AP+ slevy v app AP+ slevy

Draugen (Mini RECENZE) – Vizuálně bohatá, ale krátká a lineární adventura

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Loni vývojáři z nezávislého norského studia Red Thread Games představili svůj nejnovější noir indie počin s názvem Draugen odehrávající se v Norsku začátkem 20. století. Ten ještě v témže roce dorazil na PC a dnes se ho dočkají i majitelé konzolí. Pokud jste jedním z těch, kteří mysterióznímu dílu ještě nedali šanci a děláte si zálusk právě na jeho konzolovou verzi, v naší recenzi se dozvíte, zda je pro vás tím pravým.

Mini Recenze (PS4 Pro)


• Žánr: Adventura • Multiplayer: Ne • Vývojář: Red Thread Games • Vydavatel: Red Thread Games • Platformy a Datum vydání: PC (29. 5. 2019), PS4, Xbox One (21. 2. 2020) Homepage • Čeština: Ne


Obsah mini recenze Draugen (PS4 Pro)

 1. Po stopách sestry v malém norském městečku
 2. Pokud jste amatérský Sherlock Holmes, Draugen pro vás nebude nejvhodnější volba
 3. Draugen lahodí vašim očím i uším, jiná pozitiva se bohužel na něm hledají o něco hůře
 4. Mini Recenze Draugen: závěrečné hodnocení
 5. HW nároky pro Draugen PC

Po stopách sestry v malém norském městečku

• Mini Recenze: 21. 2. 2020 • Autor: Alexandra Vaníková

Hned v úvodu vám hra bez okolků prozradí, proč se v kůži amerického akademika a cestovatele Edwarda vydáváte i se svou společnicí Alice do norské vesničky Graavik. Hlavní příčinou je vaše, tedy Edwardova, nezvěstná sestra Elizabeth, kterou se pokoušíte v malé vesničce najít. Jakmile ale dorazíte do bohem opuštěného Graaviku, velmi rychle zjistíte, že něco není v pořádku a honba za odhalením tajemství vesnice propletená s touhou najít ztracenou sestru začíná.

Draugen; screenshot: cover
Ústředními postavami Draugen je skeptický a racionální Edward a spontánní Alice.

Pokud jste amatérský Sherlock Holmes, Draugen pro vás nebude nejvhodnější volba

Když mi hra předestřela základní problém a já jsem se připravovala pustit do pátrání, hledání indicií a chtěla jsem potrápit svůj mozek spojováním jednotlivých nalezených důkazů, Draugen mi tak trochu, obrazně řečeno, zabouchl dveře před nosem.

Draugen; gameplay: sestřina brož Draugen; gameplay: textová stopa
K indicie vás navede samotná hra, ztrácí se tedy jakýkoliv potenciál „poctivé detektivní práce“.

Čekala jsem totiž, že na konci této téměř 4hodinové cesty mě zaplaví skvělý pocit zadostiučinění, kdy vlastními silami (a zejména dedukcí) odhalím tajemství celého příběhu, ale v tomto případě byl můj um odsunut na druhou kolej a záhadu za mě v podstatě vyřešila (nebo spíše částečně vyřešila) samotná hra.

Adventura vás totiž neustále vodí za ručičku, prostor na jakékoliv samostatné pátrání vám neposkytne. Což by samo o sobě nebylo až tak špatné, kdyby tvůrci neprezentovali Draugen jako hru, kde si hráč bude moci najít „svou vlastní cestu napříč prostředím“, což rozhodně není pravda.

A přesto, že hlavní hrdina vlastní zápisník, který se jako nástroj na spojování indicií či řešení hádanek doslova nabízí, v podstatě se v něm nakonec můžete pouze kochat Edwardovými kresbami.

Draugen; screenshot: Alice, volba
Zklamáním bylo také zakomponování dialogových voleb. Ty totiž měly v konečném důsledku na příběh nulový dopad.

S celým zážitkem úzce souvisí i příběh (nebudu se mu věnovat dopodrobna, abych se vyhnula jakýmkoli spoilerům), který byl podle mě docela zajímavý. Společně se samotným vyprávěním a jeho gradací, umocněné skvělým dabingem, určitě patřil mezi pozitivní stránky hry.

Hrací čas Draugen však nepřekročí 4 hodiny, a proto by si příběh zasloužil být vyprávěn o něco intenzivněji a zajímavěji než jen prostřednictvím dopisů roztroušených po vesničce Graavik. Nerozumím také tomu, proč se tvůrci rozhodli do hry přidat dialogové volby. Žádného větvení či ovlivnění příběhu není prostřednictvím nich totiž možné docílit.

Draugen lahodí vašim očím i uším, jiná pozitiva se bohužel na něm hledají o něco hůře

V čem tedy počin od norského studia Red Thread vyniká? Je to jednoznačně hudební a grafický prvek. Obě totiž skvěle podtrhují celé zasazení hry a perfektně dotvářejí celou atmosféru Norska 20. let minulého století.

Dozlatova zbarvené stromy či až kýčovitě blankytně modrá obloha zde fungují opravdu dobře společně s propracovanými budovami a lokacemi (je proto docela škoda, že některé z nich ve hře navštívíte pouze jednou). Nesmím opomenout ani na jedničku zvládnutý soundtrack, který vás provází už od úvodního menu a společně s grafickou stránkou hry tvoří sehranou dvojici.

Draugen; gameplay: Graavik Draugen; gameplay: výhled
Vesnička Graavik je krásná, jakmile se však v ní budete chtít svobodně pohybovat, hra vás velmi rychle usměrní a navede na cestu, kterou se musíte vydat, ať už chcete, nebo ne.

Ostatní aspekty hry už za audiem a vizuálem zaostávají. Myslím, že tvůrci měli našlápnuto na velmi slušný příběh, ale v závěru na mě čekaly pouze jakési náznaky možných událostí, které zapříčinily přetvoření Graaviku na vesničku duchů. Nezbylo mi tedy nic jiného, než polemizovat a domýšlet si, což mě docela zklamalo, protože jsem očekávala plné uzavření příběhu, na jehož konci by mě moje dedukční schopnosti buď příjemně překvapily, anebo zklamaly. To se však nestalo.

Draugen; gameplay: fotografie
Pátrání po pohřešované sestře hlavního hrdiny se proplétá se záhadou Graaviku – příběh hry má sice nemalý potenciál, ten ale zůstal nevyužitý.

Komu bych tedy Draugen doporučila? Pokud vám stačí krásné prostředí, soundtrack, který pohladí sluch a rádi čtete listy postupně vyprávějící příběh, Draugen bude pro vás vhodný. Pokud však dáváte přednost detektivním adventurám, které potrápí vaše mozkové závity a svépomocí v nich odkrýváte jednotlivé části skládačky, tento mysteriózní počin nebude tím pravým pro vás. Ať už ale patříte do první nebo druhé skupiny, rozhodujícím faktorem je i cena. Ta se v tomto případě vyšplhala na 20 eur, což podle mého názoru neodpovídá obsahu, který titul nabízí ať už v oblasti znovuhrateľnosti, celkového hracího času nebo intenzity zážitku.

Tato mini recenze byla napsaná pro PS4 Pro verzi.

• Zdroje: Vlastné

Mini Recenze Draugen: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 61 % GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
70 %
 Audiovizuální zpracování
80 %
 Znovuhratelnost
45 %
Draugen; mini recenze

Klady

 • Vizuální zpracování norské vesničky
 • Soundtrack podtrhující celkovou atmosféru
 • Povedený dabing
 • Dobře napsané postavy

Zápory

 • Titul od hráče téměř vůbec nevyžaduje logické uvažování
 • Nevyužitý potenciál jinak celkem zajímavého příběhu
 • Dialogové volby nemají na příběh žádný dopad
 • K nalezení indicií vás vždy navede hra samotná v přesně určený čas
 • Až příliš koridorovité pojetí hry, hráč ve světě nemá žádnou volnost
 • Krátký herní čas (nepřekročí 4 hodiny) s nízkým potenciálem znovuhratelnosti


Draugen (PS4 Pro) – Verdikt:

Draugen je na jedné straně audiovizuálním pohlazením na duši, na té druhé však nabízí příběh, který by si zasloužil mnohem delší hrací čas. Titul zároveň limituje hráče ve více ohledech a neumožňuje mu tak naplno se ponořit do mysteriózního dobrodružství, díky čemuž si bude tento jinak sympatický indie počin cestu mezi nejlepší nezávislé dílka klestit jen velmi těžko.

Alexandra Vaníková

Alexandra Vaníková

Hrám se věnuji od svých dvanácti let, kdy byly na vrcholu mého žebříčku strategie Cossacks, Age of Empires, legendární Mafie či taktická střílečka Brothers in Arms. Dnes mě pravděpodobně najdete vymetat lobby multiplayeru nejnovějšího Call of Duty. Z emotivní jízdy v podobě The Last of Us se nejraději vzpamatovávám u GTA V a pokud zrovna nesekám nemrtvé v nějaké zombikárně, tak se určitě pokouším objevit moji další oblíbenou hru v nepřeberné studnici indie titulů.

HW nároky pro Draugen PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5 Intel Core i7
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 670 / AMD HD 7870 2GB VRAM 4 GB VRAM
DirectX DirectX 11.0 DirectX 12.0
Operační paměť 6 GB 8 GB
Pevný disk 10 GB 10 GB

• Zdroj: systemrequirementslab.com (20. 2. 2020)

i Mohlo by vás zajímat

Draugen vychází 29. května 2019 na PC a 21. února 2020 na PS4 a Xbox One.

Draugen – Oznámení

Draugen – Oznámení

 1. Draugen odkryje pohnutou rodinnou historii
 2. HW nároky pro Draugen PC

Draugen odkryje pohnutou rodinnou historii

• Oznámení: 12. 4. 2019 • Autor: Jakub Němec

Milujete severské kriminálky s jejich hutnou atmosférou v drsném prostředí nehostinné Skandinávie? Vyhledáváte temná dobrodružství s nečekanými zápletkami a psychologickými podtóny? Tak právě vám by mohla padnout do oka nejnovější 3D detektivka s tajuplným názvem Draugen, oznámená již v roce 2013. Studio Red Thread Games, stojící za titulem Dreamfall Chapters, vám zprostředkuje cestu hlavního hrdiny Edwarda Charlese Hardena a jeho chráněnky Lissie do norských fjordů, v nichž se ztratila jeho sestra Betty. Cesta je zavede do opuštěné osady a jejího okolí, kde se budou postupně prokousávat pohnutou historií zdánlivě vylidněné vesničky Grovik.

Draugen – příběh (trailer)

Jak sami můžete vidět, atmosféra posledního traileru Draugen by se dala krájet.

Příběh se bude posouvat na základě vašeho úspěšného prozkoumávání lokace, analýzy psaných materiálů a rozhovorů se sličnou dívkou dělající vám doprovod. Potřebné napětí poroste společně se znepokojivými náznaky abnormálních událostí a zřejmě také mysteriózna, jež budou mít dopad na Edwardovu psychiku. Vůbec by mě nepřekvapilo zařazení severského folkloru, který v poslední době nabývá na popularitě. Ostatně název Draugen by mohl odkazovat na severské nemrtvé příšery draugy působící jako mstitelé své smrti a hlídající rodinné poklady. Duševní rovnováha amerického cestovatele Hardena každopádně dostane pořádně zabrat, což se projeví v jeho vnímání okolí.

Draugen; screenshot: dům Draugen; screenshot: Lissie Draugen; screenshot: puzzle

Grafická stránka titulu je z dostupných materiálů úchvatná. Norská příroda přímo volá po průzkumu, zatímco interiéry nabídnou dostatek prostoru pro řešení puzzlů a čtení nalezených materiálů.

S přibývajícím psychickým nátlakem a rostoucí hrůzou začne malebná krajina získávat mnohem zlověstnější kontury a bude přibývat děsivých výjevů, jež mohou, ale nemusí být skutečné. Přiměřeně k chování vašeho hrdiny by měla reagovat také Lissie. Uvidíme, s čím se vývojáři nakonec předvedou, ale jejich zkušenosti na práci The Longest Journey či The Secret World se snad na příběhu odehrávajícím se roku 1923 pozitivně projeví. Jako první to zjistí hráči na PC, kteří se Draugen dočkají již v průběhu letošního května, vlastníci PS4 a Xboxu si musí počkat o něco déle (datum konzolové verze ještě nebylo oznámeno).

• Zdroje: redthreadgames.com/draugen, YouTube (Red Thread Games)

Vytisknout
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací