Alza.cz
Zobrazit katalog

Call of Cthulhu (RECENZE) – Výlet na tajuplný ostrov

Recenze

Aktualizováno

Po celá léta byla práce legendárního spisovatele hororových povídek H. P. Lovecrafta i přes své nezpochybnitelné kvality herním průmyslem trestuhodně ignorována. Samozřejmě jsme tu měli v průběhu dekády pár titulů inspirovaných jeho tvorbou, většinou se však nejednalo o nic, co by hráče oslnilo prezentovaným příběhem, tajemností či hutnou atmosférou, jíž jsou texty tohoto světoznámého autora proslulé. 

Když jsem poprvé uslyšel o tom, že se vývojáři z Cyanide Studio rozhodli podle jeho práce vytvořit adventuru Call of Cthulhu, byl jsem vskutku překvapen. Doposud jsem si je totiž spojoval především s kvalitními tahovými strategiemi, mezi něž patří kupříkladu nedávno recenzovaný Space Hulk: Tactics. Jak se jim nový projekt povedl a zda si zaslouží stejnou pozornost jako jejich předchozí produkce, si přečtete v následujících řádcích naší recenze.


• Žánr: Hororová adventura • Multiplayer: Ne • Vývojář: Cyanide Studio Vydavatel: Focus Home Interactive • Platformy a Datum vydání: PC, PS4 a Xbox One (30. října 2018) • Homepage: www.callofcthulhu-game.com/ • Čeština: Ano (oficiální)


Obsah recenze Call of Cthulhu (PC)

  1. Příběh Edwarda Pierce vás svou délkou nepotěší
  2. Při hraní Call of Cthulhu se budete bát
  3. Akční pasáže berou spolu s optimalizací novince z dílen Cyanide Studio vítr z plachet
  4. Call of Cthulhu nabízí krátký, leč intenzivní zážitek
  5. Recenze Call of Cthulhu: závěrečné hodnocení
  6. HW nároky pro Call of Cthulhu PC

Příběh Edwarda Pierce vás svou délkou nepotěší

• Recenze: 30. 10. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

K žádné z hlavních postav hororových povídek z pera H. P. Lovecrafta se osud nezachoval zrovna nejlíp. Ve většině jeho příběhů máme možnost číst o mužích, kteří se v průběhu své životní cesty měli příležitost setkat s bytostmi a úkazy značně přesahujícími hranice normálnosti. Zkušenost s jinými dimenzemi a děsivými monstry samozřejmě jen málokterý z nich zvládl vstřebat, aniž by jimi byl určitým způsobem poznamenán. Prakticky se jedná o chudáky s těžce nalomeným psychickým zdravím, jež k existenci neustále potřebují utišující prostředky a drogy. Ty jim pomáhají přežít další den ve světě, jehož obyvatelé jsou zcela slepí k nebezpečí, které je obklopuje ze všech stran.

Call of Cthulhu – sen (vlastní gameplay)

Call of Cthulhu vám zaseje do srdce strach už v prvních minutách hraní.

Primární protagonista Call of Cthulhu, soukromé očko Edward Pierce, se od zubožených postav z knih legendárního spisovatele moc neliší. Je to troska, na jejímž aktuálním stavu se hodně podepsala první světová válka. Na tu mu zůstaly velmi špatné vzpomínky, jež chtěl vymazat ze své paměti za pomoci tvrdého alkoholu a utišujících drog. Když už ani moc nedoufá v to, že se jeho beznadějná situace změní, zaklepe mu na vrata kanceláře bohatý továrník s návrhem, zda by nevyšetřil smrt jeho milované dcery. Ta podle všeho uhořela se svým manželem a synkem v rodinném sídle jejího chotě, rozkládajícím se spolu s malou velrybářskou vesnicí na záhadném ostrově, jehož obyvatelé vás kvůli řadě temných tajemství rozhodně nebudou vítat s otevřenou náručí.

Příběh Call of Cthulhu je sestaven z útržků tvorby slavného H. P. Lovecrafta. Každičká jeho pasáž připomene fanouškům tohoto hororového spisovatele jeho mistrná díla, kterými nás straší téměř sto let. Nejednou tu budete vystaveni působení nepřízně osudu, jenž vás bude bez ustání hnát kupředu. Nacházet budete při průchodu hrou různé knihy a útržky informací, jež vám pomohou proniknout hlouběji do této tajemné tématiky. Vedle relativně snadno viditelných stop se budete střetávat také s dobře skrytými indiciemi, které vám pomohou pochopit nejen toto univerzum, ale též jeho hlavní protagonisty, o nichž toho zpočátku nevíte mnoho.

Call of Cthulhu; gameplay: vesnice Call of Cthulhu; gameplay: loď Call of Cthulhu; gameplay: ulička

Obrázek 1: Už na první pohled nevypadá navštívená vesnice nikterak vesele. Obrázek 2: S majákem v dáli se budete v Call of Cthulhu setkávat celkem pravidelně. Obrázek 3: Do některých míst vede vždy více cest a je jen na vás, jakou z nich ve finále využijete.

Stejně jako u většiny adventur, je i v Call of Cthulhu příběh hlavním tahounem celku. Děj tu má velmi slušné tempo, disponuje akceptovatelnými hrdiny a tvůrci se skrze něj nebojí prezentovat naplno výjevy z hororové tvorby legendárního spisovatele. Osobně mám problém snad jen s délkou celého vyprávění. Můj první průchod hrou zabral asi 6 hodin a to jsem nijak zvlášť nespěchal, což tedy v mém případě znamená, že jsem se herní svět plný tajemna snažil projít skutečně pečlivě. Do jisté míry tu lze pracovat s myšlenkou znovuhratelnosti, s jejíž pomocí si délku celého zážitku můžete navýšit minimálně o šest hodin, během nichž lze učinit jiné volby, než při vaší počáteční cestě.

Při hraní Call of Cthulhu se budete bát

Z posledního odstavce je vám jistě jasné, že volby hrají v Call of Cthulhu zcela zásadní roli. Formovat skrze ně budete vývoj děje, osudy jednotlivých postav a vztahy, jež s vámi budou hlavní účastníci vyprávění mít. Špatná rozhodnutí povedou k tomu, že si z doposud neutrálně laděných postav vytvoříte nepřátele, kteří vás nebudou moci ani cítit. Kladné volby naopak způsobí, že si z dosavadního oponenta uděláte přítele, s nímž budete moci počítat ve chvílích, kdy jej budete nejvíce potřebovat. Samotné spektrum nabízených možností je ve finále značně ovlivněno zacílením hlavního hrdiny a důkazy nalezenými v průběhu pátrání.

Call of Cthulhu; gameplay: obraz Call of Cthulhu; gameplay: moře Call of Cthulhu; gameplay: chodba

Obrázek 1: Obrazy uhořelé ženy vám budou nahánět hrůzu. Obrázek 2: Klid vaší duši v Call of Cthulhu nepřinese ani pohled na moře. Obrázek 3: Některé chodby jsou bez konce.

Formovat budete vašeho hrdinu prakticky od samého začátku hry. Hned po vstupu do kanceláře vám totiž zazvoní telefon, po jehož zvednutí jste požádáni, abyste si nadefinovali osobní kartu, jejíž původní verze shořela při nedávném požáru budovy. V této fázi hry je vám umožněno investovat body do výřečnosti, všímavosti, vyšetřování, síly, psychologie, okultizmu a znalostí medicíny. Většinu ze zmíněných lze po tomto bodu nadále vylepšovat, poslední dva obory se vám však uzavřou a vyvíjet je bude možné pouze čtením lékařských knih a zakázaných spisů poznamenávajících váš rozum. Každá specializace má celkem pět úrovní určujících vaši zdatnost v aktivitách, které zastupují. Čím ostřílenější jste, tím je větší šance, že uspějete při zkouškách, jež před vás Call of Cthulhu postaví.

Call of Cthulhu na užívání a vylepšování Piercových schopností hodně sází, pro celkový postup hrou je tak skutečně důležité, jak budete vyvíjet vašeho hrdinu. Při zaměření na všímavost budete nacházet větší počet předmětů než hráč, jehož postava bude zacílena na sílu sloužící k vylamování dveří a řešení kontaktních situací. Medicína spolu s psychologií a okultizmem vám naopak pomohou pochopit lékařskou problematiku, záhadné jevy a chování jednotlivých aktérů tohoto příběhu. Jakožto milovník debat jsem si vytvořil nejlepší vztah k vyšetřování a výřečnosti, s jejichž pomocí jsem se byl schopen dostat skrz většinu živých protivníků bez toho, aby mi nějak zvlášť bránili v postupu. Celkově se mi návrh systému vývoje skutečně zamlouvá, protože navyšuje jistým způsobem znovuhratelnost.

Call of Cthulhu – kultisté (vlastní gameplay)

V průběhu hraní Call of Cthulhu se stanete svědky řady tajemných událostí.

Skrze některé schopnosti si totiž jisté cesty otevřete a jiné vám naopak zůstanou zcela zapovězeny. Stejně tak se nedostanete k některým důkazům či dialogovým volbám formujícím následující události. Za všech okolností vám však bude přístupný režim rekonstrukce, po jehož zapnutí budete vnímat místo činu intenzivněji než za normálních okolností. Hned jak jej v předem určených lokacích aktivujete, bude vám umožněno najít dosud ukryté důkazy a trošku si ujasnit, co se v daných prostorách asi dělo před vaším příchodem. Design tohoto prvku mi popravdě hodně sedl, abych byl upřímný, vyšetřování se mi zde líbilo citelně více než v jiných podobně laděných adventurách.

Na Call of Cthulhu se mi vedle zmíněného vývoje a voleb asi nejvíce zamlouvala atmosféra hry. Už po příchodu do velrybářské vesnice jsem ze všech jejich koutů cítil neskutečnou tíseň, prosakující nejen z pórů místních obyvatel, ale také z většiny prostor, kterými jsem měl možnost v této lokaci projít. Přítomnost lidí mi však dodávala určitou odvahu. O něco hůře jsem se cítil na místech, kde majitelé už dávno opustili jejich zdi a přenechali je stínům a neznámým entitám z jiných dimenzí, proti nimž nelze bojovat. Temnota je v těchto zlověstných domech a tunelech všudypřítomná a hlasy z různých koutů vám na klidu rozhodně nepřidají, protože pochází z hrdel, jež zaručeně nepatří obyčejným smrtelníkům s ničím nezkaženou myslí.

Call of Cthulhu; gameplay: jeskyně Call of Cthulhu; gameplay: rekonstrukce Call of Cthulhu; gameplay: okénko

Obrázek 1: Podzemní prostory nabízejí v Call of Cthulhu velmi hutnou atmosféru. Obrázek 2: Rekonstruování míst činu vám ukáže, co se na nich odehrávalo. Obrázek 3: Skrze okénko uvidíte ostatní obyvatele bláznice.

Akční pasáže berou spolu s optimalizací novince z dílen Cyanide Studio vítr z plachet

Zřejmě nejvíce jsem byl při hraní zklamán návrhem akčnějších pasáží, jejichž zpracování je natolik nekvalitní, že bych se bez nich klidně obešel. Třebaže se řadím mezi velké fanoušky střelby a tichého postupu, zde jsem si nebyl schopen dynamičtější situace moc užít, protože mi do celkového konceptu běhání s nožem či pistolí bohužel moc nezapadalo. Mimoto se jednalo o dosti nezáživné aktivity, jejichž design tvůrcům zřejmě nedal moc práce. Kdyby si se střelbou více vyhráli a přidali třeba aspekt míření, zlepšili AI nepřátel či si dali více záležet na stealth prvku, Call of Cthulhu by to jistě značně pomohlo.

Vedle nevýrazných akčních pasáží bych Call of Cthulhu vytkl také haprující technickou stránku. Přestože mi hra jela v prvních hodinách velmi dobře, v pozdějších etapách začala mít problémy s propadem snímků, který byl způsoben přesunem do více zalidněných oblastí. Nejvíce jsem tento nedostatek pocítil v blázinci, při dynamičtějších situacích a při návratu do velrybářské vesnice. Abych řekl pravdu, nečekal jsem, že se zde setkám s propady snímků, protože vizuál hry nevypadá nikterak slavně.

Call of Cthulhu – blázinec (vlastní gameplay)

Asi nejtemnějším místem Call of Cthulhu je nemocnice, do níž byste se v noci jistě podívat nechtěli.

O grafice Call of Cthulhu samozřejmě nelze říct, že je ošklivá. Čas od času vám nabídne velmi pěkné výjevy, jež si díky jejich pochmurnosti a tajuplnosti jistě zapamatujete. Přestože vizuální kabátec tohoto dílka nepovažuji za odpudivý, dle mého názoru se nejedná v rámci žánru o nic, co by vám vzalo dech. Na rozdíl od jiných podobně laděných děl si tudíž hra z dílen Cyanide Studio není schopna svým vzhledem obhájit hardwarovou náročnost způsobující propady snímků v zalidněnějších lokacích. Snad na tomto aspektu vývojáři v následujících týdnech ještě zapracují.

Call of Cthulhu nabízí krátký, leč intenzivní zážitek

Abych řekl pravdu, nový projekt Cyanide Studio je pro mě v mnoha ohledech velmi příjemným překvapením. Příběh má hodně slušné tempo, zápletka dokáže překvapit, většina voleb má význam a vývoj hrdiny tu má svůj smysl. Upřímně jsem vůbec nečekal, že se takto nezkušenému vývojářskému týmu podaří vytvořit takové dílo. Kdyby mi Call of Cthulhu nabídlo alespoň o šest hodin více, zajímavější akční pasáže a lépe zvládnutou optimalizaci finálních pasáží hry, zřejmě bych se nebál mu udělit hodnocení, jež u nás obdrželo jen málo herních projektů. Bohužel však zmíněnými nedostatky trpí, takže jsem mu nemohl nakonec připnout nějak zvlášť vysokou známku.

Call of Cthulhu; screenshot: hrdina, temnota

Nebýt dosti krátké herní doby a nezvládnutých akčních pasážích, odnesl by si Call of Cthulhu podstatně vyšší hodnocení. Přesto můžeme jeho koupi fanouškům žánru doporučit.

Call of Cthulhu je skutečně povedená hororová adventura, která trpí častými žánrovými nešvary. Za sebe bych její nákup doporučil milovníkům povídek H. P. Lovecrafta a fanouškům temnějších titulů pokoušejících se v člověku vyvolat hrůzu, jimž kromě děsivých momentů nabídne také českou lokalizaci. Ruce pryč by od něj měli naopak dát hráči, kteří touží po delší herní době či slušně zpracovaných akčních pasážích.

Tato recenze byla napsaná pro PC verzi.

Recenze Call of Cthulhu: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 73 % Alza.cz
Hlavní parametry: Hratelnost
74 %
 Audiovizuální zpracování
70 %
 Znovuhratelnost
70 %
Call of Cthulhu; recenze

Klady

  • Poutavý příběh
  • Zajímavá zápletka
  • Slušné tempo vyprávění
  • Možnosti významně definující vývoj postavy
  • Hutná atmosféra

Zápory

  • Krátká herní doba
  • Dosti nedořešené akční pasáže
  • Občas zlobící optimalizace
Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

HW nároky pro Call of Cthulhu PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-3450 3.1GHz / AMD FX-6300 Intel Core i7-3820 4-Core 3.60GHz / AMD FX-8370
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 660 / Radeon HD 7870 NVIDIA GeForce GTX 970 / Radeon R9 390
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 8 GB 8 GB
HDD 13 GB 13 GB

S jakým herním PC na Call of Cthulhu?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Lite GTX1050

Minimální požadavky:

Alza GameBox Lite GTX1050

Alza GameBox Lite GTX1060+

Doporučené požadavky:

Alza GameBox Lite GTX1060+

Alza GameBox GTX1080Ti

Pro náročné:

Alza GameBox GTX1080Ti

i Mohlo by vás zajímat

Call of Cthulhu vyšlo na PC, Xbox One a PlayStation 4 30. října 2018. O novinkách vás budeme informovat.

Call of Cthulhu: Prisoner of Ice (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční, RPG a logická
139,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE001535
Call of Cthulhu: Shadow of the Comet (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční, RPG a logická
139,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE001534
Vytisknout
P-DC1-WEB22
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon