmě cítíte, že Blacksad: Under the Skin mě trošku zklamal, ale stále chci věřit, že titul vycházející 5. listopadu na PC, PS4, Xbox One a Switch nakonec nabídne zábavný příběh, kvůli kterému přežiji i QTE. Jen mám obavy, aby se člověk neotrávil některými adventurními nedostatky, jež by se v moderních titulech již neměly objevovat.

• Zdroje: Vlastní

HW nároky pro Blacksad: Under the Skin PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-9500 6-Core 3.0GHz / AMD Ryzen 5 2500X 4-Core 3.6GHz Intel Core i7-9700 8-Core 3.0GHz / AMD Ryzen 5 2600X 6-Core 3.6GHz
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 750 Ti / Radeon R7 260X NVIDIA GeForce GTX 1080 / Radeon RX Vega 64 Nano 8GB
DirectX DirectX 11.0 DirectX 12.0
Operační paměť 8 GB 16 GB
Pevný disk 30 GB 30 GB

S jakým herním PC na Blacksad: Under the Skin?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox GTX1660 Lite

Minimální požadavky:

Alza GameBox GTX1660 Lite

Alza GameBox RTX2060

Doporučené požadavky:

Alza GameBox RTX2060

Alza BattleBox RTX2080S Cougar

Pro náročné:

Alza BattleBox RTX2080S Cougar

i Mohlo by vás zajímat

Blacksad: Under the Skin vychází 5. listopadu 2019 na PC, PS4, Xbox One a Switch. O novinkách vás budeme informovat.

Blacksad: Under the Skin – Oznámení

Blacksad: Under the Skin – Oznámení

 1. Černý panter Blacksad na stopě vrahovi
 2. HW nároky pro Madden NFL 20 PC

Černý panter Blacksad na stopě vrahovi

• Oznámení: 10. 5. 2019 • Autor: Jakub Němec

Žijeme v době, kdy komiksy vládnou popkulturnímu světu, a nemyslím tím nutně MCU, které má v naší redakci až fanatické zastánce, ale také méně zprofanované kreslené světy. Ať už fandíte DC Comics, Dark Horse (Hellboy) nebo japonské manze, tak nebudete mít problém najít své oblíbené hrdiny ve filmové nebo počítačové podobě. Já osobně fandím méně profláknutým kouskům, jež mě dokáží zaujmout svým netradičním zpracováním, a proto nechápu, jak mi mezi prsty mohl proklouznout Blacksad. Bajkou říznutá detektivka z noirového prostředí 50. let blíže neurčené země (ale zřejmě USA), kde hutnou atmosféru doplňuje strohý humor, se v září podívá na naše herní zařízení díky studiu Pendulo.

Blacksad: Under the Skin - Story Trailer | PS4

Shrnu to jednoduše, panter John Blacksad je přesně ten typ drsného sympaťáka, s nímž byste si chtěli povídat o jeho případech v zapadlém americkém baru na periferii. Pokud by vás na první dobrou nesežral.

Děj Blacksad: Under the Skin nebude slepě kopírovat příběh některého z komiksových sešitů, naopak se pyšní vlastním scénářem, který využívá fungujícího univerza a přinese nové postavy. V kůži černého pantera Johna Blacksada dostáváte zakázku, v níž musíte vyřešit smrt vlastníka zápasnického klubu Joe Dunna a následné zmizení slibné boxerské hvězdy Roberta Yalea. Během vyšetřování se potkáte s dobrou třicítkou unikátních postav s pestrým životopisem, jež budete vyslýchat v rámci větvených rozhovorů s větším počtem voleb odpovědí, případně si s nimi jednoduše dáte po čumáku. Mimo detektivní práci očekáváme logické puzzly a bohužel (z mého pohledu) také Quick Time Eventy.

Mačkání tlačítek v časovém presu by ovšem mělo být jediné úskalí, které by mohlo kazit herní zážitek. Do půl roky bychom se tedy měli ponořit do graficky zajímavého temného světa, v němž se polidštěná zvířata protančí v rytmu řízného jazzu k několika různým zakončením dle voleb v průběhu odhalování tajemného zločinu. Pravděpodobně se tak dočkáme také záporných konců, což vítám s otevřenou náručí, protože se blýská na opakovanou hratelnost. Zřejmě se nebude jednat o adventurní zběsilost typu Detroit: Become Human, ale i tak můžeme s nadějí vyhlížet 26. září 2019, kdy projekt Blacksad: Under the Skin vyjde na PC, PS4, Xbox One a Nintendo Switch.

Blacksad: Under the Skin ; gameplay: Blacksad a nosorožec

Ne všechna zvířátka v Blacksad: Under the Skin spolu budou vycházet.

• Zdroje: microids.com

0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB23
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi