eFootball PES 2020 (RECENZE) – Konami dává arkádové kopané sbohem

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

V září je už většina fotbalových soutěží světa v plném proudu, ale pro počítačové hráče začíná sezóna právě v prvním školním měsíci. Již klasicky vychází japonské pojetí kopané s pozměněným názvem eFootball PES 2020 s předstihem oproti svému hlavnímu konkurentovi FIFA 20. Letošní rok se společnost Konami se svým titulem ještě více přiklonila k realističnosti, což se samozřejmě projevilo v samotném dění na hřišti, jak se dozvíte v naší recenzi.

Recenze (PS4 Pro)Dojmy z hraní (PS4 Pro)NovinkyOznámení

eFootball PES 2020 (hra) | PES (herní série)

Sportovní hra PES 2020 je 19. dílem herní série PES (Pro Evolution Soccer). Titul vyvíjí studio PES Productions (Konami) a vydává společnost Konami. Hra vyšla 10. 9. 2018 na PC, PS4 a Xbox One bez české lokalizace. Hra obsahuje multiplayer . | Homepage


Články: | Recenze

eFootball PES 2020 (PS4 Pro) – Recenze

 1. Bude italská liga stačit?
 2. Zpracování míče je v eFootball PES 2020 základ
 3. Recept na gól = narážečky
 4. Detaily brzdí rozlet eFootball PES 2020
 5. Pořád je co dělat
 6. Komentátoři v extázi
 7. Investice s otazníkem
 8. Recenze eFootball PES 2020: závěrečné hodnocení
 9. HW nároky pro eFootball PES 2020 PC

Bude italská liga stačit?

• Recenze: 16. 9. 2019 • Autor: Jakub Němec

Už patří k tradičnímu koloritu zmínit se v recenzi na fotbalovou sérii od společnosti Konami o absenci licencí, kvůli nimž pro některé ztrácí eFootball PES 2020 na atraktivitě. Ani letos se nevyhneme žehrání nad faktem, že peníze vládnou světu a proč se Konami a EA nemohou dohodnout o sdílených právech. Vím, že se jedná o utopii, tak naivní zase nejsem, ale právě boj o exkluzivity na sebe zbytečně strhává pozornost místo toho, aby se hráči mohli věnovat tomu nejdůležitějšímu pro fotbalové simulace – kopané samotné.

eFootball PES 2020; wallpaper: cover
Jak letos dopadl největší (de facto jediný) konkurent pro sérii FIFA od EA? Čtěte naši recenzi.

Letošní rok se ovšem povedl Konami majstrštyk, když podepsali výjimečnou smlouvu s gigantem Série A Juventusem Turín, který se tak ve FIFA 20 vůbec neobjeví. Zároveň si japonští tvůrci pojistili celou italskou a francouzskou ligu, stejně jako všechny evropské ligy „druhé kategorie“ (bez urážky) a vybrané soutěže Jižní Ameriky a Asie. EA jim oplatilo stejnou mincí, a proto se v eFootball PES 2020 vůbec nedočkáme německé ligy a v ostatních nejsledovanějších ligách světa z Anglie či Španělska si opět vychutnáme fantazii tvůrců se smyšlenými názvy. Nečekejte totiž klasiky jako London Blue (Chelsea) nebo Mancherster Blue (City), ale zcela nová označení, která možná zamotají hlavu i PES veteránům.

eFootball PES 2020; gameplay: Ronaldo
Společnost Konami uzavřela s týmem Juventus Turín exkluzivní smlouvu, takže Cristiana Ronalda v dresu Staré dámy ve FIFA 20 neuvidíte.

I když Konami nevlastní práva na nejprestižnější soutěže, nikdo jim nemůže zakázat zpracovat samotné fotbalisty, takže největším hvězdám světa se dostalo kvalitní péče, díky čemuž poznáte podle gest a pohybů na hřišti Messiho, Ronalda či Neymara. Jak již víte z našeho novinkového zpravodajství, tak partnerské týmy jako Arsenal, Barcelona nebo Bayern Mnichov se těší nadstandartnímu přístupu s detailním zpracováním stadionů i dresů. Na druhou stranu se méně zajímavým týmům tvůrci moc nevěnovali, takže fotbalisty dvou českých zástupců Sparty a Slavie nepoznáte ani omylem a docela se jejich vizáží pobavíte (Miro Stoch s vlasy?).

eFootball PES 2020 – Bayern - Arsenal 2nd Half (Gameplay)

Vliv počasí na průběh zápasu je v eFootball PES 2020 docela velký. Při sněžení míč a hráči podkluzují, během deště se balón nevyzpytatelně zrychluje a zpomaluje, zatímco v sušším počasí má vyšší odskok.

Zpracování míče je v eFootball PES 2020 základ

Zarputilý fanoušek digitální kopané ovšem na licence tolik nedá (a krom toho si počká na neoficiální patch, jenž dá vše do pořádku), protože ho zajímá samotná hratelnost. Už delší čas se fotbaloví pařani dělí na dva tábory, z nichž jedni upřednostní dynamiku a arkádovost titulu FIFA 20, zatímco stratégové a milovníci postupného útoku se přikloní k eFootball PES 2020. Bez skrupulí přiznám, že v pracovním oddechu si radši zahraju „poblázněný“ zápas ve FIFA, ale jakmile jsem se ponořil do hloubky PES, okamžitě jsem si vzpomněl, proč jsem dříve tuhle sérii miloval. Důraz na fotbalové detaily totiž mává na hráče z každého momentu na hřišti, což vás parádně vtáhne do atmosféry rozvířeného mače.

Jestliže nemáte s fotbálkem od Konami žádné zkušenosti a hráli jste dosud pouze čutanou od EA, budete ve velkém šoku, protože tady se nikam nepospíchá. Zatímco ve FIFA můžete ve sprintu relativně slušně přihrát, střílet a možná i sedět na střídačce, tak eFootball PES 2020 po vás bude chtít mnohem pečlivější práci s míčem a každé nerozvážné rozběhnutí vstříc soupeřově brance vás pravděpodobně bude stát ztrátu balonu a návrat do obrany. Kulatý nesmysl obdržel od tvůrců nově vypracovanou fyziku, takže je neposedný a potrápí vás v každém nestřeženém okamžiku. Zapomeňte tak na dokonalé zasekávačky, přesné přihrávky přes nohu či centry z voleje s každým nýmandem z horní dolní, tohle zvládnou jen největší borci.

eFootball PES 2020; gameplay: akrobacie eFootball PES 2020; gameplay: Souček eFootball PES 2020; gameplay: Suaréz
O napínavé momenty nebude v eFootball PES 2020 nouze. Hráči dokáží předvádět až akrobatické výkony.

Zde se pracuje s rozvahou a každý krok směrem k soupeřově brance je směsicí dovedností vašeho hráče, strategických rozhodnutí a pověstného štěstíčka. Souboje muže proti muži totiž mohou dopadnout různě na základě aktuálního postavení na hřišti. Podle mě se oproti loňskému ročníku dostalo mnohem větší pozornosti obráncům, kteří dokáží vypíchnout míč, popřípadě jej útočníkovi bez problému odebrat, pokud svůj zákrok provedou v pravý čas. Tím nechci říct, že by střelci byli neschopní, právě naopak, konečně dokáží obstřelit blokujícího hráče a vsítit nečekaný gól. Možná bych se nezlobil za větší volnost v kličkování, ale to už je asi otázka vkusu.

Recept na gól = narážečky

Individuální výkony často ovlivní celý výsledek, ale spolehnout se na ně nedá, více se musíte zaměřit na hru celého týmu. Na eFootball PES 2020 jde vidět, že si tvůrci dali práci s pohybem hráčů na hřišti, aby vše působilo uvěřitelněji. Jakékoliv úpravy v sestavě, změna rozestavení, zvýšení/snížení agresivity a speciální taktiky týmu, jež lze opět spustit jednoduše během zápasu pomocí několika tlačítek, se okamžitě promítnou do herního projevu a s dobrou strategií lze prorazit jakoukoliv obranu. Po většinu času to funguje velmi dobře, ale o to více praští do očí některé excesy, které dokáže umělá inteligence vyrobit, když ji nepohlídáte.

eFootball PES 2020 – Salah – Firminho (Gameplay)

Kopací technika některých hráčů vykouzlí v eFootball PES 2020 nádherné momenty, jako například zde Salahovu přihrávku.

Během útoku spíše jen naštve, když váš rozběhnutý spoluhráč řítící se do vyložené akce a mávající pravicí o přihrávku se najednou zasekne a nechá balón proskotačit až do autu, popř. k brankáři (i když by to stihl), protože to nemá kritické důsledky pro výsledek. Ale zmatky v obraně již přehlížet nejde. Při závarech se míč odráží jako při ping pongu a až nečekaně často končí ve vaší síti (takhle jsem obdržel více než polovinu gólů). Co na tom, že se zlepšili brankáři a jejich reakce, když obránce prostě neodkopne míč někam do háje ani na váš pokyn. Třetí dorážku už nepolapí ani superman.

Jediným receptem, jak napravit chybující defenzivu, je vstřelit více branek, což teoreticky není tak těžké, když víte, jak na to. Osobně se mi nedařilo v eFootball PES 2020 dávat góly z rychlých protiútoků, spíše jsem uspěl s dobývacími taktikami. Přesto patří průnikové přihrávky k největším zbraním každého týmu s útočníkem s tryskovým pohonem jako Mbappé, Salah nebo Ronaldo. Kopaná od Konami ovšem sází více na moment překvapení, takže pokud milujete krátké přihrávky podél vápna s nečekaným zakončením, budete jako doma. Mně se nejvíce osvědčilo přihrát po zemi do vápna a vrátit narážečku do druhé vlny zakončené pohotovou střelou k tyči či nacentrovat do závaru před soupeřovu svatyni.

eFootball PES 2020; gameplay: sestavy eFootball PES 2020; gameplay: pohár eFootball PES 2020; gameplay: Sparta
V titulu eFootball PES 2020 si musíte zvyknout na fakt, že s hvězdami v neznámých dresech budete vyhrávat neznámé poháry. Nebo také na to, že v náhodném nalosování sestav bude hrát Eden Hazard za Spartu.

Detaily brzdí rozlet eFootball PES 2020

Celkově se čutání od Konami letos povedlo, možná o něco lépe než minulý rok, ale také se objevují chyby, které nelze odpustit. Jedná se spíše o chvilkové zkratkovité výpadky umělé inteligence, jež nelze nijak generalizovat, ale ani na ně zapomenout. K mým největším překvapením patřil brankář, který při mém útoku ze strany začal vybíhat na centr a přitom mi odkryl celou branku. Děkuji pěkně, asi měl vsazeno. Fascinuje mě také defenzivní hra obránců, kteří nikým neohrožováni zakopnou míč na roh (pokud ne do vlastní branky), pravděpodobně aby se procvičili v odvracení standartních situací. Vrcholným zážitkem pro mě byl výhoz brankáře do zad vlastního obránce, aby sám sebe přehodil obloučkem do vlastní branky.

Každoročně se na streamovacích kanálech objevují sestřihy podobných kiksů, jež pobaví, pokud vám zrovna nepokazí slušně rozjetý zápas. Ten dokáže rozbít také velmi přísně nastavený rozhodčí tasící karty jako na mariáši i pro zcela normální zákroky tělem. Co naplat, musíte si zvyknout na přísnější metr, jinak dohrajete v devíti. Přitom se tvůrcům povedlo zapracovat do hry také simulování, kdy se žlutým kartónkem ocení každé letecké představení Suaréze nebo Neymara, což je skvělý nápad, jenž kvituju zvednutým palcem směrem ke Konami.

eFootball PES 2020 – Barcelona Master League (Gameplay)

Záznam zápasu Bercelony se Celtou Vigo v rámci Master League ukazuje, že týmy světové špičky nedávají slabším mužstvům moc šancí.

Pořád je co dělat

Samotný herní projev můžete ostatně otestovat sami v řadě herních módů, které si pro vás tvůrci přichystali. Jde v podstatě o stejné režimy jako loňský rok, takže mimo rychlých zápasů, turnajů a lig (nezapomeňte ukládat!) se můžete vtělit do některého slavného fotbalisty v Become a Legend nebo se vrhnout do manažerské simulace Master League, jež zaznamenala zřejmě největší počet změn. Mnohem detailnější správu týmu, v níž se musíte postarat o jeho blaho, obchodovat s hráči a prodlužovat smlouvy svým hvězdám, doprovází samotný projev na hřišti ovlivněný mnoha faktory včetně odpovědí na otázky během tiskových konferencí či na poradách s vedením (škoda že jsou bez dabingu).

Vyřádit se můžete samozřejmě v multiplayerových kláních proti přátelům u obrazovky, či proti pařanům z celého světa. Nejvyhledávanějším módem je bezesporu myClub, PES alternativa FUT ligy z FIFA. V této fantasy soutěži můžete do svého mužstva draftovat hráče z celého světa, ladit chemii v týmu a zlepšovat jejich statistiky trénováním či samotnými zápasy. Konami připravilo mimo soubojů o umístění v žebříčku s ostatními hráči také řadu výzev a turnajů, v nichž můžete vydělat kýženou měnu Coins, za níž nakupujete fotbalisty, smlouvy a další náležitosti potřebné k chodu klubu. Samozřejmě se můžete na plnění úkolů vykašlat, sáhnout pro kreditní kartu a body si nakoupit, do čehož vás ovšem nikdo netlačí (jako v NBA 2K20).

eFootball PES 2020; screenshot: Maradona
Master League nabídne řadu zajímavých setkání. Bez dabingu si ošem můžeme domýšlet, o čem se oba baví. Že by: „Čichám, čichám člověčinu.“ „To já čichám úplně něco jiného.“

Komentátoři v extázi

Z audiovizuálního hlediska se eFootball PES 2020 oproti loňskému dílu neposunul. Bez problému lze dokázat, že tvůrci se soustředili na nejsledovanější týmy a své partnery, zatímco druhořadé týmy takovou péči nedostali. Některé modely hráčů vedlejších soutěží působí až generickým dojmem, což nedělá nejlepší dojem. Na druhou stranu samotný pohyb hráčů je velmi plynulý a celkem přirozený. Občasného prolnutí textur dvou hráčů byste si ani nevšimli, kdyby nebylo zpomalených záběrů, jež jakoby z obrazovky vypadly televizním přenosům. Těm se blíží také nová širokoúhlá kamera pomáhající lépe kontrolovat dění na hřišti, která ovšem někomu může přijít moc vzdálená.

Zatímco grafická stránka dokáže s menšími výhradami nadchnout svými detaily jako poposkakování hráčů během sněžení, aby se zahřáli, komentátorská dvojice by zasloužila výtku s výstrahou. Nejenže jsou mnohdy úplně mimo dění na hřišti a přijde vám, že popisují jiný zápas (při mém držení míče 63 % a s převahou střel jsem byl „celý zápas pod tlakem“), ale jejich extatické výkřiky během střel z třiceti metrů, jež letí úplně mimo zařízení, jsou absolutně mimo mísu. Do příštího roku bych se tedy přimlouval za větší pozornost k doprovodnému komentáři, protože v tomhle stavu to není žádná sláva.

eFootball PES 2020; gameplay: Vidal eFootball PES 2020; gameplay: branka eFootball PES 2020; gameplay: zákrok
Grafické zpracování eFootball PES 2020 vyniká především v detailech, ať již jde o tetování hráčů, stonky trávy, nerovnosti na hřišti či zajímavé úhly kamer v opakovaných záběrech.

Investice s otazníkem

Jak jste asi sami nabyli dojmu z mé recenze eFootball PES 2020, letošní ročník patří k těm zdařilejším, a o malý kousek posunul kopanou od Konami blíž k realitě. Ovšem to je také největší úskalí celého projektu, protože skok kupředu není tak velký, aby si veteráni série usmysleli, že si tento díl musí nutně koupit. Pokud vám nejde o aktualizované sestavy, popř. o hraní myClub v aktuálním ročníku, raději si nákup PES 2020 dobře rozmyslete. Hráči, kteří vynechali loňský díl nebo naskakují jako nováčci do série, se ovšem mohou těšit na povedený fotbal s důrazem na strategii a pečlivost ovládání, o čemž vás může přesvědčit také volně dostupné demo. 

Musíte se ovšem smířit s tím, že PES 2020 vydaný 10. září na PC, PS4 a Xbox One nedisponuje takovým počtem licencí jako jeho přímý konkurent od EA. Především úplná absence německé ligy je citelná a exkluzivita týmu FC Juventus Turín jej nemůže nijak vyvážit. Už za čtrnáct dní se dozvíme, jak si povede FIFA 20, která letos vyrukuje se silným kalibrem – pouličním fotbalem Volta.

eFootball PES 2020; gameplay: Salah
Hrát za FC Liverpool, ehm tedy Liverpool R, znamená mít v mužstvu Mohameda Salaha, který doběhne i zdánlivě ztracené míče.

Tato recenze byla napsaná pro PS4 Pro verzi.

• Zdroje: Vlastní

Recenze eFootball PES 2020: závěrečné hodnocení

    Hodnocení 85 % GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
91 %
Audiovizuální zpracování
88 %
Znovuhratelnost
99 %
eFootball PES 2020; recenze

Klady

 • Realismus
 • Fyzika míče
 • Taktické vedení mužstva
 • Vylepšený mód Master League
 • Grafické zpracování slavných týmů

Zápory

 • Občas haprující umělá inteligence
 • Komentátoři
 • Přecitlivělý rozhodčí
Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní her, ať už počítačových či deskových, se stalo součástí mého života už s prvním úspěšným umístěním plastové čepičky v Kloboučku, hop! a s archaickým počítačem, na kterém téměř neustále běžela trojice Rayman, Pharaoh a FIFA 2000. Od té doby se rád nechávám překvapovat unikátními zážitky, silnými příběhy a originální hratelností, kterou dokáží vývojáři vykouzlit. Jsem v redakci Alza Magazínu a GEMu sice vedený jako sporťák a deskovkář, ale rád se ponořím do akčních adventur, RPG, závodů nebo plošinovek, ale vlastně nepohrdnu ničím zajímavým a netradičním.

HW nároky pro eFootball PES 2020 PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-3470 3.2GHz / AMD FX-4350 Intel Core i7-3770 4-Core 3.4GHz / AMD FX-8350
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 670 /Radeon HD 7870 NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti 4GB / Radeon R9 280X
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 4 GB 8 GB
Pevný disk 40 GB 40 GB
   

S jakým herním PC na eFootball PES 2020?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox GTX1660

Minimální požadavky:

Alza GameBox GTX1660

Alza GameBox RTX2060

Doporučené požadavky:

Alza GameBox RTX2060

Alza BattleBox RTX2080S Cougar

Pro náročné:

Alza BattleBox RTX2080S Cougar

i Mohlo by vás zajímat

PES 2020 – Dojmy z hraní (PS4 Pro)

 1. Na trávníku s rozmyslem
 2. Základy PES 2020 se nemění
 3. Pevná obrana je základem výsledku
 4. HW nároky pro eFootball PES 2020 PC

Na trávníku s rozmyslem

• Dojmy z hraní: 5. 8. 2019 • Autor: Jakub Němec

Nevím, jak jste na tom vy, ale já už delší čas přemítám, proč se sérii Pro Evolution Soccer od společnosti Konami nedaří více prosadit mezi fanoušky digitálního prohánění kopačáku na pažitech celého světa. Vývojáři totiž mají veškeré předpoklady zaujmout – vlastní pojetí hry, odlišnou fyziku míče, jinou prezentaci a v některých směrech detailnější grafiku (i když mimika hráčů to určitě nebude, ta je stále úsměvná). Sám pro sebe si vždycky říkám, že zatímco FIFA od společnosti EA je spíše arkádověji pojatá zábava pro duchem aktivní fotbalisty, kteří sotva slezou z hřiště, berou do ruky gamepad, tak PES svádí spíše svým taktičtějším pojetím.

eFootball PES 2020 demo - Juve vs ManU I GEM (Gameplay, PS4 Pro, No Commentary)

Mokrý terén a prudký slejvák vás donutí upravit zaběhnutou strategii a hrát míče více do nohy, jinak vám budou utíkat k soupeřovým kopačkám či do zámezí. V demu eFootball PES 2020 prozatím chybí komentář, což se snad napraví v plné verzi.

Pomalejší tempo totiž nahrává správné analýze situací, takže i ve stále slušné dynamice může hráč vyhodnotit nejlepší alternativu. Právě proto by mělo PES 2020 zabodovat u českých pařanů, protože jak jistě všichni dobře víme, ve chvíli, kdy našinec usedne před televizní obrazovku, probudí se v něm jeho trenérské já a přesně ví (nebo si to aspoň myslí), co má udělat. Letošní ročník Pro Eva sice trošku přidal na rychlosti, aspoň podle mého vnímání, přesto se nejedná o zápasy ve sprintu, jak jsme zvyklí z FIFA. To nahrává postupnému útoku a překvapivým situacím, jež dostanou soupeře pod pořádný tlak.

Základy PES 2020 se nemění

Pokud jste hráli některý z posledních dvou dílů, naskočíte do eFootball PES 2020 rovnýma nohama a můžete se pustit do prvních offline zápasů, abyste si osahali změny, které se autorům zrodily pod rukama. Mimo zrychlení pohybu, jenž jde ještě povzbudit v příslušné záložce nastavení, vás do očí trkne neposednější míč. Během zápasu si všimnete, že se kulatý nesmysl méně zdatným driblérům zakutálí o poznání dál než největším špílmachrům, takže pro obránce se otevírají větší okénka k odebrání balónu. Na druhou stranu se zlepšilo porytí míče, takže když jej váš svěřenec stihne včas doběhnout, není nic ztraceno a můžete pokračovat v postupném úroku.

eFootball PES 2020; gameplay: akrobacie eFootball PES 2020; gameplay: hlavička eFootball PES 2020; gameplay: trestňák
Demo eFootball PES 2020 se předvedlo ve slušném světle, především pocit ze zakončování akcí byl skvělý.

Abych se přiznal, tak mě útočná fáze v PES 2020 baví a hodně. Nechci tím říct, že bych titul od EA v tomto ohledu zavrhl, ale zkrátka se nemůžu nabažit strategického rozdávání míče ze strany na stranu, když se hráči rozběhnou, kam mají. V umělé inteligenci během nabíhání vidím největší slabinu PES 2020 v singleplayeru. Dva hráči ovládající jeden tým si již vyhoví, ale spoléhat se na AI není vždycky procházka růžovou zahradou. Vyvstanou tak sice situace jako z televizních přenosů, kdy si neporozumí záložník s útočníkem, ale když to vše ovládáte sami, tak je to hodně k vzteku. Přitom obtížnější přihrávky do běhu obvykle končí s větším úspěchem než základní pasy do nohy.

Na centry do vápna si nemůžu stěžovat. Bezhlavé posílání míče do šestnáctky nemá šanci na úspěch, ale za správně načasovaný pas se vám vaši střelci odmění parádními střelami z voleje či hlavičkami. Pocit z vysílání projektilů směrem k bráně je přitom skvělý a uspokojující. Pokud jste nepřišli na chuť timingovému zakončení ve FIFA 19 (které šlo vypnout), tak tady se dočkáte klasického jednostiskového ovládání. Proměňování vyložených šancí je bez problémů, závary dokáží zamotat hlavu každému obránci a střely z dálky vypadají hodně pěkně. Standardní situace zůstaly v mezích, na něž jsme zvyklí.

eFootball PES 2020; gameplay: brankář eFootball PES 2020; gameplay: housle eFootball PES 2020; gameplay: rozhodčí
Pevná obrana je základem výsledku

Pevná obrana je základem výsledku

Netuším, co tvůrci z Konami udělali s obranou, ale v rámci týmů, jež jsou k dispozici v demu (více v naší novince), se mi dařilo velmi slušně kazit radost soupeřovým útočným choutkám. Odebírání balónu se zakládá na správném načasování výpadu, ale samozřejmě se můžete pustit i do riskantnějších skluzů, což ovšem vždycky trochu smrdí kartou. Příjemně mě potěšili brankáři, kteří posnídali trochu (ale opravdu jen trochu) vtipné kaše a dokáží řešit i zapeklité situace. Přesto nepůsobí jako bozi a jsou schopni jak kiksů, tak méně jistých zákroků, přičemž nedělají tolik chyb v základních zákrocích. Na závěr si dovolím poznámku: rozhodčí rozdávají karty za simulování – Suarez během tří zápasů dostal dvě žluté.

Celkově vzato jsem byl při hraní dema eFootball PES 2020 spokojený a dostal přesně to, co jsem čekal. Nemůžeme mluvit o výrazném posunu titulu jiným směrem, ale spíše o mírné evoluci. Na hodnocení grafiky, která najde jak své zastánce, tak odpůrce, počkám až do vydání plné verze naplánované na 10. září pro PC, PS4 a Xbox One, protože se těžko posuzuje práce na exkluzivně licencovaných týmech v porovnání s těmi ostatními. Musím však přiznat, že letos nemá Konami zaděláno na špatný výsledek, musí ovšem oslovit širší publikum, jinak proti sérii FIFA stejně neuspěje.

• Zdroje: Vlastní

Tyto dojmy z hraní byly napsány pro PS4 Pro verzi.


eFootball PES 2020 – Novinky

 1. (18. 7. 2019) Juventus FC patří do rodiny eFootball PES 2020
 2. (16. 7. 2019) Robert Lewandovski opečovávanou hvězdou eFootball PES 2020
 3. (3. 7. 2019) Konec července naznačí sílu letošního eFootball PES 2020
 4. HW nároky pro eFootball PES 2020 PC

Juventus FC patří do rodiny eFootball PES 2020

• Novinka: 18. 7. 2019 • Autor: Jakub Němec

Když jsem v poslední novince psal, že Konami nevzdává boj proti superlicencím FIFA 20, která z PES 2019 „ukradla“ Ligu mistrů a Evropskou ligu, netušil jsem, jak daleko jsou ochotni japonští vydavatelé zajít. Ale dnes se již můžeme podivovat husarskému kousku stojícímu velký obnos jenů, v jehož rámci se italský velkoklub a několikanásobný mistr Série A Juventus FC objeví pouze v eFootball PES 2020. To bude pro digitální simulaci kopané od EA Sports pořádná rána, protože s absencí tradičního účastníka Ligy mistrů se bude muset vypořádat po svém.

eFootball PES 2020 – Juventus FC - Partnership (trailer)

Juventus FC bude italským zástupcem ve stáji exkluzivních týmů spolupracujících s eFootball PES 2020.

Pamatujte, jak se fifaři smáli peskařům, že v anglické lize nemají Arsenal, ale Londýn FC se smyšlenými dresy? Tak právě to čeká letošní FIFA 20. Ta se místo Juventus FC dočká týmu Piemonte Calcio, který bude mít z prstu vycucané dresy, symboly klubu a stadion. Naštěstí pro fanoušky Ronalda, Dybaly, Mandžukiče či Pjaniče jména hráčů italského suveréna zůstávají, stejně jako týmová strategie včetně signifikantních prvků. Pro pařany série FIFA 20 tak nastane pouze nepříjemná situace, že neuvidí na obrazovce typické černobílé pruhy historicky patřící ke Staré dámě.

Zato v eFootball PES 2020 se Juventus Turín dočká klasické exkluzivní péče v japonském stylu zahrnující detailní skeny hráčů včetně tetování, animace klíčových pohybů na trávníku a při oslavě gólů, převedení stadionu v podstatě jedna ku jedné a tradiční chorály fanoušků v hledišti. Našince zcela jistě potěší, že se nezapomnělo ani na bývalou hvězdu klubu Pavla Nedvěda, který se stane součástí týmu legend. S Juventusem se setkáme v demu chystaném na 30. červenec, popř. v plné verzi přicházející na trh 10. září na PC, PS4 a Xbox One.

eFootball PES 2020; screenshot: Pjanic eFootball PES 2020; screenshot: Nedvěd
Možná překvapí, že hlavní tváří Juventusu v eFootball PES 2020 není Cristiano Ronaldo, ale Miralem Pjanič. Jenže po loňských excesech se Ronalda velmi rychle zbavovala z promo materiálů společnost EA, takže se letos Konami nemůžeme divit. I když nám by se asi jako hlavní tvář líbila více postava Pavla Nedvěda zastupujícího legendy klubu.

• Zdroje: EurogamerRobert Lewandovski opečovávanou hvězdou eFootball PES 2020

• Novinka: 16. 7. 2019 • Autor: Jakub Němec

Troufnu si tvrdit, že s dnešním oznámením porostou akcie eFootball PES 2020 v Polsku rapidně nahoru. Mezi vybrané týmy, které navázaly spolupráci s digitální verzí kopané od Konami, se totiž zařadil Bayern Mnichov. Díky tomu se podobně jako hráči FC Barcelona nebo Manchester United dočkají svého nadmíru pozorného zpracování všichni hráči bavorského velkoklubu včetně u našich severních sousedů nekriticky obdivované modly Roberta Lewandovského. Stejně detailní péči samozřejmě můžeme očekávat u svatostánku Bayernu, tedy Allianz Areny. Bude zajímavé sledovat, zda se letošní nadílka týmů projeví u prodejů čutané dle japonského měřítka.

eFootball PES 2020 – FC Bayern München - Partnership (trailer)

Pokud jste neměli to štěstí se podívat do Allianz Areny v Mnichově, eFootball PES 2020 vás tam vezme alespoň digitálně.

Tvůrci se totiž mimo licencí nejslavnějších týmů světa zaměřují také na změny v hratelnosti. Již se pochválili promakanějšími útočnými schopnostmi během ofenzivní fáze, ale dle náznaků z aktuálního traileru se nezapomnělo ani na obránce. Dravější hra do těla či možnost blokovat střely v krkolomných pozicích by mohla sednout pařanům, kteří si zakládají na nedobytnosti své svatyně. S tím se samozřejmě pojí upravená fyzika hráčů a míče, takže očekávám také brzké oznámení přepracovaného kolizního modelu (snad s posledním exkluzivním týmem, který na nás bude čekat v demu na konci července).

První ohlasy poupravené hratelnosti

Na internetu se ve velkém objevují záběry ze zápasů mezi profesionálními hráči či populárními streamery. Odpozorovat lze mírně upravený pohyb hráčů, ale nelze nic potvrdit, dokud si letošní ročník eFootball PES 2020 nevyzkoušíme na vlastní ovladače. Oscar Dayus z webu Gamespot měl příležitost odehrát tři zápasy, z nichž přináší tři základní dojmy – obrana je děravější (s tímto trendem přichází i FIFA 20), míč působí opět o něco pomalejším dojmem, takže je kladen větší důraz na jeho zpracování, a pozměnil se úhel hlavní kamery, který se blíží více televizním přenosům díky posunutí více k hrací ploše.

eFootball PES 2020; screenshot: Gnarby
Ambasadorem eFootball PES 2020 ze strany Bayernu Mnichov se stal německý fotbalista Serge Gnabry.

O osudu eFootbal PES 2020 tak rozhodne, jak úpravy přijme velmi náročná komunita, která nenechává na autorech z Konami nit suchou, když se jim něco znelíbí. Ostatně změny si sami vyzkoušíme 30. července, kdy vyjde demo (o němž jsme vás informovali v poslední novince), popřípadě 12. září, kdy PES vyjde na PC, PS4 a Xbox One. Boj o letošní fotbalovou simulaci se rozhořel naplno, takže si počkejme, čím bude kontrovat EA a jejich FIFA 20.

• Zdroje: YouTube (eFootball PES)GamespotKonec července naznačí sílu letošního eFootball PES 2020

• Novinka: 3. 7. 2019 • Autor: Jakub Němec

Společnost Konami v loňském roce těžce rozdýchávala ztrátu exkluzivní licence na Ligu mistrů a Evropskou ligu, a tak se snažila nahradit populární evropské soutěže detailnějším zpracováním některých evropských velkoklubů, mezi nimiž jsme našli německé Schalke 04, anglický Liverpool nebo celosvětově milovanou Barcelonu. Ta se podle výčtu týmů přidá na stranu eFootball PES 2020 také letos a mezi kluby starého kontinentu se objeví také londýnský Arsenal a podle posledních zpráv také slovutný Manchester United, jemuž se dostane nadstandardní péče v podobě 3D skenu všech hráčů a přesného převedení stadionu.

eFootball PES 2020 x Manchester United – Partnership Announcement Trailer

Mezi ikonami klubu Manchester United se v eFootball PES 2020 objeví také David Beckham, podobně jako v loňském roce. Za Barcelonu bude v rámci historického vzpomínání nastupovat Ronaldinho.

Stále ještě čekáme na oznámení dvou velkých trumfů Konami v jejich pojetí kopané eFootball PES 2020, protože do ohlášené čtrnáctky hratelné ukázky právě duo klubů chybí. Ostatní týmy v demu pro našince moc zajímavé nejsou, pokud ovšem nepatříte mezi znalce jihoamerických lig, v nichž se po trávníku prohání kopálisti v dresu Boca Juniors, River Plate nebo Palmeiras. Troufnu si tvrdit, že na velké týmy v demu se nebude brát takový ohled jako na samotnou hratelnost, jež letos slibuje přepracovanou mechaniku prvního doteku při zpracování míče a uvěřitelnější kličky. Výsledný verdikt budeme moci vyřknout 10. září na PC, PS4 a Xbox One.

• Zdroje: YouTubeGamereactor

eFootball PES 2020 vychází 10. září 2019 na PC, PS4 a Xbox One. O novinkách vás budeme informovat.


eFootball PES 2020 – Oznámení

 1. Messiho Barcelona jako tvář Pro Evolution Soccer 2020
 2. Diego Maradona bude moci předvést své trenérské dovednosti
 3. HW nároky pro eFootball PES 2020 PC

Messiho Barcelona jako tvář Pro Evolution Soccer 2020

• Oznámení: 15. 6. 2019 • Autor: Jakub Němec

Japonský vydavatel Konami nevzdal svůj boj o pozici číslo jedna v digitálním fotbálku, což jistě kvituje řada až fanatických příznivců, kteří značku PES milují nade vše. Právě fanouškovská základna musela ocenit oznámení nového ročníku s mírně pozměněným názvem eFootball PES 2020. Co k tomu vývojáře vedlo, zatím nevíme, ale tuším, že se záhada v blízkých dnech rozklíčuje, patrně asi půjde o větší zaměření na eSport. Jak asi víte, Pro Evo loni přišlo o svou zásadní licenci Ligy mistrů, ale svůj boj o nabídku toho nejexkluzivnějšího ze světových trávníků nevzdala. Proto se letos hlavní tváří PES 2020 stal tým FC Barcelona, resp. jeho špílmachr Lionel Messi.

eFootball PES 2020 – E3 2019 (trailer)

O svých tricích vám v prvním připomenutí eFootball PES 2020 povypráví také Andres Iniesta.

Ostatně důraz na katalánský velkoklub lze cítit téměř z každého snímku oznamovacího traileru, jež nám ukázal novinky pro letošní ročník. Snaha tvůrců se soustředila především na zlepšení práce s míčem, takže se klade větší důraz na kvalitní zpracování prvním dotekem, kličkování zauzluje nohy a zamotá hlavy i nejlepším obráncům světa a střelba by měla být reálnější na základě situace, v níž se hráč pohybuje (už nebudou superstřely bezprostředně po tvrdším kontaktu se soupeřem). Skvěle také vypadají klamné pohyby, kdy naznačením střely vytvoříte prostor pro rozehrávku, či na sebe nalákáte obránce, abyste uličkou poslali míč spoluhráči do jasné šance.

Diego Maradona bude moci předvést své trenérské dovednosti

Hračičky jistě potěší nové finesy a dovednosti jako střelba vnějším nártem okolo obránců, využití nové fyziky míče pro přihrávání povolenými částmi těla, akrobatické možnosti bránění či provádění taktických faulů. V historickém týmu PES Legends tak může Ronaldinho předvádět své nejslavnější triky. Jenže u hráčů letos eFootball PES 2020 nekončí. Měl by přijít vylepšený manažerský mód, kde by trenéři mohli významněji promluvit do nálady týmu v kabině i na hřišti. Dokonce se mezi nimi objeví hráčská legenda a současný rabiát Diego Maradona.

eFootball PES 2020 – IGN Live E3 2019 (gameplay)

Ve Videu webu IGN můžete sledovat první záběry přímo z eFootball PES 2020, navíc ještě s komentářem jednoho z tvůrců.

Podle dostupných záběrů z hraní, jež se pomalu začínají objevovat na internetu, v samotné hratelnosti zase tak velký posun nevidím. Ano, pohyby hráčů se opět posunují více k realitě a jsou mnohem plynulejší, ovšem na druhou stranu se mi zdá grafické řešení o něco slabší než loňský rok (i když tvůrci samozřejmě tvrdí opak). Těžko předjímat, jaké změny nastaly bez vlastní zkušenosti. Konami tradičně vypouští demo před samotným vydáním, což platí také pro nadcházející eFootball PES 2020. Jeho datum bude oznámeno na finále v PES ligy 2019, takže jakmile jej budeme znát, obratem vám ho sdělíme. Již teď je potvrzeno online soupeření či hraní v kooperaci na PC (Steam), PS4 a Xbox One.

• Zdroje: YouTube (officialpes), YouTube (IGN)homepage

Vytisknout
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací