Mastercard Obchodník roku 2021 AirPods 2021

Far Cry New Dawn (RECENZE) – zábavná jednohubka

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Série Far Cry vznikla z koridorové akční střílečky s mutanty, už od druhého dílu však jde o akční hru odehrávající se v otevřeném světě, které v posledních letech hráči vyčítají minimální množství novinek a na druhou stranu si pochvalují vždy vynikající hratelnost. Je v tomto ohledu Far Cry New Dawn od studia Ubisoft Montreal něčím výjimečným? Dozvíte se v naší recenzi.

Recenze (PS4 Pro)NovinkyOznámení


• Žánr: Akční adventura, FPS • Multiplayer: Ano (online, co-op) • Vývojář: Ubisoft MontrealUbisoft Shanghai • Vydavatel: Ubisoft • Platformy a Datum vydání: PC, PS4, Xbox One (15. února 2019) • Homepage: far-cry.ubisoft.com/game/en-gb/home • Čeština: Ano (oficiální)


Části článku:


Obsah recenze Far Cry New Dawn (PS4 Pro)

 1. Far Cry přerušuje sérii ikonických záporáků
 2. Návrat po sedmnácti letech
 3. Obsazuj základny, sbírej suroviny a zabíjej
 4. Série Far Cry je králem mainstreamu
 5. Fanoušci série Far Cry budou spokojeni
 6. Recenze Far Cry New Dawn: závěrečné hodnocení
 7. HW nároky pro Far Cry New Dawn PC

Far Cry přerušuje sérii ikonických záporáků

• Recenze: 14. 2. 2019 • Autor: Filip Němec

New Dawn je v mnoha ohledech kopírkou předchozích dílů, v jedné kategorii však drží prvenství. Jde o první hru z celé série, která navazuje na předchozí díl. Ne sice bezprostředně, v čase se posouváme o 17 let kupředu, příběh Far Cry New Dawn však staví na událostech pětky. To, co se stalo na konci Far Cry 5 (neprozradím co, pro případ, že byste tento díl ještě nehráli), uvrhlo Hope County do totálního chaosu. Ti, kteří přežili, se roky schovávali v podzemních krytech, protože povrch byl neobyvatelný.

Far Cry New Dawn; wallpaper: Lou a Mickey

Zatímco hlavní záporáky třetího či čtvrtého dílu si řada hráčů pamatuje dodnes, na sesterské duo Lou a Mickey zapomenete ihned po závěrečných titulcích.

Příroda je však mocná čarodějka, celý kraj tak opět probudila k životu, i když často svým dosti osobitým způsobem. Přeživší zakládají primitivní osady a snaží se znovu vybudovat bezpečné zázemí. Ne všichni ale mají počestné úmysly. Hope County totiž krutou rukou ovládá gang Highwaymen, který si bere vše, co se mu zlíbí. A zde přichází na řadu dvojice nových záporáků – sestry Lou a Mickey. Pokud vám byly už z trailerů příjemné jako metrová tříska v palci, ve hře samotné to je ještě o poznání horší.

Jde o klasické záporáky ve stylu “páchám zlo, protože jsem zlý” a ani náhodou se nemohou rovnat ikonickým overlordům, jako byl pragmatický Pagan Min či vyšinutý Vaas. Občas byl vidět v jejich názorech větší či menší rozpor a tak jsem tajně doufal, že jádrem zápletky bude rozklížení sesterského dua, šlo však jen o další nevyužitou šanci scénáristů. Jediným řešením je zkrátka kulka mezi oči (záporákům, ne scénáristům). Za vyloženě stupidní dvojicí padouchů je pak těsně v závěsu samotný příběh, který je zdaleka nejslabší z celé série. Jeho přímočarost, nicotná délka a velmi neuspokojivá (mírně řečeno) zápletka, je jedním z hlavních problémů Far Cry New Dawn.

Far Cry New Dawn; gameplay: osada Far Cry New Dawn; gameplay: dům v ohni

Počáteční nadšení ze znovu vybudované komunity, která má vlastní střechu nad hlavou, se rozplyne ihned po prvním seznámení s gangem Highwaymen.

Návrat po sedmnácti letech

Mnoho hráčů se bouřilo, když zjistili, že se New Dawn bude odehrávat na stejné mapě jako Far Cry 5. Nebude právě tohle ta poslední kapka, která sérii definitivně položí? Půjde jen o prachsprostý reskin? Pamatuji si na aféru u pravěkého Far Cry Primal, který využil velkou části mapy ze čtvrtého dílu. Pokud ale čekáte, že už se znovu napřahuji k další virtuální facce vývojářům, není tomu tak. Osobně totiž považuji fakt, že se New Dawn odehrává na původní mapě, za největší devízu aktuálního dílu. Autoři totiž známý svět přetvořili vynikajícím způsobem, který jednak nutí k prozkoumávání a zejména vyvolává neskutečné pocity nostalgie.

Far Cry New Dawn; gameplay: kult New Eden Far Cry New Dawn; gameplay: úkol, halucinace

Hráči pátého dílu jistě poznají známý znak. Ano, i kult New Eden se zaplete do příběhu. Chybět tak nebude ani pár misí plných halucinací, tak jako tomu bylo ve Far Cry 5.

Vývojáři se nespokojili s tím, že by pouze nanesli textury rzi na kovové objekty, pokřivili stromy a polámali ploty. Došlo ke kompletní přeměně světa velmi výrazným způsobem, zároveň však často najdete místa, která si okamžitě vybavíte, přestože některé budovy jsou zasypány písečnými dunami a na jiné padly mohutné sloupy elektrického vedení. Hru dokonce odstartujete ve srubu Josepha Seeda a jen o pár chvil později se podíváte do bývalého městečka Fall´s End, kde jste z vodní nádrže odstřelovali přívržence sekty New Eden a kde vás v místním kostelíčku mučil samotný Seed.

Celý obraz postapokalyptického světa dokreslují zmutovaná zvířata včele s radioaktivními medvědy nebo jeleny albíny s fosforeskujícím parožím. Vizuální inspirace Rage, zejména co se množství růžové barvy týče, mi ve výsledku nepřišla tak otravná, jak jsem si původně myslel, ostatně celý kraj mají pod palcem dvě nafrněné slečny, takže růžová prostě dává smysl. Far Cry New Dawn má opravdu daleko do pouhého reskinu, protože tvář krajiny se kompletně změnila a já jsem si její nový vizuál skvěle užíval.

Far Cry New Dawn; gameplay: lokace Falls End Far Cry New Dawn; gameplay: úkol, fotografie

Některá ikonická místa poznáte sami, s jinými vám pomůže vedlejší quest, ve kterém podle starých fotek hledáte dříve významné lokace.

Obsazuj základny, sbírej suroviny a zabíjej

Základní mechaniky se dle očekávání nijak nezměnily, přestože v rámci většího survival zaměření některých prvků ubylo a jiné zase dostaly větší prostor. Středobodem hraní je však stále obsazování základen, což je hlavním zdrojem etanolu potřebného k chodu vaší základny. Kolem té se vlastně točí veškerý sběr surovin a vůbec všeho, co děláte. Prosperity, jak se váš nový domov jmenuje, totiž potřebuje pořádně vylepšit, aby mohl odolávat nájezdům gangu Highwaymen a v ideálním případě ho i porazit.

Far Cry New Dawn; gameplay: město, Prosperity Far Cry New Dawn; gameplay: instrukce Far Cry New Dawn; gameplay: budování základna

Základna se designérům skutečně povedla a budete se na ni rádi vracet. Na jedné ze zdí dokonce najdete plakáty s popisem základních mechanik, to kdybyste si nevěděli rady.

Většinu herního času vám zabere právě sběr vzácného etanolu a dalších surovin, příběhových misí je totiž nečekaně málo, a tak vás hra většinou počastuje úkolem „vylepši základnu na další stupeň“, což vám může zabrat i několik hodin. Vlastně to ale není úplně na škodu – tempo hry si tak určujete sami stejně tak jako to, čemu se budete věnovat. Suroviny lze totiž získávat vícero způsoby. V rámci Prosperity pak musíte vylepšovat jednotlivá stanoviště, jako je garáž, zahrádka nebo ponk pro výrobu zbraní. S každým dalším vylepšením se vám pak odemkne lepší vybavení, takže budování základny je vaším cílem i mimo příběhové aktivity.

V rámci většího příklonu k survivalu je budování základny velmi příjemnou novinkou, podobně jako crafting zbraní. Ty si musíte vyrábět ze šrotu, který najdete všude kolem, takže místo bajonetu si izolepou přilepíte zrezlý šroubovák a hledí vytvoříte z vodovodní trubky. Zbraní je velké množství a jejich vzhled vás bude opravdu bavit. Stejně na tom pak je výroba vozidel či dalšího vybavení, vše si musíte sami posbírat a posléze vyrobit.

Far Cry New Dawn – expedice (gameplay)

Jednou z novinek jsou tzv. expedice, při kterých jste vysazeni v oblastech mimo hlavní mapu (zábavní park, tanker či most přes řeku) a vaším cílem je najít schovaný balíček a bezpečně ho dopravit k místu vyzvednutí.

Série Far Cry je králem mainstreamu

Pokud do Far Cry New Dawn skočíte ze hry jako je Red Dead Redemption 2 nebo dokonce The Legend of Zelda: Breath of the Wild (obojí můj případ), budete hodně překvapeni. Nejnovější přírůstek do série Far Cry mě vodil za ručičku snad ještě více než předchozí díl, už v rámci první hodiny jsem si tak kupříkladu zakoupil mapu všech míst, kde se dají nalézt suroviny. Navíc v momentě, kdy kolem tohoto místa alespoň projedete autem, se k němu můžete kdykoli přesunout pomocí rychlého cestování. Neměl jsem tak kupříkladu vůbec potřebu vylepšovat garáž a vyrábět si jakékoli vozidlo. Všude jsem se přesunul během pár vteřin (loadingy jsou relativně krátké) a stejně tak s hledáním surovin nebyl problém.

Far Cry New Dawn; gameplay: perky, schopnosti

K mé nespokojenosti zůstal beze změn systém perků, které si odemykáte za plnění výzev. Musíte tak splnit předem dané podmínky (zabít 50 nepřátel určitou zbraní, obsadit 5 základen a podobně). Vaši postavu tak nemůžete rozvíjet jednoduše tím, že hrajete, ale musíte sledovat většinou zcela nezáživné výzvy.

Na druhou stranu mě potěšilo pár misí, kde bylo třeba zapojit logické myšlení i prostorovou orientaci, po většinu času však New Dawn nabízí klasickou hratelnost, kterou předváděly předchozí díly. Ve výsledku jsem tak ze hry trochu zmatený. Mnoho prvků (příběh, délka hry, jednoduchost) zůstalo vyloženě za očekáváním, přesto všechno jsem si ale hraní opravdu užil. Série Far Cry vás možná nikdy nesejme dokonalým příběhem či duchaplnou zápletkou, ale hratelností půjde vždy o špičku. Dobývání základen je stejně návykové jako crafting zbraní a střelba do narůžovělých protivníků zkrátka taky jen tak neomrzí.

Fanoušci série Far Cry budou spokojeni

Pokud vás tedy bavily předchozí díly, s New Dawn neuděláte chybu. Jestli ale čekáte, že se série Far Cry posune jiným, novým směrem, podobně jako to udělali v Ubisoftu se sérií Assassin´s Creed, musíte bohužel čekat dál. Zklamáním v rámci nejnovějšího dílu je především příběh a dvojice hlavních záporáků. Nepotěší ani nečekaně krátká herní doba. Far Cry New Dawn jsem totiž dohrál za necelých jedenáct hodin s občasným věnováním se vedlejším úkolům. Pokud tedy půjdete pouze po příběhu, do devíti hodin se rozhodně vejdete, což je v rámci série nepříjemné překvapení.

Far Cry New Dawn; gameplay: srub Far Cry New Dawn; gameplay: tráva, příroda Far Cry New Dawn; gameplay: noc

Far Cry New Dawn předvádí stejně jako jeho předchůdci perfektní grafické zpracování. Rozdíly oproti pětce jsou minimální, počítat ale můžete s hezčími texturami, delší dohledovou vzdáleností a z mého subjektivního pohledu i lepším uměleckým zpracováním.

Naopak vyzdvihnout je třeba skvěle transformované Hope County, do kterého se jednoduše musíte podívat, pokud vás pátý díl bavil. Sympatická je také nižší cenovka, čímž autoři dávají najevo, že jsme dostali spíše velký přídavek než další plnohodnotný Far Cry. A já jsem vlastně rád, že této šance ukázat nám postapokalyptické Hope County využili.

Tato recenze byla napsaná pro PS4 Pro verzi.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Far Cry New Dawn: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 69 % Alza Magazín
Hlavní parametry: Hratelnost
95 %
 Audiovizuální zpracování
95 %
 Znovuhratelnost
60 %
Far Cry New Dawn; recenze

Klady

 • Vynikající hratelnost
 • Postapokalyptické Hope County
 • Vylepšování základny
 • Skvělá grafika

Zápory

 • Nudný příběh
 • Nezajímaví záporáci
 • Krátká herní doba
 • Možná až přílišné zjednodušování hry
Filip Němec

Filip Němec

Hry byly mým nejlepším přítelem i milenkou již od dětství. O hrách jsem začal psát už na střední škole, čímž jsem vysedávání u herních strojů ospravedlňoval nejdříve před rodiči a nyní před manželkou. V minulosti jsem ve formě textu i herních pořadů přispíval pro magazíny jako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazínu mám na starosti herní konzole všeho druhu a z her pak zejména závody, v osobní rovině jsem navíc hlavním strůjcem vyostřených diskusí mezi konzolisty a PC Master Race.

Far Cry New Dawn – Novinky

 1. (30. 1. 2019) Gameplay záběry ukazují, jak se Far Cry New Dawn odlišuje od předchůdce
 2. (20. 1. 2019) Oficiální HW požadavky Far Cry New Dawn a další novinky
 3. (16. 12. 2018) První gameplay záběry z Far Cry New Dawn
 4. HW nároky pro Far Cry New Dawn PC

Gameplay záběry ukazují, jak se Far Cry New Dawn odlišuje od předchůdce

• Novinky: 30. 1. 2019 • Autor: Filip Němec

Spolu s novým příběhovým trailerem, kterému se věnujeme v další části článku, vypustili autoři také pět minut dlouhé komentované gameplay video, které opět poodhaluje roušku tajemna nad již za nedlouho vycházející akcí Far Cry New Dawn. Nám známé Hope County pokřivila radiace, zvířata mírně zmutovala a přírodní jev zvaný Super Bloom posel celý kraj pestrobarevnými květinami. Hlavním klaďasem v příběhu ale nebudete pouze vy, do Hope County totiž zavítáte spolu s mužem jménem Rush, který se zaměřuje na pomoc osadám přeživších, jež se musí krom vlastní obživy starat také o neustálé nájezdy gangu Highwayman.

Hlavním úkolem tak bude vybudování vlastní základny (není jasné, jestli zůstaneme jen u jedné nebo vzhledem k Rushově kočovnému stylu života několikrát přesídlíme podobně jako třeba v Red Dead Redemption 2). Návrat samozřejmě oslaví jeden z hlavních prvků posledních dílů – kooperace s dalšími parťáky, které může kdykoli nahradit další hráč. Autoři by samozřejmě byli hloupí, pokud by nevyužili možnosti zahrát na nostalgickou notu, a tak se vrátí staří známí jako Nick Ray – odborník na vše, co léta a ještě k tomu střílí. Mezi parťáky však budou i nováčci.

Far Cry New Dawn – Noví nepřátelé, nové lokace a noví mazlíčci (Gameplay trailer)

Autoři zjevně vycítili nemilosrdné nářky nad podobností s pátým dílem, v aktuálním videu se nás tak snaží přesvědčit, že novinek přeci jen bude dost.

Kromě babičky-spinerky Nany mě zaujal zejména kanec Horacio, který je na rozdíl od psa Boomera z pátého dílů stejně vysoký jako vy a svými kly dokáže fungovat také jako rychlé mobilní beranidlo. Vedle toho bude možné najímat i specialisty, kteří zušlechtí vaši základnu a odemknou kupříkladu nové možnosti pro cestování. Důležitou roli bude hrát pravděpodobně i množství přeživších, které do svého sídla naverbujete. Vzhledem k survival zaměření pak vzroste i důležitost surovin, budeme tak mít o důvod víc dobývat nepřátelské základny, přepadávat konvoje nebo krást nádrže s etanolem.

Příběhový trailer naplno odhaluje návrat Josepha Seeda

Pro pochopení New Dawn je nápomocný i nově vydaný příběhový trailer, který přibližuje, v jakém stavu se Hope County aktuálně nachází, tedy ve stavu nejvyšší zoufalosti. Kraj terorizuje gang Highwayman, původní zkazky se však naplnily a nový trailer plně odhaluje, že tu je kromě kupy novinek ještě jeden starý známý – fanatický vůdce Joseph Seed, se kterým přežil i jeho kult New Eden. Abychom dokázali dvojčata Lou a Mickey porazit, z traileru to vypadá, že se s kultem New Eden alespoň na krátkou dobu spojíme. Pokud tomu bude opravdu tak, mohli si tohle překvapení uschovat. Nebo jde o dobře nahozenou udičku? V případě Ubisoftu o tom bohužel pochybuji.

>Far Cry New Dawn – příběhový trailer

Příběh by mohl být vcelku zajímavý i tentokrát, škoda jen, že autoři už takto dopředu propálili přítomnost Josepha Seeda z předchozího dílu a spolčení s jeho fanatickým kultem.

Zoufalost tohoto činu komentuje i samotný Joseph, vždyť to byl právě on, koho jsme se v původní hře pokusili tolikrát zabít. Jenže účel světí prostředky. Musím přiznat, že tento příběhový prvek se mi hodně líbí, Joseph Seed u mě stojí po boku „velikánů“ série jako byl pragmatický Pagan Min či totálně bláznivý Vaas. Naproti tomu dvojice Lou a Mickey mi vyloženě leze na nervy. Co se z tohoto sesterského dua nakonec vyklube, zjistíme už 15. února, kdy Far Cry New Dawn vychází na PC, PS4 a Xbox one.Oficiální HW požadavky Far Cry New Dawn a další novinky

• Novinky: 20. 1. 2019 • Autor: Filip Němec

Báli jste se, že Far Cry New Dawn nerozjedete na svém počítači? Nyní už budete mít jasno. Autoři oznámili oficiální požadavky, které se prakticky neliší od toho, co po vás chtěl Far Cry 5. Pokud jste tedy bez problémů rozběhli předchozí díl, s New Dawn se nemusíte ničeho bát.

Far Cry New Dawn se odehrává 17 let po Far Cry 5

Autoři se mezitím také rozpovídali o několika nových detailech. Přenést sérii Far Cry do postapokalyptického prostředí prý měli v úmyslu již dlouho a konec Far Cry 5 k tomu samozřejmě přímo vybízel. Příběh Far Cry New Dawn se odehrává 17 let po konci pátého dílů, jež končí (pozor spoiler!) výbuchem atomové bomby. V průběhu zmíněných sedmnácti let si Hope County prošla mimo jiné šest let trvající „dobou ledovou“, po které se do oblasti vrátila některá, nyní logicky trošku zmutovaná zvířata a také někteří lidé.

Far Cry New Dawn; screenshot: auto Far Cry New Dawn; screenshot: základna

Obrázek 1: Far Cry New Dawn se v mnoha ohledech podobá rovněž letos vycházející akci Rage 2. Obrázek 2: Novinkou New Dawn by mělo být budování vlastní základny.

Hlavní postavou pak nebude nikdo z předcházejícího dílu. V New Dawn se vžijeme do role nově příchozího přeživšího, který chce v Hope County vybudovat své obydlí a samozřejmě v první řadě zejména přežít. Autoři zmiňují, že sami zkoumali (samozřejmě čistě teoreticky), jaký by ve skutečnosti mohl mít následky výbuch nukleární bomby. Inspirovali se tak u skutečných modelů a zakomponovali do New Dawn kupříkladu přerod některých biomů do pouště, v mnoha ohledech se ale drželi čistě své fantazie, jak můžeme vidět kupříkladu na vizuálním ztvárnění fauny i flóry.

Ačkoli Ubisoft prezentuje Far Cry New Dawn jako kompletně novou hru s unikátním příběhem, velmi se obávám reálného přijetí hráči. Zatím totiž New Dawn působí jako přeskinovaný pátý díl, autorům navíc nepřidá na argumentech ani to, že se vše odehrává na původní mapě. Na jedné straně sice oceňuji možnost podívat se, jak již známá místa příroda přetvořila k obrazu svému, když ale přijde na recyklování obsahu, hráči dokáží být někdy opravdu zlí. Snad nám tak autoři brzy představí i nové mechaniky, které s příklonem k survivalu jistě rozšíří možnosti craftingu či budování základny. Far Cry New Dawn vychází už 15. února na PC, PS4 a Xbox One.První gameplay záběry z Far Cry New Dawn

• Novinka: 16. 12. 2018 • Autor: Filip Němec

Když přijde řeč na hry, známé rčení, že obrázek vydá za tisíce slov, bezesporu platí. A když jsou to obrázky pohyblivé, ještě lépe. V případě Far Cry New Dawn jsem opravdu vděčný za jakékoli gameplay záběry, autoři totiž o hře od jejího oznámení příliš neprozradili. New Dawn je však tolik podobný svému předchůdci, že možná prozrazovat není ani co. Hlavní změnou, kterou jsme rozebírali už v předchozím článku, je samozřejmě upravený vizuál, který autoři vysvětlují výbuchem atomové bomby, a přestože nejsem jaderný fyzik, nejsem si jistý, jestli by takový výbuch dokázal zvýšit množství růžové barvy až takovým, pro někoho dosti nevkusným způsobem.

Sytě růžová se stala hlavním rysem nadcházejícího dílu a prosákla do všech oblastí hry. Tím nejzásadnějším je samozřejmě prostředí samotné, kde se to hemží křiklavě růžovou flórou a nedotčená nezůstala ani samotná obloha, která taktéž dostala růžový nádech. Do toho všeho přijali za svou tuto barvu i některé gangy, které si s ní zdobí nejenom svá obydlí, ale třeba i zbraně a ošacení. V neposlední řadě se pak všudypřítomná růžovka probojovala i do uživatelského prostředí.

Far Cry New Dawn - 8 Minutes of Gameplay

První záběry z hraní nám toho prozrazují mnoho. Bude tohle všechno ale stačit na samostatnou hru? Mrkněte na záběry youtube kanálu usgamernet.

Novinkou je budování základen

Mám pocit, že na to, jak krátce je Far Cry New Dawn mezi námi, jsme si až příliš dělali srandu ze svérázného vizuálního zpracování – pojďme tedy k něčemu serióznějšímu. Je tedy ve hře něco opravdu nového, kromě trochu znepokojujícího zaměření autorů na růžovou barvu? Když pominu fakt, že podle gameplay videa je možné nechat do dopravního prostředku nasednout konečně i vašeho psa, nejzajímavější novinkou je budování vlastní základny. O tom autoři vlastně neřekli vůbec nic a pouze odečítám ze záběrů z hraní, dá se však očekávat, že společnost se po jaderné katastrofě rozdělila na gangy, které, aby přežily, si vytváří svá vlastní společenství.

Na své základně tak budete moci nakupovat lepší vybavení, trénovat, vyvíjet nové zbraně nebo se vydávat na expedice. Svůj domov by pak mělo jít v průběhu hry vylepšovat, což nejspíše přinese nové možnosti, zejména co se týče výroby zbraní. Vzhledem k zasazení do postapokalyptického světa se tvorba střeleckého arzenálu totiž přesune od pouhého nakupování ke craftingu, který vypadá poměrně lákavě. Nejvíce se mi ale líbí výsledné zbraně, zejména pak ty velmi vynalézavé (a taktéž brutální), jako je vrhač ozubených kotoučů do pily, zatímco třeba samopal z gameplay ukázky střílí jako dětská flusačka.

Far Cry New Dawn; screenshot, partaci Far Cry New Dawn; screenshot, crafting

Obrázek 1: Návrat oslaví i umělou inteligencí řízení parťáci. Obrázek 2: Naopak novinkou je detailnější crafting zbraní.

Far Cry New Dawn nabídne staré i nové lokace

První dostupné záběry pak poskytují krátký pohled  na nové parťáky řízené umělou inteligencí a v závěru videa i samotnou akci, která je ale nachlup stejná jako to, co můžeme znát z Far Cry 5, respektive čtvrtého dílu. Nabízí se samozřejmě polemika nad tím, zda Far Cry New Dawn neměl být spíše přídavkem pro pátý Far Cry, a to nejen z důvodu minimálního množství novinek, ale také protože se většina hry bude odehrávat na původní mapě. Zatím v tomto ohledu nemáme kompletní informace, New Dawn by však měl obsahovat část původních lokací (pravděpodobně však ne celou původní mapu) a také nové oblasti.

Far Cry New Dawn; screenshot, motorka Far Cry New Dawn; screenshot, zvirata

Obrázek 1: Jedním z lákadel Far Cry New Dawn má být postapokalyptický svět. Obrázek 2: Jeho součástí mají být i zmutovaná zvířata. Uvidíme, jak moc autoři popustili uzdu své fantazie.

Podíváme se tak do již známé Montany, zatímco z nových míst se máme těšit na Grand Canyon nebo Floridu. Nové oblasti prý budou menší a vzájemně oddělené, díky tomu bude do nich možnéumístit více nepřátel a udělat tak Far Cry ještě intenzivnější. Původní lokace z Montany pak budou samozřejmě adekvátně přepracované, New Dawn se totiž odehrává 17 let po Far Cry 5. Více se o hře dozvíme pravděpodobně již brzy, Far Cry New Dawn totiž vychází už 15. února 2019 na PC, PS4 a Xbox One.

Far Cry New Dawn – Oznámení

 1. Ubisoft oznamuje Far Cry New Dawn, vyjde 15. února 2019
 2. HW nároky pro Far Cry New Dawn PC

Ubisoft oznamuje Far Cry New Dawn, vyjde 15. února 2019

• Oznámení: 8. 12. 2018 • Autor: Filip Němec

Ubisoft před pár dny vypustil teaser na další díl série Far Cry, který jasně naznačoval postapokalyptické zaměření. Oznámení Far Cry New Dawn na The Game Awards 2018 potvrdilo záměr nasměrovat sérii k prozatím neprozkoumanému tématu. Far Cry New Dawn totiž bude navazovat na události předchozího dílu, a přestože nemám v plánu odhalit těm, kteří ještě pátý díl nehráli, čím přesně končí, z teaseru a následného traileru je to zcela jasné.

Far Cry New Dawn – oznamující video z The Game Awards 2018 (trailer)

Trailer sice nenabízí žádnou hratelnou ukázku, přesto toho o hře prozrazuje mnoho. Už teď je jasné, že ani Far Cry New Dawn sám sebe nebude brát příliš vážně a nabídne akci vizuálně i tematicky podobnou chystanému Rage 2.

Far Cry New Dawn se totiž odehrává v postapokalyptickém světě, jehož aktuální tvář je výsledkem výbuchu atomové bomby. Na mě osobně však New Dawn po vizuální stránce působí spíše jako kreativní výstřelek vývojářů, kteří se velmi okatě inspirovali u her jako Rage 2 a do zmíněné jaderné bomby napěchovali kromě plutonia také pořádnou dávku zahradního hnojiva. Zaměřením na postapokalyptické řádění gangů ohánějící se rezavými mačetami pak hra připomíná zase open world akci Mad Max.

Ubisoft to však s otevřenými světy umí, a tak se můžeme téměř jistě spolehnout na to, že Far Cry New Dawn bude dobrou akční hrou, jen ne možná zcela originální. 

Autoři prozradili, že New Dawn nabídne stejně jako jeho předchůdce kampaň pro jednoho hráče, kterou však půjde projít i v kooperaci, přibýt by pak měli noví parťáci. Novinkou má být budování základen, které půjde všemožně vylepšovat. Více se pravděpodobně dozvíme velmi brzy, Far Cry New Dawn totiž vychází už 15. února, a to na PC, PS4 a Xbox One.

Far Cry: New Dawn; screenshot: příroda Far Cry: New Dawn; screenshot: příroda, zbraně Far Cry: New Dawn; screenshot: příroda, nepřátelé

Obrázek 1: Stejně jako v předchozích dílech bude, zdá se, důležitou součástí i příroda, která si bude žít vlastním životem. Obrázek 2: Slibně působí po domácku vyrobené zbraně. Obrázek 3: V roli hlavního záporáka vystřídají fanatického Josepha sestry Lou a Mickey. I tato dvojice je však evidentně zralá na návštěvu ústavu doktora Chocholouška.

HW nároky pro Far Cry New Dawn PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky HW požadavky pro hraní ve 4K a 30fps HW požadavky pro hraní ve 4K a 60fps
Operační systém Windows 7 SP1, Windows 8.1, Windows 10 (64-bit) Windows 7 SP1, Windows 8.1, Windows 10 (64-bit) Windows 10 (64-bit) Windows 10 (64-bit)
Procesor Intel Core i5-2400, 3,1 GHz / AMD FX-6300, 3,5 GHz Intel Core i7-4770, 3,4 GHz / AMD Ryzen 5 1600, 3,2 GHz Intel Core i7-6700 3.4 GHz / AMD Ryzen 5 1600X 3.6 GHz Intel Core i7-6700K 4.0 GHz / AMD Ryzen 7 1700X 3.4 GHz
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 670 / AMD R9 270 (2GB VRAM s Shader Model 5.0) NVIDIA GeForce GTX 970 / AMD R9 290X (4GB VRAM s Shader Model 5.0) NVIDIA GeForce GTX 1070 (8GB) / AMD RX Vega 56 (8GB) NVIDIA GeForce GTX 1080 SLI (8GB) / AMD RX Vega 56 CFX (8GB)
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0 DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 8 GB 8 GB 16 GB 16 GB
HDD 30 GB 30 GB 30 GB 30 GB

S jakým herním PC na Far Cry New Dawn?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox GTX1060

Minimální požadavky:

Alza GameBox GTX1060

Alza GameBox GTX1070Ti

Doporučené požadavky:

Alza GameBox GTX1070Ti

Alza GameBox RTX2080

Pro náročné:

Alza GameBox RTX2080

i Mohlo by vás zajímat
Alza Magazín

Jsme Alza Magazín

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Far Cry New Dawn vychází 15. února 2019 na PC, PS4 a Xbox One. O novinkách vás budeme pravidelně informovat.

Far Cry: New Dawn - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, české titulky, žánr: akční, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus, ve které jste poslední obranou transformovaného, postapokalyptického Hope County. Pomozte komunitě přeživších být silnější a s lepším arsenálem. Bojůvky o každý píď území a expedice napříč mapou jsou na denním pořádku, stejně jako formování nečekaných spojenectví a to vše pro přežití v tomto novém světě plném nástrah a nebezpečí.

-15% 469,-
399,- bez DPH 330,-
Koupit
Akční cena
Na cestě 1 ks
Očekáváme 28.10.2021
Objednací kód: MSX591
Far Cry: New Dawn - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, české titulky, žánr: akční, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold, ve které jste poslední obranou transformovaného, postapokalyptického Hope County. Pomozte komunitě přeživších být silnější a s lepším arsenálem. Bojůvky o každý píď území a expedice napříč mapou jsou na denním pořádku, stejně jako formování nečekaných spojenectví a to vše pro přežití v tomto novém světě plném nástrah a nebezpečí.

-15% 469,-
399,- bez DPH 330,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít dnes od 19:45
Skladem > 10 ks
Objednací kód: MXO562
Far Cry 5
Hra na PC - krabicová verze, české titulky, žánr: akční a FPS/Střílečky V rozsáhlém světě Far Cry 5 budou vaše limity a kreativita testovány proti nejhoršímu nepříteli, který Far Cry kdy viděl. Staňte se majákem naděje všech obyvatel Hope County.

-12% 679,-
599,- bez DPH 495,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít dnes od 19:45
Skladem > 5 ks
Objednací kód: WG3128
Far Cry 5 - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, české titulky, žánr: akční a FPS/Střílečky, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold V rozsáhlém světě Far Cry 5 budou vaše limity a kreativita testovány proti nejhoršímu nepříteli, který Far Cry kdy viděl. Staňte se majákem naděje všech obyvatel Hope County.

-6% 799,-
749,- bez DPH 619,-
Koupit
Můžete mít ihned na prodejně Ostrava
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO2601
Far Cry 5 - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, české titulky, žánr: akční, simulátor a FPS/Střílečky, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus V rozsáhlém světě Far Cry 5 budou vaše limity a kreativita testovány proti nejhoršímu nepříteli, který Far Cry kdy viděl. Staňte se majákem naděje všech obyvatel Hope County.

-6% 799,-
749,- bez DPH 619,-
Koupit
Můžete mít ihned na 8 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MSX2381
Far Cry 5 - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční a FPS/Střílečky.

1 899,- bez DPH 1 569,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0959
Far Cry 5 Season Pass - Xbox Digital
Herní doplněk / DLC - Xbox One S/Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Akční, pro uplatnění je vyžadována základní hra

819,- bez DPH 677,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0950
Far Cry 5: Lost on Mars - Xbox Digital
Herní doplněk / DLC - Xbox One S/Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Akční, pro uplatnění je vyžadována základní hra

259,- bez DPH 214,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0736
Far Cry 5: Dead Living Zombies - Xbox Digital
Herní doplněk / DLC - Xbox One S/Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Akční, pro uplatnění je vyžadována základní hra

209,- bez DPH 173,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0759
Far Cry 5 Season Pass - PS4 CZ Digital
Herní doplněk / DLC - PS4/PS4 Pro, elektronická licence, klíč pro CZ PS Store, žánr: Akční, Simulátor a FPS/Střílečky, pro uplatnění je vyžadována základní hra - je vyžadována plná verze hry.

859,- bez DPH 710,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MSXESDCZ131
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi