Vážení zákazníci, z důvodu povodní a technických problémů je naše prodejna v Opavě uzavřena. Také jsme dočasně zastavili doručování do zasažených oblastí a některých AlzaBoxů, které jsou bez proudu. Situaci sledujeme a obnovíme provoz i doručování, jakmile to bude možné. Děkujeme za pochopení. Stav své objednávky můžete sledovat v mobilní aplikaci nebo na webu v sekci Moje Alza.

Canon EOS 250D (RECENZE) – digitální zrcadlovka (nejen) pro začátečníky

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Současnou nejnižší modelovou řadu digitálních zrcadlovek značky Canon samotný výrobce určuje pro začátečníky a aktuálně (10/2019) se skládá ze čtyř modelů, seřazeno od nejnižších po nejvyšší: Canon EOS 2000D, Canon EOS 4000D, Canon EOS 250D a Canon EOS 800D. To, že je celá tato řada nejnižší, tedy nejlevnější, neznamená jen samé nevýhody, ale překvapivě má oproti dražším modelům i několik poměrně zásadních výhod – a není to jen nižší cena. V následujícím článku si představíme druhý nejvyšší model této řady, a sice Canon EOS 250D, který může být velmi zajímavou volbou nejen pro začínající fotografy, protože výstupní kvalita fotografií je bez problémů dostatečná i pro náročnější praktické použití.

Mechanické provedení Cannon EOS 250D – jak si vede ve srovnání s bezzrcadlovkami?

Po mechanické stránce vychází nový Canon EOS 250D ze svého předchůdce, kterým byl model Canon EOS 200D a se kterým má, jak už to tak dneska často bývá, shodné rozměry a v podstatě i design a hmotnost. Jediný drobný rozdíl je v tom, že novinka je nepatrně lehčí a také že na horní straně fotoaparátu chybí samostatné tlačítko pro ovládání bezdrátového připojení. Fotoaparát je v prodeji v tradičním klasickém černém provedení, ale také ve stříbrné a málo obvyklé bílé barvě. Jak je v této kategorii obvyklé, je tělo fotoaparátu v podstatě kompletně plastové, ale použité plasty jsou kvalitní a na dotek příjemné. Nejvíce namáhané části, jako je bajonet pro uchycení objektivu, sáňky pro externí blesk, stativový závit na spodní straně fotoaparátu a očka pro uchycení popruhu, jsou ale kovové.

Cannon EOS 250D; digitální zrcadlovka; recenze Cannon EOS 250D; digitální zrcadlovka; recenze Cannon EOS 250D; digitální zrcadlovka; recenze
Netradičně můžete vybírat také bílou designovou variantu fotoaparátu Canon EOS 250D.

Rozměrově i váhově jde o velmi malou a lehkou zrcadlovku. Příznivci bezzrcadlovek budou samozřejmě namítat, že současné bezzrcadlovky jsou ještě menší a budou mít samozřejmě pravdu. Faktem však také je, že většina bezzrcadlovek této třídy (tedy s čipem formátu APS-C) si může nechat o ergonomii, jakou disponuje Canon EOS 250D, jen zdát. Je to prostě něco za něco – pokud preferujete za každou cenu minimální rozměry, byla by asi bezzrcadlovka lepší volbou, ale pokud je pro vás důležitější komfortní a bezpečné držení, zrcadlovky mají stále ještě výrazně navrch. To platí i v tomto případě, protože přes (na zrcadlovku) malé rozměry má Canon EOS 250D přímo skvělou ergonomii, dobře se drží i ovládá, a to i uživatelům s větší rukou.

Hodnotíme ergonomii a ovládání Canon EOS 250D

Ergonomie jako celek vychází z designu v podstatě všech zrcadlovek značky Canon, který je léty prověřený a osvědčený. Rozdělení a rozmístění ovládacích prvků má řád i logiku – i pro fotografy, pro něž to bude první zrcadlovka, bude snadné si na ovládání zvyknout. Skvělý je polohovatelný LCD monitor na otočném kloubu (nepříliš obvyklý v této cenové kategorii), který lze natočit do téměř libovolné polohy a lze otočit i dopředu, což potěší milovníky stále populárních selfíček. Rozměry se podařilo zmenšit i díky slotu pro paměťovou kartu, který je umístěn na spodní straně fotoaparátu pod dvířky, jež jsou společná i pro baterii

Cannon EOS 250D; digitální zrcadlovka; recenze Cannon EOS 250D; digitální zrcadlovka; recenze Cannon EOS 250D; digitální zrcadlovka; recenze
Canon EOS 250D nabídne prověřený, pohodlný a dlouhodobě spolehlivý systém ovládání.

Také očnice hledáčku je příjemně velká a slušně stíní i při fotografování na prudkém denním světle. Jediné, co mi s ohledem na ergonomii a ovládání vysloveně vadí, je provedení hlavního vypínače fotoaparátu, které mi přijde nepraktické. Například se mi stávalo, že když jsem fotoaparát vkládal nebo vytahoval z brašny, nechtěně jsem změnil jeho polohu. Z mého pohledu je to tradiční (drobná) nevýhoda všech zrcadlovek Canon, ale na druhou stranu je to možná jen otázka zvyku.

Cannon EOS 250D; digitální zrcadlovka; recenze Cannon EOS 250D; digitální zrcadlovka; recenze Cannon EOS 250D; digitální zrcadlovka; recenze
Jak už je zvykem, ovládací menu fotoaparátu Canon EOS 250D neprošlo ve srovnání se staršími modely žádnou změnou.

S ovládáním a ergonomií ovšem souvisí i menu fotoaparátu, které je u Canonu roky neměnné, což ale neznamená, že špatné – spíše naopak. Osobně řadím Canon ke značkám, které mají design a logiku ovládacího menu nejlépe vyřešenou a nejsnadněji pochopitelnou. Menu je přehledné, logické a barevně rozlišené podle jednotlivých témat. Skvělá je pak i kontextová nápověda, kdy u každé položky menu dole vyskočí okno se stručným vysvětlením dané funkce. Pro začátečníky je velmi užitečné také grafické zobrazení obrazovky s pokyny, které mnohdy dobře napoví. Displej je navíc dotykový, takže kdo místo čudlíků raději používá dotykovou obrazovku, bude také spokojen.

Hlavní technické specifikace digitální zrcadlovky Canon EOS 250D

Parametry Canon EOS 250D
Snímací čip APS-C, CMOS 24 Mpix
Poměr stran 3 : 2
Bajonet Canon EF (EF-S)
Obrazový procesor DIGIC 8
Rozsah citlivosti ISO ISO 100–25 600 (51 200)
Automatické čištění čipu
Stabilizace na čipu
Automatické zaostřování (LCD) Dual Pixel CMOS AF / 3 975 bodů
Automatické zaostřování (hledáček) 9 bodů
Citlivost AF až −4 EV
Rychlost sériového snímání 5 snímků za vteřinu
Video 4K – 30p / Full HD – 60p
LCD monitor dotykový, 3", cca 1 Mpx
Hledáček optický, zvětšení 0,87×, pokrytí 95 %
Vestavěný blesk
Odolnost vůči vlhkosti a prachu
Bezdrátové rozhraní WiFi, Bluetooth
Drátové rozhraní USB, HDMI, vstup na mikrofon a dálkové ovládání
Paměťové karty 1× SD / SDHC / SDXC (UHS-I)
Rozměry 122 × 93 × 70 mm
Hmotnost 450 gramů (včetně baterie a karty)

Recenze Canon EOS 250D – čip, obrazová kvalita a funkce

Snímacím čipem je obvyklý senzor typu CMOS, formátu APS-C s rozlišením 24 Mpx, který je navíc vybaven systémem automatického čištění, což v této cenové relaci také není úplně obvyklé. Citlivost čipu lze nastavit v rozmezí ISO 100 až ISO 25 600 a uživatelsky lze povolit i ISO 51 200, což ale nedoporučuji, protože se v podstatě jedná již jen o „papírovou“ nebo „marketingovou“ hodnotu. Citlivost ISO má navíc samostatný čudlík na horní straně fotoaparátu, což je také super. V případě potřeby lze přenechat volbu citlivosti na automatice, která funguje až překvapivě dobře. Hlavní jsou ale samozřejmě samotné praktické výsledky.

Canon EOS 250D; fotografie; recenze Canon EOS 250D; fotografie; recenze Canon EOS 250D; fotografie; recenze Canon EOS 250D; fotografie; recenze Canon EOS 250D; fotografie; recenze Canon EOS 250D; fotografie; recenze Canon EOS 250D; fotografie; recenze Canon EOS 250D; fotografie; recenze
Zachycení noční scény s Canon EOS 250D při 8 citlivostech ISO (z dostupných citlivostí ISO chybí pouze 25 600).

Pro ukázku kvality výstupu jsem použil obvyklou zkušební noční scénu, kde jsem pořídil sérii fotografií při všech dostupných citlivostech ISO. V ukázkách jsou jak zmenšené fotografie pro web, tak i 100% výřezy – v obou případech jsou fotografie zcela bez úprav. Pokud si je chcete prohlédnout v plném rozlišení, najdete je ke stažení na konci článku. Totéž platí i pro ostatní ukázky – jsou pouze zmenšené, ale jinak zcela bez úprav. Z výsledků je patrné, že kvalita samotných fotografií je velmi vysoká a snese srovnání i s mnohem dražšími modely. Pro jistotu ještě dodávám, že v případě, že by byly fotografie pořízeny ve formátu RAW a pečlivě zpracovány, dalo by se dosáhnout ještě výrazně lepších výsledků. Vysoká kvalita fotografií je tak jednou z nejsilnějších stránek digitální zrcadlovky Canon EOS 250D. Kvalitní je také záznam videa, a to až ve 4K rozlišení, ale osobně si myslím, že drtivá většina uživatelů si pořád ještě vystačí s Full HD.

Canon EOS 250D; fotografie; recenze Canon EOS 250D; fotografie; recenze Canon EOS 250D; fotografie; recenze Canon EOS 250D; fotografie; recenze Canon EOS 250D; fotografie; recenze Canon EOS 250D; fotografie; recenze Canon EOS 250D; fotografie; recenze Canon EOS 250D; fotografie; recenze
Ve své cenové kategorii si nový Canon EOS 250D vede více než slušně.

Velmi důležité je také automatické zaostřování. Pokud budete fotografovat přes hledáček, je k dispozici 9 ostřicích bodů, přičemž středový je zdvojený, křížový. Devět bodů se sice v dnešní době může zdát málo, ale pro běžné fotografování je to většinou v pohodě dostačující. Pokud však budete v tomto ohledu náročnější, bude lepší, když sáhnete po fotografování v živém náhledu přes LCD monitor, kde je k dispozici ostřicí systém Dual Pixel AF, kde automatika pracuje se 143 ostřicími body nebo manuálně s 3 975 body. Nechybí ani automatické rozpoznávání a zaostřování na obličej a oko fotografované osoby i sledování objektu. Systém sice není tak rychlý a dokonalý jako u dražších modelů, přesto je to na fotoaparát této cenové kategorie velmi slušná výbava.

Rychlost a přesnost ostření, stejně jako kvalita fotografií, přitom samozřejmě záleží také na použitém objektivu. V základu rozhodně doporučuji sáhnout po nejnovějším základním objektivu Canon EF-S 18-55mm f/4-5,6 IS STM, který je vybaven výkonným optickým stabilizátorem a také velmi rychlým, tichým a přesným motorkem ostření STM. Navíc je i o něco menší než o generaci starší objektiv podobných parametrů. Totéž ale platí i pro volbu případných dalších objektivů – tedy ideálně volit jejich nejnovější verze vybavené stabilizací a krokovým motorkem (označení IS a STM).

Canon EOS 250D; fotografie; recenze Canon EOS 250D; fotografie; recenze Canon EOS 250D; fotografie; recenze Canon EOS 250D; fotografie; recenze Canon EOS 250D; fotografie; recenze Canon EOS 250D; fotografie; recenze Canon EOS 250D; fotografie; recenze Canon EOS 250D; fotografie; recenze
Kvalita fotografií pořízených digitální zrcadlovkou Canon EOS 250D mě při recenzi opravdu mile překvapila!

Jinak je fotoaparát Canon EOS 250D vybaven obvyklou nabídkou funkcí a snímacích režimů, od plné automatiky přes předvolbu clony nebo času až po plný manuál. Začínající fotografové také jistě ocení celou řadu přednastavených režimů pro fotografování krajiny, portrétů, sportu a podobně. Dále je pak možné zvolit některý z kreativních filtrů, od černobílé fotografie přes HDR až po efekt miniatury. Celkově pak lze říct, že v rámci dané kategorie je fotoaparát velmi dobře vybaven a poskytuje vysokou kvalitu pořízených fotografií.

Canon EOS 250D a široká nabídka fotopříslušenství

Pokud jde o příslušenství, hlavní je samozřejmě nabídka objektivů a tady snad dále není co rozebírat, protože větší nabídku než Canon nemá dnes asi nikdo a vybere si doslova každý. Osobně bych zmínil například širokoúhlý objektiv EF-S Canon 10-18mm f/4,5-5,6 IS STM, skvělý na interiéry či krajinu, který je cenově v podstatě bezkonkurenční, a přitom malý a lehký. V případě, že potřebujete základní pevné ohnisko s vysokou světelností, pak stojí za úvahu také Canon EF 50mm f/1,8 STM, který také vyniká příznivou cenou, nízkou hmotností i malými rozměry. Podobných zajímavých objektivů by se samozřejmě našlo mnohem víc. Nemluvě o dalším příslušenství, jako jsou externí blesky, fotografické filtry, paměťové karty a podobně.

i

Fotografické filtry jsou často podceňovanou součástí příslušenství. Zejména na poli krajinářské fotografie však dokáží doslova zázraky.

Další příslušenství pak lze připojit pomocí konektorů po stranách fotoaparátu. Na pravé straně je to mini-HDMI a Micro-USB konektor, kde musím zmínit další drobný nedostatek. Tím je fakt, že baterii fotoaparátu nelze nabíjet přes tento USB konektor. Na opačné straně pak najdeme dvojici konektorů pro připojení externího mikrofonu a kabelové spouště, tady zase stojí za zmínku, že při využití některého z těchto konektorů nebudete současně moci využít vyklápění LCD naplno, protože vám tam budou tyto kabely překážet.

i Mohlo by vás zajímat

Dalším volitelným příslušenstvím jsou pak mobilní telefony a tablety, protože fotoaparátu samozřejmě nechybí ani bezdrátová konektivita, a to jak Bluetooth, tak i WiFi. Pomocí originální aplikace Canon je spárování přístrojů doslova hračka a otevírá vám další možnosti využití, od přenášení či okamžitého sdílení fotografií až po dálkové ovládání a podobně. Aplikace se stále vyvíjí a aktualizuje, takže možnosti se vylepšují a rozšiřují. Jako firemní příslušenství pak musím zmínit i fakt, že pokud chcete vidět své fotografie i na papíře, Canon má rozsáhlou nabídku specializovaných fototiskáren, které vám vaše fotografie vytisknou ve stejné kvalitě jako minilaby, a přitom je současně můžete využít i pro běžný tisk například kancelářských dokumentů.

Závěrečné hodnocení digitální zrcadlovky Canon EOS 250D

Canon EOS 250D

Canon EOS 250D

Digitální zrcadlovky

Aktuální (10/2019) prodejní cena digitální zrcadlovky Canon EOS 250D v setu se základním objektivem Canon EF-S 18–55mm f/4–5,6 IS STM je 16 990 Kč včetně DPH. Za tuto cenu získáte malou a velmi lehkou, přitom však plnohodnotnou digitální zrcadlovku se špičkovou kvalitou fotografií a velmi dobrou výbavou i snadným ovládáním, ideální nejen pro začátečníky, ale třeba i na cestování do vzdálenějších končin, kde s sebou nechcete vláčet velkou, těžkou a drahou výbavu. Přestože se „papírově“ jedná o začátečnický model, je poměr ceny a výkonu opravdu mimořádný.

Klady

  • Velmi vysoká kvalita fotografií
  • Vybavení nejmodernějšími technologiemi
  • Bohatá nabídka funkcí
  • Skvělá ergonomie i ovládání
  • Velká výdrž baterie
  • Vynikající poměr ceny a výkonu
  • Nízká hmotnost a malé rozměry
  • Velmi bohatá nabídka možného příslušenství

Zápory

  • Provedení hlavního vypínače
  • LCD se při vyklopení může překrývat s konektory
  • Nelze nabíjet přes USB
Michal Kupsa

Michal Kupsa

Michal Kupsa se narodil v roce 1970 v Brně. Fotografovat začal již ve svých 15 letech a novinářské činnosti propadl již o tři roky později. Na svém kontě má spolupráci s řadou prestižních českých i zahraničních médií, včetně České televize, Českého rozhlasu, National Geographic, Národní knihovny Kongresu USA, iDNES, nadace Člověk v tísni a většiny českých magazínů o fotografii a fotografování. Zaměřuje se především na cestopisné články, recenze fototechniky a vedení fotografických kurzů.


Canon EOS 250D: varianty a ceny

Ukázkové snímky pořízené digitální zrcadlovkou Canon EOS 250D

Vytisknout
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací