Během svátku 28. 9. mají všechny pobočky otevřeno, kromě prodejen Brno-Bystrc, Děčín, Frýdek-Místek, Příbram a Kladno.

Dvouletá záruka pro firmy AlzaPlus+

Dungeons 3 (RECENZE) – je dobré být bídák?

Zobrazit katalog
Aktualizováno

Nového pokračování slavné značky Dungeon Keeper se díky „brilantním“ krokům Electronic Arts zřejmě již asi nedočkáme. Naštěstí nás tvůrci z Realmforge Studios pravidelně zásobují čerstvými tituly z jejich série Dungeons, která se zmíněné legendě v mnoha ohledech podobá. Poslední, nedávno vydaný projekt Dungeons 3, se nyní snaží dobýt jak PC, tak i PS4 a Xbox One. Nahradit legendu není nikdy snadné. Naše recenze vám napoví, jak se německým vývojářům na této obtížné misi vedlo tentokrát.


Žánr: strategie, budovatelská • Multiplayer: Ano (online, co-op) • Vývojář: Realmforge Studios • Vydavatel: Kalypso Media • Platformy a Datum vydání: PS4PC a Xbox One (13. října 2017) • Homepage: kalypsomedia.com/eu/dungeons-3 • Čeština: Ano (Neoficiální) 


Co všechno se v recenzi Dungeons 3 dozvíte?

 1. Ano, je dobré být špatný
 2. V Dungeons 3 stavíte impérium
 3. Dungeons 3 nabízí tři frakce v jednom balení
 4. Lze v Dungeons 3 plně ovládat jednotky?
 5. Výpravy do nitra kobky
 6. Stylizace Dungeons 3 je kouzelná
 7. Dungeons 3 úspěšně kráčí ve stopách legendy
 8. HW nároky pro Dungeons 3 PC
 9. Recenze Dungeons 3: závěrečné hodnocení

Ano, je dobré být špatný

• Recenze: 19. 10. 2017 • Autor: Ondřej Zeman

Hlavní hrdinka Dungeons 3, temná elfka Thalya, byla od dětství vedena k tomu, aby ctila zákon a velebila světlo. Ochrannou ruku nad ní držel dobru oddaný paladin Tanos, který se ze všech sil snažil potlačit zlo proudící jejími žilami. Po mnoho let se mu dařilo udržet jeho chráněnku na správné cestě. Jednoho dne však odjel mimo město a nezkušenou dívku ovládla temná síla, jež jí ukázala směr plný zábavy a radovánek, kterým by mohla kráčet za předpokladu, že by se jí na chvíli oddala. Nezkušená panna na nabídku přikývla. Během chvíle pod vedením zlé entity vyvraždila prakticky celé město Twistram, v jehož ruinách se následně usadila. Všichni hrdinové z okolí se nyní chystají na trestnou výpravu, na jejímž konci by měla hlava zvrácené čarodějky skočit nabodnutá na kůle. Stane se tak však?

Dungeons 3; Wallpaper: Elfka Thalya

Zlo v Dungeons 3 konečně dostalo pěknou tvářičku, která na rozdíl od rytíře ve zbroji dokáže okouzlit.

Příběh Dungeons 3 nám ukazuje klasický fantasy svět z trošku jiné perspektivy. Namísto udatných rytířů a moudrých mágů dostanete na povel armádu zla vedenou mladou narušenou elfí slečnou, která má často potřebu diskutovat se svým dobrým Já. O zábavu tedy není nouze. A aby toho nebylo málo, je před vás v Dungeons 3 postaveno velmi osobité univerzum plné různých pop-kulturních odkazů a narážek, ve kterých si každý fanoušek současných her, seriálů a filmů jistě najde to své. 

V současnosti nabízená kampaň Dungeons 3 dokáže zaujmout především humorně laděnými dialogy a obstojným návrhem map. Celkem je vám umožněno zavítat do dvaceti různě rozvržených lokací stavících před vás odlišně náročné výzvy a zajímavé okamžiky, ve kterých lze vidět konfrontaci dvou protichůdně jednajících osobností. Hráčům libujícím si v hraní s přáteli Dungeons 3 umožňuje absolvovat celý scénář v kooperačním režimu.

Dungeons 3; Gameplay: těžení zlata

Bez zlata se v Dungeons 3 neobejdete. Rozšiřujete za něj vaše království, platíte žold a nabíráte nová monstra.


i Mrkněte na náš nový Herní magazín!

V Dungeons 3 stavíte impérium

Budování vaší podzemní říše je v Dungeons 3 vystavěno na podobných mechanizmech jako v předchozích dílech série. Na začátku většiny misí budete mít k dispozici jen srdce kobky nutící pokroucené služebníky pracovat ve váš prospěch bez nároku na mzdu. Se startovní skupinkou zadarmo kutajících dělníků vytvoříte rozsáhlou síť chodeb a nevelkých hal. Ty za počáteční kapitál proměníte na drůbeží farmy a pokladnice, do nichž budou vaši věrní ukládat zlato získané z těžby. Po zajištění stabilního přísunu masa a peněz se vrhnete na konstrukci obytných buněk sloužících k ubytování nově příchozích monster. Do nedávno odklizených sálů můžete umístit tábořiště zelenokožců, hřbitov plný umrlců či tajemnou svatyni sloužící k povolávání démonů z jiné dimenze.

Dungeons 3; Wallpaper: hřbitov, zombíci Dungeons 3; Gameplay: svatyně

Se základními budovami si v Dungeons 3 vystačíte jen po určitou dobu. V případě, že budete chtít, aby síla vašeho podzemního království i nadále rostla, nezbude vám nic jiného než se pustit do expanze chodeb a konstrukce nových staveb. Vybudovat můžete náladu zlepšující pivovary, elixíry produkující laboratoře, výzkum ovlivňující knihovny a pasti sestavující dílny, které vám umožní velmi efektivně zabezpečit přístupové cesty do vaší říše. Stavby druhého stupně mírně zvyšují moc, jíž disponujete. Nejvíce vás však samozřejmě posilují finální struktury v čele s arénou, chrámem, mučírnou a vězením měnícím živé nepřátele na bezduché kostlivce.

Předchozí zástupci série Dungeons nabízeli hráčům tři specificky navržené frakce, které se od sebe lišily jak budovami, tak i škálou jednotek. Dungeons 3 se v tomto ohledu výrazně odlišuje od svých předchůdců. Všechna dostupná uskupení jsou nyní sjednocena pod jedním praporem. Spektrum nabízených struktur a příšer definujete především výběrem jednoho ze tří vývojových stromů. Záleží prakticky jen na vás, do kterého z nich se rozhodnete investovat své zlato a vzácnou temnou energii získanou ze znesvěcování posvátných míst a mučení dobro vyznávajících hrdinů. Po určité době si však otevřete většinu položek, takže vás ve finále počáteční vklady nemusí moc trápit.

Dungeons 3; Gameplay: pivovar Dungeons 3; Gameplay: generátor energie Dungeons 3; Gameplay: dílna

i Mohlo by vás zajímat
Blitzkrieg 3 – RTS pro skalní fandy série (RECENZE)
Total War: Warhammer 2 – Nový svět čeká (RECENZE)
XCOM 2: War of the Chosen – datadisk jako za starých časů (RECENZE)
Microsoft konečně oznámil Age of Empires IV

Dungeons 3 nabízí tři frakce v jednom balení

Přestože tvůrci Dungeons 3 značně zredukovali počet herních uskupení, nemalou část původní sestavy příšer je stále možné najít v aktuálním výpisu monster. Fanoušci Dungeons 1 a Dungeons 2 si díky tomuto faktu jistě přijdou na své. V nabízené paletě mohou nalézt zuřivé zelenokožce, magii vyznávající démony a rozkladem páchnoucí nemrtvé. Každý člen tohoto trojlístku vám v prezentované sestavě poskytuje jen ty nejlepší jednotky, které mají občas trošku problém s hledáním cest k cíli.

Dungeons 3; Wallpaper: velký Ogr, trainning dummy Dungeons 3; Gameplay: souboj, jednotky

Nejvíce budou dle mého názoru současným spektrem potěšeni milovníci umrlců. Nemrtvé příšery v Dungeons 3 početně značně převyšují bojovníky ostatních frakcí. Pokud se rozhodnete sestavit armádu jen ze zástupců tohoto uskupení, vaše oddíly budou tvořeny především kostlivci s luky, těžko zasažitelnými duchy, odolnými upíry, led ovládajícími lichy a polorozpadlými zombíky. O něco méně budou s aktuální paletou spokojeni obdivovatelé agrese a zelené kůže. Zelenokožce tu zastupují jen v léčení zdatné nagy, silní skřeti a vychytralí goblini, kteří si jsou schopni po dosažení určité úrovně vytvořit speciální ocelový oblek. Nejhůře dopadli zřejmě démoni, kterým tvůrci nadělili jen tři rohy obdařené postavy. 

Každý vývojový frakční strom vám na svém konci dá k dispozici speciální super zrůdu, která je schopná několika údery srovnat celý oddíl hrdinů. Naverbovat je možné ogra, velkého rohatého démona nebo z náhrobků sestaveného golema. Náklady na údržbu těchto postav jsou však extrémní, takže se vám jejich pozvání nemusí vždy vyplatit. Šetřivějším povahám, jimž nevyhovuje brutální síla, nabízí Dungeons 3 měšec nezatěžující zaklínadla, jež taktéž dokáží v řadách nepřátel vyvolat pořádný zmatek. Magii preferující hráči naleznou v knize kouzel kombinaci defenzivních a ofenzivních zaříkadel, za jejichž užití je nutné platit manou produkovanou démony.

Dungeons 3; Wallpaper: kouzlo blesk

Kouzla jsou v Dungeons 3 hodně silnou zbraní. Když se je naučíte používat, velmi efektivně s nimi eliminujete většinu nezvaných návštěvníků.
Lze v Dungeons 3 plně ovládat jednotky?

Fanoušci starého dobrého Dungeon Keepera si jistě pamatují, že kontrolovat jednotky přímo bylo možné jen za předpokladu, že jste je posedli. V Dungeons 3 taková alternativa bohužel není. Minimálně ve vaší říši je tím pádem nelze za žádných okolností ovládat. Pokud budete chtít stvůry z vašich líhní dostat rychle na určité místo, nezbude vám nic jiného než je nemilosrdně vzít za ucho a naházet na jednu velkou hromadu. Po dopadu na zem se z výšky hození válečníci spolu s ostatními obyvateli podzemního království ihned vrhnou do boje proti hamižným hrdinům snažícím se ukrást vaše poklady. Střet opustí až v momentu, kdy zdolají nepřátele nebo sami padnou pod náporem jejich úderů.

Plnou kontrolu nad vašimi svěřenci v Dungeons 3 získáte jen při odvetných výpravách na povrch. Po opuštění kobky fungují vámi vlastněná monstra prakticky stejně jako jednotky v jiných RTS strategiích. Poslouchají vaše příkazy a chodí, kam jim ukážete. Mimoto vám dávají k dispozici přijatelnou škálu speciálních schopností, jež lze použít k posílení vašich spojenců nebo likvidaci otravných nepřátel. Některé stvůry nabízí defenzivní dovednosti, jiné naopak cílí spíše na ofenzivu či podporu těch, kteří bojují po jejich boku. Já sám jsem po většinu času kombinoval odolnější příšerky s těmi, jež byly schopné pálit na dálku. Velkou část střetů jsem byl díky tomuto složení schopen absolvovat prakticky beze ztrát. 


Dungeons 3; Gameplay: souboj, lidské město Dungeons 3; Gameplay: souboj, útok

Výpravy do nitra kobky

Opouštět vaše podzemní království budete kvůli permanentní hrozbě zvenčí jen zřídkakdy. Udatní hrdinové na vás však budou pořádat nájezdy prakticky neustále. Umělá inteligence je vysílá na výpravy v nevelkých skupinách, které jsou efektivní především v počátečních fázích v hry. Po vystavění nášlapných pastí a magických dveří jejich účinnost značně klesá. AI na tento fakt bohužel není schopná výrazněji reagovat, takže k vám posílá i v pozdních etapách stejně silné družiny jako na startu, což osobně považuji za problém. Celková obtížnost díky nepříliš dobrému zpracování tohoto aspektu značně klesá. Kdyby autoři vložili do svého díla více stupňů obtížnosti, hře by to jistě prospělo.

Jak jsem již naznačil v předchozích řádcích, obranné mechanizmy kobky dokáží uvrhnout poklady hledající hrdiny do bezvědomí hodně rychle. Poté, co padnou na zem, je můžete nechat zemřít, nebo jejich bezvládná těla umístit do vězeňské cely, kde setrvají až do vynesení rozsudku. Uvěznění reci pomalu ztrácí životy a morálku, což lze využít k tomu, abyste je přetáhli v mučírně na svou stranu. Pokud o jejich osudu nezačnete jednat dostatečně rychle, zhynou a stanou se z nich nemrtvá monstra. 


Dungeons 3; Wallpaper: vězení Dungeons 3; Wallpaper: pastiStylizace Dungeons 3 je kouzelná

Jen málokterá strategie se může pyšnit tak příjemným vizuálem jako Dungeons 3. Jeho autoři vsadili na nenáročnost a pohádkové vzezření, které se mění v závislosti na tom, jak moc je zlo rozšířeno po herním univerzu. Čím více je nakaženo, tím temněji svět, v němž se boje odehrávají, vypadá. Obměňuje se též hudební pozadí, kde střídají hrdinské písně zlem přetékající tóny, jež velmi efektivně podtrhují ponurou atmosféru celku.

Technická stránka Dungeons 3 se skutečně povedla. Počet snímků byl po celou dobu hraní stabilní. Výraznější propady fps či pády do OS jsem prakticky nezaznamenal. Tvůrci tímto krokem zřejmě chtějí napravit svá minulá optimalizační selhání, za něž je někteří fanoušci Dungeon Keeper a série Dungeons dodnes kritizují.

Dungeons 3 úspěšně kráčí ve stopách legendy

Budování impéria zla je v Dungeons 3 stejně zábavné jako v legendárním simulátoru správce kobky Dungeon Keeper. Celek se však od svého vzoru v mnoha směrech liší, což někteří fanoušci kultovního díla nemusí snášet zrovna nejlépe. Proto bych nový projekt z dílen Realmforge Studios doporučil především středně náročným stratégům, kteří si chtějí vyzkoušet, jaké je to být na opačné straně barikády v souboji dobra se zlem. Dungeons 3 vyšlo 13. října na PC, Xbox One a PS4. Tato recenze byla napsána pro PC verzi.

Dungeons 3; Wallpaper: srdce kobky

Pokud si v Dungeons 3 nebudete centrum vaší kobky dostatečně hlídat, nepřátelé vás přes něj dokáží zničit.

HW nároky pro Dungeons 3 PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows Vista 32-bit Windows 7 32-bit
Procesor Intel Core 2 Duo E4300  / AMD Athlon II X2 240 Intel Core i3-530 / AMD Phenom II X4 925
Grafická karta NVIDIA GeForce 8800 GS / Radeon X1600 XT NVIDIA GeForce GTX 260 v3 / Radeon HD 4850
DirectX DirectX 9.0 DirectX 9.0
Operační paměť  1 GB RAM 2 GB RAM
HDD 8 GB 8 GB

Recenze Dungeons 3: závěrečné hodnocení

Hodnocení 75% GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
75%
Audiovizuální zpracování
75%
Znovuhratelnost
65%
Dungeons 3; recenze

Klady

 • Humorně laděný scénář plný různých vtipných narážek
 • Spojení všech původních frakcí do jednoho funkčního celku
 • Výrazné zlepšení některých původních mechanizmů

Zápory

 • Jednotky mají občas problém s hledáním cest k nepříteli
 • Nižší obtížnost
Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

Vytisknout
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací