Dragon Ball FighterZ (RECENZE) – bojuj jako Goku

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Dragon Ball je nesmírně populární japonská manga, již má na svědomí muž jménem Akira Toriyama. Zcela zásadním elementem této komiksové série jsou bojová umění a mocní válečníci schopní jedním silným úderem srovnat se zemí celé město. Tyto 3 věci dohromady pak daly vzniknout energickému a akcí nabitému koktejlu, který si zamilovaly miliony lidí na celém světě.

Že je to skvělý námět pro videohru? Vývojáři z Arc System Works si potenciálu předlohy zjevně všimli také a rozhodli se na tomto základu vystavět klasickou arkádovou bojovku, jež pod názvem Dragon Ball FighterZ vyšla 26. ledna 2018 pro platformy PC, PS4 a Xbox One. Bude se tento titul těšit stejné oblíbenosti jako jeho předloha? Dozvíte se v naší recenzi. 


Žánr: Bojovka • Multiplayer: Ano (online, local) • Vývojář: Arc System Works • Vydavatel: Bandai Namco Entertainment • Platformy a Datum vydání: PS4PC a Xbox One (26. ledna 2018), Switch (28. září 2018) • Homepage: bandainamcoent.com/games/dragon-ball-fighterz • Čeština: Ne


Obsah recenze Dragon Ball FighterZ

 1. Dragon Ball FighterZ – originálně komiksový příběh
 2. Dragon Ball FighterZ nabízí efektně destruktivní zábavu
 3. Do boje jedině v týmu
 4. Tonoucí se Shenrona chytá
 5. Dragon Ball FighterZ – komiks jako živý
 6. A vítězem se stává...
 7. Recenze Dragon Ball FighterZ: závěrečné hodnocení
 8. HW nároky pro Dragon Ball FighterZ PC

Dragon Ball FighterZ – originálně komiksový příběh

• Recenze: 15. 2. 2018 • Autor: Štěpán Lenk

Manga série Dragon Ball sleduje osudy dobráckého bojovníka Gokua, který společně se svými přáteli a spojenci pátrá po legendárních sedmi dračích koulích. Toto dílo o více než 500 kapitolách vycházelo v letech 1988-1995 v magazínu Weekly Shōnen Jump a bylo následně zadaptováno do populárního anime Dragon Ball, jenž bylo pro svůj ohromný úspěch následováno další řadou nazvanou Dragon Ball Z.

Původní anime Dragon Ball sledovalo Gokua během dospívání, Dragon Ball Z se už ale zaměřil především na dospělou etapu jeho života. Dragon Ball FighterZ pak tuto fázi nadále rozvíjí zcela originálním příběhem napsaným výhradně pro tuto hru. Ve zkratce by děj šel popsat zhruba takto: po celém světě se začínají objevovat klony známých hrdinů a těch nejsilnějších bojovníků, zatímco skuteční bojovníci přicházejí o své schopnosti. Goku tak musí co nejrychleji shromáždit své staré známé, pomoct jim získat zpět jejich moc a přijít tomu všemu na kloub.

Dragon Ball FighterZ; Gameplay: Goku, útok

Firebally představují jeden ze základních útoků na dálku.

Příběh je na bojovou hru až překvapivě povedený a zábavný, dokonce se dočkáme i zcela nového charakteru, jež se nikdy předtím v žádné kapitole Dragon Ball universa neobjevil – Androida 21. Nerad bych tu dále prozrazoval detaily, za sebe ale mohu říct, že se nová postava opravdu povedla. Je to komplikovaná, mnohovrstevná osobnost, která perfektně zapadá k ostatním charakterům tohoto světa. Skvělá práce!

Kromě story módu rozděleného do tří kapitol ovšem Dragon Ball FighterZ nabízí i klasický lokální mód pro dva hráče, online režim s rankovými či casual zápasy, velmi obtížný Arcade mód a i zevrubné tréningové lekce, které doporučuji absolvovat všechny. Usnadní vám to spoustu zápasů. Jak sami vidíte, nabídka módů je poměrně standardní, až prostá. Jako zásadní problém to nevidím, přesto bych ještě nějakou další možnost se vyblbnout uvítal.

Dragon Ball FighterZ; Gameplay: story mód Dragon Ball FighterZ; Gameplay: Android 21

Obrázek 1: Příběhem postupujete dále prostřednictvím této mapky. Obrázek 2: Android 21 je zcela novou postavou universa Dragon Ball.

Dragon Ball FighterZ nabízí efektně destruktivní zábavu

Příběh je tedy více než fajn, dobrou bojovku ale dělají zejména samotné zápasy a soubojový systém. Naštěstí ani v tomto ohledu Dragon Ball FighterZ nikterak nezaostává. Předloha, ať v komiksové, nebo animované podobě, je známá patřičně přehnanou akcí a nadlidsky silnými postavami schopnými masivní destrukce. Arc System Works se podstatu tohoto díla podařilo skvěle převést do videoherní podoby a uchovat i jeho typickou atmosféru. Stylová kreslená grafika a překrásná malovaná pozadí vás ihned vtáhnou do děje a hlavně do akce. 

Ovládání je poměrně klasické, a pokud se v tomto žánru trochu orientujete, během několik minut se budete cítit jako doma. Máte klasicky lehký, střední a těžký úder, super útok a tak podobně. Kombinací jednotlivých úderů pak docílíte složitějších chvatů a náročných, často až ničivých komb, kterými protivníkovi uberete klidně i polovinu zdraví. K dispozici máte samozřejmě i bloky a jiné defenzivní pohyby. 

Zajímavým prvkem je i Ki-energie, která se vám během zápasu postupně dobíjí, a když jí nasbíráte dostatek, můžete provést Ki-charge, čímž se vám zpřístupní ty nejsilnější útoky, jenž jsou podány prostřednictvím naprosto božích animací. Tyto ultimativní útoky jsou navíc unikátní pro každou hratelnou postavu, takže se vám jen tak neokoukají. Naopak si je budete užívat při každém jejich použití.

Dragon Ball FighterZ; Gameplay: Kamehameha Dragon Ball FighterZ; Gameplay: Piccolo, clon Tien Dragon Ball FighterZ; Gameplay: Piccolo, clone Cell

Obrázek 1: Goku a jeho proslulý úder zvaný „kamehameha”. Obrázek 2: Během zápasů se to jen hemží různorodými grafickými efekty. Obrázek 3: Pokud vás protivník zasáhne superútokem, rozlučte se s pořádnou porcí svého zdraví.

Do boje jedině v týmu

Dragon Ball FighterZ je v jádru bojovkou sice klasickou, přesto v některých ohledech ne úplně obvyklou. V první řadě mám na mysli především týmové souboje. Do potyček totiž nikdy nejdete solo, záda vám vždy kryjí 2 další bojovníci. Sestavu tohoto tříčlenného týmu máte plně pod svou kontrolou, přičemž si vybíráte ze slušně obsáhlé soupisky o více než 20 charakterech. Goku tak nebude fanouškům dělat radost sám, ale zastaví se i dobře známý Yamcha, Piccolo, Frieza, Beerus, Krillin, Gohan, Vegeta, Android 16 a mnoho dalších.

S vlastnoručně sestaveným týmem se pak vrhnete do akce, přičemž mezi jednotlivými postavami můžete podle potřeby přepínat a částečně i kombinovat jejich útoky. Střídání charakterů má kromě změny bojového stylu i zásadní defenzivní vlastnost - neaktivním charakterům se totiž pomalu dobíjí určitá část zdraví. Ve správnou chvíli uklidit své bojovníky na „lavičku náhradníků“ vám tak častokrát může zachránit kůži.

Dragon Ball FighterZ; Gameplay: týmová sestava

Takto vypadá nahrávací obrazovka před každým soubojem, kde si můžete dobře prohlédnout, kdo se vám postaví.

Tonoucí se Shenrona chytá

Původní manga Dragon Ball se kromě nekonečných soubojů mocných bojovníků věnuje i pátrání po sedmi Dračích koulích. Ano, zní to všelijak, ale ničeho mládeži nepřístupného se naštěstí nemusíte obávat. Ve skutečnosti se jedná o legendární artefakty do Dragon Ball FighterZ přinášející vcelku zajímavý herní mechanismus.

Pokud během souboje nasbíráte všech sedm koulí, lze si na pomoc přivolat draka Shenrona, který vám splní jedno přání. Můžete si tak například obnovit zdraví, přivolat zpět poraženého člena týmu, aktivovat super útok nebo celému týmu vrátit určitou část života. Vaše volba tak může během sekundy klidně zvrátit průběh celého zápasu, a ačkoli se mi Shenrona za celou dobu hraní podařilo vyvolat jen párkrát, jde o funkci vpravdě zábavnou.

Dragon Ball FighterZ; Gameplay: drak Shenron

Po nasbírání všech sedmi dračích koulí si můžete přivolat na pomoc draka Shenrona, který vám splní jedno přání.

A jak vlastně ono přivolání draka Shenrona funguje? Jednotlivé koule jsou označeny počtem hvězd od 1 do 7. Abyste získali 1. kouli, musíte provést útok čítající alespoň 10 zásahů protivníka. U 2. koule musíte docílit alespoň 20 zásahů v jednom kombu, na 7. kouli tedy musíte aktivovat kombo 70 a více zásahů, což rozhodně není nic lehkého. Naštěstí přichází spása v podobě autokomb, kdy opakovaným stiskem jednoho tlačítka snadněji docílíte základního komba a náhodně obdržíte jednu z koulí. Je fajn, že tvůrci dali šanci i méně zkušeným hráčům, aniž by celý mechanismus trivializovali. Proces totiž musíte zopakovat komplet sedmkrát, takže protivník vaše záměry lehce odhadne a bude je mařit.

Jen je možná škoda, že po nasbírání všech sedmi koulí tak trochu přichází na řadu „kdo dřív přijde, ten dřív mele”. Nezávisí na tom, kdo získal poslední 7. kouli, Shenrona v ten okamžik totiž přivolá ten bojovník, který dříve aktivuje autokombo a má Ki na maximální hodnotě. Takže pokud jste během zápasu nasbírali většinu koulí sami a protivník byl pouze ve finále rychlejší, může to člověka dost naštvat. Osobně si myslím, že by přivolání Shenrona mělo automaticky náležet tomu, kdo sebral poslední kouli.

Dragon Ball FighterZ; Gameplay: kombo Dragon Ball FighterZ; Gameplay: Nappa

Obrázek 1: Animace jednotlivých bojovníků jsou prostě parádní. Obrázek 2: Souboje jsou dynamické a místy až nemilosrdně rychlé.

Dragon Ball FighterZ – komiks jako živý

Audiovizuální zpracování je celkově parádní. Grafika si drží výraznou stylizaci komiksových sešitů, malovaná pozadí jsou překrásná a plná detailů a postavy jsou hezky animované. Každá bitva se pak hemží všemožnými výboji, firebally a dalšími efekty, které mohou svou barevností a intenzivním blikáním znervóznit nejednoho epileptika. Kouká se na to ale skvěle.

Zvuková stránka je také na vysoké úrovni, jen anglický dabing některých postav (kvalitu toho japonského nedokážu posoudit) mi přišel poněkud odbytý. Celkově jsou ale zvuky povedené a řízná elektronická hudba pak frenetické souboje na obrazovce výborně doplňuje. Obecně tedy Dragon Ball FighterZ hráčům servíruje šťavnatý audiovizuální zážitek, za který se tvůrci rozhodně nemusí stydět.

Dragon Ball FighterZ; Gameplay: ničivé zakončení Dragon Ball FighterZ; Gameplay: Cell, Vegeta Dragon Ball FighterZ; Gameplay: výhled

Obrázek 1: Svého protivníka můžete závěrečným úderem poslat přes půl města a nechat ho rozmáznout třeba o mrakodrap. Obrázek 2: Překrásná pozadí jsou malovaná a plná detailů. Obrázek 3: V příběhovém módu se dočkáte i těchto idylických pohledů na okolní krajinu.

A vítězem se stává...

Dragon Ball FighterZ je nadmíru povedená bojovka s výborným soubojovým systémem, zajímavým příběhem, hromadou hratelných postav a skvělým audiovizuálním zpracováním. Arc System Works s původní předlohou nakládají evidentně s úctou a stvořili výbornou hru, která má co nabídnout i lidem neznalým původních komiksů či seriálů. Letitým fanouškům navíc nabízí lákadlo v podobě originálního příběhu a zbrusu nové postavy. Může si u bojovky člověk snad přát víc? Dragon Ball FighterZ vyšlo 26. ledna 2018 pro platformy PC, PS4 a Xbox One. Tato recenze byla napsána pro PS4 verzi.

Dragon Ball FighterZ; Gameplay: K.O., klon Yamcha

KO je přesně to, co chcete na konci každého zápasu vidět. Pokud to tedy platí pro vašeho protivníka.

Recenze Dragon Ball FighterZ: závěrečné hodnocení

Hodnocení 85% GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
90%
Audiovizuální zpracování
85%
Znovuhratelnost
85%
Dragon Ball FighterZ; recenze

Klady

 • Originální příběh
 • Skvěle dynamické souboje
 • Krásná kreslená grafika
 • Přidává úplně novou postavu do Dragon Ball universa

Zápory

 • Skromná nabídka módů
 • Slabší dabing některých postav
Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

Hraním videoher svůj volný čas trávím už pěknou řádku let, jejich recenzování jsem se ale začal věnovat až kolem roku 2017. Mými oblíbenými žánry jsou RPG a akční adventury, nepohrdnu ale i nějakým tím zápasem o přežití v battle royale titulech nebo čistokrevnou FPS. Obecně u her razím heslo, že skvělá hratelnost je nadřazená nabušené grafice.

Co je vlastně Dragon Ball Z?

(Update 23.01.18) Dragon Ball FighterZ je aktuálně vyvíjená bojovka na motivy stejnojmenné komiksové předlohy. O víkendu jsme ji měli možnost pořádně ozkoušet v rámci uzavřeného beta testu. Jak na nás tato slibná mlátička vyvíjená studiem Arc System Works zapůsobila? Potěší fanoušky původního komiksu? Vše potřebné se dozvíte v našem článku.

Na začátek by asi bylo dobré si říci, na jakých základech vlastně Dragon Ball FighterZ vzniká. Dragon Ball je přeslavná a nesmírně oblíbená japonská manga série vytvořená mužem jménem Akira Toriyama. Toto dílko vycházelo v letech 1988-1995 v magazínu Weekly Shōnen Jump a dočkalo se více než 500 kapitol, které byly následně zadaptovány do populárního anime Dragon Ball – to bylo pro svůj ohromný úspěch kvapně následováno druhou řadou nazvanou Dragon Ball Z.

Dragon Ball Z sleduje dobrodružství dobráckého bojovníka Gokua, který spolu se svými společníky brání Zemi proti nejrůznější sortě záporáků, jejichž rozpětí sahá od mezigalaktických vesmírných bojovníků a dobyvatelů, nadpřirozeně silných androidů až po téměř nezničitelné tvory. A zatímco původní anime Dragon Ball sledovalo Gokua během dospívání, Dragon Ball Z se zaměřil především na dospělou etapu jeho života.

Dragon Ball FighterZ; Gameplay: souboj týmů

Nahrávací obrazovky mezi jednotlivými souboji ukazují aktuální sestavy obou týmů. Dobře tedy víte, komu budete za pár vteřin čelit.

Předloha (jak komiksová, tak i animovaná) je známá patřičně přehnanou zběsilou akcí, hromadou scén plných bojového umění a nadzemsky silnými postavami schopnými jedním silným úderem ničit třeba celá města. Dragon Ball FighterZ podstatu tohoto díla skvěle převádí do videoherní podoby a zachovává si i jeho typickou atmosféru. Stylová kreslená grafika a překrásná malovaná pozadí vás ihned vtáhnou do děje a hlavně do akce. 

Podobně jako v jiných bojovkách se i v Dragon Ball FighterZ můžeme těšit na spoustu bojových pohybů, chvatů, bloků a speciálních schopností unikátních pro každou hratelnou postavu. Samotné souboje přímo přetékají energií, jsou extrémně dynamické a kvůli výrazné komiksové stylizaci i dosti „epilepsii vyvolávající”. Nejrůznějších fireballů, výbojů a dalších efektů je občas na obrazovce tolik, až z toho oči přecházejí. A to myslím jako kompliment.

Dragon Ball FighterZ; Gameplay: super útok Dragon Ball FighterZ; Gameplay: Frieza, super útok Dragon Ball FighterZ; Gameplay: online, super útok

Obrázek 1: Pestrobarevnými efekty se zde nešetří. Obrázek 2: Metání fireballů zde zřejmě bude na denním pořádku. Obrázek 3: Pokud nevíte, co se právě na obrazovce děje, buďte v klidu. Já taky ne. Mé zdraví a ego ale dostalo slušný nářez.

Jak se hraje Dragon Ball FighterZ?

Upřímně řečeno jsem si z hraní Dragon Ball FighterZ odnesl především spoustu duševních modřin a pošramocené ego. Během prvních pár vteřin po spuštění uzavřené beta verze nás hra přenesla do lobby, ve které jsme se mohli svobodně pohybovat a potkávat se s ostatními hráči. Spousta funkcí byla bohužel nepřístupná, celá beta kladla důraz hlavně na testování net kódu, takže pokud jste se chtěli vrhnout do víru bitev, vaší jedinou možností bylo vyzvat ostatní živé hráče v online módu. 

Dragon Ball FighterZ; Gameplay: Lobby Dragon Ball FighterZ; Gameplay: tvorba týmu

Obrázek 1: Lobby je zpracována velmi stylizovaně, skoro až roztomile. Obrázek 2: Editace týmů je jednoduchá, vaše vítězství ovšem přímo nezáleží na výběru bojovníků, nýbrž na vašich schopnostech.

Což jsem samozřejmě bláhově udělal, opět jsem si ale potvrdil, že divokým mačkáním tlačítek nazdařbůh se v bojovkách člověk moc daleko nedostane. Možná jsem měl jen smůlu na příliš zkušené hráče, po několika nepovedených pokusech mi ale bylo jasné, že bych měl nějakou dobu strávit v tréninkovém módu, což byla také jediná momentálně dostupná singleplayerová složka hry. A během několika málo minut strávených v tomto režimu mi byly srozumitelně vysvětleny jak základy, tak i komplikovanější postupy a pohyby, na které bych asi těžko přicházel sám.

S nově nabitými informacemi jsem se tedy znovu vrhnul do bojové vřavy s živými hráči a musím říci, že se mé výkony podstatně zlepšily. Poměr vítězství a proher sice stále mluvil spíš ve prospěch porážek, i přes mé nezdary jsem si ale užil hromadu zábavy a už se nemohu dočkat plné verze Dragon Ball FighterZ, kde budu mít klid a čas najít si oblíbené postavy a trénovat s nimi jednotlivá komba.

A když už jsem zmínil hratelné postavy, Dragon Ball FighterZ jich nabízí spoustu. Obligátní Goku tak nebude fanoušky těšit sám, společnost mu bude dělat i dobře známý Piccolo, Frieza, Beerus, Krillin, Gohan, Vegeta a mnoho dalšího charakterů. Před každým soubojem si sestavíte tým tří hrdinů (podobně jako v sérii Marvel vs. Capcom) a s nimi se pustíte do akce. Mezi jednotlivými postavami pak můžete podle potřeby přepínat a částečně i kombinovat jejich útoky, což je povedené zpestření.

Dračí koule dovedou zvrátit i prohraný zápas

Možná se sami sebe ptáte, jaký význam mají vlastně ty „dračí koule” v názvu hry? Nebojte se, nejedná se o nic mládeži nepřístupného, nýbrž o 7 prastarých artefaktů nezměrné moci, jejichž hledáním Goku stráví v komiksových sešitech i seriálech poměrně velkou část svého dobrodružství. A v Dragon Ball FighterZ se z nich stává i právoplatná herní mechanika, jelikož jste během zápasů za určitá komba a útoky odměňováni právě dračími koulemi. 

Pokud jich nasbíráte všech sedm, můžete si povolat na pomoc draka Shenrona, který vám splní jedno přání. Lze si tak například obnovit zdraví, přivolat zpět poraženého člena týmu, aktivovat ultimativní super útok a tak podobně. Je to zábavná funkce, která ale klidně může zvrátit průběh celého zápasu. Možná i právě proto bych v plné verzi hry ocenil mít možnost tuto mechaniku případně vypnout.

Dragon Ball FighterZ; Gameplay: Shenron Dragon Ball FighterZ; dračí koule

Obrázek 1: Po nasbírání všech 7 dračích koulí si můžete na pomoc přivolat draka Shenrona, který vám splní jedno přání. Obrázek 2: Po dračích koulích prahne spousta bojovníků ze světa Dragon Ball. Na první pohled jsou nenápadné, ukrývají v sobě ale nesmírnou moc.

Dragon Ball FighterZ vypadá více než slibně

Celkově se ale na Dragon Ball FighterZ snad ani nelze netěšit. Hratelnost je skvělá, komiksová grafika povedená, potenciál obrovský. Nedovedu si představit, že by se tvůrcům během posledních pár dní před vydáním hru podařilo nějak zásadně pokazit, dobrý dojem by mohla narušit snad jen nepovedená singleplayerová složka, o které zatím nemáme mnoho informací. Nemyslím si ale, že k něčemu takovému dojde.

Dragon Ball FighterZ; Gameplay: porážka

Takhle nějak vypadá tvrdý úder mocného válečníka. Domy se bortí, země se třese a obyčejní lidé berou nohy na ramena.

Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

Hraním videoher svůj volný čas trávím už pěknou řádku let, jejich recenzování jsem se ale začal věnovat až kolem roku 2017. Mými oblíbenými žánry jsou RPG a akční adventury, nepohrdnu ale i nějakým tím zápasem o přežití v battle royale titulech nebo čistokrevnou FPS. Obecně u her razím heslo, že skvělá hratelnost je nadřazená nabušené grafice.

HW nároky pro Dragon Ball FighterZ PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-3470 / AMD FX-4350 Intel Core i7-3770 / AMD Ryzen R5 1400
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 650 Ti / Radeon HD 6870 NVIDIA GeForce GTX 660 / Radeon HD 7870
DirectX 11.0 11.0
Operační paměť 4 GB 8 GB
Pevný disk 30 GB 30 GB
i Mohlo by vás zajímat

Dragon Ball FighterZ vyšel 26. 1. 2018 na PCPS4 a Xbox One.


Vytisknout
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací