Canon EOS R (RECENZE) – Dokonalá bezzrcadlovka?

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

S pomalu se blížícím vánočním časem se v průběhu podzimu u všech výrobců doslova roztrhl pytel s novinkami. Největší pozornost ale přitáhly nové fotoaparáty dvou největších výrobců fotografické techniky. Jen pár dnů poté, co svoje první dvě bezzrcadlovky s čipem formátu Full frame představil Nikon (dvojice Nikon Z6 a Nikon Z7), s podobnou novinkou přišel i Canon. Žhavá novinka se jmenuje velmi prostě Canon EOS R, tedy bez použití číslic v názvu, což je u Canonu přinejmenším nezvyklé. Stejně nezvyklé je, že se Canon (opět stejně jako Nikon) po mnoha letech odhodlal ke změně bajonetu, takže s novinkou byly uvedeny hned čtyři nové objektivy, tři typy adaptérů ze starého na nový bajonet, menší systémový blesk a také bateriový grip. Je tedy zjevné, že to Canon s novým systémem myslí vážně a že se máme na co těšit. Více v našem obvyklém redakčním uživatelském testu.

Canon EOS R – lepší konstrukci nemohl Canon navrhnout

Samotné tělo fotoaparátu Canon EOS R je samozřejmě o hodně jiné, než na jaká jsme byli zvyklí u klasických digitálních zrcadlovek Canon, jak z hlediska rozměrů a hmotnosti, tak i s ohledem na ovládání a design. Nový Canon EOS R bývá nejčastěji porovnáván s digitální zrcadlovkou Canon EOS 5D Mark IV, s níž spadá do zhruba stejné kategorie a má také stejný, nebo skoro stejný snímací čip. Bezzrcadlovka Canon EOS R je však o poznání menší a o celých 230 gramů lehčí, zároveň ale zůstala zachována odolnost proti stříkající vodě a prachu a také celková robustnost, jejímž základem je kovové tělo ze stále oblíbené hořčíkové slitiny. Pokud jde o ergonomii držení, tak ta je přímo luxusní. Tělo je u úchopového gripu výrazně více vykrojené, a proto se skutečně skvěle a velmi jistě drží, bez ohledu na to, zda máte drobnou dívčí ručičku či pořádnou chlapskou tlapu.

Bezzrcadlovka Canon EOS R Bezzrcadlovka Canon EOS R Bezzrcadlovka Canon EOS R
Díky tomu, že Canon EOS R postrádá zrcátko, nabízí mnohem menší rozměry i hmotnost než srovnatelné digitální zrcadlovky .

Bezzrcadlovka Canon EOS R přichází se zcela novým bajonetem Canon RF

Základem nového systému je zcela nový bajonet Canon RF, který má ale vnitřní průměr 54 mm stejný jako předchozí letitý bajonet Canon EF. Díky absenci zrcátka a celého mechanizmu kolem se tak ale výrazně zkrátila vzdálenost mezi snímacím čipem a samotným bajonetem objektivu ze 44 mm na pouhých 20 mm. Samozřejmostí je uvedení adaptéru, který umožňuje použití dosavadních objektivů s bajonetem EF na novém systému RF.

Bezzrcadlovka Canon EOS R Bezzrcadlovka Canon EOS R
S novou bezzrcadlovkou Canon EOS R přišel i zcela nový bajonet Canon RF, který je se svými předchůdci kompatibilní pouze za pomoci adaptéru.

Canon to vzal opravdu vážně a představil hned tři různé verze tohoto adaptéru, pro využití všech variant objektivů s bajonety EF a také EF-S. Jeden z těchto adaptérů dokonce umožňuje použití filtrů v „hluchém“ prostoru uvnitř adaptéru, tedy mezi objektivem a čipem. Toto řešení mi přijde jako opravdu vtipné a nápadité, protože adaptér tak dostává další rozměr využití. K dispozici bude varianta s polarizačním filtrem nebo s variabilním ND filtrem s proměnnou hodnotou. Výhodou je snazší manipulace s polarizačním i ND filtrem, kdy odpadá obvyklý problém otáčení s filtrem při současném použití sluneční clony objektivu.

Digitální hledáček a ovládání bezzrcadlovky Canon EOS R

Pokud jde ale o ovládání bezzrcadlovky Canon EOS R, tam už to tak jednoznačné není, protože hodně věcí je prostě úplně jinak, než jsme byli doposud zvyklí. Kdo bude mít Canon EOS R jako svůj první fotoaparát, tomu to bude v podstatě úplně jedno, ale kdo na něj bude chtít přejít z některého ze starších modelů, už to tak snadné nebude. Největší novinkou je něco jako touchpad vedle hledáčku, což je celkem zajímavá a povedená novinka, které lze přiřadit funkce podle vlastních preferencí. Fotoaparát lze také jako celek poměrně dosti uživatelsky přizpůsobit a některá nastavení lze provést různými způsoby, včetně dotykového LCD monitoru, takže si každý může zvyknout na způsob, který mu nejvíce vyhovuje.

Bezzrcadlovka Canon EOS R Bezzrcadlovka Canon EOS R Bezzrcadlovka Canon EOS R
Z ergonomického hlediska se nepovedl zejména vypínač bezzrcadlovky Canon EOS R – na zapnutí nebo vypnutí fotoaparátu budete totiž potřebovat obě ruce.

Jestli mi ale něco naopak opravdu vadí, tak provedení hlavního vypínače. S tím má Canon problém už dlouhá léta a průběžně zkouší podobu hlavního vypínače měnit, přičemž já osobně musím říct, že se mi zatím vysloveně nelíbila žádná varianta a v případě této novinky je to podle mě snad nejhorší, co v tomto ohledu zatím Canon vymyslel. Pokud jste zvyklí fotoaparát prostě nevypínat, bude vám to asi jedno, ale pokud jste zvyklí nebo nuceni energií z baterie šetřit (zejména cestovatelé), budete mít problém. Umístění hlavního vypínače v levé části fotoaparátu totiž znamená, že na zapnutí či vypnutí potřebujete obě ruce, což je skutečně mimořádně otravné – tohle se opravdu moc nepovedlo.

Canon EOS R se řadí mezi bezzrcadlovky, což znamená, že hledáček je elektronický, ale v tomto případě velmi kvalitní, s vysokým rozlišením a samozřejmě se širokou nabídkou možností zobrazení různých informací o nastavení fotoaparátu či fotografované scéně. Totéž platí i pro LCD monitor na zadní stěně, který je výklopný na praktickém otočném kloubu a samozřejmě je také dotykový. Stejně jako hledáček má vysoké rozlišení s velmi kvalitním zobrazením a širokými možnostmi nastavení zobrazovaných informací. Kladně hodnotím také fakt, že poměr stran LCD monitoru je 3 : 2 stejně jako snímač – někteří jiní výrobci se stále nepochopitelně drží poměru 4 : 3 i u fotoaparátů s čipem 3 : 2. Naopak jako menší problém vidím jistou disproporci mezi barevným podáním LCD monitoru a displeje v hledáčku. Rozdíl sice není nijak extrémní, ale přesto je viditelný.

Hlavní technické specifikace bezzrcadlovky Canon EOS R

Parametry Canon EOS R
Snímací čip Full frame, CMOS 30 Mpx
Poměr stran 3 : 2
Bajonet Canon RF
Obrazový procesor DiGIC 8
Rozsah citlivosti ISO ISO 100–40 000 (50–102 400)
Stabilizace na čipu
Automatické zaostřování Dual Pixel CMOS AF / 5 655 bodů
Citlivost AF až -6 EV
Rychlost sériového snímání 8/5 snímků za vteřinu
Video 4K – 30p / Full HD – 60p
LCD monitor Dotykový, 3,2", 2,1 Mpx
Hledáček EVF, OLED, 3,69 Mpx, zvětšení 0,76×
Vestavěný blesk
Bezdrátové rozhraní WiFi, Bluetooth
Drátové rozhraní USB-C, HDMI, vstup na mikrofon a sluchátka
Paměťové karty 1× SD / SDHC / SDXC (UHS-II)
Odolnost vůči vlhkosti a prachu
Rozměry 136 × 98 × 84 mm
Hmotnost 660 gramů (včetně baterie a karty)

Canon EOS R fotí excelentně, hlavně za slabého osvětlení těžko hledá přemožitele

Snímací čip je podle základních parametrů stejný jako v již zmíněné, dva roky staré digitální zrcadlovce Canon EOS 5D Mark IV, přestože výrobce uvádí, že použil zcela nový čip – těžko říct, jak je to doopravdy, ale asi to není úplně podstatné. Tímto snímačem je Full frame senzor typu CMOS s rozlišením 30 Mpx a maximální velikostí fotografie 6 720 × 4 480 px. S tímto čipem souvisí hned dvě zajímavosti – tou první je, že pokud sundáte objektiv, tak se zavře závěrka, která tak čip zakryje a ochrání před prachem. To je super vychytávka, ale na druhou stranu je potřeba také dávat pozor, abyste se závěrky omylem nedotkli, protože je to poměrně dosti jemná mechanická záležitost.

Druhou a bohužel nepříjemnou zajímavostí související s čipem je fakt, že čip nedostal stabilizaci. To je poměrně velké zklamání, protože se tak nějak automaticky předpokládalo, že stabilizovaný bude stejně, jako je tomu u naprosté většiny konkurenčních bezzrcadlovek. Na druhou stranu ale musím uvést, že pokud jde o samotnou obrazovou kvalitu, tak ta je přímo vynikající. Přes podobný čip má novinka o dvě generace novější obrazový procesor DIGIC 8 a na výsledku je to znát. Osobně bych dokonce řekl, že Canon EOS R má možná vůbec nejlepší výstup ze všech současných Full frame fotoaparátů značky Canon jak s ohledem na šum při vysokých citlivostech ISO, tak i s ohledem na barevné podání či dynamický rozsah – tady prostě není co vytknout, výsledky se řadí mezi špičku.

Canon EOS R Canon EOS R Canon EOS R Canon EOS R Canon EOS R Canon EOS R Canon EOS R Canon EOS R
Výsledné fotografie vypadají vskutku senzačně – oprávněně se Canon EOS R řadí mezi nejlepší bezzrcadlovky.

Citlivost čipu lze nastavit v rozmezí ISO 100–40 000, v uživatelsky rozšířeném rozsahu pak ISO 50–102 400. Fotografie se ukládají v obvyklých formátech, v novém Dual-Pixel RAW nebo C-RAW se sníženým objemem dat na jedinou paměťovou kartu typu SD/SDHC/SDXC, a to při nejrychlejším sériovém snímání rychlostí až 8 snímků za vteřinu. Natáčet video můžete až ve 4K / 30p rozlišení nebo Full HD při 60 sn./s.

Doslova peckou je pak systém automatického zaostřování, který z obrazové plochy pokrývá 100 % vertikálně a 88 % horizontálně a umožňuje velmi přesné a rychlé zaostření i za mimořádně slabého osvětlení (-6 EV.). Samozřejmostí je automatické rozpoznávání obličejů či sledování objektu a podobně. Ostření jsem v praxi zkoušel i na velmi tmavých objektech a bez problémů se opravdu chytal i tam, kde jsem to skoro ani nečekal. Fotografování či natáčení videa za slabého osvětlení je tedy velmi silnou stránkou bezzrcadlovky Canon EOS R, a to jak s ohledem na schopnost zaostřit, tak i s ohledem na kvalitu výstupu.

Canon EOS R Canon EOS R Canon EOS R Canon EOS R Canon EOS R Canon EOS R Canon EOS R Canon EOS R
Přestože čip bezzrcadlovky Canon EOS R nemá stabilizaci, produkuje minimální šum i při vysokých hodnotách ISO.

Závěrka Canon EOS R umožňuje použití expozičních časů v obvyklém rozmezí 1/8 000 až 30 vteřin, případně dlouhodobé otevření, tedy čas B, a k dispozici je také zcela tichý režim. Stejně obvyklá je nabídka osvědčených expozičních režimů jako pružný program P, předvolba času, předvolba clony a plně manuální režim.

Fotoaparát Canon EOS R nemá vestavěný blesk (jak je v této třídě bohužel poslední dobou zvykem), ale samozřejmě lze využít externí blesk, synchronizační čas pro blesk je pak 1/200 vteřiny. V nabídce naleznete celou řadu nastavení Picture Style pro fotografování krajiny, portrétu, neutrální, černobílý atd., včetně možnosti vlastního uživatelského nastavení a uložení tří dalších voleb. Nechybí ani redukce šumu, korekce optických vad objektivů nebo třeba tvorba 4K časosběrného videa či označení autorského práva. Prostě vše, na co jsme byli zvyklí u profesionálních fotoaparátů Canon.

Canon EOS R Canon EOS R Canon EOS R Canon EOS R Canon EOS R Canon EOS R Canon EOS R Canon EOS R
S ostřením nemá bezzrcadlovka Canon EOS problém ani při omezených světelných podmínkách.

Celkově je nabídka funkcí a nastavení více než dostatečná a v tomto ohledu rozhodně není tomuto novému Canon EOS R co vytknout. Samotnou kvalitu fotografií pak můžete posoudit sami na praktických ukázkách z terénu, které si můžete na konci článku stáhnout v plném rozlišení a zcela bez úprav tak, jak byly fotoaparátem pořízeny a uloženy na paměťovou kartu.

Nezbytným fotopříslušenstvím se pro Canon EOS R stanou adaptéry

Pokud jde o příslušenství, je v prvé řadě potřeba zmínit adaptér, který umožňuje využití stávajících objektivů z digitálních zrcadlovek Canon EF a také Canon EF-S na nové bezzrcadlovce Canon EOS R. Respektive jsou to hned adaptéry tři, včetně verze, kde lze hluchý prostor uvnitř tohoto adaptéru využít k vložení polarizačního nebo neutrálního šedého filtru, což je mimořádně praktické a vtipné řešení. V rámci testu jsem měl možnost si prakticky vyzkoušet standardní verzi tohoto adaptéru, tedy Canon EF / Canon RF, a musím říct, že fungoval naprosto bezchybně i se staršími objektivy včetně objektivů od alternativních výrobců. Takže pokud vlastníte nějaké starší oblíbené objektivy, kterých se nechcete vzdát, nemusíte se přechodu na nový systém nikterak obávat, protože s adaptérem vše funguje tak, jak má.

Bezzrcadlovka Canon EOS R Bezzrcadlovka Canon EOS R Bezzrcadlovka Canon EOS R
Spolu s novou bezzrcadlovkou Canon EOS R výrobce představil nové příslušenství v podobě bateriového gripu, systémového blesku a různých adaptérů pro zpětnou kompatibilitu starších objektivů.

Nicméně Canon samozřejmě začal spolu s novým Canon EOS R budovat také zcela nový systém objektivů Canon RF a hned v úvodu uvedl několik prvních kousků. Nejzajímavějším a ze začátku asi nejvíce využívaným se stane Canon RF 24-105mm f/4 L IS USM, s nímž je také fotoaparát Canon EOS R nabízen v cenově zvýhodněném setu. (Nejen) tento objektiv jsem měl možnost si v rámci testu vyzkoušet a musím říct, že mě velmi překvapil svojí po všech stránkách vysokou kvalitou. Špičková ostrost doplněná příjemným bokehem, stejně jako odolnost vůči protisvětlu a reflexům. Objektiv je navíc v provedení L, tedy robustní a odolný proti vlhkosti a prachu. Nechybí ani rychlé ostření USM a optická stabilizace. Prostě opravdu po všech stránkách velmi povedený kousek.

Ale abych nepřechválil, objektiv patří mezi poměrně dost velké a těžké, ale úplně nejvíc mi na něm vadí blízkost ostřicího a zoomovacího prstence, které od sebe nejsou nijak výrazně odděleny (schodek na prstenci zoomu není moc výrazný), a pokud máte fotoaparát u oka a řídíte se jen po hmatu, může se člověk velmi snadno přehmátnout nebo rovnou nechtěně otočit oběma prstenci současně.

Bezzrcadlovka Canon EOS R Bezzrcadlovka Canon EOS R Bezzrcadlovka Canon EOS R
Zakoupit si už také můžete nejnovější objektivy určené pro bajonet Canon RF.

Kromě objektivů je ale samozřejmě možné spolu s Canon EOS R využívat v podstatě veškeré další příslušenství, na něž jsme u Canonu zvyklí, tedy systémové externí blesky, externí mikrofon pro záznam ozvučeného videa a nechybí ani bezdrátová konektivita prostřednictvím Bluetooth a WiFi. Výhodou je také výkonná baterie, která této bezzrcadlovce Canon EOS R dodává velmi slušnou výdrž. V příslušenství pak nechybí ani přídavný bateriový grip podobné konstrukce, na jakou jsme zvyklí z digitálních zrcadlovek, včetně druhé spouště pro fotografování na výšku.

Závěrečné hodnocení bezzrcadlovky Canon EOS R

Pokud jde o cenu, samotné tělo Canon EOS R s adaptérem EF/ER stojí aktuálně (11/2018) zhruba 65 000 Kč včetně DPH, což je pro srovnání zhruba o 12 000 Kč méně než již zmíněná digitální zrcadlovka Canon EOS 5D Mark IV podobné kategorie. Z tohoto úhlu pohledu je cena velmi zajímavá, zejména pokud navíc přihlédneme k doslova špičkové kvalitě fotografií i systému automatického zaostřování. Oproti zrcadlovce nabízí navíc Canon EOS R o poznání menší rozměry a hmotnost. Nějaké ty nedostatky se sice také najdou (zejména chybějící stabilizace čipu, jen jedna paměťová karta a provedení hlavního vypínače), ale přesto můžu tento nový fotoaparát jen doporučit, a to i velmi náročným uživatelům.

i Přečtěte si také:

Hlavní výhody i nevýhody bezzrcadlovky Canon EOS R

Hodnocení 95 % Alza.cz
Hlavní parametry: Provedení
88 %
Obrazová kvalita
97 %
Poměr cena / výkon
95 %

Klady

  • Redukce na dosavadní objektivy
  • Jisté a bezpečné držení
  • Vynikající systém automatického zaostřování
  • Skvělý na foto i video za slabého osvětlení
  • Naprosto špičková kvalita fotografií
  • Odolnost proti vlhkosti a prachu
  • Velká baterie

Zápory

  • Umístění hlavního vypínače
  • Snímací čip není stabilizovaný
  • Jen jedna paměťová karta
Michal Kupsa

Michal Kupsa

Michal Kupsa se narodil v roce 1970 v Brně. Fotografovat začal již ve svých 15 letech a novinářské činnosti propadl již o tři roky později. Na svém kontě má spolupráci s řadou prestižních českých i zahraničních médií, včetně České televize, Českého rozhlasu, National Geographic, Národní knihovny Kongresu USA, iDNES, nadace Člověk v tísni a většiny českých magazínů o fotografii a fotografování. Zaměřuje se především na cestopisné články, recenze fototechniky a vedení fotografických kurzů.


Co jsme o Canon EOS R napsali dříve? (PREVIEW)

Jak se pomalu blíží podzim, a tím samozřejmě i pro výrobce nejlákavější vánoční trh, tak se s novinkami doslova protrhl pytel a doslova jen pár dnů poté, co svojí první bezzrcadlovku s čipem formátu Full-frame představil Nikon (dvojice nových bezzrcadlovek Nikon Z6 a Nikon Z7 PREVIEW), tak s podobnou novinkou přišel i Canon. Žhavá novinka se jmenuje velmi prostě Canon EOS R, tedy bez použití číslic v názvu, což je u Canonu přinejmenším nezvyklé. Stejně nezvyklé je, že se Canon (opět stejně jako Nikon) po mnoha letech odhodlal ke změně bajonetu, takže s novinkou byly uvedeny hned čtyři nové objektivy, tři typy adaptérů ze starého na nový bajonet, menší systémový blesk a také bateriový grip pro nový fotoaparát Canon EOS R. V neposlední řadě ale Canon současně představil i dva superteleobjektivy s původním bajonetem EF a také jeden objektiv EF-M, tedy pro systém bezzrcadlovek s čipem formátu APS-C, kterým je řada Canon EOS M. Pojďme si všechny fotografické novinky představit.

Nová bezzrcadlovka Canon EOS R přichází i s novým bajonetem Canon RF

Základem nového systému je zcela nový bajonet Canon RF, který má ale vnitřní průměr stejný, jako předchozí letitý bajonet Canon EF, tedy 54 mm. Díky absenci zrcátka a celého mechanizmu kolem se tak ale výrazně zkrátila vzdálenost mezi snímacím čipem a samotným bajonetem objektivu, a to na pouhých 20 mm. Samozřejmostí je uvedení adaptéru, který umožňuje použití dosavadních objektivů s bajonetem EF na novém systému RF. Canon to vzal opravdu vážně a představil hned tři různé verze tohoto adaptéru, pro využití všech variant objektivů s bajonety EF a také EF-S. Jeden z těchto adaptérů dokonce umožňuje použití filtrů v „hluchém“ prostoru uvnitř adaptéru, tedy mezi objektivem a čipem. Toto řešení mi přijde jako opravdu vtipné a nápadité, protože adaptér tak dostává další rozměr využití. K dispozici bude varianta s polarizačním filtrem, nebo s variabilním ND filtrem s proměnnou hodnotou. Výhodou je snazší manipulace s polarizačním i ND filtrem, kdy odpadá obvyklý problém otáčení s filtrem při současném použití sluneční clony objektivu.

Samotná nová bezzrcadlovka Canon EOS R je vybavena zcela novým snímacím čipem typu CMOS formátu Full-frame, tedy o velikosti kinofilmového políčka. Rozlišení čipu je 30 Mpx a jeho citlivost lze nastavit v rozmezí ISO 100 – 40 000, přičemž v menu lze uživatelsky povolit rozšíření směrem dolů i nahoru až na ISO 50 – 102 400. Pro zpracování obrazu je využit nejnovější obrazový procesor DiGIC 8. Doslova peckou je pak systém automatického zaostřování, který tradičně využívá osvědčený systém Canon Dual Pixel AF. Uživatelé si pak můžou vybrat z absolutně rekordních 5 655 ostřících bodů, což je více jak desetinásobek, než nabízí konkurenční přístroje od Nikonu nebo Sony. Ostřící body pokrývají 100 % záběru vertikálně a zhruba 88 % horizontálně.

Bezzrcadlovka Canon EOS R Bezzrcadlovka Canon EOS R Bezzrcadlovka Canon EOS R Bezzrcadlovka Canon EOS R Bezzrcadlovka Canon EOS R Bezzrcadlovka Canon EOS R
Bezzrcadlovka Canon EOS R přichází se zcela nově vyvinutým bajonetem Canon RF, který je po užití adaptéru zpetně kompatibilní se staršími systémy Canon EF a Canon EF-S.

Výrobce také uvádí mimořádně rychlou reakci ostření, kdy zpoždění by mělo být pouhých 0,05 vteřiny. Za zmínku stojí také fakt, že výrobce uvádí citlivost ostřícího systému již od -6 EV, což je skutečně skvělá hodnota a fotoaparát by neměl mít problém se zaostřením ani za opravdu špatných světelných podmínek. Samozřejmostí jsou pak režimy sledování objektů, automatická detekce s ostřením na oči a další. Fotografové, kteří fotografují za slabého osvětlení, či akčnější scény a motivy náročnější na přesné a rychlé zaostření, se tak rozhodně mají na co těšit.

Rozsah expozičních časů závěrky je v obvyklém rozsahu 1/8 000 až 30 vteřin, případně čas B. Synchronizační čas pro práci s bleskem je 1/200 vteřiny. Nechybí ani možnost zvolit si zcela tichý chod závěrky pro práci v prostředí, kde by zvuk mohl být rušivý – wildlife, svatby a podobně. Fotografie se ukládají v obvyklých formátech JPG, nebo ve 14 bitovém RAW formátu a novinkou je nový formát C-RAW se sníženým datovým objemem. Fotografie se ukládají na paměťové karty typu SD / SDHC / SDXC a k dispozici je pouze jeden slot.

Maximální rychlost sériového snímání je 8 snímků za vteřinu a vyrovnávací paměť pobere 100 fotografií v JPG, nebo 47 v RAW, případně pro 78 snímků nového formátu C-RAW. Podstatné je samozřejmě také video, které je v tomto případě možné natáčet až ve 4K rozlišení 3 840 × 2 160 / 30p, nebo v klasickém Full HD rozlišení 1 920 × 1 080 / 60p. Fotoaparát umí i časosběrné video opět až ve 4K rozlišení. Pro někoho může být ale poměrně velkým zklamáním, že nový Canon EOS R není vybaven stabilizací přímo na čipu, což by jistě ocenili majitelé všech objektivů, které nejsou vybaveny stabilizací.

Hlavní technické specifikace bezzrcadlovky Canon EOS R

Parametry Canon EOS R
Snímací čip Full-frame, CMOS 30 Mpx
Poměr stran 3 : 2
Bajonet Canon RF
Obrazový procesor DiGIC 8
Rozsah citlivosti ISO ISO 100 – 40 000 (50 – 102 400)
Stabilizace na čipu ?
Automatické zaostřování Dual Pixel CMOS AF / 5 655 bodů
Citlivost AF Až -6 EV
Rychlost sériového snímání 8 / 5 snímků za vteřinu
Video 4K – 30p / Full HD – 60p
LCD monitor Dotykový, 3,2“, 2,1 Mpx
Hledáček EVF, OLED, 3,69 Mpx, zvětšení 0,76×
Vestavěný blesk ?
Bezdrátové rozhraní WiFi, Bluetooth
Drátové rozhraní USB-C, HDMI, vstup na mikrofon a sluchátka
Paměťové karty 1× SD / SDHC / SDXC (UHS-II)
Odolnost vůči vlhkosti a prachu ?
Rozměry 136 × 98 × 84 mm
Hmotnost 660 gramů (včetně baterie a karty)

Revoluce nastala u bezzrcadlovky Canon EOS R ve všech směrech

Samotné tělo fotoaparátu Canon EOS R je poměrně robustní a z velká části je kovové, tedy z obvyklých hořčíkových slitin, a je také utěsněné proti povětrnostním vlivům. Zadní straně vévodí 3,2“ dotykový LCD monitor s rozlišením 2,1 Mpx a poměrem stran 2 : 1, což hodnotím velmi kladně a nechápu, proč se někteří výrobci stále drží poměru stran 4 : 3, i když je senzor a fotografie s poměrem stran právě 3 : 2. LCD monitor je plně polohovatelný na otočném kloubu, jako to známe z digitálních zrcadlovek Canon – například u modelu Canon EOS 6D Mark II.

Hledáček je samozřejmě realizován jako elektronický se zvětšením 0,76× a displejem OLED s rozlišením 3,69 Mpx a 100% pokrytím fotografované scény. Doslova revoluce nastala také v rozmístění ovládacích prvků a v jejich provedení. Jak se to projeví v praxi ukáže až obvyklý redakční test, který již připravujeme. Největší novinkou je ale úplně nový ovládací prvek vedle hledáčku, kterému lze přiřadit několik různých funkcí a který by se dal popsat třeba jako touchpad.

Bezzrcadlovka Canon EOS R Bezzrcadlovka Canon EOS R Bezzrcadlovka Canon EOS R Bezzrcadlovka Canon EOS R Bezzrcadlovka Canon EOS R Bezzrcadlovka Canon EOS R
Spolu s novou bezzrcadlovkou Canon EOS R výrobce představil nové příslušenství v podobě bateriového gripu, systémového blesku a různých adaptérů pro zpětnou kompatibilitu.

V poslední době je hodně diskutovaným tématem použití paměťových karet v novějších fotoaparátech, kdy jsou se stoupající rychlostí i rozlišením zvyšovány nároky i na paměťové karty. Nový Canon EOS R je vybaven jediným slotem využívající obvyklé paměťové karty typu SD / SDHC / SDXC s podporou formátu UHS II. Napájení fotoaparátu zajišťuje akumulátor Canon LP-E6N, který by měl vystačit zhruba na pořízení 350 až 370 snímků na jedno nabití. Komu by to nestačilo, tak Canon již ohlásil také přídavný bateriový grip Canon GB-E22 s obvyklými doplňkovými funkcemi, jako je vertikální spoušť a podobně.

Na těle nenajdeme vestavěný blesk, což je podle mě docela škoda, protože občas se přeci jen hodí. Nicméně Canon současně s fotoaparátem ohlásil také nový kompaktní systémový blesk Canon Speedlite EL-100 se směrným číslem 26. Hlava blesku vyzařuje záblesk až pro pokrytí záběru 24mm objektivem. Hlava je polohovatelná, výklopná i otočná. Blesk také podporuje bezdrátové ovládání či stroboskop.

Objektivy pro nový bajonet Canon RF

Současně s novým systémem bezzrcadlovek Canon EOS R uvádí výrobce také čtveřici nových objektivů, vybavených již tímto novým bajonetem Canon RF. Prvním z těchto objektivů je stále oblíbená pevná padesátka, určená náročnějším a profesionálním fotografům, tedy konkrétně Canon RF 50mm f/1,2 L USM. Jak již označení naznačuje, jde o nejvyšší třídu objektivů Canon L a z vybavení stojí za zmínku extrémně vysoká světelnost f/1,2 stejně jako rychlý systém automatického zaostřování s ultrazvukovým motorem Canon USM.

Druhým objektivem je základní zoom, opět určený náročným a profesionálům Canon RF 28-70mm f/2 L USM, jehož hlavní devizou je také vysoká světelnost f/2 v celém rozsahu zoomu, u základních zoom objektivů pro Full-frame zatím nevídaná.

Objektiv Canon RF 50mm f/1,2 L USM Objektiv Canon RF 28-70mm f/2 L USM Objektiv Canon RF 24-105mm f/4 L IS USM Objektiv Canon RF 35mm f/1,8 Macro IS STM
Canon už stačil vydat i nové objektivy pro nový bajonet Canon RF, které jsou samozřejmě plně kompatibilní s bezzrcadlovkou Canon EOS R.

Třetím objektivem je také základní zoom, ale již univerzálnějších parametrů Canon RF 24-105mm f/4 L IS USM s pevnou světelností f/4 v celém rozsahu zoomu, který je vybaven také pětistupňovou optickou stabilizací Canon IS a ultrazvukovým ostřícím motorem Nano USM.

Posledním ze čtveřice objektivů je pak makroobjektiv s pevným ohniskem Canon RF 35mm f/1,8 Macro IS STM. Na makroobjektiv je tu opět nevídaná světelnost f/1,8 a dále výkonná optická stabilizace a krokový motor Canon STM. Objektiv jistě bude skvěle využitelný i na jiné fotografické obory, nejen na makro.

Nové superteleobjektivy systému Canon EF

Canon ale nezapomíná ani na dosavadní tradiční systém objektivů s bajonetem Canon EF a uvedl také dva nové superteleobjektivy pro náročné profesionální uživatele. Prvním je teleobjektiv s pevným ohniskem Canon EF 400mm f/2,8L IS III USM a druhým, ještě delším je Canon EF 600mm f/4L IS III USM. Oba tyto objektivy jsou aktuálně nejlehčími ve své kategorii na současném trhu a samozřejmě jsou oba přes příslušné adaptéry kompatibilní i s novým systémem Canon EOS R. Oba jsou vybaveny mimořádně rychlým automatickým zaostřováním, stejně jako výkonnou optickou stabilizací. Hmotnost činí 2 840 gramů u prvního a 3 050 gramů u druhého objektivu, stejně jako na danou kategorii malé rozměry umožňují jejich použití i na fotografování z ruky, což v kombinaci právě s optickou stabilizací nadále rozšiřuje možnosti jejich praktického využití.

Superteleobjektiv Canon EF 400mm f/2,8L IS III USM Superteleobjektiv Canon EF 400mm f/2,8L IS III USM Objektiv Canon EF-M 32mm f/1,4 STM
Kromě objektivů pro nový bajonet Canon RF výrobce představil i nové superteleobjektivy Canon EF 400mm f/2,8L IS III USM a Canon EF 600mm f/4L IS III USM určené i s ohledem na cenu profesionálním uživatelům.

Nový objektiv Canon EF-M 32mm f/1,4 STM

Canon nezapomněl ani na uživatele stávajících bezzrcadlovek systému EF-M s menším čipem formátu APS-C a uvedl pro ně nový objektiv Canon EF-M 32mm f/1,4 STM. Jde o špičkový objektiv s velmi vysokou světelností, určený nejnáročnějším uživatelům. Přepočet ohniska odpovídá 51mm na Full-frame formátu, takže jde vlastně o klasickou pevnou padesátku, jen pro menší čip. Objektiv Canon EF-M 32mm f/1,4 STM je konstruován s ohledem na špičkovou ostrost, rychlost i podání bokehu. Bude tak skvělým například na portréty, či na situace, kde využijete vysokou světelnost na hrátky s hloubkou ostrosti či za špatných světelných podmínek.

Objektiv Canon EF-M 32mm f/1,4 STM je vybaven i povrchovou vrstvou Super Spectra Coating, pro potlačení reflexů a dalších nežádoucích jevů. Vybavení krokovým motorkem STM zajišťuje rychlé a tiché ostření, stejně jako skvělé využití i na video. Potěší i nejkratší zaostřitelná vzdálenost 23 cm, která umožní i fotografování detailů. Přes vysokou světelnost je objektiv mimořádně malý a také lehký – váží pouhých 235 gramů, takže bude ideální na cesty, akčnější fotografování či pro všechny, kdo krom kvality hledí i na dostatečně kompaktní rozměry.

Michal Kupsa

Michal Kupsa

Michal Kupsa se narodil v roce 1970 v Brně. Fotografovat začal již ve svých 15 letech a novinářské činnosti propadl již o tři roky později. Na svém kontě má spolupráci s řadou prestižních českých i zahraničních médií, včetně České televize, Českého rozhlasu, National Geographic, Národní knihovny Kongresu USA, iDNES, nadace Člověk v tísni a většiny českých magazínů o fotografii a fotografování. Zaměřuje se především na cestopisné články, recenze fototechniky a vedení fotografických kurzů.


Canon RF 24-105 mm f/4.0 L IS USM - Objektiv
Doručení na
prodejnu zdarma
5,0
Canon RF 24-105 mm f/4.0 L IS USM + cashback 2000 Kč
Objektiv - pro digitální bezzrcadlovky, bajonet Canon RF, určen pro Full Frame, závit pro filtry 77 mm, automatické ostření, multifunkční kroužek, stabilizace, hmotnost 700 g, v balení sluneční clona a obal
Cena s CashBack 30 390,-
32 390,-
Skladem 4 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: OC413
Vytisknout
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací