Během svátku 28.10. jsou uzavřeny pobočky Děčín, Kladno, Brno-Lískovec a Frýdek-Místek. Všechny ostatní pobočky zůstávají otevřené pro výdej objednávek.
Všechny dárky jako na dlani Zachumlejte miminko do tepla

FIFA 18 (RECENZE a NOVINKY) – Mistrovství světa ve fotbale s předstihem

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Zřejmě jste zaznamenali naši novinku z počátku měsíce května, v níž jsme vás lákali na rozšiřující balíček k fotbálku od EA Sports. FIFA 18 dostala 29. května bezplatnou aktualizaci, jež vám umožní absolvovat mistrovství světa letos pořádané v Rusku. V dnešním textu se dozvíte, zda se vyplatí vrátit se zpátky na zelený pažit, nebo raději vyhlížet slibně vypadající fotbalové přírůstky s číslovkou 19 v názvu.

Recenzi FIFA 18 si můžete přečíst zde.

Alza Magazín

FIFA 18 (hra) | FIFA (herní série)

Sportovní hra FIFA 18 je 25. dílem herní série FIFA. Titul vyvíjí studia EA Vancouver a EA Romania a vydává společnost EA Sports. Hra vyšla 29. 9. 2017 na PC, PS4, PS3, Xbox One a Xbox 360 s českou lokalizací. Hra obsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | Recenze | FIFA 19 Recenze | FIFA 20 Recenze

Části článku:

Ruské mistrovství o dva týdny dříve ve FIFA 18

(31. 5. 2018) Pokud už nemůžete vydržet a slídíte po každé novince o nadcházejícím svátku fotbalu, pročítáte oznámené sestavy a poté kroutíte hlavou nad nerozumem trenérů, tak vaše srdce zaplesá nad možností zavítat ve FIFA 18 na východ Evropy o čtrnáct dní dříve. Absolvujete turnaj v kopané se vším všudy a povedete svůj vyvolený tým (všichni myslíme na Island, že?) přes všechny překážky k zisku vítězného poháru. Autoři DLC si totiž dali obrovskou práci s aktualizací respektující aktuální složení týmu. Navíc grafickým faceliftem prošli také někteří hráči a nové dresy reprezentací.

To je však jen drobnost vůči důrazu na prezentaci samotného soupeření ve skupinách a vyřazovacích bojích. EA totiž vlastní kompletní licenci na představení největší fotbalové události tohoto roku, což pro nás, hráče, znamená kopání do oficiálního míče pro mistrovství světa, návštěvu ruských stadionů (včetně těch nejnovějších vybudovaných pro účely nadcházející události) a samozřejmě nádhernou grafiku menu vycházející z ruských tradičních vzorů. Za nás si nemůžeme na nic stěžovat, protože dřívější hratelnost založená na enginu Frostbite nyní nabízí skvěle umíchanou mistrovskou omáčkou okolo.

FIFA 18; World Cup Russia, hlediště, fanoušci FIFA 18; World Cup Russia, stadion FIFA 18; World Cup Russia, vypjaté situace

Obrázek 1: FIFA 18 uměla podat zápasovou atmosféru slušně už v základní hře, DLC World Cup však posouvá reakce fanoušků ještě kousek blíže realitě. Obrázek 2: Pořádné napětí vládne v ruských svatostáncích během bojů ve skupině i ve vyřazovacích pavoucích. Obrázek 3: Na hřišti se občas strhne mela. Červená karta v prodloužení je dobrý důvod k pozdvižení.

Fanoušek postupujících týmů do hlavní soutěže se bude vznášet na obláčku blaha, protože se myslelo na nejmenší detaily. Uvedu příklad na mnou favorizovaném Islandu. Defenzivní styl s rychlými výpady likvidoval každého protivníka, který se snažil hrát útočnou kombinační hru. Měl jsem to štěstí narazit na hračičky z Argentiny, Španělska a Portugalska a neměli šanci. Mnohem větší oříšek přišel s běhavými Peruánci či zarputilými Němci. Každý zápas má patřičnou dynamiku, s níž se musíte sžít. Mimo herní pojetí se designérům povedlo vychytat i mimozápasové chování hráčů. Když jsem po vítězném mači poprvé uviděl islandskou variaci „haky“, běhal mi mráz po zádech.

Co dodat? DLC World Cup Russia k FIFA 18 se zkrátka povedl. Hlavním lákadlem je samozřejmě cena – kdo by nebral parádní obsah zadarmo, že? Dokonce si troufnu tvrdit, že s vidinou pěkné slevy se vyplatí FIFU 18 pořídit právě kvůli DLC, pokud ji ještě nevlastníte. Své příznivce si určitě najde přidružená verze FUT ligy se současnými i legendárními hráči a novým vizuálním pojetím kartiček. Takže na nic nečekejte a běžte bojovat o vytoužený zlatavý artefakt proti nejlepším týmům světa!

FIFA 18; World Cup Russia, haka FIFA 18; World Cup Russia, Island je mistrem světa FIFA 18; World Cup Russia, grafika, ruské motivy

Obrázek 1: Originální islandská oslava je pouhým příkladem dokazující pečlivost autorů DLC World Cup Russia. Obrázek 2: Hodně přitažené za vlasy, ale FIFU 18 hrajeme právě kvůli tomu, abychom si plnili sny. Obrázek 3: Originální grafické pojetí materiálů k mistrovství světa evokuje ruské reálie.Kdo ovládne planetu letos?

(10. 5. 2018) Tvůrci FIFA 18 nejsou žádní troškaři, a proto se můžeme těšit na kompletní sestavy 32 týmů, které se na mistrovství světa kvalifikovaly. Osobně nevidím žádný problém v sestavení evropských či jihoamerických mužstev, protože hrají ve vrcholových týmech zahrnutých v základní verzi fotbálku od EA. Daleko více jsem zvědavý, jakým způsobem se povede doplnit méně známé čutálisty amerického, afrického či asijského kontinentu. U nich bych spíše tipoval zaměření na vizuální shodu, zatímco jednotlivé pohyby široké veřejnosti skrytých hráčů a vnitřní chemie týmů budou upozaděny. Ale třeba budu mile překvapen.

FIFA 18; World Cup, pohár, míč

Pod kouzelnou licencí organizace FIFA však nespadají pouze hráči samotní, ale také možnost využít věrnou podobu dvanáctky stadiónů, na nichž se týmy střetnou. Očekávat tak můžeme např. i nově renovovaný svatostánek CSKA Moskva VEB Arena. Novinek se dočkají také fanoušci sportovního merche, protože oprávnění na zpracování MS s sebou přináší také novou řadu oficiálních dresů, jež si jednotlivé národní týmy do Ruska přivezou, a samozřejmě novou vizáž míče, s nímž se bude hrát. 

FIFA 18; Wallpaper: World Cup, stadion Moskva FIFA 18; Wallpaper:World Cup, Stadion Petrohrad FIFA 18; Wallpaper: World Cup, stadion Soči

A to nejlepší na závěr. Mimo kompletních sestav a vizuálního přizpůsobení největšího svátku kopané se můžete těšit na nové módy. Určitě nepřekvapí offline a online verze samotného mistrovství světa, ale podle mě bude velmi pozitivně přijata možnost vytvoření vlastního turnaje (kde třeba můžete kvalifikovat ČR, když se jim v reálu tak nedaří). O své nepřijdou ani příznivci budování svého týmu snů, protože na nadcházející akci připravili v EA nové možnosti pro FUT 18 ligy (nějak se update zdarma zaplatit musí), v nichž se objeví nejen současní hráči, ale také legendy časů minulých. Ve své podstatě se 29. května připravte na výživný balíček, který řadu z vás přiková u obrazovek na dalších pár hodin.

FIFA 18; Wallpaper: World Cup, Argentina FIFA 18; Wallpaper: World Cup, nejslavnější hráči FIFA 18; Wallpaper: World Cup, Španělsko

FIFA 18 preview

FIFA 18 Icons Stories – kartičky legendárních hráčů ve třech verzích

Toto roční období nabízí několik jistot: úmorná vedra, veletrh E3 2017 a také pravidelně se opakující klání o nejlepší fotbalový simulátor v podání nekonečných sportovních sérií PES a FIFA. Konami svého zápasníka do pomyslného ringu vypustí už 14. září, EA Sports a její FIFA 18 dorazí o dva týdny později, 29. září. Měl by si PES dělat starosti? FIFA 18 s podtitulem „The World’s Game“ (Světová hra) opět nabídne podstatně širší výběr fotbalových klubů, ale hlavně na rozdíl od svého konkurenta dorazí i na hybridní konzoli Nintendo Switch – i když to bude mít háček (o tom viz dále).

FIFA 18 Ultimate Team Icons budou ve třech verzích, na Switchi budou chybět

(Update 10. 8. 2017) V rámci nového herního prvku FIFA 18 jménem Stories budou velikáni fotbalových dějin k dostání ve třech časově odlišných verzích. Takže třeba takový Ronaldinho má svou kartičku pro rok 2002, kdy působil v Paris Saint-Germain, další z roku 2010, tedy z jeho angažmá v AC Milánu, a poslední, tzv. „prime“ kartu z roku 2004, kdy byl pravděpodobně na svém vrcholu s Barcelonou. Zatímco dvě z těchto Icons bude možné získat standardně přes balíčky a squad building challeges, k prime kartám se dostanete jen díky časově limitovaným balíčkům ve „Throwback“ čtvrtky.

Opět bylo také potvrzeno, že FIFA 18 na Nintendo Switch bude co do obsahu poněkud chudší než její ostatní edice. Z minulého traileru jsme se dozvěděli (i když šlo o informaci poměrně slušně zašitou v malém písmu), že majitelé Switche si budou muset odpustit příběhovou kampaň The Journey a FIFA jim nepojede na enginu Frostbite. Nyní je jasné už i to, že zapomenout mohou také na Icons a Stories.

Nakonec byl představen ještě jeden prvek týkající se Ultimate týmů, Squad Battles. Jde o týdenní singlové soutěže, kde se postavíte proti počítačem ovládaným mančaftům, které vytvořili jiní hráči. Odměny za vítězství jsou vysoké, avšak týkají se pouze platforem PC, Xbox One a PS4.

AC Sparta Praha se objeví ve FIFA 18

(Update 20. 7. 17) Sparťané, můžete slavit! Český fotbal jako celek a zejména jeho nejvyšší liga sice neprožívají nejlepší období, tu a tam se však jisté jiskřičky naděje na úspěšnější dny objeví. Mezi ně můžeme jistě započítat i nejnovější zprávu z EA, a sice skutečnost, že řady fotbalových týmů figurujících na soupisce FIFA 18 rozšíří i skvadra z Letné.

Nepřísluší nám se zde rozepisovat o bídném stavu české kopané, to přenecháme jiným expertům na slovo vzatým. O mnohém vypovídá už jen fakt, že se v průběhu tří sezón vystřídají na pozici generálního partnera hned tři společnosti, přičemž ta z let 2016/17 své dva původně plánované ročníky ani nevydržela. Proto fotbalové fanoušky (pokud tedy budou schopni na chvíli dát stranou klubovou rivalitu) určitě potěší oznámení z EA, podle kterého se v září ve FIFA 18 můžeme těšit na český tým - Spartu.

AC Sparta Praha na mistrovský titul už pár let čeká, chuť si tak její příznivci mohou spravit alespoň virtuálně. Uvidíme, jestli bude ve FIFA 18 vystupovat v pozici českého solitéra, zatím totiž nejsou informace, že by se ke sparťanům měly přidat další týmy. Přitom jednání s EA byla podle marketingového ředitele Sparty Tomáše Křivdy „bezproblémová a věcná“. Snad to uslyší i ostatní zástupci nejvyšší české fotbalové ligy – opravdu by byl třeba pro náš nejúspěšnější klub posledních let, plzeňskou Viktorku, takový problém vyjednat si s EA obdobné podmínky?

Mohla by si vzít ponaučení nejen z Letenských, ale i od jejich odvěkého rivala Slavie. Ta se totiž podle nejčerstvějších informací podívá do Pro Evolution Soccer 2018 a poměří tak síly třeba s FC Barcelonou nebo Borussií Dortmund.

Tváří FIFA 18 je Cristiano Ronaldo, Ultimate Team Legends už nejsou Xbox-exclusive

Jak je patrné už z reveal traileru FIFA 18, hlavní hvězdou, která svou tvář propůjčí nejen marketingové kampani, ale i samotnému obalu hry, bude portugalský útočník Realu Madrid Cristiano Ronaldo. Obchodní stránky se týká i další informace: vzácné kartičky Ultimate Team Legends byly přejmenovány na Icons, a co je podstatnější, zdá se, že už nejsou exkluzivitou pro Xbox, ale dostanou se k nim i hráči na PS4 a PC. Sony vs. Microsoft – 1:0.

FIFA 18; Cristiano Ronaldo

Exluzivní obsah Ultimate Team Legends ve FIFA 18 už nadále nebude výsadou pouze pro majitele konzole Xbox. Dále nám FIFA 18 nabídne zase o něco více fotbalových klubů a vylepšenou příběhovou kampaň. Souboj PES 18 - FIFA 18 tak může začít!

Příběhová kampaň FIFA 18 dál sleduje osudy mladého talenta Alexe Huntera

Na veletrhu E3 2017 byl podrobněji představen příběhový single-player mód The Journey. Příběhové kampaně sportovních titulů od EA jsou sympatickým pokusem, jak trošku oživit žánr her, jež už ze své podstaty a životnosti trvající vždy přesně jeden rok budou v žebříčcích originality vždy zaujímat spíše spodní příčky. Celé jméno kampaně zní „The Journey: Hunter Returns“, což pochopitelně znamená jediné: fiktivní fotbalista Alex Hunter se vrací.

Příběh mladého čutálisty FIFA 18 dále rozvine a přímo naváže na úspěchy, kterých se mu podařilo dosáhnout v minulém díle. Pokud jste tedy s Alexem vyhráli Premier League nebo jste získali FA Cup, přenesete si tyto tituly i do nové hry. Vaše kariéra by nyní už neměla být vázána pouze na anglickou ligu, podíváte se mimo jiné i do Brazílie či USA.

V módu se objeví i Cristiano Ronaldu a v profesním životě Alexe Huntera by měl hrát klíčovou roli. To je jistě solidní lákadlo, doufáme však, že nezůstane jenom u toho a že se EA poučí z předchozích chyb a single-playerovou kampaň FIFA 18 ve všech ohledech vylepší. Pravdou totiž je, že právě ona cesta nadějného fotbalového talenta do světa velké kopané příliš slávy neudělala, naopak šlo ve FIFA 17 o jeden z nejkritizovanějších prvků.

FIFA 18; Cristiano Ronaldo scores

Kdo jiný by se mohl objevit na obalu FIFA 18 než hvězdný útočník Cristiano Ronaldo? Ten si řekne o slovo i v příběhovém módu The Journey, kde se osobně setká s Alexem Hunterem. Doufejme, že FIFA 18 i díky tomuto kroku docílí mnohem zajímavějšího příběhu.

FIFA 18 bude i na Nintendo Switch! Jenže…

Tak jako minulý rok, i tentokrát poběží FIFA na enginu od EA DICE Frostbite (v současnosti velmi využívaný, viz třeba Mass Effect: Andromeda nebo připravovaný Star Wars Battlefront 2). Ovšem zde se dostáváme k onomu háčku zmíněnému na začátku článku: pokud se pozorně zadíváte na spodní text na konci traileru, zjistíte, že Frostbite a také single-playerová The Journey se týkají pouze platforem Xbox One, Playstaion 4 a PC. Jinými slovy, uživatelé Switche mají v tomto ohledu asi smůlu.

Co všechno se v recenzi FIFA 18 dozvíte?

 1. FIFA 18 a příběhový režim Cesta
 2. FIFA 18 nabídne chytřejší obránce
 3. Rychlejší a jednoduší přechody do útoku
 4. FIFA 18 a novinky v obsahu
 5. Grafické zpracování opět na jedničku
 6. FIFA 18 vs. Pro Evoluton Soccer 2018
 7. FIFA 18 je opět nejlepší díl série
 8. Recenze FIFA 18: závěrečné hodnocení
 9. HW nároky pro FIFA 18 PC

FIFA 18 a příběhový režim Cesta

Jednou z největších novinek předchozího ročníku byl příběhový režim, ve kterém jste si obuli kopačky smyšleného fotbalisty Alexe Huntera a pokusili se v jeho kůži probojovat do těch nejvyšších soutěží. Ačkoli reakce byly zprvu vlažné, brzy po vydání si tento režim získal velkou přízeň hráčů a nechybí tak ani v letošním dílu. Samozřejmě nedosahuje takových detailů a rozměrů, jako příběhové kampaně ve hrách odlišných žánrů, ale v rámci sportovních simulátorů jde o věc doposud nevídanou. 

FIFA 18; Wallpaper: Ronaldo, tah na branku

FIFA 18 opět vylepšila práci s míčem. Pokud se však pustíte do sprintu jako tady slavná CR7, manipulace s balónem bude podstatně složitější.

Fotbalová utkání střídají interaktivní filmové sekvence, kde při rozhovorech volíte jednu ze tří odpovědí a zažíváte tak strasti a radosti typické pro začínající hvězdu fotbalového světa. Není to sice žádný Vyšehrad, přesto jsou filmečky ve FIFA 18 poměrně zajímavé, a pokud máte fotbal v srdci, rozhodně si tento režim užijete. Příběhově navazuje přesně tam, kde jste skončili, ostatně ne nadarmo má letošní Cesta podtitul Hunterův návrat. Zpočátku vypadá vše růžově, o Huntera má zájem jeden velký klub, kam by se chtěl dostat třeba i fotbalový génius Lavický. Bohužel vše dopadne jinak, než by si Hunter přál, a jak už to tak bývá, skončí zase na začátku. Jak nečekané.

Musíte se tak opět odrazit ode dna fotbalového společenství. Potrénujete na ulici v Brazílii s místními mladými talenty, vyzkoušíte ligu v USA a podíváte se třeba i do rodné Anglie, kde si vás pozvou do show Ria Ferdinanda, legendy Manchesteru United, a setkáte se také třeba s Ronaldem nebo Thiery Henrym. Všichni tito ikoničtí hráči jsou ve FIFA 18 dabováni svými reálnými představiteli, což vzhledem k jejich nízkým dabingovým zkušenostem působí někdy trošku prkenně, daleko více však oceníte velkou míru autenticity.

Kromě nového příběhu jsme se dočkali i několika příjemných změn. Nově lze měnit Alexův vzhled obměnou jeho šatníku, účesu nebo tetování a upravovat lze také zpracování dresu či doplňky, jako jsou třeba potítka. Můžete si ho tak upravit k obrazu svému a ještě více se s ním ztotožnit. Potěší také interaktivní přestupová jednání, kterých se zúčastníte se svým agentem. Hráči předchozích ročníků budou navíc jistě rádi za možnost importovat si statistiky „jejich“ Huntera z FIFA 17.

FIFA 18; Wallpaper: Alex, Cesta FIFA 18; Gameplay: Alex, cesta, vzhled FIFA 18; Wallpaper: Alex, Cesta

Obrázek 1: S průzkumným balónem budete odkrývat tajemství vzdálených míst. Obrázek 2: Některé scénáře vás budou ve Frostpunk stabilně zásobovat přeživšími, o které se musíte postarat. Obrázek 3: Ledové bouře vám tu budou způsobovat nemalé potíže.

FIFA 18 nabídne chytřejší obránce

Vzhledem ke každoročnímu vydávání jsme se nedočkali žádných revolučních změn, ale jako vždy jde série kupředu ve formě malých vylepšení, která posunují zážitek ze hry zase o kousek k vysněné dokonalosti. Jde o změny drobné, přesto pokud jste hráli předešlý ročník, nebo snad přecházíte z ještě staršího dílu, okamžitě je poznáte. Velká řádka změn ve FIFA 18 se točí kolem obrany. Doslova. Ještě v loňském ročníku bylo poměrně jednoduché se přímo obtočit kolem bránícího hráče, letos už tak lehko defenzívou neprojdete. Obránci nyní více používají vlastní tělo jako překážku a mnohdy se nebrání pouštět až do téměř hokejové hry tělem.

Rychlejší a jednoduší přechody do útoku

Na druhou stranu došlo u obránců i k jejich vyvážení opačným směrem. V předchozích dílech předpovídaly vaše přihrávky za obranu téměř jasnovidecky a mnohdy dokázali předstihnout i nabíhajícího útočníka. To už ve FIFA 18 neplatí. Díky tomu jsou všechny centry a přihrávky do běhu podstatně nebezpečnější. Zejména v případě centrů pak oceňuji také jejich realistické trajektorie letu, kdy míč konečně zatáčí ve vzduchu tak, jak by měl. Na první pohled je znát i vylepšený dribling, a pokud patříte mezi ty hráče, kteří drží tlačítko pro sprint po celou dobu utkání, letos možná svou taktiku přehodnotíte. Pracovat s míčem je nyní podstatně jednodušší, pokud nesprintujete.

Zatímco pohyby hráčů a jejich práce s míčem je opět o něco plynulejší a reálnější, zejména při zpracování balónu, brankáři stejně jako loni předvádí své nedostatky. V těch nejvypjatějších situacích, kdy se snažíte sebrat soupeři míč, ale ten už je pevně rozestavěn kolem vaší brány a pálí jednu ránu za druhou, se brankáři nepochopitelně dlouho zvedají ze země a jejich výkony jsou těžko předvídatelné. Občas vás překvapí také tím, že se snaží míč vyboxovat směrem do hřiště, i když není v dosahu žádný spoluhráč.

FIFA 18; Gameplay: Ronaldo, Strela na branku FIFA 18; Gameplay: gol, brankar

Obrázek 1: Vývojový strom je v Frostpunk možná až příliš rozsáhlý, kdyby tvůrci takto zpracovali raději knihu zákonů, zřejmě by udělali lépe. Obrázek 2: Monumentální roboti budou vašim lidem hodně ulehčovat život.

FIFA 18 a novinky v obsahu

Nejnovější ročník fotbalového simulátoru od EA nabízí již tradičně velké množství herních módů. Můžete vytvářet vlastní turnaje, kombinovat všechny dostupné ligy a soutěže, vtělit se do role manažera fotbalového klubu nebo si vytvořit svou vlastní postavu a s ní dobývat fotbalový svět. FIFA 18 jako každý rok drobně rozšířila svou cennou pokladnici licencovaných ligových soutěží, ta česká bohužel stále chybí. Jediným zástupcem je pražská Sparta, jejíž fanoušci si alespoň mohou takto virtuálně vynahradit dosavadní smůlu, která jejich klub v poslední době provází.

Středem pozornosti je režim Ultimate Team, těšící se velké oblibě, jež se často mění v závislost a možná i gamblerství. Přestože je to čistě na hráči, lze si díky mikrotransakcím kupovat balíčky karet s fotbalisty, což už nejednoho fanouška tohoto návykového herního režimu stálo nemálo času a ještě více peněz. V EA Sports si ale řekli, že u FIFA 18 půjdou ještě dál, avšak v dobrém smyslu slova. Udržet u hry vás nyní mají denní či týdenní úkoly, které nabízí specifické výzvy jako vstřelit za týden 40 branek nebo skórovat s určitým hráčem.

Grafické zpracování opět na jedničku

Harcovníkům série jistě neunikl loňský přechod na Frostbite engine, jenž s sebou přinesl především velmi pěknou grafiku. Technicky vše nebylo úplně čisté, od toho je tu ale právě letošní díl, který prakticky všechny nedostatky eliminoval. Jedinou věcí, které se série FIFA snad nikdy nezbaví, je prolínání textur. To už není tak časté jako dříve, ale stále je relativně běžné vidět, jak ruka jednoho hráče skončí v útrobách těla někoho jiného. 

Co se vizuálního zpracování týče, lze FIFA 18 jenom chválit. Vyznamenání si zaslouží především modely samotných hráčů, které jsou velmi detailní a navíc působí přirozeně. Kromě věrohodnějších obličejů se velké množství známějších hráčů dočkalo celkového vylepšení svého vzhledu směrem k větší autentičnosti. Kupříkladu takový Radja Nainggolan má nyní své charakteristické tetování. Obdivuhodné jsou také drobnosti jako pot stékající po čele nebo (v rámci možností) realisticky se vlnící dresy hráčů v závislosti na tom, jak se právě hýbou.

FIFA 18; Wallpaper: Ronaldo, oslava gólu

Díky technologii motion capture uvidíte ty největší fotbalové hvězdy předvádět své oblíbené a jedinečné pohyby.

Pokud je řeč o pohybu hráčů, ten je teď ještě plynulejší a přirozenější díky (opět) využité technologii motion capture. To poznáte zejména u těch největších hvězd, jejichž charakteristické chování a manýry ihned rozezná každý fotbalový fanoušek. Ve FIFA 18 jste tak svědky nejen realistických výpadů Christiana Ronalda, ale také jeho nezaměnitelného způsobu oslav vstřelených gólů. Vizuálního vylepšení se dočkaly také stadiony a konečně i samotní fanoušci, kteří jsou skutečnější, a dokonce se přirozeně zapojují do oslav gólu ve chvíli, kdy se s nimi přiběhne autor branky pozdravit.

FIFA 18; Wallpaper: Stadion, fanoušci FIFA 18; Wallpaper: detaily obličejů

Obrázek 1: Vývojový strom je v Frostpunk možná až příliš rozsáhlý, kdyby tvůrci takto zpracovali raději knihu zákonů, zřejmě by udělali lépe. Obrázek 2: Monumentální roboti budou vašim lidem hodně ulehčovat život.

FIFA 18 vs. Pro Evoluton Soccer 2018

Xbox, nebo PlayStation? Iron Man, nebo Captain America? FIFA nebo PES? Takřka odvěká rivalita dvou fotbalových simulátorů v posledních letech začíná být netradičně těsná a nezřídka kdy dlouholetí „fifaři“ přechází ke konkurenci od Konami. Pro zaryté „peskaře“ ostatně není FIFA ani simulátorem, co do herního pojetí je totiž o poznání arkádovější, což poznáte už na samotné rychlosti hry. Pokud tedy hledáte především realistický zážitek, Pro Evolution Soccer 2018 je hrou pro vás. Kde naopak série od EA dlouhodobě vede, je záplava licencovaných lig, které konkurenci zásadně chybí, a přestože se Konami snaží v tomto směru dohnat svého konkurenta, FIFA má pořád obrovský náskok.

FIFA 18 od EA Sports poráží konkurenci také v nabídce herních režimů a je jedno, jestli chcete hrát za jednoho hráče, rovnou za celý tým nebo se toužíte stát manažerem fotbalového klubu. V posledním zmíněném sice PES drží krok ve formě vylepšeného režimu My Club, kde se ukážou hvězdy jako Diego Maradonna nebo Usain Bolt, ale robustní Ultimate Team je v tomto směru daleko před konkurencí. Pokud jde o hraní po internetu, jsou na tom obě hry prakticky stejně, PES ale vítězí v možnosti úprav a vytváření vlastního obsahu, ať už jde o hráče, nebo celé týmy. Ve výsledku však záleží především na vašich preferencích. 

FIFA 18 je opět nejlepší díl série

Přiznávám, že to už trochu hraničí s trapností, ale FIFA 18 je opravdu nejlepším dílem série. Postihnout všechny menší novinky by bylo na další samostatný článek, ale naprostá většina z nich znatelným způsobem vylepší zážitek z hraní – třeba zjednodušené střídaní, kdy hra samotná nabídne optimální řešení a vám už jen stačí nabídku potvrdit. Žádné přerušování hry a utápění se v menu. 

Je rovněž hodně novinek, které odhalíte až s delším odstupem. Například jsem vcelku náhodou narazil na zajímavou vychytávku v podobě nenávistných fanoušků, kteří vám dají co proto v případě že zradíte jejích tým. Třeba jako N'golo Kanté, jenž loni přestoupil z Leicestru City do Chelsea. Pokud tato menší vylepšení nejsou dostatečným argumentem pro koupi letošního dílu, přesvědčí vás možná pokračování příběhového režimu Cesta, který opět nabídne 12 až 15 hodin herního času, což je už sama o sobě slušná porce zábavy. 

Koupě FIFA 18 se vyplatí, především pokud jste opravdu velkým fanouškem nebo jste z nějakého důvodu vynechali předchozí díl. Pokud jste spíše svátečním hráčem fotbalu, je na zváženou, jestli chcete mít to nejlepší na trhu, anebo se spokojíte třeba s o dost levnějším, přitom stále dobrým fotbalem FIFA 17. Hra vyšla na platformách PC, PS4, PS3, Xbox One, Xbox 360 a Switch 29. 9. 2017. Tato recenze byla napsána pro PS4 verzi. Sportu zdar a fotbalu zvláště.

FIFA 18; Gameplay, rozhodčí

Modely postav jsou opět o něco detailnější. Můžete vidět realisticky vystupující chrániče nebo oblečení vlnící se v závislosti na pohybu hráče.

Recenze FIFA 18: závěrečné hodnocení

Hodnocení 90% Alza Magazín
Hlavní parametry: Hratelnost
85%
Audiovizuální zpracování
90%
Znovuhratelnost
95%
FIFA 18; recenze

Klady

 • již tradičně česká lokalizace
 • znesnadnění přechodu přes obranu
 • realističtější pohyby hráčů
 • pokračování příběhového režimu Cesta
 • skvělé audiovizuální zpracování

Zápory

 • občasné kiksy brankářů
 • prolínání textur
Filip Němec

Filip Němec

Hry byly mým nejlepším přítelem i milenkou již od dětství. O hrách jsem začal psát už na střední škole, čímž jsem vysedávání u herních strojů ospravedlňoval nejdříve před rodiči a nyní před manželkou. V minulosti jsem ve formě textu i herních pořadů přispíval pro magazíny jako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazínu mám na starosti herní konzole všeho druhu a z her pak zejména závody, v osobní rovině jsem navíc hlavním strůjcem vyostřených diskusí mezi konzolisty a PC Master Race.

HW nároky pro FIFA 18 PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i3-2100 / AMD Phenom II X4 965 Intel Core i3-6300T / AMD Athlon X4 870K
Grafická karta NVidia GeForce GTX 460 / Radeon R7 260X v3 NVidia GeForce GTX 670 / Radeon R9 270X
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 8 GB RAM 8 GB RAM
HDD 50 GB 50 GB
i Mohlo by vás zajímat
Alza Magazín

Jsme Alza Magazín

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

FIFA 18 vychází 29. září 2017 na PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch, PS3 a Xbox 360. O novinkách nejen z E3 2018 vás budeme pravidelně informovat.


0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi