Alza.cz
Zobrazit katalog

Chytré hodinky a běh. Jak se v nich vyznat

Článek

Aktualizováno • Autor: Rungo.cz

Chcete začít běhat a potřebujete parťáka, který vám pomůže naplánovat trénink a který bude sledovat vaše pokroky? Nebo máte ambice zlepšit si čas na závodech a chcete trénovat podle plánu, který vám virtuální trenér pomůže sestavit podle vašich cílů a zároveň bude průběžně upravovat podle aktuálních výkonů? Chytré hodinky, fitness náramky, sporttestery a další wearables pomáhají běžcům získat dokonalý přehled o efektivitě tréninku a sledovat pokrok. Wearables a na ně vázané aplikace vám můžou pomoct s plánováním tréninků, ať už jste začátečník, který sní o tom, že začne pravidelně běhat, nebo pokročilý běžec, který si chce zlepšit čas na maratonu.

Chytré hodinky a běh. Jak se v nich vyznat – OBSAH

  1. Chytré hodinky a běh. Jak se v nich vyznat?
  2. Měření tepové frekvence a okysličení krve v chytrých hodinkách
  3. Jak používat mapu v chytrých hodinkách
  4. Měření kalorií
  5. Podělte se o svoje výsledky s ostatními
  6. Telefonní funkce na chytrých hodinkách
  7. Sledujte svůj progres

Chytré hodinky a běh. Jak se v nich vyznat?

Základní atributy každého běhu jsou samozřejmě doba jeho trvání, vzdálenost, kterou běžec překonal a z toho odvozené tempo nebo rychlost pohybu. Uběhnutou vzdálenost můžete velmi přesně změřit pomocí GPS, která může být přímo součástí chytrých hodinek, nebo ve vašem telefonu, ke kterému se hodinky připojí. GPS integrovaná přímo v hodinkách vám umožní vyběhnout opravdu nalehko – boty, triko, šortky, hodinky, vy a běh. Ale je tu velká skupina běžců, kteří si stejně berou telefon na každý běh a pro ně můžou být hodinky bez GPS zajímavou alternativou, která jim pomůže ušetřit finanční prostředky a výrazně prodloužit dobu provozu na jedno nabití baterky. 

Většina wearables také umí počítat, kolik kroků jste udělali a sleduje vás celý den. Jednoduše si tak můžete ověřit, jestli dodržujete doporučených 10000 kroků denně.

Měření času vašich běhů je samozřejmost a zvládnou to snad všechna zařízení. Obvykle stačí zmáčknout tlačítko a stopky běží, běžte taky. Některé wearables jdou o kousek dál a samy poznají, že jste se rozběhli. Automaticky spustí měření tréninku a budou vás o tom informovat na displeji.

Hodnoty uběhnuté vzdálenosti, času a nebo třeba průměrné a aktuální tempo si na chytrých hodinkách můžete přehledně zobrazit na dobře čitelném displeji.

Některé hodinky dokonce umožňují, aby si uživatel sám určil, které údaje uvidí a v jakém uspořádání. A abyste se nemuseli spoléhat jen na vizuální kontrolu a neustále kontrolovat, jestli běžíte správným tempem, je možné nastavit například zvukové nebo haptické upozornění na odchylku od cílového tempa. Hodinky tak pípnou nebo zavibrují, když běžíte příliš rychle nebo naopak příliš pomalu.

Pro milovníky běhu v horách je další důležitý údaj nadmořská výška a nastoupané metry. Tyto hodnoty dokáží wearables měřit buď přes GPS nebo s využitím barometrického senzoru. Měření přes GPS nebývá zrovna přesné a může se vám snadno stát, že i na úplné rovině vám naměří hodnoty jak na horské tůře. Měření barometrickým senzorem je výrazně přesnější a pokud jsou pro vás nastoupané metry důležitým atributem, pak je určitě vhodné investovat do hodinek, které tento senzor mají. Výhodou pak je, že stejný senzor obvykle dlouhodobě sleduje trendy atmosferického tlaku může vám pomoc s předpovědí počasí, nebo upozorní na možnost bouřek.

Měření tepové frekvence a okysličení krve v chytrých hodinkách

Měření tepové frekvence a její průběžné sledování je rozhodně užitečné pro cílený trénink i sledování rozvoje obecné zdatnosti a aktuální formy. Většina sportovně zaměřených hodinek umožňuje měření tepu optickým senzorem přímo v těle hodinek. Výhodou je, že nepotřebujete žádný hrudní pás nebo jiný senzor pro měření tepu a také to, že měření může probíhat kontinuálně po celý den. Snadno tak můžete dlouhodobě monitorovat například svojí lidovou tepovou frekvenci, denní průměry a maxima, nebo třeba co s vaší tepovkou udělá návštěva zubaře.

Pro efektivní využití měření tepové frekvence v běžeckém tréninku je vhodné seznámit se aspoň se základy teorie a následně si správně nastavit hodnoty pro jednotlivé výkonnostní zóny. V základu to není žádná věda a moderní sportovní hodinky vám s tím dokáží skvěle pomoc. Stačí zadat základní údaje jako věk, pohlaví a subjektivní hodnocení kondice a hodinky si samy dosadí hodnoty ze statistických tabulek. Pak vás budou průběžně sledovat a hodnoty upravovat podle vaši ch výsledků a úrovně aktivity. Obdobně by se choval každý trenér.

Ideální je pak kombinace měření tepové frekvence s vybranými tréninkovými plány, které bývají součastí aplikací k sportovním hodinkám. Stačí tak vybrat tréninkový program a aplikace vám sama naplánuje tréninky a to včetně rozložení do úrovní tepové frekvence. A pak si vás už hodinky ohlídají, jestli se v tréninku zbytečně nepřetěžujete nebo naopak neflákáte.

Některé chytré hodinky dokáží měřit nejen vaši tepovou frekvenci, ale i úroveň okysličení krve. Tento atribut může po máhat například se stanovením úrovně aklimatizace na vysokou nadmořskou výšku, ale také může významně pomoc s vyhodnocením úrovně zotavení organismu po vysoké zátěži. Jde tedy spíš o atribut, který budou sledovat zejména pokročilejší běžci, ale v kombinaci s dalšími metrikami jako je sledování délky a kvality spánku, úroveň stresu a denní aktivity, může být velmi užitečný i pro začátečníky. 

Měření okysličení krve opět probíhá s využitím optického senzoru přímo v těle hodinek a obvykle má uživatel možnost vybrat průběžné měření nebo manuálně spouštěné měření. Průběžné měření může mít negativní vliv na výdrž baterie hodinek a stojí tak za zvážení, jestli chcete tuto hodnotu opravdu pravidelně a dlouhodobě sledovat. Berte také v potaz to, že přesnost měření se může u různých hodinek lišit a pokud je pro vás přesné měření okysličení krve opravdu důležité, vybírejte hodinky s certifikací přesnosti měření.

Tepová frekvence, okysličení krve a další atributy jsou pak důležité pro stanovení výkonnostních parametrů jako je například Vo2max, ze kterého je pak možné odvodit například predikce časů, které byste s aktuální formou zaběhli na závodech. Jde sice jen o orientační hodnoty na základě statistických tabulek, ale určitá vypovídací hodnota tu je a mohou vás dobře motivovat v dalším běhání a tréninku.

Jak používat mapu v chytrých hodinkách

Některé sportovní hodinky mají možnost navigace a zobrazení mapových podkladů. Oboje pracuje s využitím integrované GPS a poskytuje informace o vaší poloze a případné další trase v reálném čase. Hodinky vybavené pouze funkcí navigace vám umožní nahrát trasu, kterou chcete běžet a potom zobrazují vaši polohu jako bod na čáře, nebo například šipkou indikují směr k navigovanému bodu a číslem vás informují o vzdálenosti vzdušnou čarou. Obdobnou funkcí je pak navigace zpět na start, která vás dovede tam, odkud jste vyšli. To se může hodit při průzkumech neznámého terénu, nebo třeba ve chvíli, kdy si nejste jistí správnou odbočkou.

Hodinky s možností zobrazení a navigace podle mapových podkladů jsou pak skutečným pomocníkem v objevování nových tras. Můžete si do nich nahrát trasu z mapových portálů (Google, Mapy.cz, Kamoot a další) a přímo na mapě sledovat váš postup, nebo je můžete využít pro velmi dobrou orientaci v terénu, kdy se rychle podíváte přímo na turistickou mapu a stanovíte si další směr běhu. Snáze se tak hledají zkratky v případě náhlé změny počasí nebo stánek s občerstvením, když začnou docházet síly na dlouhém běhu. Mapové podklady je obvykle možné stáhnout přímo do interní paměti hodinek a můžete je tak využít i bez nutnosti propojení s telefonem a mobilními daty.

Funkce importu trasy je možné využít i v situaci, kdy přijedete na nové místo a chcete si jít zaběhat, ale nevíte kam. V aplikaci se jednoduše podíváte na nejvíce využívané nebo nejlépe hodnocené trasy v okolí a vyberete si podle vlastních preferencí. Trasu nahrajete do hodinek, zavážete tkaničky, vyrazíte ven a běžíte po úplně nových místech a přitom nemusíte mít strach, že zabloudíte. 

Měření kalorií

Chytré hodinky průběžně sledují úroveň vaší denní aktivity a na základě kombinace několika atributů tak dokáží určit váš energetický výdej. Tahle informace pro vás může být velmi cenná, pokud si hlídáte svojí váhu a chcete zhubnout nebo naopak přibrat. V zásadě jde o vstupy do jednoduché rovnice energetický příjem vs. energetický výdej. Hodinky a s nimi spojené aplikace obvykle určí dva základní typy energetického výdeje a to bazální a aktivní. Bazální určují na základě vaší váhy, pohlaví a věku a aktivní pak počítají podle toho, jak hodně se hýbete. Pokud mají vaše hodinky i měření tepové frekvence, mohou výpočet aktivního energetického výdeje zpřesnit o intenzitu vašich aktivit.

Aplikace spojené s hodinkami pak také často dovedou zaznamenat i druhou stranu energetické rovnice a to váš energetický příjem. A ten může být důležitý nejen při dlouhodobém sledování váhy, ale také například při delších běžeckých závodech, kdy vás hodinky mohou upozornit, že je čas doplnit energii. Dobu mezi intervaly pro doplnění energie jsou hodinky schopné dokonce měnit v závislosti na intenzitě aktivity, aktuální teplotě a dalších parametrech. Takže mohou být opravdu takovým běžeckým parťákem, který vás vždycky včas upozorní, že je čas na další kousek čokolády nebo přísun kalorii v tekuté formě.

Podělte se o svoje výsledky s ostatními

Sdílená radost je dvojnásobná radost. A pro sdílenou radost ze sportovních výsledků a pokroků v běhání to platí samozřejmě také. Většina aplikací pro sledování běžeckého tréninku vám umožní sdílet spoustu údajů s přáteli a to jak v rámci stejné platformy, tak třeba na sociální sítě. A co si budeme povídat, běh který není na Instagramu, jako by ani nebyl.

Výhodou propojení s ostatními uživateli sportovních platforem je i zdravé soutěžení a udržení motivace. Můžete bojovat o umístění v žebříčcích podle nejrůznějších kriterií jako je třeba naběhaná vzdálenost, nastoupané metry, nejrychleji zaběhnutá trasa nebo segment a nebo třeba nejdelší šňůra každodenního běhání. Virtuální výzvy a soutěže mohou být silně návykové a dokážou vás často motivovat k běhu, ikdyž počasí není zrovna ideální nebo nemáte tu pravou náladu.

Telefonní funkce na chytrých hodinkách

Pokud běháte s telefonem a ideálně i bezdrátovými sluchátky (handsfree headset), můžete jednoduše využít i funkcí přijetí nebo odmítnutí příchozích hovorů. Na hodinkách se vám zobrazí kdo volá a je na vás, jestli se rozhodnete hovor přijmout nebo odmítnout. Stačí jedno tlačítko a můžete hovor vyřešit, aniž zastavíte, nebo vytáhnete telefon. Tedy za předpokladu, že zrovna běžíte trénink, kdy dokážete dýchat a mluvit najednou. A když je to zrovna nevhodný okamžik, stačí hovor jednoduše odmítnout. Pro tuhle situaci si také u většiny chytrých hodinek můžete nastavit předem definované zprávy, které se odešlou volajícímu. Takže opět bez vytažení telefonu můžete volajícího jednoduše informovat o tom, že zrovna běžíte maraton a ozvete se hned, jakmile zase budete schopní mluvit.

Sledujte svůj progres

Wearables a s nimi spojené analytické nástroje a aplikace vám umožní sledovat vývoj vaší běžecké formy i celkové zdatnosti. Dlouhodobé měření výkonnosti je obvykle založené na kombinaci průběžného měření klíčových atributů a statistického vyhodnocení. Můžete tak sledovat například jak s tréninkem roste vaše výkonnost, jaká je úroveň vaší únavy nebo jaký čas je potřebný na regeneraci po posledním tréninku. Velmi zajímavá může být i aktuální hodnota laktátového prahu, kterou některé hodinky průběžně vyhodnocují a která vám může pomoc při plánování tempa dlouhých závodů.

Jedním ze zásadních atributů pro sledování aktuální výkonnosti a a jejího vývoje je samozřejmě tepová frekvence a to jak v klidu, tak v různých intenzitách zátěže. Proto je vhodné, abyste měření tepové frekvence využívali podle doporučení a měli vždy správně umístěný optický senzor nebo hrudní pás.

Většina chytrých hodinek také sleduje vaše nejrychlejší výkony na různých vzdálenostech a budou vás informovat třeba o tom, jaký je váš vůbec nejrychleji zaběhnutý kilometr, míle a třeba i půlmaraton nebo maraton.

i Mohlo by vás zajímat

V neposlední řadě je vhodné zmínit i možnost některých chytrých hodinek měřit i aktuální výkon ve wattech. Tento atribut pak dokáží připojené aplikace využít k výpočtu a sledování efektivity vašeho běhu a to na různých typech povrchu a sklonu terénu. Sledování tepové frekvence samo o sobě totiž může být zavádějící zejména v kopcovitém terénu a v horách, kde je její variabilita daná právě častým střídáním stoupání a seběhů. Pak je daleko vhodnější sledovat hodnotu výkonu ve wattech a podle toho řídit svojí zátěž a to jak v tréninku, tak při dlouhých závodech v horách.

Rungo.cz

Rungo.cz

Rungo.cz je web o pohybu, radosti, inspiraci a motivaci s dlouholetou tradicí. V současnosti se jedná především o rozsáhlou komunitu těšící se velké podpoře na sociálních sítích, která opustila křídla velkého mediálního korporátu a vydala se vlastní svobodnou cestou. Rodinný přístup při pořádání závodů a mnoho dalšího oceňují běžci, cyklisté nebo také příznivci zdravého životního stylu, stravování a pohybu obecně.

Vytisknout
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon