Ochranné sklo Corning Gorilla Glass – nejnovější verze, typy, původ

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno • Autor: Redakce

Člověk dle statistik upustí telefon v průměru sedmkrát za rok. Pokud se to občas stane i vám, ochranu před náhlým poškozením svých křehkých elektronických zařízení zvýšíte tvrzeným sklem, který existuje v různých variantách a formách. V tomto článku se podíváme na nejznámější a nejrozšířenější typ, který dnes využívá přes 6 miliard zařízení od více než 45 výrobců. Řeč je o Corning Gorilla Glass, osvědčené ochraně pro telefony, notebooky, tablety, chytré hodinky, fitness náramky a celou řadu další elektroniky.

ochranné sklo; tvrzené sklo; ochrana telefonu; ochranná fólie;

Ochranné sklo Corning Gorilla Glass – OBSAH

  1. Co je Corning Gorilla Glass?
  2. Odkud pochází Corning Gorilla Glass?
  3. Typy ochranného skla Gorilla Glass
  4. Má vaše zařízení Corning Gorilla Glass?
  5. Je Corning Gorilla Glass jediné řešení?

Co je Corning Gorilla Glass?

Gorilla Glass je typ ochranného skla od americké společnosti Corning, které je navrženo tak, aby odolalo různým nepříznivým vlivům, zejména nárazům a poškrábání. To z něj činí výborný ochranný prostředek využitelný především u displejů, které jsou nejzranitelnější částí většiny elektronických produktů. Corning Gorilla Glass však najdeme i na zadní straně smartphonů se skleněnými zády, které díky tomu často podporují i bezdrátové nabíjení.

Své základní vlastnosti získává Corning Gorilla Glass prostřednictvím chemického tvrzení, kdy se sklo v již připraveném rozměru ponoří do roztavené soli o teplotě více než 400 °C. Vedle odolnosti však výrobce dohlíží i na další vlastnosti, jako je třeba čistá průhlednost, díky níž nedochází k degradaci kvalit displeje. Minimalizovat je třeba také jakékoliv odlesky ztěžující čitelnost ve slunných podmínkách. Výrobce v neposlední řadě dohlíží i na to, aby bylo u produktů zachováno snadné dotykové ovládání.

Odkud pochází Corning Gorilla Glass?

Koncoví zákazníci znají Corning především díky ochranným sklům. Ve skutečnosti však jde o všestranného výrobce s přesahem do celé řady odvětví. Název společnosti je odvozen od amerického města Corning, v němž většina obyvatel pracuje právě ve stejnojmenné firmě. Mimochodem několikrát denně zde dokonce zaznívá siréna, která zaměstnance upozorňuje třeba na začátek směny nebo obědovou pauzu.

Historie společnosti sahá až do roku 1851 a televize CNBC o ní dokonce natočila dokument. Podílela se například i na výrobě Edisonových žárovek nebo oken pro raketoplány americké NASA. Corning je zároveň společností, která vynalezla například skleněné pekáče nebo optická vlákna umožňující přenášet 65 000× více informací než měděné dráty.

Corning sklo zřejmě nevidí jako materiál s jednoznačnými vlastnostmi, ale jako platformu s možností měnit jednotlivé charakteristiky dle aktuální potřeby. Společnost Corning svého času také oslovil Steve Jobs s požadavkem na vytvoření speciálního skla odolného vůči pádům a škrábancům. Během několika měsíců tak vzniklo ochranné sklo Gorilla Glass, jenž rovnou putovalo na první generaci iPhonů. Apple u Corningu již zůstal a skla Gorilla Glass se postupně rozšířila i na produkty jiných výrobců.

Typy ochranného skla Gorilla Glass

Gorilla Glass se postupně vyvíjí. V průběhu let bylo na trhu v několika verzích a typech, které se liší v řadě vlastností, které se postupně vylepšují:

Corning Gorilla Glass Victus 2 představuje aktuálně (březen 2023) nejodolnější sklo, které značka Corning nabízí. Parametry jsou oproti předchozí generaci ještě lepší, podle údajů výrobce takové sklo vydrží pád z výšky až 1 m na hrubý beton a dokonce dva metry při pádu na asfalt.

Sklem Victus 2 se jako první mohou pochlubit vlajkové lodě Samsungu Samsung Galaxy S23, Galaxy S23+ a Galaxy S23 Ultra. Nové sklo u těchto telefonů chrání nejen displej, ale tvoří i zadní část telefonu, stává se tak i zajímavým designovým prvkem. Aktuální verze skla Victus 2 svou vylepšenou odolností reaguje zejména na fakt, že velikost a hmotnost telefonů v posledních letech narůstá a při potenciálním pádu je síla, která na telefon působí, mnohem větší.

Corning Gorilla Glass Victus+ je vylepšenou verzí ochranných skel Victus, parametry předchozí verze ale vylepšuje pouze drobně. Tato varianta se tak stala pouze jakousi přechodovou fází a mohou se s ní pochlubit například telefony Samsung Galaxy S22, Galaxy S22+ a Galaxy S22 Ultra. U těchto telefonů sklo chrání nejen displej, ale také záda telefonu.

i

Recenze Samsung Galaxy S23 Ultra: opět lepší foťák a brutální výkon

Corning Gorilla Glass Victus je varianta, která byla představena v roce 2020, a má ambici jít ještě dál. Přidává vylepšení jak v odolnosti při pádu, tak i proti poškrábání. Snese pád z výšky až 2 metrů na tvrdý povrch a Gorilla Glass 6 překonává v odolnosti proti poškrábání dvojnásobně. Toto sklo najdeme na vlajkových lodích předních výrobců, např. na Nokia X30, Google Pixel 7 nebo Samsung Galaxy Z Fold 4.

Corning Gorilla Glass 6 byla odhalena v červenci 2018 a oproti páté generaci je 2× odolnější a přežije i sérii 15 pádů z 1 metru na tvrdý povrch. Lepších parametrů dosahuje i při pádech z větších výšek, bez problémů si poradí s upuštěním z výšky 1,6 metru.

Corning Gorilla Glass 5 k vlastnostem dřívějších verzí přidává ještě vyšší odolnost při pádech na tvrdý povrch a novinkou jsou i lepší výsledky při upuštění z větších výšek. Sklo odolá pádu z 1,2 metru, což odpovídá úrovni ramen, která je typická pro fotografování. Zvýšená je také odolnost proti poškrábání.

Corning Gorilla Glass 3+ tak trochu mate názvem. Tato verze totiž byla se značným zpožděním od verze 3 představena až v srpnu 2019 a cílí na co nejlepší poměr cena/výkon, zejména v oblasti produktů nižší a střední třídy. Ocenit máme zejména vyšší odolnost vůči pádům, která je 2× vyšší než u alternativních skel stejné cenové kategorie. Konkrétně vydrží 70 % pádů z výšky 0,8 metru (výška pasu) na tvrdý materiál. 

Corning Gorilla Glass 3 bylo představeno na CES 2013 a znamenalo velký posun. K chemickému tvrzení totiž přibyla atomová konfigurace, která zajišťuje o poznání vyšší odolnost. Gorilla Glass 3 oproti předchůdci vydrží 3× více a výrazně lépe odolá i poškrábání, které sice nemusí být vidět, ale obecně vzato usnadňuje prasknutí.

ochranné sklo; typy; verze; tvrzené sklo; ochrana telefonu; ochranná fólie;
Ochranné sklo Corning Gorilla Glass najdeme u mnoha chytrých telefonů.

Corning Gorilla Glass DX a DX+ je dvojice skel pro wearables a ochranu čoček fotoaparátů, která byla uvedena po boku 6. generace Corning Gorilla Glass. Mezi hlavní výhody patří omezení odlesků o 75 %, zvýšení kontrastu a o 50 % lepší čitelnost při nižší svítivosti displeje, což šetří baterii. Dražší varianta DX+ pak nabízí ještě lepší ochranu proti poškrábání a přidávaly se spíše u dražších modelů chytrých hodinek.

Vibrant Corning Gorilla Glass je speciálním typem tvrzeného skla, které umožňovalo natištění prakticky jakéhokoliv obrazu či designu (jednolitá barevná plocha, kombinace barev, vzory, ale i fotografie) přímo na sklo. Své uplatnění toto sklo našlo na zádech telefonů, kterým výrobci mohli vtisknout unikátní vzhled.

Antimicrobial Corning Gorilla Glass je speciálním typem ochranného skla, které dle výrobce zabíjí živé mikroorganismy nebo zastavuje jejich růst. Jde o velmi žádanou vlastnost zejména u mobilních telefonů, jež jsou často označovány za semeniště bakterií. Nejde přitom jen o dočasné řešení, ale své vlastnosti zachovává doživotně. Za touto schopností jsou stříbrné ionty likvidující 99,9 % bakterií. Sklo si zároveň uchovává velmi vysokou odolnost a optickou čistotu.

Má vaše zařízení Corning Gorilla Glass?

Pokud vás zajímá, zda displej vašeho zařízení chrání sklo od společnosti Corning, není nic jednoduššího, než to zjistit – a to přímo u zdroje. Společnost Corning totiž vytvořila online databázi, v níž lze dohledat telefony, nositelnou elektroniku, laptopy a tablety s touto ochranou. Ve většině případů je v ní uveden i konkrétní typ Gorilla Glass. Jedinou výjimkou je Apple, který tyto informace nezveřejňuje.

i

Zajímavě využívá sklo Gorilla Glass jablečná společnost ve své nejnovější řadě iPhone 14. Pro ochranu displeje využívá materiálu, který Corning navrhl a nazval Ceramic Shield. Ten by měl nabídnout výrazně větší odolnost než jakýkoliv jiný smartphone na trhu a ve srovnání s předchozí řadou telefonů s ukousnutým jablkem ve znaku by měl být čtyřikrát odolnější.

Je Corning Gorilla Glass jediné řešení?

Corning Gorilla Glass vydrží sice hodně, není však nezničitelné. Zvažte proto pořízení samostatně prodejného skla i na zařízení s Gorilla Glass. Nalepená skla totiž při prasknutí snadno vyměníte, a to i bez odborné pomoci, zatímco nahradit rozbité vestavěné sklo je dražší a komplikovanější. Podívejte se na naši nabídku ochranných skel pro chytré telefony, tablety a chytré hodinky.

ochranné sklo; typy; verze; tvrzené sklo; ochrana telefonu; ochranná fólie;
Maskotem ochranného skla Corning Gorilla Glass je gorila.

Corning Gorilla Glass samozřejmě není jediným výrobcem ochranných skel. Z konkurentů zmiňme alespoň DragonTrail od japonské společnosti Asahi Glass, jejíž skla najdeme třeba u některých telefonů Google Pixel (novější Pixely 6 a 7 už Gorilla Glass mají). Setkat se můžeme i s použitím safíru. Ten je díky extrémní tvrdosti mimořádně odolný vůči poškrábání, menší odolnost však vykazuje u ohýbání, a tedy i u pádů. Safír je zároveň poměrně drahý, takže využití nachází spíše jen na malých plochách – třeba u chytrých hodinek nebo fotoaparátu mobilního telefonu.

i Mohlo by vás zajímat

Corning Gorilla Glass i jiná ochranná skla výrazně zvyšují odolnost zařízení, čímž prodlužují jeho životnost a chrání finanční investici. Při výběru nového zařízení proto doporučujeme zohlednit právě typ zabudované ochrany, případně tvrzené sklo, případně fólii, dokoupit samostatně.

4,7 396×
iPhone 14 128GB modrá - s výkupním bonusem 1 350 Kč
Mobilní telefon - 6,1" OLED 2532 × 1170, vnitřní paměť 128 GB, single SIM + eSIM, procesor Apple A15 Bionic, fotoaparát: 12Mpx (f/1,5) hlavní + 12Mpx širokoúhlý, přední kamera 12Mpx, GPS, NFC, LTE, 5G, Lightning port, voděodolný dle IP68, rychlé nabíjení 15W, bezdrátové nabíjení, model 2022, iOS
18 490,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: RI041b3
4,9 109×
iPhone 14 Plus 128GB bílá - s výkupním bonusem 1 350 Kč
Mobilní telefon - 6,7" OLED 2778 × 1284, vnitřní paměť 128 GB, single SIM + eSIM, procesor Apple A15 Bionic, fotoaparát: 12Mpx (f/1,5) hlavní + 12Mpx širokoúhlý, přední kamera 12Mpx, GPS, NFC, LTE, 5G, Lightning port, voděodolný dle IP68, rychlé nabíjení 20W, bezdrátové nabíjení 15W, model 2022, iOS
Super cena
17 990,- Ušetříte 500,-
Na objednávku – termín upřesníme > 5 ks
Očekáváme 19.06.2024
Objednací kód: RI042b2
4,7 158×
Nothing Phone (1) 8+256GB černá
Mobilní telefon - 6,55" OLED 2400 × 1080 (120Hz), operační paměť 8 GB, vnitřní paměť 256 GB, dual SIM, procesor Qualcomm Snapdragon 778G+ 5G, fotoaparát: 50Mpx (f/1,88) hlavní + 50Mpx širokoúhlý, přední kamera 16Mpx, čtečka otisků prstů, GPS, NFC, LTE, 5G, USB-C, rychlé nabíjení 33W, bezdrátové nabíjení, baterie 4500 mAh, model 2022, Android
Zlevněno -5 %
8 989,- 9 499,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: NOTHa03C2
Vytisknout
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací