Football Manager 2019 (RECENZE) – Trenérská dřina

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Sychravé podzimní počasí s sebou nepřináší pouze nutnost mít po ruce deštník a zvykat si na změnu času, ale také příjemné skutečnosti, mezi něž bezesporu patří fotbalové orgie na našich herních zařízeních. Od září se můžeme prohánět po trávnících v PES 2019 nebo FIFA 19, ale trenérské srdíčko pravověrných teoretiků čekalo na Football Manager 2019 vycházející 2. listopadu na PC a Nintendo Switch. Dotyková verze Touch navíc ještě podporuje hru na přenosných zařízeních, jež pracují na systémech Android a iOS. V naší recenzi jsme se podívali simulaci plné statistik a tabulek na zoubek, čtěte tedy směle dál.


• Žánr: Sportovní simulátor • Multiplayer: Ano (online) • Vývojář: Sports Interactive • Vydavatel: SEGA • Platformy a Datum vydání: PC a Nintendo Switch (2. listopadu 2018) • Homepage: www.footballmanager.com • Čeština: Ano (oficiální) 


Části článku:


Obsah recenze Football Manager 2019 (PC)

 1. Číslo, kam se podíváš
 2. Bůh žehnej asistentům ve Football Manager 2019
 3. Sezóna je běh na dlouhou trať
 4. Práce na hřišti je ve Football Manager 2019 za odměnu
 5. Občas to ještě drhne
 6. Recenze Football Manager 2019: závěrečné hodnocení
 7. HW nároky pro Football Manager 2019 PC

Číslo, kam se podíváš

• Recenze: 1. 11. 2018 • Autor: Jakub Němec

Češi jsou národem teoretiků fotbalu. Každý druhý má svůj názor na to, jak by měla hrát reprezentace nebo jejich oblíbený tým, kde dělají trenéři chybu, kteří hráči by měli hrát, kteří sedět na lavičce či jaké posily by měly pro mužstvo největší přínos. Rozhodně se s nimi nebudu přít a místo toho jim doporučím léty prověřený Football Manager (tentokrát s číslovkou 2019) a poprosím je, aby mi své teoretické znalosti předvedli v praxi. Určitě nepůjde o plnohodnotný prožitek v kůži manažera některého ze světových velkoklubů, ale bude se mu dost blížit. Většina z mudrlantů tak zjistí, že práce na vrcholné pozici milióny fanoušků sledovaného klubu není žádný med.

Football Manager 2019; gameplay; zprávy

Přehledová tabulka poskytne pouze základní informace o vašem týmu. Pro detailnější rozbory musíte směřovat do příslušných sekcí.

Desetitisíce hráčů na světě zkušenost z vedení svého oblíbeného mužstva zažívají již několik sezón po sobě a stejně vyhlížejí nové pokračování jejich oblíbeného fotbalového simulátoru. Slušná fanouškovská základna titulu v českých luzích a hájích se odráží také v podpoře ze strany vydavatele titulu SEGA, jenž se stará také o lokalizaci do naší mateřštiny. V době sepisování této recenze se ještě dílo Sports Interactive nachází ve fázi bety, takže část nepřeložených textů sice budu kritizovat, ale zároveň budu doufat, že do vypuštění plné verze se dočkáme dokončení překladu některých chybějících obratů, které se sem tam objeví v angličtině.

Věřte či ne, lokalizace do češtiny bude totiž na některých obrazovkách příjemnou berličkou, jež vám pomůže zorientovat se v řeči tabulek a čísel. Pokud jste již někdy hráli jakýkoliv simulátor kopané, víte, že (ne)úspěšná realizace myšlenek přímo na hřišti je odměnou za obrovské kvantum mravenčí práce před samotným výkopem. Football Manager 2019 vás nebude vůbec šetřit, takže během týdne se připravte na rozhovory s novináři, chystání tréninku, promlouvání do duše vašim svěřencům, organizaci mužstva B týmu či mládežníků, upravování soupisek, plánování taktiky, motivaci hráčů v kabině a další drobné úkoly, jejichž podcenění vás může přijít opravdu draho.

Football Manager 2019; gameplay: detail hráče Football Manager 2019; gameplay: obchod

Obrázek 1: Před nákupem hráče je třeba poslat zkušeného skauta, aby vám jej řádně proklepnul. Obrázek 2: Přestup hráče je ve Football Manager 2019 během na dlouhou trať. Přetahování o poslední libru nezbytně patří k vyjednávacímu stolu.

Bůh žehnej asistentům ve Football Manager 2019

Naštěstí na vše nejste sami a stojí za vámi sehraný tým poradců pro různá odvětví. PR manažer vás bude upozorňovat na dění v prostředí sociálních sítí a domlouvat konference či rozhovory s novináři. I ty můžete přenechat svému zástupci, ale pak se nemůžete divit, když čas od času plácne nějakou kravinu či vypustí interní informaci. Oheň je na střeše a vy musíte vše hasit. Proto doporučím jednat s tiskem osobně a přenechat svému pobočníkovi z lavičky navenek méně viditelné povinnosti, na nichž ovšem stojí vnitřní rozvoj týmu. 

Jako příklad ideálního využití vidím třeba tréninkové jednotky, jež prošly slušnou evolucí. Můžete je sice sami rozfázovat a hlídat rozvoj každého svěřence, ale já jsem postupně svěřil všechny povinnosti z tréninkového hřiště svým pobočníkům, kteří díky zlepšené umělé inteligenci mou důvěru nezklamali. Růst a vývoj hráčů sice neprobíhal tak dynamicky jako pod mým přímým dohledem, ale viditelný progres se u jádra i širšího kádru stále dostavoval. Podobně jsem se dobrovolně vzdal jednání s realizačním týmem a předal plnou kompetenci svému dalšímu asistentovi. Občas jsem ho sice práskl přes prsty, že moc utrácí, ale o starost méně, že…

Football Manager 2019; gameplay: investice Football Manager 2019; gameplay: tiskovka Football Manager 2019; gameplay: noviny

Obrázek 1: Když necháte umělé inteligenci volnou ruku při nákupech, rázem se stanete lídrem předsezónních nákupů. Obrázek 2: Před novináři ve Football Manager 2019 se mějte na pozoru. Jakákoliv neuvážená odpověď bude po zásluze potrestána. Obrázek 3: Tisk o vás může psát i hezky, obzvlášť když se týmu daří.

Vyloženě jsem si užíval jednání o nákupu a prodeji hráčů. Protistrany se chovají docela realisticky, občas požadují přemrštěné částky za své největší hvězdy, umí vás poslat k šípku při podhodnocené nabídce. Na druhou stranu se však nediví, když podobně odpálíte vy je. Opravdu se dle mého zlepšil systém skautingu, v jehož rámci si zvolíte sledované soutěže a vaši hledači talentů se zaměří přesně na typy čutálistů zapadající do vašeho herního systému. Už během letní přípravy, která je ve Football Manager 2019 nově zařazena do kalendáře životního cyklu každého týmu, vám chrlí jeden tip za druhým a vyberete si jen ty skryté poklady, jež pro vás skupina hledačů talentů objevila.

Sezóna je běh na dlouhou trať

Sami jistě tušíte, jak velké bludiště plné výhybek se skrývá pod povrchem simulace manažerského génia nejsledovanější hry světa. Vaše okolí neznalé principů Football Manager 2019 si bude myslet, že tvrdě pracujete na velkolepém projektu vyžadujícím  plnou pozornost. A nebudou daleko od pravdy. Přepínání mezi jednotlivými tabulkami, jež jsou naštěstí uživatelsky velmi přístupné a v poměru k obrovskému množství informací také přehledné, evokuje práci v rozsáhlém tabulkovém editoru a váš trpitelský výraz při řešení kritických problémů v týmu (třeba když se vám během dvou zápasů zraní kompletní záložní řada základní sestavy a máte vyjet na hřiště Manchesteru City) tomu bude jasně nahrávat.

Football Manager 2019; gameplay: zranění Football Manager 2019; gameplay: taktika Football Manager 2019; gameplay: zápasový rozbor

Obrázek 1: Football Manager 2019 je občas až krutě realistický. Zranění Garetha Balea na půl roku? Není problém. Obrázek 2: Důkladné projednání strategie s hráči je podmínkou k vítězství. Měnit nastavenou taktiku těsně před zápasem se většinou nevyplácí. Obrázek 3: Během zápasu se vaši analytici pořádně zapotí. Jejich data ve Football Manager 2019 jsou neocenitelná.

Během ročního cyklu se na vás bude valit jeden problém za druhým a prostor pro oddych vlastně neexistuje. Když zažehnáte vlnu zranění doplněním z béčka, tak se začne bouřit širší kádr, proč jste nevybrali někoho z jejich řad, i když nemají vůbec předpoklady pozitivně přispět do nastaveného herního systému. Musíte svá jednání vysvětlovat, obhajovat, což někteří hráči ocení, jiní v tom zase vidí slabost. Základem je získat na svou stranu lídry kabiny, pak už se s ostatními vypořádáte lépe. Jednání s některými hvězdami je na facku, obzvlášť když se chovají jako rozmazlení fakani. Ale co naplat, sami na hřiště vyběhnout nemůžete.

Práce na hřišti je ve Football Manager 2019 za odměnu

Po týdenním martýriu se konečně podíváte na hřiště, kde na vás vedle kabiny plné hvězd čekají mediální povinnosti. Občas se vás zvídaví novináři zeptají na takové špeky, že musíte mít dění ve svém týmu opravdu v malíčku, abyste nedopověděli nějakou blbost. Na druhou stranu, jestliže odpovíte v souladu s týmovou strategií, hráči ocení váš přehled a chovají k vám větší důvěru. Opravdu se mi líbí funkčnost interview, protože když odpovím, že některý hráč si zaslouží den volna, tak se umělá inteligence postará, aby jej dostal. V tomhle ohledu můžu jen chválit.

Jakmile vylezete z tunelu na hřiště, začíná taktická bitva. Z nekonečné řady možností přípravy taktiky zahrnující rozestavení, ladění týmu, rozehrávání situací, frekvenci a umístění přihrávek nikoho nepřekvapí, ale specifické pokyny pro jednotlivé kopálisty jsou už prací pro opravdové nadšence, kteří si fixovou tabulku se strategií umisťují před spaním pod polštář. Během zápasu musíte reagovat na dění na hřišti, přizpůsobovat se průběhu zápasu a vnutit soupeři svou hru. Pokřiky od lajny simulují složitější práci přímo v editoru, takže můžete jednoduše motivovat ke kombinační hře, betonování v obraně nebo jen pochválit za dobrý výkon. Vše se během chvilky projeví.

Football Manager 2019; gameplay: grafika ultra Football Manager 2019; gameplay: grafika low Football Manager 2019; gameplay: bouřlivé oslavy

Obrázek 1: Na vyšší nastavení grafiky se již dají zápasy sledovat, ale jejich pohyby jsou stále dost toporné. Kiksy hráčů raději nekomentuji, jsou pouze pro ilustraci. Obrázek 2: S horší grafikou rozjedete Football Manager 2019 i na méně výkonných strojích, ovšem pohled na hřiště moc krásy nepobere. Obrázek 3: Odměnou za vaše snažení v pohárech bude pouze dobrý pocit, protože oslavy na hřišti si moc neužijete.

Zobrazení samotného zápasu si do značné míry můžete upravit sami. Sledovat tak lze v podstatě celý zápas, nebo se můžete dívat jen na nejdůležitější akce. Dobrou zprávou je, že tvůrci ze Sports Interactive si uvědomili, jak širokou fanouškovskou základnu mají, a proto si zahrajete Football Manager 2019 i na slabších, kancelářských strojích. Stačí jen omezit míru detailů z hřiště, ze samotných tabulek během přípravné fáze se totiž váš stroj moc nezapotí. To samozřejmě nahrává pohodlnému hraní na mobilních zařízeních v rámci příslušné konverze díla s podnázvem Touch.

Občas to ještě drhne

Samozřejmě není všechno zlato, co se třpytí. Mezi novinky slavnostně oznámené tvůrci patří zavedení systému VAR (videorozhodčí) přímo do zápasu. Jsou chvilky, kdy si řeknete, že to je skvělá věc, ale v momentě, kdy minutu sledujete rozhodčího přebíhajícího k půlící lajně, tak asi šťastní nebudete. Podobně slibovaná vyšší kvalita komentáře stále ještě neuspokojuje mé požadavky na relevantní popis dění na hřišti. Přijdou i klenoty, kdy vám text oznámí, že výsledek 4:0 deset minut před závěrem slibuje napínavou koncovku. Horší je i koherence obrazů navazujících na text. Po textu „Bude to penalta!“ začne odkopávat gólman od své branky, asi budete překvapivě poulit oči na monitor. Snad se dané problémy do vypuštění plné verze zmírní, popř. vyřeší.

Další věc je problém s licencemi, jež bude muset řešit aktivní komunita. K dispozici je nám sice přes 500 000 hráčů a zaměstnanců z celého světa působících v podrobně zpracovaných týmech, jejichž počet se točí okolo 2500, ale jen část z nich má své reálné dresy a znaky. Football Manager 2019 ke své původní sestavě, z nichž je lákavá především italská a francouzská liga, ulovil německou Bundesligu, která je pro příznivce kopané u našich západních sousedů velkým lákadlem. Našinci neostrouhají, česká liga se může pochválit svou první a druhou nejvyšší soutěží, ale také se smyšlenou symbolikou.

Football Manager 2019; gameplay; rozbor

Definování týmového stylu do posledního detailu je hlavní devizou Football Manager 2019.

Až na pár výtek je ovšem Football Manager 2019 zase o kousek lepší než loni. Novinky potřebují ještě trošku času na zapracování (VAR), ale zlepšená umělá inteligence a letní příprava zkušené harcovníky potěší. Koupí titulu od Sports Interactive tak dostanete tradiční porci interaktivní kopané na dlouhé zimní večery, jízdu autobusem, (nudné) porady v práci a další příležitosti, během nichž se může naplno projevit vaše fotbalem bušící srdce. Záplava informací a čísel ovšem není pro každého.

Tato recenze byla napsaná pro verzi PC.

Recenze Football Manager 2019: závěrečné hodnocení

    Hodnocení 84 % GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
80 %
Audiovizuální zpracování
70 %
Znovuhratelnost
99 %
Football Manager 2019; recenze

Klady

 • Práce fotbalového manažera v kostce
 • Komplexní správa týmu po celou sezónu, včetně letní přípravy
 • Zlepšená umělá inteligence asistentů
 • Přehlednost tabulek
 • Vedení týmu během zápasu
 • Pestré portfolio lig a týmů (především evropské provenience)
 • Nově licencovaná Bundesliga

Zápory

 • Občasné zdržování hry kvůli videorozhodčímu
 • Průběh zápasu někdy neodpovídá komentáři, resp. dění na hřišti
 • Pohyb hráčů na hřišti nesmíte brát vážně (jsou na úrovni okresního přeboru)
 • Nováčci se mohou v přemíře statistik a tabulek ztratit
 • Rozhovory s rozmazlenými velkými hvězdami jsou občas k vzteku
 • Česká lokalizace obsahuje ještě některé nepřeložené pasáže (hodnoceno během bety dostupné k recenzi)
Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní her, ať už počítačových či deskových, se stalo součástí mého života už s prvním úspěšným umístěním plastové čepičky v Kloboučku, hop! a s archaickým počítačem, na kterém téměř neustále běžela trojice Rayman, Pharaoh a FIFA 2000. Od té doby se rád nechávám překvapovat unikátními zážitky, silnými příběhy a originální hratelností, kterou dokáží vývojáři vykouzlit. Jsem v redakci Alza Magazínu a GEMu sice vedený jako sporťák a deskovkář, ale rád se ponořím do akčních adventur, RPG, závodů nebo plošinovek, ale vlastně nepohrdnu ničím zajímavým a netradičním.

Football Manager 2019 – Novinky

 1. (15. 10. 2018) Football Manager 2019 se zaměří na letní přípravu
 2. (9. 8. 2018) Padesát států se může těšit na své ligy ve Football Manager 2019
 3. HW nároky pro Football Manager 2019 PC

Football Manager 2019 se zaměří na letní přípravu

• Update: 15. 10. 2018 • Autor: Jakub Němec

Studio Sports Interactive velmi úzce spolupracuje na vylepšování svého titulu s komunitou, což lze jasně dokumentovat na množství tweetů, jež podrobně ukazují novinky v aktuálně připravovaném Football Manager 2019. Nejedná se o tak přelomová oznámení jako v létě, kdy jsme se dozvěděli, že se do oblíbené simulace správy týmů kopané podařilo získat práva na německou Bundesligu, ale pro fanoušky série budou zcela jistě zajímavá. Pravděpodobně největším překvapením je zařazení letní přípravy do konceptu sezóny. Svému mužstvu tak vyberete destinaci, kam vyrazí, a přátelské zápasy, během nichž budete testovat nadějné přírůstky do týmu.

Football Manager 2019; screenshot; tabulka

Obrovské množství podrobných tabulek k Football Manager 2019 neodmyslitelně patří. Přesto tvůrci zapracovali také na grafické podobě zápasů a zařadili také kamerového rozhodčího VAR.

Výletem do jižních krajin počet inovací ovšem nekončí. Zlepšení by se měli dočkat komentátoři, jejichž promluvy budou vcíe odpovídat dění na hřišti, a umělá inteligence vašich asistentů a skautů. Správa klubu tak bude doufejme snadnější, protože pobočníci by si měli poradit i s většími problémy, které by původně potřebovaly vaši plnou pozornost. Stejně tak činovníci působící přímo u mužstva budou schopni adekvátně zdůvodnit jejich doporučení, např. který hráč by se měl stát kapitánem, kdo má hlavní slovo v kabině a kdo působí problémově. Hráči také budou přiměřeně reagovat a dokáží vysvětlit, co se jim nelíbí na nabízeném kontraktu a podobně.Padesát států se může těšit na své ligy ve Football Manager 2019

(Update 9. 8. 2018) Všichni teoretici nejrozšířenějšího sportu světa zpozorněte. Nyní můžete prokázat, že v hospodě nad pivem či limonádou nevedete plané řeči a jste schopni převést svá slova v činy. Pouze ti nejschopnější totiž mohou porazit všechny rivaly, dovést svůj tým pro ligový titul a završit svou cestu ziskem prestižních pohárů. Football Manager 2019 vám dá k dispozici řadu nástrojů, s nimiž můžete rozhodovat o těch nejmenších detailech. Budete sledovat aktuální rozpoležní týmu, jeho formu a tréninkové jednotky mu nastavíte tak, aby v ostrém zápase předvedl svůj nejlepší výkon.

Football Manager 2019 – Welcome to The Job (trailer)

Práce trenéra nespočívá pouze v koučování zápasu, musí začít již od brzkého rána, jak nám ukazuje oznamovací trailer.

Motivační video, které společnost SEGA s oznámením Football Manageru 2019 vypustila do internetového prostoru, nám mnoho novinek neprozradilo. Ovšem jedna přelomová zpráva se přece jen na povrch dostala – konečně budeme moci projevit svůj trenérský um v Bundeslize a nižších německých soutěžích. Celkově se nám tak představí přes 2500 celosvětových klubů, v nichž je zaměstnáno přes půl milionu skutečných hráčů a dalších pracovníků. Football Manager, tedy simulátor využívaný i realizačními týmy velkých klubů, si budeme moci zahrát 2. listopadu na našich počítačích. Snad se do té doby dozvíme více detailů, vše pro vás budeme sledovat.

HW nároky pro Football Manager 2019 PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows Vista 32-bit Windows 7 64-bit
Procesor Intel Pentium 4 3.40GHz / AMD Athlon XP 3200+ Intel Core 2 Duo E8300 2.83GHz / AMD Phenom II X3 700e
Grafická karta NVIDIA GeForce 9600 GS / Radeon HD 3650 NVIDIA GeForce GT 640 / Radeon R7 7650K
DirectX DirectX 9.0 DirectX 9.0
Operační paměť 2 GB 4 GB
Pevný disk 7 GB 7 GB
i Mohlo by vás zajímat

Football Manager 2019 vyšel 2. listopadu 2018 na PC a Nintendo Switch verzi Touch. O novinkách vás budeme informovat.

Vytisknout
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací