Chytré hodinky nosíme na ruce celý den. Při pohybu ale není až tak obtížné s nimi jednou za čas omylem bouchnout nebo se otřít o něco, co na jejich displeji nastálo zanechá nehezký šrám. Právě proto se vyplatí pořídit si ochranný prvek v podobě skla, fólie či flexiglass. Co vybrat a jak snadno jde ochrannou vrstvu na displej chytrých hodinek aplikovat?
Ochranná skla jsou účinnější než fólie. Jsou tvrdší, lépe se nasazují a jsou příjemnější na dotyk. Typicky bývají dražší než fólie, ale drobná investice navíc se vyplatí. Existují pro různé nejznámější a nejpoužívanější značky chytrých hodinek a sporttesterů. Při výběru si všímejte odolnosti a případných doplňků, které mohou nalepení usnadnit.
Vzhledem k menším úhlopříčkám displejů hodinek je zapotřebí kupovat přesně takové sklo, které je pro daný model dělané. Milimetry navíc zde budou znatelnější, než by byly v případě displeje mobilních telefonů. Pokud ale máte kulatý ciferník a ploché sklíčko, stačí se podívat na rozměry v milimetrech, snadno tak najdete to pravé.
Čím tlustší sklíčko, tím lepší ochrana. Vysoké údaje nečekejte, pohybujeme se v řádu desetin milimetru. Ani silnější by nemělo negativně ovlivnit zaznamenání dotyku.
Pro vyjádření tvrdosti ochranných skel pro chytré hodinky se v poslední době vžilo označení stejné, jako se užívá pro tvrdost tužek, resp. grafitu. Už z podstaty je však jasné, že jakékoliv sklo bude tvrdší než tužka (to by pak s ní nešlo psát), tento systém nicméně slouží jako dobrá orientační hodnota.
Podle tohoto systému označení je nejtvrdší tedy 9H, která je i nejčastěji používanou tvrdostí ochranného skla pro displeje hodinek. Odpovídá to i nejvyšší tvrdosti grafitu. De facto to znamená, že tvrzené sklo je „tvrdší“ než tento druh grafitu.
Jen některá tvrzená skla nabízí o stupeň nižší tvrdost 8H. Při výběru je také důležitým parametrem použitý materiál. Mezi nejkvalitnější a nejtvrdší patří tzv. safírové sklo, které samozřejmě nabízí tvrdost skla 9H.
U zaoblených displejů, což se týká třeba základní modelové řady hodinek Apple Watch, je potřeba chránit i tuto křehkou část displeje. Na trhu se tak setkáme se třemi typy hran tvrzených skel. Vžilo se pro ně označení 2D, 2,5D a 3D.
Ano, ve srovnání s ochrannými fóliemi mají několik výhod. V prvé řadě je to vyšší tvrdost, a tedy i výrazně větší ochrana. Jednodušší je i samotná aplikace, u které nehrozí vznik bublinek. Navíc skla nijak neovlivňují funkce dotykového displeje ani jeho barvy, což se zejména u méně kvalitních ochranných fólií či při jejich nedokonalém nalepení může stát.
Diamantové sklo je ve své podstatě upgradovanou variantou ochranného skla Corning Gorilla Glass. Na rozdíl od klasického ochranného skla je potaženo diamantovou vrstvou a nabízí až šestkrát větší odolnost a desetkrát větší tvrdost. Zároveň se pozitivně projevuje na chlazení celého telefonu, ten by podle výrobce měl být až 800× chladnější než běžně. Nicméně výrobní proces je poměrně náročný, takže se jedná o celkem drahou vychytávku. I proto na praktické využití stále čeká.
Někdy je nutné, například při nepodařeném nalepení nebo poškození skla (od toho tu ostatně je), krycí sklíčko sundat.
Vysokou úroveň ochrany chytrých hodinek nabízí značka AlzaGuard. Skla o prvotřídní kvalitě mají lepidlo po celé ploše, takže výsledkem je dokonalé přilnutí k displeji hodinek. AlzaGuard nabízí rovněž kryty a pouzdra na hodinky a sporttestery.
Fólie představují nejjednodušší a také nejnižší stupeň ochrany. Displej hodinek ochrání před opotřebením či poškrábáním, které by mohlo vzniknout při běžném používání. Displej ale nechrání tak důkladně jako sklo. Jsou přeci jen tenčí a méně tvrdé, proto hůře odolají pádům z větší výšky a silnějším nárazům. Na druhou stranu ochranné fólie jsou levnější než ochranná skla.
Nejjednodušší to mají rovné displeje s ideálně kruhovým tvarem. Stačí znát průměr fólie a pořídit tu, která souhlasí s rozměry udávanými výrobcem.
Lesklá působí luxusnějším dojmem, displej ale může být hůře čitelný například venku, když svítí slunce. Matná fólie možná nevypadá tak dobře jako lesklá, více ale brání odleskům.
Čím je ochranná vrstva silnější, tím lépe chrání telefon. Nicméně je na displeji i více vidět. Na ovládání hodinek tloušťka vliv nemá.
Jedině zvýšenou opatrností a pečlivostí při jejím lepení. Postupujte velice pomalu a opatrně, doporučuje se začínat u spodní hrany a držet fólii mírně prohnutou směrem k sobě tak, aby se vždycky přilepovala jen její spodní část. Již přilepenou část je potřeba vždy od okraje ke kraji uhladit, čímž se případné bublinky odstraní.
Fólie rozhodně nedokážou nabídnout stejnou míru ochrany jako skla. Poskytují jen základní stupeň ochrany. Displej chrání proti poškrábání při běžném používání. Dobrou volbou mohou být i v případě, kdy je pro vás důležité, že fólii budete mít hned nasazenou, a ve většině případů to zvládnete svépomocí.
Postup sundávání fólie je obdobný jako u sundávání ochranného skla.
K ochraně displejů lze využít i tzv. plexiskla. Jsou pružnější než sklo a dosahují tvrdosti 5H.
Ochrana typu flexiglass je něco mezi sklem a folií, a to v oblasti jeho odolnosti. Jeho nespornou výhodou je možnost ochránit celou plochu i zaobleného displeje hodinek. Standardní sklo přilne jen k rovné ploše, folie také není tvarovaná pro lepení zahnutých částí. Flexiglass si však poradí i s výraznějším ohybem.
Univerzální typ v tomto případě nehledejte. Každé flexiglass je přesně vytvořeno na míru danému zařízení.
V rámci milimetrů se zdá zanedbatelná, ale při velikosti hodinek může mít tlustší flexiglass vliv na správný dotyk.
Minimálně hadřík v balení se bude hodit.
Ochrana flexiglass je stále „jen“ ochranou displeje. Třebaže přesahuje plochu, kterou by krylo sklo či folie, nechrání již zbytek konstrukce hodinek. K tomu je zapotřebí pořídit ochranné pouzdro, jež tělo hodinek obklopí.