Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions DLC (RECENZE) – dánské kostičky nikdy nezklamou

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Letos nás nový přírůstek do série Forza Motorsport nečeká, vynahradit nám tuto ztrátu může alespoň sesterská série Forza Horizon, jejíž čtvrtý díl dostal druhé a poslední DLC. Po velmi povedeném ale konzervativním Fortune Island přináší LEGO Speed Champions do světa arkádového závodění oblíbené kostičky LEGO a jestli máte pochyby, jak tato stavebnice do Forzy pasuje, přečtěte si naši recenzi. 

Recenze (Xbox One X)Oznámení


• Žánr: Arkádové závody • Multiplayer: Ano (online, co-op) • Vývojář: Playground Games • Vydavatel: Microsoft • Platformy a Datum vydání: PC, Xbox One (13. června 2019) • Homepage: forzamotorsport.net/en-US/games/fh4 • Čeština: Ano (oficiální)


Části článku:


Obsah recenze Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions

 1. LEGO Speed Champions není jen další bláznivé DLC
 2. Vítejte v LEGO Valley
 3. Horizon Festival pod diktátem LEGO kostiček
 4. Tři nová auta ze skládačky LEGO Speed Champions
 5. Zábavná tečka za vynikající Forzou Horizon 4
 6. Recenze Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions: závěrečné hodnocení

LEGO Speed Champions není jen další bláznivé DLC

• Recenze: 25. 6. 2019 • Autor: Filip Němec

Konference Microsoftu na E3 měla daleko významnější oznámení, pro mě osobně však bylo LEGO Speed Champions jednou z hlavních hvězd. O to více mě překvapilo, že přijetí diváků bylo poměrně chladné a dokonce i počet palců směřující dolů pod oznamujícím trailerem na Youtube mě skoro až mrzel. Těžko říct co bylo důvodem, fanoušci série Forza Horizon jsou totiž zvyklí na to, že druhé DLC pro Forzu Horizon bude pravděpodobně pěkná divočina. Třetí díl dostal autíčka Hot Wheels a jejich ikonické dráhy s výkruty a smyčkami, takže dánské kostičky ve Forza Horizon 4 nejsou zase až takovým překvapením.

Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions; gameplay: závod

Forza Horizon 4 má skvělý foto editor, se kterým se dají cvaknout opravdu nádherné screenshoty.

Velikostí nové mapy se sotva vyrovná předchozímu DLC Fortune Island, ale kdyby si autoři dali o trochu více práce a doladili některé drobnosti, mohlo jít klidně o samostatnou hru. Ano, až tak je LEGO Speed Champions kvalitním přídavkem, jež dodává mimo jiné kampaň s devíti dlouhými úkoly a desítkami závodů, výzev a množstvím dalšího obsahu. A jak je již zvykem, pro majitele Season Passu je zdarma, samostatně pak LEGO Speed Champions stojí 499 Kč.

Vítejte v LEGO Valley

Po půvabném ostrovu z prvního DLC neměli autoři jinou možnost, než vytvořit ještě jeden a to ve stylu dánských kostiček LEGO. Využili přitom všech předností oblíbené skládačky, dostali jsme tak mapu podobně velkou jako v případě prvního přídavku, tentokrát však s divoce proměnlivým prostředím. Zatímco se v jednu chvíli točíte na kruhovém objezdu v centru Brickchesteru, za malý moment už projíždíte vyprahlou pouští plnou dinosauřích kostí, která se plynule přemění v džungli okupovanou fosforeskujícími duchy.

Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions; screenshot: pole Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions; screenshot: Mclaren p1

Obr 1. Skvělý požitek z jízdy umocňují zničitelné LEGO objekty. Obr 2. V LEGO Speed Champions se skáče hodně a často.

Není pak překvapením, že hlavním stavebním materiálem jsou právě umělohmotné kostičky, ze kterých je vytvořeno takřka vše, od domečků až po květiny na louce i fandící panáčky v ulicích nebo v oknech. Zní to až moc dokonale? Ano. Trošku zamrzí fakt, že ne kompletně vše je vyrobeno z kostiček. Většina silnic je z běžného asfaltu stejně jako některé louky či stromy. Narazíte tak na místa, jenž vypadají takřka stejně jako původní hra, většinou však stejně na první pohled poznáte, že jste v hravém LEGO světě.

Nechci tvrdit, že to je vyloženě špatně, postavit celou hru z plastových kostiček by asi dalo hodně práce, někdy se ale budete ptát, proč tato alej obsahuje skutečné stromy, zatímco hned přes ulici je les kostičkových stromečků. I tak ale vypadá LEGO Valley naprosto úžasně, hravě a i po dvaceti hodinách hraní, které vám postačí na splnění hlavní linie úkolů, mě neskutečně baví.

Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions; screenshot: f40 drift Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions; screenshot: krávy

Obr 1. LEGO auta možná vypadají hravě, ale pod kapotou mají stádo splašených koní. Obr 2. Splašené jsou i LEGO kravičky.

Horizon Festival pod diktátem LEGO kostiček

I tentokrát je celý ostrov poháněn závodním festivalem Horizon, takže jezdíte závody, stoupáte v různých žebříčcích a odemykáte si nová auta a další vybavení. Tento doposud základní prvek je však odsunut na druhou kolej ještě něčím lepším. LEGO Speed Champions obsahuje širokou paletu výzev, za které dostáváte kostičky a ty poté směníte za nová LEGO vozidla či vylepšení pro váš domeček, jak jinak než vyrobený pouze z kostek.

Plnit výzvy lze cíleně tím, že si na LEGO plánku označíte vybraný úkol a hra vás k němu nasměruje a nebo pouze na mapě sledujete kostičkou označené závody, rychlostní radary, PR triky a další vedlejší aktivity. V podstatě tak můžete hrát stejným stylem jako doposud, jste však navíc odměňováni ještě LEGO kostičkami, což je pro mě osobně velká motivační vzpruha. Po desítkách hodin ve Forza Horizon 4 je tato nová stimulace k dalšímu hraní velmi výživná a těším se na každý další závod, podobně jako když jsem Forzu téměř před rokem zapínal poprvé.

Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions; screenshot: výzvy Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions; screenshot: mapa

Obr 1. Výzvy v podobě LEGO plánku lze plnit cíleně nebo prostě jen hrát dle své libosti, což je velmi příjemné. Obr 2. I samotná mapa reflektuje hravost oblíbené skládačky a vypadá naprosto skvěle.

Mapa se i tentokrát neustále plní novými závody a vedlejšími aktivitami, které se nesou v totálně ujetém stylu. Namísto pokladů z Fortune Island budete hledat mimozemské lodě a další tajemství, která jsou mnohdy velmi hezky propojena s jinými LEGO hrami a především dvojicí filmů LEGO Příběh. Za zcela dokonalý případ geniálnosti tohoto DLC považuji například novou rádio stanici, kde se hraje pouze hit Everything is Awesome stále dokola a věřte mi nebo ne, jsem schopen toto rádio mít zapnuté klidně hodinu v kuse, protože… everything is awesome!

Tři nová auta ze skládačky LEGO Speed Champions

Vedle ostrova jsou hlavní a velmi očekávanou novinkou LEGO auta a zde přichází největší překvapení i zklamání zároveň. Je pravdou, že nové vozy postavené pouze z kostiček jsou fantastické a jen těžko se mění za reálná auta, ale jsou pouze tři. Kompaktní ale rychle akcelerující Mini Cooper S Rally dostanete hned na začátku, ikonicky rudé Ferrari F40 si ale už budete muset zasloužit, stejně jako supersport McLaren Senna.

Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions; gameplay: ferari Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions; gameplay: ferari f40 Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions; gameplay: ferari kabina

Nové LEGO vozy jsou zpracovány do těch nejmenších detailů, jako jsou miniaturní loga nebo vyražená čísla na každém kusu skládačky.

Všechna auta odpovídají svým předlohám v původní hře a zejména pak svým opravdovým reálným vzorům z kolekce LEGO Speed Champions. Každý z těchto vozů je naprostým unikátem a je propracován do těch nejmenších detailů, které i při bližším pohledu plně odpovídají své předloze. O to více pak zamrzí, že jde pouze o tři vozy, respektive dva, protože Mini Cooper je sice zábavný, ale na opravdové ježdění zkrátka není. V pozdějších fázích hry sice lze najít ještě další čtyři LEGO auta, ale jde o historické kousky z ukrytých stodol, takže si spíše doplníte svůj vozový park, ale žádnou závodní srdcovku zde nečekejte.

Možná tou úplně největší senzací je možnost kombinovat nové i staré vozy se všemi dostupnými destinacemi. Můžete tak vzít své LEGO Ferrari F40 do Británie a vystrašit pár krav (ty jsou v LEGO Valley nahrazeny svými plastovými protějšky) nebo naopak nasednout do svého oblíbeného supersportu a rozbíjet s ním z plastiku vytvořené stromy, zídky a kytičky v kostičkovém údolí. Druhá možnost bohužel není tak výjimečná, protože při závodě v LEGO Valley proti umělé inteligenci si budou vaši protivníci stále vybírat reálné vozy, takže pocit výjimečnosti se rychle vytratí.

Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions; screenshot: audi r8 Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions; screenshot: británie

Je Větší bizár skutečné auto v LEGO světě nebo naopak?

Zábavná tečka za vynikající Forzou Horizon 4

Doladit některé detaily, přidat více vozů a co možná nejvíce světa vyrobit z LEGO kostiček, mohlo by toto DLC být klidně i jako samostatný titul. Netradiční myšlenku se podařilo přetavit v něco velmi zábavného, co především dobře funguje a co nelze dohrát jen za jedno odpoledne. A až budete chtít svým přátelům ukázat nejkrásnější open world závodní arkádu současnosti, vsadím se, že skočíte právě do LEGO Valley, protože skandující plastoví panáčci v jejich mini domečcích jsou prostě k popukání.

Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions; gameplay: skok

LEGO Speed Champions není bez chybičky, jde však o více než důstojné zakončení nejlepší závodní hry loňského roku.

Nedokážu se navíc ubránit pocitu, že engine Forzy Horzion 4 byl už od počátku připraven na příchod LEGO kostiček, protože hra vypadá naprosto úžasně a tituly od TT Games mohou jen blednout závistí jako plastové hračky, které vaše děti nechají ležet venku na sluníčku. Arkádová hratelnost se navíc k LEGO autíčkům vyloženě hodí, takže spojení těchto dvou značek vytváří velmi zábavný mix, jež vás udrží ve střehu i po několika hodinách. LEGO Speed Champions je vynikajícím zakončením čtvrté Forzy Horizon, krále arkádových závodů nejen loňského roku. Recenze byla napsána pro Xbox One X verzi.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 82 % GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
95 %
 Audiovizuální zpracování
95 %
 Znovuhratelnost
70 %
Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions; recenze

Klady

 • Skvěle navržený ostrov LEGO Valley
 • Grafické zpracování světa z kostiček
 • Propojení Forzy Horizon a skládačky LEGO
 • Velké množství nového obsahu
 • Herní doba
 • I tentokrát české titulky

Zápory

 • Pouze sedm nových vozů
 • Nelogický mix objektů z LEGO kostek a skutečných materiálů
Filip Němec

Filip Němec

Hry byly mým nejlepším přítelem i milenkou již od dětství. O hrách jsem začal psát už na střední škole, čímž jsem vysedávání u herních strojů ospravedlňoval nejdříve před rodiči i přítelkyní a nyní před manželkou. V minulosti jsem ve formě textu i herních pořadů přispíval pro magazíny jako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazínu a GEMu mám na starosti herní konzole všeho druhu, videoobsah a z her pak zejména závody. V osobní rovině jsem navíc hlavním strůjcem vyostřených diskusí mezi konzolisty a PC Master Race, do které jsem se nenápadně také přidal, přestože moje herní srdce bije zejména pro pohodlné gaučové hraní.

Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions – Oznámení

 1. Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions vyjde 13. června
 2. HW nároky pro Forza Horizon 4 PC

Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions vyjde 13. června

• Oznámení: 13. 6. 2019 • Autor: Filip Němec

Microsoft sice letos novou Forzu Motorsport neoznámil a pravidelné střídání se tak naruší, série Forza přesto na E3 2019 nechyběla. Arkádová odnož Forza Horizon 4 totiž dostane další rozšíření, které se ale oproti předchozímu Fortune Island pořádně utrhlo ze řetězu. Hlavním tématem totiž budou dánské kostičky LEGO, ze kterých autoři postaví nejen nová vozidla ale také nové prostředí.

Forza Horizon 4 LEGO Speed Champions – E3 2019 Launch Trailer

Podle reakcí v sále či množství palců směrem dolů na Youtube nebylo přijetí tohoto rozšíření vyloženě přívětivé, první dojmy z hraní však hovoří o velmi zábavném DLC.

Rozšíření Lego Speed Champions pravděpodobně potěší všechny hráče, kteří mají rádi LEGO hry, ale vadí jim někdy ne úplně dechberoucí vizuál. Je totiž radost sledovat svět postavený z kostiček, jenž je vyrenderovaný v enginu čtvrté Forzy Horizon. Osobně nevím, jestli mě více láká zajezdit si v kostičkové verzi McLarenu Senna či Ferrari F40 anebo s reálnými vozy zavítat do LEGO Valley, kam se Horizon Festival přesouvá.

Forza Horizon 4 Lego Speed Champions – LEGO Valley (gameplay)

První záběry z hraní ukazují pouze LEGO Valley, což je nové prostředí chystaného přídavku. Měli bychom však být schopni se podívat s LEGO vozy i do reálného světa a naopak.

Pokud jste byli z počátku rozpačití a přítomnost LEGO stavebnice vás skoro urazila, dosavadní dojmy z hraní hovoří o tomto rozšíření pouze v superlativech. Nejvíce se chválí arkádový a zábavný jízdní model, který spolu s destrukcí kostičkového itineráře LEGO Valley působí skvěle. Lego Speed Champions bude stát samostatně 20 dolarů a stejně jako předchozí rozšíření, i toto budou mít majitelé Ultimate edice nebo Expansion passu zdarma. A co je nejlepší, vychází už 13. června.

Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions; screenshot: závod Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions; screenshot: Mclaren Senna

Kombinace LEGO prostředí s reálnými vozy a naopak působí neskutečně zábavně.

• Zdroje: Forza Motorsport, YouTube (Xbox), vlastní

HW nároky pro Forza Horizon 4 PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i3-4170 3.7GHz / AMD FX-6120 Intel Core i7-3820 4-Core 3.60GHz / AMD Ryzen R5 1400
Grafická karta Nvidia GeForce GT 740 / Radeon R7 250X Nvidia GeForce GTX 1060 / Radeon RX 470
DirectX DirectX 12.0 DirectX 12.0
Operační paměť 8 GB 16 GB
Pevný disk 55 GB 55 GB

S jakým herním PC na Forza Horizon 4?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox GTX1060

Minimální požadavky:

Alza GameBox GTX1060

Alza GameBox RTX2060

Doporučené požadavky:

Alza GameBox RTX2060

Alza BattleBox RTX2080

Pro náročné:

Alza BattleBox RTX2080

i Mohlo by vás zajímat

Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions vychází 13. června 2019 na PC a Xbox One. O novinkách vás budeme informovat.

4,5 20×
Forza Horizon 4: Standard Edition - Xbox One/Win 10 Digital
Hra na konzoli - Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, české titulky, žánr: závodní, - další díl úspěšné řady závodních her. Úžasný otevřený svět inspirovaný Velkou Británií. Měnícíí se roční období, které má zásadní vliv na jízdní vlastnosti. Velký výběr vozidel s možností úprav.
1 599,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0816
Vytisknout
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací