Aktivní potlačení hluku (ANC – Active Noise Cancellation) je technologie, která nám dokáže výrazně zpříjemnit poslech při cestování hromadnou dopravou nebo při pobytu na hlučných místech. Od okolního hluku nás totiž umí izolovat výrazně lépe než klasická uzavřená sluchátka. Využívá k tomu sadu mikrofonů, pomocí kterých hluky z okolí snímá a potom je aktivně eliminuje tvorbou akustických protivln. Jak přesně technologie funguje, jak je efektivní a kde leží její limity, se dozvíte v tomto článku.
Klasická drátová sluchátka se rozdělují na otevřená a uzavřená. Ta otevřená propouští volně zvuk dovnitř i ven a proto jsou vhodná pro poslechové místnosti, které mají samy zvukovou izolaci. Uzavřená sluchátka mají vlastní zvukovou komoru, která se snaží udržet hluk okolí venku – a hudbu zase uvnitř. Tato izolace může být velice kvalitní, ale pasivní izolace má svoje limity: Buď filtruje hluk jenom omezeně – a nebo jde o sluchátka velice mohutná, která se nehodí k poslechu v pohybu.
S tím, jak se objevila bezdrátová sluchátka, přišla další, vysoce pokročilá technologie: ANC, Active Noise Cancellation, neboli aktivní potlačení okolního hluku. Využívá toho, že bezdrátová sluchátka mají svoji vlastní baterii a také svoje vlastní mikrofony, takže dokážou provést zdánlivě jednoduchý trik: Poslouchat mikrofonem hluk okolí, vypočítat jeho protivlnu a sečíst ji s přehrávanou hudbou tak, že se v akustické komoře hluk a jeho protivlna navzájem vyruší – a tím hluk fakticky vymaže.
Teorie je jednoduchá, ale vyžaduje spoustu znalostí a zkušeností, aby se ji dařilo realizovat efektivně. Obvykle se nepoužívá jeden mikrofon, ale tři i více na každé mušli – a někdy je mikrofon i uvnitř mušle, aby monitoroval výsledný zvuk a prováděl automatickou kalibraci systému.
Sluchátka s ANC musí mít uzavřenou komoru, v otevřené to nejde – a uzavřená komora už sama o sobě něco potlačuje, takže řídící elektronika nevytváří jednoduchou protivlnu vůči okolnímu hluku, ale protivlnu vůči reziduu (zbytku) hluku, který projde do komory. A to není jednoduchá věc, protože různé frekvence procházejí sluchátky různě – a také hluk může mít velice odlišnou úroveň, kterou nemusí být řídící elektronika schopná vykompenzovat.
První verze ANC sluchátek trpěly různými neduhy, počínaje tím, že vytvářely subjektivní pocit tlaku, zkreslovaly přehrávanou hudbu a nebo špatně reagovaly na některé typy událostí, jako je náhlý průjezd auta a nebo hluk, který přichází do sluchátek nerovnoměrně (například odrazem od zdi na jedné straně). Právě talent vývojářů a pokročilost technologie dnes odlišuje firmy, nabízející špičkové ANC, jako je například Sony, od těch, které se ho u produktů první či druhé generace ještě učí.
ANC má svoje limity – podle toho, jak ji vývojáři implementovali. V některých případech dobře zvládá pravidelné hluky, jako je například zvuk motoru či podvozků u kolejových vozidel, ale špatně zvládne například náhlý výkřik dítěte, které sedí vedle vás. Není to dokonalá technologie a řada audiofilů ji nemá ráda proto, že v řadě případů zkresluje detaily přehrávané skladby. I ty nejlepší modely mají stále limity, které vyniknou ve srovnání s poslechovými audiofilními sluchátky – ale je opravdu těžké udělat tuto technologii pořádně.
Obecně platí, že pokud sluchátka používáte venku, i relativně omezené ANC pomáhá potlačit jevy jako je hluk ulice. Špičkové modely vás potom můžou doslova ponořit do ticha a nabízí velmi solidní reprodukci hudby v akusticky nepřátelském prostředí.
Na závěr musíme upozornit, že kvalitní ANC může být nebezpečné při pohybu na ulici. Dokáže totiž dokonale vymazat hluk přijíždějícího auta nebo tramvaje, takže pokud chcete taková sluchátka nosit, musíte se naučit vždy a za všech okolností orientovat očima, protože varovný hluk skutečně neuslyšíte!
Michal Rybka
Michal Rybka je publicista a nadšenec s 20 lety zkušeností v IT a gamingu. Je kurátorem AlzaMuzea a YouTube kanálu AlzaTech. Napsal několik fantasy a sci-fi povídek, které vyšly v knižní podobě, a pravidelně pokrývá páteční obsah na internetovém magazínu PCTuning.