Far Cry 5: Hours of Darkness (RECENZE) – První ze tří DLC nás zavede do Vietnamu

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Jak je již u příběhových rozšíření v sérii akčních stříleček Far Cry zvykem, většinou nesouvisí s původní hrou a dost často se ani neberou úplně vážně. První ze tří plánovaných DLC, Hours of Darkness, se však vážně bere (na rozdíl od hned dalšího DLC z prostředí nemrtvých) a zavede nás do války ve Vietnamu. Podíváme se tedy lehce do minulosti, to ale není jedinou změnou. Far Cry 5: Hours of Darkness od Ubisoft Shanghai přináší zajímavé novinky, o nichž si můžete přečíst v naší recenzi.


• Žánr: Akční adventura/FPS • Multiplayer: Ano (online, co-op) • Vývojář: Ubisoft Shanghai • Vydavatel: Ubisoft • Platformy a Datum vydání: PCPS4, Xbox One (5. června 2018) • Homepage: far-cry.ubisoft.com/game/fr-fr/title-update/hours-of-darkness/ • Čeština: Ano (oficiální)


Obsah recenze Far Cry 5: Hours of Darkness

 1. Far Cry 5: Hours of Darkness se odehrává ve Vietnamu
 2. Hours of Darkness představí nové prvky hratelnosti
 3. Zelená džungle severního Vietnamu
 4. Recenze Far Cry 5: Hours of Darkness: závěrečné hodnocení
 5. HW nároky pro Far Cry 5: Hours of Darkness PC

Far Cry 5: Hours of Darkness se odehrává ve Vietnamu

• Recenze: 9. 6. 2018 • Autor: Filip Němec

Jak už bylo řečeno na začátku, pro rozšíření ze sérii Far Cry je obvyklé, že stojí (skoro) vždy mimo hlavní příběhovou linii původní hry a více či méně odvážně přináší jak nové prostředí, tak i nové herní prvky. Stejně tak tomu je i u aktuálního DLC Hours of Darkness (česky Hodiny Temnoty), jež za sebou nechává prosluněnou Montanu a vrací nás do války ve Vietnamu. Celé rozšíření mapuje jednu jedinou misi, při které měla skupinka amerických vojáků doplnit počty svých kolegů, Vietcong však sestřelil jejich vrtulník a z běžné mise se rázem stává boj o život.

Far Cry 5: Hours of Darkness; wallpaper: Vietnam

Z Montany se přesuneme zpět do minulosti, až do války ve Vietnamu. Tzv. druhá válka v Indočíně je skvělým materiálem a minimálně atmosféru tohoto konfliktu se autorům podařilo napodobit velmi dobře.

V kůži Wendella Redlera, kterého jste mohli potkat už v rámci jedné vedlejší mise v původním příběhu Far Cry 5, se tak vydáte na smluvené místo vyzvednutí. To však není jedinou náplní hry. Kromě probojování se napříč několika kilometry džungle až k americké základně vás čeká řada vedlejších úkolů. Z nepřátelských táborů budete zachraňovat své kolegy z týmu, kteří padli do zajetí, čistit nepřátelská stanoviště, sbírat cenné zapalovače padlých spolubojovníků nebo třeba likvidovat protivzdušná děla. 

Hours of Darkness je i přes svou volnost pohybu podstatně lineárnější záležitostí než samotný Far Cry 5. Na začátku hry se objevíte na kraji mapy, která se v širokém koridoru táhne až na místo vašeho vyzvednutí. Zde bohužel začíná jeden z možných nedostatků. Vaším hlavním a jediným povinným úkolem je dostat se na smluvené místo extrakce, a jestli u toho zachráníte své parťáky či splníte další vedlejší mise, je už na vás. DLC tak můžete dokončit zhruba za hodinku, a pokud se vám poštěstí narazit na dopravní prostředek hned z kraje, závěrečné titulky uvidíte ještě o něco dříve.

Far Cry 5: Hours of Darkness; gameplay: Intro Far Cry 5: Hours of Darkness; gameplay: mapa Far Cry 5: Hours of Darkness; gameplay: vedlejší aktivity

Obrázek 1: S příběhovými filmečky si hlavu autoři nelámali. Komiksově ztvárněné intro se ale do Hours of Darkness nečekaně hodí. Obrázek 2: Oproti Far Cry 5 je Hours of Darkness více lineární, přestože volnost pohybu je stále značná. Obrázek 3: Cestou můžete plnit velké množství vedlejších aktivit.

Hours of Darkness představí nové prvky hratelnosti

Že můžete celé rozšíření dokončit za necelou hodinku hraní, je samozřejmě nepříjemné zjištění. Na druhou stranu je to ale uvažování trochu pokřivené. Pokud už do Hours of Darkness investujete, budete z něj chtít vyždímat maximum a v takovém případě vám hra zabere na jedno projití něco mezi třemi až čtyřmi hodinami. To už je herní dávka poměrně slušná a cenovka 11,99€, tedy zhruba 300 Kč, je vcelku odpovídající vzhledem ke dvěma bonusovým obtížnostem, které si představíme později.

Far Cry 5: Hours of Darkness; gameplay: instinkty přežití Far Cry 5: Hours of Darkness; gameplay: chatč Far Cry 5: Hours of Darkness; gameplay: světlice

Obrázek 1: Pokud preferujete tichý postup a neslyšné zabíjení, instinkty přežití byste měli bezpodmínečně využívat.  Obrázek 2: Někdy však dojde k vašemu odhalení a ke slovu přijdou hlučné střelné zbraně. Obrázek 3: V případě nutnosti si nepřátelé zavolají posily.

A co je nejdůležitější, hraní Far Cry 5: Hours of Darkness vás prostě bude bavit. Jádrem je samozřejmě klasická hratelnost pátého dílu, avšak značně upravená pro hrdlo svírající peklo válečného Vietnamu. Ubisoft se naštěstí nespokojil pouze se změnou prostředí, ale nachystal také dvojici nových prvků. Pokud patříte mezi milovníky stealth postupu a ve Far Cry 5 jste se specializovali na neslyšné obsazování nepřátelských základen či boj s lukem, Hours of Darkness vás potěší. DLC přichází s tzv. instinkty přežití, které získáváte tichou eliminací nepřátel, a to jak na blízko, tak i na dálku. 

S každým zabitým protivníkem se odemkne jeden ze čtyř instinktů, jenž dokáže kupříkladu označit nepřátele v okolí nebo dovolí rychleji chodit v tichém pokleku. Jakmile vás však nepřítel spatří, o všechny instinkty přicházíte a musíte je opět posbírat tichou eliminací nepřátel. Ačkoli se idea kradmého přístupu se zákeřnou válkou ve Vietnamu dobře prolíná, ve výsledku jsem na instinkty moc nedbal, protože stačí, aby vás spatřil jeden nepřítel, kterého si nevšimnete, a všechny nasbírané schopnosti jsou pryč.

Druhou novinkou je letecká podpora, která v případě potřeby shodí bombu na vámi určené místo. Omezeni jste pouze množstvím tokenů, jež slouží jako platidlo za jednotlivé nálety. Tokeny ale získáváte za plnění všech vedlejších úkolů, takže jich máte pořád dostatek a vybombardování nepřátelské základny je tak zajímavým taktickým prvkem. Když se však dostanete do nové oblasti, musíte nejprve zničit protiletadlová děla, aby se vám nálety zpřístupnily, za to ovšem dostanete hned tři tokeny, takže se na rozdíl od instinktů přežití opravdu vyplatí tuto novinku využívat.

Far Cry 5: Hours of Darkness; gameplay: protiletecké dělo SEGA Mega Drive Classics; gameplay: nálet

Obrázek 1: Likvidace protiletadlových děl se stane neodmyslitelnou součástí Hours of Darkness. Obrázek 2: Nálety sesíláte pomocí dalekohledu, který opět slouží k označování nepřátel.

Zelená džungle severního Vietnamu

Vše je navíc zasazeno do opravdu krásného prostředí. Je sice pravda, že variabilní zrovna není, ale ve mně hra dokázala navodit pocity přesně takové, jak jsem si představoval. Se slzou v oku vzpomínám na skvělou českou akci Vietcong, která byla schopna vykreslit atmosféru války ve Vietnamu opravdu výborně. V tomto ohledu Hours of Darkness rozhodně nezklame, protože přináší hustou zelenou džungli, močály s krokodýly, lesní porosty vyprahlé po shozeném napalmu a také ikonické bambusové chýše či podzemní chodby Vietcongu. Kdyby se nějaký z příštích dílů Far Cry odehrával právě v období války ve Vietnamu, rozhodně bych se nezlobil.

Far Cry 5: Hours of Darkness; gameplay: kopec Far Cry 5: Hours of Darkness; gameplay: vypálená základna Far Cry 5: Hours of Darkness; gameplay: tunel

Obrázek 1: Příroda v Hours of Darkness vypadá opravdu nádherně. Obrázek 2: Často se vám stane, že přímo před vašima očima dojde k bombardování, po kterém zůstanou jen ohořelé trosky. Obrázek 3: Nechybí ani tolik používané podzemní tunely.

Atmosféru doplňují i dobové zbraně, jako je legendární samopal M16, kulomet M60 nebo puška SVD. Tyto a další propriety jsou navíc dostupné i v režimu Arcade, kde díky nim můžete tvořit nové mapy z prostředí Vietnamské války. Znovuhratelnost pak rozšiřuje dvojice obtížností, jež se vám odemkne po prvním dohrání. Obtížnost Přežití je těžší variantou hry, ve které dostanete méně zdraví a unesete pouze dvě zbraně. Naopak Akční film vám přidá čtvrtou pozici pro další zbraň a umožní používat letecké útoky i v přítomnosti AA děl. Jestli to však je dostatečný argument na opětovné hraní, je už na individuálním zvážení každého hráče.

Far Cry 5: Hours of Darkness není zrovna nejdelším rozšířením a novinka v podobě instinktů přežití mě také moc nenadchla, ale dohromady působí toto DLC dobrým a uceleným dojmem. Cenovka by možná mohla být o něco přijatelnější, ale rozhodně se o propadák nejedná. Uvidíme, co si Ubisoft připraví za měsíc, kdy se podíváme na zombie a o další měsíc později dokonce na Mars. Tato recenze byla napsána pro PlayStation 4 Pro verzi.

Far Cry 5: Hours of Darkness; wallpaper: Season Pass

Hours of Darkness je pouze prvním přídavkem ze tří chystaných DLC. V červenci vyjde ještě Dead Living Zombies a o měsíc později Lost on Mars.

Recenze Far Cry 5: Hours of Darkness: závěrečné hodnocení

Hodnocení 65% GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
80%
Audiovizuální zpracování
85%
Znovuhratelnost
60%
Far Cry 5: Hours of Darkness; recenze

Klady

 • Dobře ztvárněný Vietnam
 • Tři rozdílné obtížnosti
 • Novinky v podobě instinktů a náletů

Zápory

 • Relativně krátká herní doba
 • Stealth přístup v otevřeném prostředí nemusí vždy fungovat
 • Lineárnější postup oproti původně hře
Filip Němec

Filip Němec

Hry byly mým nejlepším přítelem i milenkou již od dětství. O hrách jsem začal psát už na střední škole, čímž jsem vysedávání u herních strojů ospravedlňoval nejdříve před rodiči i přítelkyní a nyní před manželkou. V minulosti jsem ve formě textu i herních pořadů přispíval pro magazíny jako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazínu a GEMu mám na starosti herní konzole všeho druhu, videoobsah a z her pak zejména závody. V osobní rovině jsem navíc hlavním strůjcem vyostřených diskusí mezi konzolisty a PC Master Race, do které jsem se nenápadně také přidal, přestože moje herní srdce bije zejména pro pohodlné gaučové hraní.

HW nároky pro Far Cry 5: Hours of Darkness PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 32-bit Windows 7 64-bit
Procesor Intel Core i5-2400 3.1GHz / AMD FX-6300 Intel Core i7-4770 4-Core 3.4GHz / AMD Ryzen R5 1600
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 670 / Radeon R9 270 v2 NVIDIA GeForce GTX 970 / Radeon R9 290X
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 8 GB RAM 8 GB RAM
HDD 30 GB 30 GB

S jakým herním PC na Far Cry 5: Hours of Darkness?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox AMD RX570

Minimální požadavky:

Alza GameBox AMD RX570

Alza GameBox Ryzen 5 Far Cry 5 edice

Doporučené požadavky:

Alza GameBox Ryzen 5 Far Cry 5 edice

Alza GameBox GTX1080Ti

Pro náročné:

Alza GameBox GTX1080Ti

i Mohlo by vás zajímat

Far Cry 5: Hours of Darkness vyšlo 5. června 2018 na PCPS4 a Xbox One.


4,9 23×
Far Cry 5 - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, české titulky, žánr: akční a střílečky, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold, V rozsáhlém světě Far Cry 5 budou vaše limity a kreativita testovány proti nejhoršímu nepříteli, který Far Cry kdy viděl. Staňte se majákem naděje všech obyvatel Hope County.
599,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: MXO2601
4,8 55×
Far Cry 5 - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, české titulky, žánr: akční, simulátor a střílečky, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus, V rozsáhlém světě Far Cry 5 budou vaše limity a kreativita testovány proti nejhoršímu nepříteli, který Far Cry kdy viděl. Staňte se majákem naděje všech obyvatel Hope County.
619,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: MSX2381
Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací