Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká

Doprava zdarma právě teď! Nepropásněte šanci ušetřit na vánočních dárcích.

Canon EOS R (PREVIEW)

Zobrazit katalog
Canon EOS R (PREVIEW)

Již brzy

Aktualizováno

Jak se pomalu blíží podzim, a tím samozřejmě i pro výrobce nejlákavější vánoční trh, tak se s novinkami doslova protrhl pytel a doslova jen pár dnů poté, co svojí první bezzrcadlovku s čipem formátu Full-frame představil Nikon (dvojice nových bezzrcadlovek Nikon Z6 a Nikon Z7 PREVIEW), tak s podobnou novinkou přišel i Canon. Žhavá novinka se jmenuje velmi prostě Canon EOS R, tedy bez použití číslic v názvu, což je u Canonu přinejmenším nezvyklé. Stejně nezvyklé je, že se Canon (opět stejně jako Nikon) po mnoha letech odhodlal ke změně bajonetu, takže s novinkou byly uvedeny hned čtyři nové objektivy, tři typy adaptérů ze starého na nový bajonet, menší systémový blesk a také bateriový grip pro nový fotoaparát Canon EOS R. V neposlední řadě ale Canon současně představil i dva superteleobjektivy s původním bajonetem EF a také jeden objektiv EF-M, tedy pro systém bezzrcadlovek s čipem formátu APS-C, kterým je řada Canon EOS M. Pojďme si všechny fotografické novinky představit.

Nová bezzrcadlovka Canon EOS R přichází i s novým bajonetem Canon RF

Základem nového systému je zcela nový bajonet Canon RF, který má ale vnitřní průměr stejný, jako předchozí letitý bajonet Canon EF, tedy 54 mm. Díky absenci zrcátka a celého mechanizmu kolem se tak ale výrazně zkrátila vzdálenost mezi snímacím čipem a samotným bajonetem objektivu, a to na pouhých 20 mm. Samozřejmostí je uvedení adaptéru, který umožňuje použití dosavadních objektivů s bajonetem EF na novém systému RF. Canon to vzal opravdu vážně a představil hned tři různé verze tohoto adaptéru, pro využití všech variant objektivů s bajonety EF a také EF-S. Jeden z těchto adaptérů dokonce umožňuje použití filtrů v „hluchém“ prostoru uvnitř adaptéru, tedy mezi objektivem a čipem. Toto řešení mi přijde jako opravdu vtipné a nápadité, protože adaptér tak dostává další rozměr využití. K dispozici bude varianta s polarizačním filtrem, nebo s variabilním ND filtrem s proměnnou hodnotou. Výhodou je snazší manipulace s polarizačním i ND filtrem, kdy odpadá obvyklý problém otáčení s filtrem při současném použití sluneční clony objektivu.

Samotná nová bezzrcadlovka Canon EOS R je vybavena zcela novým snímacím čipem typu CMOS formátu Full-frame, tedy o velikosti kinofilmového políčka. Rozlišení čipu je 30 Mpx a jeho citlivost lze nastavit v rozmezí ISO 100 – 40 000, přičemž v menu lze uživatelsky povolit rozšíření směrem dolů i nahoru až na ISO 50 – 102 400. Pro zpracování obrazu je využit nejnovější obrazový procesor DiGIC 8. Doslova peckou je pak systém automatického zaostřování, který tradičně využívá osvědčený systém Canon Dual Pixel AF. Uživatelé si pak můžou vybrat z absolutně rekordních 5 655 ostřících bodů, což je více jak desetinásobek, než nabízí konkurenční přístroje od Nikonu nebo Sony. Ostřící body pokrývají 100 % záběru vertikálně a zhruba 88 % horizontálně.

Bezzrcadlovka Canon EOS RBezzrcadlovka Canon EOS R Bezzrcadlovka Canon EOS R Bezzrcadlovka Canon EOS RBezzrcadlovka Canon EOS R Bezzrcadlovka Canon EOS R
Bezzrcadlovka Canon EOS R přichází se zcela nově vyvinutým bajonetem Canon RF, který je po užití adaptéru zpetně kompatibilní se staršími systémy Canon EF a Canon EF-S.

Výrobce také uvádí mimořádně rychlou reakci ostření, kdy zpoždění by mělo být pouhých 0,05 vteřiny. Za zmínku stojí také fakt, že výrobce uvádí citlivost ostřícího systému již od -6 EV, což je skutečně skvělá hodnota a fotoaparát by neměl mít problém se zaostřením ani za opravdu špatných světelných podmínek. Samozřejmostí jsou pak režimy sledování objektů, automatická detekce s ostřením na oči a další. Fotografové, kteří fotografují za slabého osvětlení, či akčnější scény a motivy náročnější na přesné a rychlé zaostření, se tak rozhodně mají na co těšit.

Rozsah expozičních časů závěrky je v obvyklém rozsahu 1/8 000 až 30 vteřin, případně čas B. Synchronizační čas pro práci s bleskem je 1/200 vteřiny. Nechybí ani možnost zvolit si zcela tichý chod závěrky pro práci v prostředí, kde by zvuk mohl být rušivý – wildlife, svatby a podobně. Fotografie se ukládají v obvyklých formátech JPG, nebo ve 14 bitovém RAW formátu a novinkou je nový formát C-RAW se sníženým datovým objemem. Fotografie se ukládají na paměťové karty typu SD / SDHC / SDXC a k dispozici je pouze jeden slot.

Maximální rychlost sériového snímání je 8 snímků za vteřinu a vyrovnávací paměť pobere 100 fotografií v JPG, nebo 47 v RAW, případně pro 78 snímků nového formátu C-RAW. Podstatné je samozřejmě také video, které je v tomto případě možné natáčet až ve 4K rozlišení 3 840 × 2 160 / 30p, nebo v klasickém Full HD rozlišení 1 920 × 1 080 / 60p. Fotoaparát umí i časosběrné video opět až ve 4K rozlišení. Pro někoho může být ale poměrně velkým zklamáním, že nový Canon EOS R není vybaven stabilizací přímo na čipu, což by jistě ocenili majitelé všech objektivů, které nejsou vybaveny stabilizací.

Hlavní technické specifikace bezzrcadlovky Canon EOS R

ParametryCanon EOS R
Snímací čipFull-frame, CMOS 30 Mpx
Poměr stran3 : 2
BajonetCanon RF
Obrazový procesorDiGIC 8
Rozsah citlivosti ISOISO 100 – 40 000 (50 – 102 400)
Stabilizace na čipu
Automatické zaostřováníDual Pixel CMOS AF / 5 655 bodů
Citlivost AFAž -6 EV
Rychlost sériového snímání8 / 5 snímků za vteřinu
Video4K – 30p / Full HD – 60p
LCD monitorDotykový, 3,2“, 2,1 Mpx
HledáčekEVF, OLED, 3,69 Mpx, zvětšení 0,76×
Vestavěný blesk
Bezdrátové rozhraníWiFi, Bluetooth
Drátové rozhraníUSB-C, HDMI, vstup na mikrofon a sluchátka
Paměťové karty1× SD / SDHC / SDXC (UHS-II)
Odolnost vůči vlhkosti a prachu
Rozměry136 × 98 × 84 mm
Hmotnost660 gramů (včetně baterie a karty)

Revoluce nastala u bezzrcadlovky Canon EOS R ve všech směrech

Samotné tělo fotoaparátu Canon EOS R je poměrně robustní a z velká části je kovové, tedy z obvyklých hořčíkových slitin, a je také utěsněné proti povětrnostním vlivům. Zadní straně vévodí 3,2“ dotykový LCD monitor s rozlišením 2,1 Mpx a poměrem stran 2 : 1, což hodnotím velmi kladně a nechápu, proč se někteří výrobci stále drží poměru stran 4 : 3, i když je senzor a fotografie s poměrem stran právě 3 : 2. LCD monitor je plně polohovatelný na otočném kloubu, jako to známe z digitálních zrcadlovek Canon – například u modelu Canon EOS 6D Mark II.

Hledáček je samozřejmě realizován jako elektronický se zvětšením 0,76× a displejem OLED s rozlišením 3,69 Mpx a 100% pokrytím fotografované scény. Doslova revoluce nastala také v rozmístění ovládacích prvků a v jejich provedení. Jak se to projeví v praxi ukáže až obvyklý redakční test, který již připravujeme. Největší novinkou je ale úplně nový ovládací prvek vedle hledáčku, kterému lze přiřadit několik různých funkcí a který by se dal popsat třeba jako touchpad.

Bezzrcadlovka Canon EOS RBezzrcadlovka Canon EOS R Bezzrcadlovka Canon EOS R Bezzrcadlovka Canon EOS RBezzrcadlovka Canon EOS R Bezzrcadlovka Canon EOS R
Spolu s novou bezzrcadlovkou Canon EOS R výrobce představil nové příslušenství v podobě bateriového gripu, systémového blesku a různých adaptérů pro zpětnou kompatibilitu.

V poslední době je hodně diskutovaným tématem použití paměťových karet v novějších fotoaparátech, kdy jsou se stoupající rychlostí i rozlišením zvyšovány nároky i na paměťové karty. Nový Canon EOS R je vybaven jediným slotem využívající obvyklé paměťové karty typu SD / SDHC / SDXC s podporou formátu UHS II. Napájení fotoaparátu zajišťuje akumulátor Canon LP-E6N, který by měl vystačit zhruba na pořízení 350 až 370 snímků na jedno nabití. Komu by to nestačilo, tak Canon již ohlásil také přídavný bateriový grip Canon GB-E22 s obvyklými doplňkovými funkcemi, jako je vertikální spoušť a podobně.

Na těle nenajdeme vestavěný blesk, což je podle mě docela škoda, protože občas se přeci jen hodí. Nicméně Canon současně s fotoaparátem ohlásil také nový kompaktní systémový blesk Canon Speedlite EL-100 se směrným číslem 26. Hlava blesku vyzařuje záblesk až pro pokrytí záběru 24mm objektivem. Hlava je polohovatelná, výklopná i otočná. Blesk také podporuje bezdrátové ovládání či stroboskop.

Objektivy pro nový bajonet Canon RF

Současně s novým systémem bezzrcadlovek Canon EOS R uvádí výrobce také čtveřici nových objektivů, vybavených již tímto novým bajonetem Canon RF. Prvním z těchto objektivů je stále oblíbená pevná padesátka, určená náročnějším a profesionálním fotografům, tedy konkrétně Canon RF 50mm f/1,2 L USM. Jak již označení naznačuje, jde o nejvyšší třídu objektivů Canon L a z vybavení stojí za zmínku extrémně vysoká světelnost f/1,2 stejně jako rychlý systém automatického zaostřování s ultrazvukovým motorem Canon USM.

Druhým objektivem je základní zoom, opět určený náročným a profesionálům Canon RF 28-70mm f/2 L USM, jehož hlavní devizou je také vysoká světelnost f/2 v celém rozsahu zoomu, u základních zoom objektivů pro Full-frame zatím nevídaná.

Objektiv Canon RF 50mm f/1,2 L USMObjektiv Canon RF 28-70mm f/2 L USM Objektiv Canon RF 24-105mm f/4 L IS USMObjektiv Canon RF 35mm f/1,8 Macro IS STM
Canon už stačil vydat i nové objektivy pro nový bajonet Canon RF, které jsou samozřejmě plně kompatibilní s bezzrcadlovkou Canon EOS R.

Třetím objektivem je také základní zoom, ale již univerzálnějších parametrů Canon RF 24-105mm f/4 L IS USM s pevnou světelností f/4 v celém rozsahu zoomu, který je vybaven také pětistupňovou optickou stabilizací Canon IS a ultrazvukovým ostřícím motorem Nano USM.

Posledním ze čtveřice objektivů je pak makroobjektiv s pevným ohniskem Canon RF 35mm f/1,8 Macro IS STM. Na makroobjektiv je tu opět nevídaná světelnost f/1,8 a dále výkonná optická stabilizace a krokový motor Canon STM. Objektiv jistě bude skvěle využitelný i na jiné fotografické obory, nejen na makro.

Nové superteleobjektivy systému Canon EF

Canon ale nezapomíná ani na dosavadní tradiční systém objektivů s bajonetem Canon EF a uvedl také dva nové superteleobjektivy pro náročné profesionální uživatele. Prvním je teleobjektiv s pevným ohniskem Canon EF 400mm f/2,8L IS III USM a druhým, ještě delším je Canon EF 600mm f/4L IS III USM. Oba tyto objektivy jsou aktuálně nejlehčími ve své kategorii na současném trhu a samozřejmě jsou oba přes příslušné adaptéry kompatibilní i s novým systémem Canon EOS R. Oba jsou vybaveny mimořádně rychlým automatickým zaostřováním, stejně jako výkonnou optickou stabilizací. Hmotnost činí 2 840 gramů u prvního a 3 050 gramů u druhého objektivu, stejně jako na danou kategorii malé rozměry umožňují jejich použití i na fotografování z ruky, což v kombinaci právě s optickou stabilizací nadále rozšiřuje možnosti jejich praktického využití.

Superteleobjektiv Canon EF 400mm f/2,8L IS III USMSuperteleobjektiv Canon EF 400mm f/2,8L IS III USM Objektiv Canon EF-M 32mm f/1,4 STM
Kromě objektivů pro nový bajonet Canon RF výrobce představil i nové superteleobjektivy Canon EF 400mm f/2,8L IS III USM a Canon EF 600mm f/4L IS III USM určené i s ohledem na cenu profesionálním uživatelům.

Nový objektiv Canon EF-M 32mm f/1,4 STM

Canon nezapomněl ani na uživatele stávajících bezzrcadlovek systému EF-M s menším čipem formátu APS-C a uvedl pro ně nový objektiv Canon EF-M 32mm f/1,4 STM. Jde o špičkový objektiv s velmi vysokou světelností, určený nejnáročnějším uživatelům. Přepočet ohniska odpovídá 51mm na Full-frame formátu, takže jde vlastně o klasickou pevnou padesátku, jen pro menší čip. Objektiv Canon EF-M 32mm f/1,4 STM je konstruován s ohledem na špičkovou ostrost, rychlost i podání bokehu. Bude tak skvělým například na portréty, či na situace, kde využijete vysokou světelnost na hrátky s hloubkou ostrosti či za špatných světelných podmínek.

Objektiv Canon EF-M 32mm f/1,4 STM je vybaven i povrchovou vrstvou Super Spectra Coating, pro potlačení reflexů a dalších nežádoucích jevů. Vybavení krokovým motorkem STM zajišťuje rychlé a tiché ostření, stejně jako skvělé využití i na video. Potěší i nejkratší zaostřitelná vzdálenost 23 cm, která umožní i fotografování detailů. Přes vysokou světelnost je objektiv mimořádně malý a také lehký – váží pouhých 235 gramů, takže bude ideální na cesty, akčnější fotografování či pro všechny, kdo krom kvality hledí i na dostatečně kompaktní rozměry.

Michal Kupsa

Michal Kupsa

Michal Kupsa se narodil v roce 1970 v Brně. Fotografovat začal již ve svých 15 letech a novinářské činnosti propadl již o tři roky později. Na svém kontě má spolupráci s řadou prestižních českých i zahraničních médií, včetně České televize, Českého rozhlasu, National Geographic, Národní knihovny Kongresu USA, iDNES, nadace Člověk v tísni a většiny českých magazínů o fotografii a fotografování. Zaměřuje se především na cestopisné články, recenze fototechniky a vedení fotografických kurzů.

0
Vytisknout
Pomohla vám tato informace?
Tento formulář slouží pouze k hodnocení informací na stránce.
Pokud máte dotaz, či požadavek, využijte zákaznické podpory.
Chybí Vám něco? Je něco uvedeno špatně?
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Jak nakoupit
WEB24
Váš osobní asistent
Alza Premium
Rád pro vás zjistím stav objednávky či pomohu s výběrem zboží.
Napsat dotaz
Zavolejte mi
Nová konverzace
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi