AD schízovačka AD schízovačka

Devil May Cry HD Collection (RECENZE) – odfláknutý remaster skvělé klasiky

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Devil May Cry v našich končinách rozhodně nepatří mezi nejoblíbenější a nejznámější herní série, nicméně v domácím Japonsku jde o velmi populární hack and slash adventury, jež se postupem času dostaly i do světa komiksů, akčních figurek a seriálů. Zkrášlit a znovu nám za téměř plnou cenu podsunout první tři díly navíc není nápad zcela nový, v Capcomu s ním vyrukovali už v roce 2012, kdy HD remaster původně PlayStation 2 dílů vyšel pro PlayStation 3 a Xbox 360. Kolekce si tak letos dává druhé kolečko a vychází kromě nejnovějších konzolí také na PC. Vypadá však Devil May Cry HD Collection opravdu lépe než předchozí instance? Dozvíte se v naší recenzi.


Žánr: Akční adventura, RPG, hack 'n' slash • Multiplayer: Ne • Vývojář: Capcom, Ninja Theory • Vydavatel: Capcom • Platformy a Datum vydání: PC, PS4, Xbox One (13. března 2018) • Homepage: http://www.capcom.com/ • Čeština: Ne


Obsah recenze Devil May Cry HD Collection

 1. Okénko do historie série Devil May Cry
 2. Devil May Cry jako skvělý titul, ale špatný remaster
 3. Nejhorší díl série je Devil May Cry 2
 4. Devil May Cry 3 má nejlepší vizuál i soubojový systém
 5. Devil May Cry HD Collection je pouze kopií svého předchůdce
 6. Pouze pro zaryté fanoušky či nově příchozí
 7. Recenze Devil May Cry HD Collection: závěrečné hodnocení
 8. HW nároky pro Devil May Cry HD Collection PC

Okénko do historie série Devil May Cry

• Novinka: 18. 3. 2018 • Autor: Filip Němec

Devil May Cry je populární série tzv. hack and slash akčních adventur, kterou vytvořil oblíbený tvůrce Hideki Kamiya ve službách společnosti Capcom. Pokud vám bude zejména první díl připomínat sérii Resident Evil (rovněž od Capcomu), není se čemu divit. První Devil May Cry byl původně zamýšlen jako Resident Evil 4, ale při vývoji nabrala hra natolik jiný směr, že z ní vznikla zcela nová značka. Autoři se volně inspirovali italským básnickým eposem Božská komedie od Dante Alighieriho. To se projevilo zejména ve jménech hlavních postav, ale i nepřátelích.

Sám hlavní hrdina se jmenuje Dante po autorovi zmíněné básně a celá série se točí kolem pomsty a vyvražďování démonů. Dante chce pomstít smrt své matky právě vyhubením všech démonu, kteří skrze portál útočí na Zemi. Není to však obyčejný smrtelník. Podle legend existoval mocný démon Sparda, který se rozhodl invazi zplozenců pekla na Zemi ukončit a dal se s nimi do boje. Celou invazi potlačil a démony uvěznil v jejich světě. Stal se však sám obětí svého činu, protože díky démonskému původu zůstal rovněž uvězněn za branami říše zla. Ovšem nyní se hrozba vrací a kdo jiný by ji měl zastavit než syn samotného Spardy.

Devil May Cry HD Collection; Wallpaper: Dante a Vergil

Dante a Vergil. Bratrská rivalita jim sice trošku přerostla přes hlavu, nicméně jakmile se oba dva objeví na obrazovce, o zábavu je postaráno.

Série se stala úspěšnou zejména díky prvním třem dílům, jež prodaly několik milionů kopií a přinesly značce Devil May Cry úspěch i na poli komiksů, animovaných seriálů a různých sběratelských předmětů v čele s figurkami. v roce 2012 vyšel remaster všech tří PlayStation 2 titulů pro PlayStation 3 a Xbox 360. Kromě lehce vylepšeného vizuálu a nového obsahu přinesla kolekce podporu trofejí a achievmentů. Mezi další díly série patří také Devil May Cry 4 (2008) a posléze ještě reboot DmC: Devil May Cry (2012 na PC, PS3 a Xboxu 360, 2015 na PS4), jež se odehrává v alternativním světě.

Recenzovaná Devil May Cry HD Collection nabízí tentýž obsah jako zmíněný remaster z roku 2012. Najdete v ní tituly Devil May Cry, Devil May Cry 2 a Devil May Cry 3: Special Edition. Na jednotlivé díly v rámci této kolekce se zaměříme v samostatných částech této recenze.

Devil May Cry HD Collection; Gameplay: boj Devil May Cry HD Collection; Gameplay: most

Obrázek 1: Uzamknout lokaci magickou závorou a poslat na hráče kupu nepřátel. Tenhle koncept používá nespočet her dodnes. Obrázek 2: Exteriéry se většinou pokoušely překvapit monumentální architekturou, ale v zašlém grafickém kabátku se toto kouzlo začíná vytrácet.

Devil May Cry jako skvělý titul, ale špatný remaster

Devil May Cry jako jedna z nejslavnějších her na PlayStation 2 je v rámci kolekce něčím vskutku zvláštním. Po prvních pěti minutách získáte pocit, že toto přece nemohl nikdo hrát, natož pak uctívat. Protivná práce kamery, obtížné ovládání a vzhledem ke stáří původní hry také velmi ošklivá grafika. Jenže poté zjistíte, že najednou hrajete už několik hodin v kuse a obdivujete nápady a práci designérů, která nemá v rámci žánru obdoby. Sice s rozmazanými texturami, i tak ale vypadají monstrózní barokní stavby plné temnoty skvěle.

V tom všem tančí s démonickou lehkostí Dante. Pokud vám hrdinové jako Iron Man, Deadpool nebo Bayonetta připadají nafoukaní a arogantní, Dante by pro vás byl vyloženým spratkem. Může si to však dovolit. Bravura a elegance, s jakou dokáže vyřešit každou situaci, je neskutečná, konkurovat jí dokáže (ale jen velmi vzdáleně) právě Deadpool. Zmasakrovat stovky nepřátel a pojídat u toho pizzu? Žádný problém. Nechat se probodnout desítkami čepelí a přitom se vydat k jukeboxu a pustit si nějakou vypalovačku? Brnkačka. Dante je do jisté míry výplodem toho, jak nahlížela na superhrdiny pop kultura v devadesátých letech, takže je nejen neporazitelný a arogantní, ale také představuje cosi jako sex symbol celé série.

Devil May Cry HD Collection; Gameplay: Jukebox Devil May Cry HD Collection; Gameplay: sexy dante

Obrázek 1: Pizza v ústech, biceps proseknutý kosou a opodál vřeštící démon. Pro Danteho jen další obyčejný den. Obrázek 2: Hlavní postavy se v sérii odhalují až nečekaně často. Nemají se však za co stydět.

Příběh Devil May Cry se odehrává ve fiktivním městě Mallet Island, kde si Dante otevřel svůj podnik, který se zabývá eliminací démonů. Tam ho navštíví Trish (alternace Beatrice Portinari z Božské komedie). Potom co ho identifikuje jako syna legendárního válečníka Spardy, vydají se společně zničit byznysmena Munduse (což je zároveň démon) a pro svou obří korporaci využívá právě démonskou energii.

Remaster Devil May Cry sice vykazuje změny ve vizuálu, ale jestli jsou ku prospěchu grafického zpracování, není úplně jasné. Ano, hra vypadá jinak. Ale lépe? Těžko říct. Textury mají v porovnání s původní hrou jiný odstín, ale kvalitnější se být nezdají. Co doznalo vylepšení oproti původní hře (remaster z roku 2012 tyto změny již obsahoval), je upravené ovládání, jež je o něco více komfortnější a odpovídá více kvalitám druhého a třetího dílu. V zásadě se ale jedná o původní díl se všemi svými specifiky, pouze spustitelný na novém hardwaru.

Devil May Cry HD Collection; Gameplay: hrad Devil May Cry HD Collection; Gameplay: chrám Devil May Cry HD Collection; Gameplay: útok

Obrázek 1: Kamera většinou zlobí, ale občas se jí podaří vykouzlit i zajímavé záběry. Obrázek 2: Kombinace barokních hradů a démonské architektury vypadá rozhodně originálně. Obrázek 3: Co se týče rozmanitosti nepřátel, série Devil May Cry si nikdy neměla na co stěžovat.

Nejhorší díl série je Devil May Cry 2

O druhém díle se nikdy nemluvilo příliš hezky. I přes úspěch jedničky práci na pokračování přidělil Capcom zcela nepochopitelně jinému studiu, což bylo na výsledné hře velmi znát. Kritici a veřejnost vyčítali Devil May Cry 2 nejen problémový vývoj, ale zejména neuspokojivý výsledek. Capcom s výsledky nového studia nebyl spokojen a už v polovině vývoje předal otěže jinému týmu. To znamenalo předělávání určitých prvků, kompromisy a nejednoznačnou vizi. Výsledkem je tak značně odlišný titul oproti prvnímu dílu, který bohužel nebyl sám o sobě ani příliš kvalitní. 

Devil May Cry HD Collection; Gameplay: syn Spardy

Uhrančivé pohledy a minimum emocí podtrhují to, jak na nás Dante vždy působil. Nicméně mohlo jít klidně jen o tehdejší nedostatky obličejové mimiky.

Po vydání však hra prošla velkými úpravami, a přestože jde stále o nejhorší díl série vzhledem k celkově odlišnému stylu, dnes nabízí podstatně lepší práci s kamerou a ovládání než první díl. Stejně tak souboje jsou o něco příjemnější díky snazšímu zaměřování nepřátel jak při střelbě, tak při boji s mečem. Může za to i o něco větší herní prostředí, kde se kamera chová mnohem lépe. Na druhou stranu budete zoufale volat po skvělém level designu prvního dílu. Prostředí Devil May Cry 2 je bez nápadu, leč souboje jsou svižnější a vypadají lépe. Notně k tomu přispěla vychytávka v podobě dnes již klasických úskoků do stran a rovněž zajímavá schopnost krátce běžet po zdi.

Vizuální vylepšení ovšem opět neproběhlo. Oproti remasteru z roku 2012 není vidět žádný rozdíl, a přestože došlo k navýšení rozlišení z 780p na 1080p, jde spíše o marketingovou vějičku bez reálného dopadu na grafické zpracování. Příběh Devil May Cry 2 se opět točí kolem ničení invaze démonů. Trish z původního dílu vystřídá Lucia, jež se rovněž stala hratelnou postavou na popud fanoušků, kteří chtěli mít už v původní hře na výběr ze dvou postav.

Devil May Cry HD Collection; Gameplay: puzzle Devil May Cry HD Collection; Gameplay: střelba Devil May Cry HD Collection; Gameplay: ingame filmeček

Obrázek 1: Po vzoru série Resident Evil nechybí ani prostorové puzzly a hádanky. Obrázek 2: V druhém díle autoři značně vylepšili systém zaměřování nepřátel. Obrázek 3: Dante, Lucia a… kouzelná babička? Nebudeme raději spoilerovat.

Devil May Cry 3 má nejlepší vizuál i soubojový systém

Ačkoli třetí v pořadí, Devil May Cry 3 je prequelem prvního dílu a odehrává se tak před událostmi Devil May Cry. Hlavní postavou je stále Dante, avšak v podstatně mladší verzi. Příběh třetího dílu se zaměřuje na jemně řečeno disfunkční vztah Danteho a jeho bratra Vergila. Oba synové mocného bojovníka, oba plni démonické krve a bezedného sebevědomí. Někdy protivníci na život a na smrt, jindy provizorní spojenci a nakonec i bratři, jak se patří. 

Třetí díl krom skvělého příběhu vyniká i v ostatních prvcích. Zejména soubojový systém je zdaleka nejpropracovanější ze všech předchozích dílů, samotné souboje jsou díky tomu velmi zábavné. Danteho repertoár nabobtnal hned o několik různých stylů boje, jež lze v průběhu hry měnit a nabízí velmi variabilní možnosti, jak k jednotlivým šarvátkám přistupovat. Na jedné straně byl třetí díl pranýřován za snížení obtížnosti, na straně druhé ho však mnozí hráči oslavovali za návrat typicky náročné hratelnosti z prvního dílu, kde je důležité udržet kombo stůj co stůj.

Devil May Cry HD Collection; Gameplay: hodnocení Devil May Cry HD Collection; Gameplay: styly boje

Obrázek 1: Od série Resident Evil si hra převzala i systém hodnocení. Ten se však s každým dílem mírně mění. Hodnocení „D“ se postupně měnilo z „Dull“ na „Don´t worry“, „Dope!“ a „Deadly!„ až k aktuálnímu „Dirty!“ Obrázek 2: Devil May Cry 3 nabízí hned několik stylů boje, jež jdou postupně vylepšovat.

Devil May Cry HD Collection obsahuje třetí díl ve své Special Edition verzi. Ta se od původní hry odlišuje tím, že umožňuje hrát i za Danteho bratra Vergila, jež má k dispozici několik zbraní a unikátní schopnosti. Součástí je i nový survival režim a tzv. Turbo mód, který zrychluje hru o 20 % a rovněž mírně vybalancovaná obtížnost. Dnes je to již samozřejmost, ale až speciální edice Devil May Cry 3 nabídla funkci „continue“ po smrti hlavního hrdiny, kdy bylo možné postavu oživit v rámci posledního úseku nebo dokonce změnit obtížnost.

Co se týče vizuálního upgradu, evidentní je určité zlepšení kvality textur a rovněž hra světel a stínů je na vyšší úrovni. V porovnání s ostatními dvěma díly prošel právě ten třetí nejvýznamnějším vylepšením, přesto stále není prakticky co chválit, budeme-li porovnávat remaster s jinými kolekcemi.

Devil May Cry HD Collection; Gameplay: boj v klubu Devil May Cry HD Collection; Gameplay: pohyb Devil May Cry HD Collection; Gameplay: boj s kosou

Obrázek 1: Na tehdejší dobu oplývaly souboje hezkými efekty, kupříkladu co se švihání mečem týče. Obrázek 2: Problematická kamera občas znamenala to, že se vaši nepřátelé ocitli mimo obrazovku. Obrázek 3: Boj jeden na jednoho je docela vzácným úkazem. Dante hravě zvládne hned několik nepřátel najednou.

Devil May Cry HD Collection je pouze kopií svého předchůdce

Jedno je jisté. Série Devil May Cry si rozhodně zasloužila lepší péči. Už v roce 2012 byly úpravy grafického zpracování takřka minimální. Kolekce se sice dočkala předělání do rozlišení 780p, ale ve výsledku nebylo prakticky nic znát. Všechny hry obsahovaly tytéž odpudivě rozmazané videosekvence ve formátu 4:3, rozteklé textury a titulky, jež neměly daleko do rozsypaného čaje. Proč popisuji remaster z roku 2012? Protože ten aktuální je to samé jen s tím rozdílem, že podporované platformy poskočily o jednu generaci.

Devil May Cry HD Collection sice ze 780p povýšila na full HD rozlišení, tedy 1080p, ale jde o obyčejný upscale, který žádnou velkou parádu neudělá. Textury jsou de facto stejné, mluvit o vyšším rozlišení je tak pouze hodně smrdutá samochvála. Ano, kolekce nabízí 60 snímků za sekundu (a nutno říci stabilních), ale pokud byste nedokázali udržet takovou hranici snímkování s tak škaredými texturami, neměli byste si říkat herní vývojář. O nějaké podpoře 4K rozlišení pro PlayStation 4 Pro nebo Xbox One X si můžete nechat jen zdát.

Zatímco jinde je standardem obměna textur za kvalitnější nebo opětovné vymodelování hlavních postav, tady se použila osvědčená technika copy and paste alias „však oni to koupí i tak“. Nesáhlo se ani na očividné problémy, jako je velmi protivná kamera, která se sice díl od dílu lepší, ale ani ve trojce to není žádná sláva. Zejména ale v prvním dílu budete často bojovat s nepřáteli, jež ani nemáte v záběru a úhly pohledu se střídají tak rychle, že se o vás čas od času pokusí epileptický záchvat.

Devil May Cry HD Collection; Battle, demon Devil May Cry HD Collection; Battle, Dante, kombo

Obrázek 1: Pistole Ebony & Ivory se hodí na eliminaci létajících nepřátel. Obrázek 2: Nebo také na udržení cenného komba, to když zrovna není žádný z nepřátel na dosah vaší čepele.

Pouze pro zaryté fanoušky či nově příchozí

Zmiňovat, že autoři nepřidali ani “něco navíc”, by bylo po předchozích řádcích plýtvání slovy. Pokud kolekce nabízí něco, co původní tituly neměly, je to zásluha buďto prvního remasteru z roku 2012, nebo již vydané speciální edice v případě Devil May Cry 3. Má tedy vůbec cenu zabývat se Devil May Cry HD Collection nebo snad dokonce za ni utratit peníze? Jakkoli jsou předchozí řádky směsicí naštvání až hráčské bezmoci, jistě jste si povšimli úcty a obdivu k této sérii, jež změnila svět hack and slash adventur patrně navždy.

Frenetické souboje, kde není sekundy, kdy byste nemačkali nějaké tlačítko, aby vám náhodou snad jen o milimetr neklesl kombo ukazatel, neuvěřitelně nápaditý level design a v tom všem rozený „chick magnet” Dante, jehož osobité ztvárnění zatím žádný jiný titul nepřekonal. Pokud jste milovníky této série a lačníte po šanci zahrát si ji na aktuální generaci konzolí a PC, nebo si snad chcete doplnit herní vzdělání a poprvé okusit tyto ikonické hack and slash adventury, házejte krabičku do nákupního košíku. Jen moc neočekávejte. Kromě čisté nostalgie se vším dobrým i špatným na vás totiž nic nového nečeká. Devil May Cry HD Collection vychází na PS4 a Xbox One 13. března 2018.

Devil May Cry HD Collection; Dante, Red

Jak Dante, tak i Vergil dostanou do vínku hned několik různých mečů s rozličnými schopnostmi a je pouze na vás, jak je využijete v boji.

Recenze Devil May Cry HD Collection: závěrečné hodnocení

Hodnocení 45% Alza.cz
Hlavní parametry: Hratelnost
75%
Audiovizuální zpracování
20%
Znovuhratelnost
60%
Devil May Cry HD Collection; recenze

Klady

 • Kolekce dvou skvělých dílů a jednoho průměrného
 • Jediná šance okusit sérii Devil May Cry na aktuální generaci konzolí

Zápory

 • Prakticky nulový vizuální upgrade
 • Žádný nový obsah
 • Pouze 1080p
 • Neopravená kamera a ovládání
 • Ošklivě rozmazané filmečky 
Filip Němec

Filip Němec

Hry byly mým nejlepším přítelem i milenkou již od dětství. O hrách jsem začal psát už na střední škole, čímž jsem vysedávání u herních strojů ospravedlňoval nejdříve před rodiči i přítelkyní a nyní před manželkou. V minulosti jsem ve formě textu i herních pořadů přispíval pro magazíny jako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazínu a GEMu mám na starosti herní konzole všeho druhu, videoobsah a z her pak zejména závody. V osobní rovině jsem navíc hlavním strůjcem vyostřených diskusí mezi konzolisty a PC Master Race, do které jsem se nenápadně také přidal, přestože moje herní srdce bije zejména pro pohodlné gaučové hraní.

HW nároky pro Devil May Cry HD Collection PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i3-2115C / AMD Athlon II X3 455 Intel Core i7-3770 / AMD FX-8370
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 760 / AMD Radeon R9 280 NVIDIA GeForce GTX 960 / AMD Radeon R9 380
DirectX DirectX 9.0 DirectX 9.0
Operační paměť 4 GB RAM 8 GB RAM
HDD 12 GB 12 GB
i Mohlo by vás zajímat

Devil May Cry HD Collection vychází 13. března 2018 na PC, PlayStation 4 a Xbox One. Recenze byla napsána pro PlayStation 4 Pro verzi.


Vytisknout
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací