Co je základní deska?

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Základní deska patří mezi klíčové prvky každé počítačové sestavy. Funguje totiž jako mozek, přes který proudí informace do jednotlivých komponentů v podobě procesoru, operační paměti RAM nebo grafické karty. Také je klíčem pro možné budoucí rozšíření funkcí nebo připojení dalšího příslušenství. K čemu přesně základní deska slouží, jaké má nejčastější konektory a na co je dobré dát pozor při jejím výběru?

Montáž komponent na základní desku

Co je základní deska? – OBSAH

  1. K čemu slouží základní deska?
  2. Popis základní desky
  3. Formát základní desky
  4. Co je to čipset a čipová sada?
  5. Platforma a patice základní desky
  6. Paměťové moduly
  7. Přehled rozšiřujících slotů
  8. Externí a interní konektory na základní desce
  9. BIOS
  10. Jak vybrat základní desku?

K čemu slouží základní deska?

K čemu slouží základní deska? Hlavní funkcí základní desky je propojit jednotlivé komponenty do fungujícího celku a poskytnout jim stabilní elektrické napájení. To se na první pohled může zdát jako jednoduchá záležitost, ale opak je pravdou. Vybrat kvalitní základní desku tak, aby obsloužila vás vysněný počítač, není žádná legrace. I ta nejobyčejnější základní deska, kterou však pro svůj vysněný herní počítač fakt nechcete, se skládá z mnoha důležitých součástí. Mezi ně řadíme například formát základní desky, typ procesorové patice, čipovou sadu nebo interní a externí konektory. Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na celou řadu tlačítek, pinů nebo na typickou knoflíkovou baterii.

Popis základní desky
Základní deska popis: Obrázek znázorňuje jednotlivé součásti základní desky postavené na čipové sadě Intel Z390.

Základní deska na sebe v posledních letech přebrala mnoho funkcí, pro které bylo dříve nutné použít rozšiřující kartu. Například jde o zvukovou kartu, bez níž si používání počítače již nedovedeme představit. Dřívější formát poměrně rozměrné karty nahradil malý čip na základní desce. Stejně tak je raritní záležitostí vidět v počítači typickou síťovou kartu. Dnes je opět nahrazena čipem a moderní desky nabízí často i dva porty s gigabitovu rychlostí.

V podstatě jedinou přídavnou kartou, kterou dnes v počítači naleznete, je grafická karta. Samozřejmě u kancelářských PC si zcela vystačíte s integrovanou grafikou přímo v procesoru, ale všude jinde se setkáte s grafickou kartou s čipem NVIDA nebo AMD.

Popis základní desky

Když už přesně víme, k čemu základní deska slouží, tak se na ni podívejme hezky z blízka. Pro popis základní desky jsme si vybrali moderní ASUS ROG STRIX B450-F GAMING, na které je dobře vidět, že kromě funkční stránky se výrobci soustředí i na design. Ten je v určitých případech rozhodující, protože funkčně jsou některé varianty na zhruba 80 až 90 % stejné, a kupující se ve výsledku rozhodne podle toho, jak se mu deska líbí.

Popis základní desky ROG STRIX B450-F GAMING
Popis základní desky ROG STRIX B450-F GAMING .

Na první pohled je hlavní součástí základní desky patice určená k osazení procesoru. Vždy se nachází uprostřed horní části desky a v její těsné blízkosti jsou umístěny sloty pro paměťové moduly. Ty jsou většinou k dispozici hned čtyři. U fyzicky menších desek pak jen dva, což vás může limitovat při pozdějším upgradu. Pokud zůstaneme v horní části desky, povšimněme si poměrně masivního chlazení napájecích obvodů kolem patice CPU. Nesmíme opomenout ani předinstalovaný I/O kryt, na nějž jsou vyvedeny konektory potřebné pro připojení periferních zařízení. Pokud máte možnost, novou desku si vybírejte vždy s předinstalovaným I/O krytem. Je výrazně kvalitnější a odolnější než prehistorické řešení v podobě ručně vkládaného tenkého plíšku.

Spodní části základní desky dominují podlouhlé sloty pro přídavné karty. Zejména se jedná o sloty PCIe ×16 určené pro grafické karty. V případě ASUS ROG STRIX B450-F GAMING jsou na desce rovnou dva a poměrně daleko od sebe. To je důležité, protože výkonné grafické karty zabírají klidně i 2,5 slotu a musí být ještě i dostatek místa pro nasávání chlazení. Nicméně mezi sloty se nachází různé čipy nutné pro fungování integrované zvukové nebo síťové karty.

Popis základní desky ROG STRIX B450-F GAMING
Detailní pohled na součásti základní desky ROG STRIX B450-F GAMING.

Z druhé strany spodní části se nachází notoricky známé SATA konektory pro SATA disky nebo Blu-ray a DVD mechaniku. Hned nad nimi je 24pinový konektor pro připojení kabeláže z napájecího zdroje. Také si povšimněte moderních slotů M.2 pro umístění systémových disků. Ty mají speciální provedení a vypadají podobně jako paměťové moduly. Úplně na spodní hraně je dostatek místa pro vyvedení různých pinů, ty slouží například pro připojení RGB osvětlení, předních USB konektorů nebo tlačítek pro zapínání či restartování PC.

Formát základní desky

K prvotnímu rozdělení základních desek slouží jejich fyzická velikost. Ta je dána obecně uznávanými standardy, které známe pod označením mITX, mATX, ATX a eATX.

Formát základní desky
Porovnání jednotlivých standardizovaných formátů základních desek.

Základní desky: Přehled formátů

eATX (Extended ATX) – 305 × 330 mm

Ve většině případů se jedná o desky určené profesionálům nebo hráčům. Jsou zejména nutné v případech, kdy je potřeba osadit více grafických karet, případně mnoho disků. Tomu však odpovídá i cena, která z pohledu obyčejného uživatele často atakuje astronomické hodnoty. Pro základní desku formátu eATX je nutné použít i odpovídající počítačovou skříň na úrovni Big Tower.

ATX (Standard ATX) – 305 × 244 mm

Dříve jednoznačně nejčastější formát, který byl postupně ve velké míře nahrazený mATX. Nicméně formát základní desky ATX má stále pevné místo v nabídce všech výrobců základních desek. Díky svým větším rozměrům obslouží i více grafických karet. Vzhledem k dostatku místa pro konektory se vám budou jednotlivé komponenty snadno zapojovat a celý počítač se bude při použití kvalitní skříně i efektivně chladit.

mATX (Micro ATX) – 244 × 244 mm

Dnes nejčastější formát, který vyhovuje drtivé většině uživatelů. Taková základní deska stále nabízí dostatek místa pro komponenty typického kancelářského, a dokonce i herního PC. U mATX desek máte navíc v drtivé většině případů dostatek místa k instalaci výkonnějších chladičů procesoru, a přitom je uložíte i do menších skříní (Mini Tower). Pokud však chcete více grafických karet a pokoušet se o maximální přetaktování, mATX pro vás nebude úplně ideální variantou.

mITX (Mini ITX) – 170 × 170 mm

Fyzicky nejmenší formát se hodí pro stavbu kompaktní kancelářské nebo HTPC sestavy. Nicméně někteří výrobci i přesto dokáží do základní desky formátu mITX dostat nejmodernější technologie. Taková deska pak skvěle obslouží i herní počítač postavený do malé skříně, například velikosti typické herní konzole. Nicméně je nutné počítat s tím, že takový počítač poskládaný do malé skříně bude dlouhodobě pracovat ve vyšších provozních teplotách.

Co je to čipset a čipová sada?

Čipset patřil dříve ke klíčovým součástem základní desky, ale během postupného vývoje poztrácel hned několik funkcí. Přesto však nesmí na žádné desce chybět. Fyzicky se na nachází ve spodní části základní desky, a proto je také znám jako jižní můstek (southbridge). Dnes již v podstatě obsluhuje jen komunikaci procesoru s USB, SATA a M2 konektory.

Čipová sada je však úplně jiné kafe, protože právě ta určuje, které funkce jsou pro daný hardware dostupné. Dnes na trhu najdete čipové sady výhradně od společností AMD a Intel. Pokud se podíváme na aktuální nabídku čipových sad společnosti Intel, tak postupně jde o H410, H470, B460 a Z490. Posledně jmenovaná je zároveň číselně nejvyšší což znamená, že nabízí nejvíce funkcí a podporuje i přetaktování procesoru.

Platforma a patice základní desky

V dnešní době máte na výběr mezi platformou AMD nebo Intel. Dříve platilo, že AMD bylo řešením pro chudší peněženku, kde nevadil celkově nižší herní výkon procesoru. S nástupem procesorů AMD Ryzen, nebo dokonce AMD Threadripper však došlo k obrovské změně. Významný nárůst počtu jader zaskočil Intel, ten ale stále setrvává na vyšších cenovkách, které však mají své opodstatnění v maximální kompatibilitě a stabilitě nejnovějších čipových sad. V této části ještě AMD trochu pokulhává a stále se může stát, že i ta nejnovější deska bude mít problémy se stabilitou při použití jinak perfektních operačních pamětí.

patice základní desky
Různé druhy procesorů si žádají různé základní desky, socket je proto při výběru jedním z nejpodstatnějších parametrů.

Pokud už máte vybranou platformu, ke slovu se dostává výběr procesorové patice, jinak řečeno socketu. U AMD je k dispozici AM4 pro procesory Ryzen, případně TR4 pro 32jádrové procesory Threadripper. U Intelu je situace obdobná a patice LGA 1151 je určena pro procesory Intel Coffee Lake, kdežto LGA2066 pak podporuje profesionální a poměrně drahé Skylake-X a Kaby Lake-X.

Paměťové moduly

O výběru operační paměti RAM dnes v podstatě rozhoduje jen obsah vaší peněženky. Do aktuálních základních desek Intelu i AMD pasují jen moduly typu DDR4. Každá základní deska pak obsahuje dvě nebo čtyři pozice, které se nachází v těsném sousedství procesorové patice.

Při výběru konkrétního typu a značky doporučujeme prozkoumat produktovou stránku zvolené základní desky. Každý výrobce disponuje seznamem paměťových modulů, u nichž dopředu otestoval jejich kompatibilitu. Obecně můžeme konstatovat, že desky s čipovou sadou od Intelu jsou tolerantnější a funguje v nich prakticky každá paměť, která se vám dostane do rukou.

Rozšiřující sloty na základní desce

Volné rozšiřující sloty najdete na každé základní desce. Dokonce i na formátu mITX. Takové sloty slouží podle typu k připojení grafické karty, disků, střihových karet apod.

Základní desky: Přehled rozšiřujících slotů

PCI-Express ×16

Slouží výhradně k osazení grafických karet. Pokud plánujete postavit počítač s více grafickými kartami, bude nutné si dopředu zjistit, kolik linek PCI-Express je využitelných v jednotlivých slotech.

PCI-Express ×8/×4

Jedná se o slot, přes nějž lze rozšířit počítač o zařízení vyžadující rychlé přenosové rychlosti. Například jde o speciální síťové karty nebo diskové řadiče.

PCI-Express ×1

Nejčastěji využívaná varianta, která slouží pro většinu příslušenství. Konkrétně jde o síťové, zvukové nebo střihové karty.

PCI

Jedná se o věkově nejstarší slot v našem přehledu. Poznáte ho podle typické bílé barvy. Občas se ještě objeví na některých levnějších deskách, ale jeho praktické využití se v dnešní době již limitně blíží nule.

M.2 a U.2

Moderní způsob připojování SSD disků, který připomíná paměťové moduly RAM. Na desce najdete typicky jeden nebo dva sloty. Disky typu M.2 jsou mimořádně rychlé a využívají se jako primární disk pro instalaci operačního systému Windows 10.

Serial ATA (SATA)

Slouží k připojení typických pevných disků ve formátu 2,5" a 3,5".

Externí a interní konektory na základní desce

Každá základní deska obsahuje celou řadu interních a externích konektorů. Jaký je mezi nimi rozdíl? Externí konektory poznáte jednoduše. Nachází se totiž v prostoru I/O štítu, který je nedílnou součástí zadní strany počítače. Do takového konektoru rovnou zapojíte například herní myš nebo USB disk.

Oproti tomu interní konektory jsou přímo na desce ukryté okolnímu světu. Jedná se například o piny pro vyvedení USB nebo audio portů na čelní stranu vašeho počítače. Samozřejmě jde i o konektory určené k zapojení napájení základní desky, případně pro připojení konektorů pro ventilátory nebo RGB osvětlení.

Externí na základní desce
Typický pohled na zadní stranu moderního PC. Mezi I/O výstupy se kromě konektorů USB-A nachází i USB-C. 

BIOS

Výraz BIOS je odvozen z počátečních písmen slov Bios Input Output System a jedná se o speciální software nahraný do speciálního paměťového čipu základní desky. Najdete ho na každém PC označeném jako IBM kompatibilní. Možná to pro vás bude překvapení, ale například na Macbooku Air od společnosti Apple BIOS zkrátka není.

Typický uživatel začne přítomnost BIOSu řešit až ve chvíli, kdy ho potřebuje aktualizovat na nejnovější verzi. To je nutné například před výměnou za novější procesor.

Možná si řada z vás vybaví BIOS jako nudné prostředí s modrým pozadím a spoustou podivných nápisů. Moderní doba a koneckonců i hardware si však žádá něco jiného, a proto byl BIOS nahrazen UEFI (Unified Extensible Firmware Interface). Toto moderní rozhraní má celou řadu výhod a pro uživatele často nabízí vkusné, plně grafické prostředí s celou řadou možností. Například máte plně pod kontrolou přetaktování procesoru, kontrolu ventilátorů nebo teploty klíčových komponentů. Podívete se na komentované video ke zvýšení výkonu počítače pomocí přetaktování. K tomu se mimo jiné používají i různá nastavení přímo v BIOSu základní desky.

Jak vybrat základní desku?

Poměrně mnoho lidí překvapivě při výběru počítače omezuje pozornost jen na procesor nebo typ grafické karty. Případně na design a osvětlení počítačové skříně. Ovšem to, že jednotlivé komponenty musí spolehlivě fungovat a zároveň musí spolu bezchybně komunikovat, už neřeší. O tom, že základní deska běžného uživatele příliš nezajímá, svědčí i fakt, že v mnoha běžně prodávaných počítačových sestavách jako celku nenajdete o použité základní desce pořádně ani zmínku.

i

Alza.cz jde příkladem a zcela transparentně uvádíme u každé naší značkové Alza sestavy konkrétní komponenty včetně přesného typu základní desky.

Výběr základní desky je významným momentem při pořízení každého stolního počítače. Základní deska má totiž přímý vliv na životnost, stabilitu a rozšiřitelnost vašeho stroje do budoucnosti. Při návrhu vlastního počítače je tak nutné strávit klidně i několik hodin pečlivým pročítáním recenzí a postupně zužovat výběr potenciálních kandidátů. Samozřejmě že výběr desky je primárně určen typem plánovaného nasazení počítače. V počítači pro sekretářku tak dozajista bude úplně jiná základní deska než u herního počítače, na kterém si chcete vyzkoušet první krůčky ve virtuální realitě.

Jak sami vidíte, základní deska je mimořádně sofistikovanou součástí každého počítače. Není dobré na ní šetřit, ale zároveň musí mít kvalitu odpovídající vašim požadavkům.

Zdroje některých obrázků: cz.msi.com.

4,7 152×
ASUS TUF GAMING B550-PLUS
Základní deska AMD B550, socket AMD AM4, PCI Express 4.0, 2× PCIe x16, 3× PCIe x1, 4× DDR4 4600MHz (OC), 6× SATA III, 2× M.2, USB 3.2 Gen 2, USB-C, RJ-45 (LAN) 2,5Gbps, HDMI, DisplayPort, 8ch zvuková karta, formát ATX
Cena s CashBack 2 589,-
2 939,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: ACb550tgp
4,7 70×
ASUS ROG STRIX B550-F GAMING
Základní deska AMD B550, socket AMD AM4, PCI Express 4.0, 2× PCIe x16, 3× PCIe x1, 4× DDR4 4800MHz (OC), 6× SATA III, 2× M.2, USB 3.2 Gen 2, USB-C, RJ-45 (LAN) 2,5Gbps, HDMI, DisplayPort, 8ch zvuková karta, RGB podsvícení, formát ATX
Cena s CashBack 3 419,-
3 769,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: ACb550rsfgw
4,6 37×
ASUS PRIME B450-PLUS
Základní deska AMD B450, socket AMD AM4, PCI Express 3.0, 2× PCIe x16, 3× PCIe x1, 4× DDR4 4400MHz (OC), 6× SATA III, 1× M.2, USB 3.2 Gen 2, USB-C, RJ-45 (LAN) 1Gbps, HDMI, DVI, 8ch zvuková karta, formát ATX
2 329,-
Skladem 1 ks u dodavatele
Objednací kód: ACB45d
4,6 147×
MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI
Základní deska AMD B650, socket AMD AM5, PCI Express 4.0, 2× PCIe x16, 1× PCIe x1, 4× DDR5 6400MHz (OC), 6× SATA III, 3× M.2, USB 3.2 Gen 2, RJ-45 (LAN) 2,5Gbps, WiFi, 8ch zvuková karta, formát ATX
4 899,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AAb650mtw
4,8 34×
GIGABYTE B650 GAMING X AX
Základní deska AMD B650, socket AMD AM5, PCI Express 4.0, 3× PCIe x16, 4× DDR5 6400MHz (OC), 4× SATA III, 3× M.2, USB-C, HDMI, DisplayPort, 7.1 zvuková karta, formát ATX
3 999,-
Skladem 1 ks u dodavatele
Objednací kód: AGb650gxa
4,7 18×
ASUS ROG STRIX B650-A GAMING WIFI
Základní deska AMD B650, socket AMD AM5, PCI Express 3.0, PCI Express 4.0, 2× PCIe x16, 2× PCIe x4, 2× PCIe x1, 4× DDR5 6400MHz (OC), 4× SATA III, 3× M.2, USB 3.2 Gen 2, RJ-45 (LAN) 2,5Gbps, 7.1 zvuková karta, formát ATX
Cena s CashBack 5 834,-
6 299,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: ACb650ragw
4,0
ASROCK Z690 Phantom Gaming-ITX/TB4
Základní deska Intel Z690, socket Intel LGA1700, PCI Express 5.0, 1× PCIe x16, 2× DDR5 6400MHz (OC), 3× SATA III, 2× M.2, USB 3.2 Gen 2, USB-C, Thunderbolt 4, RJ-45 (LAN) 2,5Gbps, WiFi, Bluetooth, HDMI, DisplayPort, 8ch zvuková karta, formát mITX (Mini ITX)
Cenová bomba
5 199,- Ušetříte 905,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: ASz690pgit4
4,9 14×
ASUS PRIME B760M-A WIFI D4
Základní deska Intel B760, socket Intel LGA1700, PCI Express 4.0, 3× PCIe x16, 4× DDR4 5333MHz (OC), 4× SATA III, 2× M.2, USB 3.2 Gen 2, RJ-45 (LAN) 2,5Gbps, WiFi, Bluetooth, 8ch zvuková karta, formát mATX (Micro ATX)
3 499,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: ACb760pmawd4
Vytisknout
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací