FIFA 19 (RECENZE) – Hvězdy zeleného trávníku vykročily na šampionskou cestu

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Začalo padat listí ze stromů a ráno pěkně přituhuje, což je neklamným znamením příchodu podzimu. Zatímco spousta lidí začíná vytahovat nepromokavé oblečení a ve skříni štrachat po teplém svetru, fotbaloví nadšenci vítají konec léta jako svátek. V jejich očích totiž nastává čas, kdy se zabední u svých počítačů či konzolí a budou si užívat nový ročník digitální kopané. Fanoušci PES 2019 už měsíc drtí své ovladače, ale příznivci FIFA 19 si museli počkat. Jejich půst, zkrácený demem, skončil v závěru září, kdy EA Sports vypustilo na svět nejnovější ročník své přední značky. Jestli se vyplatilo čekat, se dozvíte v naší recenzi.

FIFA 19; keyart: cover

zdroj: Electronic Arts

FIFA 19 (hra) | FIFA (herní série)

Sportovní hra FIFA 19 je 26. dílem herní série FIFA. Titul vyvíjí studia EA Vancouver a EA Romania a vydává společnost EA Sports. Hra vyšla 28. 9. 2018 na PC, PS4, PS3, Xbox One, Xbox 360 a Switch  s českou lokalizací. Hra obsahuje multiplayer . | Homepage


Články: | Recenze | FIFA 18 Recenze | FIFA 20 Recenze  

Obsah recenze FIFA 19 (PS4 Pro)

 1. FIFA 19 hýří novinkami
 2. Inovace střelby nebude každému po chuti
 3. Alex Hunter není ve FIFA 19 sám
 4. Zapomeňte na vše, co víte o FUT
 5. Zapomeňte na pravidla
 6. Nečekaný realismus
 7. Kde FIFA 19 ztrácí dech?
 8. FIFA 19 letošním králem
 9. Recenze FIFA 19: závěrečné hodnocení
 10. HW nároky pro FIFA 19 PC

FIFA 19 hýří novinkami

• Recenze: 1. 10. 2018 • Autor: Jakub Němec

Snad každý trailer či materiál, který v průběhu reklamní kampaně ukázal vydavatel EA k nejnovějšímu ročníku své fotbalové simulace, hrdě dával najevo, že se ve FIFA 19 konečně objeví Liga mistrů (a také Evropská liga se Superpohárem, nezaslouží si, abychom na ně pořád zapomínali). Takže by člověk čekal, že první věc, jež se na něj při spuštění hry vyřítí, bude právě Champions League. A rozhodně by se nespletl – finále nejprestižnějšího evropského poháru mezi Juventusem (Ronaldo) a PSG (Neymar) je prvotním kontaktem s nejnovějším ročníkem. Pak se ale reflektory mistrovské soutěže poslušně ztlumí ve prospěch ostatních novinek, jichž je letos opravdu kopec.

FIFA 19; screenshot: Neymar

Nejladnější parádičky ve FIFA 19 předvádí Brazilec Neymar.

Začnu od toho nejdůležitějšího – hratelnosti. Nebudeme si nalhávat, že by série FIFA neinklinovala k arkádovému hraní, ještě navíc ve srovnání s PES 2019. To ovšem neznamená, že by tvůrci úplně kašlali na realističnost prožitku, právě naopak. Už během prvního mače poznáte, že se hodně pracovalo s fyzikou míče a hráčů. Čutálisti totiž nejsou bezchybnými roboty, kteří jsou schopni do puntíku vyplnit všechny vaše příkazy. Méně hvězdní jedinci tak budou ztrácet míč při zpracování, během přihrávek umí udělat pořádnou botu a v kontaktu s mohutnějším protivníkem odletí jako chmýří ve větru.

Inovace střelby nebude každému po chuti

S rostoucí kvalitou fotbalistů se samozřejmě chyby ztrácí, ale ani nejzářivější superstar není bez poskvrnky. Sice mnohem lépe zvládnou kličky, ale v přímém souboji dvou kopálistů se kulatý nesmysl prohání dost náhodně (50/50), což báječně přibližuje dění na hřišti reálné kopané. A to ještě zdaleka nejsme u konce. Jako leitmotiv letošní FIFA 19 by se totiž dalo označit perfektní načasování střelby, jež vám umožní vykouzlit dokonalé dráhy míče přímo do branky. Při hlavičkování nebo pálení z voleje zkrátka ve správný čas zmáčknete tlačítko pro střelbu a poté jej ve vhodný okamžik zmáčknete ještě jednou. Funguje to skvěle a pocit, že jste dokázali něco parádního, je potvrzen spokojeným zavrněním gamepadu.

FIFA 19; gameplay: kolo FIFA 19; gameplay: timing FIFA 19; gameplay: koleno

Obrázek 1: Pokud správně odhadnete chvíli vhodnou pro střelu, dokáží nadaní fotbalisté ve FIFA 19 úžasné kousky. Obrázek 2: Správný timing je důležitý také tváří v tvář brankáři, jinak skončí míč mimo, popř. v jeho moci. Obrázek 3: Z počátku bude střelba problematická. Potom se vám místo elegantních nůžek podaří trefit míč kolenem. To ovšem neznamená, že neskončí v bráně.

Živě si dokážu představit, že tato novinka nebude pro každého, což si naštěstí uvědomili také v EA. Méně zruční hráči se tak mohou spolehnout na léty osvědčenou střelbu, jež nebude obsahovat takové množství minel jako v časované variantě. Já jsem si ovšem timing velmi oblíbil a zaznamenal jsem mnohem tvrdší a přesnější rány v případě splnění všech podmínek. Všem váhavcům doporučím věnovat půlhodinky speciálnímu dovednostnímu tréninku přístupnému z menu. Sice z počátku budete vypadat jako totální neumětelové, ale pravidelné procvičování se vám stonásobně vrátí.

Alex Hunter není ve FIFA 19 sám

Další příjemnou změnu zaznamenáte v režimu Cesty, která v aktuálním ročníku nese podtitul Zrození šampiónů. Do další kapitoly životního příběhu Alexe Huntera, jenž zažívá krušný osud superhvězdy, se zapojuje jeho sestra Kim toužící stát se národní reprezentantkou (ale co studium?!) a jeho kamarád Danny Williams bojující o místo v sestavě Arsenalu. Prolínání jednotlivých dějových linií vůbec neruší, naopak se skvěle doplňují. Vedle důležitých zápasů ligy, nároďáku či Champions League pravidelně podstupujete tréninky, takže bych režim Journey doporučil jako vstupní krok všem začátečníkům v sérii. Matadoři jej budou hrát dobrovolně kvůli slušně napsanému scénáři na bázi předchozích dílů.

FIFA 19; gameplay: Hunter, ikona FIFA 19; gameplay: cesta FIFA 19; gameplay: Williams

Obrázek 1: Podaří se vám vytvořit z Alexe ikonu Realu Madrid? Obrázek 2: Ve FIFA 19 prožijete fotbalový příběh tří zajímavých hrdinů. Obrázek 3: Alex se nejednou střetne se svým kamarádem Dannym přímo na hřišti.

I když FIFA 19 není příběhovou hrou, dali si tvůrci dali tolik práce, aby se do osudů trojlístku hrdinů projevily události z předchozího dílu (pokud jste jej hráli). Principiálně ovšem moc změn v příběhovém režimu nezaznamenáte (za obě postavy jsme si mohli zahrát i loni), což můžu potvrdit také u módu kariéry trenéra nebo vybraného fotbalisty, jehož můžete z gruntu vytvořit nebo sáhnout po již existujícím kouzelníkovi s míčem. Mnohem více než od manažerského stolu můžete do průběhu zápasu promluvit trenérskou prací.

EA zapracovala na předzápasové přípravě, díky čemuž můžete svému týmu naordinovat na míru mimo rozestavení také útočnou a obrannou aktivitu v různých situacích. Vaši obránci mohou stát pevně v řadě a vystartovat proti útočníkovi až v případě špatného zpracování míče, zatímco útočníci se naučí rozehrávat své akce z hloubi pole nebo nákopem na vysokého útočníka. Během zápasu lze mezi jednotlivými taktikami volně přepínat, čímž spolehlivě zamotáte hlavu nejen umělé inteligenci, ale také živým oponentům v rámci multiplayeru.

FIFA 19; gameplay: Petr Čech

Vyjednávání o nové smlouvě přináší řadu nebezpečí, proto je nutné si na něj přinést povolené ochranné prvky. FIFA 19 občas dokáže nečekaně překvapit v detailech.

Zapomeňte na vše, co víte o FUT

Právě díky zápolení na síti totiž řada hráčů vyhledává a pravidelně kupuje jednotlivé díly ze série FIFA. Letos opět budete skládat svůj tým z kartiček vysněných fotbalistů, pátrat po vhodném trenérovi, prodlužovat smlouvy, hledat hostující superhvězdy a organizovat hru celého mančaftu, to se samozřejmě změnit nedá. Ale překopán byl princip zisku měny na nákup dalších balíčků nebo přímo jednotlivých čutálistů. Pokud tedy nechcete sahat po své (či maminčině) kreditní kartě častěji, než by bylo zdrávo, tuto změnu oceníte. Mikrotransakce sice nezmizely, ale nejsou tak agresivní jako třeba v námi recenzované NBA 2K19.

FIFA 19; gameplay: trenérská práce FIFA 19; gameplay: Klopp FIFA 19; gameplay: statistiky

Obrázek 1: Kvalitní předzápasová příprava je základem úspěchu na hřišti. Obrázek 2: Úloha trenéra nabývá na důležitosti. Největší ikony se přitom budou radovat přímo se svými svěřenci na hřišti. Obrázek 3: Správné vyhodnocení statistik může ve FIFA 19 pomoci ke zlepšení výkonu. Herním atributům se dopodrobna můžete věnovat v režimu Výkop.

Místo tradičních sezón se totiž budete chtít skrz vyhrávané zápasy kvalifikovat do víkendové soutěže lákající obrovským přísunem kreditů v případě úspěchu. Během týdne se tak snažíte nasyslit co nejvíce bodů, jež poté proměníte v propustku do exkluzivní společnosti nejlepších FUT hráčů týdne. Dobře si ovšem promyslete, zda disponujete týmem schopným podstoupit takovou zkoušku. Dravci, kteří se proti vám postaví, vás při sebemenší chybičce rozmetají po celém hřišti. Právě výjimečnost turnaje totiž dává smysl týdennímu snažení, ale přitáhne také ty nejlepší hráče FIFA 19 na síti.

Zapomeňte na pravidla

Ve FUT není moc prostoru na experimenty, proto je třeba najít půdu, na níž se dá patřičně vyřádit. Tradicionalisty možná trefí šlak, ale ve FIFA 19 existuje místo, kde si můžete přizpůsobit dění na hřišti čistě podle svého gusta. Nemyslím tím různé vypínání asistence, ladění umělé inteligence, nastavení obtížnosti či úhlu kamery, ale přímo podstatu samotné hry. V záložce Výkopu totiž mimo tradičního rychlého zápasu a různých turnajů (včetně proklamované Ligy mistrů a Evropské ligy, kde si lze zvolit kompletní průběh nebo třeba pouze finálový zápas) si můžete vybrat i netradiční varianty zápasů. 

FIFA 19 – UEFA Champions League (trailer)

Při prvních tónech hymny Ligy mistrů se vám nalije do žil adrenalin. Konečně můžeme hrát o nejslavnější evropský pohár.

Pravděpodobně jste četli o survivalové variantě, v níž přijdete o hráče za vstřelenou branku. Díky tomu sice vítězíte, ale dostáváte se do stále svízelnější situace, kdy hrajete proti stále větší přesile (pokud sami nějaký gól nedostanete). Já jsem si nejvíce užíval volejovou verzi, v níž platí pouze branky vstřelené z první. Báječně jsem si tak nacvičil timing dokonalého kopu, o němž píšu výše. Zaujme také možnost dvojnásobného ohodnocení pumelic zpoza vápna nebo totální masakr, v němž jsou vypnuta všechna pravidla. Neotravuje vás tak sice ofsajd, ale sebevražední obránci vám budou v jednom kuse skákat pod nohy v rudě zářících zákrocích.

Nečekaný realismus

Musím uznat, že nový ročník šlape jako hodinky, i když občas mírně drhne. Trošku ironicky si rýpnu, že nejlepší novinky, včetně trenérských postupů a označování hráče k převzetí ovládání, si FIFA 19 půjčila od série Pro Evolution Soccer. Ale co naplat, fungují skvěle. Statistiky hráčů se dokonce podařilo přenést tak dokonale, že slabší týmy nemají na vyšších obtížnostech proti největším gigantům šanci. Zatímco na úrovni „amatér“ i největší superstar jednají jak kluci z okresního přeboru, tak od „profesionála“ si dají slabší mančafty jako tréninkovou rozcvičku.

FIFA 19; gameplay: šampioni FIFA 19; gameplay: radost FIFA 19; gameplay: Šural

Obrázek 1: Vyhrát s Liverpoolem Ligu mistrů není žádný problém. Slabší týmy si na vyšší obtížnosti daného privilegia zřejmě neužijí. Obrázek 2: Vstřelení krásného gólu se musí ve FIFA 19 řádně oslavit. Obrázek 3: Kdo by tušil u Josefa Šurala takové gymnastické nadání?

Rozdíly zaznamenáte již u slabších klubů v rámci jednotlivých lig během sezóny, ale až při náhodných mačích horších týmu s mužstvem našlapaným živoucími milióny eur narazíte na krutou realitu. Už si tak nebudete moci troufnout s českým klubem (Sparta, Slavie, Viktorie Plzeň) na Barcelonu nebo Bayern. Dostanete zkrátka na zadek, ať jste sebelepší, protože váš vyvolený tým jednoduše nemá tak kvalitní fotbalisty. Výše uvedený příklad v podstatě není ani výtka, jako spíše překvapivý fakt u titulu ražení FIFA 19, kde jste si dříve mohli plnit dětské fanouškovské sny a s Arsenalem vyhrát Ligu mistrů.

Kde FIFA 19 ztrácí dech?

Prozatím jsem aktuální ročník kopané od EA chválil a myslím, že zaslouženě. Tvůrcům se totiž podařilo skloubit zábavnou podstatu fotbalu v těch nejčistších konturách a obohatit je o dostatečnou míru realističnosti. Dokonce se zlepšili také mnou dříve kritizování brankáři, kteří se už umí vyrovnat i s jednoduššími dorážkami (i když z jejich zalomených zápěstí během zákroků budu mít asi delší čas noční můry). Přesto se najdou prvky, jež se nepodařilo úplně vychytat. 

FIFA 19; gameplay: Neur FIFA 19; gameplay: odkop FIFA 19; gameplay: gól

Obrázek 1: Brankáři jsou poslední záchranou od obdržení branky. Obrázek 2: Tvrdé střety budou probíhat nejen v obranné fázi. Obrázek 3: Proti dokonale umístěným střelám nemají gólmani ve FIFA 19 šanci.

Správně načasovaná přihrávka do běhu je totiž smrtící a v podstatě nezastavitelná. Občas jsem se přistihl, že hledám jakoukoliv skulinu, kterou bych míč procpal obranou, protože pak se téměř vždy jednalo o vstřelenou branku. Menší míru oslabení by možná zasloužila také hra tělem, při níž někteří hráči odlétají v krkolomných pádech směrem k trávníku. Chápu, že střet Jerome Boatenga ve vzduchu s Davidem Silou by v reálu asi nedopadl dobře, ale let na tři metry by to asi nebyl.

Podobně by si zasloužilo trošku péče rozehrávání standartních situací. Nestěžuju si na trestné nebo penaltové kopy, ty fungují už od minulého dílu více než solidně, ale mám na mysli centrované míče ze stoje. Když už můžu trenérsky vést celé mužstvo, tak proč bych nemohl rozfázovat taky nějaký přímý kop a překvapit tím soupeře? Nemyslím úplně manévry typu amerického fotbalu, ale troška tvořivosti by FIFA 19 určitě slušela.

FIFA 19; screenshot: Bruyne

Bezproblémově zpracovat míč dokáže ve FIFA 19 jen několik vyvolených hráčů.

FIFA 19 letošním králem

Nerad vynáším soudy nad tématy rozdělující společnost, ale letos se budu muset snad poprvé, co mi paměť slouží, jasněji přiklonit k FIFA 19 na úkor PES 2019. Zatímco titul od Konami stále zdobí jeho realističnost a důraz na skutečný průběh zápasu, tak letos EA vítězí se svou zábavností ve spojení s fyzikálním modelem poháněným enginem Frostbite. Grafická stránka FIFA 19 neztrácí nic na své atraktivitě, ač osobně dávám přednost Pro Evu). Podivnosti typu sitací, kdy občas některý hráč dokáže proběhnout praporkem, jsou v rámci celku malichernosti.

Letošní díl FIFA 19 sice vypadá na první pohled stejně jako jeho předchůdce, ale každý fanoušek pozná na vlastní ovladače, jak moc se jádro hratelnosti posunulo. Zpracování míče, osobní souboje a kontrola střelby ve spojení s timingem zkrátka ukazují, že současný díl není jen o aktualizaci soupisek jednotlivých týmů. Zároveň se v zápase mnohem více projevují trenérské pokyny, což můžu jen kvitovat. Pokud jste nehráli loňský díl, můžu FIFA 19 jen doporučit. Skalní fanoušky odkážu na demo, ale myslím, že budou spokojeni.

Tato recenze byla napsaná pro verzi PS4 Pro.

Recenze FIFA 19: závěrečné hodnocení

Hodnocení 89 % GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
95 %
Audiovizuální zpracování
90 %
Znovuhratelnost
95 %
FIFA 19; recenze

Klady

 • Arkádová zábavnost ve spojení s velkou dávkou realističnosti
 • Přepracovaná fyzika míče a hráčů
 • Nová mechanika přesného kopu s důrazem na správné načasování
 • Trenérské možnosti ovlivňující chod zápasu
 • Podání atmosféry zápasů
 • Příběhový režim Cesta s trojicí hrdinů
 • Mód upravující pravidla kopané
 • Ženské týmy
 • Česká lokalizace (+ trojice českých týmů)

Zápory

 • Přepálená síla průnikových přihrávek
 • Slabší týmy nemají proti hvězdným mužstvům šanci (chtěli jste realističnost?)
 • Občas pořád ještě zmatení brankáři
Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní her, ať už počítačových či deskových, se stalo součástí mého života už s prvním úspěšným umístěním plastové čepičky v Kloboučku, hop! a s archaickým počítačem, na kterém téměř neustále běžela trojice Rayman, Pharaoh a FIFA 2000. Od té doby se rád nechávám překvapovat unikátními zážitky, silnými příběhy a originální hratelností, kterou dokáží vývojáři vykouzlit. Jsem v redakci Alza Magazínu a GEMu sice vedený jako sporťák a deskovkář, ale rád se ponořím do akčních adventur, RPG, závodů nebo plošinovek, ale vlastně nepohrdnu ničím zajímavým a netradičním.

HW nároky pro FIFA 19 PC

Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i3-2100 3.1GHz / AMD Phenom II X4 965 Intel Core i3-6300T 3.3GHz / AMD Athlon X4 870K
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 460 / Radeon R7 260 NVIDIA GeForce GTX 670 / Radeon R9 270X
DirectX DirectX 11.0 DirectX 12.0
Operační paměť 8 GB 8 GB
Pevný disk 50 GB 50 GB

S jakým herním PC na FIFA 19?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Lite GTX1050

Minimální požadavky:

Alza GameBox Lite GTX1050

Alza GameBox Lite GTX1060

Doporučené požadavky:

Alza GameBox Lite GTX1060

Alza GameBox GTX1080Ti

Pro náročné:

Alza GameBox GTX1080Ti

i Mohlo by vás zajímat

FIFA 19 vyšla 28. září 2018 na PC, PS4, PS3Xbox One, Xbox 360 a Switch. Další novinky pro vás budeme bedlivě sledovat, abyste o žádnou nepřišli.


FIFA 19 (PS4 Pro) – Dojmy z hraní

 1. Reflektory se zaměřují na Champions League
 2. Ve FIFA 19 má premiéru hromada novinek
 3. FIFA 19 není jen o týmovém pojetí, ale také o individuálních výkonech
 4. Přibližuje se FIFA 19 dokonalosti?
 5. HW nároky pro FIFA 19 PC

Reflektory se zaměřují na Champions League

• Dojmy z hraní: 16. 9. 2018 • Autor: Jakub Němec

Popravdě, lepší předpoklady pro nadšení z nové FIFA 19 jsem si nemohl nachystat. Před prvním spuštěním dema jsem totiž sledoval přímý přenos z české Fortuna ligy, ze které se má v novém ročníku fotbálku od EA objevit Sparta, Slavia a Plzeň. Po umolousaném nezábavném představení našinců jsem pustil svou PS4 Pro a nechal se vtáhnout energickou atmosférou světového formátu – Ligou mistrů. V hratelném demu FIFA 19 totiž nic jiného nevyzkoušíte, jak jsem tušil v minulém updatu. Na druhou stranu se nemůžeme tvůrcům divit, že svou nejnovější a pro mnohé nejcennější akvizici vystavují do popředí.

FIFA 19 – Demo (trailer)

Trailer lákající na demo FIFA 19.

Do bojů o první body v Champions League se můžete pustit s desítkou týmů anglické (Manchester United a City, Tottenham), německé (Bayern, Borussia), španělské (Real a Atletico Madrid), italské (Juventus, AS Řím) a francouzské (PSG) ligy. Sestavy celků jsou aktualizované k posledním údajům, takže CR7 už běhá po trávnících v pruhovaném dresu staré dámy, zatímco Patrick Schick spolehlivě zahřívá lavičku římského velkoklubu.

Mimo soubojů existujících týmů můžete posoudit krátký úsek příběhového režimu Cesta v kůži Alexe Huntera. Náhled v menu ukazuje, že pozornost se během celé sezóny opravdu bude dělit mezi tři hratelné postavy (tedy vedle Huntera i Dannyho Williamse a Kim Hunter). Za Alexe ovšem v demu odehrajeme pouze necelý poločas v dresu Realu Madrid, takže si netroufám posuzovat kvality tohoto módu a raději se vrhnu do analýzy předvedené týmové hry v režimu krátkých zápasů.

FIFA 19; gameplay: Alex Hunter FIFA 19; gameplay: Alex Hunter, Real Madrid FIFA 19; gameplay: trojice, příběhový mód

Obrázek 1: Alex Hunter se konečně dopracuje do týmu Realu Madrid a pocítí hlučnou kulisu Champions League na vlastní uši. Obrázek 2: Ani v novém angažmá nezapomněl střílet důležité branky. Obrázek 3: V příběhovém módu Cesta se budeme věnovat také Alexově sestře Kim a kamarádovi Dannymu.

FIFA 19 se představí hromada novinek

Již během prázdninové propagační kampaně se pokoušela EA přesvědčit fanoušky o kvalitách nadcházející sezóny simulovaného fotbalu. FIFA 19 měla přinést tolik závratných novinek, že jsem tomu ani nechtěl věřit. A světe div se, stalo se. Navíc jednotlivé mechaniky nejsou vůbec na okrasu, právě naopak jsou velmi funkční a jejich ovládnutí bude hlavní zbraní v zápolení proti umělé inteligenci či živým protivníkům v multiplayeru. Když už jsem nakousl úroveň AI – přijde mi, že spoluhráči jsou chytřejší, umí se nabízet a lépe nabíhat, zatímco soupeři jsou záludnější a přichází s nečekanými řešeními. S každou obtížnostní úrovní se výrazně posune náročnost, kterou před vás hra postaví.

S taktickou přípravou se váže také určení rozestavení a dodržování pokynů jednotlivých hráčů. Jde vidět, že se FIFA 19 na trenérství zaměřila. Útočná i defenzivní fáze má několik přednastavených schémat, u nichž hned vidíte klady a zápory pro vaši hru. Zároveň můžete navolit míru jejich dodržování, lze tak svázat své svěřence brutální taktikou, nebo jim dát jistou volnost. Na příkladu se vždy vše vysvětlí lépe – pokud máte raději kombinační fotbal, sáhnete pravděpodobně po PSG, jestli se více vyžíváte v rychlých protiútocích, tak by vám mělo vyhovovat Atletico Madrid a silověji založení jedinci sáhnou po Manchesteru United.

FIFA 19; gameplay: taktika FIFA 19; gameplay: útočná taktika FIFA 19; gameplay: trenér

Obrázek 1: Příprava správné taktiky bude hlavním receptem na vítězství v každém zápasu FIFA 19. Obrázek 2: Svou úlohu mají také rychlé volby v průběhu mače. Obrázek 3: Trenérská práce se projeví do výsledku každého střetnutí.

Trenérská srdíčka poskočí i z možnosti bleskově upravovat pokyny v průběhu zápasu. Podobně jako v PES 2019, od kterého si FIFA půjčila také označení nabízeného hráče pro přepnutí ovládání, se dá pracovat s agresivitou týmu a přiřazovat některé základní pokyny – útočník do vápna navíc, zhuštěná obrana a podobně. Svižně tak můžete reagovat na průběh zápasu, aniž byste museli dlouho přeskládávat celou sestavu. Při změně rozestavení či přiřazování specifických úkolů hráčům se návštěvě trenérské záložky v menu nevyhnete, ale i tak se jedná pro FIFA 19 o dost velký posun dopředu.

FIFA 19 není jen o týmovém pojetí, ale také o individuálních výkonech

Přihlédnutí k potřebám týmu je nezbytné. Určitě by byla hloupost snažit se předvádět barcelonskou tiky-taku s Mourinhovými Red Devils. Pogba či Lukaku mají raději souboje ve vápně, kde se mohou prosadit svým důrazem. Proto je nutné sledovat atributy hráčů, jež budou hrát v letošním ročníku FIFA opravdu velkou roli. David Silva z Manchester City nebude zářit v silových soubojích, ale pokud mu dáte volnost pohybu po hřišti, bude svým driblingem a mrštností překvapovat soupeře průnikovými přihrávkami.

FIFA 19; gameplay: parádičky FIFA 19; gameplay: Bale FIFA 19; gameplay: Ramos

Obrázek 1: Během zápasů FIFA 19 budeme svědky parádních zpracování a efektních kliček. Obrázek 2: Nezapomnělo se ani na typické oslavy gólů… Obrázek 3: … a charakteristické vlastnosti největších hvězd.

Individuální charakteristiky hráčů tak velmi výrazně ovlivní chod vašeho mužstva. Dobrá fyzická připravenost zlepší možnosti krytí míče a stabilizuje pozici v soubojích, zatímco práce s míčem dává větší předpoklady na úspěšné kličky ve velkých rychlostech. Musím přiznat, že pokusy o fintičky s Neymarem mě zabavily nejméně na půl hodiny a dařily se báječně. Radost pohledět. Tvůrcům se povedlo vytvořit také plynulejší a kreativnější zpracování balónu a jeho ovládání. Například zasekávačky pouhým protipohybem levého triggeru nebo obtočení kolem protihráče vypadají skvěle. Celkově se tak podařilo posunout FIFA 19 blíže k realitě.

FIFA 19 – Demo kompilace parádiček (gameplay)

Kompilace parádiček a nádherných gólů z dema. Autor: Color Cocos.

K uvěřitelnosti dění na hřišti přispívá také systém 50/50, jenž posuzuje výsledky soubojů. Pokud mají na zisk míče šanci oba hráči, algoritmus na základě statistik hráčů a jisté míry náhody vyhodnotí výsledek střetu. Míč tak může získat jeden z fotbalistů, nebo může klidně odskákat úplně jiným směrem. Díky tomu působí FIFA 19 neobvykle živým dojmem, který vás bude zvedat z gauče, ať už úžasem nebo vztekem. Podobně funguje také nový systém střelby, u nějž nezáleží pouze na délce stisku tlačítka, ale také na jeho načasování.

Přibližuje se FIFA 19 dokonalosti?

To je otázka, na níž si odpovíme až koncem září, ale již nyní můžeme předpokládat nadšené reakce. Demo nám totiž předvedlo lepší práci s míčem, vylepšenou fyziku hráčů (i když se v opakovaných záběrech občas hráči zaseknou do sebe – snad se problém v plné verzi neobjeví) a celkově skvělou prezentaci nejoblíbenější kolektivní hry světa. Už jsme si navykli, že sportovní hry od EA jsou nablýskané a umí vytvořit působivou atmosféru, a ta s chorály Ligy mistrů dostala ještě větší šmrnc. FIFA 19 zkrátka využívá Frostbite engine a licence až na dřeň, čímž vykouzlila lákavý mix pro všechny fanoušky. 

FIFA 19; gameplay: střelba

Ovládnutí střelby ve FIFA 19 bude chtít trochu cviku, ale odměnou budou nádherné góly.

Během hraní dema jsem nezažíval žádné výraznější negativní pocity (i u brankářů jsem zaznamenal částečné zlepšení) a názor na některé mouchy si utříbím až hraním plné verze. Hodně jsem se chtěl vztekat kvůli absenci trestání hraní rukou, než jsem se podíval do nastavení pravidel – posuzování hry horní končetinou je defaultně vypnuto, pozor na to. Osobně se tedy nemůžu dočkat konce září, kdy se budu prohánět po zeleném pažitu bez omezení hratelné ukázky.

Tyto dojmy z hraní byly napsány pro verzi PS4 Pro.


FIFA 19 – Novinky

 1. (11. 9. 2018) FIFA 19 si zahrajeme v předstihu
 2. (24. 8. 2018) Liga mistrů ve FIFA 19 volá také Alexe Huntera
 3. (14. 8. 2018) Finále Ligy mistrů bez práce? Ve FIFA 19 je vše možné
 4. (8. 8. 2018) Ve FIFA 19 rozhodčí s páskou přes oči
 5. (6. 8. 2018) Spolupráce trenérských hvězd na FIFA 19
 6. (26. 7. 2018) FIFA 19 představuje novou technologii
 7. (18. 7. 2018) Cristiano Ronaldo prokletím FIFA 19
 8. (15. 6. 2018) FIFA 19 se chce řadou detailů přiblížit realitě
 9. (10. 6. 2018) Champions League vládne FIFA 19
 10. HW nároky pro FIFA 19 PC

FIFA 19 si zahrajeme v předstihu

• Novinka: 11. 9. 2018 • Autor: Jakub Němec

Každý rok si můžeme klást otázku, jaká bude konstelace na digitálním fotbalovém hřišti po vydání obou přímých konkurentů v boji o srdce a pevné disky počítačových a konzolových hráčů. V letošním roce má PES 2019 přibližně měsíční náskok, který budou vydavatelé FIFA 19 redukovat vydáním demoverze. Prozatím nejsou známy detailnější informace o náplni hratelné ukázky, ale dá se předpokládat, že se EA bude chtít předvést s novinkami. 

FIFA 19; screenshot: Alex Hunter, Liga Mistrů

FIFA 19 představí 13. září demoverzi. Na co se můžeme v této hratelné ukázce těšit, zatím není jasné.

Byl bych hodně překvapený, kdyby nedošlo na zápasy Ligy mistrů vedle rychlého mače, což určuje týmy, které si budete moci vybrat. Téměř na sto procent bych čekal Real Madrid (v PES 2019 není), Juventus Turín (Ronaldo) a PSG (Neymar). Zapomenout nemůžeme ani na ženské týmy, jimiž se FIFA 19 chlubí velmi ráda, protože konkurent od Konami na ně pravidelně zapomíná. Uvidíme, zda se během následujících dní objeví trailer, jenž by moje domněnky potvrdil. Prozatím máme určeno pevně stanovené datum vydání dema na 13. září.

Odhalování hráčů už ve FIFA 19 začalo

Jako každý rok je součástí stupňované reklamní kampaně také odhalování atributů jednotlivých hráčů pro novou sezónu. Aby bylo napínavosti učiněno za dost, tak se tradičně odpočítává od stého hráče k vrcholu, na němž beztak bude zase Cristiano Ronaldo. Asi bych se dost divil, kdyby jej o jeho primát někdo připravil. Pokud vás jednotlivé statistiky zajímají, můžete nakouknout na oficiální stránky FIFA 19.

FIFA 19 – Žebříček hráčů (trailer)

Zábavný trailer ukazuje světové hvězdy diskutující o svých kvalitách ve FIFA 19.

Fotbal od EA má pravidelně také kulturní přesah díky hudební složce podkreslující váš pobyt v menu hry. Každoročně objevím několik zajímavých a nadaných umělců, kteří se díky FIFA 19 dostanou do mého záběru. Letos se mimo méně známých hudebníků objeví v písničkovém mixu také Gorillaz nebo Sia. Soundtrack můžete blíže prozkoumat opět na oficiálních stránkách, kde najdete také ukázky z jednotlivých skladeb.Liga mistrů ve FIFA 19 volá také Alexe Huntera

• Novinka: 24. 8. 2018 • Autor: Jakub Němec

Alex Hunter, to je mladá perspektivní hvězda, jejíž kariéra už byla několikrát na pomyslném okraji propasti... Mladý fotbalista se ovšem loni dostal do největších klubů Evropy a navíc stihl ohromit americký kontinent. Díky svým výkonům zaujal také skauty Realu Madrid, hledající náhradu za odchod hvězdného Cristiana Ronalda (scénáristé se zřejmě dokázali vyrovnat s patáliemi odchodu CR7 během reklamní kampaně, o čemž jsme vás informovali ve starší novince). Alex se tak dostane do středu zájmu, bude více sledován médii a jeho rodinné soužití určitě zažije nejeden emociální otřes. Mód FIFA 19 The Journey: Champions samozřejmě nasměruje Huntera do Ligy mistrů.

FIFA 19 – The Journey: Champions (Trailer)

Emotivní momenty se Alexovi Hunterovi nevyhnou ani ve FIFA 19.

Dle prezentovaných materiálů se v této prestižní soutěži postaví proti svému kamarádovi z dětství, Dannymu Williamsovi, jemuž jeho prchlivá povaha nejednou zavřela vrátka do šaten nejslavnějších anglických klubů. Ve vydaném traileru jej ovšem vidíme v dresu Manchesteru United, který jde do souboje o trofej právě proti Hunterově Realu. Nenaruší se tím jejich celoživotní přátelství? O svůj životní úspěch se snaží také Alexova nevlastní sestra Kim, jež zažila premiéru v americké reprezentaci a zřejmě by ve své kariéře ráda dále pokračovala. Jak spojí svůj studijní život s náročným tréninkovým programem, se dozvíme 28. září, kdy FIFA 19 vychází na PC, PS4, Xbox One a Switch.Finále Ligy mistrů bez práce? Ve FIFA 19 je vše možné

• Novinka: 14. 8. 2018 • Autor: Jakub Němec

Ne každý den má člověk chuť pouštět se do dlouhodobých záležitostí a ani digitální kopaná není výjimkou. Naštěstí také ve FIFA 19 najdeme od nepaměti přítomný režim Kick Off, česky Výkop. Odjakživa jsme si v něm mohli vybrat dva týmy, kterým jsme přiřadili dresy, provedly nutné úpravy v sestavách a následně jsme spokojeně vstoupili do zápasu. Letos ovšem tvůrci přitlačili na pilu a připravili několik variant, jež by mohly ozvláštnit zavedenou hratelnost fotbalové simulace.

FIFA 19 – Trailer k módu Kick off

Trailer vás provede všemi dostupnými možnostmi výkopu.

Velmi atraktivní bude možnost zahrát si Ligu mistrů v jakékoliv její fázi. Můžete si nechat náhodně nalosovat skupiny, popř. začít od vyřazovacích bojů. Nemusíte se tak pachtit celou sezónou, abyste se mohli se svým týmem účastnit nejprestižnější klubové soutěže. Ostatně v režimu Pohárová finále si můžete zkusit atmosféru kteréhokoliv z licencovaných pohárů, třeba FA Cupu. Na vlně mezinárodních lig se vezou také režimy Vítěz série, v němž záleží na počtu vyhraných utkání (dvě až tři), nebo Domácí a hosté, u něhož se klade důraz na vstřelené branky na hřišti soupeře, jak jsme zvyklí z vyřazovacích bojů evropských lig.

Díky novým režimům si doma můžete bez problémů připravit klání v takovém gardu, který známe z progamingové scény FIFA 19. Přímé sledování statistik proti jednotlivým soupeřům vám pomůže určit vaše slabiny a silné stránky. Můžete tak okusit atmosféru velkých klání, což vás třeba oslní natolik, že se vrhnete do kariéry profesionálního esportového hráče. Jsme zvědaví, s čím ještě EA vyrukuje do 28. září, kdy oblíbený digitální fotbal vyjde na PC, PS4, Xbox One a Switch.Ve FIFA 19 rozhodčí s páskou přes oči

• Novinka: 8. 8. 2018 • Autor: Jakub Němec

Rozhodčí mají nelehkou pozici. Musí umět posoudit situaci v řádu sekund a přiznejme si, že se jim to občas nepovede (a není to jen problém české ligy). Kolikrát jsme si na muže s píšťalkou zanadávali také v digitálním světě, kde jsou jeho výroky občas velmi rozporuplné. Proto možná někteří z vás uvítají možnost rozhodčího v rámci přátelských zápasů s kamarádem u jedné obrazovky úplně vypnout v tzv. House Rules. Z fotbalových klání, v nichž se bojíte druhé žluté karty, se tak ve FIFA 19 mohou stát arénová jatka, v nichž uspějí jen ti nejšikovnější a nejobratnější, podobně jako v módu NHL Threes v NHL 19.

V rámci úprav rychlých zápasů však můžete zajít ještě mnohem dál. Moc se nám líbí možnosti počítání gólů jako v basketu, kdy vstřelené branky mimo pokutové území mají dvojnásobnou hodnotu. Milovníci parádiček zcela jistě ocení verzi, v níž platí góly pouze z voleje nebo hlavičkou. O zajímavé situace potom nebude nouze a příslušná modifikace pravidel vás donutí vypilovat své dovednosti k dokonalosti. Největší perličku si pro vás ovšem necháváme na konec, a tím je zmíněný režim Survival.

FIFA 19; screenshot: střelba

Nabídka nových módů ve FIFA 19 je překvapivě docela pestrá. Může se jednat o příjemné zpestření od zápasů v sezóně, popř. bojů ve FUT lize.

Kdo zůstane na hřišti, v survival módu FIFA 19 prohrál

Tvůrčí hlavy v Electronic Arts se totiž snaží ke svým sportovním titulům připojovat nové režimy, které se na týmová klání dívají z jiného úhlu. Příběhové linky FIFA 19 a Madden NFL 19 budou pokračovat, NHL 19 nabízí boj tří hráčů proti sobě navzájem nebo arkádové bruslení tři na tři, jímž se inspirovalo streetové řádění v NBA Live 19. Letošní ročník FIFY přichází se zajímavou verzí hry na (ne)přežití, jež napodobuje velmi populární battle royale režimy v multiplayerových střílečkách. Spekulace o pouličním fotbálku se tak sice nepotvrdily, ale přesto se pamětníci FIFA Street z roku 2012 pomějí.

Při režimu Survival totiž přijdete při vstřelení branky o jednoho náhodně vybraného hráče, jenž bude muset odejít do kabin. S kvalitním útokem tak dovedete svého soupeře porazit během několika minut a nemusíte čekat do závěrečného hvizdu po devadesáté minutě. Podle fotbalových pravidel totiž nemůže pokračovat tým s méně než sedmi hráči. Po vstřelení pátého gólu je tak zápas ukončen vaší výhrou. Na hlavu postavený mód FIFA 19, o němž informuje stránka Eurogamer.net, se tak stane výzvou pro všechny milovníky netradičních konceptů. 

FIFA 19 – První záběry ze survival módu (gameplay)

Prostřednictvím youtube kanálu FootyManagerTV. FIFA 19 survival mode byl představen během mistrovství světa ve hře FIFA 18.

Všechny výše zmíněné možnosti ještě můžete ztížit poupravením umělé inteligence. Dáte-li hráčům svého oponenta legendární AI, zatímco svému týmu přiřknete začátečnické uvažování, hodně se u obrazovek zapotíte, abyste dosáhli úspěchu. Uvidíme, jestli se ve FIFA 19 dočkáme také prašných plácků mezi paneláky, jak někteří novináři spekulují, i bez nich se však můžeme těšit na zajímavé a osvěžující změny.Spolupráce trenérských hvězd na FIFA 19

• Novinka: 6. 8. 2018 • Autor: Jakub Němec

Už v minulých ročnících FIFA jsme si mohli užívat taktické rozestavení a mírně poupravené taktiky, jež vyhovovaly naší hře. V sezóně FIFA 19 se však strategicky vyřádíme mnohem více. Nebude záležet pouze na počtu obránců, záložníků a útočníků v jednotlivých řadách a systému jejich hry, ale také na zvolené agresivitě/pasivitě hráčů, popř. na specifických pokynech. Můžeme se zaměřit na pendlování obránců podél postranních čar jako falešných křídel, přikázat svým svěřencům hrát na nakopávané balóny nebo zvýšit pressing proti zasunutému bloku před brankou soupeře. Spolu s možností určit hráčům jednotlivé části hřiště, v nichž se mají pohybovat, jde o opravdu komplexní nabídku.

Své strategické pokyny si připravíme před zápasem a během hry je budeme moci dynamicky aplikovat (znáte přece skákající trenéry podél lajny, ne?), abychom se přizpůsobili aktuálnímu dění na trávníku. Co nejvěrohodnější koučování si EA pojistilo spoluprací s největšími trenérskými celebritami světa, jejichž tváří se stal Pep Guardiola z Manchesteru City (dříve Bayern nebo Barcelona). Jsme opravdu zvědaví, jak moc se naše volby ve vedení mužstva nakonec skutečně projeví na hřišti a jestli od autorů FIFA 19 neposloucháme jen plané sliby.

FIFA 19; screenshot: trenéři, taktika

Pep Guardiola (vlevo) není jedinou trenérskou hvězdou, která propůjčí své rozsáhlé znalosti FIFĚ 19.

Na závěr dovolte menší spekulaci, která se šíří internetovým prostorem jako vítr (sportbible.com, dreamteamfc.com a mnoho dalších). Mluví se totiž o zavedení módu 5 proti 5, který byl znám z FIFA Street. Napovídá tomu uniklý obrázek na twitteru. Může se však jednat o klasickou novinářskou kachnu. Pro potvrzení dohadů musíme počkat na oficiální prohlášení EA Sports.FIFA 19 představuje novou technologii

• Novinka: 26. 7. 2018 • Autor: Jakub Němec

O výhodách enginu Frostbite ve sportovních hrách od EA Sports jsme se už několikrát rozepisovali. Realistické zpracování virtuálního fotbalu dokáže přenést na vaše obrazovky čím dál reálnější pohyby hráčů a zlepšuje se také fyzika míče. A právě na práci s kulatým nesmyslem se tvůrci letošní FIFA 19 zaměřili opravdu detailně. Můžete zapomenout na zběsilé mačkání tlačítka pro střelu či přihrávku z voleje, protože odhadnutí vhodného načasování bude nyní klíčové. Díky technologii Active Touch System totiž první dotek rozhodne o vašem zpracování míče. Buď vám uskočí k soupeřovým kopačkám, nebo předvedete nečekanou přihrávku či pohotové zakončení.

Nejzajímavější kousky samozřejmě můžeme čekat u nejnadanějších fotbalistů dnešní doby. Takže zatímco francouzský mladík Mbappé si střihne nůžky, argentinský zarputilec Agüero si posune patičkou míč do běhu a brazilský kouzelník Neymar si udělá dobrý den z celé obrany, ostatní hráči se ve většině případů rozplácnou při své snaze na hřiště. Nikoho nepřekvapí nové kličky a další dovednosti, po jejichž ovládnutí budete své soupeře překvapovat nečekanými úskoky. Však od 28. září sami na vašich počítačích či konzolích PS4 a Xbox One zjistíte, jak bude ovládání světových hvězd na zeleném pažitu fungovat ve skutečnosti.Cristiano Ronaldo prokletím FIFA 19

• Novinka: 18. 7. 2018 • Autor: Jakub Němec

Cristiano Ronaldo je tak velkou hvězdou, že jeho přestup musel poznamenat více lukrativních reklamních kampaní než počítačovou hru FIFA 19. Z našeho pohledu jde ovšem o nejzásadnější zásah, protože společnost Electronic Arts na jeho tváři v pozadí s ušatým pohárem Champions League postavila svou kampaň. Nyní musí svižně reagovat na nastalou situaci a věříme, že zaměstnancům marketingového oddělení připravil CR7 nejednu bezesnou noc. Což o to, materiály se přetisknou a ztráty odepíšou, mnohem více se můžeme bát o třetí díl oblíbeného příběhového režimu Journey (Cesta) s Alexem Hunterem.

Podle náznaků z konce Hunterovy sezóny jsme totiž mohli doufat v jeho přestup do Realu Madrid, kde měl spojit síly společně s Ronaldem, aby získali další triumf v Lize mistrů pro svého zaměstnavatele. Otázka, zda jsou dějové videosekvence již dokončeny, je tak zcela na místě. Jednalo by se totiž nejen o renderování nových scén, ale také o jejich dabing a další detaily (Hunter do Juventusu přece nechtěl). Uvidíme, jak si s nastalou situací EA poradí a rozhodně jim jejich trable nezávidíme. Nás zajímá, zda nebude ohroženo datum vydání FIFA 19, které je určeno na 28. září. Doufejme, že se tak nestane.FIFA 19 se chce řadou detailů přiblížit realitě

• Novinka: 15. 6. 2018 • Autor: Jakub Němec

Vývojáři z EA Sports se pochlubili s nejvýraznějšími změnami ve fotbálku FIFA 19. Asi největším lákadlem bude systém aktivního zpracování míče, který jsme mohli vidět už v uvolněném traileru. Na základě schopností hráčů si můžete kulatý nesmysl přilepit k noze, pokopnout v rámci přípravy na střelu nebo jej parádičkou přehodit přes bránícího hráče. Největší hvězdy budou mít v záloze ještě schované unikátní triky známé z jejich působení na hřištích světa. Specifické by mělo být také chování míče na trávníku během toho, co si jej hráči povedou. Evidentně se tvůrci chtějí přiblížit odborníky chválené fyzice míče z PES 2018.

FIFA 19; screenshot: ikony

Ve FIFA 19 se dostane velkého prostoru hvězdám světového formátu, které budeme schopni poznat i podle jejich specifických pohybů.

Větší důraz dávají tvůrci také dynamice hry. Při soubojích o míč se projeví fyzická stavba hráče a jeho dovednost. Přesto jej vhodným timingem může méně nadaný fotbalista obehrát. Důležité bude také pokrytí prostoru spoluhráči, kteří by měli lépe reagovat na vývoj hry. Změnou má projít také střelba, která sází mnohem více na přesné načasování vypuštění míče směrem branka. Osobně nejsme z textového popisu nijak moudří, protože systém dvojího zmáčknutí tlačítka se špatně chápe, takže si počkáme na gameplaye nebo vlastní zkušenost. Pravděpodobně bude mnohem náročnější vstřelit gól bez pořádného tréninku.

Vyžít by se ve FIFA 19 měli také zapřisáhlí taktici, kteří si libují v posunování každého fotbalisty podle svých představ. Mimo primární volbu rozestavení základní jedenáctky totiž budeme moci pracovat s útočnou či defenzivní náladou týmu, popř. se zaměřit na aplikovaný herní styl. Nám se myšlenka dynamického proměňování formací pomocí vedlejší ukazatelů docela líbí, otázkou je, jak bude fungovat v praxi. 

FIFA 19; screenshot: počasí

Do taktických pokynů trenéra svým svěřencům by se mělo také počítat s aktuálním počasím během zápasu.

Mnohem přesvědčenější jsme o technické dokonalosti pohybu hráčů na hřišti, protože EA opět investovalo mnoho peněz i času do specifického pohybu fotbalistů díky pokročilého motion capturingu prakticky nazvaného „Real Player Motion“. Ve FIFA 19 by tak měli docílit věrnějšího podání clonění protivníka, pokrytí míče, udržení rovnováhy po souboji či individuální projevy největších hvězd.

Budou změny ve FIFA 19 stačit?

Musíme si přiznat, že nevíme, jak většina jmenovaných drobností změní doteď laděnou hratelnost titulu. Hodně bude záležet na samotném hráčském zážitku s gamepadem v ruce. Předpokládáme, že se změní práce s míčem, větší prostor dostane náhoda a projeví se fyzické atributy hráčů, ale ve své podstatě se arkádovost FIFY udrží. Hlavním lákadlem tak bude Liga Mistrů, nyní již potvrzená Evropská liga a následný Superpohár. Již dříve bylo prozrazeno, že nové soutěže ovlivní Cestu Alexe Huntera, který se pustí do své třetí sezóny ve světových klubech.

FIFA 19; screenshot: motion capture

FIFA 19 by měla předvést ikonické hráče v jejich největší formě díky poctivému mapování jejich pohybů.Champions League vládne FIFA 19

•Novinka: 10. 6. 2018 • Autor: Jakub Němec

Nejprestižnější klubová soutěž světa se osvobodila z drápů série PES, jak jsme vás informovali dříve, aby se po ní okamžitě vrhl ještě větší moloch EA Sports. Musíme přiznat, že v akrádověji pojatém fotbálku Liga mistrů citelně chyběla, a proto se nedivíme tomu, jak lačně po ní americký gigant skočil. Trošku nás zaskočilo, že se prozatím nikde nezmínila Evropská liga, jež ke klubovým soutěžím neodmyslitelně patří, a otázkou zůstává, jestli se ve FIFA 19 potkáme s trofejemi podobného ražení z ostatních kontinentů (alespoň Jižní Amerika by se mohla povést zařídit).

FIFA 19; screenshot: liga mistrů

Atmosféra na stadionech by měla být během zápasů Champions League elektrizující.

Tváří FIFA 19 se opět stane jeden z nejslavnějších hráčů planety Cristiano Ronaldo, ale v traileru vypuštěném na E3 2018 dostal velký prostor také Brazilec Neymar, který v doprovodu remixované znělky Ligy mistrů předvádí své neuvěřitelné triky. Kolem zápasů o pohár by se měla točit také další část cesty Alexe Hunetra, na nějž tvůrci ani letos nezapomněli. Z krátké ukázky můžeme ještě předpovídat další zaměření na emoce hráčů na hřišti a trenérů za autovou čárou, větší důraz na efekty počasí a samozřejmě pokus o ještě detailnější zobrazení nejoblíbenější hry na světě. Další podrobnosti se objeví během prázdnin, takže sledujte náš kanál. Do té doby kroužkujte v kalendáři datum 22. září.

FIFA 19; screenshot: cesta na vrchol FIFA 19; screenshot: Neymar

Obrázek 1: Dovedete ve FIFA 19 Real Madrid ke čtvrtému úspěchu v Lize mistrů v řadě?  Obrázek 2: Brazilský kouzelník Neymar ukázal v traileru na FIFA 19 několik nových triků pro nadcházející ročník digitálního fotbálku.

Vytisknout
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací