Počátek roku 2019 byl k fanouškům série Devil May Cry velmi vstřícný. Nejnovější přírůstek do slavné rodiny společnosti Capcom sbírá úspěchy po celém světě, v naší recenzi si vedl také velmi dobře. Pro některé hráče, kteří do Dantovy ságy naskočili až s pátým pokračováním, představuje zamotaný příběh problém, takže určitě nebude na škodu ohlédnout se za předchozími díly.
• Devil May Cry (2001) • Devil May Cry 2 (2003) • Devil May Cry 3: Dante’s Awakening (2005) • Devil May Cry 4 (2008) • DmC: Devil May Cry (2013) • Devil May Cry 5 (2019)
Démonická stvoření se pokouší dostat na Zemi už od nepaměti a nejblíže to k nám mají zdola, z pekla. Nejvyšší správce infernálního podniku, samotný ďábel, posílá vyslance mezi smrtelníky, kteří se sami nájezdům příšer neubrání. Naštěstí se na jejich stranu přiklonil Dante, syn lidské ženy Evy a legendárního démona Spardy, s nabroušeným mečem a dvojicí pistolí, jichž se pekelníci štítí více než svěcené vody. Nikdy se nezalekne přesily a porcování nestvůr není pouze jeho práce, ale také koníček.
Díky vývojářům ze společnosti Capcom se se sérií Devil May Cry setkáváme již od roku 2001, a byli jsme oblaženi již pěticí dílů těchto hack and slash adventur. Vedle toho se do univerza DmC podívali také tvůrci z Ninja Theory se svým spin-offem, jenž se vymyká opečovávanému kánonu japonských vývojářů. Podstata oblíbené hry, již obě studia zachovávají bez rozdílů, tkví ve zběsilém rozsévání úderů do zástupů nepřátel, přičemž akrobatické kousky střídají nebezpečná komba a hektické tempo láduje adrenalin do žil rychleji než kadence Danteho automatů.
Společně s pověstnou rubačkovou částí fanoušci chválí příběhové pozadí, i když někomu může připomínat zamotanou akční telenovelu, v níž není nouze o (ne)předpokládané zvraty. Hlavním tahounem všech dílů se stal Dante, ikonický bělovlasý zabiják, který musí čelit nejen zplozencům pekla, ale také své minulosti. V roli jeho největší nemesis vystupuje Dantovo dvojče Vergil (Vergilius). Možná vám připadá, že jste spojení obou dvou jmen již někde slyšeli. Japonští tvůrci si totiž vypůjčili přízviska svých hrdinů z Božské komedie, slavného díla italské renesance, v jehož útrobách stále čerpají inspiraci. Jak vypadá pekelná jízda podle Capcomu, shrneme v následujících odstavcích.
• Žánr: Akční adventura, Hack and slash • Multiplayer: Ano (co-op) • Vývojář: Capcom • Vydavatel: Capcom • Platformy a Datum vydání: PC, PS4, Xbox One (8. března 2019) • Čeština: Ne • Hodnocení: Recenze – 88 %
Herní série Devil May Cry
Trojice hrdinů zaručuje pestrou hratelnost a dokonce zavedení neosobního kooperačního režimu, kdy se můžete na bojišti setkat s náhodně vybranými hráči celého světa.
Oslavné fanfáry oznámily celému světu návrat tvůrců společnosti Capcom k sérii Devil May Cry již v roce 2016 a od té doby fanoušci čekali, jaké eskapády potkají staré známé Danta a Nera, jež doprovází nováček, kouzelník V. Tvůrci se pod vedením Hideaki Itsuna vrátili v plné síle a také ukázali, že mají své příznivce čím překvapit. Trojice hrdinů nabídla absolutně odlišné bojové styly, s nimiž se musíte sžít, pokud toužíte pokořit nejvyšší obtížnosti. Dante spoléhá na hrubou sílu a své čtyři bojové postoje, Nero ukazuje obratnost a mechanickou paži plnou vynálezů, zatímco V do bitevní vřavy přímo nezasahuje a posílá do ní své démonické nohsledy.
Pravidelné střídání charakterů během jejich boje proti ústřednímu nepříteli Urizenovi udržuje hráče v napětí. Také široké spektrum odemykatelných dovedností dokáže uchlácholit i ty nejnáročnější milovníky rubaček. Devil May Cry 5 exceluje nejen po herní stránce, ale také v audiovizuálním směru se umí předvést ve velmi dobrém světle. RE Engine, vyvíjený přímo v Capcomu pro interní účely, dokáže vykouzlit úchvatné bojové scény stejně jako kvalitní příběhová videa. Výsledkem byla velmi dobrá hodnocení a volání fanoušků po dalším dílu, který snad přijde s kratší časovou prodlevou než jedenáct let.
Devil May Cry 5 – Gameplay Walkthrough
Už od prvních minut se vrhnete do zběsilé akce, v níž není o démonickou krev a vtipné hlášky nouze. Opakovaný průchod pokořených úrovní na vyšší obtížnost pro vás navíc může znamenat nejedno (ne)příjemné překvapení.
Jakub Němec
Aktuálně poslední díl překonal veškerá má očekávání. Přiznám se, že i přes skvěle vypadající vizuál jsem byl hodně ostražitý, jestli Devil May Cry 5 neupadne do stereotypu nebo nezačne recyklovat úrovně. Nic z toho se naštěstí nevyplnilo a dva týdny po recenzi se stále vracím k poctivě koncipované rubačce, u níž si odpočinu od každodenního stresu i přes její zvyšující se náročnost. Další meta – Hell and Hell obtížnost!
• Žánr: Akční adventura, Hack and slash • Multiplayer: Ne • Vývojář: Ninja Theory • Vydavatel: Capcom • Platformy a Datum vydání: PC, Xbox 360, PS3, PS4, Xbox One (15. ledna 2013) • Čeština: Ne
Herní série Devil May Cry
DmC: Devil May Cry
Alternativní dějová linie DmC: Devil May Cry představuje pro konzervativní fanoušky neodpustitelnou herezi. Obyčejný hráč se u ní však velmi slušně pobaví.
Dlouholetá pauza série a nečinnost vývojářské sekce společnosti Capcom umožnila externímu studiu Ninja Theory, aby se dostala k práci na známé značce. Britští tvůrci se rozhodli k nezvyklému kroku. Místo toho, aby navazovali na pečlivě vypiplané univerzum Devil May Cry, rozhodli se jít vlastní cestou. Jejich představa Danta mnohé fanoušky pohoršila, protože mladý floutek s krátkými černými vlasy zkrátka zničil jejich představu o ikonickém pobíječi démonů. Pokud ovšem přistoupíte k titulu DmC bez předsudků, zjistíte, že se výlet do alternativní reality vyplatí absolvovat.
Místo klasického čtyřvětvého stromu bojových vlastností vsadili vývojáři z Ninja Theory na vlastní výklad kánonu – tedy že Dante patří k Nephilim (napůl anděl, napůl démon), z jejichž vlastností si bere to nejlepší pro svůj útočný projev. Arcizáporák Mundus i jeho posluhovači poznají, že ani teenagerskou verzi zabijáka pekelných stvoření nelze podcenit, obzvlášť když se spojí se svým bratrem Vergilem. Škoda, že přes nadšené ohlasy recenzentů neuvítala fanouškovská základna titul z roku 2013 vřeleji, protože pokračování by tomuto projektu určitě slušelo.
DmC: Devil May Cry – Mission 1 Walktrough
DmC: Devil May Cry si více utahuje z dnešní, moderními technologiemi posedlé doby. Pro někoho už se možná tlačí moc na pilu, ale v recenzích měl tento "cool" přístup úspěch.
Jakub Němec
Pro fanoušky původní koncepce se vývojáři z Ninja Theory stali vyvrheli, kteří sáhli do pečlivě vypracovaného světa. A víte co? Mně je to úplně jedno, protože jsem se u DmC báječně bavil. Poctivá nálož hack & slash mlátičky v moderním hávu znamenala překvapivě podařený zážitek, k němuž jsem se již nejednou vrátil. Především svěže pojatá monstra, absolutně odlišná od původní série, zaslouží slova chvály. Na souboj s televizním magnátem nezapomenu snad nikdy.
Filip Němec
Se samostatnou odnoží od Ninja Theory jsem se dostal do podivné situace. Hry od tohoto studia mám rád, Heavenly Sword jsem přímo miloval, ale jistě znáte ten pocit, když „cizí“ studio sáhne na vaši oblíbenou sérii. Pokud se ale emocionálně odpoutáte od ostatních dílů, zjistíte, že DmC: Devil May Cry je skvělou hrou, která velmi šikovně využívá známé univerzum, a rozhodně bych si dokázal představit, že mohou vznikat nové hry v obou alternativních vesmírech současně, tak jako to známe třeba z komiksového světa. Za mě rozhodně nedoceněný díl.
• Žánr: Akční adventura, Hack and slash • Multiplayer: Ne • Vývojář: Capcom • Vydavatel: Capcom • Platformy a Datum vydání: PC, Xbox 360, PS3, PS4, Xbox One, Android, iOS (31. ledna 2008) • Čeština: Ne
Herní série Devil May Cry
Devil May Cry 4
Příchod Nera jako jedné z hlavních postav měl zahnat smutek po Vergilovi. Mladík toužící po vendettě se ujal natolik, že dostal významný prostor i v pátém dílu.
Čtvrtý díl Devil May Cry navázal na skvěle přijatou trojku a pokračoval v rozvoji jejích mechanik. Proto se mimo ústřední postavy Danta vžijeme také do role Nera, mladíka z Řádu meče, jenž jde ústřednímu charakteru po krku. Ovládání dvou postav v různých situacích přišlo hráčům atraktivní již v předchozích dílech. Alternativní bojové styly tvůrcům otevírají prostor v boji proti stereotypu. Nero využívá schopnosti Devil Bringer umožňující odhazovat nepřátele, rychle na ně útočit a odolávat Dantovým démonickým útokům. Za bělovlasého ironika si v Devil May Cry 4 zahrajeme méně, než jsme byli zvyklí v dosavadních titulech.
Rok 2008 znamenal další krok v evoluci série společnosti Capcom, především v grafické oblasti, a představil mladého, silného a neokoukaného hrdinu, jehož přítomnost si žádali fanoušci také v dalším dílu, v čemž jim nakonec bylo vyhověno. Bohužel pro příznivce sekání houfů pekelných stvoření byl Devil May Cry 4 na dlouho poslední titul, který z oblíbeného univerza přistál na pultech obchodů. Tvůrci se raději věnovali předělávkám starších kousků pro moderní konzole, což se sice dá hodnotit jako činnost záslužná, ale pro milovníky značky neuspokojivá.
Devil May Cry 4 – Nero Vs Dante First Meet
Ikonické střety mezi Nerem a Dantem patří k nejlepším okamžikům Devil May Cry 4.
Filip Němec
Do série Devil May Cry jsem naskočil trošku netradičně čtvrtým dílem a okamžitě jsem se do hry zamiloval. Pořídil si ji souběžně se mnou i můj kamarád Honza, který byl o něco starší než já a tak se sžil s postavou vousatého Danta a já s pár chlupy na bradě si zase připadal jako cool mladíček Nero. Kromě soubojového systému mě ale pohltila hlavně hudební stránka mísící techno s kostelními chorály. Vrcholem DMC 4 tak pro mě není určitý moment ze hry, ale okamžik, kdy mi Honza zahrál na kostelních varhanách skladbu Out of Darkness z konce hry.
• Žánr: Akční adventura, Hack and slash • Multiplayer: Ne • Vývojář: Capcom • Vydavatel: Capcom • Platformy a Datum vydání: PC, PS2, Xbox 360, PS3, PS4, Xbox One (17. února 2005) • Čeština: Ne
Herní série Devil May Cry
Devil May Cry 3
Pro mnohé představuje třetí díl dodnes vrchol série, protože se zabývá složitými rodinnými peripetiemi dvojčat Danteho a Vergila.
Dva roky po vydání druhého dílu Devil May Cry přineslo studio Capcom další z eskapád Danta. Tentokrát se ovšem v rámci děje série vracíme úplně na začátek, abychom pochopili složité rodinné vztahy mezi syny démona Spardy. Dantovo dvojče Vergil zde získává mnohem podstatnější roli než v úvodním příběhu a dokonce se díky speciální edici (2006) stává hratelnou postavou. Z počátku se ovšem staví do pozice Dantova oponenta, jenž touží po druhé polovině matčina amuletu, aby mohl propojit pozemský a démonický svět. Vergil nakonec nepřekvapivě prohrává a oslabený čelí démonu Mundovi, který jej zakleje do temného rytíře z prvního dílu.
Devil May Cry 3 opět posouvá hratelnost k podobě, již známe z pátého dílu série. Ke čtveřici zbraní (dvě chladné a dvě palné) se totiž přidává stejný počet bojových stylů, mezi nimiž můžete volně přepínat na začátku mise nebo u záchytných bodů. Obratnostní režim Trickster, mláticí Swordmaster, střílející Gunslinger a obranný Royal Guard se v průběhu hry rozšíří ještě o Quicksilvera (zpomalení protivníků) a Doppelgängera, který umožní připojení druhého hráče jako Dantova stínu. Pokud byste si chtěli úvodní trojici příběhů vyzkoušet, můžete se ponořit do HD Collection připravené pro konzole současné generace vydané 13. března 2018.
Devil May Cry 3 HD – Vergil Walktrough Prologue
Na svou dobu předváděl Devil May Cry 3 grafická kouzla, jež dnes asi nedoceníme. Pokud chcete zavzpomínat na léta dávno minulá, můžete sáhnout po „vyčištěné" HD verzi pro moderní konzole.
Jakub Němec
Abych byl upřímný, původní třetí díl jsem neměl tu čest hrát v době jeho vydání. Ale díky HD edici jsem mohl nahlédnout pod pokličku epického rodinného konfliktu, jenž ve své době zaujal nejednoho hráče. V mých očích se jednalo o vzpomínkovou turistiku do herní historie. Dnešní publikum zřejmě Dantův a Vergilův konflikt neohromí, ale pro pamětníky se musí jednat o klasiku z jejich mládí.
• Žánr: Akční adventura, Hack and slash • Multiplayer: Ne • Vývojář: Capcom • Vydavatel: Capcom • Platformy a Datum vydání: PC, PS2, Xbox 360, PS3, PS4, Xbox One (25. leden 2003) • Čeština: Ne
Herní série Devil May Cry
Devil May Cry 2
Příchuť moderní doby měla být kontrastem ke středověce laděnému prvnímu dílu. Na gotickou architekturu se však nezapomnělo.
Po úspěchu Dantova úvodního dobrodružství na sebe sequel nenechal dlouho čekat. Bělovlasý démonobijec se v něm nechá přemluvit spolubojovnicí Lucy, aby se postavil obchodníkovi posedlého démonem Aria. Po boku mu stojí odvážná bojovnice Lucia, která se podobně jako ústřední hrdina dokáže proměnit ve zběsilou fúrii díky schopnosti Devil Trigger. Spletitý příběh plný zvratů se odehrává v moderní městské zástavbě, takže hráč dostane mnoho příležitostí k poskakování po střechách a hledání zapadlých zákoutí.
Druhý díl přinesl řadu novinek – vylepšování vlastností pomocí orbů krystalizované démonické krve padající z nepřátel, řešení prostorových puzzlů, přidal oběma hrdinům možnost úhybu před útoky příšer a umožnil hladké přepínání mezi zbraněmi pomocí jednoho tlačítka, což zjednodušilo tvorbu ničivých komb. Navzdory nadprůměrným hodnocením, jež si Devil May Cry 2 odnesl v recenzích, byla tvůrcům ze studia Capcom vyčítána nižší obtížnost, jež neždímala schopnosti hráčů jako jednička. Tvůrci si tak uvědomili, že náročnost k jejich titulu patří a v budoucnu zařadili širší škálu možností, aby uspokojili každého.
Devil May Cry 2 HD – Walktrough Prologue
Statické úhly kamery jsou v dnešní době přežitkem, s nímž úspěšně bojují tvůrci remaků, např. Resident Evil 2, ale na začátku 21. století šlo stále ještě o standard.
Filip Němec
Druhý díl byl pro mě vždy dílem nejhorším. Možnosti jedničky sice značně rozšířil a v mnoha směrech udal směr, který série drží dodnes. Na hře jsem však vždy cítil, že ji dělalo jiné studio, respektive vývoj byl po značné době restartován a Devil May Cry 2 poté dodělávala úplně jiná společnost. Na výsledku je to bohužel výrazně znát, hra je totiž plná polovičatých řešení a kompromisů. Skoro jako bych cítil, že ani jedno ze studií neznalo pravého ducha série a tak má dvojka mimo jiné i nečekaně nízkou obtížnost.
• Žánr: Akční adventura, Hack and slash • Multiplayer: Ne • Vývojář: Capcom • Vydavatel: Capcom • Platformy a Datum vydání: PC, PS2, Xbox 360, PS3, PS4, Xbox One (23. srpen 2001) • Čeština: Ne
Herní série Devil May Cry
Devil May Cry 1
Dante s ironickým úšklebkem, bílými vlasy a vtipnými hláškami odstartoval úspěšnou sérii, na níž navazuje také komiksová, knižní a filmová tvorba.
První díl dnes slavné rubačky přinesl na svou dobu revoluční hodnocení hráčovy činnosti. V „Devil May Cry 1“ totiž nejde pouze o přežití, popř. nakopání zadků všem nestvůrám, jež se odváží vstoupit do vašeho stínu, ale popasovat se s nimi stylově. Opakování jednotlivých seků totiž nepřinese to pravé uspokojení, ale vrstvení a nepravidelné střídání komb, které pošlou zpět do pekelné jámy všechny stvůry, se o něj postará spolehlivě. Ikonický hlas v pozadí vás povzbuzuje, vykřikování známek a blažený pocit z prvního dosaženého hodnocení SSS (Smokin Sexy Style) se nedá popsat, ale mnohdy je to tak těžké, že byste se raději pokusili spočítat diferenciální rovnice.
Vedle totálně nabušených komb vám k úspěchu pomůže další unikátní mechanika série Devil May Cry – tzv. Devil Trigger. Po dosažení dostatečné úrovně naštvání v sobě Dante probudí svou démonickou podstatu, načež rozsápe nepřátele nadlidskou silou ve stylu podle zvolené zbraně, což se ukáže především na obtížnější úrovni jako rozhodující faktor. Právě obrovské množství bojových variací bylo a stále je jednou z hlavních devíz capcomácké mlátičky, v níž se poprvé setkáme s Dantem a postavíme se čelem vrahovi jeho matky, démonickému Munduovi. Na scéně se také objeví Dantův zakletý bratr Vergil, s nímž zkřížíte své ostří několikrát.
Devil May Cry HD – Walkthrough Prologue
První Devil May Cry působí i v oprášené HD verzi úsměvně, ale s trochou trpělivosti se zastaralými mechanismy dokáže zaujmout i dnes.
Jakub Němec
U každé série můžeme polemizovat, jak se povedl její start. U Devil May Cry bychom mohli být méně kritičtí, protože na svou dobu ukázala nové možnosti v adventurních mlátičkách z třetí osoby. Pro mě v roce 2001 znamenal Dante ničící démonická stvoření po desítkách zjevení, které jsem si s chutí užil také v HD provedení na moderních konzolích. Jen se vytratily ty růžové brýle z pubescentního hraní, takže v současné době se raději poohlédnu po modernějších dílech, třeba aktuální pětce.