Všechny dárky jako na dlani Amazfit GTR 3 Pro

Far Cry 5: Dead Living Zombies (RECENZE) – Všemi směry prohnilé DLC

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Po pěti měsících a jednom dni od vydání akční střílečky Far Cry 5 vychází jeho poslední DLC, jež zároveň uzavírá dodatečný obsah v rámci season passu (jednotlivá příběhová rozšíření lze však koupit i samostatně). Dead Living Zombies jsou třetím a posledním přídavkem, který nabízí tolik populární nemrtvé v sedmi smyšlených scénářích, jejichž největší devízou je totální bláznovství. Je poslední přídavek od studia Ubisoft Montreal nejlepším, anebo nejhorším DLC pro Far Cry 5? Zjistíte v naší recenzi.


• Žánr: Akční adventura/FPS • Multiplayer: Ano (online, co-op) • Vývojář: Ubisoft Montreal • Vydavatel: Ubisoft • Platformy a Datum vydání: PCPS4, Xbox One (28. srpna 2018) • Homepage: far-cry.ubisoft.com/game/en-us/home/ • Čeština: Ano (oficiální)


Obsah recenze Far Cry 5: Dead Living Zombies (PS4 Pro)

 1. Dead Living Zombies na 7 způsobů
 2. Dobrý nápad ale špatné provedení
 3. Dead Living Zombies jsou nejhorším DLC Far Cry 5
 4. Recenze Far Cry5: Dead Living Zombies: závěrečné hodnocení
 5. HW nároky pro Far Cry5: Dead Living Zombies PC

Dead Living Zombies na 7 způsobů

• Recenze: 5. 9. 2018 • Autor: Filip Němec

Na rozdíl od předešlých DLC je toto rozšíření naporcováno na 7 samostatných scénářů, jež ale mají něco společného. V každém z nich „talentovaný“ scénárista Guy Marvel přichází za slavnými režiséry a vypráví jim svůj fantastický příběh plný akce, nemrtvých nepřátel a… no, to je vlastně všechno. Jeho nápady jsou samozřejmě zcela mimo mísu, s čímž ho dříve či později každý režisér konfrontuje, což představuje hlavní přednost Dead Living Zombies.

Mise, kterou zrovna hrajete, je živou projekcí, jež Guy Marvel představuje režisérovi. Ten samozřejmě častokrát nesouhlasí, a tak se podmínky i prostředí mise v reálném čase mění. Jednou se začne dvojice hádat o tom, jestli má být v příběhu tma nebo den, a tak se vám během dvaceti sekund pětkrát změní denní doba, nebo se náš scénárista náhle rozhodne, že místo stodoly bude vhodnější mít sklad s palivem. Dřevěná bouda plná sena tak náhle zmizí a před vámi jsou najednou police napěchované červenými sudy. A asi nemusím říkat, co s nimi máte udělat.

Far Cry 5: Dead Living Zombies; gameplay: intro Far Cry 5: Dead Living Zombies; gameplay: postava Far Cry 5: Dead Living Zombies; gameplay: mise

Obrázek 1: Autoři opět sáhli po animovaných filmečcích. Obrázek 2: Každý ze sedmi scénářů si zahrajete za jinou postavu, protože jde o zcela oddělené příběhy. Obrázek 3: Ty je potřeba postupně odemknout, pak si ale mezi nimi můžete libovolně přepínat.

Na papíře zní tento koncept velmi zábavně a v podstatě i dosti inovativně. Dead Living Zombies navíc obsahují sedm často velmi odlišných misí, kde jednou musíte závodit s časem, abyste se sami neproměnili v zombie, jindy zase bojujete se závěrečným bossem v podobě draka, protože... protože to je prostě cool, no ne? Patrně nejlepší „zápletka“ je upravený příběh Romea a Julie. Zabouchnutý Romeo je svým gangem zavřen do rakve, protože se zamiloval do nepřátelské Julie. To Julii samozřejmě nakrkne a vydá se Romea zachránit. Cestou pobije jeho gang a nespočet zombie – na konci samozřejmě zjistí, že se Romeo mezitím v jednu sám proměnil, ale víte, co se říká: láska hory přenáší.

Far Cry 5: Dead Living Zombies; gameplay: Julie Far Cry 5: Dead Living Zombies; gameplay: Julie a zombie

Obrázek 1: Seznamte se s Julií. Obrázek 2: Julie si rozumí se všemi druhy zbraní. Nejen její řádění pak můžete zachytit pomocí fotografického režimu.

Dobrý nápad, ale špatné provedení

Takto představeno působí DLC Dead Living Zombies dost dobře. Bohužel exekuce celého konceptu šílených scénářů je už o něco horší. Zombie na vás nabíhají ve stále stejných skupinkách, a to pravidelně při vkročení do další místnosti či nové lokace. Zkrátka vždy víte, že teď něco přijde. A tak stále dokola. Zombie jsou navíc jen přeskinovaní nepřátelé původní hry s mírnou kulhavkou, což je rozhodně krok zpět oproti skvělým emzákům z předchozího rozšíření zasazeného na planetu Mars.

Far Cry 5: Dead Living Zombies; gameplay: nepřátelé Far Cry 5: Dead Living Zombies; gameplay: hřbitov Far Cry 5: Dead Living Zombies; gameplay: farma

Obrázek 1: Oproti předchozím DLC jsme se bohužel nedočkali žádných nových zbraní. Obrázek 2: I Dead Living Zombies využívají enginu původní hry, na grafické zpracování si tak rozhodně nelze stěžovat. Obrázek 3: V rámci sedmi scénářů se podíváte do sedmi zcela odlišných míst.

Nezměnila se ani paleta zbraní, v podstatě tak jde o původní Far Cry 5 s jinými texturami a nezábavnými souboji. Ty střídají dva koncepty – již zmíněné náhlé zjevení skupinky nepřátel a ničení zombie líhní, což jsou velké nádrže se žlutými ampulemi, které v pravidelných časových intervalech posílají další nepřátele, dokud všechny ampulky nerozstřílíte. Vzhledem k tomu, že tyto bomby autoři „vysadili“ na každém rohu, jedná se o velmi nudnou a repetitivní činnost.

A teď to nejlepší na konec. Každý ze scénářů vám zabere zhruba 15 minut. Pokud budete prozkoumávat těch několik málo odboček, dostanete se na 20 minut, naopak pokud budete scénář opakovat, za poloviční čas to hravě zvládnete. To vím velmi dobře, protože z nějakého patrně škodolibého důvodu neobsahují jednotlivé mise žádné checkpointy, a protože jsou zakončeny zpravidla zákeřným bossem, hned několikrát jsem zemřel přímo na samém konci. Popravdě řečeno, Dead Living Zombies jsem dohrál jen kvůli recenzi, kterou právě čtete. Hra mě totiž nijak nedokázala přinutit, abych po prohraném boss fightu sám od sebe toužil po dalším pokusu.

Far Cry 5: Dead Living Zombies – zombie v Montaně (vlastní gameplay)

Hned v úvodním scénáři dostaneme za úkol vyřadit z provozu bomby vyrábějící zástupy nemrtvých.

Dead Living Zombies jsou nejhorším DLC Far Cry 5

Zakončení poměrně zábavné jízdy, kterou nastartovala předchozí dvě DLC, jsem si představoval o něco slavnostněji. Dead Living Zombies mají skvělý nápad a velký potenciál, ten ale zabíjí polovičaté provedení. Dokonce mám velmi silné podezření, že autoři tento přídavek přímo odflákli. Občas jsem narazil na ve vzduchu levitující předměty, což je při malé velikosti jednotlivých scénářů přinejmenším zarážející, a také na dost podstatný bug. Nepřátelé vás totiž často přečíslí (to už je u zombíků tak nějak normální), vám ale stačí vylézt na auto či cokoli vyvýšeného. V lepším případě se pár z nich pokusí za vámi vyšplhat, většinou ale stojí několik metrů od vás jako solný sloup a strnule koukají do prázdna, jako byste se najednou úplně vypařili.

Far Cry 5: Dead Living Zombies; gameplay: drak Far Cry 5: Dead Living Zombies; gameplay: boss Far Cry 5: Dead Living Zombies; gameplay: los

Obrázek 1: Mezi bossy najdete kupříkladu svítícího draka, protože… prostě proč ne. Obrázek 2: V jedné z misí narazíte také na pěkně prohnilého opičáka. Obrázek 3: Na rozdíl od lidských zombie působí ty zvířecí opravdu dost strašlivě a nechutně.

Malinkou náplastí na velkou bolístku je pak arkádový režim, který se odemkne po prvním dokončení scénáře. V něm můžete klasicky sám nebo v kooperaci hrát stejnou misi za účelem nasbírání co největšího skóre, a pokud se vám zadaří, dostanete nové předměty do Far Cry 5. Příliš ale nemám chuť jednotlivé scénáře opakovat, protože zase tak zábavné nebyly. Snad jen ten s Romeem a Julií.

Far Cry 5: Dead Living Zombies; screenshot: rambo

Dead Living Zombies jsou nejslabším článkem ze všech tří DLC pro Far Cry 5. Ani pokud vás baví cokoli se zombíky v hlavní roli, není, popravdě řečeno, příliš o co stát.

Tato recenze byla napsána pro PlayStation 4 Pro verzi.

Recenze Far Cry 5: Dead Living Zombies: závěrečné hodnocení

Hodnocení 45 % Alza Magazín
Hlavní parametry: Hratelnost
55 %
Audiovizuální zpracování
90 %
Znovuhratelnost
35 %
Far Cry 5: Dead Living Zombies; recenze

Klady

 • Odlišně zaměřené scénáře
 • Humor
 • České titulky

Zápory

 • Opakující se hratelnost
 • Nevyužitý potenciál zombie
 • Umělá inteligence
 • Absence checkpointů
Filip Němec

Filip Němec

Hry byly mým nejlepším přítelem i milenkou již od dětství. O hrách jsem začal psát už na střední škole, čímž jsem vysedávání u herních strojů ospravedlňoval nejdříve před rodiči a nyní před manželkou. V minulosti jsem ve formě textu i herních pořadů přispíval pro magazíny jako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazínu mám na starosti herní konzole všeho druhu a z her pak zejména závody, v osobní rovině jsem navíc hlavním strůjcem vyostřených diskusí mezi konzolisty a PC Master Race.

HW nároky pro Far Cry 5: Dead Living Zombies PC

Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-2400 3.1GHz / AMD FX-6300 Intel Core i7-4770 4-Core 3.4GHz / AMD Ryzen R5 1600
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 670 / Radeon R9 270 v2 NVIDIA GeForce GTX 970 / Radeon R9 290X
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 8 GB 8 GB
Pevný disk 40 GB 40 GB

S jakým herním PC na Far Cry 5: Dead Living Zombies?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Lite GTX1050

Minimální požadavky:

Alza GameBox Lite GTX1050

Alza GameBox Lite GTX1060+

Doporučené požadavky:

Alza GameBox Lite GTX1060+

Alza GameBox GTX1080Ti

Pro náročné:

Alza GameBox GTX1080Ti

i Mohlo by vás zajímat
Alza Magazín

Jsme Alza Magazín

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

DLC Dead Living Zombies pro Far Cry 5 vyšlo 28. října na PC, PS4 a Xbox One.

Far Cry 5 Season Pass - PS4 CZ Digital
Herní doplněk / DLC - PS4/PS4 Pro, elektronická licence, klíč pro CZ PS Store, žánr: Akční, Simulátor a FPS/Střílečky, pro uplatnění je vyžadována základní hra - je vyžadována plná verze hry.

859,- bez DPH 710,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MSXESDCZ131
Far Cry 5
Hra na PC - krabicová verze, české titulky, žánr: akční a FPS/Střílečky V rozsáhlém světě Far Cry 5 budou vaše limity a kreativita testovány proti nejhoršímu nepříteli, který Far Cry kdy viděl. Staňte se majákem naděje všech obyvatel Hope County.

-12% 679,-
599,- bez DPH 495,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít dnes od 17:30
Skladem > 5 ks
Objednací kód: WG3128
Far Cry 5 - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, české titulky, žánr: akční a FPS/Střílečky, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold V rozsáhlém světě Far Cry 5 budou vaše limity a kreativita testovány proti nejhoršímu nepříteli, který Far Cry kdy viděl. Staňte se majákem naděje všech obyvatel Hope County.

-6% 799,-
749,- bez DPH 619,-
Koupit
Můžete mít ihned na prodejně Ostrava
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO2601
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB22
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi